Jump to content

Ateist Milliyetçiler (Vatanseverler)

Recommended Posts

Engin Ardıç’ın başkanlık seçimleri kehaneti ve Taksim meydanında anırma olayı

Written by Osman Seyit Börütecene on 5 November 2008 — 9 Comments

Engin Ardıç, Akşam gazetesindeyken yazdığı 4 Kasım 2007 tarihli köşe yazısında her zamanki kahvehane muhabbeti üslubu ile bakın ne diyordu:

Adı Hüseyin olan biri Amerika’ya başkan seçilsin, çıkar Taksim Meydanı’nda anırırım.

Adı Hüseyin olan biri derken Barack Obama’yı kastediyor, yazısını okuyun gayet açık. Engin Ardıç’ın ne kadar sığ, ne kadar cahil, ne kadar patavatsız biri olduğunu bu blogda yaklaşık dört beş kere yazdım. Şu anda da bu yazıyı “aman da engin ardıç yanıldı” diye yazmıyorum. Zira o motivasyonla yazsam hergün ayrı bir Engin Ardıç konulu yazı yazmam gerekir. Ben Engin Ardıç’ta sembolize olan o çok bilmiş Türk köşe yazarını eleştiriyorum.

İnsan bu kadar mı vizyonsuz olur? Dünya dediğimiz bu yerde her an her şeyin olabileceğini, koşulların sürekli değiştiğini, hiçbir şeyin kalıcı olmadığını ve hiçbir şeyin kesinlik içermediğini ne zaman anlayacaksınız?

Tabii Engin Ardıç her zaman olduğu gibi bu yazısında da Barack Obama’nın başkanlık seçimlerini kazanabileceğine ihtimal verenleri salak, gerizekalı, saftirik, cahil olarak tanımlamış.

Ardıç’ın bugünkü köşe yazısı elbette çok önceden yazılmış olduğu için bu konuda bir şey yok. Yarınki yazısında da bu konuya değineceğini sanmıyorum. Değinmesi halinde de eminim hiçbir argüman ya da fikir öne sürmeden bizlere küfür edecek. Kendisini nasıl da anlamadığımızı, ne kadar salak olduğumuzu, aslında onun başka bir şey anlatmaya çalıştığını falan yazacak. Ardından da şakşakçıları benim bu yazımın altına yorumlar döşenecekler, tıpkı önceki yazılarımda olduğu gibi. Onlar da bir argüman ya da bir fikir sunmayacaklar ve sadece diyecekler ki: Senin bu adamın yazdıklarını anlaman için 40 fırın ekmek yemen lazım. Eh ben de doğal olarak ciddiye alamayacağım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 238
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne yaptın şimdi? Ortaya bir düşünce mi koydun? Yoksa safsata mı yaptın? Birine "omurgasız", öbürüne "kütüphane enteli" dediğinde bu insanların düşüncelerini yanlışlamış mı oldun? Yoksa entellektüel anlamda ne derece sınırlı olduğunu mu ortaya koydun?!

Düşünmeyi bilmeyen bir insanı güneş gelse aydınlatamaz. Düşünmeyi öğrenebilmen için...ein Geschenk von mir:

http://www.safsatakilavuzu.com/

Evet, ben bir düsünce ortaya koydum, Engin Ardic gibi "omurgasizlarin yazdiklari beni ilgilendirmez" düsüncesini .

O, Engin Ardic yillarca yazar, peki cikip da tek kelime AKP veya hükümet muhalefeti mi yapmis, halkin yaninda mi yer almis, yoksa sadece ve sadece gelene agam gidene pasam diyerek patron yaltakciligi mi yapmis ?

Ainesi istir kisinin, ne dedigine bakilmaz der atalarimiz .

Atatürk yurtdisina cikmamissa nolmus, liberal Engin böylelikle yeni bir kesifte mi bulunmus, hayat-i öneme pek bir haiz dehset süper bir fikir mi ortaya koymus ?

Birtakim gardrop Kemalistleri Atatürk’ün yurtdisina cikmamasini allayip pulluyorsa bunun sucunu niye diger Atatürkcüler ceksin ?

Iyi madem öyle, ben de sirf TRT dolandiricisi Mehmet Ali Birand’a, ihale takipcisi Mehmet Barlas’a ve digerlerine bakarak sen de dahil olmak üzere istisnasiz tüm liberalleri hirsiz vs. ilan edeyim, isine gelir mi ?

Yazdiklarim safsataymis. Tabii, senin isine gelmeyen hersey safsatadir zaten .

Halbuki asil senin hayatin safsata olmus; bir tarafta ateistlik, diger tarafta AKP taraftarligi, aferin sen pek bir entelektüelsin .

Ayrica senin gibi ensest iliski savunurlarindan düsünce ögrenecek degilim, kiymetli fikirlerini kendine sakla .

Yirmi yillik hayatin ukalalik, kendini begenmislik, simariklik ve züppelikle gecmis senin .

Insanlar tüm bunlari senin genc yasina verdi, cogu gaflarina ragmen hosgörü gösterdi, ama sen bunu bile zayiflik zannettin . Ve insanlari kendinden nefret ettirdin .

Aferin böyle devam et benim cok cok entelektüel liberal kardesim !

Not : Klavye Türkce olmadigi icin umarim o nazik ve cok kiymetli gözlerine okurken zarar gelmemistir : ))

Sitelerde Paylaş

Roosevelt, Atatürk'ü ziyarete gelmek istemiştir, bunun gerçekleşmemesi üzerine bir film operatörü göndererek Atatürk'ün özel hayatını filme çektirmiş ve aldırmıştır. Daha sonra 6 Nisan 1937'den kendisine bir mektup yazmıştır.

Bu uluslararası alanda büyük ağırlığımızın olduğunun kanıtı mı? Benim bildiğim Roosevelt'le mektuplaşan çok insan var, sadece devlet başkanları da değil, Einstein vb. isimler de.

Engin Ardıç da abartmış. Atatürk, cumhurbaşkanı olduğu andan başta İngiliz gazeteleri olmak üzere kendisi ve Türkiye hakkında birçok haber çıkmıştır. Kendisiyle, hatta Latife Hanımla görüşmek ve röportaj için bile birçok gazeteci gelmişti. İpek Çalışlar - Latife Hanım kitabında daha geniş bilgi bulabilirsin.

Diğer ülkeler ve devlet başkanları hakkında haberler yapılmadığı gibi bir gerçek mi var ortada? Atatürk'ün Time'a kapak olması falan her yerde gurur duyulacak bir şey olarak gösterilir, elbette kötü bir şey değil ama sadece ona özgü bir şey de değil:

TIME_cover_Eleftherios_Venizelos.jpg

Dönemin diğer ülke ve liderleri ile karşılaştırma yapmadan ne kadar öneme sahip olduğumuzu göremeyiz.

Şimdi bunu diyenler, eğer yazıldığı gibi Atatürk başka ülkeleri ziyaret etseydi ve yurtdışına çıksaydı "koskoca devlet başkanı Dışişleri Bakanı gibi diğer ülkelerin ayağına gidiyor" demeyecek miydi?

Bu da herhalde sadece bizim milletimize özgü bir takıntı. Devlet başkanı başka ülkelere gidince bu "ayağına gitmek" oluyor ve hakaret kabul ediliyor, ama başkası gelince gurur duyuyoruz. Dünyayı gezen Obama falan salak herhalde, ülkesinin gururunu yerlerde süründürüyor...

Sitelerde Paylaş

enginin verdiği bilgiler doğru olabilir.

ama arkasında yatan sebep olarak sunduğu

şahsi yorumu ve gene anlamak, anlatmak istediği olabilir.

Olabilir elbette. Verdiği bilgiler önemli olan zaten.

ben senin imzandaki espirinin atatürkün şahsıyla ilgisinin olmadığını anlayabiliyorum.

ama imzan, ekstra gerginliğe yol açacaktır, benden söylemesi.

atatürke hakaret etmekle suçlanacaksın, yeni bir etiketin daha olacak.

Olsun, o benim değil kıt anlayışlıların sorunu olur. Atatürk'ün böyle bir sözü olmadığı belli, imzanın verdiği mesajın düşüncelerindeki zayıflıkları Atatürk'ü kalkan yapıp gizlemeye çalışanlara olduğu da açık.

Evet Ürdün'e , Libya'ya, Suriye'ye vize kalktı... Maalesef ülkenin için düşürüldüğü sınıf tam da buraları... Mustafa Kemal Türkiye'sinden İslamcılık batağına itiliyoruz...

Kötü mü bu ülkelerle vizelerin kalkması, serbest ticaret anlaşmaları imzalanması?

Sitelerde Paylaş

Olsun, o benim değil kıt anlayışlıların sorunu olur. Atatürk'ün böyle bir sözü olmadığı belli, imzanın verdiği mesajın düşüncelerindeki zayıflıkları Atatürk'ü kalkan yapıp gizlemeye çalışanlara olduğu da açık.

Sen terbiye ve küstahlık sınırlarını sonuna kadar kullanan bir soytarısın. O imzayı yapma amacın herkesçe malum ama önemi bile yok..

Saygısızsın. İnsanları rahatsız etmekten hoşlanan ve bunu yapmaktan çekinmeyen, saygısızlığı ve şımarıklığı farklılık zanneden birisin.

Sen bu forumda insanlara mesaj verebilecek en son adamsın. "Uyuşturucu kullanın, ben deniyorum süperdi" diyen, bunu yapmanın çirkin ve yasak olduğu söylendiğinde de "sizin etik anlayışınız beni ilgilendirmez, istediğim gibi överim" savunması yapabilen biri, düşüncelerdeki zayıflıklar hakkında yorum yapacak en son kişidir.

Onun için burada kimseyi eğitmeye kalkma. Altında kalırsın.

Sitelerde Paylaş
Bu uluslararası alanda büyük ağırlığımızın olduğunun kanıtı mı? Benim bildiğim Roosevelt'le mektuplaşan çok insan var, sadece devlet başkanları da değil, Einstein vb. isimler de.

Ben yazıya cevap olarak yazdım. Roosevelt'in bir Atatürk hayranı olduğu, filmini izlediği, kendisine yazdığı mektup ve ölümünden sonraki mesajlara bakınca bunu açıkça görebilirsin.

Diğer ülkeler ve devlet başkanları hakkında haberler yapılmadığı gibi bir gerçek mi var ortada? Atatürk'ün Time'a kapak olması falan her yerde gurur duyulacak bir şey olarak gösterilir, elbette kötü bir şey değil ama sadece ona özgü bir şey de değil:

Dönemin diğer ülke ve liderleri ile karşılaştırma yapmadan ne kadar öneme sahip olduğumuzu göremeyiz.

Sen yaptın mı karşılaştırmayı?

Bu da herhalde sadece bizim milletimize özgü bir takıntı. Devlet başkanı başka ülkelere gidince bu "ayağına gitmek" oluyor ve hakaret kabul ediliyor, ama başkası gelince gurur duyuyoruz. Dünyayı gezen Obama falan salak herhalde, ülkesinin gururunu yerlerde süründürüyor...

O dönemin koşullarıyla bir tutamayız. O dönemde kim kimin ayağına gitmiş?

Ayrıca yurtdışına çıkmaması milli mücadele döneminde beri başlayan bir süreçtir. İşgalciler görüşme ve müzakerelerde hep M.Kemal'in kendisini istemiş ve ayaklarına çağırmıştır. M.Kemal de buna karşılık kendisi bizzat görüşmek yerine elçiler göndermiştir. Diplomatik misillemelerdir bunlar.

Sitelerde Paylaş

dinciler hele, bin tane numara çeviriyor gitmemek için.

Beş vakit camiden çıkmayan, elinden tesbih düşürmeyen bir tanıdığım, hayvanlar gibi yemek yedi aylar boyu ki kilo alsında çürüğe ayrılsın.

Aldı da. Ve gitmedi. Vatan millet Sakarya edebiyatını da kimseye bırakmıyordu.

Gelip burada kendi sahtekarlığınızı ve iki yüzlülüğünüzü ateistlere yamamayın.

Ülkeyi ateistler yönetiyormuş..

Bugün bütün uçuklar burada galiba...

"Ateist Cumhuriyete askerlik yapmayız" diyerek bir de bu durumu kolaylıkla rasyonalize ederler... Hiç zor değil bunlar için...

Sitelerde Paylaş

İyi ya işte, vatanseverlik askerlikle olmuyor. Herkes askerlik yapıyor çünkü adamın peşini bırakmıyorlar. Kaçamıyorsun. O yüzden gidip paşa paşa yapacaksın. Ülkeyi dinci de yönetse yapacaksın, ateist de yönetse yapacaksın.

Sistem böyle. Değişir umarım bir gün....

sen hayatta askerlik yapamazsın. çünkü ya ödleğin teki ya da vatan hainisin. benim kanaatim ise her ikisi. bak ben inancımın hükümleriyle hükmedilen bir yerde askerliğimi yapmak istiyorum ve yapacam da inşaallah. benim şimdilik beklemem gerekiyor ama senin öyle bir durumun yok. çünkü inançsızlığının hükümleriyle hükmedilen bir "ata"ist cumhuriyetinde yaşıyorsun. eğer sıkı bir inançsızsan bu uğurda savaşmalısın. aksi taktirde ya ödlek ya da hain damgası yersin, anladın mı?

dinci bu ülkede askere gitmiyorsa sebebi ateistliğe hizmet etmemek içindir. iyi de ateist kendi öz ateist cumhuriyetinde niye askerlikten kaçıyor? ödlek mi? vatan haini mi? acaba türkiye nin bugünkü düşmanları kendi ataist kardeşleri deccal ler olduğu için mi? yani türkiye müslüman bir ülkeyle savaşa girse bütü ataistler topla tüfekle askere hücüm etmeyi mi bekliyor?

tarihinde Rochader tarafından düzenlendi
alti cizili kelimeler
Sitelerde Paylaş

hayal dünyasında yaşıyorsun böyle bir şeye imkan yok çoğunluk şeriat istemez

cahil kesim akpye oy attı diye havalandınız yakında sönersiniz

sen şimdi tayyipin oğlunun nedne çürük raporu aldığını da mantıklı bir şekilde açıklamaya çalışırsın ne de olsa o müslüman

devlet yönetim şeklini nitelemek için ateist denmez laik denir

son derece hastasın ille kadınlar recm edilsin di mi

akıl akıl gel yamacıma takıl

çoğunluk şeriat istemek zorunda eğer bu ülkedeki %99 luk kesim gerçek bir müslüman olduğunu iddia ediyorsa! başlatma şimdi tayyip in de oğlunun da şarap çanağından, spastik özürlü falan mısın siz topluca ataistler olarak AKP MÜSLÜMAN DEĞİLDİR. onlar her yaptığını islam a mal edip islam ı karalamaya çalışmaktan vazgeçin, yemezler. bayatladı bunlar! ister laik de ister ateist. laiklik islam ın kardeşliğini yok etmeye çalışıyor. bu islam a aykırıdır. kadınların recm edilmesi benim isteğimle olacak değil. allah ın dediği olur. ve allah da çok doğru hükümler koymuş. benim karım elin adamıyla aşna fişna yapacak sonra elini kolunu sallaya sallaya ortalıkta gezecek, yok öyle şey, o eli kolu kesilir, kesilir ki ibret alınsın. islam vahşet dini değildir, bunlar bir suçun cezasıdır ve bir caydırıcılığı olmalı. bugün insanlar bu ülkede ne haltlar işliyor da paçayı azıcık ve hatta hiç ceza almadan sıyırıyor. bebek katilleri konfor içinde yaşayıp mecliste kukla oynatıyor. böyle bir cumhuriyeti ve onun adaletini (!) savunan bir güruhun çenelerini kapatıp vicdanlarını bir yoklamaları gerekiyor!

tarihinde peopleoftheuniverse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Marsa gideceksin.

neferkamin hoşgeldin

beni vatan haini misyoner yapmıştın beni kemalist faşist biliyorlar yav kurtar beni bu durumdan nolur beni yine misyoner vatan haini durumuna düşür sıkıldım yahu faşist damgası yemekten

iyiki yoktun beni bile bu hale getirdiler sen olsaydın kesin ülkenin başına geçer toplu soykırım yapardın firavunun korumuş

Sitelerde Paylaş

"Ateist Cumhuriyete askerlik yapmayız" diyerek bir de bu durumu kolaylıkla rasyonalize ederler... Hiç zor değil bunlar için...

Bu lafın üstüne geldi arkadaşlar işte =>

benim kanaatim ise her ikisi. bak ben inancımın hükümleriyle hükmedilen bir yerde askerliğimi yapmak istiyorum ve yapacam da inşaallah. benim şimdilik beklemem gerekiyor

Biraz beklersen Taliban idaresindeki Afganistan sana iyi gelebilir...

Sitelerde Paylaş

öyle mi? peki bana yapılan hakaretlere neden aynı uyarılar gelmiyor?!!

sana içimden sövmek geliyor,istersen 1 saatlik tarife uygulayayım sana en azından şu bana hakaret ediyolar iftiran doğru olur,yalancı çıkarmam seni.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...