Jump to content

Bir İslam Geleneğinin Yıkılma Çabaları

Recommended Posts

Erken evliliklerin önlenmesi için aylardan beri çalışan TBMM Komisyonu, raporunu tamamladı.

Raporda, erken evliliklerin önlenmesi için zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması, ‘Hz. Ayşe 17 yaşında evlendi’ diye hutbe ve vaazların verilmesi, resmi nikâhsız dini nikâh kıyan imama ceza uygulanması önerildi.

İslam'ın çağ dışı oluşunun en büyük kanıtlarından biri sanırım bu haber. İmamlara zorla YALAN söylettirilecek. (Ayşe'nin yaşı hususunda)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sanırsam 9 yaşındaydı. Hadislerde de belirtiliyordu ve Ayşe'nin kendisi tarafından da söylenmişti:

"Resulullah (sav), ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Haris İbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Ruman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensardan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, [kuşluk vakti aniden] Resulullah (sav)('ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim.

Buhari, Nikah 38, 39, 57, 59, 61; Müslim, Nikah 69, (1422); Ebu Davud, Nikah 34, (2121), Edeb 63"

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda çok çeşitli rivayetler var.

Kimileri Hz. Ayşe'nin 9 yaşında olduğunu söylerken kimileride 16-17 yaşında olduğunu söylüyor.

Burada şimdilik Hazreti Ayşe'nin yaşını esgeçiyorum.

İslam Peygamberi o dönemde 50 yaşında.

Yaşlı sayılacak bir yaşta.

farzedelim ki Hz. Ayşe 9 yaşında.

50 yaşındaki bir adamla gerdeğe giren 9 yaşındaki bir kız çocuğunun ruh halinden bahsedelim.

Hz.Ayşe 9 yaşında iken, 50 yaşında bir adamla gerdeğe girdiğinde psikolojisinde bir bozulma olmamış mı?

Bununla alakalı hadisler yine Hz.Ayşe'nin kendi ağzından ya da bir başkası tarafından nakledilmiş mi?

Ruhsal bir bozukluk olması gerektiği konusunda bir uzman görüşe ihtiyaç var mıdır?

Biz en kötüsünü düşünerek Ayşe'nin psikolojisinin bozulduğunu düşünelim.

ki öyle de olması gerekir.

Günümüzde bile(!) cinsel istismara uğrayan kız-erkek çocuklar ruh hallerindeki bozukluğu uzun yıllar gideremiyorlar, etkisi ileriki yaşlarda devam ediyor.

Hal böyleyken ve araştırmalarıma göre Hz.Ayşe'nin ruhsal bozukluk yaşadığına dair hadis yokken, Nasıl bir yorum yapmamız gerekir?

Acaba arap toplumlarının iklimsel-coğrafi farklılığından ötürü 9 yaşındaki bir kız çocuğu nasıl bir fiziki-ruhsal yapıya sahiptir?

arap toplumunda 9 yaşındaki kız çozuklarının fiziki-psikolojik anlamda evliliğe hazır olmasının bir GELENEK olması ihtimali Ayşe'nin psikolojik sorun yaşamamasına bir neden olabilir mi?

selam ve saygılarımla...

tarihinde imrankhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkemizde artık medeni Dünya'ya medeni yaşama alışmalı. Kız çocuğunun veya erkek çocuğunun zorla evlendirilmesi ne demek? Dünya'nın neresinde kaldı böyle saçmalık? Kız veya erkek çocuğu işini gücünü bulup kendini evliliğe hazır hissettiğinde evlenmeli. Evlenecekleri kişiyi de kesinlikle kendileri bulmalı. Evlenene kadar, doğru insanı bulana kadar arkadaşlıklar, aşklar yaşanabilir. Daha çocuk yaşta insanları evlendiriyorlar ondan sonra o evlilikten hayır bekliyorlar. Evlenecek kız ve erkeğin her ikisininde aklı başında olmalı ve ayakları yere basmalı.

Sitelerde Paylaş

kaç tane psikoloğa göstermişler ayşe validemizi de psikolojik sorunu yoktur demişler? yanlış hatırlamıyorsam muhammedin hatunları arasında ne çok anlaşmazlık çıkaran ayşedir. psikolojik sorunu olmadığındandır herhalde :)

yazıya gelince yazı tamamen ilsamın nasıl bir din olduğunu ortaya koyuyor. aslında bir bataklıktalar ve çırpınıyorlar. yalanı sevmeyen(!) imamlara yalan söyleterek günah işletmelerini mi sayalım yoksa buhari'yi hiçe sayarak tarihi yalanlamalarını mı?

en üzücüsü de resmen allahın kitabındaki güvenlik açığını kapatıyorlar bu yasa ile. :) anti-virüs falan da kurarlarsa yakında şaşmayın.

Sitelerde Paylaş

kaç tane psikoloğa göstermişler ayşe validemizi de psikolojik sorunu yoktur demişler? yanlış hatırlamıyorsam muhammedin hatunları arasında ne çok anlaşmazlık çıkaran ayşedir. psikolojik sorunu olmadığındandır herhalde :)

"Yanlış hatırlamıyorsam" gibi bir çıkışla ahkam kesmek yerine hatırladıklarınızın hangi hadislerde kim tarafından nakledildiğine bakalım.

hangi konuda anlaşmazlık çıkmış paylaşır mısınız?

Sitelerde Paylaş

Hal böyleyken ve araştırmalarıma göre Hz.Ayşe'nin ruhsal bozukluk yaşadığına dair hadis yokken, Nasıl bir yorum yapmamız gerekir?

Acaba arap toplumlarının iklimsel-coğrafi farklılığından ötürü 9 yaşındaki bir kız çocuğu nasıl bir fiziki-ruhsal yapıya sahiptir?

arap toplumunda 9 yaşındaki kız çozuklarının fiziki-psikolojik anlamda evliliğe hazır olmasının bir GELENEK olması ihtimali Ayşe'nin psikolojik sorun yaşamamasına bir neden olabilir mi?

selam ve saygılarımla...

9 yaşında, daha ergenliğe doğru düzgün girmemiş bir çocukla ilişkiye girmek, zevk için değildir de nedendir bilmiyorum. 9 yaşındaki bir çocukla hoş vakit geçirip ortak noktaları hakkında konuşacak halleri yok.

Sitelerde Paylaş

"Yanlış hatırlamıyorsam" gibi bir çıkışla ahkam kesmek yerine hatırladıklarınızın hangi hadislerde kim tarafından nakledildiğine bakalım.

Getiremeyeceğini mi sanıyorsun gerçekten. Ayşe, Muhammed'in karıları içinde en fettan, en kıskanç, en çok dedikodu odağı halinde olan karısıydı. Bunun için hadisleri geçtim en az elli tane ayet uydurulmuştur

Sitelerde Paylaş

Fasıl: NİKAH BÖLÜMÜ

Konu: Kadınlar Arasında Adalet

Kaynak: Müslim, Rada 46, (1462)

Ravi (r.a.): Enes

Hadis: Resulullah (sav)'ın yanında dokuz hanım vardı. Kadınlara uğrama işini sıraya koyunca, birinci kadına ikinci bir uğrayışı dokuz gün sonra oluyordu. Kadınlar, her akşam, Resulullah'ın o gün geleceği odada toplanıyorlardı. (Bir gün) toplanma akşam, yeri Hz. Aişe'nin odasıydı. Zeyneb gelmişti. Resulullah ona elini uzattı. Hz. Aişe: "Bu Zeyneb'tir, (bilmiyor musun)?" dedi. Resulullah (sav) da elini geri çekti. Derken Hz. Aişe ile Hz. Zeyneb birbirlerine çıkıştılar. Karşılıklı çekişme birbirlerinin yüzüne toprak atmaya kadar gitti. (Bu esnada mescidde) ikamet getirildi. Bu sırada Hz. Ebu Bekir geçiyordu, onların seslerini işitti. "Ey Allah'ın Resulü! Çık ve şunların ağızlarına toprak saç!" dedi. Aleyhissalatu vesselam çıktı.

Kayıt No.: 5712

ilk bulduğum bu. yeterli olur sanırım?

Sitelerde Paylaş

Erken evliliklerin önlenmesi için aylardan beri çalışan TBMM Komisyonu, raporunu tamamladı.

Raporda, erken evliliklerin önlenmesi için zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması, ‘Hz. Ayşe 17 yaşında evlendi’ diye hutbe ve vaazların verilmesi, resmi nikâhsız dini nikâh kıyan imama ceza uygulanması önerildi.

İslam'ın çağ dışı oluşunun en büyük kanıtlarından biri sanırım bu haber. İmamlara zorla YALAN söylettirilecek. (Ayşe'nin yaşı hususunda)

Sevgili Deloday.

Biliyorsun muhtemelen Muhammed zaten yaşamadı. Ayşe ile evlilikleri, diğer maceraları gibi bir Arap efsanesi.

Doğru olduğunu kabul edelim. Değişen bir şey yok.. Bir mit başka bir mitle değiştiriliyor.

İslam'da daha çok efsane var ve zaten birçoğu zamanla değişmiş.

İslam gerçekleri efsaneleştirir veya efsaneleri gerçekleştirir. Bu yüzden her İslamsal iddiayı biz bir efsane olarak kabul etmek zorundayız.

İlerde daha çok İslam gerçeği değiştirilecektir. Çünkü birçoğu artık iyice zamana uymamaya başlamıştır.

Şimdiye kadar bazıları hala geçerliklerini sürdürüyorlardı. Ama dünya ilerliyor. Toplumlar değişiyor. İnsan hakları gelişiyor.

İlerde İslam da çağa uyacak uyumlara başvuracaktır.

Bu haliyle bu sapık din devam edemez. Mümkün değildir.

Muhtemelen önce kurban sorununa bir çare bulunacak. Umarım hemen bulunur.

Ve İslam çağa uyacak.. Başka nelere baş vurulur bilmiyorum. Ama çok sayıda değişikliğe baş vurulması zorunlu..

Bir kılıf bulurlar sanırım. Yoksa bu din böyle devam edemez.

Sitelerde Paylaş

Getiremeyeceğini mi sanıyorsun gerçekten. Ayşe, Muhammed'in karıları içinde en fettan, en kıskanç, en çok dedikodu odağı halinde olan karısıydı. Bunun için hadisleri geçtim en az elli tane ayet uydurulmuştur

hatta bir ara allah işi gücü açlığı sefaleti savaşı dövüşü bırakıp ayşe iffetlimidir değilmidirin peşine düşmüştür. muhammedi en çok kıskanan karısı olmasını da çocukluğuna veriyorum. hepimizin küçükken paylaşımcılığı daha azdı. elimizdekini paylaşmayı sevmezdik. e ayşeyi de evcilik oynarken alır da gerdeğe sokarsan oda sahip olduğu şeyi paylaşmak istemez. sürekli kavga çıkarır kıskançlık yapar. kızcağızın suçu yok :)

Sitelerde Paylaş

Fasıl: NİKAH BÖLÜMÜ

Konu: Kadınlar Arasında Adalet

Kaynak: Müslim, Rada 46, (1462)

Ravi (r.a.): Enes

Hadis: Resulullah (sav)'ın yanında dokuz hanım vardı. Kadınlara uğrama işini sıraya koyunca, birinci kadına ikinci bir uğrayışı dokuz gün sonra oluyordu. Kadınlar, her akşam, Resulullah'ın o gün geleceği odada toplanıyorlardı. (Bir gün) toplanma akşam, yeri Hz. Aişe'nin odasıydı. Zeyneb gelmişti. Resulullah ona elini uzattı. Hz. Aişe: "Bu Zeyneb'tir, (bilmiyor musun)?" dedi. Resulullah (sav) da elini geri çekti. Derken Hz. Aişe ile Hz. Zeyneb birbirlerine çıkıştılar. Karşılıklı çekişme birbirlerinin yüzüne toprak atmaya kadar gitti. (Bu esnada mescidde) ikamet getirildi. Bu sırada Hz. Ebu Bekir geçiyordu, onların seslerini işitti. "Ey Allah'ın Resulü! Çık ve şunların ağızlarına toprak saç!" dedi. Aleyhissalatu vesselam çıktı.

Kayıt No.: 5712

ilk bulduğum bu. yeterli olur sanırım?

:)

yahu bak gel olayı ve kişileri değiştirelim.

Sen hazreti Ayşe ol bende Zeynep.

Peygamberde zengin bir para babası olsun.

odada 9 kişi olalım, hergün birimize 1000 usd versin.

o akşam 1000 usd yi sana verecek olsun ama yanlışlıkla bana versin.

Sen buna seyirci mi kalırsın?

Sıra bende demez misin?

Hakkını araman, bir yanlışlığa itiraz etmen çirkeflik midir?

Tabiki değil :)

Hadi içindeki nefreti akıtıp illa birini çirkeflikle suçşayacaksan Zeynebi suçla madem,zira bu olayda Ayşe'nin bir çirkefliğini göremedim :)

Sitelerde Paylaş

Muhammedin karılarından biri gibi konuşuyorsun.

Hadislere bukadar güvendiğini görmek beni sevindirdi :)

Sitelerde Paylaş

Sıra bende demez misin?

Hadi içindeki nefreti akıtıp illa birini çirkeflikle suçşayacaksan Zeynebi suçla madem,zira bu olayda Ayşe'nin bir çirkefliğini göremedim :)

zuıhahahha bu kadar saçma bir mantık ilk defa okuyorum. gülmekten sandalyeden düşecektim nerdeyse :D şu yazıyı çerçeveletip forumun girişine yazmak lazım "MÜSLÜMAN KIVIRTMASINDA SON NOKTA"

kendini muhammedin karısı zeynep yaptın tamam hadi beni de ayşe yaptın yav insan peygamberini para babası yapar mı? :D hakarettir bu ya :D

bu arada ordata ne para muhabbeti var ne de seks muhabbeti. sadece ayşenin odasında toplanmışlar. adamcağız da zeynebe elini uzatmış. insan misafirinin suratına toprak atar mı? vallahi bu ayşenin psikolojisi 10 bozuksa sizinki 1000 bozuk :D

ama kıvırtman hoşuma gitti imzama ekleyeceğim :)

Sitelerde Paylaş

[/b]

Muhammedin karılarından biri gibi konuşuyorsun.

Hadislere bukadar güvendiğini görmek beni sevindirdi :)

Haa evet Ayşe'yi kıskandığım için böyle konuşuyorum evet, Ayşe annenizi farklı bir bakış açısından tanımak istersen eğer sana şiilerin kaynaklarını tavsiye ederim. Okuması çok heyecanlıdır

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sıra bende demez misin?

ebubekiri de kurpiyer yap bari de o kadar dolarlar var ortada bi hold'em poker atalım :D ben, sen, muhammed. :D

Sitelerde Paylaş

zuıhahahha bu kadar saçma bir mantık ilk defa okuyorum. gülmekten sandalyeden düşecektim nerdeyse :D şu yazıyı çerçeveletip forumun girişine yazmak lazım "MÜSLÜMAN KIVIRTMASINDA SON NOKTA"

kendini muhammedin karısı zeynep yaptın tamam hadi beni de ayşe yaptın yav insan peygamberini para babası yapar mı? :D hakarettir bu ya :D

bu arada ordata ne para muhabbeti var ne de seks muhabbeti. sadece ayşenin odasında toplanmışlar. adamcağız da zeynebe elini uzatmış. insan misafirinin suratına toprak atar mı? vallahi bu ayşenin psikolojisi 10 bozuksa sizinki 1000 bozuk :D

ama kıvırtman hoşuma gitti imzama ekleyeceğim :)

Yahu sen okumayı mı bilmiyorsun yoksa yazdığını mı okumuyorsun :)

Bre cahil, peygamber karılarını ne için sıraya koyuyor?

9 günde 1 sıra ne için geliyor?

Hergün 1 karısıyla beraber oluyor.

Kadınlar da peygamberin o gece beraber olacağı hanımın evinde toplanıyorlar.

O gece sıra Ayşede iken Peygamber Zeynebin elini tutuyor :)

Yani yanlışlılka ayşeyi es geçiyor.

Ayşede buna itiraz ediyor.

Zeynep te Ayşeye öfkeleniyor.

Burada kafan hangi noktaya basmadı?

Ayrıca Ayşenin hakkını araması neden çirkeflik oluyor?

illa birine çirkef diyeceksen bu kişi Ayşe olmamalı :)

hee ayrıca teşbihte hata olmaz, olayı basite indirgemek için benzetmelerde bulundum ki daha iyi anlayasın diye ama kafan daha çok karışmış :))

tarihinde imrankhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu sen okumayı mı bilmiyorsun yoksa yazdığını mı okumuyorsun :)

Bre cahil, peygamber karılarını ne için sıraya koyuyor?

9 günde 1 sıra ne için geliyor?

Hergün 1 karısıyla beraber oluyor.

Kadınlar da peygamberin o gece beraber olacağı hanımın evinde toplanıyorlar.

O gece sıra Ayşede iken Peygamber Zeynebin elini tutuyor :)

Yani yanlışlılka ayşeyi es geçiyor.

Ayşede buna itiraz ediyor.

Zeynep te Ayşeye öfkeleniyor.

Burada kafan hangi noktaya basmadı?

Ayrıca Ayşenin hakkını araması neden çirkeflik oluyor?

illa birine çirkef diyeceksen bu kişi Ayşe olmamalı :)

hee ayrıca teşbihte hata olmaz, olayı basite indirgemek için benzetmelerde bulundum ki daha iyi anlayasın diye ama kafan daha çok karışmış :))

bre salak es geçerken ordamıdın? belki sadece elini tutup nasılsın diyecekti? bu adam her elini tuttuğunu yatağa mı atıyor? yoksa grup mu yapacaklardı? ayşenin evinde toplandılarsa sıranın ayşede olduğunu herkes biliyor. muhammed neden zeynebin elini tutuyor ayşenin evinde? ayşe neden toprakla girişiyor hemen misafirine. ayıp insan böyle mi ev sahipliği yapar

benim kafamın basmadığı nokta senin oradaymışsın gibi olayı anlatman. bizim buralarda bu gibi durumlarda "nerden bilion? başını mı tuttun?" derler.

Sitelerde Paylaş

adam daha bana kanıt diye gösterdiği şeyin ne olduğundan bi haber :D

Sen bu kafayla nasıl yarına kalmayı başarabilmişsin hayret :D

bide aklınca benle dalga geçiyorsun :D

şükretki küçük insanlara kulan vermeyi bıraktım.

eğilip ne dediğini duymaya da çalışmayacağım.

Aptallığını örtbas etmek için boş boş konuşuyorsun :)

ama sebdim seni liselim :)

Sitelerde Paylaş

bre salak es geçerken ordamıdın? belki sadece elini tutup nasılsın diyecekti? bu adam her elini tuttuğunu yatağa mı atıyor? yoksa grup mu yapacaklardı? ayşenin evinde toplandılarsa sıranın ayşede olduğunu herkes biliyor. muhammed neden zeynebin elini tutuyor ayşenin evinde? ayşe neden toprakla girişiyor hemen misafirine. ayıp insan böyle mi ev sahipliği yapar

benim kafamın basmadığı nokta senin oradaymışsın gibi olayı anlatman. bizim buralarda bu gibi durumlarda "nerden bilion? başını mı tuttun?" derler.

:D ehuehue

kulağından duman çıkıyor görebiliyorum.

Ben olaya yorum katmadım.

Senin verdiğin kaynağı sana örnekledim.

ama koyu yerdeki YORUMLARINA bakılırsa sen ordaydın heralde :D

Senin kafanın basmadığı bir çok nokta var.

Meraketme burdayım, tek tek hepsini gidereceğim, yeniden doğmuş gibi olacaksın :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...