Jump to content

Ordular neden var?

Recommended Posts

Freddie'nin belki de hiç üzerinde durulacağını düşünmeden öylesine abartılı yazdığı ifadeye karşı, MrGuitar son dönemdeki agresif yaklaşımıyla çok keskin bir karşı duruş sergilemiş, bunu da fırsat olarak değerlendiren Terence balıklama dalıp Kurtuluş Savaşı inkarcılığını yeniden gündeme getirmiş.

Üçü de doğru değil. Terence'nin ki hepten yanlış da, ilk ikisi eksik.

Osmanlı ordusu tamamen dağıtılmış, 300 binin üzerinde asker terhis edilmişti.

Yunan Ordusu Ege'ye çıktığında işgale karşı duracak bir ordu yoktu.

Hasan Tahsin'in ilk kurşunu, gerilla harekatının ve Kuvayi Milliye'nin kuruluşuna giden sürecin başlangıcıdır.

Ve 28 Mayıs 1919 Ödemiş'te Yunan ordusuna karşı ilk toplu direniş ve silahlı çatışma Kuvayi milliye'nin kuruluşu ve gerilla savaşının startıdır. Ödemiş Direnişi 31 Mayıs'a kadar sürmüş ve diğer bölgelerde de Kuvayi Milliye örgütlenmesinin fitilini ateşlemişti.

Bu tarihten Kasım 1920'ye kadar olan süreç gerilla savaşı sürecidir.

Batı cephesinde görevlendirilen Albay İsmet Bey düzenli ordunun kurulması çalışmalarına başlamıştır. Kasım-Ocak süreci düzenli orduya geçiş aşamasıdır.

Düzenli ordunun subayları elbette Osmanlı ordusunda daha önce görevli olan deneyimli askerlerdi.

Erat ise, hem Kuvayi Milliye güçlerinden, hem gönüllü katılımcılardan hem de askerliğe zorunlu çağrıya uyanlardan oluşmaktaydı.

Bu ordunun, Osmanlı ordusu olduğunu söylemek de yanlıştır, tamamen sıfırdan oluşturuldunu söylemek de. Ama elde hazır bir ordu olmadığı ve gerilla örgütlenmesinden düzenli orduya geçiş tarihi bir gerçektir.

Ordunun önemli bir kısmının daha önce Osmanlı ordusundaki güçlerden oluşuyor olması bu gerçeği değiştirmez. Önemli olan merkezi hükümetin, padişahın ve sadrazamın emirlerine uymayıp, milli mücadele için yeni bir ordu düzenlenmiş olmasıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dolayısıyla Emperyal Savaş'a, emperyal bir kuvvet olarak katılıp, yenilince toprakları işgal altında kalan Osmanlı İmparatorluğu'nun, kendi bürokrasisi ve generalleriyle yürüttüğü, bütün tedbirlere rağmen halkı içerisine katmayı pek de başaramadığı bir savaş gerçekleşmiştir. Bu savaş, Anadolu halklarının 'Kurtuluş Savaşı' değildir.

Agzi olan konusuyor tabirine tam da uyan bir ifade. Bu hain Resmen Anadolu halkina hakaret ediyor. Oysa ki Kurtulus savasi sonlarina dogru Kuvvayi milliye ordusunun nufusu sifirdan 600.000'e dayanmis bir sayiya erismisti. A be dangalak, bu nufus havadan zembille mi indi, yoksa Anadolu halkinin katkisiyla mi olustu? Beyin ozurlu, boyle bir kurtulus harbi Anadolu halki olmadan nasil yapilabilirdi?

Kurtulus harbine bu sekilde kara calmaya calisan insan artiklari Anadolu isyanini, Anadolu halkinin bagimsizlik mucadelesini yok saymayi marifet belleyen assagilik guruhlardir. Son yillarda seriatcilarin ve nonos liboslarin basi cekmesiyle bu iddialar gundeme getirilse de, Mustafa Kemal onderliginde yapilan Kurtulus harbine kara calamazlar.

Kurtulus harbi Anadolu halkinin topyekun yazdigi bir destandir...

Sitelerde Paylaş

Birak simdi hallac, en asil, en temel kesimi bu isin icine katmamissin. taraf tutuyorsun belli ki...

Gunumuzde Kurt milliyetcisi olmadan solcu olunmuyor. Ne kadar solcu varsa hepsi Kurt irkcisi. Ama eskiden boyle degildi, solculuk Kurt milliyetciligi yapmaktan gecmezdi. Peki neden boyle oldu? 12 Eylul yuzunden. Bu cakma solculari 12 Eylul uretti. Bunlarin bir yanlari Kurt milliyetcisi, diger yanlari seratci. O nedenle yuzde sifir virgul sifir yirmibes bile destekleri kalmadi. Oysa ki Turkiye solunun 12 Eylul oncesi cok ciddi bir destegi, cok onemli bir potansiyeli vardi. Simdi Ancak 3-5 tanesi Ateistforum'a gelmis, kendi kendine yelleniyor...

ben bundan bahsettiğimde dangalak bir solcu gelip bana akıl verdi

üstelik akpyi destekleyen biri haha

Sitelerde Paylaş

Hah, ağzınızdan bal damlıyor MrGuitar!

1.Emperyal Savaşın sonunda Anadolu'ya yerleşen düşman askerleriyle mücadele olanaklılığını sıfırdan yaratan Mustafa Kemal efsanesi sadece bir efsanedir; aslında, Mustafa Kemal Osmanlı Ordusu içerisinde örgütlenebilmiş Mim-Mim, Kafakol Cemiyeti, Teşkilat-ı Mahsusa vs. gibi örgütler aracılığıyla uygulamaya konan, ta Enver Paşa'lar baştayken hazırlanan B Planı vesilesiyle derlenip, toparlanmış ordunun lideri olarak başarıya ulaşmıştır. Mustafa Kemal hareketi baştan yaratmamış, şartlar onu hareketin liderliğine doğru ittirmiştir. (Burada 'Mustafa Kemal birşey yapmadı, liderlik kucağına düştü' veya 'Mustafa Kemal'in hareketin başına geçmesiyle, onun kişisel becerileri arasında bir bağ, ilişki yoktur' filan demeye çalışmıyorum, dikkat edile)

Ayrıca, Savaşta ölen halk evlatlarının kat be katı firari vardır. Halkın savaşa katılımı gerçekten de yok denecek kadar düşük bir düzeyde gerçekleşmiştir.

Dolayısıyla Emperyal Savaş'a, emperyal bir kuvvet olarak katılıp, yenilince toprakları işgal altında kalan Osmanlı İmparatorluğu'nun, kendi bürokrasisi ve generalleriyle yürüttüğü, bütün tedbirlere rağmen halkı içerisine katmayı pek de başaramadığı bir savaş gerçekleşmiştir. Bu savaş, Anadolu halklarının 'Kurtuluş Savaşı' değildir.

peki nedir vilpu?

bu bir halk kurtuluş savaşı değilse nedir??

Sitelerde Paylaş

Agzi olan konusuyor tabirine tam da uyan bir ifade. Bu hain Resmen Anadolu halkina hakaret ediyor.

Bu kalaslarla tarih mi tartışılır? Hayatında yüzünü görmediği adamın niyetleri ve psikolojik eğilimlerini, bağlantılarını çözüp, karakteri hakkında yorum yapan bu hasta herifleri modlar görmüyor mu?

Bir ara Pante'ye yanıt yazarım, bu kalas zaten yeni birşey yazmadığı gibi 'halk müthişti, halk yaptı, aslanım halk!' goygoyculuğu dışında, tarihi tarih bilimi gibi tartışma adına hiçbir yeterliliği olmadığını yazısıyla ispat etmiş zaten.

'Anadolu halkına hakaret ediyor'muşum, aslında tam da Anadolu halkının onurunu kurtarıyorum...

Sitelerde Paylaş

peki nedir vilpu?

bu bir halk kurtuluş savaşı değilse nedir??

Bir 'ülke kimin? buranın ağası kim?' savaşı olmak ötesinde bir anlama sahip değil; Mustafa Kemal döneminde de halk yönetimde söz sahibi değildi, işgalciler kalsa yine olmayacaktı.

Balkan Savaşları, 1.Dünya Savaşı, hatta tek başına Çanakkale'yi filan göz önüne getirirsen; iktisadi sistemi çökmüş, savaşlarda perişan olmuş bir milletin zorla cepheye sürüldüğü bir savaş, halkın savaşı değildir.

Zaten emperyal paylaşım savaşına taraf olarak girip, sonra ülken işgale uğradığına 'anti-emperyalist' savaş, 'kurtuluş savaşı' diye ısrar etmenin de bir anlamı, alemi yok.

Sitelerde Paylaş

Bir 'ülke kimin? buranın ağası kim?' savaşı olmak ötesinde bir anlama sahip değil; Mustafa Kemal döneminde de halk yönetimde söz sahibi değildi, işgalciler kalsa yine olmayacaktı.

Balkan Savaşları, 1.Dünya Savaşı, hatta tek başına Çanakkale'yi filan göz önüne getirirsen; iktisadi sistemi çökmüş, savaşlarda perişan olmuş bir milletin zorla cepheye sürüldüğü bir savaş, halkın savaşı değildir.

Zaten emperyal paylaşım savaşına taraf olarak girip, sonra ülken işgale uğradığına 'anti-emperyalist' savaş, 'kurtuluş savaşı' diye ısrar etmenin de bir anlamı, alemi yok.

enperyal savaşa giren osmanlıydı

tc de tıpkı ermenistan yunanistan yapay arap ülkeleri gibi bağmsızlığını kazandı

halk nasıl söz sahibi olacaktı

yüzlerce yıl ne olduğunu bilmeden yaşadı müslüman olmayı araplık gibi algıladı

yüzlerce yıl osmanlı baskısı ile yaşadı

Sitelerde Paylaş

Bu kalaslarla tarih mi tartışılır? Hayatında yüzünü görmediği adamın niyetleri ve psikolojik eğilimlerini, bağlantılarını çözüp, karakteri hakkında yorum yapan bu hasta herifleri modlar görmüyor mu?

Bir ara Pante'ye yanıt yazarım, bu kalas zaten yeni birşey yazmadığı gibi 'halk müthişti, halk yaptı, aslanım halk!' goygoyculuğu dışında, tarihi tarih bilimi gibi tartışma adına hiçbir yeterliliği olmadığını yazısıyla ispat etmiş zaten.

'Anadolu halkına hakaret ediyor'muşum, aslında tam da Anadolu halkının onurunu kurtarıyorum...

Kime hizmet ettiği belirsiz bu hain tarih biliyorum ayağına agzından irin akıtıyor. Bir de utanmadan modlar görmüyor mu ayagı yapıyor. Senin ensendeyim .., seni takip edeceğim.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tarih biliyorum diyen beyinsizin yorumuna bakın... Ittihat Terakki'nin tek taraflı aldıgı kararı Anadolu halkının resmi kararı sayıyor, bunun üzerine fikir yürütüyor andavallı. Ulan beyinsiz, emperyalistlerle savaşa girelim diye Osmanlı sınırlarında dahilinde referandum mu yapıldı ki halkı bu savaşın sorumluluğuna dahil ediyorsun? Savaş kararı İttihatçı iktidarın kararı değilmiydi?

Bir de karşımıza çıkmıs Tarih felsefesi yapıyor yarım aklıyla.

Sitelerde Paylaş

Tarih biliyorum diyen beyinsizin yorumuna bakın... Ittihat Terakki'nin tek taraflı aldıgı kararı Anadolu halkının resmi kararı sayıyor, bunun üzerine fikir yürütüyor andavallı. Ulan beyinsiz, emperyalistlerle savaşa girelim diye Osmanlı sınırlarında dahilinde referandum mu yapıldı ki halkı bu savaşın sorumluluğuna dahil ediyorsun? Savaş kararı İttihatçı iktidarın kararı değilmiydi?

Bir de karşımıza çıkmıs Tarih felsefesi yapıyor yarım aklıyla.

Yazılarım boyunca 'halkın sorumluluğu filan yok bu savaşta' mesajını iletiyor olmama rağmen, senin bunu anlamanı beklemiyorum, inan bana beklemiyorum.

olmayan 'saygınlığını' böyle sahte nickler arkasına saklanarak korumaya çalışman hiçbir şey ifade etmiyor, inan bana. Yetersiz edebi stilin, boş tarzınla her yerde, her daim sırıtıyorsun.

Hiç meraklanma, az sonra kendim iptal ettireceğim üyeliğimi zaten. Mesaj kutuma geçen sefer yaptığın gibi 'anne'li, 'avrat'lı küfürler yazmana gerek yok. Görmeyeceğim de nasılsa.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

enperyal savaşa giren osmanlıydı

tc de tıpkı ermenistan yunanistan yapay arap ülkeleri gibi bağmsızlığını kazandı

halk nasıl söz sahibi olacaktı

yüzlerce yıl ne olduğunu bilmeden yaşadı müslüman olmayı araplık gibi algıladı

yüzlerce yıl osmanlı baskısı ile yaşadı

evet katılıyorum

osmanlı yüzünden dünya bizi arap sanıyor

oysa masumane bir avrupa-balkan ülkesiyiz.

yani ülkesi olucaktık.

birde şovenist osmanlıcılar,ülkücüler,türk-islamcılar türedi mi osmanlı ateşi dahada şiddetleniyor.

kimse çıkıpta osmanlıdan ayrıyız demiyor,diyemiyor.

ülkemize turist geliyor,bir bakıyor göklerden gelen bir ses,arapça hemde,bağırıyor,sonra niye yabancılar bizi arap sanıyor oluyor.

tarihinde VahsiZenci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ordular neden var?

Ordu bence şart. Savunmanın en önemli parçası, ordudur.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet katılıyorum.

Muhakkak çoğu insan bu şekilde düşünüyordur. Saldırgan insanlar olduğu sürece, savunma ihtiyacı mutlaka olacak. Profesyonel ordu olmasıda önemli tabi.

Peki, ilk ordu ne zaman kurulmuş? Tarih kitaplarında verilen bilgiler, doğrumudur?

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...