Jump to content

Müslüman'lara Tavsiyeler......

Recommended Posts

Ulemadan sonra, kimseye car car düşmez.

Ulema fetva verebiliyorsa, bende fetva verebilirim pek tabi. Benim fetva veremeyeğime dair, bir delil var mı? :)

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ulema fetva verebiliyorsa, bende fetva verebilirim pek tabi. Benim fetva veremeyeğime dair, bir delil var mı? :)

Haklısın kardeşim fetva vermek çok kolay, asıl olan o fetvanın kaale alınıp alınmaması.

Efendimiz SAV. buyuruyor: "İçinizde ateşe en dayanıklınız fetva versin."

Sitelerde Paylaş

Bu konuda Berguzar ve onun gibi düşünenler haklılar..

Başlık yazısı çok talihsiz ve onu savunanlar da aynı hataya devam ediyorlar.. Müslüman yobazı ile ılımlı Müslümanı aynı kefeye koyup, aynı eleştirileri yapıyorlar.. Utanmasalar 'Senin dininde, dinden dönenleri öldürün diyor.. Neden beni öldürmüyorsun, söyle!' diye haykıracaklar..

Onu da diyenler var aslında, neyse.

Berguzar ise her iletisinde, 'Hacı ve onun gibi düşünen arkadaşlar' diyerek; Ateistin yobazı ile, ılımlısını aynı kefeye koymuyor.. Bunu açıkça belirttiği için de, teşekkür ederim kendisine.

Diğer arkadaşların da haklı olduğu yerler var. (Dinin, Berguzar ve onun gibi düşünenlerin anlattıkları gibi olmadığı konusu)

Ama bunu, başlık yazısındaki gibi terbiyesiz bir üslupla değil.. Daha seviyeli bir şekilde tartışmanın yolları var.. Bu şekilde tartışmanın ise, ne dindarlara yararı var, ne de dinsizlere..

Sevgili sangre,

Beni anladığını biliyordum, yazdıkların için teşekkür ederim. Ancak yazdıklarından sonra şunu söylemeliyim ki, buradaki ateistlerin bile bana ve ben gibi inanırlara destek olması gerekir. Zira hepimiz aynı dünyayı paylaşmak durumundayız ve insanların çektiği eziyet, gördükleri kan ve zulümden her vicdan sahibi insan rahatsız. Ancak Tanrı fikrini yeryüzünden tamamen yok edemeyeceğimize göre, benim yazdıklarımın her iki kesim içinde çok değerli olduğunü düşünüyorum. Şöyle ki,

Benim islam algımda hiçbir zaman haksız yere şiddete yer yoktur, çünkü kuran buna şiddetle karşı çıkar. Kurandan ne anladığımızı tartışmak için söylemedim bunu. Ama ateist arkadaşların bile Tanrı fikrini yeryüzünden silemeyeceklerini bile bile, beni yermek yerine, bakın böyle inanırlar da var diyerek, insanlara din adına zulüm yapan inanırlara bizi örnek gösterip belki insanların bakış açısını ve hayat felsefesini, din algısını değiştirmeye yönelik bir adım atmalarının daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Zira benim bugüne kadar dinle ilgili söylediklerimin, bırakın dindarları, ateistlere bile zerrece zararı yoktur, bilakis islam hakka teslim olandır, hak da bize iyiliği emreder. Buradan hareketle herkese iyi ol demenin neresi kötüdür sorusunu kendime soruyorum ve bir cevap bulamıyorum. Haliyle de bana yapılan bu hakaretler ziyadesiyle beni üzüyor.

Sevgiler...

Haruncuğum,

Yazdıklarına biraz katkıda bulunayım.

Fetva makamı sadece Tanrıdır ve o fetvayı bize kutsal metinlerle vermiştir. Bu anlamda elbet kişi fetva çıkarabilir. Ama işine geleni değil tabi. Bu arada umarım soruna cevap alırsın :)

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...