Jump to content

İnsan ölümlüdür. Fakat kaç ölümsüzü gömdük?

Recommended Posts

Merhaba

Öncelikle düşüncelerinizi bir anlığına yenilmezliğe odaklamanızı rica ediyorum. İçinizden "ben yenilmezim!" dediğinizde ne tür şeyler hissediyorsunuz? Benim için bu harika bir his. Kan basıncınızın yükseldiğini, pozitif düşüncelere daldığınızı hissediyor musunuz? "Ben yenilmezim!". Daha iyisi de var. "Biz yenilmeziz!" bu hislerin üzerine bir de arkadaşlık dostluk ve güven çağırıştırması yapıyor bende. Ne güzel bir his. Tabii hissetmeniz şart değil.

Dinlerin de insanlara sağladığı temelde bu hisler değil mi?

Her dindarın insanın dinindeki tasvirlere eşdeğer bir cennet hayal ettiğini sanmıyorum.

Öyle huriydi köşktü döşekti jesustu bunları düşündüklerini sanmıyorum.

Düşünüyorlarsa bu hisleri paylaşmıyorlar.

Onların düşüncelerini anlamak istiyorum. Ve "biz yenilmeziz!" ifadesini de basamak olarak kullanmaya çalışıyorum.

Politikada olsun, futbolda olsun, dinde olsun, "biz yenilmeziz!" demek istiyor insanlar.

Bu ifadenin başka şekilleri de var. Dinsel sloganlar var. Neyse.

-----

Geçmişin tüm tanrılarını bir düşünün. Sümerler, mısırlılar, babilliler, aztekler, hintliler, kuzey avrupalılar... Binlerce, belki onbinlerce tanrı geldi geçti. Hepsi zamanında büyük korkulan güçler, koruyucular, bekçiler, doğa kuvvetlerinin sahipleri idi.

Zamanla hepsi yok olup gitti. Başka tanrıları tutan insanlar tarafından günlük hayattan silindi. Yerlerine yenileri geldi. Onlar da silindi. Bu inançlar tutunamadı, bölündü parçalandı, her bölge kendi inançlarını benimsedi. Fakat o his hiç yok olmadı "biz yenilmeziz!".

İşte geçmişten geleceğe bu şekilde baktığımızda görüyoruz ki, dinler gidiyor, insanlar kalıyor. Ölümsüz dedikleri tanrılar yok oluyor, insanlık ise dünyadaki yaşamın bir uzantısı, bir parçası olarak varlığını sürdürüyor.

"Biz yenilmeziz."

Sitelerde Paylaş

Sarsılmaz sandığımız inançlarımız, yıkılmaz bldiğimiz o yüce tanrılar, mucizeler yarattığı söylenen efsane yalvaçlar... Hepsi ama hepsi, tarihe gömüldüler. Şimdi mitolojik masallar, hikayelerdir bunlar.

1000 yıl sonra ya da 5000 mi diyelim? İşte X bin yıl sonra hangi din gelir, hangi yalvaç kitaplar getirir gök katlarından, hangi yenitanrı hükümdar olur arş tahtlarında?

Ve daha kaç ölümsüz gömülür sıcak topraklara, kaç ölümsüz sular altında kalır?

?

Sitelerde Paylaş

Din Allah'ın oluncaya kadar da mücadele eder bu kalan son numune... Çok tehlikeli bir yaklaşım maalesef...

Ayetin tamamını getirmeyerek insanları aldatmanın derdindesin.

(Yeryüzünde) Fitne kalmayıncaya ve din (yalnız) Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur.

Amacı anladın mı? Neden din Allah'ın oluncaya kadar deniyormuş? Çünkü başka türlü bu dünyada adalet olmaz.

Sitelerde Paylaş

(Yeryüzünde) Fitne kalmayıncaya ve din (yalnız) Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse, artık zulüm yapanlardan başkasına karşı düşmanlık yoktur.

Amacı anladın mı? Neden din Allah'ın oluncaya kadar deniyormuş? Çünkü başka türlü bu dünyada adalet olmaz.

:) Herkes dini Allahın oluncaya kadar savaşırsa o zaman fitne kalmaz. Zulüm yapanlardan başkasına düşmanlık yoktur derkende zulüm yapma sana düşman olurum demiştir. Allah'ı karşısına almayı kimse istemez :) Bu din tüm insanlığa gelmiştir cübbeli tekeline almaya çalışma!!!!

yanlış anladıysamda kusuruma bakma :)

tarihinde SetH666 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:) Herkes dini Allahın oluncaya kadar savaşırsa o zaman fitne kalmaz. Zulüm yapanlardan başkasına düşmanlık yoktur derkende zulüm yapma sana düşman olurum demiştir. Allah'ı karşısına almayı kimse istemez :) Bu din tüm insanlığa gelmiştir cübbeli tekeline almaya çalışma!!!!

yanlış anladıysamda kusuruma bakma :)

Ben kimsenin şahsıma yaptığından dolayı kusuruna bakmam ama konu dinime iftira olunca kork benden...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

:wacko: suudi arabistan'da sudan'da somali'de nijerya'da din allahın mı merak ediyorum

mesela recm ayeti neden kuranda yok

olmayan ayeti kurana sokmak şirktir

şimdi bu lanet olası ülkelerde din allahın mı???

kimse bana kuranda olmayan ayetin aslında hükmünün geçerli olduğunu kanıtlayamaz

imkansız işte

biliyorum şimdi üç beş sadist çıkıp kanıtlamaya çalışacak

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...