Jump to content

Sigara Yasağı

Recommended Posts

Erdil Yaşaroğlu yazmış, ben de biraz araştırdım. İlk sigara karşıtı kampanyaların Nazi'ler tarafından yapılmasıyla ilgili.

Tütün yasağını ilk olarak I. James ve IV. Murat getirmiş ama bunların sebebi farklı. Sağlığı ve tütünün zararlarını esas alarak çalışmalar yapan ilk devlet III. Reich'tir.

"Naziler 1930"lu yıllarda dünyanın en güçlü ve yaygın sigara karşıtı kampanyasını yürütmüşlerdir. Nazi doktorları ve askeri liderleri tütünün “ırk” için zararlı olmasından endişeleniyorlardı. Çok sayıda Nazi lideri tütün karşıtlığını seslendiriyorlardı. İlgi çekici olarak II. Dünya Savaşı yıllarının liderlerinden Churchill, Stalin ve Roosevelt ağır birer tütün bağımlısıyken, Hitler, Mussolini ve Franko tütün karşıtıydılar. Sert bir tütün karşıtı olan Hitler, tütünün, Kızılderili"nin kendisini alkole alıştıran beyaz adama yönelik misillemesi olduğunu düşünüyordu ve Almanya"da Nazizmin başarılı olmasının yolunun tütünün bırakılmasından geçtiğini söylüyordu."

"Aynı dönemde tütün üreticileri de çok güçlü, etkin ve sinsi bir tütün yanlısı program yürütmüşlerdir. Tütün karşıtları tütün endüstrisinin Amerikan tarzı tanıtım teknikleri karşısında başarısız kalmaktan çok yakınmışlardır. Örneğin tütün karşıtlığı Almanya askeri liderlerinde kuvvetliyken SA (Nazi milisleri) markasıyla sigara üretmişlerdir. Çok sayıda tütün karşıtı propogandaya karşı olan dergilerin yayınlanmasını sağlamışlardır."

"1939 yılından sonra Nazi tütün karşıtlığı daha da şiddetlenmiş, önce resmi dairelerde sigara içimi yasaklanmış ardından hastaneler, kamu binaları ve huzurevlerinde sigara kullanımı yasaklanmıştır. Himmler polisler SS görevlileri ve diğer resmi görevlilerin üniformalı ve görevdeyken sigara içmelerini yasaklamıştır. Bu dönem sigara tüketiminin artık azalmaya başladığı dönemdir. 1941 yılında Almanya"nın 60 kentinde sokakta sigara içmek yasaklanmıştır. Aynı dönem gebe ya da 25 yaşından küçük kadınlara sigara kuponu verilmesi ve restoranlarda kadınlara sigara satışı yasaklanmıştır. 1944 yılında ise tüm tren ve otobüslerde sigara içimi yasaklanmıştır."

Sitelerde Paylaş

Yasağın olumlu bulunacak bir tarafı yok bence. Amaçları sigara kullanmayan insanları sigaranın zararlarından kurtarmak değildir. Eğer öyle olsaydı, kapalı ortamlarda içilen yer ve içilmeyen yer olarak bölümlenmesine izin vermeleri gerekiyordu. Bu da gösteriyor ki, asıl amaç sigaranın devlet eliyle insanlardan uzak tutulması. Ve gerici bir uygulama. İnsanlar sigara kullanmak isteyebilirler ve bu onların en doğal hakkıdır. Devlet, buna engel olacağına başka işlerle uğraşsın.

Sitelerde Paylaş

Restoran, bar, kahvehane vb. yerlerdeki yasağa karşıyım. Alternatifi olmayan mahkeme vb. kamu binalarındakini anlıyorum anlamasına ama bunların dışındaki yasak anlamsız.

Sitelerde Paylaş

Kimsenin beni ya da çevredeki diğer insanları zehirlemeye hakkı yoktur. Sağlığım, yasalarla korunmalıdır. :)

100000 tane restoran var, bazılarında sigara içilmiyor, bazılarında içmeyenler için ayrı bölümler var, onlara gidiver.

Almanya'da barlarda sigarada rahatsız olan var mı diye soruyorlar, oluyorum diyen kimse çıkmazsa içiliyor, zaten çıkmıyor, ne güzel :)

Sitelerde Paylaş

SirOrphaned

Naziler yasağa uymayanlara nasıl bir yaptırım uyguluyorlarmış.69 TL cezamı yoksam direk gaz odasımı :blink:

Nazilerin sigara karşıtı olduğunu kanıtlayacak herhangi bir belge yada kaynak linki verebilirmisin.

Sitelerde Paylaş

Gözlemlediğim kadarıyla yasağa uyuluyor.

Ben de bir bırakıp bir başlıyorum sigaraya nolacak bilmiyorum.

Bu Allen Carr belgeselini denedin mi tao? Babam da onunla bıraktı sigarayı.

Ben ayda 1 içtiğimden sorun olmuyor, bir paketi bir senede anca içiyorum :D

Sitelerde Paylaş

bu yasa da delinir nasılsa

dökme suyla değirmen dönmez sokağa tükürmekten vazgeçmeyen biri yasak yerde de sigara içer

Delindi zaten Adana ve Mersin'deki kahvehanelerin neredeyse tamamında içiliyor.Burada da barlarda içiliyor hemide fosur fosur

Türk'e yasak koyanın dünyada yeri olmaz :lol:

Sitelerde Paylaş

Birde marihuana içerim kime ne diye tafra yapıyor sen nah içersin marihuanayı öksürmekten komaya girersin.

--1 saatte 1 paket sigara tüketilir--Kanserde yapmaz--

Sitelerde Paylaş

Belgesel değil de kitabı var bende.Zaten onunla bırakıyorum hep.Sonra kötü arkadaşlar sağolsun içki masasında yeniden başlatıyor.

Bıraka bıraka kitabı ezberledim resmen :D

Sitelerde Paylaş

SirOrphaned

Naziler yasağa uymayanlara nasıl bir yaptırım uyguluyorlarmış.69 TL cezamı yoksam direk gaz odasımı :blink:

Nazilerin sigara karşıtı olduğunu kanıtlayacak herhangi bir belge yada kaynak linki verebilirmisin.

Yukarda alıntı yaptığım yerler zaten ingilizce, almanca kaynaklardan çevrilmiş türkçe sitelerde yer alıyor.

"This was over concerns about the threat of fire, as it is the second largest wooden building in the world.[23] The first modern, nationwide tobacco ban was imposed by the Nazi Party in every German university, post office, military hospital, and Nazi Party office, under the auspices of Karl Astel's Institute for Tobacco Hazards Research, created in 1941 under orders from Adolf Hitler.[24] Major anti-tobacco campaigns were widely broadcast by the Nazis until the demise of the regime in 1945."

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_ban#History

Bir Alman sitesinde şöyle bir yazı var:

http://www.freitag.de/2002/13/02131702.php

Ayrıca:

http://www.aerztezeitung.de/panorama/article/513687/rauchverbot-nein-danke-spaetes-erbe-nazi-zeit.html

Ama ben senin delilden kastını anlayamadım. Yani bir SS subayının trende sigara içerken yakalanmış birisine ceza keserken, birlikte kol kola çekilmiş fotoğrafını mı görmek istiyorsun?

Sitelerde Paylaş

Nazi takıntısı manyaklık derecesinde artık.

''Naziler böyle bişey yapamaz, he eğer yaptılarsa bunun tek anlamı olabilir o da sigaranın gerçekte yararlı olduğu.''

Gibisinden düşünceler. Nazi ne yaparsa kesin yanlış yapmıştır, biz tersini yapmalıyız.

Aslında Hitler'in yaptığının Bismark'ın yaptığından pek farkı yoktu. Dünyanın büyük devletleri çağımızda bile Nazi Almanyasının ezici-sömürücü politikasının örneğini gösteriyor. Bin yıllardır tüm sömürücü devletler öyleydi. Hala da öyle... İngiltere ezelden beri III. Reich kadar gaddar olmuştur. Bunun görülmesi için ille gaz odaları kurup Hidrosiyanür kullanmaları mı gerekiyor..

Sitelerde Paylaş

sigara yasağı olmalı bence ama en önemlisi yasakdan önce bu illetten kurtulmak için insanlar teşvikedilmeli sigara bırakma klinikleri falan kurulmalı

Sitelerde Paylaş

Yukarda alıntı yaptığım yerler zaten ingilizce, almanca kaynaklardan çevrilmiş türkçe sitelerde yer alıyor.

"This was over concerns about the threat of fire, as it is the second largest wooden building in the world.[23] The first modern, nationwide tobacco ban was imposed by the Nazi Party in every German university, post office, military hospital, and Nazi Party office, under the auspices of Karl Astel's Institute for Tobacco Hazards Research, created in 1941 under orders from Adolf Hitler.[24] Major anti-tobacco campaigns were widely broadcast by the Nazis until the demise of the regime in 1945."

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_ban#History

Bir Alman sitesinde şöyle bir yazı var:

http://www.freitag.de/2002/13/02131702.php

Ayrıca:

http://www.aerztezeitung.de/panorama/article/513687/rauchverbot-nein-danke-spaetes-erbe-nazi-zeit.html

Ama ben senin delilden kastını anlayamadım. Yani bir SS subayının trende sigara içerken yakalanmış birisine ceza keserken, birlikte kol kola çekilmiş fotoğrafını mı görmek istiyorsun?

Netde şöyle bir taradımda doğruymuş ya tamam Naziler sigaraya karşı kampanyalar yürütmüşler ama benim asıl merak ettiğim içenlere karşı nasıl bir yaptırım uygulamışlar.Delil olarakta kim nasıl bir ceza almış içenlere ne yapılmış yazılı bir belge işte ne bilim tütün kullanana şu yapılır gibi.Yaptırımla ilgili birşey bulamadım da verdiğin linklerde varsada benim Türkçe'den başka dilim yok.Tırki zanım, Alamanca nı zanım yani.

“Nasyonal Sosyalist Kardeşim, Führer’imizin sigaraya karşı olduğunu; her bir Alman’ın, tüm halkın yaptıklarından sorumlu olduğunu ve kimsenin kendi bedenine zarar vermeye hakkı olmadığını düşündüğünü biliyor muydun?”

Robert N. Proctor, “Nazi War On Cancer”, Princeton University Press, 1999 kaynakta buymuş.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar kendilerine yararlı ve zararlı olan maddeleri nesneleri ayırt edebilecek bir mantıga sahip.

Bu yasak insanın mantıgına koyulan yasaktır.

İnsanların fare zehri camasır suyu içme gibi özgürlükleride vardır ama bu özgürlüklerini kullanmazlar onun yerine kendilerine zevk veren fakat yine öldüren ama uzun sürede bu işlemi gercekleştiren maddelere yonelirler.Asıl cozum bunun sebeplerini araştırıp medya ile insanlara duyrulmasıdır.

Herkes her istedigini içebilir tabi başkasına zarar vermeden içebilir.Eger sadece kendini degilde başkalarınıda zehirliyorsa burda bir suc vardır.

Sigara kendi tüketim şekli itibari ile yasaklanmıştır cunku sadece kendine degil "direk" olarak başkalarınada zarar veriyor.

Örnegin hergun bindigim otobüste sofor sigara içiyor soforun tam karşısında ise sigara yasaktır yazısı duruyor ve ben rahatsız oluyorum gittim şikayet ettim ve artık içmiyor.Boyle insanlara nasıl yasak koyucaksan...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...