Jump to content

7 sehit, 3 yarali..

Recommended Posts

• İleti 198
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Düşünüyorum da. Yarın PKK yı Kemalist derin devletin kurduğu ortaya çıkarsa. Kemalist devlete sırtını dayayıp PKK ya veryansın edenler nasıl bir ruh haline girerler.

-Nasıl olur ya. Devlet kendi ile savaşan bir örgüt kurar mı?

-Sen anlamazsın çocuk. Devletin halkı yönetmesi ince iştir. Ara sıra halka hava bastırmak, ara sıra da havasını almak gerekir. (bu yanıta benzer bir yanıtı, dönemin Emniyet Genel Eüdürü, başbakan yardımcısı Erdal İnönüye sivas olayları sonunda vermişti)

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

olayı pkknin dersim birimi kendi insiyatifiyle yapmıstır bu tamamen merkezden habersiz bi eylemdir ve açıklamalarıda şu şekildedir

''Son dönemde Gabar ve Cudi alanlarında gerillalarımıza yönelik operasyonların yapılması, Amed'de Aydın Erdem isimli genç yurtseverimizin katledilerek şahadete ulaşması ve Önderliğimiz (Öcalan kastediliyor) üzerinde uygulanan ölüm çukuru politikalarına misilleme olarak Anakarargah Komutanlığımız tarafından herhangi bir talimat verilmemesine rağmen, Dersim eyaletimize bağlı bir birimimiz kendi inisiyatifiyle 7 Aralık günü Tokat iline bağlı Reşadiye'nin Sazak alanında TC ordusuna bağlı askeri bir birliğe yönelik olarak 1'i uzman çavuş 6'sı er olmak üzere 7 askerin öldürüldüğü ve 3 askerin yaralandığı bir misilleme eylemi gerçekleştirmiştir''

ve hala operasyonlar sürüyor tc ordusunun operasyonları bitmedikçe pkk de barıştan yana olmayacaktır ve saldırıların misillemelerin süreceğini tahmin ediorm

Sitelerde Paylaş

puhaha ulan bu kadar kansızlık olmaz

yerim sizin insiyatifinizi

pkk sorumlu değil diyenler neredeeee

ben bu olay kesinlikle pkknin işi değil diye bişe dedimmi sadece bu eylem tokatta oldugu için pkknin yapmıs olacagını tahmin etmedim ve orda tikko örgütlü oldugu için tikkounun yaptıgını tahmin ettim öle sizin gibi daha bi örgüt üstlenmeden pkk yapmıstır demedm

he bide ben zaten pkk'den misilleme eylemi bekliodum ama tokatta beklemiodum ve gerçekten süpriz oldu pkk'nin tokatta eylem yapması

Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da. Yarın PKK yı Kemalist derin devletin kurduğu ortaya çıkarsa. Kemalist devlete sırtını dayayıp PKK ya veryansın edenler nasıl bir ruh haline girerler.

-Nasıl olur ya. Devlet kendi ile savaşan bir örgüt kurar mı?

-Sen anlamazsın çocuk. Devletin halkı yönetmesi ince iştir. Ara sıra halka hava bastırmak, ara sıra da havasını almak gerekir. (bu yanıta benzer bir yanıtı, dönemin Emniyet Genel Eüdürü, başbakan yardımcısı Erdal İnönüye sivas olayları sonunda vermişti)

Sevgiler.

Devlet Kemalist mi ki? Ne zamandan beri? Kemalizm devlet eliyle kalkınma, bağımsızlık, anti emperyalizm gibi şeyleri savunur. "PKK yı devlet kurdu" diye birşey ortaya çıkar ise SSCB ne kadar komünist ise onlar da o kadar kemalistmiş derim.

PKKyı devletin kurduğunu düşünmüyorum. Devletler bazen terörist örgütleri manipüle ederler, hatta kendilerine saldırtırlar (artık casuslarıyla mı başka bir yolla mı bilemem). Ama PKK kurulduğu zamanda devletin bunu yapacak takati olduğunu sanmıyorum. Daha yeni sağ-sol kavgası bastırılmış, yorulunmuş falan.. (PKK kurlulması aslında bunlardan da önce. İlk eylemini başlangıç olarak aldım)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Yer su PKK 12 eylül 1980 öncesi kuruldu ve kısa bir süre sonra 1980 darbesi sonrasında silahlı eylem kararı aldı. 12 eylül sonrası nasıl devletin takatı kalmamış??? Darbeci generaller Bütün partileri kapatmış, sendikaları sivil toplum örgütlerini kapatmış, baski şiddet yıldırma hat safhaya ulaşmış, rabitadan ve ABD den destek sağlamış!

Bu nasıl bir takatsızlık? Kendini mi kandırıyorsun yoksa bizleri mi?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

PKK'yı MİT-CİA ajanlarının kurdurduğu çok güçlü ihtimaldir de;

Kemalist devlet tanımlaması da neyin nesi?

Yahu devletin Kemalistliği mi kalmış?

Kemalist devletin Kemalistliği 50'lerde bitmiştir.

90'lı yıllara gelindiğinde o yobaz tacizci Hüseyin Üzmez bile "Kemalizmin kala kala bir tek laikliği kaldı, onun da içi boş" demişken, siz hala bu bilinçle nasıl kemalist Devlet diyebiliyorsunuz?

Devletin laik olması (ki o laiklik de tam değil) Kemalistlik midir?

Bu laiklik olması gereken bir nitelik değil midir?

Yobazların ve liboşların dilidir bu. Sol literatürde "Kemalist devlet" tabiri yoktur.

90'lı yıllarda ortaya atılmıştır ve dinci-liboş-Kürtçü ittifakının tabiridir.

Solun kendi tanımları yetmiyorda mı bunlara mahkum kalıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Sevgili pante

Neye itiraz ettiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

Kemalist devlet yoksa kemalizm de yoktur.

Kimalist devletin 50 li yıllarda kemalistliği bitmiş ise, Bu ne teranidir? günümüze kadar kemalizmi dilinden düşürmeğen kimse yok.

Evet kemalistler günümüzde ancak laiklik ile kendilerini ifade eder hale düştüler.

Tabirin kimler ve nasıl ortaya atıldığının önemi yoktur. Tabirin içeriği, anlamı önemlidir.

Sen de tabirlere mi takılıp kaldın.

Bir yandan PKK yı MİT ve CİA nın kurduğuna güçlü bir ithimal vererek meselenin özüne vurgu yapıyor. Diğer yandan kemalist devlet tanımlamasına karşı çıkıyorsun.

Sol'un kendi tabiri neymiş bilmiyorum. Söyle onu kullanalım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sevgili pante

Neye itiraz ettiğini anlamakta güçlük çekiyorum.

Kemalist devlet yoksa kemalizm de yoktur.

Kimalist devletin 50 li yıllarda kemalistliği bitmiş ise, Bu ne teranidir? günümüze kadar kemalizmi dilinden düşürmeğen kimse yok.

Evet kemalistler günümüzde ancak laiklik ile kendilerini ifade eder hale düştüler.

Tabirin kimler ve nasıl ortaya atıldığının önemi yoktur. Tabirin içeriği, anlamı önemlidir.

Sen de tabirlere mi takılıp kaldın.

Bir yandan PKK yı MİT ve CİA nın kurduğuna güçlü bir ithimal vererek meselenin özüne vurgu yapıyor. Diğer yandan kemalist devlet tanımlamasına karşı çıkıyorsun.

Sol'un kendi tabiri neymiş bilmiyorum. Söyle onu kullanalım.

Sevgiler.

Sevgili Drekinci;

Kemalist devlet diye birşey yoktur. Hadi 23-50 arasındakine o ismi verelim. Ama 50'den sonrasına bunu söylemek kesinlikle yanlış olur.

Ama kemalistler vardır.

Kemalistlerin de muhafazakarı, liberali, sosyal demokratı, sosyalisti, faşisti var.

Bunlar hem hükümetlerde, hem de devletin çeşitli kademelerinde kadro elde etmişler.

Kimi dönem %60'ını ellerinde tutmuşlarsa, kimi zaman %20'ye düşmüşler.

Benzer şekilde bu kadrolara dinci, ırkçı, liberal olanlar da sahip olmuş.

Günümüze gelirsek devleti oluşturan kurumların belki sadece%10'unda Kemalistler var.

Şimdi bu durumda nasıl kalkıp da Kemalist devlet denebilir?

"Kemalist ordu" bile denebileceği tartışılır duruma gelmiştir.

Cumhurbaşkanı, hükümet, tüm kamu kurumları, emniyet, MİT, belediyelerin büyük çoğunluğu, YÖK, DİE, Tubitak, valiler, kaymakamlar ve diğer kurumların hangisi Kemalisttir?

Devlet demek yeterlidir ama illa önüne bir sıfat gerekiyorsa "oligarşik" en uygunudur bence.

Sitelerde Paylaş

Yahu devletin Kemalistliği mi kalmış?

Kemalist devletin Kemalistliği 50'lerde bitmiştir.

İyi ki de bitmiş. 50'lere kadar Türkiye'nin durumu bellidir. Kemalist rejim devam etse şu anda ülkede insanlar birbirini çiğ çiğ yiyor olacaktı, ama kemalizmin bitmesi demek tam olarak ortadan kalktığı anlamına gelmez. Türkiye'nin bir çok kurumu kemalizme tapmaya ölesiye devam etmektedir. 80'lerde ve keza günümüzde de durum aynı.

tarihinde Dimitri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

23-50 arasında insanlar birbirini çiğ çiğ yiyor muydu?

Çiğ çiğ yemiyordu çünkü devletin demir yumruğu tepeden sürekli inmekteydi. Çağın değişen koşullarında bu statüko doğal olarak kırılacak ve yaratılan bu nefret bir anda infial yaratacaktı. Gerçi ara ara gene infialler yaratmakta ama en azından azaldı. Bu da hiç yoktan iyidir.

Sitelerde Paylaş
Çiğ çiğ yemiyordu çünkü devletin demir yumruğu tepeden sürekli inmekteydi.

Demek ki ilk mesajında yanlış ifadeler kurmuşsun.

Bugün Kemalist devlet olsaydı eğer, demir yumruğunu Kürtçülerin, liboşların ve dincilerin tepesine indirecekti. Ne darbe korkusu, ne şeriat korkusu ne de terör korkusu olacaktı.

Sitelerde Paylaş

Demek ki ilk mesajında yanlış ifadeler kurmuşsun.

Bugün Kemalist devlet olsaydı eğer, demir yumruğunu Kürtçülerin, liboşların ve dincilerin tepesine indirecekti. Ne darbe korkusu, ne şeriat korkusu ne de terör korkusu olacaktı.

Bence sen yanlış düşünüyorsun. Malum papaz her gün pilav yemez. Kemalizm 20. yüzyılda kalmış, çağa ayak uyduramayan bir ideolojidir. Tarih sayfalarında yerini almıştır. Dünyada statükocu sistemler ya gelişmemiş Afrika ülkelerinde ya da çakma sosyalist ülkelerde kalmıştır. Kemalizmin şu anda yeterince etkin olmaması bu ülkelere baktığımızda gayet hayrımızadır. Demek terör olmazdı? Dersim İsyanı gibi ayaklanmalar yok muydu? Kaç tane ayaklanma oldu Kemalist yönetim biçiminde.

Zaten kendinizi çok güzel ifade edip, kemalist olmayanların dışında herkesi pasifize edeceğinizi açıklamışsınız. Benim buna bir şey eklememe gerek yok. Tek tip zihniyet her zaman nefret ve infial yaratır.

Sitelerde Paylaş
Dersim İsyanı gibi ayaklanmalar yok muydu? Kaç tane ayaklanma oldu Kemalist yönetim biçiminde.

Zaten kendinizi çok güzel ifade edip, kemalist olmayanların dışında herkesi pasifize edeceğinizi açıklamışsınız. Benim buna bir şey eklememe gerek yok. Tek tip zihniyet her zaman nefret ve infial yaratır.

İsyan çıkar, bastırılır. İsyancılar da hakettikleri cezayı alırlar.

Bu her ülkede böyledir.

Hiçbir ülke isyancılara madalya vermez, kucaklarda taşımaz.

Kemalizm, 30'lu yılların doğru doktrini ve yönetimidir.

Ne bekleniyordu, birdenbire demokrasi yaşanmasını mı, hem de faşist bir dünyada.

Ama Kemalizm geleceğe yönelik bir ideoloji değildir ve günümüze uygunluğu da söylenemez.

Fakat Kemalizm eleştirileri üzerinden varılmak istenen; halkın bağımsızlık ve yurtseverlik duygularının kırılmasıdır. Çünkü bu emperyalistlerin işine gelmez.

Sitelerde Paylaş

İsyan çıkar, bastırılır. İsyancılar da hakettikleri cezayı alırlar.

Bu her ülkede böyledir.

Hiçbir ülke isyancılara madalya vermez, kucaklarda taşımaz.

Kemalizm, 30'lu yılların doğru doktrini ve yönetimidir.

Ne bekleniyordu, birdenbire demokrasi yaşanmasını mı, hem de faşist bir dünyada.

Ama Kemalizm geleceğe yönelik bir ideoloji değildir ve günümüze uygunluğu da söylenemez.

Fakat Kemalizm eleştirileri üzerinden varılmak istenen; halkın bağımsızlık ve yurtseverlik duygularının kırılmasıdır. Çünkü bu emperyalistlerin işine gelmez.

Kemalizmin de yeterince anti-emperyalist olduğu söylenemez. Savaş durumunda ülkeni savunurken elbette emperyalistlere karşı bir tutum geliştirmiş olacaksın, ama bu izmir iktisat kongresinde devletin emperyalizmin küçük oğlu olan kapitalizmin kucağına oturtulmuş olduğu gerçeğini değiştirmez.

Kemalizmin zaten çağa ayak uyduramadığını söylüyoruz biz. Kemalistler ise ısrarla Atatürk'ü bir asır sonradaki maratona koşmak istemekteler. Kemalizm oldu bitti, o zaman öle gerekmiş olabilir ama şu anda olmaması gerekiyor.

Siz isyan çıkmayacağını iddia etmiştiniz, isyanın bastırılabileceğini değil. Zaten Osmanlı Devleti zamanında ve Türkiye zamanında ortaya çıkan Kürt ayaklanmalarına bakılırsa -iki devletin ömürlerinin devasa farkına rağmen- ortada ne kadar büyük bir fark olduğunu görebiliriz. Demek ki devletin demir yumruğu pek saadet getirmiyormuş. Veriler ortadadır. Siz ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
Siz isyan çıkmayacağını iddia etmiştiniz, isyanın bastırılabileceğini değil.

İsyan çıkmayacağını değil,

darbe korkusu, şeriat korkusu, terör korkusu olmayacağını söyledim.

Ayrıca bırakın şu İktisat kongresi vs. ile antiemperyalist olamayacağı söylemlerini.

Türkiye'deki kapitalizm tekelci ve işbirlikçi miydi ki, antiemperyalist olmasın?

Milli burjuvazi oluşturmaya çalıştılar.

Milli burjuvazi ise antiemperyalisttir.

Bugün pek kalmamıştır ayrı konu.

Bu iddialar Atatürk ve kurtuluş Savaşı karşıtlarının iddialarıdır.

Asıl çakmalar da onlardır.

Sitelerde Paylaş

Hayırdır, isyanı terörle ayrı kefeye koymuşsunuz, neden? Bir isyan yeteri kadar örgütlenebildiğinde ona terör ismi verilebilir. Nitekim günümüzde bunun örneğini yaşamaktayız. Seyit Rıza daha fazla yayılabilse ve daha iyi örgütlenebilse, dış güçleri arkasına alabilse terör estiremeyecek miydi? O zaman basit bir isyanı bastırabilmek gibi şak diye terörü de bitirebilir miydin?

Siz isyanların bastırılmasını boşverin, neden bu kadar isyan çıktı? Bence bunun cevabı önemli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...