Jump to content

Neden? (en kafa karıştırıcı soru?mu?)

Recommended Posts

Değerli arkadaşlar ilk olarak miras hukukuna değinmek istiyorum,

miras hukukunda islam hukukuna ait meselelerde kuran da bir matematik fiyaskusu olduğu defalarda çürütülmüş izah edilmiştir.Bu gün medeniyetlerin en köklü arşivlerinden kabül edilen 700 yıllık osmanlı arşivlerinde (bulgaristanda bir çoğu harap edilmesine rağmen )çözüme ulaşmayan tek bir dava gösteremezsiniz.İlk delilim bu dur yani iddianız doğru olsa 1400 yıllık islam tarihi çözülememiş miras davaları ile rezil olurdu hele bu fırsatı bekleyen ler elbet bunu dunyayaya duyururdu

İlk olarak miras hukukunun kitabı nasıl kuran sa uygulaması da PeygamBER EFENDİMİZDİR yani uygulama kısmını kabul etmem dersenız ayrı bır konu uzatmıyorum.

honolulu arkadaşım bu sorunuz eski bir soru hemde çok ama yakın tarihimizde dillendiren kişi turan dursun kuran da ilgili ayetleri vererek gecen tum oranları hükümleri dikkate almadan birbiri ile carparsanız 100 de 125 gibi abuk bır rakam cıkar buda cok normal

konu cok güzel bir islam mucizesidir ki medeni kanun ve isviçre gibi ülkeler bu noktaya yaklaşık bin yıl sonra gelmiş nasıl mı

hukuka giriş ile başlayalım yani tüm varisler evvela incelenir ve aralarında ayette de sabit olduğu üzre evladı varsa eşi varsa anne varsa şeklinde varisler çıkarılır örnek medeni kanunda amcanın evladı varsa yiğeni varislikten düşer şimdi ilk olarak bu kaidelerle varisler cıkarılır

sonra oranlar çıkartılır iste burada avliyye meselesi akla geliyor turan dursun bu hususta hataya düşer daha doğrusu tek maksadı bir hata bulmak olduğundan yoksa uydurmak hakıkatı devreye girer vaktim çok az ama şu kadar soylemelıyım kı medenı kanun ıcın bıle bır veraset davası silsilesi çıkarmak zaman zaman saatler alır

şeytanların taşlanması meselesine ise farklı bakıyorum şimdi bir kere ALLAH ve şeytan a inanmayan bitr insana bu konu nasıl anlatılır buna karşıyım biz ne dersek diyelim bir kere ALLAH desek buna inanmıyorum der arkadaş bunu biraz arkalara bırakalım ilk olarak nden sorusu cok hosuma gıdıyor benım

Benımde iman ve inkar arasındakı gelıp gıdıslerımde ımanda sonlanan yolculugumun ilk baslangıcı neden sorusu kabul buyurursan honolulu buradan baslayalım herseye

yoksa mıras hukuku ve seytanların taslanması gıbı meselelere bıraz zaman demek ıstıyorum

dostum ben müslümanken arkadaşım bana sordu

honolulu sen kuran okuyordun matematik hatası var dedi arkadaş bir açıklayabilir misin

o zamana kadar görmezden gelmiştim. hesap yaptım kitap yaptım hakkaten sonuç 1den yüksek çıkıyordu.

kafayı taktım yemek yerken bile hesap yapıyordum kağıt kalemle.

aslında çok basit işlem ama imkan veremiyordum allahın böyle bir hata yapacağına

ayrıca ömer döneminde avliye denen yöntem geliştirilmiştir ve kullanılmıştır.

avliye temelde oranları küçültüp 1e eşitler.

çözülememiş miras davası olmaması bundandır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Değerli arkadaşım

sizinde söylediğiniz gibi hz.ömer dönemi öncesi o zaman bir tek örnek verebilirmisiniz çözülememiş bir miras kavgasına dair elbette yok olsa mutlaka konunun bir nevi uzmanı bir dönem müftü olarak görev yapan tyran dursun bulup tezini destekleyecek gözlerinin önünde çürüyüp gittiğini seyretmeyecekti

Sitelerde Paylaş

Bıisim Allah erRahman erRahim

Allah ın izni ile

Baylar bayanlar, sizlere bir sakız uzatıyorum. Bol bol çiğneyip çene yorun bu arada bolca şişirip balon patlatın. Sonuçta, umarım, Allah a ve imana geri dönersiniz. Dün İslami bir sitede asmıştım, ( http://www.hanifdostlar.net/forum_posts.asp?TID=4971&PN=1&TPN=26 ) , değiştirmeden burada da asıyorum. Umarım sizlere faydası olur.

Allah a emanet olun. . .

mehmet rende

============================================================

Bıisim Allah erRahman erRahim

Allah ın izni ile. . .

Aşağıdaki fikirlerimin iliştirilme yeri alttaki adreslerde olmalıydı belki ama ben buraya astım.

Daha önce ekledim mi bilmiyorum ama varsa eğer ikincisi olsun. . .

http://www.hanifdostlar.net/forum_posts.asp?TID=5280&PN= 1 Ezel den Ahiret e

http://www.hanifdostlar.net/forum_posts.asp?TID=5316&PN= 1&TPN=1 Bil(me)diğimiz Allah

Bence. . .

Evrenimizin tek bir yaratıcısı ve sahibi vardır. O da Allah tır.

Big Bang ile beraber bizim evrenimiz için zaman başlamıştır, daha öncesinde zaman aramayın, bizim/insanoğlu için abestir.

Nasıl ki, elleri vardır, insanoğluna kendisinden yüz güzelliği vermiştir; Allah ın bir bedeni, bir vücudu vardır.

Nasıl ki, Ruhumdan üfledim, demektedir; Allah ın bizim gibi bir ruhu vardır.

Nasıl ki, evreni altı günde yaratmıştır; Allah ta zamana tabidir.

Nasıl ki, hayır ve şer Allah tandır der; hayır da manen ve madden insanoğlunu, merhale merhale, kollar ve gözetir, şer de vermiş olduğu korumayı , merhale merhale, kaldırır ve insanoğlu dünyevi hayatının her aşamasında dertler, belalar, üzüntüler, hastalıklar vs... ile karşı karşıya kalır.

Nasıl ki, benden isteyin size vereyim der; Allah benim ne yapacağımı bilmez (acizlik değil, haşa).

. . .

. . .

. . .

Kur’an-ı Kerim anlaşılmayacak bir kitap değildir, herkes, her kesimden insanlar anlayabilir. Yeter ki yorumlamada ard niyet olmasın.

Benim, Kur’an-ı Kerim i kendimce yorumlamam sonucu edindiğim fikirler yukarıdadırlar.

Fikirlerimi ateistlere sunarsanız, Allah a imana itikada geleceklerinden/döneceklerinden eminim (sen niye yapmıyorsun derseniz. . . bir başka forumda yazmıştım, benim yazılarımı ve yorumlarımı sevmiyor ve beğenmiyorlar, hemen siliyorlar. üyelikten bile atılmış, uzaklaştırılmıştım. artık oralarda gezmiyorum.)

Benim fikirlerim hangi mezhebe (gerçi hiçbirini kabul etmiyorum. . .) veya batılılığa girer bilmiyorum ama, ben buradayım, beklerim. . .

Allah a emanet olun

mehmet rende

. . .

===========

Sitelerde Paylaş

...

Benim fikirlerim hangi mezhebe (gerçi hiçbirini kabul etmiyorum. . .) veya batılılığa girer bilmiyorum ama, ben buradayım, beklerim. . .

Allah a emanet olun

mehmet rende

Selam Mehmet,

Bence kendince güzel bir anlayış geliştirmişsin, gayet samimi bir bakış...

Aynen devam et derim...

Yakaladığın noktalar benim açımdan da en büyük ipuçlarıdır. Kuran'daki her bir ayeti doğa, kainat ve insani fıtratla check etmeni tavsiye derim.

Kuran mushafının yazılı teyidi kendi içinde olmakla beraber , bence uygulama teyidi kesinlikle hayattadır.

Mesela ben, Allah'ın bedensel veya fiziksel bir kütleye sahip olduğunu düşünmüyorum, ama sen düşünmüşsün, ne ala, sen bilirsin.

Sitelerde Paylaş

tarık 6

kuvvetle atılan bir sıvıdan yaratıldı

tarık 7

omurga ile göğüs kafesi arasından çıkar.

tarık6da meniden bahsediyor. 7de ise üretildiği yer YANLIŞ yazıyor. testislerde üretilir.

Tarık 7'nin erkeğin bir yerinden bahsettiğini mi düşünmeliyiz illa da?

İnsan nerden çıkar?

Başka açılardan bakabilir miyiz acaba? Önyargıları bırakarak...

yıldızların şeytana atış tanesi olarak yaratılması nedir?

bilimle bağdaştırabilir misin

bağdaştıramasan bile bir yorum yapabilir misin?

Bunu nerden çıkardın anlamadım, ayet verebilir misin?

Ama bu arada, şeytanı elinde saman tırmığıyla, sırtında kırmızı siyah peleriniyle gezen vampirimsi tipe benzetirsen tabi ki anlaşamayız seninle... O Poseidon bozması bir kötülük tanrısı işte alt tarafı...

tarihinde ycoskun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben bir aralar müslümandım.

yani bu ayetleri zamanında öyle bir önyargıyla inceledim ki...

onların tanrı sözü olduğu yargısıyla.

yani önyargıyı bırak deme.

ateistleri ayetleri cımbızlamakla suçlarsınız.

eğer tarıkta ayeti cımbızlamazsanız önceki ayette meniden bahsettiğini göreceksiniz.

bu da yeterli olur sanırım.

şeytanı nasıl düşüneceğimi bilmiyorum. ama nasıl olursa olsun yıldızların şeytana atış taneleri olarak yaratılmış olmaları mümkün mü?

Sitelerde Paylaş

...

şeytanı nasıl düşüneceğimi bilmiyorum. ama nasıl olursa olsun yıldızların şeytana atış taneleri olarak yaratılmış olmaları mümkün mü?

Hangi ayetten bahsettin anlamadım, keza bugün anlama kapasitem çok zayıf.

Ayeti ver hadi, belki meşgale olur bana da...

Sitelerde Paylaş

yıldızların şeytanlara atış taneleri olması mevzusu...

benimde merak edip araştırdığım bir konuydu...

şu yoruma ulaştım...

eskiden yıldızlara bakıp geleceğe dair haber vermeye çalışanlar vardı...

yıldızlar onların atış sahası olmuştu...

bu işi yapanlara şeytanlar betimlemesi yapıldı...

yıldızlar yani gökyüzü onların atış alanı oldu...

olan işleri kıldık ettik diye anlatması kuranın uslubu olabilir....

şeytanların yani müneccimlerin atıp tutmalarına karşılık ilahi vahy yani selim akıl öyle şeyler söyler ki onları yakıp kül eder...

yani söylenen atışları etkisiz ve değersiz kılar...

bilmem ki bu yorum anlaşılmış mıdır...

Sitelerde Paylaş

mülk 5

Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve (ahirette de) onlara alevli ateş azabını hazırladık.

tarihinde Honolulu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yıldızların şeytanlara atış taneleri olması mevzusu...

benimde merak edip araştırdığım bir konuydu...

şu yoruma ulaştım...

eskiden yıldızlara bakıp geleceğe dair haber vermeye çalışanlar vardı...

yıldızlar onların atış sahası olmuştu...

bu işi yapanlara şeytanlar betimlemesi yapıldı...

yıldızlar yani gökyüzü onların atış alanı oldu...

olan işleri kıldık ettik diye anlatması kuranın uslubu olabilir....

şeytanların yani müneccimlerin atıp tutmalarına karşılık ilahi vahy yani selim akıl öyle şeyler söyler ki onları yakıp kül eder...

yani söylenen atışları etkisiz ve değersiz kılar...

bilmem ki bu yorum anlaşılmış mıdır...

anlaşıldı kirec

ancak bende umarım şunu anlatabilmişimdir

sen böyle yorumlayarak istisnasız her kitabı kutsal kabul edebilirsin.

inanmayan getirsin bir yazı oradan neler neler çıkartırım bu mantıkla.

kuran apaçık olduğu için ilk anlam önemli değil midir?

ayrıca arapçada atış alanı bizdeki gibi bir anlamda mı acaba?

Sitelerde Paylaş

anlaşıldı kirec

ancak bende umarım şunu anlatabilmişimdir

sen böyle yorumlayarak istisnasız her kitabı kutsal kabul edebilirsin.

inanmayan getirsin bir yazı oradan neler neler çıkartırım bu mantıkla.

kuran apaçık olduğu için ilk anlam önemli değil midir?

ayrıca arapçada atış alanı bizdeki gibi bir anlamda mı acaba?

ilk anlam nedir...

senin duyduğunda anladığın ilk anlam mıdır...

yoksa kuranın ilk muhatablarının duyduklarında anladıkları mı...

bana göre ilk muhatabların anladıklarıdır...

kuranın apaçık olması da o ilk muhatablar içindir...

bizim için apaçık olmadığı besbelli...

çünkü kuran bizi düşünerek değil ilk muhatabın anlayabileceğini düşünerek hitabeder...

bizler ilk muhatabların kafa yapısına düşünce sistemine yaşamına aşina oldukça kurandaki ifadeleri anlama oranımız artar...

ve ondan daha verimli bir şekilde yararlanabiliriz...

Sitelerde Paylaş

ilk anlam nedir...

senin duyduğunda anladığın ilk anlam mıdır...

yoksa kuranın ilk muhatablarının duyduklarında anladıkları mı...

bana göre ilk muhatabların anladıklarıdır...

kuranın apaçık olması da o ilk muhatablar içindir...

bizim için apaçık olmadığı besbelli...

çünkü kuran bizi düşünerek değil ilk muhatabın anlayabileceğini düşünerek hitabeder...

bizler ilk muhatabların kafa yapısına düşünce sistemine yaşamına aşina oldukça kurandaki ifadeleri anlama oranımız artar...

ve ondan daha verimli bir şekilde yararlanabiliriz...

işte tam olarak o açıdan bakınca yani onların anladığı ilk anlamdan bakınca kuranın insan ürünü olduğu anlaşılıyor.

ve eğer kuran ilk muhataba hitap ediyorsa nerede kaldı evrenselliği..

senin yazdıklarına göre islamı bölgesel bir inanç olarak düşünebilir miyiz?

kuranda ümmel kura ve çevresi yazar. arapça ifadesi kullanılır.

bunlar da beni etkilemiyor.

eğer bu kitabın yargıları bana göre değilse asla tüm insanlığa yollanmamıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...