Jump to content

ateistler istiklal marşı,nı seviyormu?

Recommended Posts

Müslümanlar için kafirler bir millettir... Olayları bu tarzda basitleştirmeleri anlamalarını kolaylaştırıyor... İslam her tür beyin için basit ve anlaşılması kolay bir dindir... Müşterisi bu yüzden pek çoktur...

Müslümanlar Dünya'yı fethetme arzusu güdüyorlardı ve kendilerinden başka herkesi yok etmek istiyorlardı,Çünkü İslam hükmetmeliydi.Biz bir kaç Haçlı Seferi yaptık ama malesef işe yaramadı,dahada sinirlendiler.Müslümanlar içinde Mezhep'ler pek birlikte tutunamazlar zaten,çünkü her Mezhep kendini mutlak ilan eder,Müslüman'lar kendilerinden başka hiçbirşeyi görmeme gibi ilginç bir yapıya sahiptir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hemen kendi adıma yanıtlayayım.

Bendeniz ateistlerin agnostik koluna aitim.

İstiklal marşını severim. Bir sorunum yok. Sözlerini bire bir kendi anlamları içinde düşünmem. "Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal" derken milletimin bağımsızlığı hakettiğini düşünürüm. Hakka tapma meselesinde görmezden geliveririm. M. Akif Ersoy'la devlet, millet açısından benzer şekilde düşünüyorum. Din açısından görüşlerim tamamen farklı.

Ayrıca günlük kullanımda, "Allah korusun", "inşallah", "Allah Allah?" vb. sözcükleri de rahatlıkla kullanırım. Bir kasıntı hissetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sözlerini bire bir kendi anlamları içinde düşünmem. "Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal" derken milletimin bağımsızlığı hakettiğini düşünürüm. Hakka tapma meselesinde görmezden geliveririm.

Görmezden gelmeyi nasıl başarıyorsnuz. 3 maymunu oynasak bile görülmeyecek gibi değil ki.. Bir bağımbızlık hakkı işaret ediliyor ama sizin görmezden geldiğiniz bölaümde söylendiği üzere bu hak, hakka tapan bir millete ait..
Sitelerde Paylaş
Görmezden gelmeyi nasıl başarıyorsnuz. 3 maymunu oynasak bile görülmeyecek gibi değil ki.. Bir bağımbızlık hakkı işaret ediliyor ama sizin görmezden geldiğiniz bölaümde söylendiği üzere bu hak, hakka tapan bir millete ait..

Benim için de sorun yok.

Ateist olan da "hak" kı "adalet" olarak algıladığında sorun olmaz.

"Irk" sözcüğünü de mecazi olarak algılanabilir.

Zaten M. Akif ırkçı değildir ve bu sözcüğü ırkî anlamda kullanmamıştır.

Yeter ki bütün sorun İstiklal marşı olsun. Ona gelene kadar neler var.

Büyük sorunları hallettikten sonra bağımsızlık, özgürlük, sevgi, barış, adalet kavramlarının vurgulandığı bir marş edinmek zor değil.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar taklacısınız yahu..

'Hak'ı adalet olarak algılamakmış.. Adalete mi tapılıyor burada..

Akif Ersoy'u bir ateist ilan etmediniz...

Neyse şu anda sıkıyönetim koşulları var, İstiklal Mahkemeleri faaliyete geçmiş fazla yazamam...

Sitelerde Paylaş

1. Görmezden geliyorum derken, M. Akif'in tüm söylediklerine katılmadığımı ifade etmek istiyordum. Yoksa istiklal marşındaki "dinci" motifleri görmemek mümkün değil.

2. Yazdıklarınızdan "hakka tapmıyorsan istiklal hakkın değildir" anlamını çıkardım. Bana bunu söyleyecek kişinin alnını karışlarım.

3. İstiklal savaşını verip yurdumuzu bağımsızlığa ulaştıranların hepsi "müslüman" mıydı? Başkomutanın "müslüman" olmadığına kalıbımı basarım en azından.

Sitelerde Paylaş

2. Yazdıklarınızdan "hakka tapmıyorsan istiklal hakkın değildir" anlamını çıkardım. Bana bunu söyleyecek kişinin alnını karışlarım.

Bu anlamı İstiklal marşından çıkarmadınız da benim söylemimden mi çıkardınız...

Ayrıca Akif Ersoy'un genel anlamdaki duruşunu sorgulamadım. Konumuz İstiklal Marşı, ona bakmam yeterli..

Sitelerde Paylaş

"Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal."

Bu cümlede kalın yazılmış hak sözcüğünün Allah manasına geldiği doğrudur.

Anladığım kadarıyla Pante'nin ve benim demek istediğim şu; istiklal marşına -dine ve Allaha gönderme yapılan şeyler haricinde- tamamen katılıyorum. M. Akif ile bu konularda hemfikirim.

İstiklal marşındaki "dinci motiflere" katılmıyorum. Doğru olmadığını düşünüyorum. Yine de bu hepimizin istiklal marşıdır. Bir bölümü alınıp, diğer bölümü çıkarılamaz. M. Akif de hepimizin milli şairidir, benim, hallacın, pantenin, cübbelinin... Beğenmemek, karşı çıkmak için bir neden göremiyorum.

Başka nedenlerden dolayı beğenmeyen ve karşı çıkanlar var günümüzde, ben onlardan değilim.

Not: Yaftalanmamak için söyleyeyim, hiçbir zaman milliyetçi bir partiye oy vermedim.

Sitelerde Paylaş

Aklımdayken ilave edeyim. Bu istiklal marşını besteleyen kişiye (Zeki üngör mü, Ungör mü neyse adı) aklıma geldikçe içimden saydırıp duruyorum. Olmamış.

Çünkü;

1. Prozodi tamamen yanlış. Müzik ve sözler uyumsuz. Müzik kelimenin ortasında bitiyor. Çok acemice veya çalıntı.

2. 1.5 oktavı geçen ses aralığı istiyor. Bunu yaşlı genç, müzik bilen bilmeyen, sesi uygun olan olmayan herkesin okuyacağı düşünülmemiş.

Çözüm; muhakkak yeni bir istiklal marşı bestesine ihtiyacımız var.

Not: Güfte olarak M. Akiften memnunum, değiştirilmesini istemem.

tarihinde deregezen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne kadar taklacısınız yahu..

'Hak'ı adalet olarak algılamakmış.. Adalete mi tapılıyor burada..

Neyse şu anda sıkıyönetim koşulları var, İstiklal Mahkemeleri faaliyete geçmiş fazla yazamam...

Niye taklacı oluyormuş? Ben de onunla tamamen aynı fikirdeyim ve bu marşı çok seviyorum.

Hakk'ın oradaki anlamını tabii ki herkes biliyor. Üstelik başka bir dolu dini ve ırkçı motifler var o marşta.

Ama bu gördüğünüz gibi bizim umurumuzda bile değil. O marş bağımsızlığımızı temsil ediyor, geri kalan da hikaye diyoruz.

Bunu anlamak bu kadar mı zor?

Mehmet Akif de şeriatçıdır ama döneme göre aydın bile sayılır. Aydın olmasa bile, o da umurumuzda değil.

Taklacı olanlar sizlersiniz.

Sevmiyorsanız sevmiyorsunuzdur. Sevene de karışmayın, saçma sapan suçlamalarda bulunmayın.

Şu sevimsiz göndermeleriniz de artık sıktı.

Sitelerde Paylaş

Şu sevimsiz göndermeleriniz de artık sıktı.

Ne oldu size sevimli görünmemiz için kaç takla atmamız lazım... Şimdi sırada ben mi varım....

Benim yazımda "bu marşın neyini seviyorsunuz" diye bir söylemim olmadı. Seven sevsin bana ne? ama seven kişi ateist ise takla atmasın.. Yarın bir gün müslüman bir arkadaş, "bu atestler ne kadar taklacı" diye başlık açarsa kimse onları yalanlayamaz...

Buradaki "Hakk"ın ateist terminolojisindeki karşılığı Adalet imiş....

Sayın deregezen..

Demek benim söylemimden çıkardınız...

Kaç yaşındasınız bilmiyorum. (Ortalama diyelim) 30 yıldır okuduğunuzu istiklal marşını anlamamışsınız bir türlü...

Sitelerde Paylaş

Ne oldu size sevimli görünmemiz için kaç takla atmamız lazım... Şimdi sırada ben mi varım....

Benim yazımda "bu marşın neyini seviyorsunuz" diye bir söylemim olmadı. Seven sevsin bana ne? ama seven kişi ateist ise takla atmasın.. Yarın bir gün müslüman bir arkadaş, "bu atestler ne kadar taklacı" diye başlık açarsa kimse onları yalanlayamaz...

Buradaki "Hakk"ın ateist terminolojisindeki karşılığı Adalet imiş....

Sayın deregezen..

Demek benim söylemimden çıkardınız...

Kaç yaşındasınız bilmiyorum. (Ortalama diyelim) 30 yıldır okuduğunuzu istiklal marşını anlamamışsınız bir türlü...

Hayır efendim, Deregezen hiç de öyle bir şey söylememiş. "Ben öyle düşünmek istiyorum o anda, tolere edebiliyorum" demek istemiş açıkça.

Adam aptal mı? Koskoca adam işte. Bir de sizin gibi koskoca adamlar anlayabilsin diye son derece açık biçimde yazmış. Sorumluluğu şiire, şaire ya da sözcüklere yüklememiş, direkt kendisi üstlenmiş.

Tıpkı benim gibi "umursamıyorum" demiş.

Takla atan sizsiniz.

Hala sevimsiz göndermelerinize devam ediyorsunuz ama sizin stiliniz zaten bu.

Sitelerde Paylaş

vatanını seven bir ateist elbette istiklal marşını sever ama asıl garip olan militanların vatan ve din kavramını birbirine karıştırması

marşın içeriği ne olursa olsun ben her zaman marşımızı sevdim

mesela unıverse nikli militan acaba marşın içeriği islami olmasa sever miydi :blink:

Sitelerde Paylaş

Vay be. Sayın Pante'ye yazıyorum sayın Ifeel, hemen öne atlıyor yanıt veriyor... Sayın Deregezen'e yazıyorum yine aynı şahıs forumun fedasi gibi yine atlıyor yanıt veriyor...

Neyi tolere ediyorsunuz söylesinize... Ateist olmanıza rağmen "Hakkıdır HAKKA TAPAN milletimin istiklal" bölümündeki HAKKA TAPMAyı mı tolere ediyorsunuz...

Daha öncede dedim kim İstiklal Marşı'nı sever sevmez benim için önemli değil. ("İstiklal Marşı değiştirilmeli mi" diye soracak olursanız. "Bana ne istiklal marşından bu ülkenin derdi bitti İstiklal Marşı'mnı kaldı" derim.) Önemli olan insanan sahip olduğu düşünceye ters düşmesidir. Eğitim sorunu tartışılırsa, eğitimin dinci ırkçı (ırkçılık pek söylenmeyebilir) bir temele dayandırıldığı söylenir. Ama hayaktın gerçeklerine inildiğinde durum farklılaşır. İnsanlara bir düşünceyi empoze etmek propagandalarla, ajitasyonlarla yapılmaz. Bunlar ikinci plandadır. Önemli olan, her hafta, okullarda gencecik beyinlere sokmaktır bazı şeyleri... İstiklal Marşı'nın sözleri, Din ve Ahlak Kültürü Dersiyle örtüşüyordur. Bu derse karşı çıkarsınız ama bunun yansıması olan İstiklal Marşı'ndaki bazı bölümlerde de üç maymunu oynarsnız veya "tolere" edersiniz

Siz tolere edin tabki işinize gelen şeyleri. insanların beyni sizlerin tolere ettiği şeylerle doluyor... Şu link size sayın deregezen... Gidin de milyonlarca kişinin alnını karışlayın bari

http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-110&Bilgi=istiklal-mar%C5%9F%C4%B1n%C4%B1n-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1-anlam%C4%B1

Türk milleti daima Allah'a inandığı ve taptığı için özgürlük onun hakkıdır.

Mehmet Akif düşmanın çok kısa bir süre içinde bu hayasızca akına son vereceği Allah'ın Türk milletine Kuran-Kerimde vaat ettiği zafer gününün yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır.

Allah'a şair hitap ediyor. Mehmet Akif'in Allah'tan tek dileği ibadet yerlerinin göğsüne düşman elinin değmemesidir. Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar Türk yurdunun üstünde inlemelidir. Çünkü bu ezanlar dinimizin temelidir.

vs vs

Son olarak sizin kadar sevimli olamadığımız için kusura bakmayın...

Sitelerde Paylaş

Vay be. Sayın Pante'ye yazıyorum sayın Ifeel, hemen öne atlıyor yanıt veriyor... Sayın Deregezen'e yazıyorum yine aynı şahıs forumun fedasi gibi yine atlıyor yanıt veriyor...

Neyi tolere ediyorsunuz söylesinize... Ateist olmanıza rağmen "Hakkıdır HAKKA TAPAN milletimin istiklal" bölümündeki HAKKA TAPMAyı mı tolere ediyorsunuz...

Daha öncede dedim kim İstiklal Marşı'nı sever sevmez benim için önemli değil. ("İstiklal Marşı değiştirilmeli mi" diye soracak olursanız. "Bana ne istiklal marşından bu ülkenin derdi bitti İstiklal Marşı'mnı kaldı" derim.) Önemli olan insanan sahip olduğu düşünceye ters düşmesidir. Eğitim sorunu tartışılırsa, eğitimin dinci ırkçı (ırkçılık pek söylenmeyebilir) bir temele dayandırıldığı söylenir. Ama hayaktın gerçeklerine inildiğinde durum farklılaşır. İnsanlara bir düşünceyi empoze etmek propagandalarla, ajitasyonlarla yapılmaz. Bunlar ikinci plandadır. Önemli olan, her hafta, okullarda gencecik beyinlere sokmaktır bazı şeyleri... İstiklal Marşı'nın sözleri, Din ve Ahlak Kültürü Dersiyle örtüşüyordur. Bu derse karşı çıkarsınız ama bunun yansıması olan İstiklal Marşı'ndaki bazı bölümlerde de üç maymunu oynarsnız veya "tolere" edersiniz

Siz tolere edin tabki işinize gelen şeyleri. insanların beyni sizlerin tolere ettiği şeylerle doluyor... Şu link size sayın deregezen... Gidin de milyonlarca kişinin alnını karışlayın bari

Son olarak sizin kadar sevimli olamadığımız için kusura bakmayın...

Bu forumun fedaisi sizsiniz. Siz varken birilerinin iletisine atlayıp iki satırla da olsa yönetime sinsi göndermeler yapmak bana düşmez. Siz bu konuda uzmansınız; yeni bir şey değil ki..

Ayrıca Pante'ye değil, sadece deregezen'e verdiğiniz yanıtla ilgilendim çünkü sevimsiz göndermeniz oradaydı.

Sonunda gerçek niyetinizi ortaya dökmüşsünüz "neyi tolere ediyorsunuz, ateist olmanıza rağmen oradaki Hakk'a tapmayı mı TOLERE EDİYORSUNUZ?" demişsiniz.

Evet. Bu kadar basit.

Bağımsızlık Savaşı verenler inançlıydılar. Bu ülke dibine kadar müslümandı, dindardı. Kendini feda eden koca bir nesil var orada.

Dolayısıyla böyle bir şiirin ülkenin milli marşı olarak seçilmesi hiç de garip değil, benim de bu durumu kabullenip o marşı sadece bağımsızlık zaferinin simgesi olarak görüp içindeki dini ve ırkçı vurguları tolere etmem, hatta hiç umursamamam ateistliğime halel getirecek değil. İsterse de getirsin...

İlkokulda bu marşı haftada iki defa okuyan çocuklar da ne anlamını bilir, ne de içindeki vurguları çözüp içselleştirir.

İstiklal Marşı'yla uğraşacağınıza gidin zorunlu din derslerinin kaldırılmasıyla uğraşın.

İstiklal Marşı çocukları dinci ya da ırkçı yapmaz. Yapsaydı en önce beni ve benim gibi o marşı seven milyonlarca insanı yapardı.

------

Queenofhearts'cığım, çok teşekkür ederim.:)

Sitelerde Paylaş

daha neye yanıt verdiğinizi bile bilmiyorsunuz ki...

Sinsi durduk yere gelip sataşandır... Yönetime çok açık bir göndermede bulundum.. Sözüm her zaman açıktır. Zaten o laftan dolayı atladınız ya tartışmaya.

Sonunda gerçek niyetinizi ortaya dökmüşsünüz "neyi tolere ediyorsunuz, ateist olmanıza rağmen oradaki Hakk'a tapmayı mı TOLERE EDİYORSUNUZ?" demişsiniz.
Bu niyetimi yenimi anladınız. Daha tartışmaya girişimden belliydi bu...

İlk iletimde

demiştim. Siz çağının aydını bile ilan etmişsiniz maşallah...

İstiklal Marşı'nı savunup derken daha bir müslümanlaşıyorsunuz. Bu ülke dibine kadar müslümandı. Vahdettin'de müslümandı. isyan edenlerde müslümandı.. Bence Bu konuda fazla yazı yazmayın. Yazdıkça kendinizi kaybediyorsunuz, kaş yapayım derken göz çıkartıyorsunuz...

Din dersine karşı çıkıyorsunuz ama aynı zihniyetteki bir marşın sözlerini tolere edebiliyorsunuz. İşte bunun adı "Taklacı"lıktır... Ayrıca yazılanları bir daha okuyun. İstiklal Marşı'ndan bana ne dedim. Onunla uğrayştığım yok...

Tüühhh. Yne sevimsiz bir ileti yolluyorum...

Sitelerde Paylaş

daha neye yanıt verdiğinizi bile bilmiyorsunuz ki...

Sinsi durduk yere gelip sataşandır... Yönetime çok açık bir göndermede bulundum.. Sözüm her zaman açıktır. Zaten o laftan dolayı atladınız ya tartışmaya.

Bu niyetimi yenimi anladınız. Daha tartışmaya girişimden belliydi bu...

İlk iletimde

demiştim. Siz çağının aydını bile ilan etmişsiniz maşallah...

İstiklal Marşı'nı savunup derken daha bir müslümanlaşıyorsunuz. Bu ülke dibine kadar müslümandı. Vahdettin'de müslümandı. isyan edenlerde müslümandı.. Bence Bu konuda fazla yazı yazmayın. Yazdıkça kendinizi kaybediyorsunuz, kaş yapayım derken göz çıkartıyorsunuz...

Din dersine karşı çıkıyorsunuz ama aynı zihniyetteki bir marşın sözlerini tolere edebiliyorsunuz. İşte bunun adı "Taklacı"lıktır... Ayrıca yazılanları bir daha okuyun. İstiklal Marşı'ndan bana ne dedim. Onunla uğrayştığım yok...

Tüühhh. Yne sevimsiz bir ileti yolluyorum...

Yoo, bence siz yazmayın. Ülkenizi tanımadığınız ortaya çıkıyor. İstiklal Marşı'nı savunmuyorum ki.. Savunduğum tek bir dizesini gösterin bakalım.

Ben sadece seviyorum o marşı. Sizin ona bile tahammülünüz yok.

Ben o marşı bütün dinci ve ırkçı söylemlerine karşın çok seviyorum çünkü bağımsızlığı simgeliyor benim için diyorum.

Çok takla attınız ama olmadı, beni yine müslüman yapmayı beceremediniz. Çünkü hiç olmadım..

Gittikçe saçmalıyorsunuz. İstiklal Marşı'nı seviyorum çünkü aslında müslümanım.:)

Pes.

Ha, bu arada ben ilahi de dinler ve çok severim. Belki sufistimdir de.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...