Jump to content

Din niçin zararlıdır? Çünkü herkesin kendi amacına göre kitleleri yönlendirmesini

Recommended Posts

Toplulukların kişiler tarafından yönlendirmesi işini sadece din değil, yeterince detaylandırılmış iyi kötü her türlü ideoloji yapıyor zaten. Ha dinler ayırımcılığı savunur mu? tabii ki de. Meselâ islâmın barışı sadece islâma sığınanadır. Ama bence başlıkta yazan tarafsız bir bakış açısı olmamış.

Sitelerde Paylaş
Toplulukların kişiler tarafından yönlendirmesi işini sadece din değil, yeterince detaylandırılmış iyi kötü her türlü ideoloji yapıyor zaten. Ha dinler ayırımcılığı savunur mu? tabii ki de. Meselâ islâmın barışı sadece islâma sığınanadır. Ama bence başlıkta yazan tarafsız bir bakış açısı olmamış.

İdeolojilerle başedilebilir, karşıt görüşler savunulabilir ama ilahi bir güce atfedilen fikirlerle savaşmak çok daha zordur, mesele bu...

Sitelerde Paylaş

bence insanlara ev verme olayında ayrımcılık olmamalı.bu tür şeylerde kişilerin inançları göz önüne alınmamalıdır.bu ayrımcılığı ateiste yapabilir müslümanda.kişilerin yaptıkları haksızlıkları tüm dinlere mal edemeyiz.saygılar.

Sitelerde Paylaş

Zaten bu yüzden dinler binlerce sene var olabilir ve yine binlerce sene insanları ötekileştirebilir ve diğer varlıkları öldürmek veya zulmetmek için gerekçeler uydurabilirler... Üstelik dine dayalı bir şekilde yapılan zulümlerde çoğu zaman kişinin vicdanı da çok rahattır tuhaf bir şekilde, olayları rasyonalize etmiştir...

Sitelerde Paylaş

Şu realiteyi göz ardı etmemek gerekir ki; bir din kendinden önceki dinin verilerini tedavülden kaldırır. Yeni dinin ahkamı geçerlidir.

Mesela; yahudilik dininden önce mevcut olan dinin hikmi nasılki kendisi geldiğinde kalmış olarak kabul edip yahudiliği anayasa olarak kabul etmişlerse, kendisinden sonra gelen sırasıyla hristiyanlığı ve İslamiyeti de kabul edip onların muktezasıyla zamanla amel etmeleri gerekir.

O halde gerek zaman, gerekse de tahrif olmaması özelliğiyle İslam dininin verileri diğer dinlerin verilerini olduğu gibi devre dışı tutmuştur. Eğer bu kanun olmamış olsaydı herkezin Adem peygambere göndeilen dinin hükümleri ile amel etmesi gerekir ve tekrar takrar din gönderilmezdi. Demek insanlığın dönelerine göre , olgunlaşmasına göre dinlerin de olgunlaşarak onların hayat standartlarına cevağp verecek kalitede tekrar revize edilmiş olması hikmetin ta kendisidir.

Sözün özü İslamiyetten önceki din müntesipleri hala eski zaman verilerine göre mesleye baktıkları ve kendilerini de hala kutsal bir dinin müntesibi gördükjleri için yaptıklarını din namına ve dediğiniz gibi malesef vicdanları sızlamadan yapmaktadırlar. Bu da dinler arasında olmaması gereken- daha doğrusu din değil ki onlar yani aslı bozulmuş olduğu için- dinler arası kargaşa varmış gibi gözüküyor. Halbu ki burada sadece ve sadece hak ile batılın bir çatışması vardır.

Hem islamiyet ağaçların, karıncaların dahi hakkı hayatını gözetirken insanların hakkını daha ziyade gözetmektedir. Haksız yere öldürülen insanın tıpkı bir insanlık aleminin ve kainatın öldürülmesi katiyetinde kabul eder ve bu fiili de büyük günah olarak nitelendirir. Nefsi müdafa ise zaten her zaman helal kılınmıştır o meselemizden hariçtir.

Sitelerde Paylaş
Şu realiteyi göz ardı etmemek gerekir ki; bir din kendinden önceki dinin verilerini tedavülden kaldırır. Yeni dinin ahkamı geçerlidir.

Mesela; yahudilik dininden önce mevcut olan dinin hikmi nasılki kendisi geldiğinde kalmış olarak kabul edip yahudiliği anayasa olarak kabul etmişlerse, kendisinden sonra gelen sırasıyla hristiyanlığı ve İslamiyeti de kabul edip onların muktezasıyla zamanla amel etmeleri gerekir.

O senin hüsnü kuruntun, amel etmişler mi; islam diğer dinleri silmiş mi? Üstelik islam sadece bir orta doğu dinidir ve evrensel falan da değildir... Zaten uzak doğuya gelmiş bir peygamber falan da yoktur... Hadi kal sağlıcakla...

Sitelerde Paylaş
O senin hüsnü kuruntun, amel etmişler mi; islam diğer dinleri silmiş mi? Üstelik islam sadece bir orta doğu dinidir ve evrensel falan da değildir... Zaten uzak doğuya gelmiş bir peygamber falan da yoktur... Hadi kal sağlıcakla...

Peki size bir soru sorayım aziz dostum. Bilgisayar yazılımı amerikada bulununca illa onu sadece amerikalılar ve o asrın insanları mı kullanması ve ondan faydalanması gerekir. ?

Burada önemli olan gerçeğin hayatımıza bir değer katmasıdır. Bu o kiş tarafından gündeme getirilmiş olsun bu kişi tarafından getirilmiş olsun hiiiç fark etmez. bakın ben bir neseben türküm ama bir Arab'ın (a.s.m) eliyle bize takdim edilen nimettten ahyıflanmadan faydalanıyorum. Tıpkı Edison'un ampülünden Grahambelle'in telefonundan faydalandığım gibi..

Hüküm olarak silmek ayrı şey, fikir olarak bir şeyin değersiz olduğu halde varlığını devam ettirmesi ayrı şeydir değil mi değerli arkadaşım..

Sitelerde Paylaş
Dinler bilimin, teknolojinin ve gelişmenin karşısındadırlar ve asırlar boyunca sekte vurmuşlardır. İddia ediyorum: eğer dinler olmasaydı, şu anda insanlık en az 200 yıl daha ileri olacaktı...

Siz anlaşılan bağnazcılıkla hem hal olan müslümanlarıntakdim ettikleri din ile ve eski tahrif olmuş dinlerine bağlı dindar hristiyanların durumları ile hakiki din olan islamiyet ve onun gerçek müntesiiplerini aynı kefeye koyma azmi ve gayretindesiniz.

İşte herşey ortada İslamiyet tarih sahnesinde olduğu müddetçe ve onun müntesipleri de ona sımsıkı sarıldıkları müddetçe hem bilim de hem dünya siyasetinde değişmez aktör olmuşlardır. Ne zaman ki müslümanlar dinlerinden gelen emirlere ve verilere sırt çevirdiler hem ilerlemeleribde hem de dünya siyasetindeki yerlerinde bir boşluk meydana gelmiştir. Avrupada ise durum tamamen tersine gelimiştir. Onlar ise ne kadar bozulan dinlerinden uzaklaşmışlarsa o derece akla yani gerçeğe yaklaştıkları için başarı onlar için artık kaçınılmaz olmuştur..

Sitelerde Paylaş
Zaten bu yüzden dinler binlerce sene var olabilir ve yine binlerce sene insanları ötekileştirebilir ve diğer varlıkları öldürmek veya zulmetmek için gerekçeler uydurabilirler... Üstelik dine dayalı bir şekilde yapılan zulümlerde çoğu zaman kişinin vicdanı da çok rahattır tuhaf bir şekilde, olayları rasyonalize etmiştir...

diğer dinler beni ilgilendirmez.ben sadece kendi dinimi savunmak durumundayım.dünyadaki tüm katliamlar islamdanmı çıkmıştır..pkk,adolf hitler, karın deşen jack,2yıl önce ramazanda 10 15 kişiyi öldüren 2 seri katil, kapkaççılar,hırsızlar,mafya babaları,hortumcular vs islamın eserimidir? ayrıca insanlar islamı birilerini öldürmek içinmi savunuyorlar ben niye kimseyi öldürmüyorum.bence çok önyargılı bi ifade bu.yani size göre dünyadaki 1.5 milyar müslüman katil,bir avuç ateist iyilik meleği. bumudur yani?

Sitelerde Paylaş
Peki size bir soru sorayım aziz dostum. Bilgisayar yazılımı amerikada bulununca illa onu sadece amerikalılar ve o asrın insanları mı kullanması ve ondan faydalanması gerekir. ?

Burada önemli olan gerçeğin hayatımıza bir değer katmasıdır. Bu o kiş tarafından gündeme getirilmiş olsun bu kişi tarafından getirilmiş olsun hiiiç fark etmez. bakın ben bir neseben türküm ama bir Arab'ın (a.s.m) eliyle bize takdim edilen nimettten ahyıflanmadan faydalanıyorum. Tıpkı Edison'un ampülünden Grahambelle'in telefonundan faydalandığım gibi..

Hüküm olarak silmek ayrı şey, fikir olarak bir şeyin değersiz olduğu halde varlığını devam ettirmesi ayrı şeydir değil mi değerli arkadaşım..

Hayatına değer değil, saçmasapan günahlar ve yine saçmasapan bir cehennem inancı katıyorsa o dinle mücadele edilmesi gerekir... Budizmle niye mücadele etmiyoruz... Bir de bu dinde çarşafa girmemek günah ama seks kölesi (cariye) satın alıp evde bulundurmak günah değil; ne iş arkadaşım, nasıl bir hakk din bu böyle ?...

Bu arada dinin yolsuzluk ve hırsızlıkları önlemek şöyle dursun aksine onları rasyonalize etmek için yeni yollar geliştirilmesine yardımcı olduğu ile ilgili bir konumuz da var, bekleriz...

Dini kullanarak yolsuzlukları rasyonalize etme yöntemleri

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ne dinlerin ne de ideolojilerin topluma zararı vardır.

Zarar kendi düşüncesini başkasına zorla kabul ettiren diktatörlerden dolayı çıkar.

din örtünün diyorsa kızını ailesini zorla çarşafa sokan adam mı hatalı din mi hatalı ?

kuran ı okuyup tüm kafirleri öldürün ü görünce öldürme hissi uyanan, ve de bu faaliyeti gerçekleştiren insan mı suçlu din mi suçlu

din kitaplarını kafasına göre yorumlayıp fetfalar verenler mı suçlu yoksa apaçık allahın lafları olan kitaplar mı suçlu ?

oldu paşam dinler melektir .ama insanların içi kötüdür.

sanırım bu insanlığa bi hakarettir

Sitelerde Paylaş
Ne dinlerin ne de ideolojilerin topluma zararı vardır.

Zarar kendi düşüncesini başkasına zorla kabul ettiren diktatörlerden dolayı çıkar.

Diktatörlerin yetiştiği düşünce iklimlerini ise genelikle dinler veya bazen ideolojiler sağlar... Tarih bunu örnekleri ile dolu... Kitleleri din veya ideoloji olmadan diğerlerini öldürmeleri için yönlendiremezsiniz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...