Jump to content

Devlet Nedir?

Recommended Posts

Ne biçim komünistsiniz siz?

Ya da komünizmi hala neden anlamıyorsunuz?

Yıllardır burada tartışıyoruz. İnsan bir şeyler öğrenmiştir şimdiye kadar.

Bu cehaletinizi neye yorabiliriz bilmiyorum. İnatçılığınıza mı? Cehaletinize mi?

Bütün yapacağınız komünist manifestoyu okumak..

Asayım mı buraya?

Ne saçmalıyorsun hacı? Ne asacaksan as bakalım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zırvalayan sensin..

Daha komünist manifestoyu okumamışsın..

Oku da gel.. Bu halinle seninle bu konuyu tartışamayız burada..

Her zamanki gibi saçmalıyorsun. Artık senin cahilliğine mi verelim, iyice yaşlanmana mı bilmiyorum. İtiraz ettin, şunu bunu asalım mı dedin, as diyoruz. Ama sen itirazının hangi noktaya olduğunu bile söylemiyorsun. İyice çekilmez bir hale geldin Hacı.

tarihinde BlackSail tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Devleti ordusuyla, polisiyle bir güç, yargısıyla-yasasıyla bir kanun organı olarak gördüğümüzde, insanlığın en ileri seviyesinde bunlara ihtiyaç kalmayacağı düşünülebilir. Komünizm aşamasıyla da umulan budur ki; savaşlar ortadan kalkacağından ordulara da gerek kalmayacak, toplumsal düzeyin mükemmelliği ile kanunlara da ihtiyaç duyulmayacaktır.

Ama devlet sadece meclis, hükümet, ordu, kanun demek değildir.

Fabrikalar, tarlalar, ticaret, eğitim, sağlık, seyahat vb. olduğu müddetçe bunların koordinasyonu için organizasyonlara ihtiyaç vardır. Bu da derneklerden-kooperatiflerden başlar, federasyonlara, konfederasyonlara kadar gider.

Benzer şekilde yerel yönetimleri de en küçük birimden en büyüğüne organize etmek gerekir. Yani, bir köyden-mahalleden şehire-ülkeye-dünyaya.

Şimdi fabrikaların, tarlaların olmayacağını söyleyebilir miyiz?

Ticaretin, seyahatin ortadan kalkacağı söylenebilir mi?

Eğitim, sağlık, iletişim vb. sektörler varolacak mıdır?

Bunlar olacaksa, bunlarla ilgili organizasyonların da olması gerektiği tartışılamaz herhalde.

Öyleyse en küçük birimlerden başlayarak en tepedeki merkeze ulaşan bir hiyerarşik yapı kaçınılmazdır.

Bu merkezi BM gibi bir kuruluş olarak düşünebiliriz. Bu da bir anlamda devlettir.

Öyleyse devletsizlikten değil, tek devletten sözetmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
Her zamanki gibi saçmalıyorsun. Artık senin cahilliğine mi verelim, iyice yaşlanmana mı bilmiyorum. İtiraz ettin, şunu bunu asalım mı dedin, as diyoruz. Ama sen itirazının hangi noktaya olduğunu bile söylemiyorsun. İyice çekilmez bir hale geldin Hacı.

Saçmalayan sizlersiniz. :angry:

hacı çok doğru konuşmuş.

Saygısızlık edeceğinize karşı görüşünüzü getirin, açıklayın.

Sitelerde Paylaş

Saçmalayan sizlersiniz. :angry:

hacı çok doğru konuşmuş.

Saygısızlık edeceğinize karşı görüşünüzü getirin, açıklayın.

Hacı bir halt anlatmamış. Ne saygısızlığı? Adamda klasik bilmiyorsun, etmiyorsun durumları. Neyi bilmiyorum?, itirazın neye?, diyorum ama hacı efendiden cevap yok. Madem çok biliyor kendisi açıklasın biz de ona göre adama hak verelim; ama varsa yoksa bir şeyler mırıldanma...

Sitelerde Paylaş

Sen beni çekemiyorsan, yapacağım hiç bir şey yok..

Burada yalnız sen yoksun. Başkaları da var ve onlar senin çekemeyeceğin şekilde konuşabilirler, düşünebilirler.

Onları çekmekten başka bir şey yapamazsın.

Çekemiyorsan, yolun belli. Çeker gidersin.

Burada seni kafana tabanca dayayarak tutmuyoruz..

Bu şekilde kendini belirtirsen, kaybedersin çok. Burası sana göre değil demektir.

Sana Hacı ağır geliyor demektir.

İsteyen istediği düşünce ve inanca itiraz edebilir.

Komünzmin ileri dönemlerinde devletin de yok olacağı söyleniyor. Bu mümkün mü değil mi bilmiyorum. Ama tartışılıyor.

Bu bağlamda ailenin de var olup olmayacağı tartışılıyor.

Ailenin varlığı bir güçtür. O güç devlet değildir elbette ama, ailelerden oluşan insan toplumunda güç devlet şeklinde kendini manifest eder.

Toplumun sağlığı, esenliği ve bütünlüğü için gerekli ne varsa yapılması, devletin görevidir. Devlet bu bağlamda soyut bir güçtür ama somut olarak organize olur.

Bunlar benim düşüncelerim.

Size uyuyor veya uymuyor olabilir. Doğru veya yanlış olabilir.

Yiyemiyorsanız yanında yatın..

Çekemeyenler ve başkalarına saygısı olmayuanlar da defolur gider. Kimse sizi burada zorla tutmuyor.

Bu şekilde bir eleştiriyi burada onaylamıyoruz.

Burası alabildiğine özgür bir forum ama, bu demek değildir ki özgürlüğümüze karşı olan görüşlere de özgürlük hakkı veriyoruz.

Vermiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Komünzmin ileri dönemlerinde devletin de yok olacağı söyleniyor. Bu mümkün mü değil mi bilmiyorum. Ama tartışılıyor.

Bu bağlamda ailenin de var olup olmayacağı tartışılıyor.

Ailenin varlığı bir güçtür. O güç devlet değildir elbette ama, ailelerden oluşan insan toplumunda güç devlet şeklinde kendini manifest eder.

Toplumun sağlığı, esenliği ve bütünlüğü için gerekli ne varsa yapılması, devletin görevidir. Devlet bu bağlamda soyut bir güçtür ama somut olarak organize olur.

Hacı, offff. ben seni anlamıyorum ya da sen kendini anlatamıyorsun. Biz devlet ortadan kalkmıyor mu dedik, komünizm başka bir şey mi diyor dedik, ne dedik? Sen nereye itiraz ediyorsun?

Hacı komik duruma düşüyorsun. Seni niye çekemeyecek mişim? Umarım iddia ettiğin kadar bilgilisindir, seni çekememek yerine fikirlerinden istifade etmeye bakarım. İtirazını belirtebilirsen sevgili hacı, memnun olurum.

Sitelerde Paylaş

Sevgili BlackSail,

Kaba kuvvet, asmalar, kesmeler, öldürmeler genellikle fikri yetersizliklerde görülür. Düşünsel olarak bir çözüm, bir fikir beyan edemeyenler. Konuşma lan!! diye söze başlayıp yumruk, tekme tokat kaba kuvvete başvurur ve kavga sonunda kim haklı kim haksız kaynayıp gider. Kavgada her iki tarafda darbe alır, her iki tarafta zararlı çıkar.

Bu nedenle. Öyle sosyalistler kapitalistleri asacak kesecek gibi şeylerle tartışmalara müdahil olursan aklıbaşında hiçbir sosyalist seni desteklemez. Ancak gençliğin verdiği enerji ve deneyimsizlik ile yanıp tutuşanlardan destek alabilirsin. Veee savunduğun fikirler doğru olsa da işi asma kesmeye götürürsen savunduklarına zarar verirsin. Seni kimse ciddiye almaz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili BlackSail,

Kaba kuvvet, asmalar, kesmeler, öldürmeler genellikle fikri yetersizliklerde görülür. Düşünsel olarak bir çözüm, bir fikir beyan edemeyenler. Konuşma lan!! diye söze başlayıp yumruk, tekme tokat kaba kuvvete başvurur ve kavga sonunda kim haklı kim haksız kaynayıp gider. Kavgada her iki tarafda darbe alır, her iki tarafta zararlı çıkar.

Bu nedenle. Öyle sosyalistler kapitalistleri asacak kesecek gibi şeylerle tartışmalara müdahil olursan aklıbaşında hiçbir sosyalist seni desteklemez. Ancak gençliğin verdiği enerji ve deneyimsizlik ile yanıp tutuşanlardan destek alabilirsin. Veee savunduğun fikirler doğru olsa da işi asma kesmeye götürürsen savunduklarına zarar verirsin. Seni kimse ciddiye almaz.

Sevgiler.

Allah Allah. Komünizm doğası gereği böyledir. Uygulamalar gösteriyor. Stalin, Mao vs. SSCB'nin durumu ortadaydı, Kuzey Kore'nin durumu ortada. Ne yani şimdi komünistler su tabancalarıyla devrim mi yapıyor diyelim ya da 'kimseyi öldürmeyecekler' teranelerine kim inanır? Kim kimi kandırıyor anlamıyorum ki. Komünist olduğumu bile söylemedim ki :)

Sitelerde Paylaş

Hacı, offff. ben seni anlamıyorum ya da sen kendini anlatamıyorsun. Biz devlet ortadan kalkmıyor mu dedik, komünizm başka bir şey mi diyor dedik, ne dedik? Sen nereye itiraz ediyorsun?

Hacı komik duruma düşüyorsun. Seni niye çekemeyecek mişim? Umarım iddia ettiğin kadar bilgilisindir, seni çekememek yerine fikirlerinden istifade etmeye bakarım. İtirazını belirtebilirsen sevgili hacı, memnun olurum.

Sen kafayı yemişsin ama üzerine de fazla gitmek istemiyorum.

Çünkü bir anda iyice bozulabilirsin.

Ama şu kadarını söylemeden edemeyeceğim.

Yukarda bak ne demişsin..

Hacı komik duruma düşüyorsun. Seni niye çekemeyecek mişim?

Daha önce de şunları sayıklamışsın:

İyice çekilmez bir hale geldin Hacı.

Çık artık düştüğün çelişkiden ve Drekinci amcanı dinle..

Yoksa seni o bile kurtaramaz elimden.

Sitelerde Paylaş

Sen kafayı yemişsin ama üzerine de fazla gitmek istemiyorum.

Çünkü bir anda iyice bozulabilirsin.

Ama şu kadarını söylemeden edemeyeceğim.

Yukarda bak ne demişsin..

Hacı komik duruma düşüyorsun. Seni niye çekemeyecek mişim?

Daha önce de şunları sayıklamışsın:

İyice çekilmez bir hale geldin Hacı.

Çık artık düştüğün çelişkiden ve Drekinci amcanı dinle..

Yoksa seni o bile kurtaramaz elimden.

Hacı o iki cümledeki çekme aynı anlama mı geliyor? Biri artık bu saçmalıklara dayanamıyorum anlamında kullanılmış. Senin kullandığın ise, beni kıskanıyorsun anlamında kullanılmış.

Neyse kendi kendine takıl sen. Seni ciddiye almakla hata yaptım. İşin gücün polemik, sataşma, kaos yaratma...

Sitelerde Paylaş

Komünizmin doğasını senden öğrenecek değiliz.

Önce komünizmin ne olduğunu öğren.

Hangi toplum komünist aşamaya geçmiş de geçince kapitalistleri asıp kesmiş. Komünist aşamada kapitalist mi varmış? ki komünistler asıp kessin.

Komünist olduğunu söylemesen de söylemlerin komünist olmadığını gösteriyor zaten.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Komünizmin doğasını senden öğrenecek değiliz.

Önce komünizmin ne olduğunu öğren.

Hangi toplum komünist aşamaya geçmiş de geçince kapitalistleri asıp kesmiş. Komünist aşamada kapitalist mi varmış? ki komünistler asıp kessin.

Komünist olduğunu söylemesen de söylemlerin komünist olmadığını gösteriyor zaten.

Sevgiler.

Her neyse, proleterya diktatörlüğü diyelim şuna. Elbette komünist aşamada kapitalist olmaz sevgili drekinci, komünistler kapitalist mi bırakır? Şimdi sen müslümanlar gibi 'gerçek sosyalizm' safsatalarına başlamadan, dünyada denenmiş her sosyalist aşamaya dön ve bir daha bak.. Saçma sapan teoriniz beni ilgilendirmiyor, pratik önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Var mı kendine güvenen, devletin ve ailenin ortadan nasıl kalkacağını bize açıklayabilecek donanımlı bir komünist?

Öyle edebiyat parçalayarak değil ama somut örnekler vererek, önceki yazımda değindiğim konuları açıklayarak ve bilimselliğini kanıtlayarak.

Tartışma daveti değil bu, ütopya olmadığını anlamak istiyoruz sadece.

Sitelerde Paylaş

Var mı kendine güvenen, devletin ve ailenin ortadan nasıl kalkacağını bize açıklayabilecek donanımlı bir komünist?

Öyle edebiyat parçalayarak değil ama somut örnekler vererek, önceki yazımda değindiğim konuları açıklayarak ve bilimselliğini kanıtlayarak.

Stalin bir kere aile kavramını ortadan kaldırmayı denedi, ama bu girişim Stalin'in elinde patladı ve başarısızlıkla sonuçlandı.

Sitelerde Paylaş

Komünizm'e geçiş formu olarak, sosyalizm saçmalıktan ibarettir. Dünyada sosyalizm denemesi vs. yoktur. Bu yanlış algılamadan kaynaklanmaktadır. Dünya üzerinde sosyalizm denemesi olarak adlandırılan denemelerin hepsi, adi devlet kapitalizminden ibarettir. Bunu defalarca belirttim ama dinleyen yok.

Sitelerde Paylaş

Pante bu konuda bende karmaşa içerisindeyim ama elimde bazı argümanlar mevcut. Bunlarında hepsinin uzun uzadıya tartışılması lazım, ayrıca komünistte değilim. O yüzden bir şey koyamayacağım ortaya.

Sitelerde Paylaş

Sevgili pante,

Komünizm insanlığın üretim ve paylaşım ilişkilerindeki çelişkileri çözmüş bir toplum hayalidir. Ve insanlık bugüne kadar pek çok hayalini gerçekleştirmiştir.

Hiçbir dönem değerinden ve öneminden bir şey kaybetmeyecek, insanlığın zorunlu ihtiyaçlarının üretilip paylaşıldığı bir düzende, artık üretim ve paylaşım ilişkilerinin zor yolu ile düzenleyecek baskı araçlarına ihtiyaç kalmayacaktır. İnsanın insanla çelişkisi minimum düzeye indirildiği zaman, insanın doğaya tümü ile hakim olma mücadelesi ön plana çıkacaktır. Bu komünistlerin geleceğe ilişkin bir öngörüsüdür. Şimdiden elbette bunun mutlaka gerçekleşeceği şeklinde bir iddiada bulunmak en hafif tanımı ile tahmin olur. Ancak insanlığın probleri tespit etme ve bunları çözme başarısı göz önüne alındığında, geçmişten şimdiye kadar olan trend göz önüne alındığında hiç de ihtimal dahilinde olmayan bir tahmin değildir. Meteoroloji ve astronomiye ilişkin bilimsel bilgiler, geleceğe ilişkin tahminlerin gerçekleşme olasılık oranlarını her geçen gün nasıl yükseltiyorsa. Sosyal sorunların nedenleri ve nasıl ortadan kaldırılabileceğine ilişkin bilimsel tezlerin de gerçekleşmesi olasılığı o denli yüksek olur.

Kapitalizmin üretim ve paylaşım ilişkilerini komünistler gerçeğe yakın bir şekilde analiz etmişlerdir. Bu üretim ve paylaşım ilişkilerinde ortaya çıkan gelir dağılımı adaletsizliği aşıkar bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Öncelikle bu sorun çözülecektir. Sonra devletin, ailenin, dinlerin vs varlıklarının devam edip etmeyeceği, insanların bunlara ihtiyaç duyup duymayacağı ile ilgilidir. Duydukları oranda varlıklarını sürdürür, ihtiyaç duymazlar ise çöpe atarlar.

Ben bu şekilde bir bakış açısı ile kendime komünist diyor. Ve bu şekilde bir tahminde bulunuyor, bu tahmin, öngörü ve amaç için nasıl katkı verilmesini uygun görüyorsam öyle davranıyorum.

Senin de; şimdiye kadar takip ettiğim düşüncelerini dikkate aldığım zaman, benzer bir yaklaşımın var. Demokratik sosyalizm gibi bir geleceği öngörüyorsun. Tabi bu öngörülerinde. Devletin ve ailenin ortadan kalkıp kalmayacağına ilişkin ne savunduğunu bilmiyorum. Anlattıysan takip edemedim. Donanımlı bir komünist ütopya olmadığını kanıtlayamazsa. Senin düşüncelerini almak isteriz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...