Jump to content

Allahın yapabileceği şeyler...

Recommended Posts

Allahın yapabileceği herşeyi sayabilirmiyiz? Sayamamamız onun yapabileceği şeylerin sonsuz olduğunu göstermez mi? Doğadaki herşeyi ve yanında kendi boyutumuzda olmayan şeyleride saymamız gerekicek..(hybercube olayını bilenler, bilirler 4. boyut meselesini)

aynı şekilde ilmi içinde sonsuz ilim derken ilminin bir hesabı varmıdır? Olmaması sonsuz olması manasını getirmez mi ??

saygılar

tarihinde SetH666 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allahın yapabileceği herşeyi sayabilirmiyiz? Sayamamamız onun yapabileceği şeylerin sonsuz olduğunu göstermez mi?

aynı şekilde ilmi içinde sonsuz ilim derken ilminin bir hesabı varmıdır? Olmaması sonsuz olması manasını getirmez mi ??

Sayamayız, çünkü allahın yaptığı hiç bir halt yoktur.

Sayamamamız, onun hiç bir halt yapamayacağını gösterir.

İlminin hesabı yoktur, olmayan bir ilimin hesabıda olmaz.

Bütün bunlar allahın sonsuzluğunu değil, bi bok olmadığını gösterir...

Sitelerde Paylaş

Sayamayız, çünkü allahın yaptığı hiç bir halt yoktur.

Sayamamamız, onun hiç bir halt yapamayacağını gösterir.

İlminin hesabı yoktur, olmayan bir ilimin hesabıda olmaz.

Bütün bunlar allahın sonsuzluğunu değil, bi bok olmadığını gösterir...

Allahın olmamasından yola çıkarak cevap veriyorsun ya varsa diye başla öyle cevap ver çocuk oyunu değil bu ;)

Sitelerde Paylaş

Allahın olmamasından yola çıkarak cevap veriyorsun ya varsa diye başla öyle cevap ver çocuk oyunu değil bu ;)

Haklısın çocuk oyunu değil bu, çünkü bu masallara çocuklar bile inanmaz,

tabi ki 1000 yıl sonrasının çocukları...

Sitelerde Paylaş

Haklısın çocuk oyunu değil bu, çünkü bu masallara çocuklar bile inanmaz,

tabi ki 1000 yıl sonrasının çocukları...

masalları unutun zaten dini arındırın masallardan öyle bir bakın dine :) la ilahe(tanrı yoktur) kısmını aştınız siz illallah(allah vardır) kısmı var şimdide =)

Sitelerde Paylaş

ilmi sonsuz olan birine nasıl niye beni yarattın diye sorarak ilmini küçümseyebilirsin?

Bu mantıkla sana ne verilirse itiraz etmeden alırsın... "Nasılsa ilmi sonsuz bir Allah var, öyle ise bana ne derlerse doğrudur..."

İlmi sonsuz olmanın belirtisi sınav etmeye, denemeye, yaratmaya ihtiyaç duymamak olmalıdır... Zaten Alim-i mutlak ve Kamil-i mutlak olduğuna göre yaratarak kemalini de, ilmini de arttıramaz değil mi?

Sitelerde Paylaş

Bu mantıkla sana ne verilirse itiraz etmeden alırsın... "Nasılsa ilmi sonsuz bir Allah var, öyle ise bana ne derlerse doğrudur..."

İlmi sonsuz olmanın belirtisi sınav etmeye, denemeye, yaratmaya ihtiyaç duymamak olmalıdır... Zaten Alim-i mutlak ve Kamil-i mutlak olduğuna göre yaratarak kemalini de, ilmini de arttıramaz değil mi?

Allah'ın verdiğini alırsın insanın verdiğini atarsın olucak doğrusu :) o öyle ise bana ne derlerse doğrudur kısmı senin hüsnü kuruntun :)

bu arada ikinci yazdığında senin hüsnü kuruntun öyle bir sınavki herkes doğru yaptığını sanıyor ama doğru bir tane ne büyük bir ilim =) di mi peki doğru nedir? önemli olan bu :)

Sitelerde Paylaş

Anlayamadığım şey insan neden ilmi sonsuz olan imtihana ihtiyaç duymaz der, yahu imtihanı Allah olmuyor; imtihanı Allah yapıyor.

İlmi sonsuz olmak, o imtihanın kesin sonucunu imtihan gerçekleşemden önce, yani imtihana hiç gerek duymadan ''bilmeyi'' gerektiriyor -o yüzden.

İmtihan, dediğimiz şey bir deneydir.Bilinmeyen sonucu ortaya koymak içn yapılır.

Öğrencilerin ''bişey bilip bilmediğini / ne kadar bildiğini'' öğrenmek için imtihan yapılır örneğin. -Öğrenmek için

Allah ilmi sonsuz ise öğrenmeye, deney yapmaya gerek duymayacaktır, bu yüzden.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlmi sonsuz olmak, o imtihanın kesin sonucunu imtihan gerçekleşemden önce, yani imtihana hiç gerek duymadan ''bilmeyi'' gerektiriyor -o yüzden.

İmtihan, dediğimiz şey bir deneydir.Bilinmeyen sonucu ortaya koymak içn yapılır.

Deney bir olgudan emin olmak için yapılır.

Emin olmayanların emniyet olarak başvurdukları bir yöntemdir.

Sınavda zaten sınama yani deney kökenlidir, burada da emin olmama

ve sınamaya gerek duyma durumu söz konusudur.

Kısacası, kendinden emin olmayan bir allah çıkıyor karşımıza.

Allahın kendinden emin olmadığını, eminim Scarfalcon anlamıştır.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın verdiğini alırsın insanın verdiğini atarsın olucak doğrusu o öyle ise bana ne derlerse doğrudur kısmı senin hüsnü kuruntun

bu arada ikinci yazdığında senin hüsnü kuruntun öyle bir sınavki herkes doğru yaptığını sanıyor ama doğru bir tane ne büyük bir ilim =) di mi peki doğru nedir? önemli olan bu

Allah sana kendi eliyle bir şey mi verdi, yoksa sana birisi "bu bana Allah'dan geliyor" mu dedi?... Eğer doğru cevap ikincisi ise zaten insanın verdiğini daha baştan atman gerekmiyor mu senin prensibine göre?..

Sitelerde Paylaş

Allahın yapabileceği herşeyi sayabilirmiyiz? Sayamamamız onun yapabileceği şeylerin sonsuz olduğunu göstermez mi? Doğadaki herşeyi ve yanında kendi boyutumuzda olmayan şeyleride saymamız gerekicek..(hybercube olayını bilenler, bilirler 4. boyut meselesini)

saygılar

Allahin yapamiyacagi bir ya da bir kac seyi saysak nasil olur? (bkz. surusune bereket forumlar...)

Bu bir anda yapabilecegi seylerin sonsuzlugunu ortadan kaldirir mi kadirmaz mi?

Dunyadaki her kum tanesini bir numarayla etiketlemiyor olmamiz onlarin sonsuz oldugunu mu gosterir?

Sonsuzluk nedir? Tanimlayiniz...

Sitelerde Paylaş

İlmi sonsuz olan niye yaratsın, niye imtihan falan etsin?... İnsan uydurması trajikomik iddialar bunlar...

Ben bu yaklaşımı anlayamıyorum.Çok tabi sorular soruyorsun.Soruyorsunuz ama saçma olduğuna kanaat etmişsiniz..

İlmi sonsuz kudreti sonsuz olan niye yaratsın demek çok doğal..Yaratması saçma diyebilirmisiniz?

Sitelerde Paylaş

İlmi sonsuz ne demek? Allah alim midir? Alim olan bilgiyi dışardan alır, bir şeylerin sırrına erer. Allah neyin sırrına erdide alim oldu?

Allah birşeyin sırrına eremez nitekim varolan herşey zaten onun yaratımıdır. Allah'ın ilim sahibi olması, alim olması tutarsızdır.

Bu nasıl bir yaklaşım?

Birşeyin kaynağı olan kaynağı olduğu şeyi neden dışarıdan almak mecburiyetinde olsun?

Siz Allahı insan ile kıyaslıyorsunuz anlaşılan.

Evrende ki tüm ışığın kaynağı güneştir.Işık aya vurur ay bizi aydınlatır.Işığın kaynağı ay değildir.Ama oda ışıklıdır.Sen aya bakıp güneşte başkasından ışık almalı diyorsun hepsi bu kadar..

Sitelerde Paylaş

Allah sana kendi eliyle bir şey mi verdi, yoksa sana birisi "bu bana Allah'dan geliyor" mu dedi?... Eğer doğru cevap ikincisi ise zaten insanın verdiğini daha baştan atman gerekmiyor mu senin prensibine göre?..

CANIMI vermiş olması yetmez mi :))) bu bana Allah dan geliyor dediği şeye bakıyorumda hala ayakta o kadar uğraşılıyor ama yıkılamamış. Önemli olan müslümanlar değil o kitap zaten önemli olan elmalılının nebe 33 ü tomurcuk göğüslü kızlar diye çevirmesi değil aslı.

la ilahe illallah bile yanlış çevrilmişken ben çevirmenlere nasıl güvenim onların klavuzluğunda okuyaym kitabı afedersin ama klavuzu karga olanın....

Allahin yapamiyacagi bir ya da bir kac seyi saysak nasil olur? (bkz. surusune bereket forumlar...)

Bu bir anda yapabilecegi seylerin sonsuzlugunu ortadan kaldirir mi kadirmaz mi?

Dunyadaki her kum tanesini bir numarayla etiketlemiyor olmamiz onlarin sonsuz oldugunu mu gosterir?

Sonsuzluk nedir? Tanimlayiniz...

sonsuz dediğimiz şey sayamadığımız şeydir sonu bilinmeyen nerden geldiği nereye gittiği bilinmeyenede sonsuz yaşam sahibi deriz enerji ye ezeli deriz yani ;)

evet dünyadaki her kum tanesini sayamıyor olman o kum tanelerini sonsuz yapar :)) öğrenmeye başlamışsın ne güzel.

Sitelerde Paylaş

Öğrencilerin ''bişey bilip bilmediğini / ne kadar bildiğini'' öğrenmek için imtihan yapılır örneğin. -Öğrenmek için

Allah ilmi sonsuz ise öğrenmeye, deney yapmaya gerek duymayacaktır, bu yüzden.

ben bu sorulara cevap verme ihtiyacı duymuyorum ilmi sonsuz olanın ilmini sorguluyorsunuz beni neden imtahan ediyor seni yakmak için imtihan ediyor nihil hiçbirşey yok ya sana göre :D oda işte sen yoksun seni yakacak acı yok diye bağırıcak :)

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir yaklaşım?

Birşeyin kaynağı olan kaynağı olduğu şeyi neden dışarıdan almak mecburiyetinde olsun?

Siz Allahı insan ile kıyaslıyorsunuz anlaşılan.

Evrende ki tüm ışığın kaynağı güneştir.Işık aya vurur ay bizi aydınlatır.Işığın kaynağı ay değildir.Ama oda ışıklıdır.Sen aya bakıp güneşte başkasından ışık almalı diyorsun hepsi bu kadar..

Ne anlattıgınızı anlayamadım.

Evrendeki tüm ışığın kaynağı güneş değildir öncelikle.

Burda bilgiyi ve ilmi tartışıyoruz.

Alim ne demektir? varlıgın sırrına ermiş bilinç düzeyine Alim diyebiliriz.

Allah neyin sırrına erer? Allah birşey yaratmak için neyi bilmek zorundadır? Bu bilmesi gerekenleri kendisi belirlemedi mi zaten.

Kendi sonsuz iradesi ile herşeyi yapabiliyor ve yaptıklarını mı biliyor?

Maddi ve metafizik herşeyin yaratıcısı olan neyi bilerek bunlara yarattı?

Bilmesi gereken neydi?

Bilgi doğası gereği sınırlandırandır. Birşeyi bilirsen o şeyin ne olmadıgınıda bilirsin.

Ama Tanrı için bilgi böyle sınırlandırıcı olamaz. Tanrı'nın bilmesi diye birşey saçmadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...