Jump to content

liseden sonra eğitime devam etmek saçmalıktır...

Recommended Posts

hayatın bir düzeni var ve bu düzen belirli peryotlardan oluşuyor.

Kişiler, hayatın ve yaşadığı toplumun kendisine biçtiği rolleri zamanı geldiğinde elinden geldiği kadar oynamaya çalışıyor.

Herşey taklit, heyşey yapmacık ve sahte...

Kişi toplumun dayattığı şekilde ilkokul ve ilköğretime bir şekilde başlıyor.

Ben geçirdiğim her aşamanın farkında olduğumdan dolayı bu dayatmalara isyan edip hepsinin birer saçmalık olduğunu söylüyordum.

Fakat kendisine biçilen rolleri oynamak durumunda kalan koyun sürüleri ise hiç gıkını çıkartmadan hayat bilgisi dersinde terli terli su içilmeyeceğini öğreniyorlardı.

Küçük yaşlarda okulu bırakmak istemiştim ama toplum baskısı bunu yapmama müsade etmiyordu.

Liseye kadar geldim. Öğrendiğim ya da öğrendiğimi düşündüğüm her saçmalık birbirinin tekrarıydı.

İlk okuldan liseye kadar cümlenin öğeleri adlı konu tam 9 defa işlenmişti.

Her seferinde yazılıdan 0 alan bir dolu et beyin...

Bu et beyinlerin ileriki yıllarda hayata nasıl tutunacağı konusunu düşündükçe bir şeyler yapmam gerektiğini kendime dikte etmeye başlamıştım. üstün zekam ve analitik düşünce yeteneğimin bana verdiği yetkiye dayanarak tüm öğretim aktivitelerini saçmalık olarak ilan ettim.

liseye kadar verilen bilgiler saçma da olsa hayata tutunmak adına yeterliydi, peki üniversiteye ne gerek vardı?

Yapılan araştırmalara göre üniversite mezunu işsiz sayısı lise mezunu iş sahibi kişilerin sayısından fazlaydı...

KAlitei (!) Kültürlü(!) ve nitelikli(!) bir işsiz potansiyeli varken neden 4 seneyi üniversitede heba etmeliyiz?

12 yıllık eğitimde bir baltaya sap olamayan koca nesili 4 yılda nasıl adam edeceklerdi?

egosunu sınıfta sert iklim modunda estiren ezik profösörler mi adam edecekti bu zavallı lise öğrencilerini?

Tabi ki hayır!

Sürüden ayrılma zamanıydı.

insanları aydınlatan üst bir tespitisyen olarak üniversite okumanın saçmalığını ifşa edip, liseden sonra eğitime devam edilmesine izin veremezdim, buna gönlüm razı olmazdı...

işletme, jeoloji mühendisliği, fizik öğretmenliği, metalurji mühendisliği, kimya mühendisliği, Çeko, çevre mühendisliği, iletişim fakültesindeki tüm bölümler, bilgisayar mühendisliği, otomotiv ve elektrik öğretmenliği, Genetik mühendisliği vs vs-- Bu bölümlerin mezunları okuyup evlerine gidiyorlar, iş alanları yok.

Öyleyse neden 4 senede 30 milyar harcayıp hala işsiz olmak insanlara cazip gelir?

Arkadaşlarımın bir çoğu garsonluk yapıyor, 4 yıllık fakülte bitirmesine rağmen!

Demekki üniversite mezunu olmak işin espiri kısmı... Zaten fakülte bitirip işsiz kalanlar artık hallerine gülüyorlar.

ben bunu halka da sordum

Sizce liseden sonra eğitimedevam etmek mantıklımıdır?

Yorumlar;

-Oğlum gitti okudu geldi, evde oturuyor, keşke onu okuttuğumuz parayı biriktip sermaye yapsaydık aslan gibi iş adamı olurdu (Hatice teyze/45/Ev hanımı)

-Kızımı bilgisayar mühendisi yaptık internet cafede çalışıyor,keşke göndermeseydik okumaya (Veysi Bey/54/Emekli)

-Ben üni mezunuyum ve işsizim, keşke kaportacının yanına girip çalışsaydım şimdiye usta olurdum(Mahmut Eken/32/İşsiz)

Not: dünyanın en zengin ilk 10 kişisi lise mezunudur!

listeye son yılda giren MS genel müdürü ise üniversiteyi 2. yılda terk etmiş.

Machintosh un kurucusunun hayatını araştırın.

tespit;

lisede insan yarına kalabilecek kadar bilgiyi kıytırıkda olsa ediniyor, üniversite zmaan kaybı.

-parası olan ailesi zengin olan gönül eğlendirip şoko partisi yapmak için üniversiteye gidebilir.

-üniversiteyi ancak boş vakti olan insanlar okur.

şimdi diyeceksiniz ki üstad sen niye okudun?

Ben kendimi feda ettim, ben yandım siz yanmayın, tespit uğruna 5 yılımı feda ettim.

Benim dediğimi yapın yaptığımı yapmayın...

selamlar...

Not: bu tespit özel istek üzere yapılmış olup istek pm ile bildirilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Siz okuyamamışsınız çeşitli nedenlerden üniversite okumayı küçümsüyorsunuz. Üniversite öğrenciye ufuk açar kendisini geliştirmek öğrencinin kendi işidir. En azından beyini eğitir. Siz bir Profla konuşun bir de ilkokul veya lise mezunu yaşlı bir adamla konuşun aradaki farkı anlarsınız.

Sitelerde Paylaş

muhendis yazanları oku ilk önce ssiner üstad okumuş üniversiteyi. Ssiner üstad çok teşekkür ederim tespitiniz çok aydınlatıcı ve açıklayıcı oldu. Fakat sizi eleştirenler yine ortaya bir şey koyamadan sadece itiraz ediyorlar, halbuki sizin çalışmalarınız ve kanıtlarınız su gibi berrak.

Sitelerde Paylaş

"Üniversite bitirmek" diye bir laf saçma bir laftır. Bir ton fasa fiso üniversite var dünyanın her yerinde. O yüzden her üniversite mezunu "üniversite mezunu" değildir.

Ayrıca eğitim sadece öğrenmek için değildir. İşin "sinyal verme" kısmı da önemlidir. Mesela MBA fasa fiso bir derecedir ama 2 yıllık bir MBA'i olan birisi işverenine "ben 2 yıl sıçırıktan projeler tamamladım, geceleri uyumadım gereksiz şeyler okudum sırf okumamı söylediler diye, sınavlara çalıştım. Ve başladığım bu işi çok yeni birşey öğrenmemiş olsam bile bitirdim"

Diye sinyal verir, sen de onu işe alırsın.

Ekonomide "signaling" başlığı altında daha net açıklamalar görebilirsiniz (matematiksel olarak)

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle katiliyorum. Universite buyuk cogunluk icin buyuk zaman kaybi. Gereksiz. Bu ulkenin her alanda calisana ihtiyaci olur. Yanliz ben Lise sona kadar olan egitim sisteminin sil bastan duzenlenmesi gerektigini dusunuyorum.

-Insanimiz nasil bilgi edinilecegini ogrenmeli.

-Binbir tane aklinda kalmayan ezber yapmaktansa saglikli dusunerek sonuca ulasmayi ogrenmeli.

-Kaynak kullanmayi ogrenmeli.

-Kitap okuma aliskanligi edinmeli. Beyaz dizi olsun yine de okusun...

-Yemek yapmak, musluk tamir etmek, butce idaresi, alisveris listesini dogru yapmak ve kullanmak, ve hatta tornavida ve cekic kullanmaya kadar giden gunluk hayatta illaki bir gun gereken ama asla konusu olmayan konular okullarda gundeme gelmeli. (Uzaktan kumanda pili degistirmekten aciz kadinlar var bu memlekette, bunlari gordukce kadinligimdan utaniyorum ayip yahu!?...)

-Lisedeki matematik cok fazla ve gereksiz ayrica dusunmeyi de ogrenmiyor kimse... Kesinlikle matematik hafifletilmeli, ilk okul matematigi yeter de artar bol bol... Sanki herkes muhendis olacak memlekette...

-Bu ulkede soyle bir durum var: Diyelim ki matematikcisiniz, gercek matematikci yani formuller teoremler gak guk... Lisede matematik dersi veremezsiniz. Ama yarim yamalak bilin matematigi, egitim fakultesini (iyi yapanlara lafim yok ama sayica azlar) arka kapidan bitirseniz dahi gidip ders veriyorsunuz.

-Diyelim ki ressamsiniz bu boyle, diyelim ki piyanistsiniz boyle, kimya muhendisi olsan kimya dersi veremezsin, felsefe icin de ayni gecerli...

Iste asil katliam budur...

Bu yukarida saydigim isleri profesyonel duzeyde yapan insanlar icin pedagojik formasyon tas catlasa 1 haftalik bir kurstur, cunku zaten hic biri kara cahil degildir... Ama oyle islemiyor iste...

... Ve boyle...

Sitelerde Paylaş

Ciddi ciddi sinner tespitlerin benim tespitlerimle uyuşuyor

Türkiye şartlarına çok uygun tespitlerin var

Bu yüzden seni kutlamak istiyorum

Üni mezunu biri olarak şunu söylemek istiyorum

Şu anki aklım olsaydı üniyi okumayabilirdim

Başka şehir görmekten ve de askerliği kısa dönem yapmaktan başka hiçbir halta yaramadı

5 sene ünide okudum ama dediğim gibi bunların haricinde pek faydası olduğunu düşünmüyorum

Askerlik için üni okuyacaklara tavsiyem açık öğretim okusunlar

Açık öğretimde aynı işlevi görüyor

Boşu boşuna paracıkları saçmasınlar ileride çoğu pişman oluyor

Uzun lafın kısası sinnerin tespitine yüzde yüzde katılıyorum

Sitelerde Paylaş

Mustafa Kemal Türkiye'sinin başardığı en büyük eğitim projesi Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi 'dir ve dünyada bile bir benzeri yoktur... Ben bu fakültenin her lise öğrencisine sınavsız hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum... Önemli olan nereyi ne düzeyde bitirdiğin değil ama nereden ne aldığındır... Bu bağlamda ben insanlara üniversiteye giriş fırsatının sınavla verilmesine karşıyım... Diğer örgün öğretim üniversiteleri için sınav kaçınılmazdır ama AÖF bence isteyen her lise mezununa sınavsız olmalıdır... Ama AÖF'ün vize ve mezuniyet sınavları son derece ciddi olmalıdır ki öyle de zaten... Bu güzel okulun topluma inanılmaz yararları olduğu kanaatindeyim... AÖF bu yıl inanılmaz ilginç fakülteler açarak bence yerini daha da sağlamlaştırdı yüksek öğrenim dünyasında... Artık 4 yıllık felsefe eğitimi bile alabiliyorsunuz... Her lise mezunu hem çalışıp hem de hiçbir işine engel olmayan bu güzel okuldan seçtiği bir bölümü bitirmeli bence...

Sitelerde Paylaş

Mustafa Kemal Türkiye'sinin başardığı en büyük eğitim projesi Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi 'dir ve dünyada bile bir benzeri yoktur... Ben bu fakültenin her lise öğrencisine sınavsız hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum... Önemli olan nereyi ne düzeyde bitirdiğin değil ama nereden ne aldığındır... Bu bağlamda ben insanlara üniversiteye giriş fırsatının sınavla verilmesine karşıyım... Diğer örgün öğretim üniversiteleri için sınav kaçınılmazdır ama AÖF bence isteyen her lise mezununa sınavsız olmalıdır... Ama AÖF'ün vize ve mezuniyet sınavları son derece ciddi olmalıdır ki öyle de zaten... Bu güzel okulun topluma inanılmaz yararları olduğu kanaatindeyim... AÖF bu yıl inanılmaz ilginç fakülteler açarak bence yerini daha da sağlamlaştırdı yüksek öğrenim dünyasında... Artık 4 yıllık felsefe eğitimi bile alabiliyorsunuz... Her lise mezunu hem çalışıp hem de hiçbir işine engel olmayan bu güzel okuldan seçtiği bir bölümü bitirmeli bence...

Açıköğretim bence saçmalık. Öğrenci okula gitmeden, deney, uygulama yapmadan, staj yapmadan kendi kendine ne öğrenebilir ki. İş başvurularında açıköğretim fakültesini bitirenler pek tercih edilmez. Bence açıköğretim için harcanan zamana da paraya da yazık.

Sitelerde Paylaş

Üniversiteye karşı çıkmayı şiddetle kınıyorum.Üniversiteleri kaldırdığınızı bir düşünün bakalım.Ben hayal bile edemiyorum.Üniversite bitiripte,hayatta başarılı olmayanların ürettiği bir fikirdir diyebilirim.Kediinin uzanamadığı ete pis demesi gibi..

Sitelerde Paylaş

Üniversiteye karşı çıkmayı şiddetle kınıyorum.Üniversiteleri kaldırdığınızı bir düşünün bakalım.Ben hayal bile edemiyorum.Üniversite bitiripte,hayatta başarılı olmayanların ürettiği bir fikirdir diyebilirim.Kediinin uzanamadığı ete pis demesi gibi..

" Katranı kaynattım olmadı şeker cinsine yandığım cinsine çeker. " Bu bilimi yok etme merakı bizde genetik bu arkadaşlara da sinmiş. Zamanında ataları Osmanlılarda medereslerde 300 sene temel bilimleri yasaklamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...