Jump to content

Felsefe Saçmalıktır...

Recommended Posts

Sevgili Ateist Forum üyeleri ve metalciler...

Sanata dair tüm çarpıklıkları ve saçmalıkları ifşaa eyledikten sonra toplumda yanlış bilinen bir başka konu odağı olan "Felsefe"ye el atayım dedim.

Tespitim üzere yine iq'su 140 ve üzeri tüm insanlar bu konuda benimle hemfikirdir, hem fikir olmalıdır.

Nerede bir şaçmalık varsa o saçmalığı temize çıkarmak için kullanılan anlaşılması zor, zor olduğu içinde mantıklı kabul edilen söz dizileri de vardır, bunlara felsefe deniyor.

Ben bu felsefenin saçma bir iş olduğunu lise yıllarımda tespit ettim.

Lisede felsefe hocamın söylediği sözler arkadaşlarımda bomba etkisi yaratırken bende tuvalete gitme isteği doğuruyordu. Çünkü felsefenin b.ktan bişey olduğunu o yıllarda anlamıştım.

"Felsefede soru sormak cevap vermekten önemlidir"--- bu önerme felsefenin temel taşıymış.

Bukadar saçma bir önerme ancak felsefenin temeli olabilirdi zaten.

Cevapsız sorularla muhattap olmayı kendine iş edinmiş aklı evvellerin neden deli diye adlandırıldığını şimdi daha iyi anlıyorum. Kimleri bu delilere filozof diyordu.

Hocamla sürekli tartıştığımdan dersin işleyişi açısından tehlike arzediyordum. Dersi sabote ediyordum. Duyarlı bir insan olarak arkadaşlarımın bu saçmalıklarla muhattap edilmesine gönlüm razı olamazdı.

Felsefe hocası beni ayağa kaldırdı bir gün.

söyle bakalım ssinnerr dedi, bu tahtaya yazdığım sayı kaç dedi...(1 yazmıştı)

Bende çok mantıklı bir şekilde "1" dedim. Evet gerçektende tahtada 1 yazıyordu. Bir sonraki hamlesini çok merakediyordum.

Hayır dedi. Sen çok sıradan düşünen bir insansın dedi. Bu "1"değil dedi ...

Nasıl olur? Acaba yanlış mı görmüştüm? Arkadaşlarıma sordum. Onlarda mantıklı bir şekilde evet bu “1” dediler. O halde Felsefe öğretmeni ne yapmaya çalışıyordu?

Bir sonraki dersimizde bunun “1”olmadığını kanıtlayacağım dedi.Merakla bekliyordum.

Zaten felsefenin dandik bir ders olduğunun farkındaydım. Ama emin olmalıydım. Neden bu 1 değil desin ki? Yada 1 e bu “1” değil diyen bir bilim dalı neden popüler olsun ve ders olarak karşımıza gelsin?

Bir sonraki ders herkes heycan içindeydi, acaba felsefe yoluyla “1”in “1” olmadığını bize nasıl yutturacaktı.

İçeri girdi ve dedi ki, ssinnerr; ben 1 hafta düşündüm ve bunun 1 değil 6 olduğuna karar verdim.

Ssinnerr; eğer sen doğduğunda buna “1” değilde “6 ” deseydin tahtadaki sayıya yinede 1 dermiydin ? dedi.

Hayır dedim mantıklı bir şekilde, 6 derdim diye de ekledim.

İşte bak gördün mü ozaman bu 6, ben bunu 1 değil 6 diye öğrendim. Ozaman bu 6.

Sınıftan hepbir ağızdan belirgin bir şekilde HAAAASSSSS....TRRR sesi yükseldi.

Hoca kızardı bozardı. Çünkü bir hafta boyunca düşündüğü boktan mantık buydu.

Felsefe de ancak bukadar boş bir adamın işi olabilirdi.

Düşün düşün boktur işin...

Tespit;

-Felsefe boş adamların işidir.

-Felsefe saçmalıkların bütünsel adıdır.

-Cahil kitleleri ancak felsefeyle uyutursunuz.

-Felsefe bir afyondur

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bukadar saçma bir önerme ancak felsefenin temeli olabilirdi zaten.

Cevapsız sorularla muhattap olmayı kendine iş edinmiş aklı evvellerin neden deli diye adlandırıldığını şimdi daha iyi anlıyorum. Kimleri bu delilere filozof diyordu.

felsefe soruyu sorduktan sonra, soruya cevap arar.

evet sana altı diye öğretilseydi 6 derdin o hocanın altı diye öğrendiğini iddia etmesi onun öküzlüğü :) felsefe hocan öküz diye aristoda mı öküz :)

Sitelerde Paylaş

Sallama hikayelerin Oscarlık senaryolar tarzında bayılıyorum. (:

O felsefe hocası uydurmana çok güldüm, (: ve ben de o hayali felsefe hocası karakterinin 6 açıklamasına hastır çekiyorum. (:

Ama felsefe boktan bir iş değildir, bilimin ortaya çıkmasına sebep olan ve hala bilim adamlarının felsefi tarzdan tam da kopmadan düşünmesini sağlayan sorgulayıp sonuca gitmelerine yön veren bir düşünme işidir.

Sitelerde Paylaş

Ssiner üstad tespitiniz için teşekkür ederim. Zaten bilim geliştikçe felsefe de gereksizleşiyor.

Sitelerde Paylaş

Çok iyiyim teşekkür ederim, sen nasılsın? Burayı msn'ye çevirmeyelim istersen :D. Anlatmaya çalıştığım şey şu; bilim geliştikçe sorular azaldıkça felsefede işlevini yitirir. Hatta Engels, felsefe hegelle sona eriyor diye, bunu L. Feurbach ve klasik Alman felsefesinin sonu adlı kitabında detaylı anlatıyor. Ben olayı fazla sulandırmak istemedim sadece.

Sitelerde Paylaş

Felsefe deyimi, Yunanca philosophia sözcüğünden gelir. Bu sözcük philo (sevgi) ve sophia (bilgi) kelimelerinin birleşiminden bilgi sevgisi anlamını verir. Özeti, felsefe: bilgiyi sevmektir. Bu sözcüğü ilk kullananın Pythagoras (Pisagor) olduğu söylenir.

Felsefe saçmalıktır diyen ve saçmalayan arkadaşım, sana söylüyorum: Felsefe olmasaydı bilimsel bilgi olmazdı. Felsefe, bilgiyi doğurur ve bilimin hizmetine verir. Sizin felsefe dersine beden eğitimi öğretmeni mi giriyordu? Malum ya, eskiden ders boş geçmesin diye bazı derslere kel alaka hocalar girerdi!

Sitelerde Paylaş

Benim için hiç farketmez, farklı düşüncelerede saygı duyulması gerekiyor, hiç kimseye bir hakareti mi falan gördün mü? Bence hoşgörü şart.

Sitelerde Paylaş

Horgörüyü zaten kabullenemeyiz de hoşgörü de bence eksik düşünce, karşı taraf hata yaparsa diğer tarafa hoşgörülü davranılır ben hoşgörü mantığını hep çarpık bulurum seninle alakası olmadan yazayım şu mereti :)

Ayrıca hoşgörünün şart olduğu kadar bilimsel eğitim de şart.

Bunu genel yazdım aman üzerime çullanma, zaten uykusuzum, acı bana kontör at :D

Sitelerde Paylaş

yok zaten ben tartışma taraftarı değilim, bu konuda, zaten çoğu konuda tartışmadan çok bilgi paylaşımını tercih ediyorum ama hemen tartışmaya hazır herkes :D

Sitelerde Paylaş

düşünsel dünyamızda istediğimiz her tür felsefi olguyu yaratabiliriz ve bu bizim belki de hayatın her alanında analitik davranmamıza yardım eder

felsefe boş birşey değildir liseye kadar felsefe dersi görmemek eğitim sistemimizin arızalarından biridir

keşke ilkokulda başlasa bu dersler

Sitelerde Paylaş

yok zaten ben tartışma taraftarı değilim, bu konuda, zaten çoğu konuda tartışmadan çok bilgi paylaşımını tercih ediyorum ama hemen tartışmaya hazır herkes :D

Amaaan hemen de laf sokuştururmuş arkadaşına, küstüm sana, al mektuplarını ver mektuplarımı, söyleyeceğim tüm foruma bana aşk mektuplarını yazdığını işte böyle de acı olur intikamım nihahahaha (elindeki tavuk budunu yerken gülmeye çalışan Erol Taş gülüşünü aklına getir bu kahkahada) :D

Sitelerde Paylaş

Ulaaa millet bizi homo falan sanacak ulan sus :D. Ne adamsın sen ya elimizi verdik kolumuzu alamıyoruz :D

Sitelerde Paylaş

Sana verilen cevapları okumaya vaktim olmadı bu yüzden aynı cevabı tekarlayacaksam hoşgörünüz:

"Felsefe saçmalıktır" başlığı altında yazdıkların da bir felsefe... Başka felsefeleri eleştiren bir felsefe. Ne zaman ki iddiaların için inanç, doğma, buyruk değil mantık dilini kullanırsan, o zaman felsefe yapıyorsundur.

Bundan yaklaşık bin yıl önce İmam Gazzali adında bir Sunni molla Tehafutul Felasife yani Felsefe'nin İflası diye saçma sapan bir felsefe ile felsefeye karşı reddiye yazmıştı.

Katılıyorum, bazı felsefeciler saçmalıyor, ama sen bir iki felsefe hocasının veya yazarının saçmalamasına tanık olarak "hasty generalization" diye bilinen mantık hatasını işlemiş ve saçmalama felsefesi geliştirmişsin. Nitekim bu konuda rekor kıran Gazzali amcaya katılmışsın. Felsefenin saçma olduğunu tartışan saçma bir felsefe ile! :huh:

Selam,

Edip

tarihinde EdipYuksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katılıyorum, bazı felsefeciler saçmalıyor, ama sen bir iki felsefe hocasının veya yazarının saçmalamasına tanık olarak "hasty generalization" diye bilinen mantık hatasını işlemiş ve saçmalama felsefesi geliştirmişsin. Nitekim bu konuda rekor kıran Gazzali amcaya katılmışsın. Felsefenin saçma olduğunu tartışan saçma bir felsefe ile!

Selam,

Edip

Şiirsel anlatımı kötülerken de şiir yazmıştı şaşkın ördek.

Sitelerde Paylaş

av-9954.jpg

Insanemektir

Felsefe deyimi, Yunanca philosophia sözcüğünden gelir. Bu sözcük philo (sevgi) ve sophia (bilgi) kelimelerinin birleşiminden bilgi sevgisi anlamını verir. Özeti, felsefe: bilgiyi sevmektir. Bu sözcüğü ilk kullananın Pythagoras (Pisagor) olduğu söylenir.

Felsefe saçmalıktır diyen ve saçmalayan arkadaşım, sana söylüyorum: Felsefe olmasaydı bilimsel bilgi olmazdı. Felsefe, bilgiyi doğurur ve bilimin hizmetine verir. Sizin felsefe dersine beden eğitimi öğretmeni mi giriyordu? Malum ya, eskiden ders boş geçmesin diye bazı derslere kel alaka hocalar girerdi!

"ÇÖZÜMDE GÖREV ALMAYANLAR SORUNUN BİR PARÇASIDIR." GOETHE

Iste böyleee,

Sevgili barisarok ve Insanemektir cok güzel Felsefenin ne oldugunu dile getirdiler.

Emmeee biliyorsunuzki müslümanin SEVGI ve BILGI ile isi yoktur.

Bu nedenle FELSEFEYEDE gerek yoktur.

Kendini müslüman deye gösteren nekadar islam FELSEFECISI varsa bunlar gizli gayri müslim idiler.Önderleride yunan FILOZOFLARIYDI.

Müslümanlara göre US gereksiz birseydir.

Bu nedenle DIN akil isi deyil, nakil isidir(kitaplarda yazilandir) üzerinde düsünülüp yorum yapilamaz..

Bunlara ne sevgi ( PHILO )gerek,nede bilgi (SOPHIA )

USUN olmadigi yerde ne SEVGI nede BILGI olur.

Bilimde sevilemez.

Gaz Ali keresteside diyerlerine karsin söyle diyor.

Müslümanin FAZLA USA gereksinimi yoktur.

Baska bir ALLAMADA söyle diyor,gökler üzerinde fazla düsünmeyin ÜSÜTÜRSÜNÜZ.

Günü, haftayi,ayi,yili bildinizmi yeter.

SERIATCININ biri Ankarada Ibni Sina hastanesi acmis :-)))))).

Halbuki Ibni Sina gizli inancsizlardan biriydi.

Almanyada adamin birinin kur,an kursu acmis adinida Ibni Sina koymus.

Arkadasla 110 km tepip gittik yanina.

Arkadasim dedim,kanimca sen bu adami tanimiyorsun.

Bu adamin dinle bir ilgisi yoktu,

Adam gizli inancsizdi.

Istersen bir arastir.

Duyduguma göre,adam dersaneyide kapatip kayboldu.

Üstelikte bu Ibni Sina ASIRI bir Türk düsmaniydi.

Türklere AGIR hakaratlari vardir.

Bir tarihde Tercuman gazatasinda Türklere neler söyledigi yayinlanmis bende o yazyi kesip almistim.

Bulursam buraya asarim.

Barisarok ve Insan emektir bunlara laf anlatamazsiniz ama deveye HENDEK atlatabilirsiniz.

Bunlarin insanlara Tavsiyesi SÜPHEYE kapilmayin dinden cikarsiniz.

Halbuki SÜPHE ,ACABA , arastirmanin motorudur.

Bu nedenle Araplarin GÖTÜNÜN altindaki petrolu SÜPHECILER gelip bulup cikardilar.

Petrolun %2 Araba

Petrolun %98 ide Süphecilere

Ülkemizde icinde, tüm islam alaminin arkeolojik arastirmalarinin basinda en az bir batili arastirmaci vardir.

Canakkaledeki antik kentte bir Alman arastirma yapmak ister, arkaologa arastirma yapsin deye izin verilir.

Adam iscilerle hertarafi kazdirip darmadagin yapar,adamin derdi kiralin hazinesi .Calismalar sonuc verir,hazinenin oldugu yeri tesbit eder.Iscilerin islerine son verir, sözüm ona Türk arkeologada,burda bir bok yok der calismayi durdurur..

Birkac gün sonra gece sahile bir Alman gemisi yanasir.

Kisa bir calismadan sonra hazinenin üstü acilir ve hazine gemiye yüklenir yallah Almanyaya.

Iste PHILOSOFHIANIN olmamasindan dogan kayiplardan bir minnacigi

Nerdeyse Tüm müslümanlar bilgi düsmanidir.

Cocuklugumda okulumuza kadin ögretmenler gelmisti.Köyümüz merkez köy oldugundan ögrenci ve ögretmen sayisi oldukca yüksekti.

Kadin ögretmenler baslari örtülü mantolu ama dudaklari boyaliydi.

Ilk defa bu kadinlar geldiginde köylüler kapilara kosusmus ve kadin ögretmenler icin bir birlerine söyle sesleniyorlardi usulcacih.

Gezzzzz gomsu, huuuuuu göriymisiz,köyümüzü OROSPÜLER basmistir,Vollah bosimiza TAS yagacahtir.

O halkin bu hala gelmesinden sorumlu gecmisin din adamlariydi ve halkla hicbir bagi olmayan HÜKÜMETLERDI.

Vergi alma bagiysa cok kuvvatliydi.

Tarlada cikarilan mahsuldan Tahsildar gelip harmandan devletin payini alip gitmesini bilen hökümatlar.

Halka tenezzül edip SELAM bile vermiyorlardi devlet ve hokumat adamlari.PIS CAHAL KÖYLÜ DEYE.

Köylü asagilik duygusundan ezilip nerdeyse kaybolmustu.

Bunda Halk partisinin büyük GUNAHI vardir ve bu partinin sevilmemesinde gecmisin payi cok büyüktür.

Bugünkülerinde bazilari haric eskikilerden pek farki yoktur.

Biraz uzun oldu,kusura bakmayin.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Cok sacma sapan bir baslik olmus...

Ya Felsefe hakkinda hic bir fikriniz yok iskembeden salliyorsunuz, ya dalga geciyorsunuz, ya da sacmalik sizsiniz sayin forum sahibi...

Acikli bir sekilde bu basliktaki sayiklamalariniz bile felsefe yapmaya giriyor... Ancak tabii ki gercek bir felsefi dusunme disiplininden cok uzaksiniz...

Felsefe bilmenin bilgisidir. Nasil bilinebileceginin bilgisidir. Dusunmenin yontemlerinin arastirilmasidir. Dusunmenin araclarinin arastirilmasidir. Felsefe bir insan arastirmasidir.

Bilim ilerledikce felsefeye olan ihtiyac da azalmaz tam tersine artar. Cunku, insani bir felsefeyle temellendirilmeyen bilimle ancak ucuncu sinif makine muhendisi olurusunuz. Saplantili bir takim yaklasimlarin tuzagina dusup Doktor Mendel de olabilirsiniz tabii.

Lisedeki felsefe dersinde gercek bir filozofla karsilasmadiginiz icin uzgunum, yine de size felsefenin sacmaligi uzerine felsefe yapacak yetiyi vermis sanirim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...