Jump to content

Tarafsızlık Ne Demek?

Recommended Posts

Neden olmasin? Lenin gecesi basligi da olsun, Ataturk gecesi de, Muhammed gecesi de. Biz de elestireceksek elestiriz. Ama unutmamamiz gereken bir sey var; Ataturk dusmanligi gunumuzde "din" odakli siyasi guruplarin ortak temasi haline gelmis durumda. Iste boyle bir ortamda dikkatli olmak lazim. Cunku, bugun, Ataturk'u elestirebilmek ozgurlugunden daha onemli seyler var.

Modlardan biri, 'LMAO' yazılı ve Mao'yla dalga geçen poster asıldığında, asan kişiyi forumdan şutlayıp, 'tarafsız olamayız, hepimiz Maoistiz' geyiklerine de girebilecekse, ben de istiyorum ondan!

2 hafta içerisinde açılan Ulu Manitu başlıklarının haddi hesabı yok, hepsini de kimlerin açtığı belli. O halde kim kötü niyetli?

'Bak valla ırkçı değilim, bu başlığı niye açtım? Demek ki ırkçı değilim!' abuksamaları yapan bir adamın artniyetli eylemlerini görmüyor musun hakikaten?

Bugün, dini eleştirebilme özgürlüğü kadar önemli olan şey, Atatürk'ü eleştirebilme özgürlüğüdür. Hukuk devleti ilkeleri, parça pinçik ve bürokratik erkanın keyfi uyarınca girmez ülkeye, özgürlükse özgürlük. Niye birinden şikayetçisin de, diğeri söz konusu olunca 'özgürlük savaşçısı' kesiliyorsun diye soran adama ne diyebiliriz?

Ülkede darbeciler var, onbinlerce faili meçhul var, onyıllarca 'Azınlıklar Tali Komisyonu' adı altında gayri-Müslimleri fişleyen, onları takip eden, onların vakıf mallarını iç eden bir 'laik' ordumuz var, ve ben bu ordunun gerçekten laik olmasını istediğimde şeriatçı oluyorum, ama birileri askeri vesayet rejimi aynen kalsın dediğinde laiklik yanlısı mı oluyor?

Ateistforum'un ilk misyonunun dinlerle mucadele olmasi gerektigine inaniyorum. O yuzden bu forumdayim. Kemalist olsaydim, Ataturk ilkelerini yasatmak birincil gayem olsaydi, belki de Kemalist bir forumda yaziyor olurdum.

Hah, budur. 'Yüce önderimizi analım' başlıklarıyla forumu doldurmak, forumun asli amacı değilmiş demek ki, değil mi?

Dinciler oldum olasi Ataturk'e karsidirlar. Tarihi nedenleri de ortadadir. Yani, Atatürk'ü iktidar mücadelesinin söylemsel unsuru olarak kullananlara bir tepki olarak orataya cikmis birsey degil bu.

İsmet Paşa'dan beri durum bu dostum, dolayısıyla dincilerin kime, neden düşman olduğu ortada. Kaldı ki, 'dinciler karşıysa mutlaka yanında olayım' yaklaşımına sahip değilim: Bu Atatürkçüler hem Kürtlere, hem savaş karşıtlarına, hem anti-militaristlere, hem milliyetçilik-karşıtlarına, hem vicdani redçilere, hem liberallere, hem Moskofçu komünistlere karşılar. Allasen, kendileri gibi olmayan herkese karşı olanların samimi laiklik yanlısı, demokrat olduğuna neden inanayım?

Dunya sekuler literaturu olmasa da, Turkiye sekuler tarihi Ataturk'le baslamistir. O yuzden biraz saygi gostermek gerekir diye dusunuyorum.

Abdullah Cevdet, Recaizade Ekrem, Tevfik Fikret, Ahmed Rıza, Beşir Fuad? Daha sayayım mı?

Dostum, bence siz Osmanlı tarihini bilmiyorsunuz; Tanzimat-sonrası tarihi tekrar okuyunuz. Şeriat mahkemeleri ne zaman kaldırılmış, Osmanlı'daki feminist hareketlerin çapı nedir, kaç ülkeden ayda kaç dergi giriyor ülkeye, İttihat-Terakki dönemi Ermeni cemiyetleri ve Selanik'teki işçi komiteleri, Meclis-i Mebusan'a seçilen sosyalist milletvekillerini filan araştırın.

Yapmayın, ne olur...

Eger birlik olduysaniz, gercekten yazik bu ulkenin gelecegine.

Elbette birlik değiliz, fakat 'sınır tanımayan ezenler örgütü' olarak devlet, geride ezilmeyen, aşağılanmayan kimseyi bırakmadığında; herkesin söylemi ve feryatları, herkesinkine benziyor.

Aynen bunu soyluyorum. "BAZI" hareketlerinizin zamanini, dinciler karsinda reaktif bir bicimde ayarlamaniz gerekiyor. Senle neden farkli dusundugumuzu de anladigimi saniyorum: Bence ulkemiz ve dunya icin en buyuk tehlike "din" dir. Ben bu yuzden bu forumdayim. Anladigim kadariyla da bu, senin listende ust siralarda degil.

Ben, gerçekten dinci bir harekete yönelik panzehirin demokratikleşme olduğuna inanıyorum, hiçbir darbe niyetlenilen sonucu almamıza yol açmadı, her askeri müdahale -tam tersine- dincilere karşı olan diğer politik özneleri, politik arenadan silmeye yaradı.

O yüzden, demokratikleşelim diyorum. Hiç merak etme, Astur'dan evvel el sıkışır TSK AKP'yle, bir çıkarları örtüşsün de...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kimse bununla ilgilenmiyor.

Atatürk konusunu kim ilk gündeme getirdi?

Bununla ilgilenen oldu mu?

Araştırın.. Forum ilgililerinin konuyu ilk başlatan olmadığını göreceksiniz.

Biz kullanıcıları, son iki haftadır açılan Atatürk başlıklarının kaçının, nev-i şahıslarına münhasır Atatürkçüler tarafından açıldığını ortaya koyarak, bilgilendirmek ister misiniz majesteleri?

Sitelerde Paylaş

ben refleksif tutumdan bahsediyorum

yönetim ne kadar yetkin olursa olsun doğru politik kararları alamaz

doğru olan serbest bırakmatır

bu çok basit doğrudan bahsediyorum ben

Burada bir sorun var ama....

Doğru nedir?

Herşeydir derseniz, forumla başa çıkamazsınız.

Forumun bazı kuralları olur. Ve her forumun temel bir felsefesi vardır.

Ateistforumun kuralları da bellidir, temel felsefesi de.

Burada din elaştirilmektedir. Birisi dinle ilgili bir mesaj asamaz. Ancak bir yorum yapabilir.

Yani burada nasıl namaz kılınır, nasıl Müslüman olunur şeklinde bir başlık bulamazsınız. Olmamaldır.

Doğruyu bulmak bir sorundur.

Biz yılların bize kazandırdığı sezilerimizle hareket etmek zorundayız.

Onlar bazılarına ters gelebilir.

Artık o kadar kusur olacak. Bunu kabul etmek zorundasınız.

Size sorayım ben o zaman. Size göre:

Atatürk ilkelerine bilinçsizce saldırmak, Atatürk'ün kişiliği ile alay etmek ve onu aşağılamak doğrulardan biri midir?

Ben onun doğru olmadığını düşünüyorum.

Bir hata mı yaptım? Nerede ne hatası yaptım?

Birilerinin özgürlüğünü mü elinden aldım? Nerede ve nasıl?

O tür iletilere izin vermeyeceğim..

Bana siz neden yanlış olduğumu kanıtlayana kadar..

Ancak o zaman o tür davranışları hoş göreceğim.

Şimdilik kimse Atatürk'e o şekilde hitabedemez..

Hitabedilebileceğini kanıtlarsanız, beni değişmiş biri olarak görebilirsiniz.

Bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Forum admin ve modları(ndan bazıları) diyorlar ki; 'Burası Kemalist bir forum değil, ama Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir forumdur'

Bunun anlamı nedir? Arada ne gibi bir fark var? Burası Kemalist bir forum olunca, şu ankinden farklı bir tutum mu izleyecektir?

Forumda Atatürk ve ilkelerinin eleştirmesini saldırı olarak niteleyenler ile dindarların inançlarına her hangi bir eleştiri olduğu zaman bunu küfür olarak nitelendirmeleri arasında her hangi bir fark var mı.

Sonuçta küfür ve hakaret olmadığı sürece, herkes istediği konuyu eleştirmekte serbesttir.. İroni amacıyla yazılan bir yazıyı da, alay etmek olarak algılamak o kişinin sorunudur.. Kimseyi bağlayacağını düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ilkelerine bilinçsizce saldırmak, Atatürk'ün kişiliği ile alay etmek ve onu aşağılamak doğrulardan biri midir?

Birincisi bilinçsiz saldırı derken neyi kast ediyorsunuz?

Bu forumda Atatürk'ün kişiliği ile alay edip aşağlıyanlar olmuştur ama bu bir kaç kişiden öteye geçmemiştir... Konu insanın kişiliği ile alay etmek ve aşağılamaya geldi benim dikkatimi çeken ise tam teris oldu. Kim Atatürk'ü eleştirdiyse, bazı kişiler ona adam akıllı yanıt vermek yerine magazin kültürü ile saldırdı, düşüncelerinden çok kişiliğine saldırdı...

Sayın Hacı... Bence bu konuyu artık fazla uzatmayalım. Bu forum kaç zamandır, Atatürk Tabusuyla yatıp Atatürk tabusuyla kalkıyor. Anladık en harbi Atatürkçüler bu forumda toplanmış. Bazı insanlar sizin gibi Atatürk'ün değerini anlayamamışlar. (Ben değerini anlayamamışlar yazayım da siz yinede Atatürk'ü putlaştırmamışlar diye anlayın)

Cidden bu konuyu artık uzatmanın bir gereği yok. Sizler bir liste hazırlayın; bu forumda kimleri görmek istemiyorsanız isimlerini açıklayın bence. Kara listenizde yer alıyorsak, kendi adıma beni atmanız için istediğiniz fırsatı sunacağım..

Saygılarımla

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Apo ile ilgili yazmadım. Sadece Pante'nin Mustafa Kemal'i savunmak adına kalkıp bana bir Apo kadar olamadınız demesini eleştirdim, durum bundan ibaret.

Bunun için önce kimlerin kemalist olup kimlerin kemalist olmadığını belirlememiz lazım. Eğer şu anda kendilerine kemalist diyenleri kemalist olarak nitelendireceksek durumun apaçık ortada olduğunu görebiliriz. Bu duruma sizin de karşı çıkacağını zannetmiyorum.

Stalin'in nesi savunulabilir sevgili sadeceateist? Stalin bir katil, bir despot olmasının yanı sıra, sosyalizme en büyük darbeyi vuranlardan biridir. Bunu başka bir zaman tartışabiliriz, bu ayrı bir tartışmanın konusu.

Temelde sizinle çok ayrı görüşlerde olduğumuzu zannetmiyorum. Saygılar

Vale

Sevgili Vale, birisinin çıkıp da bize teistler gibi demesinden farksız bir cümle sevgili Pante'nin dediği. Bu arada APO'yu sevmem, birikimine de güvenmem ama APO kadar olamayanların sayısı Türkiye'de oldukça fazla.

Stalin meselesine gelirsek, evet bu konuda farklı bir tartışma konusu. Ben Stalin'in yaptıklarının sosyalizme zarar verdiğini düşünmüyorum. Sorun şurada bence, Stalin'i savunanlara salak demekte.

Sitelerde Paylaş
Forum admin ve modları(ndan bazıları) diyorlar ki; 'Burası Kemalist bir forum değil, ama Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir forumdur'

Bunun anlamı nedir? Arada ne gibi bir fark var? Burası Kemalist bir forum olunca, şu ankinden farklı bir tutum mu izleyecektir?

Bunu anlamakta neden bu kadar zorlanıyorsunuz?

Forum Kemalist değil dememiz size ne çağrıştırıyor?

Forumun ilkesi Kemalizmi yaymak ve geliştirmek değil demek.. Konumuz ateizm demek..

Peki biz forum Atatürk ilke ve devrimlerine bağlıdır demekle ne demek istiyoruz?

Gayet açık.... Bu ülkeyi kuran insanın ilkelerine ve devrimlerine bağlıyız demektir. Bu forumda onları yaymıyoruz. Onları özellikle tartışmıyoruz. Ama o ilkeler bizim de ilkelerimizden bazıları demektir. Hepsi demek değildir.

Bu bizi kemalist mi yapıyor?

Ne alaka...

Size birçok kereler yazdık. Kemalizm bizim için yeterli değildir. Bizim gözümüz çok daha ilerlerde ve yukarlardadır.

Bizi kemalizm veya herhangi bir izm tatmin etmez.

Biz kabımıza sığmıyoruz. Bunda anlaşılmayacak ne var kardeşim. Ne var?

Hallaç kardeşim.. Bu konu bitmez. Birisi gündeme getirince devam eder gider. Tahrikler oldukça durmaz.. Durmamalıdır da..

Bir takım sapkın inanç ve düşünceye teslim olamayız. Kimse bizi teslim alamayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Forum taraf tutar.. Adı ateistforum..

Sen tutarsın veya tutmazsın.. O senin sorunun..

Ama forum kesin olarak taraf tutmaktadır.

hangi konu da taraf tutar?

ateizm konusunda taraf tutar

şuan mevzu atatürk değil mi?

ne alakası var konumuzla? forumun konusuyla?

forum ateizm ve din forumu değil mi?!

ateizm ile ilintili bir hale getirmek istediğiniz başka neler var?

siz kendi kitabınızı yazmışsınız forumdaki ateistlere dikta etmeye çalışıyorsunuz

bir başka ateiste göre de ateizm demek bütün izmlerden bağımsız olmak demek

allahın mümini geliyor muhammedin ağzı ile konuluşuyor

gerici oluyor hödük oluyor

siz gelmişsiniz mustafanın ağzı ile konuşuyorsunuz

çok mu aydın oluyorsunuz

söylenecek başka kelime yok mu mustafanın söylediklerinden başka

bu mu aydın olmak

birisinin söyledikleri ile yetinip başka kelam bilmemek?!

siz allahı sorguladığınız gibi bir de kendinizi sorgulayın

böyle ateizm olmaz...

ateist adamın kutsalı olmaz!

çünkü mevzuyu öyle bir yere getirdiniz ki

ateizm kemalizmle paralelmiş gibi bir izlenim veriyorsunuz

öyle şey olmaz!

oluyorsa da ancak sizin yazdığınız kitapta olur!

benim kitabımda öylesi yazmaz...

tarihinde Uyusukkursun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkemiz hassas bir dönemden geçiyor, lütfen şu aralar ulu önder Atatürk'ü yıpratmaya çalışanlara göz yummayalım. Hadlerini bildirelim. Hani ülkemiz hassas bir dönemden geçmese neyse eleştirinde, çok hassas bir dönemden geçiyoruz.

Aslında ben kendimi bildim bileli, hatta ben kendimi bilmezden önce bile bu ülke hassas bir dönemden geçiyor. Yaklaşık 90 senedir. Ne bilim irtica tehlikesi var, bölücüler var, avrupa bize düşman, dört tarafımız denizlerle çevrili, öcüler bizi yemek istiyor, azınlıklar saç derimizle darbuka yapmayı amaçlıyor, ruslar sıcak denizlere inip brozlaşmak istiyor. Daha neler neler var

. Şu hassas dönemde eleştirmeyin lan bari.

Sitelerde Paylaş

hangi konu da taraf tutar?

ateizm konusunda taraf tutar

şuan mevzu atatürk değil mi?

ne alakası var konumuzla? forumun konusuyla?

forum ateizm ve din forumu değil mi?!

ateizm ile ilintili bir hale getirmek istediğiniz başka neler var?

siz kendi kitabınızı yazmışsınız forumdaki ateistlere dikta etmeye çalışıyorsunuz

bir başka ateiste göre de ateizm demek bütün izmlerden bağımsız olmak demek

allahın mümini geliyor muhammedin ağzı ile konuluşuyor

gerici oluyor hödük oluyor

siz gelmişsiniz mustafanın ağzı ile konuşuyorsunuz

çok mu aydın oluyorsunuz

söylenecek başka kelime yok mu mustafanın söylediklerinden başka

bu mu aydın olmak

birisinin söyledikleri ile yetinip başka kelam bilmemek?!

siz allahı sorguladığınız gibi bir de kendinizi sorgulayın

böyle ateizm olmaz...

ateist adamın kutsalı olmaz!

çünkü mevzuyu öyle bir yere getirdiniz ki

ateizm kemalizmle paralelmiş gibi bir izlenim veriyorsunuz

öyle şey olmaz!

Uyuşuk..

Sen Atatürk konusunu gündeme getirmezsen, biz de tartışmayız..

Kendi yaklaşımlarını bize yansıtma..

Sen bahsetme, biz de bahsetmeyiz.

Ama sen bahsedince, bize susma şansı bile tanımıyorsun.

Burası ateistforum ve biz burada ateizmi tartışıyoruz.

Birileri Atatürk'ü tartışınca, biz de o konuya yöneliyoruz.

Hepsi o kadar.

Atatürk konusunu tartışmak istemiyor musun?

Bize değil bunu kendine anlat.. Ve sus..

Sitelerde Paylaş
Bugün, dini eleştirebilme özgürlüğü kadar önemli olan şey, Atatürk'ü eleştirebilme özgürlüğüdür.

Adam gibi eleştirebileceğini düşünüyorsan, dene.. Görelim.

Kimse size mani olmadı ve olmayacak..

Ama adam gibi, terbiye sınırları içinde kalarak eleştireceksiniz..

O da sizin için biraz zor gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş

hacı bir yere kadar gayet iyi gidiyordu

sonra niye bozdun

konuyu niye atatürke indirgemeye çalışıyorsun

ben bu ülkede yaşamaya alışmışım bu forumun kurallarıyla sorunun olması imkansızdır

ya da bu rahatsızlık talidir diyelim

ben adminlerin tutarsızlıklarından bahsediyorum

ısrarla konuyu atatürke getirmekte diretme bence

Sitelerde Paylaş

Adam gibi eleştirebileceğini düşünüyorsan, dene.. Görelim.

Kimse size mani olmadı ve olmayacak..

Ama adam gibi, terbiye sınırları içinde kalarak eleştireceksiniz..

O da sizin için biraz zor gibi duruyor.

Adam gibi eleştiri dediğiniz nasıl oluyor? Bunun sınırları ne? Sınırları kim belirliyor?

Sitelerde Paylaş

Adam gibi eleştiri dediğiniz nasıl oluyor? Bunun sınırları ne? Sınırları kim belirliyor?

Atatürkü adam gibi eleştirmek için bazı adımları takip etmen lazım.

1) Öncelikle Ulu Önder Atatürk diyerek eleştirine başlamalısın,

2) Atatürk'ün bazı icraatlarını eleştirdiğin için vatan haini bir şerefsiz olduğunu yazının başında belirtmelisin,

3) Yazının sonunda yazdıklarının hepsinin iftira olduğunu kabul etmelisin,

4) Bölücü bir vatan haini mi, yoksa irticacı bir şerefsiz mi olduğunu yazında belirtmelisin. Aksi takdirde insanlar senin hangisi olduğunu bilemez.

5) ve son olarak eğer dördüncü maddede yer alanl kuralları yerine getirmezsen insanlar senin ne olduğunu bilemeyeceği için, insanlara sana istediği gibi "vatan haini" ya da "şerefsiz" deme hakkını vermiş olursun. Bundan gocunmamalısın.

Sitelerde Paylaş
Kimin adam olduğunu kim, neye göre belirliyor peki? Herhalde siz değil!

O ifadeleri anlayabilen ve o doğrultuda hareket edebilen adamdır zaten, kimsenin belirlemesine gerek yok.

Forumda ilgili konulara göz attığın takdirde adam gibi eleştirilerle, soytarı gibi eleştirileri birbirinden ayırdedebilmen zor değil.

Ben de çok kez eleştirdim.

Neden Kemalistler bana kızmıyorlar?

Ben demokratik sosyalizmi savunuyorum. Atatürk'ü büyük bir devlet adamı, bir devrimci önder olarak görüyorum ama demokratik devrimi eksik bırakmasından dolayı eleştiriyorum. Yarı başkanlığı ve tek partiyi uzun tutmasından dolayı eleştiriyorum.Toprak devrimini yapamamasından dolayı eleştiriyorum. Putçu bir anlayışla Atatürk'ü savunanları ve hala 30'lu yıllardaki anlayışla hareket edenleri eleştiriyorum. Gardrop ve rozet Atatürkçülüğünü eleştiriyorum.

Ama adam gibi eleştiriyorum.

Soytarı gibi imzasına aşağılayıcı resimler-sloganlar asarak değil.

Sitelerde Paylaş

Ateistforum edebiyle yazdıktan sonra kimsenin fikirlerine müdahale etmeyi düşünmez. Hiç bir politik fikrin ve görüşün arkasında değildir. Bundan sonra da çizgisi değişmeyecektir ama burayı dingonun ahırı sananlara da geçit vereceği, görmezden geleceği düşünülmemelidir.

Ateistforum son dönemlerde bizzat birileri tarafından politika forumu haline getirilmiş/getirilmeye çalışılmaktadır. BU hali ile savaş alanına dönen forumu bizzat bu yönde kanalize etme çalışmaları mevcuttur. Bununla birlikte Ateistforum'da (özellikle Ateistcafe'de) ciddi bir moderasyon sıkıntısı vardır. Bu sıkıntı nedeniyle tüm provokatörler meydana çıkmış, sabah akşam forumu karıştırma peşindedirler.

Forumun bu kötü gidişi, türlü leş kargalarını, çeşitli provakatörleri de foruma çekmektedir. Bunlar gun be gun çoğalırken, eskileri de meydan boşaldı duşuncesiyle yeniden donüş yapmaktadır. Din forumunu tıklamayanların sayısı onlarcadır. Bunlar Ateistcafe'yi mekan bellemiş, gurup halinde ortalığı karıştırmaktadırlar. İşte bu karıştırıcılara karşı bundan sonra forumda daha sıkı moderasyon yapılacağına herkes emin olabilir.

Bu sıkıntını aşılması için ipler biraz daha sıkılaştırılarak forum katılımcılarına forum yönetiminin varlıgı ve forumun adı yeniden hatırlatılır. Hatta en kısa zamanda bu provokatör forum politikacıları tavanarasına bile tıkıştırılabilir. Forumu bilinen çizgisine çekmek için sürüyle yöntem mevcuttur. Ateistforum yönetimi de forumu ıslah etmek için bu yöntemleri uygulamaktan çekinmez...

Budur.

Sitelerde Paylaş

Uyuşuk..

Sen Atatürk konusunu gündeme getirmezsen, biz de tartışmayız..

Kendi yaklaşımlarını bize yansıtma..

Sen bahsetme, biz de bahsetmeyiz.

Ama sen bahsedince, bize susma şansı bile tanımıyorsun.

Burası ateistforum ve biz burada ateizmi tartışıyoruz.

Birileri Atatürk'ü tartışınca, biz de o konuya yöneliyoruz.

Hepsi o kadar.

Atatürk konusunu tartışmak istemiyor musun?

Bize değil bunu kendine anlat.. Ve sus..

bu kadar mı çaresizsin sus diyecek kadar?!

ayrıca hacı bey abi senin yaşın kemale erdi değil mi?

bu konuda bunca sayfa yazı yazılmasına neden olan sensin ben değilim!

ben atatürk hakkında konuşmuyorum

ne övüyorum ne yeriyorum şuanda farkında değilsin sanırım

ben senin yanlışını konuşuyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...