Jump to content

Adem Peygamberin Torunlari Dillerinimi Yuttu?

Recommended Posts

benim aklıma şu soru çok takılır.adem ile havvadan doğan çocuklar nesillerini ilerletebilmek için üremeleri gerekiyordu.babası peygamber olan bu kardeşlerin ,birbirleriyle cinsel münasebete girmesini benim aklım almıyor.yani o çocuklara peygamber olan ilk medeni hayatı başlatan adem siz kardeşsiniz ama diye başlayan açıklamalarda bulunsa bile insanın kardeşine o tarz yaklaşması kendi ruhuna kimyasına ters.

Ben olsam 2 adem 2 havva yaratırdım.Taş atıpta kolum yorulmuyor ya! Tanrı değilmiyim kardeşim,ne diye bir tane yaratıpta ensest ilişkiye neden olayım....:)

Sitelerde Paylaş
Adem insani bilinç ne zaman yerleştiyse bedene, o dönemin sembolik adamıdır.

Adem insanın bireyselliğe adım attığı ve üzerine isim aldığı bir andır.

Adem olan fikir sahibi olandır, isimleri, nitel,ikleri bilen, neyi nerde yapacağını, yanlışı doğruyu görendir.

Adem'in ne olduğunu tam olarak yazmıyorsun.. Sadece kıvırıyorsun.

Adem, 'sembolik bir adam' mıdır?

Yoksa, sadece 'bir an' mıdır?

'Fikir sahibi olan' 'yanlışı doğruyu gören' herkes Adem midir? Homosapiens=Adem gibi!?

Ayrıca 'insani bilinç' insan bedenine pat diye mi girmiştir?

O bilinç dediğin şey, hayvanlarda yok mudur? Hayvanların avlanırken stratejiler üretmesi, temiz suya ulaşmak için çeşitli davranışlarda bulunması tam olarak nedir?

Aşağıdaki ayette, Kuran ne anlatmak istemiştir?

4/1 İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan, ikisinden pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinizi dinleyin. Adına birbirinizden isteklerde bulunduğunuz Allah'a saygı gösterin; akrabalara da... Allah elbette sizi gözetlemektedir.

Tek bir nefis dediği nedir? Bu nefisin eşi, nasıl bir şeydir?

Sitelerde Paylaş

Adem'in ne olduğunu tam olarak yazmıyorsun.. Sadece kıvırıyorsun.

'Fikir sahibi olan' 'yanlışı doğruyu gören' herkes Adem midir? Homosapiens=Adem gibi!?

O bilinç dediğin şey, hayvanlarda yok mudur? Hayvanların avlanırken stratejiler üretmesi, temiz suya ulaşmak için çeşitli davranışlarda bulunması tam olarak nedir?

4/1 İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan, ikisinden pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinizi dinleyin. Adına birbirinizden isteklerde bulunduğunuz Allah'a saygı gösterin; akrabalara da... Allah elbette sizi gözetlemektedir.

Ne kadar ayıp, neden kıvırayım. Hemen yaftalayıcı ince sözler yazıyorsun. Aşkolsun.

Al kendi algılarımla cevaplamaya çalışayım. Anlatamadığım kısım varsa sor anlaşırız karşılıklı. Öyle ne hemen kıvırmak lafları falan filan...

Hayır sembolik kişidir, adam değildir. Adam (erkek) denemez.

Hayır, o dönüşüm anındaki sembolik kişidir.

Evet, bence makul bir yaklaşım. Hatta en makul yaklaşım. Ha günümüzde onu dahi olamayan bilinçler vardır o başka :)

Hayır, zaten Adem de pat diye olmamıştır.

Cevabı sen de biliyorsun ki, elbette hayır, o bilinç hayvanlarda yoktur. İçgüdüsel davranışla, bilinçli ve işlevsel davranış kıyaslanamaz. Yani bir hayvan ya da bitki ile insan aklı gelişimi kıyaslanamaz.

Siz ateistler bu tek nefse "ilk organizma (vb)" derken, müslimler "Adem" der. Zaten "eş" diye meal ettiğiniz "zevc" de illa karşı cins anlamında değildir. Sizin evrim teorisi dediğiniz teorinin aynısının yazıya dökülmüşüdür bu ayet.

Tek bir can demektir.

Sitelerde Paylaş
Ne kadar ayıp, neden kıvırayım. Hemen yaftalayıcı ince sözler yazıyorsun. Aşkolsun.

Al kendi algılarımla cevaplamaya çalışayım. Anlatamadığım kısım varsa sor anlaşırız karşılıklı. Öyle ne hemen kıvırmak lafları falan filan...

Bir şey biliyorum ki söylüyorum.. Kıvırmasan, kıvırdın demeyiz.

Adem ...o dönemin sembolik adamıdır.

Hayır sembolik kişidir, adam değildir. Adam (erkek) denemez.

Daha önce 'sembolik adamıdır' demişsin.. Şimdi 'sembolik kişisidir' diyorsun..

Benim sorduğum erkek mi, kadın mı olduğu ayrımı değildi zaten.. Adam derken, kadınlara da söylenen bir hitaptan bahsettim.. Mesela 'neandertal adamı' gibi.. Bu hitap onların sadece erkeklerden oluştuğu anlamına gelmiyor.

Bu verdiğin yanıtı 'Evet' olarak kabul ediyorum.. Adem = Dönemin 'sembolik kişisi'.. Bu dönem, hangi dönemdir? Ve bir önceki dönemdeki insansılara, Allah ne ad vermiştir de, bu dönemden sonra Adem olarak sembolleştirilmişlerdir?

Hayır, o dönüşüm anındaki sembolik kişidir.

Daha önceden Ademin, 'bir an' olduğunu söylemişsin.. Şimdi ise, süreçteki sembolik kişiden bahsediyorsun.. Tamam ifadeni değiştirmişsin, anladık.

Ama yukarıda, 'Ademin, insansıların bilinç kazandıktan sonra meydana getirdiği bir sembolik anlatım olduğunu' yazmıştın.. Şimdi ise, dönüşüm anındaki adama verilen isme Adem demişsin.. Bir karar ver istersen; Dönüşüm anındaki adama verilen isim mi, yoksa bilincini kazandıktan sonra verilen isim mi?

Evet, bence makul bir yaklaşım. Hatta en makul yaklaşım. Ha günümüzde onu dahi olamayan bilinçler vardır o başka :)

Yani bilimde geçen Homosapiens'e, Kuran Adem demiştir.. Doğru mu?

Ben de bir Adem'im aslında.. Bu da doğru mu?

Cevabı sen de biliyorsun ki, elbette hayır, o bilinç hayvanlarda yoktur. İçgüdüsel davranışla, bilinçli ve işlevsel davranış kıyaslanamaz. Yani bir hayvan ya da bitki ile insan aklı gelişimi kıyaslanamaz.

Ben cevabı biliyorum da, senin bilip bilmediğini merak ettim.. Ki yanlış biliyormuşsun.

Hayvanların da bilinci vardır ve yukarıda söylediğim stratejik hamleleri içgüdüleriyle yapmazlar.. Bilinçli halleri ile yaparlar..

İçgüdü dediğin şey, yeni doğan kaplumbağaların doğdukları anda denize yönelmeleri.. Veya örümceğin, arının vs. yaptıkları hareketlerdir.. Ama bunlar bilinçli bir plan dahilinde olmazlar.

Bilinçli bir davranış istiyorsan, şu linkteki videoyu izlemen yeterli; Monkeys Play Fair

Ayrıca başka bir örnek vermek gerekirse; Deney altında ki papağanların, kelimeleri taklit etmekten ziyade, iki kelimeyi birleştirip farklı bi kelime türettiği gözlemlenmiştir. İki meyve adı öğretiliyor (kiraz ve portakal), papağan ise başka bi meyveyi isterken (örneğin kırmızı elma), öğretilen meyve adlarından şekil olarak portakala benzemesi ve renk olarak kiraz gibi olması nedeniyle, bu iki sözcüğü birleştirip kırmızı elmayı istiyor.

Yine farklı bir deneyde, christophe boesch isimli bir bilim adamının şempazeler üzerine yaptığı bir çalışmada kurak bölgelerde yaşayan iki şempaze grubundaki hayvanların, etrafta su çukurları olmasına rağmen bir çeşit kuyu kazdıklarnı ve böylece durgun suyun süzülmesini sağlayarak parazitleri engellediklerini gözlemlemiştir.

Bu örnekler açıkça hayvanlarda da bir bilinç hali olduğunun kanıtıdır.. Ve insanlarla hayvanlar arasındaki farkın temel bir fark değil, bir derece farkı olduğunun açık göstergesidir.

Siz ateistler bu tek nefse "ilk organizma (vb)" derken, müslimler "Adem" der.

Demin 'Adem' kelimesi, dönemin 'sembolik kişiliği' olarak tarif ediliyorken, şimdi 'ilk tek hücreli canlı' olarak tarif ediliyor.. Ne kadar garip değil mi? .. Sonra kıvırdın diyince de, kızıyorsunuz.

Zaten "eş" diye meal ettiğiniz "zevc" de illa karşı cins anlamında değildir.

Ne anlamındadır peki :) .. Sen yazdıklarını okuyormusun? 'Zevc' kelimesi 'kadın' kelimesinden başka ne anlama geliyor? Yanımdaki benim 'Zevcem' dediğim zaman, eşimi/karımı göstermek yerine 'ilk organizma'yı felan mı gösteriyorum?

Sizin evrim teorisi dediğiniz teorinin aynısının yazıya dökülmüşüdür bu ayet.

Halla halla.. Bir tek ben göremedim bunu demek ki!?

Tek bir can demektir.

Şimdi o 'tek nefis' can oldu.. Demin Ademdi, ilk organizmaydı.. Birden cana dönüştü..

Bu can nedir? Ruh gibim bir şey mi?

Sitelerde Paylaş

Bir şey biliyorum ki söylüyorum.. Kıvırmasan, kıvırdın demeyiz.

Tarzlarımız pek uyuşmadı seninle, ama ne yapalım, böyle devam edeceğiz anlaşılan.

Daha önce 'sembolik adamıdır' demişsin.. Şimdi 'sembolik kişisidir' diyorsun..

Haklısın, bunun nedeni kahrolası ağız alışkanlığı. Doğru bak yakaladın beni, aslında Adem kişidir. Cinsiyeti erkektir denemez.

Benim sorduğum erkek mi, kadın mı olduğu ayrımı değildi zaten.. Adam derken, kadınlara da söylenen bir hitaptan bahsettim.. Mesela 'neandertal adamı' gibi.. Bu hitap onların sadece erkeklerden oluştuğu anlamına gelmiyor.

Bu verdiğin yanıtı 'Evet' olarak kabul ediyorum..

Evet, evet diyorum evet. Evet, eVeT, EVET, EveT.... EVEEETTTTT...

Adem = Dönemin 'sembolik kişisi'.. Bu dönem, hangi dönemdir? Ve bir önceki dönemdeki insansılara, Allah ne ad vermiştir de, bu dönemden sonra Adem olarak sembolleştirilmişlerdir?

Ondan önce

Daha önceden Ademin, 'bir an' olduğunu söylemişsin.. Şimdi ise, süreçteki sembolik kişiden bahsediyorsun.. Tamam ifadeni değiştirmişsin, anladık.

Zor insansın anladım :), mesela ben doğana kadar senindim ya, doğduğum tarih 11 Nisandır, 11 Nisan'da doğdum anda Yasemin oldum ben :) İşte öyle bir an yani, doğduğum andan beri ben Yasemin'im. Örnek için verdim bunu. İfadelerim çalakalem gibi gelebilir sana, ama kendime ait düşünceler, bazen aktarırken kalıplara sığdıramıyor olabilirim.

Ama yukarıda, 'Ademin, insansıların bilinç kazandıktan sonra meydana getirdiği bir sembolik anlatım olduğunu' yazmıştın.. Şimdi ise, dönüşüm anındaki adama verilen isme Adem demişsin.. Bir karar ver istersen; Dönüşüm anındaki adama verilen isim mi, yoksa bilincini kazandıktan sonra verilen isim mi?

Arkadaşım, Adem isimli biri yaşadı mı diye mi sormak istiyorsun? Elbette hayır. Bence sembolik anlatım bu. Yani insan ne zaman ki nitelikleri tanıdı, varlığının anlamını bildi, hükmetmeye başladıysa, işte o dönüşüm Adem adı verilen bir kişi üzerinden bize basitçe anlatılıyor. Bu kadar da basit.

Yani bilimde geçen Homosapiens'e, Kuran Adem demiştir.. Doğru mu?

%100 evet diyemem. Bilimadamları ileride araya başka akıl çağı koymazlarsa, evet olabilir.

Ben de bir Adem'im aslında.. Bu da doğru mu?

Bence evet.

Ben cevabı biliyorum da, senin bilip bilmediğini merak ettim.. Ki yanlış biliyormuşsun.

Doğrusunu alabilirim senden. Yanlışsam elbette doğruyu öğrenmek isterim.

Hayvanların da bilinci vardır ve yukarıda söylediğim stratejik hamleleri içgüdüleriyle yapmazlar.. Bilinçli halleri ile yaparlar..

Hayvanlar E=MC2 yi bilemezler asla da bilemeyecekler. Onlar kainatı keşfedemez. Kendi hayatlarını keşfederler.

İçgüdü dediğin şey, yeni doğan kaplumbağaların doğdukları anda denize yönelmeleri.. Veya örümceğin, arının vs. yaptıkları hareketlerdir.. Ama bunlar bilinçli bir plan dahilinde olmazlar.

Bilinçli bir davranış istiyorsan, şu linkteki videoyu izlemen yeterli; Monkeys Play Fair

İşyerimdeyim o nedenle linke bakamadım. Kusura bakma. Bilahare bakacağım. O nedenle yprum yapmayayım, kör dövüşü gibi olur. Anlaştık mı?

Ayrıca başka bir örnek vermek gerekirse; Deney altında ki papağanların, kelimeleri taklit etmekten ziyade, iki kelimeyi birleştirip farklı bi kelime türettiği gözlemlenmiştir. İki meyve adı öğretiliyor (kiraz ve portakal), papağan ise başka bi meyveyi isterken (örneğin kırmızı elma), öğretilen meyve adlarından şekil olarak portakala benzemesi ve renk olarak kiraz gibi olması nedeniyle, bu iki sözcüğü birleştirip kırmızı elmayı istiyor.

İyi de bunu ona üstün bilinç olan sen öğretiyorsun. O bu işlevi torunlarına aktaramıyor ki. Senden öğrendiği kelimeyi yavrulara veremez ki. Bilemedim olayı şimdi. Bağdaştıramadım pek.

Yine farklı bir deneyde, christophe boesch isimli bir bilim adamının şempazeler üzerine yaptığı bir çalışmada kurak bölgelerde yaşayan iki şempaze grubundaki hayvanların, etrafta su çukurları olmasına rağmen bir çeşit kuyu kazdıklarnı ve böylece durgun suyun süzülmesini sağlayarak parazitleri engellediklerini gözlemlemiştir.

Tanımıyordum, googledan baktım sitesine bakındım. Evet sağlam bir bilimadamı sanırım. Daha sonra detaylı incelerim. Primatologist imiş. Primatlar konusunda uzman.

Ama iyi de bu olayla insanın bilinci kıyaslanamaz ki bence ...

Bu örnekler açıkça hayvanlarda da bir bilinç hali olduğunun kanıtıdır.. Ve insanlarla hayvanlar arasındaki farkın temel bir fark değil, bir derece farkı olduğunun açık göstergesidir.

Bu konuda hemfikir olamayız. İnsan bilinci hayvan bilincinin çok üzerindedir. Hayvanların yaşamı içgüdüsel davranışlarla devam eder. Hiç bir fare aslanı tuzağa düşürmemiştir. Neyse çatışmayalım. Benim düşüncem böyle, seninki ise öyle :)

Demin 'Adem' kelimesi, dönemin 'sembolik kişiliği' olarak tarif ediliyorken, şimdi 'ilk tek hücreli canlı' olarak tarif ediliyor.. Ne kadar garip değil mi? .. Sonra kıvırdın diyince de, kızıyorsunuz.

Sen nefsten bahsettin ama, Ademden değil. Nefs ayetini verdin (Nisa suresi 1. ayeti). Nefs başka, Adem olayı başka. Karıştırmayalım birbirine. Her nefs ölümü tadacaktır denirken mesela, her canlının sonu vardır denmektedir. Adem de bir nefstir. Ama nefs Adem değildir.

Ne anlamındadır peki :) .. Sen yazdıklarını okuyormusun? 'Zevc' kelimesi 'kadın' kelimesinden başka ne anlama geliyor? Yanımdaki benim 'Zevcem' dediğim zaman, eşimi/karımı göstermek yerine 'ilk organizma'yı felan mı gösteriyorum?

Hayır hayır. Düşüncemi anlatamadım belki de... Dur, bir kere daha anlatmayı deneyeyim. Zevc eştir. Bir şeyin eşi. Bitkilerin de zevci vardır. Çifttir yani.

Nefs - can / canlı

Zevc - eş / çift

Halla halla.. Bir tek ben göremedim bunu demek ki!?

Yok rica ederim. Bozukluk bendedir, ne de olsa Müslimim ya ;)

Şimdi o 'tek nefis' can oldu.. Demin Ademdi, ilk organizmaydı.. Birden cana dönüştü..

Bu can nedir? Ruh gibim bir şey mi?

Yoruldum, devamı sonra :)

Sitelerde Paylaş

Lagaluga yapmaya gerek yok.

Adem kutsal (!) kitaplara göre yaratılan ilk insandır.

Tevrat'a göre erkektir, karısı Havva'da Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmıştır.

"Tevrat'tan bana ne" ve "tahrifat" diyerek imansızlık edenler için, Kur'an'daki bilgiler de yeter.

Allah, meleklere insanı yaratacağını söylemiştir.

Çamurdan yaptığı Adem'e ruhunu üfleyerek can vermiştir.

Tüm melekleri Adem'e secde ettirmiş ama İblis etmemiştir ve cennetten kovulmuştur.

Adem erkek değil kadınsa, o halde eşi erkektir. Çünkü Kur'an her canlının çift yaratıldığını yazar.

Yine Kur'an'a göre Adem'e herşey öğretilmiştir.

Cennetten kovulmuş olduğu halde, nasıl oluyorsa şeytan yine cennete girmiş ve onları yasak ağaçla aldatmış, cennetten kovulmalarına sebep olmuştur.

Bu anlatılardan dünyaya cennetten geldikleri açıktır. Yani, dünyada aşama aşama gelişip ortaya çıkmış değillerdir.

Çocukları da çiftçidir, çobandır ve Allah'a hediye sunmuşlardır. Biri diğerini öldürmüştür.

Bunların hepsi semboldür, carttır-curttur diyenin kendisi semboldür, carttır-curttur.

Hilekarlığın, sahtekarlığın, tahrifatçılığın, lagalugacılığın sembolü. :lol:

Sitelerde Paylaş

Lagaluga yapmaya gerek yok.

Adem kutsal (!) kitaplara göre yaratılan ilk insandır.

Tevrat'a göre erkektir, karısı Havva'da Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmıştır.

"Tevrat'tan bana ne" ve "tahrifat" diyerek imansızlık edenler için, Kur'an'daki bilgiler de yeter.

Allah, meleklere insanı yaratacağını söylemiştir.

Çamurdan yaptığı Adem'e ruhunu üfleyerek can vermiştir.

Tüm melekleri Adem'e secde ettirmiş ama İblis etmemiştir ve cennetten kovulmuştur.

Adem erkek değil kadınsa, o halde eşi erkektir. Çünkü Kur'an her canlının çift yaratıldığını yazar.

Yine Kur'an'a göre Adem'e herşey öğretilmiştir.

Cennetten kovulmuş olduğu halde, nasıl oluyorsa şeytan yine cennete girmiş ve onları yasak ağaçla aldatmış, cennetten kovulmalarına sebep olmuştur.

Bu anlatılardan dünyaya cennetten geldikleri açıktır. Yani, dünyada aşama aşama gelişip ortaya çıkmış değillerdir.

Çocukları da çiftçidir, çobandır ve Allah'a hediye sunmuşlardır. Biri diğerini öldürmüştür.

Bunların hepsi semboldür, carttır-curttur diyenin kendisi semboldür, carttır-curttur.

Hilekarlığın, sahtekarlığın, tahrifatçılığın, lagalugacılığın sembolü. :lol:

Benden özür dileyin, hem de hemen.

Hemen dilemelisiniz, bana "Hilekarlığın, sahtekarlığın, tahrifatçılığın, lagalugacılığın sembolü" dediniz.

Özür borçlusunuz. Ateistler hakaret eder ama özür dilemez derseniz o başka.

Ama benden özür dilemelisiniz. Sadece fikrimi yazdım diye bana hakaret edemezsiniz.

Hani ateistler entellektüel açıdan gelişmişti? Bu mu fikre saygınız?

Özür borçlusunuz. Varsa fikriniz yazın, yoksa hakaret etmeyin.

Ya fikrimi düşüncemi eleştirin ya da hakaret etmeden eleştirin.

Bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Zor insansın anladım :), mesela ben doğana kadar senindim ya, doğduğum tarih 11 Nisandır, 11 Nisan'da doğdum anda Yasemin oldum ben :) İşte öyle bir an yani, doğduğum andan beri ben Yasemin'im. Örnek için verdim bunu. İfadelerim çalakalem gibi gelebilir sana, ama kendime ait düşünceler, bazen aktarırken kalıplara sığdıramıyor olabilirim.

Sen doğduduğun andan beri Yasemin değilsin.. Anne ve babanın sana Yasemin ismini verdiği andan beri Yasemin'sin.

'Doğmadan önce zigottum, embriyoydum; doğduğum anda ise İnsan oldum' desen, tamam.. Ama bu doğum anı, adı üstünde 'bir an'dır.. Yani bir süreç değildir.. İnsan ise bilincini, pat diye bir anda kazanmamıştır.. Bir süreç dahilinde beyni gelişmiş, büyümüş ve bugünkü halini almıştır.. Bunu bilimsel bulgularla da desteklemek mümkün.

Arkadaşım, Adem isimli biri yaşadı mı diye mi sormak istiyorsun? Elbette hayır. Bence sembolik anlatım bu. Yani insan ne zaman ki nitelikleri tanıdı, varlığının anlamını bildi, hükmetmeye başladıysa, işte o dönüşüm Adem adı verilen bir kişi üzerinden bize basitçe anlatılıyor. Bu kadar da basit.

O şekilde sormadım da, neyse.. Bu soruyu sordum diyelim.

Varlığın anlamını bilen, bir şeylere hükmeden sadece İnsan değildir.. Bir çok canlı da mikro anlamda, varlığın anlamını bilir, bir şeylere hükmeder.. İnsan ve diğer canlılar da, 'varlığın gerçek anlamını' bilmemektedir.. Çünkü doğada mutlak gerçeklik yoktur..

Diğer canlıların da evrimsel süreçte neokorteksi gelişiyor.. O canlılar da insan kadar gelişmiş bir kapasiteye sahip oldukları zaman, Adem ismini mi alacaklar?

%100 evet diyemem. Bilimadamları ileride araya başka akıl çağı koymazlarsa, evet olabilir.

Bence evet.

Ne güzel, anlaştık en sonunda.

Hayvanlar E=MC2 yi bilemezler asla da bilemeyecekler. Onlar kainatı keşfedemez. Kendi hayatlarını keşfederler.

Nerden biliyorsun asla keşfedemeyeceklerini? Onlar da insan gibi evrim geçirmiyorlar mı?

İyi de bunu ona üstün bilinç olan sen öğretiyorsun. O bu işlevi torunlarına aktaramıyor ki. Senden öğrendiği kelimeyi yavrulara veremez ki. Bilemedim olayı şimdi. Bağdaştıramadım pek.

Acaba? Emin misin aktaramadıklarını? Dünyaya her gelen 'görece gelişmiş neokorteks'e sahip canlı, kendi kendine mi bir şeyler öğreniyor? Annesi ve babası hiç mi bir şey öğretmiyor? Bunu iddia ettiğine göre, bu konuda yeterli bilgin var.. Acaba?

Bu konuda hemfikir olamayız. İnsan bilinci hayvan bilincinin çok üzerindedir. Hayvanların yaşamı içgüdüsel davranışlarla devam eder. Hiç bir fare aslanı tuzağa düşürmemiştir. Neyse çatışmayalım. Benim düşüncem böyle, seninki ise öyle :)

Bunu ben demiyorum ki, çeşitli memeli gruplarıyla çalışan bilim adamları diyorlar.. Onların da görece gelişmiş bir neokortekse sahip olduğunu ama insanınkinin belirgin bir şekilde daha büyük olduğu ve bu yüzden zihinsel kapasite olarak çok daha gelişkin olduğunu söylüyorlar.

Fare, aslanı neden tuzağa düşürsün? Kendi cüssesinden büyük bir hayvanı, anadan doğma bir şekilde tuzağa düşürebilecek bir canlı var mı dünyada? (İnsanda dahil) Ayrıca fare etobur da değildir :)

Bunlar bir yana, yukarıda verdiğim örneklerdeki canlıların zihinsel aktivitelerini bilim adamları izleyebiliyorlar.. Çeşitli video sitelerinde de gezen hoş bir örnek vardı..

Bir karganın yemek isteyipte kırmadığı bir cevizi, otoyolun üstündeki bir elektrik telinin üzerine çıkarak aşağıya bırakması ve arabanın cevizin üzerinden geçerek cevizi kırmasıyla, karganın cevizin yanına gelip karnını afiyetle doyurması..

Bu nasıl bir içgüdü ki, karga yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi olan bir aracın altına ceviz bırakabiliyor.. Karga karnını doyurmanın bir yolunu öğrenmiş işte.. Bunu daha nasıl açıklayabilirsin.

Zaten burda verdiğim örnekler, senin daha iyi anlayabilmen için.. Yoksa bu konularda uzman olan bilimadamlarından alıntılar da getirebilirim, önemli değil.

Ayrıca bu benim düşüncem değil.. Bu konuyla uğraşan bilim dalının düşüncesi.. Yani bilimin düşüncesi böyle, senin ki böyle değil.. Hem fikir değilsiniz yani.

Sen nefsten bahsettin ama, Ademden değil. Nefs ayetini verdin (Nisa suresi 1. ayeti). Nefs başka, Adem olayı başka. Karıştırmayalım birbirine. Her nefs ölümü tadacaktır denirken mesela, her canlının sonu vardır denmektedir. Adem de bir nefstir. Ama nefs Adem değildir.

Hayır hayır. Düşüncemi anlatamadım belki de... Dur, bir kere daha anlatmayı deneyeyim. Zevc eştir. Bir şeyin eşi. Bitkilerin de zevci vardır. Çifttir yani.

Nefs - can / canlı

Zevc - eş / çift

Şimdi esas konumuza gelelim.

Ben 'tek bir nefs'in ne olduğunu sordum, sen de 'Müslümanlar ona Adem derler' dedin.. Ne anltattıysan onu söyledim..

Peki tekrar sorayım, 'Tek bir nefs' tam olarak nedir? Tek nefsten yarattığı şeyin, eşi/çifti nedir/kimdir?

Farklı ayetlerde, 'Ey İsrailoğulları' 'Ey Ademoğulları' hitapları var..

İsrailoğulları, 'Yakup'un soyundan gelenler' olarak tanımlandığına göre, Ademoğulları'nın 'Ademin soyundan gelenler' olarak tanımlanmasında ne gibi bir tutarsızlık vardır?

Sitelerde Paylaş

Hayir birak benzemeyi yanindan bile gecmiyor.

Tekrar soruyorum ey muslumanlar kulaklarinizi gozlerinizi acinda iyi okuyun

Ademden bugune gecen sure icinde, insanlar magaralarda yasayip, eti pisirmeden yemismidir, yememismidir?

Once icinizden kivirtmayan biri ciksinda buna bir evet yada hayir desinde, ondan sonratartisalim.

Yemiştir ya da yememiştir. Hatta günümüzde bile hatır için çiğ et (tavuk) yiyenler mevcuttur. Bu sorunun cevabının önemini anlamadım lakin.

benim aklıma şu soru çok takılır.adem ile havvadan doğan çocuklar nesillerini ilerletebilmek için üremeleri gerekiyordu.babası peygamber olan bu kardeşlerin ,birbirleriyle cinsel münasebete girmesini benim aklım almıyor.yani o çocuklara peygamber olan ilk medeni hayatı başlatan adem siz kardeşsiniz ama diye başlayan açıklamalarda bulunsa bile insanın kardeşine o tarz yaklaşması kendi ruhuna kimyasına ters.

Sorunun cevabı aşağıda verilmiş ve ilerleyen sayfalarda ayrıntılı açıklanmış.

Ben kendi fikrimce vereyim cevabı, olur mu?

Adem insani bilinç ne zaman yerleştiyse bedene, o dönemin sembolik adamıdır.

Adem olan fikir sahibi olandır, isimleri, nitel,ikleri bilen, neyi nerde yapacağını, yanlışı doğruyu görendir.

Bu tanıma aynen katılıyorum.

İlave olarak kovulduğu cennet ise sadece benzetmedir. Şöyle ki, cennette insanın hiçbir sorumluluğu ve yükümlülüğü yoktur. Ademe isimleri öğretti demek, bilinç ve şuur kazandırdı, iyiyi kötüden ayırma yetisi verdi demektir. Şeytanın tuzağına düşmesi, bu yetiyi doğru kullanmadığından cennetten kovulma ile sembolleştirilmiştir. Yani o andan itibaren Ademe sorumluluk yüklenmiştir. Ve cennet ise sorumluluğun ve yükümlülüğün olmadığı bir alan olduğuna göre, o andan itibaren Ademin ora ile ilişkisi kesilmiştir.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Sen doğduduğun andan beri Yasemin değilsin.. Anne ve babanın sana Yasemin ismini verdiği andan beri Yasemin'sin.

'Doğmadan önce zigottum, embriyoydum; doğduğum anda ise İnsan oldum' desen, tamam.. Ama bu doğum anı, adı üstünde 'bir an'dır.. Yani bir süreç değildir.. İnsan ise bilincini, pat diye bir anda kazanmamıştır.. Bir süreç dahilinde beyni gelişmiş, büyümüş ve bugünkü halini almıştır.. Bunu bilimsel bulgularla da desteklemek mümkün.

;) Peki annen baban sana hangi ismi koymuş, "sangre" mi demişler?

Sangre bir nickname, Mesela Yasemin de bu hayatta benim diğerlerinden ayrışmam için verilmiş bir gerçek nickname. Ailem bana Ayşe deseydi, adım Ayşe olurdu. Ama doğduğum an benim pratikte Yasemin olduğum andır.

Bir de sen neden böyle küçük şeylere takıldın. Anladın işte ne demek istediğimi, o kıvama gelince ben ben oldum.

Adem de o kıvama gelince Adem oldu. Yoksa ki Adem adında biri varoldu yaşadı, şöyle biriydi saçı sakalı şöyleydi demiyorum.

O şekilde sormadım da, neyse.. Bu soruyu sordum diyelim.

Varlığın anlamını bilen, bir şeylere hükmeden sadece İnsan değildir.. Bir çok canlı da mikro anlamda, varlığın anlamını bilir, bir şeylere hükmeder.. İnsan ve diğer canlılar da, 'varlığın gerçek anlamını' bilmemektedir.. Çünkü doğada mutlak gerçeklik yoktur..

İnsan aklıyla bedensel becerisiyle tüm dünyayı alt edebilecek tek canlıdır. Fiziksel açıdan yetersizlikleri vardır, ancak akli açıdan en üstün yeryüzü zekası insandır. Düşünce farklıysa farklıdır, burda çatışmıyoruz ki, fikir beyan ediyoruz, sen öyle bense böyle düşünüyorum.

Diğer canlıların da evrimsel süreçte neokorteksi gelişiyor.. O canlılar da insan kadar gelişmiş bir kapasiteye sahip oldukları zaman, Adem ismini mi alacaklar?

Adem olmaz Madem olur ne bileyim ben, ne sen ne de primatologist bilimadamı evrimin geleceğini bilebilmiş mi ki, bana bunu sorarsın... Evrim teorisi gibi gelecek evrim teorisi de adı üstünde teori kalır.

Ne güzel, anlaştık en sonunda.

İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa derlerdi ya , biz de yazışa yazışa anlaşacağız demek ki... Üstelik fikri paylaşım için illa da anlaşmak zorunda değiliz. Saygı duyalım ne mutlu bize...

Nerden biliyorsun asla keşfedemeyeceklerini? Onlar da insan gibi evrim geçirmiyorlar mı?
O zaman insan da aynı oranda evrim geçirmesi lazım, s,z,n mantığınıza göre. Bundan milyon yıl sonra, eğer yeryüzü hala hayatta ise, zaten ben insandan başka canlının yaşıyor olabileceğini sanmıyorum artık. Keza bizden başka canlının yaşamasına saygı duymuyoruz. Özetle, size katılmıyorum. Sanmam, insan uçarsa belki, kedi de konuşur olabilir ;)
Acaba? Emin misin aktaramadıklarını? Dünyaya her gelen 'görece gelişmiş neokorteks'e sahip canlı, kendi kendine mi bir şeyler öğreniyor? Annesi ve babası hiç mi bir şey öğretmiyor? Bunu iddia ettiğine göre, bu konuda yeterli bilgin var.. Acaba?

Evrimci değilim. Paleantolojiden de anlamam. Bak işte bu konularda kusur kaldım... Bir gün doğada bulduğumuz bir papağan kafesten kaçan bir papağandan "anne-baba" demeyi öğrenirse, bu papağanlar için küçük ama evrim için büyük bir adım olurdu. Umarım olur.

Bunu ben demiyorum ki, çeşitli memeli gruplarıyla çalışan bilim adamları diyorlar.. Onların da görece gelişmiş bir neokortekse sahip olduğunu ama insanınkinin belirgin bir şekilde daha büyük olduğu ve bu yüzden zihinsel kapasite olarak çok daha gelişkin olduğunu söylüyorlar.

E tamam işte, insan daha gelişkin.

Fare, aslanı neden tuzağa düşürsün? Kendi cüssesinden büyük bir hayvanı, anadan doğma bir şekilde tuzağa düşürebilecek bir canlı var mı dünyada? (İnsanda dahil) Ayrıca fare etobur da değildir :)

İşte yapamaz. Becerisi yok, alet edevat kullanma yetisi ya yok ya da minimize halde. Su samuru gölete çer çöp kullanarak mini baraj yapar, kuşlar dallara yuva yapar, köstebekler çukur kazıp orda yaşar v.s.

Hiç biri demir cevherinden demir elde edip bundan çelik binalar yapıp oralarda rahat yaşamayı akıl edemez, velev ki etti, bedensel yetileri izin vermez. Ha soruyu anlıyorum, evrimleşemez mi?

Ben sorayım, evrimleşebilir mi? Bir kedi milyon yıl sonra atalarından farklı olarak uçak tasarlar ona binip uçar duruma gelebilir mi? Gelir dersen gelsin. Ne diyeyim şimdi sana, fikir fikre üstün gelmez ki...

Bunlar bir yana, yukarıda verdiğim örneklerdeki canlıların zihinsel aktivitelerini bilim adamları izleyebiliyorlar.. Çeşitli video sitelerinde de gezen hoş bir örnek vardı..

Bir karganın yemek isteyipte kırmadığı bir cevizi, otoyolun üstündeki bir elektrik telinin üzerine çıkarak aşağıya bırakması ve arabanın cevizin üzerinden geçerek cevizi kırmasıyla, karganın cevizin yanına gelip karnını afiyetle doyurması..

Açlığını gidermek için elindeki tüm veri ve yetenekleri toplamış bedeni ve aklı anca onu yapmasına izin vermiş. Aç doyacak, cevizi kırmadı, yukardan aşağı düşünce kırıldığını daha önce gördü, aynısını yaptı. Ama çekiç yapayım da şunu kırayım diyemez.

Farklı konulara daldık sanırım.

Bu nasıl bir içgüdü ki, karga yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi olan bir aracın altına ceviz bırakabiliyor.. Karga karnını doyurmanın bir yolunu öğrenmiş işte.. Bunu daha nasıl açıklayabilirsin.

Zaten burda verdiğim örnekler, senin daha iyi anlayabilmen için.. Yoksa bu konularda uzman olan bilimadamlarından alıntılar da getirebilirim, önemli değil.

Siz sanırım evrim ve Adem yarışına girdiniz :) Son derece yanlış... Evrim yok dememi bekliyorsunuz, ama var :) İnsan da evrim geçirdi.

Ayrıca bu benim düşüncem değil.. Bu konuyla uğraşan bilim dalının düşüncesi.. Yani bilimin düşüncesi böyle, senin ki böyle değil.. Hem fikir değilsiniz yani.

Ne diyor bilim "insan yeryüzündeki en üst bilinç değildir" mi diyor?

Nedir anlamadım, bilime karşı falan değilim. Ademle bilim benim kafamda çelişmiyor o kadar. Sana uymaz bana uyar. Adem bilim evrim çatışması değil de ben çakışması diyorum, o kadar.

Şimdi esas konumuza gelelim.

Ben 'tek bir nefs'in ne olduğunu sordum, sen de 'Müslümanlar ona Adem derler' dedin.. Ne anltattıysan onu söyledim..

Peki tekrar sorayım, 'Tek bir nefs' tam olarak nedir? Tek nefsten yarattığı şeyin, eşi/çifti nedir/kimdir?

Soruya soruyla yanıt vereyim. Peki sence hayat nerde başladı? İlk canlı/lar neydi? Hayat nasıl oluştu, hayatın atası nedir/kimdir?

Farklı ayetlerde, 'Ey İsrailoğulları' 'Ey Ademoğulları' hitapları var..

İsrailoğulları, 'Yakup'un soyundan gelenler' olarak tanımlandığına göre, Ademoğulları'nın 'Ademin soyundan gelenler' olarak tanımlanmasında ne gibi bir tutarsızlık vardır?

Bu konudaki fikrimi 2-3 cümlede anlatamayabilirim, o nedenle ayrı bir iletide fikrimi yazarım, olur mu? Sözüm olsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...