Jump to content

Kitap okumanın anlamsızlığı ve saçmalığı...

Recommended Posts

Sevgili www.forum.ateizm.org kullanıcıları...

Birazönce forumlar arasında mekik dokurken geçmişte ard arda açılmış "kitap tavsiyeleri" adlı başlıklara rastladım.

Ve hemen arşivlerime baktım, 680 sosyal tespitim arasından "kitap okumanın saçmalığı ve kitap okunmadan da başarıya ulaşılabileceği" adlı tespitimi buldum.

Yıllar önce yaptığım bu tespiti Ateist forum'daki kitap tavsiyesi arayanlara atfedeyim.

Çoğu insan okuduğu kitapların sayısıyla övünerek kitap hamalı olduğunu ıspatlar.

yada sen şu kitabı okudun mu? bu kitabı okudun mu? ssinner, suç ve ceza'yı okudun mu?

Şunu oku bunu oku...

Hayatın kodlarını çözmüş üst bir insan olarak tavsiye edilen kitapların hiç birini de okumadım.

Şimdi bakıyorum da kariyerime... Hakikaten de kitap okumadan bir yerlere gelebiliyor insan, kitap okumak ise zeka ve hayal gücü eksik olan insanların bu eksikliklerini gidermeleri için ideal bir eylemdir.

Zaten kitap boş zamanlarda okunur. Yani kitap okumak boş adamların işidir.

Kendi görüşlerini başkalarnın fikirleriyle şekillendiren taklitçilerden olmak da neyin nesi????

Bilgisayar varken kitap okumak zaman kaybıdır.

Varsa mühim bir konuda yazılmış kitap, yazıyorum google'a ve özetini okuyorum, böylece zaman kaybını önleyerek bilgi sahibi oluyorum...

Bakıyorum da herkes tavsiye peşinde.

Çevremde Genel kültürü ve bilgisiyle saygı gören ve insanları aydınlatan bir insan olduğum için "üstad bu seviyeye gelmenize yardımcı olan kitaplar nelerdir tavsiye eder misiniz?" şeklinde sorulara "ben kitap okumam, tavsiye de etmem" diyorum. kitap okumadan da başarılı olunabileceğinden, zekanı, hayal gücünü kitap okumadan da katbekat ilerleteceğinden bahsediyorum. kendimi örnek veriyorum. anlıyorlar.

Zaten kitap okumak belli bir yaşa gelmiş insanların can sıkıntısından yaptığı eylem değil midir kitap okumak?

tespit;

-kitap okumak bolca zamanı olan insanların eylemidir.

-Kitap okumadan da iyi yerlere gelen insanlar zeki ve akıllıdır.

-kitap okumak asosyal insanların eylemidir ve ortama girdiklerinde hep kitap muhabbeti yapmak isterler.

-Kitap okuyan insanlar başkalarının ideolojileriyle kendilerini şekillendiren taklitçiler güruhudur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin tespit sayın 680 tane mi olmuş?

Tebrik etmek lazım. Fakat bu son tespitin, yani kitap okumanın anlamsızlığı ve saçmalığıyla ilgili tespitin, benim hitim oldu.

Bu son tespit, üniversite eğitimi almanın saçmalığı ve gereksizliği tespitinden çok daha etkili. Daha da ötesi yok..

Sitelerde Paylaş

Hz.Googledan bi alıntı yapayım;

1-Kitap Okuma Bir İlaçtır:

2-Kitap Okuma Hayatı Sevdirir

3-Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.

4-Kitap Okuma Stresi Azaltır

5-Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır

6-Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar

7-Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar

8-Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur

9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.

10-Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.

11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.

12-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.

13-Dünyaya bakış açımızı değiştirir.

14-Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.

15-0kul hayatındaki başarıları pekiştirir,

16-Hayal gücümüzü geliştirir.

17-Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

Kitap okumanın zararlarını söylersen saçmalığa dönüşebilir ama bak bu kadar yararı var ve tabiki daha fazla...

Sitelerde Paylaş

Hz.Googledan bi alıntı yapayım;

..

..

..

kitap değil mubarek şifa ağacı.

kitap cehaleti giderir desen (oda saçma ama neyse) bir derece kabul ederim.

ama kitabın her derde deva olduğunu söylemek ne derece mantıklı?

-------------------------------

Hakaret edeceğinize iki çift laf söyleyin.

Bak adam google sayesinde bir araştırma yapmış, yanlış olabilir tabi, önemli değil, tespit tespittir...

Her zaman diyoruz, yazmaktan korkmayın,Tespitte hata olmaz.

Sitelerde Paylaş

İlahi ssninner, pek yazmasamda senin tespitlerinden

feyz alan biri olarak, bu son tespitine itirazım var.

Neden dersen; o kadar kafa yorup, ortaya koyduğun engin tespitlerini

eninde sonunda bir kitap haline getirmek istediğinde nasıl okuyucu bulacaksın?

bir düşün hele :)

Sitelerde Paylaş

Kuran okumak da saçmalık mıdır?

Kuran konusunda şunu söyleyeyim.

Kuran bi anda tek kitap olarak gelseydi evet.

Ama ayet ayet geldi.

Bu şekilde kuran okunması gereken tek yazılı eserdir.

Diğerleri işe yaramaz.

Swan;

Tespitlerimi kitap şeklinde değilde notlar halinde satacağım.

Hani hayatında önem veridğin birşeyi ya da sana özel şeyler hissettiren objeleri odanın duvarına asarsın ya. işte tespitlerimi bu şekilde satacağım. Duvarına asacaksın. Bakıp bakıp kitap okumanın saçmalığını, hergün gittiğin üniversitenin gereksizliğini, tiyatronun sanat olmayışını vs vs hatırlayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Ben de sürüyle saçmalığı buralara taşıyarak forumun değersizleştirilmesine göz yuman yöneticilerin, trollerden daha zarar verici olduğunu tespit ediyorum.

Öküz ve tren arasındaki duygusal ilişkiler...

Herhangi bir yönetici bu arkadaşa cevap verebilir mi?

yada ben cevaben desemki;

akıl .. değilki kafana sokayım...

tabi engin kültürümle sana binbir çeşit lafı itina ile sokarım ama eğilip beni duymanı sağlamayacağım...

Sitelerde Paylaş

Swan;

Tespitlerimi kitap şeklinde değilde notlar halinde satacağım.

Hani hayatında önem veridğin birşeyi ya da sana özel şeyler hissettiren objeleri odanın duvarına asarsın ya. işte tespitlerimi bu şekilde satacağım. Duvarına asacaksın. Bakıp bakıp kitap okumanın saçmalığını, hergün gittiğin üniversitenin gereksizliğini, tiyatronun sanat olmayışını vs vs hatırlayacaksın.

O kadar çok tespitlerin var ki, duvarda tablo

asacak yer kalmaz. Hem bir kısmının kaybolma riski de var,

bunu göze alamam valla.

Sitelerde Paylaş

:p yahu sinner milletin damarına basmak ne hoşuna gidiyor :lol:

Forumla kafa yapıyor arkadaş.Kuran okumak saçmalık değilmiş diğer kitapları okumak saçmalıkmış.Bu arkadaşı hastalandığında sadece Kuran okumuş bir doktora(artık diplomayı nasıl aldığını sormayın) tedavi ettirmek lazım.

Sitelerde Paylaş

Ben de sürüyle saçmalığı buralara taşıyarak forumun değersizleştirilmesine göz yuman yöneticilerin, trollerden daha zarar verici olduğunu tespit ediyorum.

Öküz ve tren arasındaki duygusal ilişkiler...

Onlar hiç değilse dürüstler. Yöneticiler de, Ssinner de.

Ssinner'in bir troll olduğunu iddia etmekle çuvallıyorsun zaten. Dolayısıyla trene nasıl baktığın aşikar..

Sitelerde Paylaş

günlük hayattan hep aynı şeyleri yapmaktan hep aynı yerlere gitmekten gelmekten hep aynı insanları görmekten

sıkılırız bazen, daralır, azıcık olsa da özel hissetmek başka mekanlara girmek, başka insanlar tanımak, bir şeyler farklı duygular hissetmek isteriz,

günlük hayatın sıradanlığından sıkılırız

işte o zaman ne yaparız?

zenginsek tatile çıkarız

veya

tercihe göre bir bara gideriz

veya saçmasapan klüplere üye oluruz

falan filan

ama hiçbirini yapamıyorsak

bir kitap açarız

veya bir film izleriz

başka dünyalara girer kısa süreliğine de olsa kendi sıkıntımızı unuturuz

asıl saçmalık bir kitaba bundan daha fazla anlam yüklemektir

kitabın ne işe yaradığını gerçekten düşünmek lazım

ssinerr sağolsun saçma sapan tespitleriyle bir çok konuda bunu yapmamızı sağlıyor

kitap nedir?

ne için vardır?

neden okunur?

ben sadece eğlence için diyorum

düşünüyorum...

tarihteki ilk kitap elimde ve ben bir başkasının yazdıklarını okuyacağım hiç görmediğim tanımadığım bir insanın

neden?

keşfetmek için

o insanın dünyasını ziyaret etmek için

heyecan için

eğlence için!

kitap okumadan da başarılı olunur elbet ama okumadan yontulmaz insan

peki ben kitap okumayı severmiyim? hayır...

ben bir filmi baştan sona izlerken bile zorlanıyorum

arkadaşlarım izleyeyim diye filmler verir bana aylarca durur izlemem

nedenini çözemedim...

bi ihtimal sıkıldığımda kendi hayallerime daldığımdan olabilir... düşün... düşün... düşün... benim yaptığım da bu işte.

tarihinde Uyusukkursun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayatın kodlarını çözmüş üst bir insan olan ssinnerr üstadıma siz kızın durun, oysaki halkımız kitap okumanın ne kadar gereksiz bir uğraş olduğunun farkına çoktan varmış .

Nasıl mı ?

Japonya’da yılda kişi başına 25, Fransa’da 7, İngiltere’de 12, ABD’de 8 kitap üretilirken Türkiye’de böyle bir şeyden söz etmek pek mümkün olmuyor . Çünkü bizde bir kitaba 12.089 kişi düşüyor .

Neden böyle olduğu konusunda üç yıl önce yazdığım hayli eğlenceli üç yazıyı biraz sonra sırasıyla yayıma vereceğim .

Sitelerde Paylaş

HEM OKUDUM HEM DE YAZDIM

-  Kız Hayriye Bacıı, senin büyük oğlan ne iş görüyor ?

*  Okuyor ablası .

-  Ne okuyor ?

*  Amaaan, Cermanistik mi mermanistik mi, dilim de dönmüyo, işte öyle bi şey .

-  O da ne kız Hayriye Bacı, lastik mastik kimin bi şey mi, ha ha ha haaayt, güleyim bari !

*  Ne bilem anam, dilim de dönmüyo merete . Hah hatırladım, fololoji fololoji ...

-  Ee deyiver hele, orayı bitirince ne olacakmış ?

*  Benim oğlan  ''Ana, ben burayı bitirince fololog olacam''  dediydi, anlamadım ama, ben de  ''İyi oğlum, aman oku''  dediydim .

-  ?..

*  Ee, senin oğlan ne okuyor Fati gız ?

-  Veteriner hekimlik .

*  Vet... Veter...  Amaan bacım sen de şunun Türkçesini söylesene, dilimiz hepten birbirine dolaştı .

-  Şey nasıl disem Hayriye bacı, insanlar nasıl hastalanıyorsa hayvanlar da hani işte öyle hastalanıyor ya ...

*  Ee, n'olmuş hayvanlar da hastalanıyorsa ?

-  Yani dimem o ki, işte benim oğlan burayı bitirince ...

*  Haa, şuna baytarlık desene de bizi uğraştırıyon anam bacım, ha ha ha hayt, güleyim bari !

-  Senin sohbetine de doyum olmuyo yani Hayriye Bacıı!  Ben gidiyim artıkın, daha yemek de hazırlanacaktı, bizim bey gelmeden ...

*  ?..

Not 1 : Halkımız ne yazık ki okumuyor . Okumadığı gibi okumak kelimesinden de okula gitmek anlıyor .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...