Jump to content

Kitap okumanın anlamsızlığı ve saçmalığı...

Recommended Posts

YALAN DÜNYA SENDEN BEZDİM

- Selamün aleyküm .

* Eyvallaah! Vaay, Remzi abem gelmiş . Abem geç hele şö'öle, anlat ne var ne yok ?

- N'olsun, iyilik sağlık diyelim iyilik sağlık olsun !

* Hayırdır Remzi abem, dertli gibisin ?

- Yav sorma, bizim oğlan okumuyor .

* Nassı yani ?

- Alttan ders alıyordu, bu yıl da veremezse okuldan atılacak . 'Oğlum oku ' diyorum, okumuyor .

* Okumazlar Remzi abem okumazlar . Ah ulan bizim zamanımızda şu imkanlar olacaktı ki .

- Gerçekten de öyle . Yol yok yokuş yok, elektrik yok su yok, okul hiç yok .

* Remzi abem be, hem okusa senin oğlan ne olacaktı ki ? Ahanda okuyanları da görüyok, aylak aylak dolaşıyollar .

- Doğrusun, hep bunlar devletin hatası biliyor musun ? Madem bu gençleri okutuyorsun, işini de eline vereceksin kardeşim . Belki de benim oğlan bu yüzden okumuyor .

* Remzi abem sen işi bilemedin işi. Gönderecektin oğlanı sanayiye, şimdiye gadder elinde bir mesleği olurdu, ahanda böyle geçirirdi bilezik gimin koluna, belkim de köşeyi dönerdi be abem . Kızın Haççe'yi de verdin mi, şimdi ne güzel torun torba sahibi olacaktın . Bilemedin abem sen, bilemedin .

- Gerçi seninkiler daha küçükler ama, sen oğlanla kızı ne edeceksin, bir de sen söyle bakalım .

* Remzi abem zaman kötü, o eskidenmiş, bizim zamanımızdaymış; ar , haya , namus... Kızı tez elden ilk talipçisine verip satacam, oğlanı da ortaokulu bitirir bitirmez benim dükkana alacam, yeter okuduğu. Okuyup da neyim olacak, okuyanları da görüyok . Onu çekirdekten yetiştireceğim çekirdekten . Göreceen Remzi abisi, Sabancı'yı bilem geçecek .

- İyi ama ...

* Yoo, iyisi miyisi yok bu işin abem . Zaman bu zaman, köşeyi dönen kaptan .

- ?...

Not 2 : Halkımız 'okumak' kelimesinden 'okula gitmek' anlar demiştik . Halkımızın anladığı, anlayacağınız okul eşittir okumak, okumak eşittir ders kitaplarıdır . Artık günümüzde bu anlayış da değişmiş, ''Oğlum okuyor, kızım okuyor '' diyenlere insanlar önce şaşkın şaşkın, sonra da acıyarak bakmaya başlamışlardır .

Devam edecek .

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

KİTAPSIZLAR - 1

-  Merhaba arkadaşlar !

*  Oooo, kimler gelmiş kimler; çiçeği burnunda emekli öğretmenimiz, Kerem hocamız .  Hocam geç buyur şö'öle .

-  Oğlum bana bir çay ver !

*  Hocam müsaade var mı yanınıza oturmaya? Ayağınıza soğuk su mu döksek, sıcak su mu, hangi rüzgar attı hocam sizi buraya ?

-  Evde Köroğlu'nun derdi mi çekilir yahu. Yok ampül patladı değiştir, yok kapı gıcırdıyor yağla, yok evde tuz kalmadı getir, erkek isen getir, paran yoksa yetir, bıktım vallahi .

*  Arkadaşlar hocam filim adamdır, çok hoşsohbettir, gelin hele buraya gelin .

-  Oğlum bir çay !..

*  Demek emeklilik size yaramadı be hocam, aleeoo, çayları dörtle gözünün yağını yidiğim .

-  Emekliliğe çıkınca şöyle iyice bir kafayı dinleyelim dediydik güya .  Dinlemekten gel geç, bizim Köroğlu mankafaya çevirdi beni, oğlum bir çay dedik .

*  Vay be, peki onca öğrencinin gürültüsüne patırtısına yıllarca nasıl katlandın be hocam ?

-  Ah sorma ! O gürültü patırtı klasik müzikmiş aslında, geç anladım geç.  Şimdiki ise tam bir, nasıl desem, dır dır dır, zır zır zır, öff ki ne öf, 'evde okumak' bile mümkün değil yahu .

*  Okumak mı ?

-  Okumak ya, okumak ..

*  Hemin de evde ?..

-  Tabii ki .

*  Hocam sen zaten yeterince okumuşsun, öğretmen bilem olmuşsun, şimdi de emeklisin, hala daha neyin okuması bu ?

-  Evladım, okumanın emeklisi memeklisi, yaşı başı mı olur ?

*  Tamam hocam biliyorum, bir yerden duymuştum, insan kırkında bile dışarıdan okul bitirebilir, hatta üniversiteye ...

-  Öyle değil evladım, kınalı kuzum, canımın içi ...

*  Tamam hocam kızma, nasipse bu sefer hangi yüksekokulu bitireceksiniz ?

-  Ne yüksekokulu ?

*  Tamam hocam ya, senin hatırın için fakülte olsun, heh heh heh !

-  Ne fakültesi ?

*  Hocam yani, okul eşittir yüksekokul veya yüksek müksek tepeeelereeee fakülte makülte kurmasınlaaar, aşrıı aşrıııı melmeketeee...

-  Bak evladım, bak güzel evladım, canım evladım, bak sinirleniyorum bak .

*  Hocamın çayı nerde kaldı ya, aleeoo! Len garson hüüüooop, sağır mısın nesin, hocama bir çay getirsene lan hırbo ! ( Hocanın bugün heyheyleri üstünde, anlaşıldığı gadderiyle yenge fena kızdırmış, dikkatli olsam iyi olacak . )

-  ( Şu bacaksıza bak hele !  Benimle dalga mı geçiyor nedir ?  Ben 'evde okuyamıyorum' diyorum , o ' şimdi hangi fakülteyi bitireceksiniz hocam' diye dalga geçiyor, gel de sinirlenme . )

*  Eee hocam, yani diyeceğim şu ki, daha daha nassınız ?

-  Homur homur ...

*  ?...

-  ....

(Devam edecek ... )

Sitelerde Paylaş

KİTAPSIZLAR - 2

*  Hocam kızma bak, inan deminki şeyi hala daha şeyttiremedim .

-  Neyi ne ettiremedin ?

*  Hani ne bileyim, okumak felan ...  Ne demek istediğini tam anlayamadıydım da .

-  Evladım bak; okumak, sadece okula gitmek değildir, okula gidip sadece ders kitapları okumak da değildir . Bunlar elbetteki gereklidir, ama yeterli midir ?  Değildir .  Hah, çaylar da geldi .

*  Niye değildir hocam ?

-  Niye değildir; çünkü okul insana belli bir oranda sadece bilgi ve beceri kazandırır, seni bir yere kadar 'vahşilikten' çıkarır, 'evcilleştirir', yontar yani .

*  Hocam biz, hüüüürrüüüp, vahşi miyiz yani ?

-  Evet, ne yazık ki öyleyiz .  İşte, okulda sadece saf bilgi ve beceri kazanmaz, vahşilikten de kurtuluruz .

*  Nassıl yani ?

-  Yanisi, insan gibi ve insana yaraşır tarzda oturmayı, kalkmayı, bir toplum içerisinde insanca konuşmayı da beraberinde öğreniriz . Asosyal olmaktan çıkar, sosyalleşiriz .

*  Sosyal mi ?... Asosyal... hüüüüüürrüüp... Bunlar nedir anlamadım hocam ama, Sosyal Bilgiler dersini görünce daha mı sosyal mosyal oluyoruz ?

-  Heh heh heh, hiç güleceğim yoktu . Evet öyledir, daha da sosyalleşiyor ve insanlaşıyoruz .

*  So'ona?..  Şüüürrüüüüp!  Garson hüüüüooop, aleeoo, sohbet derinleşti çayları tazele, benim hesabıma yaz .

-  Çay için teşekkürler . Ama bir yerden sonra bunlar da yeterli değil . Zira okul sadece dört duvar arasındaki bina değildir, okul her yerdedir . Hayat, doğa, insanlar vs. ; hepsi, evet hepsi birer okuldur .

*  İyi ama hocam, madem hayat, doğa, insanlar vs. hepsi okul da okula gitmeye ne gerek var ?

-  Öyle değil, bak ...

*  Yavu biz uzayda mı yaşıyoruz ? Biz de senin gibi hayatı yaşıyoruz be hocam . İnsanlarla konuşuyor, doğayla haşırt ve de neşirt oluyoruz .

-  Evladım, sözlerim bitmedi daha, kesm ...

*  Hocam vallahi ben seni anlıyorsam Arap olayım .

-  Bak şöyle yani ...

*  Ya hocam allasen, tamam okumuş adamsın, çok mürekkep yalamışsın, çok sıralar görmüşsün, velakin ...

-  Homur homur, evladım sözümü kesm ...

*  Len garsooon hüüüüüoooop çayları tazele, hocamınki özellikle açık olsun .

-  Yok ben ... İçmeseydim ... Neyse sağol . Öğrenmenin ne yaşı ne de okulu vardır . İnsan her yerde , her zaman ve her yaşta öğrenme azmi içerisinde olmalıdır . Bunun için de aile bütçesinin bir kısmını buna ayırmalıdır . Hani derler ya, günde en az bir gazete, haftada en az bir dergi, ayda ise en az bir kitap okuyabilmelidir . Gerçi bu bahsettiklerim en asgari olanı . Bence bu bile yetersiz ama, şimdilik ülkemiz açısından bu kadarı bile kafidir .

*  Hocam, senin gazete fiyatlarından haberin yok galiba, millette nerede o kadar para ?

-  Haberim var . Ne diyorsun sen, dünyanın en ucuz gazetesi bizde be !

*  Hocam, senin dergi fiyatlarından da haberin yok galiba, millette nerede o kadar para ?

-  Var var , meraklanma .  Elbetteki dergi, gazeteden pahalıdır, ama haftalık yayınlandığı ve sen de haftalık alacağın için çok pahalı da sayılmaz .

*  Homur homur .... Hocam, senin kitap fiyatlarından haberin yok galiba, millette nerede o kadar para ?

-  Allah Allah yahu .  At yarışına gelince para var, lotoya gelince para var, cimbom maçına gelince para var, kahveye gelince, eee ona da para var, ama gazete, kitap, dergiye gelince para yok, yok Allah yok, yok Allah yok !..

*  Hocam, dur hemen kızma da, her üçüne de para mı yetişir, millette nerede o kadar para ?

-  Al bir bilgisayar, yaptır bir internet bağlantısı .

*  Yaa ben ne diyorum, hocam ne diyyo ?   Hocam bir bilgisayar kaç para biliyor musun sen; millette nerede o kadar para ?

-  Fesüphanallah!  Madem öyle burada pinekleyeceğine internet kafeye gitsene! Hepsini bir arada bulabilirsin, Alla Alla yaa ...

*  İyi de hocam, sen internet kafenin saat ücretlerini biliyor musun; millette nerede o kadar para ?

-  Bak evladım, bak kuzum, bak canımın içi ... Kütüphane... Kütüphaneye git ... Hıııırk ... Anam kalbim ... Şehir kütüphanesine ... İyyyyiiiiikk!... Orası parasız ... Orasııııı ...

*  Anaaaa, yetişin lan milleeet, hoca kalp krizi geçiriyor, aleeoo ... Çabuk ambulans çağırın, yok yok en iyisi taksi çağırın !  Çabukun lan hüüüyooop!

Not 3 : Sağlığınızı seviyorsanız rica ederim boşuna çenenizi yormayınız, zira bizim millete kolay kolay laf anlatılmaz .

Sitelerde Paylaş

Sevgili okurlarım ve beni hiç sevmeyenlerim...

Son tespitlerimde sürekli hakarete uğrar oldum.

Belliki birilerinin hayatı boyunca sahiplendiği şeylerin saçmalığını ifşaa edince saldırıya uğruyorum bu kişiler tarafından.

Kitap şöyledir böyledir diyeceğine, kitabı savunacağına gelmiş bana hakaret ediyorlar.

Bu tip insanlarda sırf saldırı amaçlı benim "troll" olduğumu söyleyerek meyve dolu dallarımı taşlamaya kalkıyorlar.

-Bana troll diyenler tespitlerimdeki gerçekliğe baksın,

-bana troll diyenler Din forumundaki tartışmalarıma baksın,

-bana troll diyenler gitsin kim olduğumu diğer üyelere sorsun,

-bana troll diyenler hiç birinden tatmin olmazsa şu linke baksın;

bana troll diyorsan tıkla

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran konusunda şunu söyleyeyim.

Kuran bi anda tek kitap olarak gelseydi evet.

Ama ayet ayet geldi.

Bu şekilde kuran okunması gereken tek yazılı eserdir.

Diğerleri işe yaramaz.

Bu iddiaya neremle güleceğimi şaşrırdım doğrusu.

Pehlivan tefrikaları da bölüm bölüm (ayet ayet?) geliyor, onları okumamızda da bir sakınca yok herhalde?

Sitelerde Paylaş

2 yılda 230 küsür ileti girmenin nedenini şimdi anladım :)))

çok güldüm ya :D

Allahın salağı, senin gibi boş adam değilim ben sürekli forumda olup ne yazsam diye düşünüpduran..

Senin sinekli beynin ancak bu kadar algılar zaten.. Allahın sapiensinden ancak bu kadar bi algılama beklenir zaten..

Sitelerde Paylaş

Allahın salağı, senin gibi boş adam değilim ben sürekli forumda olup ne yazsam diye düşünüpduran..

Senin sinekli beynin ancak bu kadar algılar zaten.. Allahın sapiensinden ancak bu kadar bi algılama beklenir zaten..

:) ancak söyleyecek doğruları olmayanlar hakaret eder.

böyle celallenmeleriniz beni motive ediyor :)

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
On 13.12.2009 at 21:53, ssinnerr yazdı:

Sevgili www.forum.ateizm.org kullanıcıları...

Birazönce forumlar arasında mekik dokurken geçmişte ard arda açılmış "kitap tavsiyeleri" adlı başlıklara rastladım.

Ve hemen arşivlerime baktım, 680 sosyal tespitim arasından "kitap okumanın saçmalığı ve kitap okunmadan da başarıya ulaşılabileceği" adlı tespitimi buldum.

Yıllar önce yaptığım bu tespiti Ateist forum'daki kitap tavsiyesi arayanlara atfedeyim.

Çoğu insan okuduğu kitapların sayısıyla övünerek kitap hamalı olduğunu ıspatlar.

yada sen şu kitabı okudun mu? bu kitabı okudun mu? ssinner, suç ve ceza'yı okudun mu?

Şunu oku bunu oku...

Hayatın kodlarını çözmüş üst bir insan olarak tavsiye edilen kitapların hiç birini de okumadım.

Şimdi bakıyorum da kariyerime... Hakikaten de kitap okumadan bir yerlere gelebiliyor insan, kitap okumak ise zeka ve hayal gücü eksik olan insanların bu eksikliklerini gidermeleri için ideal bir eylemdir.

Zaten kitap boş zamanlarda okunur. Yani kitap okumak boş adamların işidir.

Kendi görüşlerini başkalarnın fikirleriyle şekillendiren taklitçilerden olmak da neyin nesi????

Bilgisayar varken kitap okumak zaman kaybıdır.

Varsa mühim bir konuda yazılmış kitap, yazıyorum google'a ve özetini okuyorum, böylece zaman kaybını önleyerek bilgi sahibi oluyorum...

Bakıyorum da herkes tavsiye peşinde.

Çevremde Genel kültürü ve bilgisiyle saygı gören ve insanları aydınlatan bir insan olduğum için "üstad bu seviyeye gelmenize yardımcı olan kitaplar nelerdir tavsiye eder misiniz?" şeklinde sorulara "ben kitap okumam, tavsiye de etmem" diyorum. kitap okumadan da başarılı olunabileceğinden, zekanı, hayal gücünü kitap okumadan da katbekat ilerleteceğinden bahsediyorum. kendimi örnek veriyorum. anlıyorlar.

Zaten kitap okumak belli bir yaşa gelmiş insanların can sıkıntısından yaptığı eylem değil midir kitap okumak?

tespit;

-kitap okumak bolca zamanı olan insanların eylemidir.

-Kitap okumadan da iyi yerlere gelen insanlar zeki ve akıllıdır.

-kitap okumak asosyal insanların eylemidir ve ortama girdiklerinde hep kitap muhabbeti yapmak isterler.

-Kitap okuyan insanlar başkalarının ideolojileriyle kendilerini şekillendiren taklitçiler güruhudur.

Roman hikaye kitaplarını bende sevmiyorum.

Zaten hayatımız  roman hikaye.

Okuyacaksanız felsefe  bilim teknik ile ilgili kitaplar okuyun.

Ökkeş keloğlan okuyan nesilden ne hayır gelir ki?:)

Sitelerde Paylaş

1001 gece masalları,
Grimm kardeşlerinin masalları,
Kemalettin Tuğcu´nın kitapları,
Zagor,
Tarkan,
Kızılmaske,
TenTen,
1984,
Halo dayı ve iki öküz,
Robinson Crusoe,
Denizin altında 20000 fersah,
Aya yolculuk,
ve daha niceleri...

Hey gidi günler heey.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, kavak yazdı:

Ben kitap okuma delisi biriyim ancak oğlum için aynısını söyleyemem maaleef.

Şu Smartfon´ları piyasaya sürenlerin tahtalı köydeki odunları bol olsun, emi.

Hiç hoşuma gitmiyor...

Pdf olarak da mı okumuyor

Ben kitap okumaya anneme baka baka alıştım, sizi göre göre alışmaz mı? Aslında her gün kitap okuma saati ya da yarımsaati gibi bi şey yapsanız ailece belki işe yarar

Sitelerde Paylaş

kitap okuma konusu herşey gibi abartılıyor. Yayınevleri ve yazarların kazançları düşmeye başladığında  ''bu millet cahiiiil , okumaz , öğrenmez , elin japonun kesekağıdını bile okuuuur , bizim millet yobaaaaaz'' diyerek koro halinde başlarlar.

Kitap okunabilir , ben şahsen başladığım çoğu kitabı yarısı bile olmadan bırakırım çünkü bir çok hata yakalarım. Zaten kitaplar  probaganda amaçlı yazılır ve para amaçlı satılır.

Hiçbir zaman  ne kitabı okumalıyım diyerek kafamı yormam. Soranlara okumuyorum derim. Niye diye sorarlarsa yazar yok da ondan derim.  Çünkü neredeyse %99 u yalan probaganda amaçlı yazılıyor.. 100 sayfa karalayan herkes kendini yazar yerine koyuyor.  Bu çağda adından bahsettiren kaç tane yazar var bir düşünün hele.  Bilgisayarın olmadığı yıllarda yazılan kitaplar hala daha satılıyor ve aranıyorsa günümüzün yayınevleri ve yazarları biraz düşünsünler , kitaplarını niye okumak isteyen yok?

Eğer  yazarda sorun yok da bu millet cahil ve kitaptan anlamıyor diyorsanız o kitapları ingilizceye cevirip yurtdışına milyonlarca satabilirsiniz, alan olursa tabiki.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...