Jump to content

Tarafsızlık Ne Demek?

Recommended Posts

Tam aksine özgürlükçülüktür. Kalkıp, gerçekte olmayan ama olsa bile ifade etmeyen karikatürize varsayımlar üzerinden forumun ilkelerine karşı yaptığınız bu saldırı totaliter anlayışın bir uzantısıdır. Hakaret kastı taşımayan ve bir başkasının hak ve özgürlüklerine karşı herhangi zararı olmayan her ifade; Kişinin hak ve özgürlükleri kapsamındadır.

Bu yazdıklarında bir sorun yok Kodoman.

Kimse bunun aksini savunmuş değil.

Kaldı ki sayfabaşında Atatürk'ün resmi ve vecizesi olan ateist sitede dahi bu dediklerin geçerli.

Orada bile hakaret edilmediği takdirde eleştirilere olanak sağlanıyor.

Tabi ki siyasi taraflar hep kendi açılarından bakacak, kendi hakaretlerini görmeyip karşı tarafınkilerden yakınacaklardır. Bu her yerde böyle.

Önemli olan mod.ların, adminlerin müdahalelerinde objektif olabilmeleridir.

Özgür tartışma platformunu sağlayabilmeleridir.

Bunda da Ateistforumda bir sıkıntı yoktur.

Sen bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsan bil ki baktığın konumdan kaynaklanıyor bu. Hacı'nın da öyle.

Bırakın insanlar özgürce tartışsınlar.

Onlar birbirlerin haddinden fazla yaftalıyor zaten, siz de buna katılıp Kemalist suçlamalarına girerseniz objektifliğinizi yitirirsiniz.

Peki bu, sizin yanlış dediğiniz algı nasıl oluyorda forum katılımcılarının genelinin paylaştığı algı oluyor? Bu yanlış anlama nasıl oluyorda herkes tarafından paylaşılıyor?

Dedim ya senin konumunda hata var. Sen öyle görüyorsun.

Tersini görenler de var. Ateistforumun Kürtçülerle, PKK yandaşlarıyla dolduğu iddiası da ileri sürülüyor.

Sitenin kuruluş amacı da belli, adı-sanı da.

Ateistforum, ateist bir sitedir. Non-teist akımların yönetimindedir. Bilimden yanadır. Gerici her düşünceye karşıdır. Bu gerilik din ve ırkçılık temelinde her türlü düşüncedir. Şeriatçi ve ırkçı katılımlara karşı tavrını açıkça ortaya koyar. Bu ırkçılık Türkçülük de olsa, Kürtçülük, Ermenicilik de olsa tavizkar davranmaz.

Tavizkar davrandığında bunun adı özgürlükçülük de olamaz. O tarafsızlık değil, liberalistlik taslamaktır.

"Bırakın yapsın, bırakın etsin, ne olursa olsun" düşüncesinin de sınırları olmalıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tam aksine özgürlükçülüktür. Kalkıp, gerçekte olmayan ama olsa bile ifade etmeyen karikatürize varsayımlar üzerinden forumun ilkelerine karşı yaptığınız bu saldırı totaliter anlayışın bir uzantısıdır. Hakaret kastı taşımayan ve bir başkasının hak ve özgürlüklerine karşı herhangi zararı olmayan her ifade; Kişinin hak ve özgürlükleri kapsamındadır. Eğer ortada bir iftira varsa, bu iftirayı ortaya çıkaracaklar da olmalıdır... Bir konuyu "iftira" olarak değerlendirecek merci insanların kendi vicdanlarıdır, ve bu vicdanlarda size veya forum yöneticilerine vekalet edilmemiştir! Forum yönetiminin görevi vekaleten vicdan işlevi görmek değildir!

Kodoman.. Bu iddialarını savunamazsın. Eğer yapılan hiciv ise anlarım.. Ama hiciv olmadığını biliyoruz.

Kaldı ki bu hicvedilecek bir konu değil. Ciddi bir konu... Hak ve özgürlüklerden yararlanamaz.

Ben bu soruna ne iftira olarak tepki gösteriyorum, ne de onu özgürlüğün kapsamında görüyorum.

Bu aptalca bir aşağılamadan başka bir şey değil. Değersiz bir şaka sözde. Zevkli değil. Tahrik edici.

Buna benim karar verme yetkim var.. Ve konuyu kapattım gitti bile. Tekrarına izin veremem.

Burada bu tür Atatürk eleştirisi yapılamaz. Ama yine de kendine güvenen gelsin eleştirsin Atatürk'ün ilkelerini.

Sen eleştirdin ve yüzüne gözüne bulaştırdın. Birazdan onlara bir göz atmak istiyorum. Seni yanıtlayabilirim ama, değer mi orasına sonra karar vereceğim.

Astur veya bir başka Atatürk düşmanı sapık burada daha önce yapıldığı gibi bir ileti asar ve imza alırsa, beni karşısında bulacaktır.

Kendine güvenen Atatürk'ün ilkelerini doğru dürüst tartışır.

Henüz sen dahil öyle biri ile karşılaşmadım.

Sitelerde Paylaş

Bu forumun, Kemalist Forum haline geldiği felan yok. Aksine özgürlükçü, kemalist bir forumda olamayacak kadar özgürlükçü. Umarım yakında görürsünüz, Kemalist bir forumun nasıl olduğunu. Ki bu forumda, Cumhuriyet ilke ve devrimlerine sahip çıkan arkadaşların bir çoğu, kendilerini "Kemalist" olarak adlandırmıyorlar. Bunun patatese başka bir şey demekle alakası yok, çünkü gerçekten değiller. Bu arada yakında Kemalist forumu görürsünüz derken kastettiğim forum bu değildi. Yanlış anlaşılmasın.

tarihinde SadeceAteist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ama bırak nickiyle sıradan birini suçlamayı, Atatürk'ü suçluyor adam Atatürk'ü.

İşte bahsettiğim yüceltmenin karşılığı bu mesajda ortaya çıktı. Atatürk suçlanamıyormuş.

Mal bulmuş mağribi gibi sarılmışsın ama, okuduğunu anlamaktan uzaksın.

Örneğin "Atatürk eşcinseldi" diye de suçlayabilirsin.

Ama bunu ispatlayabilecek kanıtlara sahip olmalısın.

Sahip değilsen ve bunu iddia edebiliyorsan, bunun adı özgürce ifade değildir.

Bunun adı alçakça saldırganlıktır.

ve bir forum buna göz yumuyorsa onlar da bu alçaklıktan yanadırlar.

Pante, on 05 December 2009 - 03:18 PM, said:

Gerilimi tırmandırıp forumun huzurunu bozmak, ayrılıklara-bölünmelere sebebiyet vermek.

Takip ettiğim kadarıyla bu tartışmaların diğer tarafı da ateistlermiş. Öyleyse forumun gerilip bölünmesi kimin hangi çıkarına hizmet edecek? Bir bölünme furyası başlamış, forumlara da mı taşınmış yav?

Eğer bahsettiğin öldürme olayı Mustafa Suphi'nin öldürülme olayıysa pante, konuyu çarpıtmaktasın. Mustafa Suphi'nin öldürülürken çekilmiş fotoğraflarını, kamera kayıtlarını mı bekliyorsun, kastettiğin kanıt nasıl bir şey olmalı?

Konuyu çarpıtmıyorum. Eğer böyle bir iddiaya sahipsen, bu iddianın ideolojik/ırkçı/Atatürk düşmanı/ diaspoaracı/Kürtçü/ temelleri olmadığını, tersine güçlü bulguları olduğunu ortaya koyabilmelisin.

Ama tek bir bulgu, tek bir belge bile olmadan böyle bir itham kasıtlıdır, amaçlıdır, alçakcadır.

Siz Apo alçağı kadar bile olamıyorsunuz. O bile Mustafa Suphi'lerin İttihatçılar tarafından öldürüldüğünü, Atatürk'ün bundan haberi dahi olmadığını söyleyebilmişken siz hala alçaklığın peşindesiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu forumun, Kemalist Forum haline geldiği felan yok. Aksine özgürlükçü, kemalist bir forumda olamayacak kadar özgürlükçü. Umarım yakında görürsünüz, Kemalist bir forumun nasıl olduğunu. Ki bu forumda, Cumhuriyet ilke ve devrimlerine sahip çıkan arkadaşların bir çoğu, kendilerini "Kemalist" olarak adlandırmıyorlar. Bunun patatese başka bir şey demekle alakası yok, çünkü gerçekten değiller.

Değiliz tabii. Olmamıza hiç gerek yok.

Zaten dikkat edersen, bizim kemalist olmaya başladığımızı ileri sürenlerin hepsi aslında Atatürk ilkelerini reddeden bir kesimi simgeliyor.

Biz Atatürk ilkelei için var değiliz. Ama onlara karşı bir eğilime de tahammül edemeyiz. Kemalist olmamız için hiç bir neden yok. Biz gözlerini çok daha ileriye diken özgürlükçü insanlarız. Atatürk'ün ilkeleri de bize yetmez. Biz çok daha fazlasını elde etmek istiyoruz.

Ama böyle bir ortamda bize, Atatürkçülüğü kötü bir eğilimmiş gibi lanse etmeye çalışan ve şeriatı Atatürk ilkelerine yeğleyen sapk görüşle mücadele etmek düşüyor. Ve biz bu mücadeleyi yapınca da Kemalist olarak suçlanıyoruz.

Bize Kemalist diyenler aslında kemalist düşmanlığını diğer her türlü düşmanlığa yeğleyen aşırı liberal bir kesim.

Bir avuç sapık aslında onlar.

Neden kemalist olalım. Biz onu aştık bile çoktan. Ama neden ona yüz çevirelim. Temelimiz o. Aslımız o..

Kendini ileri düşünceleri simgeliyor olarak görenler, nereden geldiklerini unutmasınlar..

Atatürk ilkelerine kimsenin, bu forumda şimdiye kadar yapıldığı gibi, tasallut etmesine izin vermeyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Mal bulmuş mağribi gibi sarılmışsın ama, okuduğunu anlamaktan uzaksın.

Örneğin "Atatürk eşcinseldi" diye de suçlayabilirsin.

Ama bunu ispatlayabilecek kanıtlara sahip olmalısın.

Sahip değilsen ve bunu iddia edebiliyorsan, bunun adı özgürce ifade değildir.

Bunun adı alçakça saldırganlıktır.

ve bir forum buna göz yumuyorsa onlar da bu alçaklıktan yanadırlar.

Şurda ne dediğinin farkında mısın? Senin gözlerin kör olmuş. Atatürk eşcinseldir demek ona karşı bir suçlama mıdır? Bir hakaret midir? Bu alçakça bir saldırganlık mıdır?

İspat edildiğinde ne oluyor, zamanın şartları öyleydi diye geçiştiriveriyorsunuz, kemalizm adı altında yapılan sapkınlıkları hemen 'amerikan ajanlığı' maskesiyle geçiştirip, onlar kemalist değil diyorsunuz.

Konuyu çarpıtmıyorum. Eğer böyle bir iddiaya sahipsen, bu iddianın ideolojik/ırkçı/Atatürk düşmanı/ diaspoaracı/Kürtçü/ temelleri olmadığını, tersine güçlü bulguları olduğunu ortaya koyabilmelisin.

Ama tek bir bulgu, tek bir belge bile olmadan böyle bir itham kasıtlıdır, amaçlıdır, alçakcadır.

Siz Apo alçağı kadar bile olamıyorsunuz. O bile Mustafa Suphi'lerin İttihatçılar tarafından öldürüldüğünü, Atatürk'ün bundan haberi dahi olmadığını söyleyebilmişken siz hala alçaklığın peşindesiniz.

Sen çok biliyorsan buyur anlat bize. Apo böyle bir şey iddia etmişse kanıtını ortaya koymuş mudur? Apo kanıtını ortaya koymuş olsa neden Atatürk Mustafa Suphi'yi öldürmekle suçlanırdı? Kanıt kesin belge demek. Lenin öldürttü diyenler de var, hangi komünist kalkıp da sizinki gibi lümpen biir saldırı tarzı geliştirmiş bu suçlamalar karşısında?

Pante sen çok rezil bir duruma düştün. Sen Atatürk Mustafa Suphi'yi öldürmedi savını desteklemek için teröristbaşı bir alçağı dayanak gösterip onu bize yeğ tuttun. Sen kutsalını savunmk adına desteğini bir teröristten alıp onun bizden iyi olduğunu söyledin. Kendine gel!

Sitelerde Paylaş

Kimbilir belkide... forumun yok yere gerildiği bir ortamda kendimi yitirmiş olabilirim. Fakat, şu kadarını biliyorum: Bu gerilim, benim tarafımdan değil, birlik olarak haraket eden sizler tarafından tırmandırılıyor.

Bu forum, 2-3 yıllık bir forum değil! Bu forum yaklaşık olarak 8 yıllık bir forum ve 8 yıldır ilk defa, bu denli ideolojik bir gerilime sürükleniyor.

Bu forum, yıllardır koruduğu tarafsız, ilkeli ve özgürlükçü çizgisi ile tanınıyor... bu ilkelerin üzerine gölge düşürüp, bu 8 yıllık birikimi 1 ayda silip süpürmenize müsade etmeyeceğim!

Benim de savunduğum ve olmasını istediğim şey tam da bu. Bu forum dincilerle mücadele amaçlı kuruldu ve kurallarından taviz vermediyse, bundan sonra da aynısını yapmaya devam etmeli. O kurallar ve anlayış, AKP'yi ve dincileri savunmak adına Atatürk'ü aşağılamaya, küçümsemeye, dalga geçmeye ve el birliği ile forumda terör estirmeye izin vermedi. Şimdi neden bu tür davranışlara izin verilsin, ses çıkarmayın diyor ve bunu da özgürlükle açıklıyorsun?

Nedir bunu adı? İlkeli olmak mı????

Karşı durulan şey tam da dinciliktir, onların aşağılık ateist yandaşlarının dinci ağzıyla konuşup forumu pasifize etme girişimidir.

Siz körseniz benim yapabileceğim hiçbir şey yok.

Umarım en kısa zamanda kendinize gelir, forumun gittiği yeri görürüsünüz.

Özgürlük derken Atatürkçü olma ve onu savunma özgürlüğünü yok eden bilim düşmanlarına, dinci aklayıcılarına sahip çıkarak kendi özgürlüğünüzden feragat etmyi de göze almalısınız.

Almışsınız da..

Dediğim gibi, benim yapabileceğim hiçbir şey yok.

Doğruyu ve ortadaki gerçekleri savunan ve korumaya çalışanın sorgulanıp suçlandığı, dinci yandaşlarının garip bir biçimde korunup kollandığı bir forumda benim asla yerim yok, olamaz da.

Benim doğrularımda, ilkelerimde ve forumun sağlıklı ileyişi ile ilgili kurallarına uyma ve uygulama anlayışımda, eylemlerimle de birlikte en ufak bir sapma yok.

Bildiğim ve gördüğüm doğruları, üç beş bilim düşmanının basit oyunlarına ve tuzaklarına gelerek söylemekten kaçınmam, kaçınmayacağım.

Belli ki ilkelerimiz uyuşmuyor. Atatürk'e küfür ve hakaret etmenin, aşağılamanın marifet sayıldığı, üstelik bunu dinci hükumetleri desteklemek adına yapanların koruyup kollandığı ateist bir forum, benim ilkelerimle, anlayışımla uyuşmuyor.

Sen bile kalkıp Kemalistforum olmaktan bahsediyorsun, söyleyecek bir şey bulamıyorum.

Ortadaki sorunu tanıyıp tanımlamak ve anlamaya çalışmak lazım.

Sitelerde Paylaş
Sen çok biliyorsan buyur anlat bize. Apo böyle bir şey iddia etmişse kanıtını ortaya koymuş mudur? Apo kanıtını ortaya koymuş olsa neden Atatürk Mustafa Suphi'yi öldürmekle suçlanırdı? Kanıt kesin belge demek. Lenin öldürttü diyenler de var, hangi komünist kalkıp da sizinki gibi lümpen biir saldırı tarzı geliştirmiş bu suçlamalar karşısında?

Pante sen çok rezil bir duruma düştün. Sen Atatürk Mustafa Suphi'yi öldürmedi savını desteklemek için teröristbaşı bir alçağı dayanak gösterip onu bize yeğ tuttun. Sen kutsalını savunmk adına desteğini bir teröristten alıp onun bizden iyi olduğunu söyledin. Kendine gel!

Vale saçmalayıp durma.

Eminim sen Mustafa Suphi'nin adından başka hakkında hiçbir şey bilmiyorsundur.

O milliyetçi bir sosyalist idi. Bugün yaşasaydı herhalde yeri Türk Solu dergisinin tarafında olurdu.

Onun Enver paşa ile olan ilişkilerini iyi araştır. Komüntern'deki çekişmelerini ve birbirlerine olan düşmanlıklarını iyi öğren.

Her gelen çakma sosyaliste Mustafa Suphi gerçeğini yeni baştan anlatacak değilim.

Forumları ararsan bulursun.

Ordan-burdan duyduğunuz, boyunuzdan büyük iddialara kalkışmayın.

İyice araştırın, ve iddia ile gerçeği birbirinden ayırmaya özen gösterin.

Sitelerde Paylaş

Değiliz tabii. Olmamıza hiç gerek yok.

Zaten dikkat edersen, bizim kemalist olmaya başladığımızı ileri sürenlerin hepsi aslında Atatürk ilkelerini reddeden bir kesimi simgeliyor.

Biz Atatürk ilkelei için var değiliz. Ama onlara karşı bir eğilime de tahammül edemeyiz. Kemalist olmamız için hiç bir neden yok. Biz gözlerini çok daha ileriye diken özgürlükçü insanlarız. Atatürk'ün ilkeleri de bize yetmez. Biz çok daha fazlasını elde etmek istiyoruz.

Ama böyle bir ortamda bize, Atatürkçülüğü kötü bir eğilimmiş gibi lanse etmeye çalışan ve şeriatı Atatürk ilkelerine yeğleyen sapk görüşle mücadele etmek düşüyor. Ve biz bu mücadeleyi yapınca da Kemalist olarak suçlanıyoruz.

Bize Kemalist diyenler aslında kemalist düşmanlığını diğer her türlü düşmanlığa yeğleyen aşırı liberal bir kesim.

Bir avuç sapık aslında onlar.

Neden kemalist olalım. Biz onu aştık bile çoktan. Ama neden ona yüz çevirelim. Temelimiz o. Aslımız o..

Kendini ileri düşünceleri simgeliyor olarak görenler, nereden geldiklerini unutmasınlar..

Atatürk ilkelerine kimsenin, bu forumda şimdiye kadar yapıldığı gibi, tasallut etmesine izin vermeyeceğim.

Tabiki herkesin istediğini olmak veya olmamak hakkı vardır. Forumun "kemalist" bir çizgiye geldiğini düşünmek için, bu konulardan uzak durmak gerekiyor. Çünkü öyle bir şey yok.

Herkes istediği gibi, istediği şeyi savunuyor. Mesele, sadece hakaretlerin önüne geçilmesidir. Tabi pante'nin değindiği bir mesele de önemli. Eğer bir şey iddia ediliyorsa, ispat da edilmelidir.Delillerle desteklenmelidir.

Ama son zamanlarda gördüğüm bir şey ki bu yapılmıyor, yapılmadığı gibi tersini yapanlar da yaftalanıyorlar. Bence bunu de önemsemek gerekiyor. Kemalizmi bir din gibi göstermeye çalışan ama ısrarlı çabalarımıza rağmen hiç bir şekilde bunu ispatlayacak herhangi bir şey getiremeyen bir güruh da söz konusu.

İşte bu yüzden devamlı diyorum, siyaset ateizmin ilgi alanı değildir ve olmamalıdır. Olduğu zaman, ateizmin de içine edebilecek kapasiteye sahip arkadaşlarımız ne yazık ki çıkıyorlar. Konunun bu denli uzatılması gereksiz. Ateist Forumun, Kemalist bir forum haline geldiği felan yoktur, sadece Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkan arkadaşların iyi niyetli hassasiyetleri vardır. Ama bunun kişisel olması gerekiyor, kişisel kalması gerekiyor.

Bunu halledersek, herhangi bir sorun ortaya çıkmaz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante, isterseniz Mustafa Suphi meselesini inceleyebiliriz. Ben de şahsen, Mustafa Kemal'in öldürtebileceğini düşünenlerdenim. Bu konuda kesin net bir delil yok. Enver Paşa da olabilir ki Suphi Komünist Partisi'nden İttihatçıları temizlemiştir, Stalin de olabilir çünkü Suphi Galiyev'ciliğe daha yakındır ve Sovyetlerin Enver'e çok önem vermesinden yakınır, Mustafa Kemal de olabilir, çünkü Mustafa Kemal, Suphi daha yola çıkmadan Komünist partinin çalışmalarını Meclis'in denetiminde yapması gerektiğini anlatır, ama Suphi'nin partisi Komitern'e bağlıdır, partisinin yapısında bu açıkça söylenir. vs...

Bir yığın durum söz konusu. Ama asıl önemli olan şudur, ne Komintern ne de Sovyetlerle Türkiye'nin arası Suphi'nin öldürülmesinden sonra bozulmamıştır. Hatta ilginçtir, Sovyetlerle Türkler ilk askeri antlaşmalarını Suphi'nin öldürülmesinden hemen sonra yapmışlardır, o zamana kadar Sovyetler Türkiye'ye hep uzak durmuşlardır.

tarihinde SadeceAteist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Atatürk ilkelerine iman ne zamandan beri "bilimsellik" oldu bu arada? Milliyetçi ve devletçi olmadan "bilimsel" olunamıyor mu? Ya da halkçı olmadan? Bu "bilimsellik" lafı da yeni moda kalkanları, kendileri ile hemfikir olmayan herkesi bilimsel olmamakla suçluyorlar?

Bu soruyu ancak cahil bir gerici sorabilir.

Sizi öyle görüyorum.

Herşeyden önce kullandığınız iman terimi sizi bağlar. Bizi bağlamaz.

Bizim sizin gibi sapık ve değişmez, olmazsa olmaz imanımız yoktur.

Temelleri bilime, insan akıl, mantık ve sağduyusuna dayanan görüşlerimiz vardır.

Onlar katı ve değişmez değillerdir. Ama onların üzerine inşa edildiği ilkelere de ihanet edecek değiliz.

Bilimsellik size bu kadar koyuyorsa ağzınıza almayın onu. Size yakışmıyor zaten.

Atatürk ilkelerin ortaya kondukları zaman diliminde en ileri ilkelerdi.

Ve onlar diğer ülkeler için de örnek olmuşlardı.

Şimdi sizin gibi soytarıların ağzında oyuncak oldular..

Ne acı..

HACI

Sitelerde Paylaş

Vale saçmalayıp durma.

Eminim sen Mustafa Suphi'nin adından başka hakkında hiçbir şey bilmiyorsundur.

O milliyetçi bir sosyalist idi. Bugün yaşasaydı herhalde yeri Türk Solu dergisinin tarafında olurdu.

Onun Enver paşa ile olan ilişkilerini iyi araştır. Komüntern'deki çekişmelerini ve birbirlerine olan düşmanlıklarını iyi öğren.

Her gelen çakma sosyaliste Mustafa Suphi gerçeğini yeni baştan anlatacak değilim.

Forumları ararsan bulursun.

Ordan-burdan duyduğunuz, boyunuzdan büyük iddialara kalkışmayın.

İyice araştırın, ve iddia ile gerçeği birbirinden ayırmaya özen gösterin.

Buyur burdan yak! Önce kesinlikle böyle bir şey yok, hepsi yalan de. Sonra da ben sizinle uğraşamam, isteyen araştırsın bulsun saçmalıklarına gir.

Bağlantı mağlantı beni ilgilendirmiyor, madem sen o kadar kanıt aşığısın bana Mustafa Suphi'nin kim tarafından öldürüldüğünün kesin kanıtını getireceksin. Yoksa sen de mi yalancı olacaksın? Pante senin anlamadığın bu olayların %100 kanıtı olamaz. Bu mümkün değil. Önemli olan Mustafa Suphi'nin kimin tarafından öldürüldüğü değil, önemli olan senin onu savunmak adına Apo'yu bizden iyi görebilmen. Bu konuda senden bir açıklama bekliyorum. Ondan sonra birileri size kalkar putçu der, Atatürk sizin kutsalınız der. Bu bazıları için böyle; özellikle son yıllarda türeyen 17-20 yaş arası kendine kemalist diyen ırkçı züppelerin hepsi böyle. Eskiler arasında da bazısı öyle, bazısı öbür türlü. Önce kendi aranızdakileri deşifre edin, ondan sonra ona buna saldırın.

Ayrıca şu üslubuna bir çekidüzen ver. Böyle alaycı, şu dağları ben yarattım havasına girme istersen. Kendi kendini ne duruma getirdiğinin farkında bile değilsin.

Çakma sosyalist olup olmadığımı ise gereken zamanlarda gereken tartışmalarda öğreneceksin.

tarihinde Vale tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önemli olan Mustafa Suphi'nin kimin tarafından öldürüldüğü değil, önemli olan senin onu savunmak adına Apo'yu bizden iyi görebilmen. Bu konuda senden bir açıklama bekliyorum. Ondan sonra birileri size kalkar putçu der, Atatürk sizin kutsalınız der. Bu bazıları için böyle; özellikle son yıllarda türeyen 17-20 yaş arası kendine kemalist diyen ırkçı züppelerin hepsi böyle. Eskiler arasında da bazısı öyle, bazısı öbür türlü. Önce kendi aranızdakileri deşifre edin, ondan sonra ona buna saldırın.

Ayrıca şu üslubuna bir çekidüzen ver. Böyle alaycı, şu dağları ben yarattım havasına girme istersen. Kendi kendini ne duruma getirdiğinin farkında bile değilsin.

Şu üslubuna sen de önce bir çeki düzen versen. 17-20 yaşında kendilerine kemalist diyen ırkçı züppeler de kimmiş? Böyle birileri ortada yok. Ben de çıksam 17-20 yaş arasında kendilerine sosyalist diyen şerefsiz bölücüler var desem iyi mi olacak? Kime ne kazandıracak? Sadece bir görüşe sahip insanları yaftalamaktan başka bir şey yok.

Sen APO'ya karşı çıkacağına, ilk önce gerçekten Suphi kimmiş, neymiş öğren. Şu an marksist camiada, Galiyef ile Apo'yu benzeştiren bir çok insan mevcut. Galiyef kim, Suphi kim? He istersen bir de buradan yakalım.

Mustafa Kemal'e iman etmek diye bir şey söz konusu da değil. Eğer öyle olsaydı, ben Mustafa Kemal'in Mustafa Suphi'yi öldürebileceği ihtimalini burada gündeme getirmezdim.

Siz devamlı bize şöyle diyorlar, böyle diyorlar diyorsunuz da, bu yaftalamayı sizler daha güzel yapıyorsunuz be gözüm.

Sitelerde Paylaş

Bütün toplumsal çelişkilerde, ilişkilerde, çıkar ve menfaat yatar.

Tüm dünyada hızlı bir değişim var. Ekonomik bunalımlar bir tür yeniden paşlaşım demektir. Birileri batıyor, başkaları çıkıyor. Birileri geçmiş geleneksel çıkarlarını korumak için can havli ile kemalizme ve orduya bel bağlamış. Diğerleri yeni palazlanan yerden bitme islami sermaye bende varım, benim de payım var. Benim de payımı verin diyor.

Ama kuruluşundan beri iktidarı kimse ile paylaşmak istemeyen,toprak sahipleri, ticaret burjuvazisi ve asker-sivil bürokrasi ne geçmişte, ne de günümüzde asla demokratik olmamıştır.

Bu iddiamı objektif kanıtlarla kanıtlayabilirim. Zaten Kemalist rejim; halk hazır değil, demokrasi bol gelir diyerek kendileri itiraf etmektedirler.

Başka bir başlıkta da ifade etmiştim. Sosyalistlerin alternatif olmadığı bir yerde kapitalistler birbirleri ile kavga ederler. Nedeni de gayet basit. Sen yeme ben yiyeyim. Sen çok yedin birazda ben yiyeyim kavgası. Bu kavgaya dışarıdan sınıfsal açıdan bakarak herhangi birine destek vermek sonuçta sermaye gruplarından birinin kuyruğuna takılmak anlamına gelir. İşte böyle bir kavgada sosyalistler tarafsız kalmalıdır. Bu iktidar kavgasının kendisi nisbi bir demokratik ortam yaratmaktadır. Çünkü kitlesiz iktidar olunmaz. Her iki grup kendisini halka daha şirin göstermek gayreti içindedirler. Geleneksel Kemalist kesim güç kaybetmekte, dinci sermaye daha liberal ve yenilikçi görünerek güçlenmektedir. Ama tüm kontrolü ele geçirip kemalistleri sindirdiklerinde bunların kemalistlerden daha beter olacağı da bir gerçek. Bu nedenle bu denge durumunun devam etmesi daha yararlı olur. Bu sermaye gruplarını kendi haline kendi kavgalarına bırakıp, işçi, köylü, aydın kesimlerin çıkarlarını savunan bir üçüncü yol bulmanın zamanıdır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili yorumumu tarafsızlığın ne olduğunu belirterek açıkladım ama konu Atatürkçülük ve Atatürk üzerine dönüyor sanırım ve ben de bu konuda bir kaç şey belirtmek istedim.

Atatürk, Atatürkçülerin öyle sandığı gibi tanınan bilinen biri değildir gelişmiş memleketlerde. İsmini bile bilmez kimse, Tarih öğretmenlerinin dahi tanımadığı, bilmediği bir kişiliktir.

Bu yazdıklarımdan Atatürk ve Atatürkçü düşünce karşıtı olduğum anlaşılmasın sakın ama dışardan bakılınca görülenler çok komik geliyor.

Bir şey daha belirteyim, paylaşayım istedim, daha önceden de belirtmiştim oğlumla ilgili, her şeyin onun için zamanı olması gerektiğini, zamanı gelmeden gereksiz bilgi ve düşüncelerle onu doldurmak, etkilemek istemediğimi, işte bu da onlardan biri.

Oğlum yedinci sınıf öğrencisidir ve Atatürk' ün kimliğini, kim olduğunu dahi bilmez, hakkında tek bir düşünce, tek bir fikir sahibi değildir çünkü onun ona gelene kadar öğrenmesi gereken o kadar çok şey varki, ne hayat ne de dünya, onun için; o ilk öğrenilecek, ilk olacak kadar küçük değil.

tarihinde Serare tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu üslubuna sen de önce bir çeki düzen versen. 17-20 yaşında kendilerine kemalist diyen ırkçı züppeler de kimmiş? Böyle birileri ortada yok. Ben de çıksam 17-20 yaş arasında kendilerine sosyalist diyen şerefsiz bölücüler var desem iyi mi olacak? Kime ne kazandıracak? Sadece bir görüşe sahip insanları yaftalamaktan başka bir şey yok.

Yeter artık, sizinle doğru dürüst tartışılmıyor. Diyebilirsin tabii ki. 17-20 yaş arası sadece bölücü züppeler değil, aynı zamanda marjinal olmaya çalışıp, komünist takılıp kız tavlamaya çalışan züppeler de vardır. Sizin gibi kalkıp hoyt, höyt diyeceğimizi mi sanıyorsunuz.

Sen APO'ya karşı çıkacağına, ilk önce gerçekten Suphi kimmiş, neymiş öğren. Şu an marksist camiada, Galiyef ile Apo'yu benzeştiren bir çok insan mevcut. Galiyef kim, Suphi kim? He istersen bir de buradan yakalım.

Biz Suphi'nin görüşlerine nereden geldik acaba? Suphi'Nin görüşlerinden kim bahsetti, pante ile beraber neden Mustafa Suphi'nin görüşlerinin kastedilmesi konusuna girdiniz. Konu Mustafa Suphi'nin öldürülmesi mi, ne düşündüğü mü?

Mustafa Kemal'e iman etmek diye bir şey söz konusu da değil. Eğer öyle olsaydı, ben Mustafa Kemal'in Mustafa Suphi'yi öldürebileceği ihtimalini burada gündeme getirmezdim.

Ben sana iman ettin diye bir şey dedim mi? Alıntı yaptığın mesajı okumuyor musun? Orda eskilerin birbirinden farklı olduklarını anlatmışım ve bazıları da oldukça özgürlükçüdür. Zaten dün akşam kemalizmin geniş bir yelpazesi olduğunu sizinle tartışmıştık. Üzerinize alınmanıza gerek yok.

Siz devamlı bize şöyle diyorlar, böyle diyorlar diyorsunuz da, bu yaftalamayı sizler daha güzel yapıyorsunuz be gözüm.

Hani sizi nerde yaftalamışım? Ağırlıklı bir görüş hakimse bir ideolojinin içinde elbette onu belirtmemiz gerek. Üstelik ben bunu asla genellemedim bile, ama genelleyenler de suçlanamaz. Bunun kabul edilmesi pek zor bir şey değil, Mustafa Kemal'e karşı tek bir söz söylediğinizde kemalistlerin % 90'ı size aynı tepkiyi verir. Ülkeyi terket, defol git burdan vs. vs.

Biraz da özeleştiri yapalım. Bizim de aramızda Marx'ı tanrı edinmiş, hala 100 yıl öncesinde yaşayan, her sosyalist uygulamayı savunma adına kalkıp Stalin'i bile savunan salaklar oldukça fazladır. Oldu mu gözüm?

Sitelerde Paylaş

Tarafsızlık mümkün değildir. Fenerbahçe örneği yeterli olmamış. Ve kimse ortada duranı (tarafsızı sevmez) kısacası tarafsız olmak isteseniz bile olamazsınız.

Şimdi siz Kemalist olduğunuz için mi Karşı tarafı Kürtçü veya şeriatçı olarak etiketlendiriyorsunuz.

Yoksa

Siz Kürtçü/Türkçü7 şeriatçı olduğunuz için mi karşı tarafı Kemalist/ Laikçi / Darbeci olarak etiketlendiriyorsunuz.

Son olarak mesele kanıt bulmakta değil diyorum. Mesele kanıtların güvenirliğinde. Şimdi Ankara savaşını Temur ile bayazıttttttt arasındakinde (tarafların herbirnin 1 melyon askeri olduğu şeklinde toplamda 2 melyon olduğu söyleyen ) kitapta vardır....

Bence siz şunu tartışın birbirimizi etiketlendirmeden tartışmak mümkün mü?

tarihinde Kıtipiyoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim de savunduğum ve olmasını istediğim şey tam da bu. Bu forum dincilerle mücadele amaçlı kuruldu ve kurallarından taviz vermediyse, bundan sonra da aynısını yapmaya devam etmeli. O kurallar ve anlayış, AKP'yi ve dincileri savunmak adına Atatürk'ü aşağılamaya, küçümsemeye, dalga geçmeye ve el birliği ile forumda terör estirmeye izin vermedi. Şimdi neden bu tür davranışlara izin verilsin, ses çıkarmayın diyor ve bunu da özgürlükle açıklıyorsun?

Nedir bunu adı? İlkeli olmak mı????

Karşı durulan şey tam da dinciliktir, onların aşağılık ateist yandaşlarının dinci ağzıyla konuşup forumu pasifize etme girişimidir.

Siz körseniz benim yapabileceğim hiçbir şey yok.

Umarım en kısa zamanda kendinize gelir, forumun gittiği yeri görürüsünüz.

Özgürlük derken Atatürkçü olma ve onu savunma özgürlüğünü yok eden bilim düşmanlarına, dinci aklayıcılarına sahip çıkarak kendi özgürlüğünüzden feragat etmyi de göze almalısınız.

Almışsınız da..

Dediğim gibi, benim yapabileceğim hiçbir şey yok.

Doğruyu ve ortadaki gerçekleri savunan ve korumaya çalışanın sorgulanıp suçlandığı, dinci yandaşlarının garip bir biçimde korunup kollandığı bir forumda benim asla yerim yok, olamaz da.

Benim doğrularımda, ilkelerimde ve forumun sağlıklı ileyişi ile ilgili kurallarına uyma ve uygulama anlayışımda, eylemlerimle de birlikte en ufak bir sapma yok.

Bildiğim ve gördüğüm doğruları, üç beş bilim düşmanının basit oyunlarına ve tuzaklarına gelerek söylemekten kaçınmam, kaçınmayacağım.

Belli ki ilkelerimiz uyuşmuyor. Atatürk'e küfür ve hakaret etmenin, aşağılamanın marifet sayıldığı, üstelik bunu dinci hükumetleri desteklemek adına yapanların koruyup kollandığı ateist bir forum, benim ilkelerimle, anlayışımla uyuşmuyor.

Sen bile kalkıp Kemalistforum olmaktan bahsediyorsun, söyleyecek bir şey bulamıyorum.

Ortadaki sorunu tanıyıp tanımlamak ve anlamaya çalışmak lazım.

Sevgili ablacığım,

Eğer bir kardeş olarak beni dinlemek istersen, şunu söylemek isterim: Şu an cidden yanlış yapıyorsun.

Haci'yi muhattap almam, almayacağım da; birazdan gelip, sırf bu yazdığım üzerine bana hakaret edip, beni günlerce uzaklaştırabilir, kendi bilir. İnsanların ellerinden oyuncaklarını almak niyetinde değilim.

Ama senin ne kadar iyi niyetli bir insan olduğunu bizatihi biliyorum; tartıştığın arkadaşlardan bir kısmı bunu bilmiyor olabilir, onu bilemem, ama ben yakinen biliyorum bunu.

Benim bu foruma dönme gerekçelerimden bir tanesi, sevgili mantik'in ta bana e-mail adresimden oldukça hoş bir mesaj yollamayı seçmiş olmasıdır: İsmi gereksiz şahıs, mod kontrolüne alındı denilmişti. Dün, bu şahsın Astur'a kişisel sataşmalarını raporladığım halde, gereği yapılmadı. Astur nerede, ne yazarsa yazsın; bu ahlaktan nasibini almamış şahıs, 'ensest savunucusu' gibi her halükarda, her yerde tekrarladığı argümanları zırt pırt pişirip, her tartışmanın göbeğine yerleştirmeye çalışıyordu.

fakat haci Astur'u cezalandırmış dün. İnan anlayamıyorum! Haci'ya itiraz edip, haci'nin argümanını çürüttüğünde bile insan, hakaretlerle ve ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor; insanlara 'hoplatırım'lı cinsiyetçi küfürler edebilen bir insanla nasıl oluyor da aynı safta yer alabiliyorsun, inan hafzalam almıyor!

'Dincilerle birlik olmak', 'Onların ekmeğine yağ sürmek' derken bile, yalnızca senin paradigmatik çerçeven açısından anlamı olan şeylerden bahsediyorsun: Sana göre başörtüsü hakkını savunmak 'dincilerle bir olmak' olabilir, 'askeri vesayet kaldırılsın, her yerde devlet destekli Ulu Manitu geceleri düzenlenmesi girişimlerine bir son verilsin' demek AKP'li olmayı gerektiriyor olabilir, hatta daha genel bir kategori olarak 'dinci'lerle işbirliği yapıldığı izlenimi uyandırabilir sende.

Bana sorarsan, Astur İslam karşısında ziyadesiyle oryantalist bir zihne sahip, ben onu bu açıdan eleştirebilecekken, onun 'dincilerle işbirliği yaptığı' argümanını öne sürmen bana manalı gelmiyor: Fakat 'manalı gelme/gelmeme durumunun sübjektifliği'ni, modluğu kullanarak ortadan kaldırmaya/dıştalamaya kalkarsa birileri, burası hakikaten de ateistforum olmaz. (Namlunun ucundaki sen değilsin)

Bu ülkede anti-Kemalist, Kemalist, liberal, komünist, sağcı, solcu vs. pek çok farklı mezhep ve meşrepten ateist var; eğer ki amaç ateistleri biraraya toplamaksa, o halde bütün bunları içerebilecek bir çerçeve yaratmakta fayda var. Yoksa 'Ateist adam dincilerle işbirliği yapmaz, gider CHP'ye oy verir' kabilinden Hacivari mantık yürütmeleriyle bir ateist tanımlamasına varılacaksa, bizim burada yazmaya devam etmemizin bir anlamı yok.

Tekrar ediyorum: Seni gerçekten çok, çok seviyorum ve eminim sen de bunu biliyorsun. Kıracak birşey söyledimse affet, ama gerçekten haci'nin forumda terör estiriyor olması, Astur'un forumdan uzaklaştırılması benim için en ileri düzey nefreti ve mide bulantısını deneyimletecek düzeyde şeyler.

Lütfen sen bu oyuna alet olma; Sadeceateist bu forumdaki en kültürlü Kemalistken, onun 'bırakın da tartışalım yahu!' demesinden daha huzur verici birşey deneyimledim son dönemde bu forumda.

İşte bilgi budur; korkmaz, yıpranmaz, kuvvet kullanmaz...

tarihinde terence tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...