Jump to content

Ateist Milliyetçiler (Vatanseverler)

Recommended Posts

• İleti 238
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Vatan icin ölmek isteyenler;sark orda,güle güle...

Vatan yuvadır.

Hayvanlar bile yuvalarını korur.

Vatanseverlik, başkalarının yuvasına saldırmak değildir, o emperyalistliktir.

İçinde yaşadıkları yuvalarını korumayı reddedenler ise, hayvan bile olamamış zavallılardır.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı'yı aklamak kimseye düşmez düşüncesi doğru değildir her devletin bir önceki devri irdelenmelidir. Hele ki yeni devletin, üzerinde kurulan devletin sınırları önceki devletin sınırlarından miras alınmışsa bu hiç denilemez. O devir geldi geçti o devri tartışmayalım anlayışında tarih irdelenmez.

Her neden bir önceki nedenin (eskinin) sonucu, her sonuç önceki bir nedenin sonraki sürecidir. O minvalde bakılıp onu aklamak bizlere düşmez deyip susup yerimize oturmayalım. Onu irdeleyelim ama geçmişten menfaat bekleyenleri ayıklayalım ve onların tarih simsarcıları olduğunu gözden kaçırmayalım bu noktada benimle aynı fikirde olacağınızı düşünüyorum. Şeriatçıların hesaplaşması, Ermeni Soykırımı iddiaları.

Herkes senin gibi düşünüp Osmanlı'yı aklamak kimseye düşmez deseydi Türkiye'nin bugünkü din yapısını, jeopolitik ve içinde boğuştuğu siyasi sorunları Osmanlı'dan bağımsız değerlendirebilir miydi?

Sitelerde Paylaş

Osmanlı'yı aklamak kimseye düşmez düşüncesi doğru değildir her devletin bir önceki devri irdelenmelidir. Hele ki yeni devletin, üzerinde kurulan devletin sınırları önceki devletin sınırlarından miras alınmışsa bu hiç denilemez. O devir geldi geçti o devri tartışmayalım anlayışında tarih irdelenmez.

Her neden bir önceki nedenin (eskinin) sonucu, her sonuç önceki bir nedenin sonraki sürecidir. O minvalde bakılıp onu aklamak bizlere düşmez deyip susup yerimize oturmayalım. Onu irdeleyelim ama geçmişten menfaat bekleyenleri ayıklayalım ve onların tarih simsarcıları olduğunu gözden kaçırmayalım bu noktada benimle aynı fikirde olacağınızı düşünüyorum. Şeriatçıların hesaplaşması, Ermeni Soykırımı iddiaları.

Herkes senin gibi düşünüp Osmanlı'yı aklamak kimseye düşmez deseydi Türkiye'nin bugünkü din yapısını, jeopolitik ve içinde boğuştuğu siyasi sorunları Osmanlı'dan bağımsız değerlendirebilir miydi?

"Aklamak" ve "irdelemek" farklı kelimeler...

Sitelerde Paylaş

'' Vatan için ölür müsün ? '' sorusu klişeleşmiş bir soru. Bu soruya bizim insanımızın yanıtı genellikle '' Ölürüm. '' oluyor.

Bu ülkede ölmek kutsanmış. Sanki ölmek çok önemli birşey.

Televizyonlarda kime mikrofon uzatsalar şehit yakınıyım diye lafa başlıyor. Sanki yakınlarından biri ölmese konuşamayacak.

Çünkü bu ülke de çalışmak , adam olmak değil de , ölmek kutsanmış. Savaşı da çok kayıp veren kazanmaz , ayakta kalanlar kazanır bunu da unutmamak lazım.

Vatana hizmet çalışıp , adam olmaktır. Birşeyler üretmektir. Ülkeyi ilerletmek , refah seviyesini artırmaya çalışmaktır. Gelecek nesiller için ve kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şey budur.

Bundan daha büyük vatana hizmet olur mu ?

Savaşarak mı iyiye gideriz , üreterek mi , çalışarak mı ?

Dünyada savaşlarda ölen milyonlarca insan var peki kaç tane Einstein , kaç tane Bill Gates var.

Hangisini olmak daha kolay ?

Savaşıp ölmek mi , insanlık için çalışmak mı ?

Bu ülkede keşke '' Yaşadığın zamanın , aldığın eğitimin hakkını verip üretecek misin , çalışacak mısın ? '' diye sorulsa , keşke de herkes '' Ölürüm. '' dediği gibi '' Çalışıp bu ülkeye katkı vereceğim. '' diyebilse...

Böyle bir düşünce yapısına sahip insanlar yetiştiğinde bu ülkeye yan bakabilen olmaz çünkü güçlü devlet olmanın tek yolu çalışmaktır , bilgi seviyesini yükseltmektir. Böyle bir devlet olduğunda da ölmene gerek kalmaz.Sen istemediğin sürece savaş sana uzak olur.

Sanıyorum ben bu mantık devrimini göremeden göçüp gideceğim bu dünyadan.

Savaşa gelirsek , savaş en son tercih edilen yoldur. Bütün barış yolları tıkandığında savaş kaçınılmaz olur.

Böyle bir durumda da ya yok olacaksınız , ya yok edeceksiniz.

Yok olmamak için yok etmek gerekir.

Böyle bir durumda da savaştan kaçma şansınız olmaz. İstenenizde , istemesenizde kendinizi savaşın içinde bulursunuz.

tarihinde Cedric tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vatan yuvadır.

Hayvanlar bile yuvalarını korur.

Vatanseverlik, başkalarının yuvasına saldırmak değildir, o emperyalistliktir.

İçinde yaşadıkları yuvalarını korumayı reddedenler ise, hayvan bile olamamış zavallılardır.

Sayın Pantenin bu yazısına katılıyorum..

Vatanseverlik inananlara özgü degildir!!!..Benım gibi bir çok ateistde vatanını seviyor..Siz ne hakla hangi bilgiyle bu duyguyu sadece inananlara özgü zannedip bu soruyu bizlere sorabiliyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Ben Nietzsche'nin mesela vatansever falan olduğunu sanmıyorum. Tutarlı bir ateist değerlerin varlığına inanmaz. Freddie'yi görmüyor musunuz? Demiyor mu bunlar metafiziktir diye? Öyle olunca normal olarak rasyonel olmak isteyen bir insanın sadece kendisini düşünmesi gerekir. Bakın Nietzsche'nin felsefesine mesela. Var mı vatan, millet, toplum falan?

Bir Müslümanın ateistlerin vatanseverliğinden kuşku duyması normaldir. Çünkü değerlere inanan bir ateist tutarlı değildir. Tutarsız ateist olmaz mı, olur. Ama temel kabullerini tutarlı olarak sonuna götürüp nihilist veya egoist de olmaz mı bir ateist? Niye Müslüman şüphe duymasın?

Sitelerde Paylaş

Ben Nietzsche'nin mesela vatansever falan olduğunu sanmıyorum. Tutarlı bir ateist değerlerin varlığına inanmaz. Freddie'yi görmüyor musunuz? Demiyor mu bunlar metafiziktir diye? Öyle olunca normal olarak rasyonel olmak isteyen bir insanın sadece kendisini düşünmesi gerekir. Bakın Nietzsche'nin felsefesine mesela. Var mı vatan, millet, toplum falan?

Bir Müslümanın ateistlerin vatanseverliğinden kuşku duyması normaldir. Çünkü değerlere inanan bir ateist tutarlı değildir. Tutarsız ateist olmaz mı, olur. Ama temel kabullerini tutarlı olarak sonuna götürüp nihilist veya egoist de olmaz mı bir ateist? Niye Müslüman şüphe duymasın?

Ateistlerin üzerinde özgürce yaşadıkları toprak parçasına aşırı dincilerin saldırdığını varsay sende o özgür topraklarda yaşıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ateist olduktan sonra birşeyleri gözünüzde büyütüp onun izinden gitmeniz çok normal. Bu vatan olur atatürk olur komunizm olur psikoloji olur bilim olur vs vs. Ben ise vatanımın v sini umursamıyorum.

Senın gıbi dusunenler baz alınarak yapılan genellemeler tum Ateistlere mal edilemez,edilmemeli....Vatan sever ateistler vardır..Vatan sever olmayan ınanların oldugu gibi ..Vatanseverlik duygusunu, degerini sadece Ateistlerde sorgulamaya kalkmaksa bizlere yapılan bir saygısızlıktır..Bizlerın de degerleri vardır..ve bu normaldır..Asıl inananlara su soru sorulmalı ateistlikten ne anlıyorsunuz? Yada sizin gözünüzde bir Ateistin deger yargıları yok mudur?

Sitelerde Paylaş

değerler hayatta kalmayı sağlayacak ve/veya yaşam kalitesini artıracaksa bal gibi de inanır. birçok ateistin vatan sevgisi vardır ve bu gayet anlaşılabilir bir şeydir. bölgelerini ölümüne savunan hayvanların "metafizik" değerlere inandığını sanmıyorum.

özgecilik, diğerkamlık birçok durumda kendini düşünmektir. ahlak da bundan doğmuştur hukuk da. başkasının hakkına saygı gösterilen, başkalarına yardım edilen toplumlarda çok daha rahat hayatta kalırız. böylece küçük faydaları feda edip daha büyüklerini kazanırız. ateist çok daha özgür ve tutarlı bir şekilde fedakar olarak nitelendirdiğimiz davranışlarda bulunabileceği gibi kendisini anlamsız kötülüklere yönelten değerlerle de bağlı değildir.

kötülük sadece uygun koşullar altında ortaya çıkar. kötülük olduğunu bile bile kötülük yapmak insan için o kadar kolay değildir. bu genlerimizde var. metafizikle filan ilgisi yok bunun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...