Jump to content

münafıklık nedir?

Recommended Posts

sorularla islamiyet sitesindeki münafıklık tanımı:

Münafıklık iki anlamda kullanılmaktadır.

Birincisi; inançla alakalıdır. Küfrünü gizleyip, inandığını söyleyen veya inanmış gibi davranış sergileyen kimse bu anlamdaki münafıktır. Münafık dendiğinde ilk akla gelen de budur.

İkincisi; amelî münafıklıktır. Bu çeşit münafıklık daha çok iki yüzlülük yapmak, farklı yerlerde farklı davranış sergilemekle kendini gösterir.

başka bir tanımı var mı bilmiyorum

kendini allah sananlar var ondan tanımı yazayım dedim

Sitelerde Paylaş

Sevgili queen

Münafıklıkla ilgili bu sitede daha önce uzun bir makale yayıma vermiş, makalem siyasi içerikli olduğundan ben de AKP'yi münafıklıkla itham etmiştim . Konuyla alakalı olduğundan bu yazıyı bir daha yayıma veriyorum .

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=33239&st=80

-----------------------------------

'' Münafık '' kelimesi bilindiği üzere dinsel bir terimdir . Bu kavramın bir dinsel manası, bir de geniş manası vardır .

Dinsel manası; arabozan, inanmadığı halde inanıyormuş gibi yapan ...

Geniş manası ise; yalancı, verdiği sözü tutmayan, emanete hıyanet eden, namert, ikiyüzlü davranandır . Ki bahsini ettiğim bu kavramın geniş manası aynı zamanda münafıklığın alametlerindendir .

İnsanların kalbini yarıp da içine bakma imkanımız olmadığına göre, münafıklık tesbitinde geriye sadece alametlerine bakmak kalıyor .

Kişi, verdiği sözü tutmuyor, yalan söylüyor ve emanete de hıyanet ediyorsa o kişi münafığın ta kendisidir .

Bu bağlamda düşünürsek; önüne geleni ve kendisi gibi düşünmeyenleri, bilinçli bir şekilde bel altı çalışarak sürekli münafıklıkla suçlayan şu muhterem AKPlilerin partilerine bakalım hele bir :

Bildiğiniz üzere bu hükümet üç buçuk yıldır iktidarda .

Ve bu zamana kadar hep doğruyu konuştular, hiç yalan söylemediler, öyle mi ?

Yani başta başbakan olmak üzere bütün AKPliler ve de bütün partizanları hep dürüstçe mi hareket ettiler bu zamana kadar ?

Bana çıkıp da ''politikaya atıldım ve hiç yalan söylemedim '' diyen kişi, bence dünyanın en büyük yalancısıdır .

Kaldı ki AKP ve partizanları bir numaralı yalancı .

Zamanında basının önünde resmen ''gerekirse papaz elbisesi bile giyerim '' diyen ve bu sözleriyle bir anlamda taraftarlarına ''ikiyüzlü olun, riyakar olun '' mesajı gönderen başbakan Tayyip Erdoğan hiç yalan söylemeyecek öyle mi ?

Gelelim münafıklığın ikinci alametine ...

Bu hükümet verdiği sözleri tutmuş mudur ?

Hatırlayınız; seçim öncesinde ne sözler veriyordu ne sözler .

Yolsuzluğu önlüyordu, dokunulmazlığı kaldırıyordu, IMF'yi kovuyordu, dürüst yönetim vaat ediyordu, ediyordu da ediyordu ...

At gitsin, yalandan kim ölmüş .

Söz ver gitsin, işbaşına gelince hangi Allah'ın kulu hesabını sorabilir ki ?

Ee peki ne oldu; önlediler mi yolsuzluğu, kaldırdılar mı dokunulmazlığı, getirdiler mi dürüst yönetimi, IMF'yi kovdular mı ?

Neredee, tam tersi olmadı mı ?

IMF'ye daha önce elimizi vermişken şimdi kolumuzu da hepten kaybettik; yolsuzluk dersen, AKP'nin gırtlağına kadar yolsuzluğa battığını kendi adamları ( bkz. Hatay AKP milletvekili Fuat Geçen ile Balıkesir AKP milletvekili Turhan Çömez ) söylüyor gayet açık ve de seçik bir şekilde .

Dokunulmazlığı kaldırmalarını ise zaten ümit eden yok.

Terör dersen aldı başını gidiyor, PKK ve Kürtçüler daha tarihinde hiç bu kadar şımaramamışlardı .

Dış politika dersen hepten facia; ABD bir taraftan tokatlıyor, AB bir başka taraftan ...

Türkiye, şamar oğlanı ya !

Sağolsun, Gül gibi bir dışişleri bakanımız var; AB sömürge valileri gocunmasın diye yüzlerine pişkin pişkin sırıtıyor da sırıtıyor ve verilen direktifleri de harfiyen yerine getiriyor :

- Yaparız efendim, ederiz efendim, ne demek efendim, emriniz olur efendim !

Seçim öncesi verilen sözler de tutulmadı, kaldı mı geriye emanete hiyanet ...

Emanete hıyanet konusuna geçmeden önce belirtmek isterim ki, devlet dediğimiz gerçekte bizleriz ve o devletin bütçesi de gerçekte bizim vergilerimizle oluşturulan bir bütçedir, oradaki meblağ ise hepimizin ve Türk halkının parasıdır. Hatta orada henüz dünyaya dahi gelmemiş bizden sonraki nesillerin de kul hakkı vardır . Seçilip de işbaşına getirilen hükümetteki siyasetçilere halkın bu bütçesi sadece emanet edilir .

Şimdi AKP, bu zamana kadar bu emanete adam gibi sahip çıkmış mıdır ?

Çıkmışsa, Balıkesir AKP milletvekili Turhan Çömez ne diye AKP'deki yolsuzluklara bağırıyor ?

Çıkmışsa, Hatay AKP milletvekili Fuat Geçen ne diye AKPli Ali Dibo çetelerinden bahsediyor ?

Hani başkası söylese hemencecik şu denilir :

- İftiracı münafıklar; biz AK Partiyiz, bizim din-i bütün, üstelik de apAK Partimiz hiç öyle şeyler yapar mı kefereler !

Niye Türk Medyası Abdüllatif Şener'in değil de, günlük başbakanın Kemal Abisi'nin yolsuzluklarını anlatıyor, onu da bana bir zahmet anlatabilirler mi ?

Kısacası, benim canım AKPli kardeşlerim, ben de diyorum ki :

- Münafıklığın alametinin üçü de var; partinizde de, sizlerde de ...

O halde partiniz AKP'den ve o partiyi ölümüne savunan sizlerden daha iyi münafık mı olur ?

Yakup - 31.05.2006

Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim yakup okuyorum şuan

bunların mantığına göre müslümanım diyen kimse müslüman değil bir kendileri sütten çıkma

militanlar gelip burada birini aynı anda hem kafirlikle hem münafıklıkla bile suçlayabiliyor

üstelik gelip vatan kavramı ile din kavramını bile birbirine karıştıracak kadar hastalar

hep diyorum ya ne çektiysek bu gizli münafıklardan çektik ^_^

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:lol: hayırdır sen de mi hizbullahçısın canım

inancın tamamen hissi bir olay olduğunu bilen biri hem de çok kültürlü bir ateist böyle söylerse ben bunda art niyet ararım

bu durumda sen de iftiracı ve haysiyetsiz olduğunu kanıtladın

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam'da münafıklık; müslümanlar içinde yeralan ama aslında inanmayanlara deniyor.

Böyle yerleşmiştir, kime sorsanız münafığı böyle tarif eder.

Yani, bir insan "müslümanım" diyor, namaz kılıp oruç tutuyor ama müslüman olmayabilir.

Peki bunu kim bilebilir?

Ayetlere bakarsanız; Allah onları bilir.

Hadislere bakarsanız; peygamber ashabı içindeki münafıkları isim isim bildirmiş.

Ve yine hadislere bakarsanız; Kimse kimsenin kalbini bilemez, imanın kimde olduğunu Allah bilir.

Öyleyse "müslümanım" diyen birisine münafık demek mümkün değil.

Bir insanın münafık olduğu bilinse; o zaten artık münafık tanımından çıkar, kafir tanımına girerdi.

Fakat ayetleri araştırıp incelerseniz münafık tanımının İslam'daki gibi olmadığını görürsünüz.

Kur'an'a göre münafık; Müslümanken inancını değiştirip İslam'dan çıkanlardır.

Yani mürtedlik, münafıklığın sonuç aşamasıdır.

O yüzden Kur'an'da tam müslüman olmayanlara, ortayol tutturanlara, savaşa katılmayanlara, namaz kılmada tembellik yapanlara, emirleri harfiyen yerine getirmeyenlere, zekatı vermeyen ya da eksik verenlere münafık suçlamasında bulunulmuştur. Bu suçlamayla tatlı su müslümanlarını etkileyip kendileri gibi fanatik olmaları sağlanmak istenmiştir. Bunun için de münafıkların yalancı oldukları, fitne-fesat peşinde koştukları, fasık oldukları, cimri oldukları, dedikodu yaptıkları, sözlerinde durmadıkları vb. kötü karakterleri taşıdıkları öne sürülmüştür.

Bu tarifime itiraz ediyorlar ama işte kanıtı olan ayetler:

Münafikun-1. Münafıklar sana geldiklerinde: Şahitlik ederiz ki sen Allah'ın Peygamberisin, derler. Allah da bilir ki sen elbette, O'nun Peygamberisin. Allah, münafıkların kesinlikle yalancı olduklarını bilmektedir.

Münafikun-2. Yeminlerini kalkan yapıp Allah yolundan yan çizdiler. Gerçekten onların yaptıkları ne kötüdür!

Münafikun-3. Bu, onların önce iman edip sonra inkâr etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması sebebiyledir. Artık onlar anlamazlar.

1. ayetle 3. ayeti kıyasladıktan sonra, şimdi de 1. ayetle aşağıdaki ayeti karşılaştırın:

Münafık-5. Onlara: Gelin, Allah'ın Peygamberi sizin için mağfiret dilesin, denildiği zaman başlarını çevirirler ve sen onların, büyüklük taslayarak uzaklaştıklarını görürsün.

Şimdi düşünelip 1. ayetteki gibi davranan 5. ayetteki gibi davranır mı?

Kimbilir Muhammed hazretleri ne istedi ki onlardan kabul etmediler.

Münafık-7. Onlar, “Allah Resûlü’nün yanında bulunanlara (muhacirlere) bir şey vermeyin ki dağılıp gitsinler” diyenlerdir. Hâlbuki göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır. Fakat münafıklar (bunu) anlamazlar.

Hah, şimdi anlaşıldı hazretin rahatsız olduğu konu?

Münafık-8. Onlar, “Andolsun, eğer Medine’ye dönersek, üstün olan, zayıf olanı oradan mutlaka çıkaracaktır” diyorlardı. Hâlbuki asıl üstünlük, ancak Allah’ın, Peygamberinin ve mü’minlerindir. Fakat münafıklar (bunu) bilmezler.

Bu ayette söz edilen rahip Ebu Amir ve yandaşlarıdır. İslam'a karşı savaşana kafir denmez miydi?

Münafık-10. Herhangi birinize ölüm gelip de, “Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!” demeden önce, size rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayın.

Münafık olmayın, çıkın paraları. :lol:

Sitelerde Paylaş

:lol: hayırdır sen de mi hizbullahçısın canım

inancın tamamen hissi bir olay olduğunu bilen biri hem de çok kültürlü bir ateist böyle söylerse ben bunda art niyet ararım

bu durumda sen de iftiracı ve haysiyetsiz olduğunu kanıtladın

Niye inançlı gibi görünmeye çalışıyorsun ki? Daha çok mu ilgi gösterilsin istiyorsun? İslamın içine s.çan bir sürü iletin var. Sonra Allah diye bi insanın var olduğunu söylemek ya takiyyeciliktir, arkasında bir sürü amaçları vardır. Ya da salaklıktır. Senin salak olmadığını düşündüğümden takiyyecisin...

Sitelerde Paylaş

Niye inançlı gibi görünmeye çalışıyorsun ki? Daha çok mu ilgi gösterilsin istiyorsun? İslamın içine s.çan bir sürü iletin var. Sonra Allah diye bi insanın var olduğunu söylemek ya takiyyeciliktir, arkasında bir sürü amaçları vardır. Ya da salaklıktır. Senin salak olmadığını düşündüğümden takiyyecisin...

senin dengesizliğin ortada olduğu için gülüyorum elbette

bu forum nurcu forum mu??

neden bu şekilde ilgi çekmek istiyim :blink:

başkası da gelip hep müslümandı zaten diyor :blink:

akıl akıl gel şeyime takıl

islamın içine eden iletiler genelde militan ruhlu delilerin iletileri diye biliyorum ben

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar

Sitelerde Paylaş

Münafık

Hani vardır ya her ideolijide birşeylerin yanlış gittiğini anlayan insanlar.İdeolojileri için herşeyi yapmayı göze almayanlar.Evrensel değerlere sadık olanlar.Yaşam hakkı farklı düşünme hakkı diyenler.İşte Muhammede göre münafık bunlardır.Günümüzde subjektif ajan deniyor bunlara.

İnanınki bu Muhammed fıtır zeka müthiş devrimci.

Sitelerde Paylaş

Ankebut (29)

10.İnsanlar arasında kimi de vardır ki, "Allah'a iman ettik." der sonra da Allah uğrunda bir eziyete uğradığı zaman, insanların işkencesini Allah'ın azabı gibi tutar. Andolsun ki, Rabbinden bir yardım gelirse, "Kesinlikle Biz sizinle beraberdik." diyeceklerinde şüphe yoktur. Acaba Allah, bütün insanların sinelerindekini en iyi bilen değil midir?

11.Ve kesinlikle Allah, iman etmiş olanları herhalde bilecektir; münafıkları da bilecek elbette.

12.Bir de küfredenler o iman etmiş olanlara: "Bizim yolumuza uyun, biz de sizin günahlarınızı yüklenelim!" dediler. Oysa onlar, onların günahlarından hiçbir şey yüklenecek değillerdir ve onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Nisa (4)

140.O, size kitab'ında şunu da indirmiştir: "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla eğlenildiğini işittiğiniz zaman başka bir konuşmaya dalmalarına kadar o heriflerin yanlarında oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Şüphesiz ki Allah, münafıklarla kafirleri, topunu birlikte cehennemde bir arada toplayacaktır.

141.Onlar ki, sizi gözetleyip duruyorlar; Eğer Allah tarafından size bir zafer ulaşırsa: "Beraber değil miydik?" diyecekler; Eğer kafirlere zaferden bir pay düşerse: "Biz sizden üstün gelmedik mi? Sizi müminlerden kurtarmadık mı?" diyecekler. Allah kıyamet günü aranızda hükmünü verecektir. Ve hiçbir zaman kafirler için müminler aleyhine bir yol ve imkan verecek değildir.

142.Her zaman münafıklar Allah'a hile yapmaya çalışırlar, Allah da hilelerini başlarına geçirir. Namaza kalktıkları vakit üşene üşene kalkarlar, halka gösteriş yaparlar, yoksa Allah'ı pek az anarlar.

143.Arada (İman ile küfür arasında) bocalayıp duruyorlar; ne onlardan yana oluyorlar, ne de bunlardan. Kimi de Allah şaşırtırsa artık ona sen bir yol bulamazsın.

tarihinde peopleoftheuniverse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
143.Arada (İman ile küfür arasında) bocalayıp duruyorlar; ne onlardan yana oluyorlar, ne de bunlardan. Kimi de Allah şaşırtırsa artık ona sen bir yol bulamazsın.

İşte Muhammed'in asıl rahatsız olduğu konu. :lol:

Şeriatçiler dei günümüzün tatlısu müslümanlarını sevmez.

İsterler ki daha fanatik olsunlar.

O yüzden de sürekli suçlama, sürekli tekfir, sürekli birbirini münafıklıkla, kafirlikle suçlama vardır.

Sitelerde Paylaş

Ankebut (29)

10.İnsanlar arasında kimi de vardır ki, "Allah'a iman ettik." der sonra da Allah uğrunda bir eziyete uğradığı zaman, insanların işkencesini Allah'ın azabı gibi tutar. Andolsun ki, Rabbinden bir yardım gelirse, "Kesinlikle Biz sizinle beraberdik." diyeceklerinde şüphe yoktur. Acaba Allah, bütün insanların sinelerindekini en iyi bilen değil midir?

11.Ve kesinlikle Allah, iman etmiş olanları herhalde bilecektir; münafıkları da bilecek elbette.

12.Bir de küfredenler o iman etmiş olanlara: "Bizim yolumuza uyun, biz de sizin günahlarınızı yüklenelim!" dediler. Oysa onlar, onların günahlarından hiçbir şey yüklenecek değillerdir ve onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Nisa (4)

140.O, size kitab'ında şunu da indirmiştir: "Allah'ın ayetlerinin inkar edildiğini ve onlarla eğlenildiğini işittiğiniz zaman başka bir konuşmaya dalmalarına kadar o heriflerin yanlarında oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Şüphesiz ki Allah, münafıklarla kafirleri, topunu birlikte cehennemde bir arada toplayacaktır.

141.Onlar ki, sizi gözetleyip duruyorlar; Eğer Allah tarafından size bir zafer ulaşırsa: "Beraber değil miydik?" diyecekler; Eğer kafirlere zaferden bir pay düşerse: "Biz sizden üstün gelmedik mi? Sizi müminlerden kurtarmadık mı?" diyecekler. Allah kıyamet günü aranızda hükmünü verecektir. Ve hiçbir zaman kafirler için müminler aleyhine bir yol ve imkan verecek değildir.

142.Her zaman münafıklar Allah'a hile yapmaya çalışırlar, Allah da hilelerini başlarına geçirir. Namaza kalktıkları vakit üşene üşene kalkarlar, halka gösteriş yaparlar, yoksa Allah'ı pek az anarlar.

hizbullahçı deli hala dangalak gibi aynı şeyleri tekrarlıyorsun

bak yukarda tanımı verdim işte

aynı anda hem kafir ham münafıkmışım üstelik

manisa ruh ve sinirden mi kaçıp geldin tatlım sen :lol:

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Münafık nedir bilmiyorum ama şunu biliyorum.

Müslümanım diyenlerin neredeyse tamamı dürüst değil.Siz en yüce,en harika en ulu,en bilge varlığa inandığınızı söylüyorsunuz,ebedi bir cennete ve cehenneme inandığınızı söylüyorsunuz ama inancınızın etkilerini göremiyoruz.

Çok rahatsınız,o kadar rahatsınız ki , cehennemden kurtulmak için kılınızı kıpırdatmıyorsunuz,yakınlarınız sevdiklerinizin kurtulması için de hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Emir ve yasakların neredeyse hiçbirini yerine getirmiyorsunuz, getiremiyorsunuz değil getirmiyorsunuz.

Allahı takmıyorsunuz,umursamıyorsunuz.

Siz inanmıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

nerden biliyosun bunu nasıl bu kadar eminsin

ibne biilmemneye göre yaşamıyoruz diye mi böyle düşündün

bu benim vicdanımda olan bir olay ve sen benim namaz kılıp kılmadığıma nasıl emin olabilirsin

yobazlarla ortak hareket ederek onlara yarar sağlarsınız anca

Sitelerde Paylaş

Hayır queen,

İbni bilmem ne ile hiçbir ilgisi yok bunun.

Ben müslümanım derken de bu soruyu sorardım kendime,

Ben cehennem diye birşeye inanıyorum ama çok rahatım,eğer gerçekten inanıyor olsaydım asla rahat uyuyamazdım derdim.

Bir insan evladı cehennem diye bir yere inanıyorsa asla rahat uyuyamaz ben bunu bilirim.

Malınızı mülkünüzü infak etmelesiniz,yürüyerek bile olsa hacca gitmelisiniz,günleriniz oruç,namaz,kuran okuma ile geçmeli vs.vs.

tarihinde Tanri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...