Jump to content

ateistler istiklal marşı,nı seviyormu?

Recommended Posts

• İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet ateist arkadaşların bu konudaki görüşleri neler bakalım?

seviyorlarsa neden seviyorlar?

sevmiyorlarsa neden sevmiyorlar?

Ateist Türk milliyetçileri söylesin bakalım

Hakka tapan milletimin...

Sitelerde Paylaş

Hep derim , yine derim , bidaha derim ;

Arkadaş !! Bu ateist diğe tanımladığınız kişiler uzaydan gelme yaratıklar değildir . Sevenler vardır elbett . Ama şahsen , dizelerinin çoğunun ilahi anlamlar taşımasından dolayı pek ilgi duymam . Ama edebi yönü güçlü bir şiirdir . Orası ayrı .

Sitelerde Paylaş

michalescoffield

Gene ateistlerin hassas duygularıyla oynuyosun..Hacı kesin delirir bu sefer :D

ama yaptığın yanlış.

Mehmet Akif dindar olmakla beraber kalemi çok güçlü bir şairdir.

kendi inancı doğrultusunda kurtuluş savaşını çok etkili bir biçimde anlatmış istiklal marşında..ve tabi ben de hem istiklal marşını hem de mehmet akifi cok severim.

ama kurtuluş savaşında şehitlik mertebesine ulaşan çok sayıda ermeni vatandaşımızda vardı.

bence o savaştaki birlik beraberlik duygusu dinlerin çok üzerinde olan bir inançtan kaynaklanmıştı.

bak bakalım ırak ya da filistine..neden perişan bir haldeler? yoksa senin dediğin gibi "hakka tapmıyorlar mı"?

Sitelerde Paylaş

Cevap vereyim hiç haz etmem.

Zamanında kabül edilmemeli idi.Kabül edilmiş olması kafamızdaki soruları aydınlatıyor aslında.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

sen şimdi bu dörtlükden haz etmiyorsan sen türkmüsün önce?

Sitelerde Paylaş

Cevap vereyim hiç haz etmem.

Zamanında kabül edilmemeli idi.Kabül edilmiş olması kafamızdaki soruları aydınlatıyor aslında.

Kabul edilmiş çünkü kabul edlimesi gerekiyordu . O dönemin sıkıntıları arasında o milletin en zayıf noktasından tetiklenip şahlandırılması gerekiyordu . Onlara onları kendinden alacak , olduklarından bambaşka biri gibi hissettirecek , yani onları büsbütün kandırmak ancak bunu onlara hiç çaktırmamak gerekiyordu . Çünkü o millet zaten zavallı bir haldeydi . Bir hiçti . O bataklıktan kurtulmak için onlara bir hiç olmadıklarını hissettirmek gerekiyordu . Bir nebzede olsa başarıldı . Ama o başarı sadece bir dönemlik başarı .

Sitelerde Paylaş

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

sen şimdi bu dörtlükden haz etmiyorsan sen türkmüsün önce?

Türküm ama müslüman değilim.

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal.

Niye beni es geçmiş.Ben bu milletin ferdi değilmiyim.

Sitelerde Paylaş

Kabul edilmiş çünkü kabul edlimesi gerekiyordu . O dönemin sıkıntıları arasında o milletin en zayıf noktasından tetiklenip şahlandırılması gerekiyordu . Onlara onları kendinden alacak , olduklarından bambaşka biri gibi hissettirecek , yani onları büsbütün kandırmak ancak bunu onlara hiç çaktırmamak gerekiyordu . Çünkü o millet zaten zavallı bir haldeydi . Bir hiçti . O bataklıktan kurtulmak için onlara bir hiç olmadıklarını hissettirmek gerekiyordu . Bir nebzede olsa başarıldı . Ama o başarı sadece bir dönemlik başarı .

yani Atatürk türk milletinin inancıyla oynadı gaz verdimi diyosunuz?

içinden alay ederek dışından ey türk milleti güçlü imanınınzla herşeyi başaracak kudrettesinizmi dedi.

bu ne saçma bir düşünce hem Atatürke hem türk milletini alaşağı etmişsiniz yazdıklarınızla.

Sitelerde Paylaş

Düşüncelerin saçmalığı kişinin anlayış tarzına bağlıdır . Bu yüzden bir şeye saçma derken "bana göre saçma " derseniz daha mantıklı olur .

Atatürkü alaşağı etmek gibi bir çabam yok . Atatürke değer veren birisiyim . Ama o dönem türk milleti için aynı şeyleri düşünemem .

Sitelerde Paylaş

Tamam seninde kafandaki soruları aydınlatmış.Bende aynen öyle düşünüyorum.Çevir kazı yanmasın yani anlayış bu.Hem bu Mehmet Akif hangi cephede savaşmış savaşa bizzat katılmış onca şairin yazdığı şiir dudurken ne çanakkalede nede kurtuluş savaşında yer almamış Akif'in şiiri ne anlarsanız artık

Sitelerde Paylaş

yani Atatürk türk milletinin inancıyla oynadı gaz verdimi diyosunuz?

içinden alay ederek dışından ey türk milleti güçlü imanınınzla herşeyi başaracak kudrettesinizmi dedi.

bu ne saçma bir düşünce hem Atatürke hem türk milletini alaşağı etmişsiniz yazdıklarınızla.

Senin imanlı şairin savaşta nerdeydi?Millete soru yöneltiyosun madem sende bu soruyu cevapla.

Sitelerde Paylaş

Düşüncelerin saçmalığı kişinin anlayış tarzına bağlıdır . Bu yüzden bir şeye saçma derken "bana göre saçma " derseniz daha mantıklı olur .

Atatürkü alaşağı etmek gibi bir çabam yok . Atatürke değer veren birisiyim . Ama o dönem türk milleti için aynı şeyleri düşünemem .

Atatürk türk miletinin inancıyla oynamışmıdır ve içinden alay dışından motive ederekmi savaşlar kazanılmışdır?

eğer bu sorunun cevabı evetse savaşların nasıl kazanıldığına bile şaşırmış kalmışmıdır Atatürk?

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk türk miletinin inancıyla oynamışmıdır ve içinden alay dışından motive ederekmi savaşlar kazanılmışdır?

Atatürk türk milletiyle alay etmemiştir . Bunu söylemek onun anlayışına hakaret olur . Sadece o zorlu zaferlerin kazanılması için milletin inancını kullanmıştır . Bir alay söz konusu değildir . Sözleri çarpıtmayın lütfen . O milleti o halden kurtarmak için yapılmeası en gerekli şeyi yapmıştır o kadar . Bir liderin yapması gereken neyse onu yapmıştır . Bu yoldada onların inancını kullanmaktan başka çare yoksa bu onun kendi milletinin inançlarıyla oynamak değil , onları aşağılamk için değil , sadece onların , ilerideki refah ve mutluluğunu sağlamak içindir .

Sitelerde Paylaş

İstiklal Marşını seviyorum çünkü Türk millletinin empeyalizme karşı kazandığı zaferin bir sembolü. İstiklal Marşı nasıl sevilmez, duyunca tüylerim diken diken oluyor. İçinde dini argümanlar olduğu için nasıl İstiklal Marşı'nı inkar ederiz, bu nasıl mümkün? Bu gerçekçi mi? Neticede İstiklal Harbi'ni veren dedelerimiz müslüman, Cumhuriyeti kuran kadro müslüman illa ki dini argümanlara yer verilmiştir. Tarihte en büyük hata geçmişi bugünün gözüyle değrlendirmektir. O tarihte insanlar dindar, muhafazakardı neticede bilimin, teknolojinin hiç olmadığı bir toplumdan bahsediyouz. Ama günümüz için müslüman olmayı gerektirecek bir neden yok.

Sitelerde Paylaş

bir Atatürkçü olarak istiklal marşından hazzetmiyorum.

Harbiye Marşı bizim milli marşımız olsaydı tam olurdu,ama sadece Harbiye'yi ve Askeriye'yi içeren bazı cümleler var,onlar düzenlendi mi harika bir milli marşımız olurdu.

Yinede hatırlatmak lazım ki bizim sloganımız ''Yurtta Barış,Dünyada Barış'' iken çoğu ülkenin hem milli marşı hemde sloganı açıkça hristiyanlık ve türlü dinler üzerine kurulmuştur.

istiklal marşı dolaylı olarak dine imana giriyor ise başka ülkeler alenen yaşasın hristiyanlık diyor marşlarında.

hatta paralarının üzerine bile inançlarını koyuyorlar.

dünyada bu kadar ülkücü ülke varken dini duygu içeriyor diye istiklal marşına kızmamak lazım.

ha ben istiklal marşına niye mi kızıyorum ? çünkü hem yazarını sevmiyorum,hemde istiklal marşının tamamını okuduğumda hoşlanmıyorum.

çünkü araplaşmıştır,osmanlı duygusuyla yazılmıştır.

yoksa dini ifadeler içermesi beni ilgilendirmiyor,dediğim gibi birileri ''god bless x'' diyor.

yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,

tufanları gösteren, tarihlerin yadıyız,

kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,

cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız.

yaşa varol harbiye, yıkılmaz satvetinle,

göklerden gelen bir ses sana ne diyor, dinle:

türk vatanı üstünde sönmez güneşsin sen,

kartal yuvalarında, hürdür millet seninle.

yüzyıllardır harbiye bu orduya şan verir,

çıkardığı dehalar semalara yükselir

baştan başa tarihtir mektebin her zerresi

sarsılmayan azminle çelik kal'alar erir.

şahikalar üstünde meydan okur bu erler

yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler

bağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milleti

tarihlere sorun ki bize "ölmez türk" derler.

süper olurdu bu marş :) şunu kabul etmek lazım,aşırı abartılarak yazılmış,biraz ırkçılık var,olağanüstü ve olamayacak şeyler yazılmış,ama bir milli marşa yakışan budur zaten,bu insana duygu verir coşku verir vs. yoksa bu dizelere inandığım falan yok,dediğim gibi istiklal marşından daha çok yakışıyor.

hele şu sözler beni çok etkiliyor,müslümanlara ve islama müthiş giydirilmiş:

''cehennemler kudursa ölmez nigahbanıyız''

tarihinde VahsiZenci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...