Jump to content

Neden? (en kafa karıştırıcı soru?mu?)

Recommended Posts

ben bir din kitabında bilimsel gerçeklerden bahsedilmesi gerektiğini düşünmüyorum ki

ama bence bir tanrı her çağa hitap etmesi gereken bir kitapta dönemsel bilgilere yer veremez.

o zaman çıkıp demez mi bir kulu ama burdaki bilgiler yanlış ve tanrının kitabı yanlış olamaz

o zaman bunu tanrı yazmamış

bu kadar basit

kitapta yapılması gerekenler nedenleri sonuçları olsa belki de daha az ateist olurdu.

ama ayrıntıya mitlere daldıkça bum!

İşte: Kafanda Allah'dan gelen bir kitabın nasıl olması gerektiği gibi bir kalıp var. İlla ki yönetmelik, tüzük gibi bir şey mi olacak? Neden bu kadar basit olsun? Neden etraftaki gözlemlenen olaylardan örnekler(misaller) vermesin. Neden sorulup durulan eski olaylardan kıssalar vermesin. (Olan Kuran'ın özelliklerini söylüyorum). Bunlar Tanrı'dan mesaj almakta olan bir kişinin hayatında sürekli karşılaştığı şeyler. Mesajın niteliği neden böyle bir dolgu malzemesiyle doldurulmasın? "Dönemsel bilgiler"in aslında "döngüsel bilgiler" olamayacağını nereden biliyorsun?

Yani sırf "İnanır gibi olanların, inanmak isteyenlerin" içini rahatlatmak için suya sabuna dokunmayan, bununla beraber "çok doğru tespitler yapan", mahallenin sevilen çocuğu gibi bir kitap mı olacak? Neden bilimle ilgili olmasın. Bilim yapılması gereken bir şey değil mi?

Böyle bir ilahi kitabın nasıl olabileceğini düşünüyorum. Kuran gibi olması bana her türlü olasılıktan çok daha mantıklı geliyor. Diğer olasılıkları düşününce yani... Hiç olmamasından ise, böyle bir kavramın (ilahi mesaj) olması, hiç olmamasından (deizmdeki gibi) mantıklı geliyor. Olursa da böyle olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

neden varız?

neden burdayız? neden yaşıyoruz?

nereden geldi bu madde-enerji denen şey?

nereden geldi fizik kanunları? nereden geldi vakum etkisi? neden geldiler?

neden varlar bu atom denilen şeyler? neden birbirlerini çekiyorlar itiyorlar?

neden var bütün kanunlar? nereden çıktılar?

Bu soruları senin dişini çürüten bakterinin , ne yapıyorum ulan ben, neredeyim demesine benzetiyorum. :lol:

Uçsuz bucaksız evrende minik bakteriler gibiyiz.Henüz dişin ne olduğunun ne işe yaradığının farkında değiliz.

Belki de gerçekten bakteri gibi bir görevimiz vardır :lol: ama daha fazlası değil.

Sitelerde Paylaş
neden varız?

madde evrim geçirdi ve geçirmekte. bu evrimileşme sürecinin bir parçasında evrenin bir yerinde biraz düzen oluştu( dikkat et , evrenin büyük kısmı aşırı düzensiz).bu yörede bir takım canlılar oluştu. bir tanesinin bu soruyu soracağı tutmuş.evrenin büyük bir kısmında bu soru sorulmuyor. maddenin evrimleşme sürecinin büyük bir kısmında (14 küsur milyar yıl ve big-bang önceki safhalar) bu soru hiç sorulmamış muhtemelen.

Sitelerde Paylaş

Evrende bir düzen varmış. Kim demiş onu. Yani şu an canlılar var diye evren sonsuza kadar bu şekilde gidecek değil elbet. Burada önemli olan tanrıyı araya koymayıp fikir yürütmek. Yani bu evrenin defalarca büzüşüp big bang görmediğini kim iddia edebilir. Sonsuzlukta imkansız diye bişey yoktur. Şu an bizler evrendeki birer kesitiz. Olaya daha geniş çerçeveden bakmak gerekiyor.

Sonsuzlukta imkansız diye bir şey yoksa, Tanrıyı aradan çıkarmak bu sonsuz olasılıklar içinde nasıl mümkün oluyor peki? Şu an bizler evrendeki birer kesitiz, bunda çok haklısın. Ve yine haklısın olaya geniş çerçeveden bakmak gerekir.

Ve bu nedenlerden ötürü, elimizde sonsuz sayıda olasılığımız mevcut ise, pekala biz hep vardık, fakat farklı kesitlerde olduğumuzdan, bir diğer kesiti algılamamız bu sonsuz olasılıklar içinde yine imkansızdı. Şu an dünyada yaşıyoruz, sadece şimdiki yetilerimiz ve bilgimiz kadar bir kesiti kestirebiliyoruz. Ve öldükten sonra, başka bir kesite, başka bir boyutta yaşamımıza devam etmeyeceğimizi bu sonsuz olasılıklar içinde bize kim diyebilir?

sınama olsun eyvallah iyi insan olun kötüler yanacak dese eyvallah

ama inanmadıktan sonra yaptığın bütün iyiliklerin heba olması ve 50 senelik bir hayatta yaptıklarının sonsuz azap nedeni olması???

inandıktan sonra ise kul hakkı dışındaki şeylerde allahın bağışlayıcı olması hooop yırttın iyilik yapmasan bile cennettesin.

yani mesele iyilik-kötülük meselesi değil.(kirec'in incelediği ve kabul ettiği budur mesela)

inanmak-inanmamak meselesi.

Sevgili arkadaşım,

Sen inancı ben bir Tanrıyı kabul ediyorum kelimesi ile sınırlandırdığın için kafanda bu sorular uçuşuyor.

Şöyle düşün. Bir Tanrı var, seni şu ya da bu şekilde, sonsuz mutlu olacağın bir hayatın içinde bulundurmak istiyor ama buna ön koşul olarak bu dünya hayatını ortaya koyuyor. Dünyadaki insanların hepsinin tamamen iyi olacağının garantisini vermiyor, dünyada kötülükte olacak ama sen bunların içinde hep iyiden ve adaletten yana tavır alacaksın, her zaman dürüst ve erdemli olacaksın diyor ve sonsuz mutluluk için elindeki anahtar da sadece dünyada senden istediğim bu davranış biçimi diyor. Sen bu Tanrıya inanıyorsun ama sürekli kötülük yapıyorsun. Şimdi senin ben Tanrıya inanıyorum demen için öncelikle Tanrının sana sunduğu yöntemleri hayatına geçirmen gerek. Ama bakıyoruzki sen tam tersini yapıyorsun. O zaman sen inançlı değil, kocaman bir yalancısındır ve inan bu Tanrının gözünden kaçmaz.

Birini sevdiğin zaman sevgini ona olumlu davranış biçimleri şeklinde sunarsan senin onu seviyor olmanın bir anlamı ve doğruluğu olur, öyle değil mi :)

Kireç bu konuda çok haklı, kazanacak olanlar sadece iyiler olacaktır.

Ha bak geçmişte bu konu işlenmişti 'ateislerde cennete gidecekmiş' diye bir başlık var, arşivden bulursan okumanı tavsiye ederim.

Burada bir sürü ateist var ve bütün hayatları iyilik üstüne kurulmuş, ama şu an zihinlerinde bir Tanrı fikri yok, ya da oluşmamış, ya da kabulü zor geliyor. Eğer bu fikirde onlar samimi iseler, Tanrı bir gün onlarla kendini buluşturacaktır. Çünkü Tanrı kabulde de, redde de her zaman samimiyete bakar.

ben bir din kitabında bilimsel gerçeklerden bahsedilmesi gerektiğini düşünmüyorum ki

ama bence bir tanrı her çağa hitap etmesi gereken bir kitapta dönemsel bilgilere yer veremez.

o zaman çıkıp demez mi bir kulu ama burdaki bilgiler yanlış ve tanrının kitabı yanlış olamaz

o zaman bunu tanrı yazmamış

bu kadar basit

kitapta yapılması gerekenler nedenleri sonuçları olsa belki de daha az ateist olurdu.

ama ayrıntıya mitlere daldıkça bum!

Bu yazdıklarına sevgili puppetularz, kendi algısı ile doğru cevaplar yazmış aşağıda. Ben şimdi onun yazdıklarına birkaç bişey daha ilave edip, belki senin kafandaki çelişkilere faydalı olacağını umuyorum.

İşte: Kafanda Allah'dan gelen bir kitabın nasıl olması gerektiği gibi bir kalıp var. İlla ki yönetmelik, tüzük gibi bir şey mi olacak? Neden bu kadar basit olsun? Neden etraftaki gözlemlenen olaylardan örnekler(misaller) vermesin. Neden sorulup durulan eski olaylardan kıssalar vermesin. (Olan Kuran'ın özelliklerini söylüyorum). Bunlar Tanrı'dan mesaj almakta olan bir kişinin hayatında sürekli karşılaştığı şeyler. Mesajın niteliği neden böyle bir dolgu malzemesiyle doldurulmasın? "Dönemsel bilgiler"in aslında "döngüsel bilgiler" olamayacağını nereden biliyorsun?

Yani sırf "İnanır gibi olanların, inanmak isteyenlerin" içini rahatlatmak için suya sabuna dokunmayan, bununla beraber "çok doğru tespitler yapan", mahallenin sevilen çocuğu gibi bir kitap mı olacak? Neden bilimle ilgili olmasın. Bilim yapılması gereken bir şey değil mi?

Böyle bir ilahi kitabın nasıl olabileceğini düşünüyorum. Kuran gibi olması bana her türlü olasılıktan çok daha mantıklı geliyor. Diğer olasılıkları düşününce yani... Hiç olmamasından ise, böyle bir kavramın (ilahi mesaj) olması, hiç olmamasından (deizmdeki gibi) mantıklı geliyor. Olursa da böyle olur.

Kuran ya da diğer kutsal metinlerin hepsine toptan ayet diyelim ve ayet kavramımızı biraz açalım. Ayet belirteçtir. Gördüğün/algıladığın her şey ayettir. şimdi kurana da bu bakış açısıyla bakarak şunları söylemek çok mümkün.

Kuran elbet bazı örneklemeleri, bilgileri ile kendi tarihini kapsar, zira başka türlüsü düşünülemez. Ama insanlara sunduğu ilkeler bütünü açısından mesajı evrenseldir.Mesela hammurabi kanunlarına baktığımız zaman, kendi devrine göre oldukça adaletli ve insancıl kanunlar görürüz (kaldıki ben hammurabinin de bir elçi olduğunu düşünüyorum :) ) Buradan hareketle; Mesela kuranda İbrahim kıssasını anlatırken, onların erittikleri altınla yaptıkları buzağı heykeline Tanrı diye taptıkları söylenir. Yani insanın kendi eliyle yarattığı güce tapması. Bak bakalım bugün ABD, İngiltere gibi ülkelere, gördüğün manzara aynı değil mi? Daha bunun gibi bir sürü örnek verilebilir. İnsan var olduğunda beri aynıdır, değişmez. Sadece gelişen çağla beraber yapıp ettilerinde kullandıkları materyaller değişmiştir, o kadar...

madde evrim geçirdi ve geçirmekte. bu evrimileşme sürecinin bir parçasında evrenin bir yerinde biraz düzen oluştu( dikkat et , evrenin büyük kısmı aşırı düzensiz).bu yörede bir takım canlılar oluştu. bir tanesinin bu soruyu soracağı tutmuş.evrenin büyük bir kısmında bu soru sorulmuyor. maddenin evrimleşme sürecinin büyük bir kısmında (14 küsur milyar yıl ve big-bang önceki safhalar) bu soru hiç sorulmamış muhtemelen.

Evrenin büyük kısmı aşırı düzensiz, neye göre düzensiz? Bir şeye düzensiz demeniz için elinizde en az 2 seçenek olması lazım ki kıyas yapabilesiniz. Eğer kıyas yapacak 2. bir seçeneğiniz yoksa bu düzensiz demek, "ben bunu beğenmedim" demekten öte bir cümle içermez.

Ve başlık sahibi arkadaşa son birkaç cümle daha.

İnsanın bu soruları bitmez tükenmezdir. Ardı arkası kesilmez. Ve insan hiçbirine net bir doğru cevap bulamıyorsa ki bulamıyor. O zaman önceliğimiz bu soruların cevabı değil başka bir şeydir.

Dün sana bu konu ile ilgili birşeyler yazmıştım, orayı da okursan yeniden sevinirim. Yaşadığın anın farkında olman asıl mesele. Bu anda neler yapman gereken asıl mesele.

Herkese,

Selamlar...

Sevgiler...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ya beyler kuran ayetleriyle değil kendi fikirlerinizle açıklayın.

benim ne kadar uzun süre dinden çıkmamak için çırpındığımı bir ben bilirim.

yani ateist olmak için kuran okumadım.

Sevgili can, ne olmak istiyorsan onu ol.

Korkma, ne müslüman olmaktan, ne deist ne panteist ne de ateist olmaktan...

Bugün yık, yarın yak, öbür gün yeniden inşa et.

Şurada yazdığın 3-5 cümle ile insanlığın ortaya çıkmış, sen kendine neden etiket ararsın ki, bi bak etrafına, senin gibi kalbi çarpan kaç kişi var.

Sen insan olmuşsun da bir türlü müslüman ya da ateist olamamışsın çok mu :)

Olma boşver, sen sen ol. Çırpınma, kendi dinini kendi hayatını kendin yönet.

Bırak da seni etiketsiz sevelim ki sen de kendini öylece sevebil...

Ömrün varsa yolun uzun, en katı tavsiyem şudur:

asla tadilat yapma, eskyi onaramazsın, yık ve yeniden inşa et. Ya da dümdüz et bırak :)

Sitelerde Paylaş

bir kaç sorum olacak

1- o ZAT neden allah ? başka bir tanrı olamaz mı?

2- sırf bizim için neden koskoca bir evren yaratılmış? ki evrenin büyüklüğünü anlamak gerçekten zor...

3- kuranda çok garip hatalar var evrensel olması gereken bir kitap değil mi bu? peki neden içinde içkinin kademe kademe yasaklanması, kadın-erkek eşitsizliği, yıldızlar atış tanesi, matematik hatası vs vs var?

merhaba dostum;

Sorularında gerçekten hakikati arayan bir insanın samimiyeti var.

Ortada her yönüyle insanı hayrette bırakan bir evren var. Üzerindeki sanat olağanüstü her mevsim ayrı renk, tat ve kokuda sebze ve meyvelerin geliyor olması ve bunun insan ve diğer canlı vücutları ihtiyaçları için rezone olması, göz ve görülenler, kulak ve çeşitli sesler arasında uyum olması öncelikle paradigmaxın dediği gibi bir kanun olduğunu ve kanunun olduğu yerde bir kanun koyucu olduğunu ve bu kanun koyucunun sonsuz işi bir birine karıştırmadan yapması için sonsuz bir güce sahip olması gerektiğini ve bu aynı mantıkla işleyen durumların tek Yaratıcı tarafından yapıldığını gösteriyor.

Şimdi tesadüfle olur mu küçük bir örnekle bakalım;

Etrafımızdaki canlılığın ve oluşumların bu kadar çeşitli renk, koku, tat, şekil ve özelliklerde olması; bunların dünyadaki ekolojik düzeni sağlamaları; bazen, arıda oluğu gibi, kendi ihtiyaçlarından fazla üretim, bazen de sadece insanlar için üretim yapıp ürün vermeleri, ayrıca insanlığın hizmetine verildiği gözlenen bunca güzellikler, bütün bunların bilinçli bir şekilde üstün ve kudretli bir Zât (Tanrı) tarafından insanlara sunulmuş nimetler olduğunu ortaya koymaktadır.

Şimdi her canlı proteinlerden oluşur, proteinsiz bir canlı düşünülemez. En basit bakterilerde bile binlerce protein vardır. Biz tek bir proteini alıp, bu proteinin tesadüfen oluşmasının olasılığını incelersek, canlılardaki mikro dünyanın sırf bu unsurunun bile yaratıcı olması gerektiğini ispatlamaya yeterli olduğunu görürüz. Örnek olarak vücudumuzdaki proteinlerin en fazla bilinenlerinden biri olan hemoglobini ele alalım. Biliyoruz ki hemoglobin, kan hücrelerinde oksijen taşıma vazifesini görür. Bir insanda 60 octillion (60.000.000.000.000.000.000) civarında hemoglobin proteini bulunur. Hemoglobin 574 tane amino asidin arka arkaya gelmesi sonucunda oluşur. İnsan vücudunda 20 tane farklı amino asit kullanılır. Bu amino asitlerin her biri tam doğru yerde olmalıdır. Örneğin “orak hücre kansızlığı” denen öldürücü hastalık, hemoglobin proteininin sadece tek bir amino asidinin doğru yerde olmamasından kaynaklanmaktadır. Korkunç bir tablo çıkacak tesadüf için ama bir hemoglobin proteinin sırf amino asitlerinin belli bir dizilimde olmasının olasılığıı şöyle gösterebiliriz:

Bir amino asidin doğru yerde olma olasılığı: 1/20

İki amino asidin doğru dizilme olasılığı: 1/20 x 1/20

Üç amino asidin doğru dizilme olasılığı: 1/20 x 1/20 x 1/20

Yüzbinlerce canlı türünden sadece biri olan insanın, bir çok yapıtaşından birini teşkil eden proteinin, bir çok farklı tipinden biri olan hemoglobinin, tesadüfen oluşmasının imkânsızlığı ortada öyle değil mi?.

Ayrıca bu işlemde hesaba katmadığım şey amino asitlerin oluşma olasılığı, bir proteindeki amino asitlerin sol-elli olmasının olasılığı, proteinin üç boyutlu katlanması.

Bir proteinin, D.N.A.’da kodlanışının olasılığı hesaplansaydı, amino asit dizilimi olasılığından elde edilen daha inanılmaz bir sonuçla karşı karşıya geleceğimiz açık.Evrenin tüm parçacıklarının, evrenin tüm zamanında oluşturmaya güç yetiremeyeceği bir molekülün (hemoglobinin) bilinçli bir Yaratıcı var yapmadan var olamayacağı açıktır

Buradan aslında bir Yaratıcı olduğunu görüyoruz ama başkası olamaz mı?

İnsanlık tarihi boyunca bir çok tanrıya tapıldığını görüyoruz, bu insanın içinde bir yaratıcıya bağlanma güdüsü olduğunu gösteriyor. İnsanlar bazı zamanlar bir çok tanrıya birden inanmışlar, neredeyse önüne tavayı koyup ona tapmış engelleyemediği bir şey yani.

Peki kim yarattı?

bu konuda ortada çok ilah var ama bunların bir çoğu insanların tasarladığı mesela hindistanda yüzlerce din var. İnananların büyük bir kısmı yahudi hristiyan veya Müslüman. Bir ilde bir vali değilde iki vali olsa nasıl işler karışırdı. veya bölük komutanı bölük mevcudu sayısınca olsa nasıl düzen olmazdı ve nasıl 1 tane alay komutanı 2000 kişiyi bir tek emriyle toplayabiliyorsa Evrendeki düzenin devamı da bir tek YAratıcı olduğunu kabul etmemizi sağlıyor. PEki başka bir yaratıcı yok mu ? Bahsedilen bir tane var. Ahura Mazda.

Ahura Mazda zerdüstlerin yada parsilerin büyük tanrısı o olabilir mi diye bir bakalım?

Olamaz.

Sebep? Çünkü tanrı gücü sonsuz olandır. Hiçbir şeye ihtiyaç duymayan herşeye gücü yeten ve tektir. Sonsuzun yanına hiçbir şey eklenemez.Aklımıza gelebilecek ve var olan en büyük sayının sonsuz yanında değeri koca bir sıfırdır.

Zerdüştler ahura mazdaya iyilik tanrısı da der ancak kendisiyle sürekli savaş halinde kötü olan Angra Mainyu yani Vuran ruh vardır. Aslında tek tanrılı gözükse de bu Aynı yunan kültüründeki Mitoloji gibidir.Onda da baba tanrı vardı biliyoruz zeus. ahuıra mazda da resmen iyilik tanrısı zerdüsştlükte baş tanrı da denir ona bilgeliğin başı da; Bu yönüyle mitolojiyi de anımsatıyor tanrı bitmiyor ki mesela;

İra - Hera'nın adlarından biri. Zeus'un karısı ve kız kardeşi, Kronos ve Rheia'nın kızları.

İsmene - Antigone'nin karısı, Oidipus, ile Jokoste'nin kızı.

Hades - Yeraltındaki ölüler ülkesinin Tanrısı. Zeus'un kardeşi, Kronos'la Rheia'nın oğullarındandır.

Bu daha çoğaltılabilir. Ancak görülüyor ki iki örnekte de insan vasıfları vardır. Sanki iyi bir insan var bir de kötü insan bunların güçleri ehhhhh bir birine denk sayılır bir türlü yenilmiyorlar. Örneğin

"Zerdüştîlikte yaratılış ortaya çift kutuplu bir görünüm ko-yar. Birincisi ışıktan ve hakikatten ibaret olan Ahura Mazda’nın; ikincisi ise karan-lık ve yalandan ibaret olan Angra Mainyu’nun yaratışıdır. Onlar zıtlarıyla daha iyi tanımlanabilirler: Şeytanın zıddı olarak Tanrı, Tanrının zıddı olarak da Şeytan. Tanrı hayatı yarattı, diğeri ise ölümü. Gerçek dünya onların mücadelesinin bir sonucudur. Her şey bu ikisi arasındaki çatışmadan ibarettir. Ahura Mazda, kendisinde hiçbir kötülüğün bulunmadığı bir dünya olan Airyana Vaeja’yı yarattı. Bunun üze-rine tamamen ölüm olan Angra Mainyu geldi ve daevaların işi olan nehirdeki yılanı ve kışı yarattı. On ay kış, sadece iki ay yaz oluyordu.

Ahura Mazda’nın yarattığı ikinci iyi topraklar Soğdluların ikamet ettikleri ovaydı. Buna karşı Angra Mainyu sığırlara ve bitkilere ölümü getiren çekirgeyi yarattı. Kısaca ifade edecek olursak Ahura Mazda’nın yarattığı her bir iyi ülke ve memleket karşılığında Angra Mainyu inkârı, göz yaşını, kibirlenmeyi, hastalıkları, büyüyü ve her türlü olumsuz şeyleri yarattı ve artık yeryüzünde kötülüğün bulunmadığı bir yer kalmadı."

Şimdi burada tek olmadan söz edilebilir mi? Halbuki iki sonsuz güç olsaydı düzen olmazdı. ikna edilenden söz edilemezdi.Birisi güneş doğacak derken diğeri hayır şu an kutup bölgesine dönecek ekvator derdi ve bunun önüne hiç kimse geçemezdi. Halbuki evrende bir düzen vardır ve bu düzen kıyamete kadar devam edecektir.( doktora tezinden alıntıdır.)

Allah yarattı diyorsak şunları da eklemeliyiz;

Allah iki türlü yaratıyor.

1- Hiç yoktan var eder. Mesela hiç bir şey yokken atomları var etmiştir. Sonuçta madde sonradan var edildi. Öyle olmasa tezat evreni çoktan nötrleşir ve ve entropinin artışıyla madde çoktan iflas ederdi. Şöyle açıklayım; evrende sürekli bir ısı alışverişi olmaktadır, sıcak soğukları etkilemektedir. ısı alışverişi bittiğinde sistem kendini taşıyamayacak ve çökecektir.

2- Var ettiği bir şey veya şeylerden başka bir şey var eder. Sonrakki herşeyi, de bu atomlardan yaratmıştır.

Buna delil mi?

Mikro evrenle makro evren aynı prensibe göre çalışmaktadır. Atomun çekirdeğine bakarsanız proton ve nötron merkezdedir. Elektron bu çekirdeğin etrafında korkunç bir süratle dönmektedir. Eğer elektron hızında bir terslik söz konusu olsa çekirdeğe yapışırdı ve dünya en fazla bir futbol topu kadar olurdu. Zaten yaşamdan da söz edilmezdi.Aynı ne gibi? Güneş etrafında dönen dünya gibi. Atom çekirdeği etrafında çok yönlü bir dönüş vardır ancak bir merkez etrafında dönüşün var olması çalışma prensibi açısından benzerliğe işaret eder.

Gün öte ve gün beri zamanlarında dünya hızını azaltmakta ve arttırmaktadır. Neden güneşin çekim alanına tamamen kapılıp ona yapışmasın diye. Bizim sonradan çözdüğümüz bu işi dünya nereden biliyorda emre itaat eden bir asker gibi zamanı gelince görevi yerine getiriyor.

Normo evren diyebileceğimiz insanda da hücre çekirdeği üzerine örgülenen bir yapıdır. Yani var olan herşey aynı prensibe göre çalışmaktadır ve muhteşemdir. Mesela Ali Demirsoy Kalıtım ve Evrim kitabında stokrom C amino asitinin kendi kendine olma ihtimalinin Bir maymunun hiç bir tuşuna yanlış basmadan hatasız, insanlık tarihini yazması kadar zor olduğunu belirtmektedir. Şimdi hatırlayalım: Amino asitler proteinleri ,proteinler hücreleri hücreler dokuları dokular organları organlarda sistemi oluşturur. İnsanın yaratılışındaki mükemmellik ve kanun aynen mikro ve makro evrende de geçerlidir.

Demek ki Aynı Zatın(CC) elinden çıkmaktadır.

Bir tek Allah yapıyor hepsini. sebebi de Onun dışında ilahlık iddia eden sadece nemrut firavun vb. Onlarda öyle aciz bir şekilde ölmüşlerdir ki Mesela nemrut tarih kaynaklarına göre güçlü iri yarı bir adammış eğer Allah onu kendisi gibi pehlivan görünen biriyle öldürseydi burnundan giren bir sineğin beynini yemesindeki görüntüsü kadar Gücü şeffaf gözükmeyecekti.

Unutmadan; 124 bin Peygamber gelmiştir. Bize sadece 25 tanesi anlatılmaktadır. Bu anlamda belki de Buda Brahman Konfiçyüs ve sokrates belki de peygamberdi. Çünkü Güzel ahlaktan bahsediyorlar,Soktrates ahiret inancından söz ediyor. Bu anlamda işte şu dindeki ahiret cehennem tasviri yapıyor dnebilir ki bu gayet doğal. Esasta bozulma yoktur, yani Cennet ve Cehennem vardır. Yaratıcı vardır. Elçi vardır. Peygamberi putlaştırmışlarsa mesela artık orada sorunvar demektir ki Allah oraya başka Peygamber göndermiştir. Kim bilir? Kesin bir bilgi olmadığı için kimse hayır değildir diyemez tabii kesin öyledir de diyemez. Sonuçta Peygamberler(AS) görevlerini yapıp gitmişlerdir. Çok uzun oldu umarım sıkılmamışızdır. diğer soruları bir dahaki sefere yazalım.

Allaha emanet...

Sitelerde Paylaş

Örneğin “orak hücre kansızlığı” denen öldürücü hastalık, hemoglobin proteininin sadece tek bir amino asidinin doğru yerde olmamasından kaynaklanmaktadır. Korkunç bir tablo çıkacak tesadüf için ama bir hemoglobin proteinin sırf amino asitlerinin belli bir dizilimde olmasının olasılığıı şöyle gösterebiliriz:

Bir amino asidin doğru yerde olma olasılığı: 1/20

İki amino asidin doğru dizilme olasılığı: 1/20 x 1/20

Üç amino asidin doğru dizilme olasılığı: 1/20 x 1/20 x 1/20

Biz anlatmaktan biktik, siz C/P yapmaktan bikmadiniz bunlari. Ama degerimizi bilin, siz hep ayni seyi C/P yaparken biz yanitlarimizi her seferinde degisik yontemlerle vermeye calistik. Anlayabilin diye.

Biraz matematik bilseniz bu yazdiklarinizin ne kadar anlamsiz oldugunu farkederdiniz. Birakin onu bir yana, dunyada binlerce bilimadami sizin bu yaptiginiz hesaplari goremiyor mu saniyorsunuz. Bunlar dogru olsa, butun matematikciler imam olurdu :)

Bakin simdi; 52 oyun kagidini kac degisik sekilde dizebilirsiniz? 10^68, yani ardinda 68 tane sifir olan bir 10.

1000000000000000000000000000000000000000000...............000000 gibi..

Elime kagitlari alip her karistirdigimda ortaya cikan gelisiguzel dizilim, bu 10^68 dizilimden biri. Olasiligin ne kadar dusuk oldugunu gorebiliyor musunuz?

Yani, oyun kagitlarini karistiriyorum, gelisiguzel bir noktada durup dizilime bir bakiyorum; o da ne!!, 10^68 de 1 gibi korkunc dusuk bir olasilik gerceklesmis. Bu durumda hemen namaza baslamak gerekir mi? :) Gerekir diyorsaniz, siz musluman kalmaya devam edin.

Evrim de, evren de boyledir iste. Insanin bugunku yapisi, fizyolojik ozellikleri vs. o trilyarlarca olasiliktan sadece biridir.

Siz insana bakip, "ya rabbim ne mukemmel yaratilmisiz" diye dusunuyorsaniz, unutmayin trilyarlarca mumkun kombinasyondan sadece biriyiz. Bunda sasilacak birsey yok. Eger anlinizin ortasinda bir goz daha olsaydi, ya da uc kollu olsaydiniz yine ayni seyi dusunecektiniz; "ya rabbim ne mukemmel yaratilmisiz"

Sitelerde Paylaş

Biz anlatmaktan biktik, siz C/P yapmaktan bikmadiniz bunlari. Ama degerimizi bilin, siz hep ayni seyi C/P yaparken biz yanitlarimizi her seferinde degisik yontemlerle vermeye calistik. Anlayabilin diye.

Biraz matematik bilseniz bu yazdiklarinizin ne kadar anlamsiz oldugunu farkederdiniz. Birakin onu bir yana, dunyada binlerce bilimadami sizin bu yaptiginiz hesaplari goremiyor mu saniyorsunuz. Bunlar dogru olsa, butun matematikciler imam olurdu :)

Bakin simdi; 52 oyun kagidini kac degisik sekilde dizebilirsiniz? 10^68, yani ardinda 68 tane sifir olan bir 10.

Elime kagitlari alip her karistirdigimda ortaya cikan gelisiguzel dizilim, bu 10^68 dizilimden biri. Olasiligin ne kadar dusuk oldugunu gorebiliyor musunuz?

Yani, oyun kagitlarini karistiriyorum, gelisiguzel bir noktada durup dizilime bir bakiyorum; o da ne!!, 10^68 de 1 gibi korkunc dusuk bir olasilik gerceklesmis. Bu durumda hemen namaza baslamak gerekir mi? :) Gerekir diyorsaniz, siz musluman kalmaya devam edin.

Evrim de, evren de boyledir iste. Insanin bugunku yapisi, fizyolojik ozellikleri vs. o trilyarlarca olasiliktan sadece biridir.

Siz insana bakip, "ya rabbim ne mukemmel yaratilmisiz" diye dusunuyorsaniz, unutmayin trilyarlarca mumkun kombinasyondan sadece biriyiz. Bunda sasilacak birsey yok. Eger anlinizin ortasinda bir goz daha olsaydi, ya da uc kollu olsaydiniz yine ayni seyi dusunecektiniz; "ya rabbim ne mukemmel yaratilmisiz"

güzel yazmışsın red...

ama işte müslümanlar olasılık hesaplarını bile kendi kafalarına göre yapıyorlar.. nasıl işlerine gelirse..

10^68 olasılıktan bir tanesinin gerçeklemesi kaçınılmaz; A veya B veya C olasılığının gelmesiyse rastlantı.. olasılıklar içinde bir rastlantı.. yani hopp diye yoktan gelen bir rastlantı değil.. dünyanın bugünkü gibi varolması da böyle bir olasılık hesabıdır diyebiliriz.. dünya ilk oluşmaya başladığında devasa bir cismin çekimine kapılıp gitseydi ya da büyük bu cisimle çarpışıp paramparça olsaydı bugün dünya olmazdı veya çok farklı olurdu.. şimdi böyle birşey olmadı diye kalkıp da bugünkü dünyaya mucize tasarım yaratım demek sadece inananlara özgü bir saflıktır.. olasılık hesaplarını görmezler burada...

Sitelerde Paylaş

Mikro evrenle makro evren aynı prensibe göre çalışmaktadır. Atomun çekirdeğine bakarsanız proton ve nötron merkezdedir. Elektron bu çekirdeğin etrafında korkunç bir süratle dönmektedir. Eğer elektron hızında bir terslik söz konusu olsa çekirdeğe yapışırdı ve dünya en fazla bir futbol topu kadar olurdu. Zaten yaşamdan da söz edilmezdi.Aynı ne gibi? Güneş etrafında dönen dünya gibi. Atom çekirdeği etrafında çok yönlü bir dönüş vardır ancak bir merkez etrafında dönüşün var olması çalışma prensibi açısından benzerliğe işaret eder.

Elektronlar cekirdegin etrafinda donmezler. Bohr'un bu fikri curuyeli neredeyse 100 yil olacak (bkz. Schrödinger).

Elektronlarin cekirdek etrafindaki hareketiyle, dunyanin gunes etrafindaki hareketi arasinda da neredeyse hic bir benzerlik yoktur.

Bu yazdiklariniz, sorgulamadan inanma egilimliler icin bir "bilgi pinari" filan gibi gorunebilir. Ama camide vaaz olmaktan oteye gidemiyor malesef.

Sitelerde Paylaş

İnsan zihninin almadığı, insan matematiğinin yetmediği olasılıklar dahilinde, herşey! olasılık dahilindeyken, bir Tanrı bu kadar (10*68) olasılığın içinde yer bulamıyor kendine.

Ne acı....

Allah,tanri,zeus,oturan boga,ulu cuvcuv,yehova vb. tanrilarimiz var.Sec begen al B)

Sitelerde Paylaş

nasıl bir fırsat çıktı değil mi bohr atom modelini bilmeden yazmış olmam mümkün mü arkadaşlar, bunu söyleyen sadece bohr değil, atomun sitenin giriş sayfasında da olduğu gibi etrafında dönen elektronlar var. hala buna zıt bir şey söylenmiyor fizik dünyasında. 20. yy atom modelinden bahsetmiyorum şu an Boğaziçi Fizik bölümünden de tanıdığım var aynı şey anlatılıyor dönüşü dünyanın güneş etrafındaki dönüşüünün aynısı demedim dikkatli olunursa, bir çekirdeğin etrafında dönmek dedim. elektronun dönüüş hızı bile tahimini olarak söyleniyor dönmediğini nası iddia ediyorsunuz? Tübitaktan bir cevap;

"Elektronlar niçin atom çekirdeğinin etrafında döner?

Atom çekirdeklerinde bulunan pozitif yüklü protonlar negatif yüklü elektronları çektiği için. Bu hareket, gezegenlerin Güneş etrafında, Ay’ın da Dünya etrafında dönmesine benziyor.

Soruyu “elektronlar neden bir dönme hareketi yapıyor da, başka bir şekilde hareket etmiyor?” şeklinde de anlamak mümkün. Örneğin, Dünya yörüngesinde dönen bir uydudan bir cisim fırlatıldığında, hangi yönde ve ne hızla fırlatıldığına bağlı olarak cisim üç değişik hareket yapabilir. Ya, bir yörüngeye girer ve bir uydu gibi sonsuza kadar Dünya etrafında döner; ya uzaklaşarak Dünya’dan tamamen kurtulur; ya da Dünya’ya düşerek yere çarpar. Elektronlar için ilk iki olasılık geçerli. Ancak, elektronların çekirdekten kurtulup tamamen ayrılması için bir miktar enerjiye ihtiyacı var (bu olaya iyonlaşma deniyor). Yani, elektronlara dışarıdan yeteri kadar enerji verilirse, yörüngelerinden ayrılıp atomdan kurtulabilir.

Üçüncü olasılık, yani elektronun “çekirdeğe çarpması” ise mümkün değil. Daha doğrusu, elektron çekirdeğin içine girse bile çok kısa zamanda oradan ayrılıyor. Bunun temel nedeni bir kuantum etkisi: Kuantum fiziğindeki belirsizlik ilkesine göre bir parçacığın konumundaki belirsizlik küçüldükçe, hızındaki belirsizlik büyümek zorunda. Atomların çekirdekleri çok küçük olduğu için (çekirdeğin çapı atomun çapının 100,000’de biri kadar) hızı o kadar artıyor ki, kısa sürede çekirdekten kurtuluyor.

Bu nedenle eğer elektronlar atomdan kopmamışsa, çekirdek etrafında dönmekten başka yapabileceği şey yok."

"Bakin simdi; 52 oyun kagidini kac degisik sekilde dizebilirsiniz? 10^68, yani ardinda 68 tane sifir olan bir 10.

Yani, oyun kagitlarini karistiriyorum, gelisiguzel bir noktada durup dizilime bir bakiyorum; o da ne!!, 10^68 de 1 gibi korkunc dusuk bir olasilik gerceklesmis. Bu durumda hemen namaza baslamak gerekir mi? Gerekir diyorsaniz, siz musluman kalmaya devam edin."

Bu ne ya:)) sen beni güldürdün Allah ta senin belanı vermesin:)) sıcak ortam diye takılyorum yanlış anlama lütfen yoksa özür dilerim.

ya dostum bu evrimi kanıtlar mı sanıyorsun. YA Allah aşkına bilen yazsın darwin döneminde elektron misroskopu varmıydı? HÜcreyi gömrmeden nasıl bir çıkarım yapar benzetrek, maymun da insana benzemektedir. Bu, olay bu işte. Galapagos adalarında nasıl bir sınıflandırma yaptığını dünya alem biliyor. Allah yoktur demek için bu teoriye (200 yıldır bilimsel olarak ispatlanAmadığı için hala teori bu arada) inanılmıyor körü körüne bağlanılıyor.Ben c/p yapmam bilmediğimi yazmam .Ali demirsoy bir amino asitin oluşma ihtimalini maymunun insanlık tarihini yazmak kadar zor görüyor biz proteinden hücreden dokudan organdan ve canlıdan bahsediyoruz. demek 10 üzeri 68. bu mantığa göre ihtimal harici hiç bir şey yok ki. 10 üzeri 1668 ihtimal olsa dahi gelir o.ORadaki ihtimal hesabı çektiğin kartın gelmesi ihtimal hesabı değil. diziliş ihtimal hesabı. yani, karo 1 yanına sinek 1 yanına sinek 10 gibi. 4 farklı grup olduğu için ihtimal artıyor.yani senin yaptığının gelmesi ihtimali 1/52:))

Kimilerinin çıkardığı sonuç malum: Canlılığın amaçlı bir “yaratılış” ile değil, rastlantısal bir evrim süreci ile ortaya çıktığını söylüyorlar. Bu evrim sürecinin de iki temel dinamiği var: Bir, fiziksel, kimyasal ve biyolojik “doğa kanunları.” Bir de bu kanunlar sınırında gelişen rastlantısal olaylar. Ateistler, bu “doğa kanunları + rastlantı = hayat” formülünü kabul ettirdiklerinde, “yaratılış”ı da devreden çıkaracakları kanısında.

Evrim teorisinin diyelim ki doğru olması söz konusu, Allah’ın yokluğunu da ispatlamaz ki bu. Bence aksine varlığını kuvvetlendirir.

Bu dünyada var olan herşeyi Allah yarattı diyorsak “rastlantıdiye tabir edilen o imkansızlık içinde evreni bu formatta yine Allah yaratmıştır, doğa kanunlarını da o yaratmıştır. Kendi yarattığı rastlantı diye tabir edilen doğa kanunları ile de hayatı amaçlamıştır.Yoksa bana başdöndürücü hızla sn. de 300000 km hıza yakın bir süratle hareket eden bir cisimler evreninin hangi evrim süreciyle birbirine çarpmadan düzenin bozulmasına meydan vermeyecek şekilde akılsız ve bilinçsiz oldukları halde şuurluca haareket ettiklerini açklayabilir miyiz. Biz bile 120 km saatte hız yaparken hertürllü tedbiri alırken kaza yapıyorsak

Siz dün kilisenin dünyanın yuvarlaklığı konusunda yaptığı gibi çıkıp soru soracak insanları engellerseniz klisenin bir dönem yaptığı hatayı yaparsınız.

Bilimsel çalışmaları dini motivasyonla çürütme eğilimi bir klise alışkanlığıdır ve aynı yaklaşımın İslam’a sokulması kötü bir hristiyanlaşma emaresidir. İslam’a yapılacak büyük bir kötülüktür.Halbuki dindar denebilecek bir kesim fizik olimpiyatalarında Dünya 1.si çıkarmaktadır.

Yani evrimle de olsa bu işi yapacak Allahtır ancak Kuran insanın topraktan yaratıldığını söylüyor. Aslında bu apaçık bir gerçek. İnsan bedeninde olup da toprakta olmayan bir şey yoktur.

tarihinde Scarfalcon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu neden diye başlayan soruları tam 15 yıldır yaşıyorum.Çok yorucu bir süreç...hala cvp bulabilmiş değilim bu yüzden tavsiyede mümkün olmayacak...katkım ancak sorularına(madde,atom,hücre,fizik kuralları türünde değilsede) bir soru daha eklemek olabilir,ola ki biri cvp verirde senle beraber bende öğrenirim.

Allah bilinmeyi diledi.

Adem ile Havva yeryüzüne gönderilmeliki sınav başlasın

1-demekki o 2 insan özellikle o yemişten(elmamıdır bugdaymıdır herneyse)tadma güdüsü taşımalı hemde kaçınılmaz şekilde

2-Yemediler diyelim Adem ile Havva o yemişi yemeye ikna edilmeli ki yeryüzüne gönderilip sınav başlanabilsin(sanki dünyanın derdi yetmiyo gibi)bunun içinde şeytan yaratıldı

ve kaçınılmaz son başka şansımı vardıki insanın yeryüzüne gönderilmesin?

Şeytan madem zaten bu görev için var ayetlerde neden sen ve sana tabii olanları yakıcam deniyor?

3-Yaratıcıyla kulu arasındadamı bir nevi büyük balık küçük balığı yer mantığı var?

Ben sana sen beni tanımadığın hatta gelip göremediğin bi uzaklıktan birini yollasam dedirtsemki benim istediklerimi yapacaksın yoksa senden güçlüyüm yakarım sen bana hatırlamadığın bi zamanda hatırlamdığın bir mekanda dedinki evet sen benim yaratıcımsın sınavı kabul ediyorum nasıl ya demezmisin?

Birde seth adlı arkadaşa nacizane bir sorum var.Enerji-Allah bağlamında..

Arapça ilginç bir dil malum.Bana Allahın kendisini herşeye gücü yeten olarak defalarca tarif ettiği kurandan gücü kısıtlı anlamına gelen tek ayet söyleyebilirmi?

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

3-Yaratıcıyla kulu arasındadamı bir nevi büyük balık küçük balığı yer mantığı var?

Ben sana sen beni tanımadığın hatta gelip göremediğin bi uzaklıktan birini yollasam dedirtsemki benim istediklerimi yapacaksın yoksa senden güçlüyüm yakarım sen bana hatırlamadığın bi zamanda hatırlamdığın bir mekanda dedinki evet sen benim yaratıcımsın sınavı kabul ediyorum nasıl ya demezmisin?

Öteki ilahi kitapları bilmiycem ama Kuran'daki söylem: "Benim varlığıma ve hakimiyetime inan yoksa seni yakarım" mahiyetinde değil, şu mahiyettedir özet olarak:

Sizi yarattığımdan beri etrafınızda gördüğünüz şu ayetlere (işaretlere) bakın. Akıllı olan anlar. Önyargılı olmayan anlar ve inanır. Buna rağmen inanmıyorsanız size cehennem var... gibi.

Yani Yaratıcının insanı yarattığı ortam Yaratıcıya inanılması üzerine bina edilmiş. Kitabın ortaya koyduğu söyleme göre asıl 'İnanmamak' zor, aşırı ve marjinal bir durum. Özel bir uğraş gerek. Bir de haha dipteki cehennemde yanacak olan müşrikler, münafiklar, kafirler var ki bu başka konu.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nasil bir firsat çikti degil mi bohr atom modelini bilmeden yazmis olmam mümkün mü arkadaslar, bunu söyleyen sadece bohr degil,

Yazdigimi bir daha okuyun isterseniz. Bohr'un bu modeli terkedileli 100 yil oldu diyorum.

atomun sitenin giris sayfasinda da oldugu gibi etrafinda dönen elektronlar var.

O logoyu hangi idiot cizdiyse derhal cezalandirilmasi lazim. ;)

hala buna zit bir sey söylenmiyor fizik dünyasinda.

Tekke ve zaviye fizigi dunyasinda olsa gerek.

20. yy atom modelinden bahsetmiyorum su an Bogaziçi Fizik bölümünden de tanidigim var ayni sey anlatiliyor dönüsü dünyanin günes etrafindaki dönüsüünün aynisi demedim dikkatli olunursa, bir çekirdegin etrafinda dönmek dedim. elektronun dönüüs hizi bile tahimini olarak söyleniyor dönmedigini nasi iddia ediyorsunuz?

Donmek nedir? Donmek denince ne anliyorsunuz? Bir nokta etrafinda eliptik bir hareket, oyle degil mi? Iste elektronlarin cekirdek etrafinda bu sekilde bir donme hareketi yoktur.

Tübitaktan bir cevap;

"Elektronlar niçin atom çekirdeginin etrafinda döner?

Atom çekirdeklerinde bulunan pozitif yüklü protonlar negatif yüklü elektronlari çektigi için. Bu hareket, gezegenlerin Günes etrafinda, Ay’in da Dünya etrafinda dönmesine benziyor.

Soruyu “elektronlar neden bir dönme hareketi yapiyor da, baska bir sekilde hareket etmiyor?” seklinde de anlamak mümkün. Örnegin, Dünya yörüngesinde dönen bir uydudan bir cisim firlatildiginda, hangi yönde ve ne hizla firlatildigina bagli olarak cisim üç degisik hareket yapabilir. Ya, bir yörüngeye girer ve bir uydu gibi sonsuza kadar Dünya etrafinda döner; ya uzaklasarak Dünya’dan tamamen kurtulur; ya da Dünya’ya düserek yere çarpar. Elektronlar için ilk iki olasilik geçerli. Ancak, elektronlarin çekirdekten kurtulup tamamen ayrilmasi için bir miktar enerjiye ihtiyaci var (bu olaya iyonlasma deniyor). Yani, elektronlara disaridan yeteri kadar enerji verilirse, yörüngelerinden ayrilip atomdan kurtulabilir.

Üçüncü olasilik, yani elektronun “çekirdege çarpmasi” ise mümkün degil. Daha dogrusu, elektron çekirdegin içine girse bile çok kisa zamanda oradan ayriliyor. Bunun temel nedeni bir kuantum etkisi: Kuantum fizigindeki belirsizlik ilkesine göre bir parçacigin konumundaki belirsizlik küçüldükçe, hizindaki belirsizlik büyümek zorunda. Atomlarin çekirdekleri çok küçük oldugu için (çekirdegin çapi atomun çapinin 100,000’de biri kadar) hizi o kadar artiyor ki, kisa sürede çekirdekten kurtuluyor.

Bu nedenle eger elektronlar atomdan kopmamissa, çekirdek etrafinda dönmekten baska yapabilecegi sey yok."

Halkin anlayabilmesi icin basitlestirmeye calisiyorlar, bu da yanlis anlasilmalara sebep oluyor.

Elektronlarin, cekirdek etrafinda bulunabilecekleri ve bulunamayacaklari yerler vardir. Bazi noktalarda bulunma olasiliklari diger noktalara gore daha yuksektir. Butun bunlar olasilik fonksiyonlari ile ifade edilir. Bir elektron icin "yorunge" (orbit) diye bir seyden bahsedilemez. Elektronlar icin "orbital" lerden bahsedilir. Orbital, bir elektronun icinde bulunma olasiligi olan bir hacimdir.

Su iki resmi karsilastirin:

Bu dunyanin gunes etrafindaki yorungesi:

earthorb.jpg

Bu da elektron orbital'lari.

ch9orbitals1.jpg

Arada herhangi bir benzerlik var mi? Ilk resimde bir cismin (dunya), baska bir cisim (gunes) etrafinda, belirili bir cizgide hareket ettigini goruyorsunuz. Ikinci resimde ise, bir cekirdek etrafinda tanimlanmis hacimler var. Butun bildigimiz, elektronlarin bu hacimlerde oldugu. Ayrica, bu hacimler icinde, bir noktadan diger bir noktaya giderken, elektronun nasil bir cizgi takip ettigini de bilmiyoruz. Yani "cekirdek etrafinda donme" seklinde tarif edilebilecek bir durum yok.

(Bu konuda sizin icin Turkce bir link aradim. Karsima cikan linklerin cogu Kuran mucizeleri ile ilgiliydi!! Dusunun, internette Turkce olarak elektronlarin yorungeleri ile birseyler ariyorsunuz, karsiniza kuran mucizeleri cikiyor. Ne gunlere geldik... Avrupa ulkelerinde yapilan bir istatistige gore, evrim kuramina inanmayanlarin inananlardan daha fazla oldugu tek ulke Turkiye. Benim guzel ulkem.)

Binlerce Ingilizce kaynak var dogal olarak. Iste onlardan biri:

http://www.chemguide.co.uk/atoms/properties/atomorbs.html

"Bakin simdi; 52 oyun kagidini kac degisik sekilde dizebilirsiniz? 10^68, yani ardinda 68 tane sifir olan bir 10.

Yani, oyun kagitlarini karistiriyorum, gelisiguzel bir noktada durup dizilime bir bakiyorum; o da ne!!, 10^68 de 1 gibi korkunc dusuk bir olasilik gerceklesmis. Bu durumda hemen namaza baslamak gerekir mi? Gerekir diyorsaniz, siz musluman kalmaya devam edin."

Bu ne ya:)) sen beni güldürdün Allah ta senin belani vermesin:)) sicak ortam diye takilyorum yanlis anlama lütfen yoksa özür dilerim.

ya dostum bu evrimi kanitlar mi saniyorsun. YA Allah askina bilen yazsin darwin döneminde elektron misroskopu varmiydi? HÜcreyi gömrmeden nasil bir çikarim yapar benzetrek, maymun da insana benzemektedir. Bu, olay bu iste. Galapagos adalarinda nasil bir siniflandirma yaptigini dünya alem biliyor. Allah yoktur demek için bu teoriye (200 yildir bilimsel olarak ispatlanAmadigi için hala teori bu arada) inanilmiyor körü körüne baglaniliyor.Ben c/p yapmam bilmedigimi yazmam .Ali demirsoy bir amino asitin olusma ihtimalini maymunun insanlik tarihini yazmak kadar zor görüyor biz proteinden hücreden dokudan organdan ve canlidan bahsediyoruz.

Evrimin kanitlanmaya ihtiyaci mi var ki? Evrim bir gozlemdir. Kutlecekim gibi. Evrim kurami evrimi aciklar, kutlecekim kurami da kutlecekimi.

demek 10 üzeri 68. bu mantiga göre ihtimal harici hiç bir sey yok ki. 10 üzeri 1668 ihtimal olsa dahi gelir o.ORadaki ihtimal hesabi çektigin kartin gelmesi ihtimal hesabi degil. dizilis ihtimal hesabi. yani, karo 1 yanina sinek 1 yanina sinek 10 gibi. 4 farkli grup oldugu için ihtimal artiyor.yani senin yaptiginin gelmesi ihtimali 1/52:))

Gene anlatamamisiz demek ki. Benim yaptigimin gelmesi ihtimali 1/52 imis!!

Dizilis hesabi yapiyoruz. 10^68 tane farkli dizilis mumkunse, kagitlari karistirdiginizda, bunlardan birinin (yani rastgele bir dizilisin) olma olasiligi 1/(10^68) dir. Bunun neresi anlasilamiyor?

Kimilerinin çikardigi sonuç malum: Canliligin amaçli bir “yaratilis” ile degil, rastlantisal bir evrim süreci ile ortaya çiktigini söylüyorlar. Bu evrim sürecinin de iki temel dinamigi var: Bir, fiziksel, kimyasal ve biyolojik “doga kanunlari.” Bir de bu kanunlar sinirinda gelisen rastlantisal olaylar. Ateistler, bu “doga kanunlari + rastlanti = hayat” formülünü kabul ettirdiklerinde, “yaratilis”i da devreden çikaracaklari kanisinda.

Ne ateistlerin ne de bilimadamlarinin boyle bir kaygisi olmadigindan emin olabilirsiniz.

Evrim teorisinin diyelim ki dogru olmasi söz konusu, Allah’in yoklugunu da ispatlamaz ki bu.

Bu iletinizdeki tek dogru cumle bu. Evrim kuraminin dogrulugu Allah'in yoklugunu ispatlamaz. O zaman ne demeye evrim kuramina saldirirsiniz?

Bence aksine varligini kuvvetlendirir.

Bu dünyada var olan herseyi Allah yaratti diyorsak “rastlantidiye tabir edilen o imkansizlik içinde evreni bu formatta yine Allah yaratmistir, doga kanunlarini da o yaratmistir. Kendi yarattigi rastlanti diye tabir edilen doga kanunlari ile de hayati amaçlamistir.Yoksa bana basdöndürücü hizla sn. de 300000 km hiza yakin bir süratle hareket eden bir cisimler evreninin hangi evrim süreciyle birbirine çarpmadan düzenin bozulmasina meydan vermeyecek sekilde akilsiz ve bilinçsiz olduklari halde suurluca haareket ettiklerini açklayabilir miyiz. Biz bile 120 km saatte hiz yaparken hertürllü tedbiri alirken kaza yapiyorsak

Siz dün kilisenin dünyanin yuvarlakligi konusunda yaptigi gibi çikip soru soracak insanlari engellerseniz klisenin bir dönem yaptigi hatayi yaparsiniz.

Bilimsel çalismalari dini motivasyonla çürütme egilimi bir klise aliskanligidir ve ayni yaklasimin Islam’a sokulmasi kötü bir hristiyanlasma emaresidir. Islam’a yapilacak büyük bir kötülüktür.Halbuki dindar denebilecek bir kesim fizik olimpiyatalarinda Dünya 1.si çikarmaktadir.

Yani evrimle de olsa bu isi yapacak Allahtir ancak Kuran insanin topraktan yaratildigini söylüyor. Aslinda bu apaçik bir gerçek. Insan bedeninde olup da toprakta olmayan bir sey yoktur.

Bilim neyi bulursa bulsun onun arkasina Allah'i koyabilirsiniz.

"Bilimsel çalismalari dini motivasyonla çürütme egilimi"-ne karsi cikiyorsaniz sorun yok. Ama bu iletinizin basindaki ifadelerle celisiyor.

Sitelerde Paylaş

neden varız?

kafam çok karışık.

Kafa karışıklığın bitsin istiyorsan,

Bu soruların bilimle mi dinle mi çözüleceğine karar verirsin.

Bilimde ilerleme ve keşif vardır. Dinde hiçbir cevap, hiçbir yenilik yoktur. Din herşeye allah yaptı der, keser atar. Ne nasıl olmuş neden allah neden yaratma perisi değil hiçbirşeyi cevaplamaz.

Ha bu düşünce din yok olmalı demek değil, yine dindar olmak istiyorsan ol.

Çok evrenli modeller var örneğin. Fizik kurallarının farklı farklı olduğu pek çok evreni içeren bir model. Kanıtı da evrenin 13.6 milyar yıl önce hızlı genişlemesi, sonra genişlemenin yavaşlamasından yola çıkarak yapılan hesaplar. Bir nevi sonsuz sayıda evrenin kabarcıklanması sonucu oluşan evrenlerden bir tanesi bizimki gibi.

Sitelerde Paylaş

Arada herhangi bir benzerlik var mi? Ilk resimde bir cismin (dunya), baska bir cisim (gunes) etrafinda, belirili bir cizgide hareket ettigini goruyorsunuz. Ikinci resimde ise, bir cekirdek etrafinda tanimlanmis hacimler var. Butun bildigimiz, elektronlarin bu hacimlerde oldugu.

Elektronlar o hacimlerde değil.

O yüzeyler üstünde elektronun bulunma ihtimali en yüksek

Ama elektron başka yerlerdede bulunabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...