Jump to content

ateistler istiklal marşı,nı seviyormu?

Recommended Posts

Ah benim bilgi dagarcigi KIT insanlarim.

Bu sorunun cevabini cok seneler önce büyük sair Nazim vermisti "Memleketimden Insan Manzaralarinda"

Bizim "istiklal marsı" nda aksıyan bir taraf var,

bilmem ki, nasıl anlatsam,

Akif, inanmıs adam,

Fakat onun, ben,

inandıklarının hepsine inanmıyorum.

Beni burda tutan sey

sehid olmak vecdi mi sanmiyorum.

Mesela bakin.

"gelecektir vaad ettigi günler sana hakkin"

gelecek günler icin gökten ayet inmedi bize

onu biz kendimiz vaad ettik kendimize...

Ben bir sarki istiyorum

zaferden sonrasina dair.

"kimbilir belki yarin, belki yarindan da yakin"

Hadi bakalim buyrun siz de burdan yakin..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 243
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne gariptir şu insanoğlu, Böyle sorularla karşımıza çıkar!

Toprakları uluslararası anlaşmalarla çizilmiş her ulusun bir marşı, bir bayrağı, bir ulus kimliği vardır, değil mi arkadaşlar? Bu marş kimimize müzikal, kimimize sentaks (sözdizimi) olarak hoş gelmeyebilir. Kimimiz de yere göğe koyamayız. Bu soru teknik anlamda sorulduysa, ona teknik anlamda bir yanıt gerekir.

Kitleleri harekete geçirmek, ulusal heyecanı, direnci yaratmak adına derseniz, bence İstiklal Marşı başarılıdır.

Sitelerde Paylaş
Bizim "istiklal marsı" nda aksıyan bir taraf var,

bilmem ki, nasıl anlatsam,

Akif, inanmıs adam,

Fakat onun, ben,

inandıklarının hepsine inanmıyorum.

Beni burda tutan sey

sehid olmak vecdi mi sanmiyorum.

Mesela bakin.

"gelecektir vaad ettigi günler sana hakkin"

gelecek günler icin gökten ayet inmedi bize

onu biz kendimiz vaad ettik kendimize...

Ben bir sarki istiyorum

zaferden sonrasina dair.

"kimbilir belki yarin, belki yarindan da yakin"

Nazım yanlış yapmış.

Bir marş yazmalıydı.

Kuvayi Milliye destanını yazan marşı da mükemmel yazardı.

Sitelerde Paylaş

evet ateist arkadaşların bu konudaki görüşleri neler bakalım?

seviyorlarsa neden seviyorlar?

sevmiyorlarsa neden sevmiyorlar?

İstiklal Marşı'nı sevmiyorum. Aşırı derecede etnik ve dinsel şovenizm içeriyor ve dayatıyor. Anayasa'yla değiştirilemeyeceği sabit kılınmışsa da, yine aynı Anayasa'ya aykırıdır.

1- Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak: Bir istiklal marşı "Korkma!" diye başlayabilir mi? Ne korkusudur bu, neyden korkuyorsun, neden korkuyorsun? Böyle bir korku taşıyıp da bunu ifade eden bir millet mi vadı da, ona teskin amaçlı yazılmıştı bu marş?

2- Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet, bu celal: Ne ırkı, hangi ırk bu? Türkiye Cumhuriyeti, ırk temelli bir devlet midir? Türk ulusu, sadece Türk ırkından mı oluşuyor? Kahramanlık eğer Çanakkale ve İstiklal savaşlarına vurgu yapıyorsa, o savaşlar sadece Türk ırkınca kazanılmadı, Türk ulusunca kazanıldı. Bu mısra ile Türk ulusu gözardı edilip, sadece Türk ırkına paye biçilmiş olmuyor mu? Örneğin Türk ulusunun birer parçası olup da, ırk olarak Türk olmayan Kürtler, Lazlar, Çerkezler vs. bayrağın bir tebessümünü haketmiyorlar mı?

3- Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar: Medeniyet, niye tek dişi kalmış canavar oluyor? Medeniyet, kişiye ve insana bağlı olmak kaydıyla insanın ve insanlığın gelişmişlik düzeyidir. Birileri bunu kötüye kullanmış veya kullanıyor olabilir ama sonuçta medeniyet, insanlığın hedefidir zaten. İnsanlığın hedefi olan bir değer, niye canavar gibi gösteriliyor? 1400 yıl öncesinin zihniyetiyle kalınması gerektiği mi vurgulanmaya çalışıyor acaba?

4- Hakkıdır hakk'a tapan milletimin istiklal: Müslümanlar dışında kalan ulusal unsurlar, istiklali haketmiyorlar mı? Bir ateist olduğum için, özgür olmayı haketmiyor muyum?

5- Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var: Göğsünde iman olmayan, yani ateistler vatan savunmasından kaçıyorlar mı? Onlar, cepheye gitmiyorlar mı? Vatansever olmak için ille müslüman mı olmak gerekiyor? Müslüman olmak, vatan hainliğinin bir başka adı olamaz mı mesela?

6- Doğacaktır sana vadettiği günler hakk'ın: Ben hakka inanmıyorsam, inanmadığım bir şeyin bana bir şey vadetmesi de mümkün değildir. Şu durumda aldığım bir vaad olmadığına göre kabuğuma çekilip vatanın işgal edilmesine seyirci mi kalmalıyım bir ateist olarak? Bu ne islam narsizmidir ki, vatanı emperyalist güçlere peşkeş çeken, kurtuluşun ardından sayısız irticai isyanla kendisini gösteren bu zihniyet, birden bire cumhuriyetin sahipliğine soyunuyor ve üstelik kendisinden başka hiçbir kesime de o makamı layık görmüyor, paylaşmıyor?

7- Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı: Ne şehidi, ne şehit oğlusu? Şehadet terimi sadece islama özgüdür. Bu topraklarda yaşayan ve bu toprakların kurtuluşunda kanını, canını vermiş onca insan niye yok sayılıyor? Cumhuriyet döneminde başgösteren irticai ayaklanmaların kaç tanesi gayrı müslimlerce çıkarıldı?

8- Bu ezanlar ki şehadetimin temeli-Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli: Aynı islam narsizmi ve dayatması, aynı vurgu! Türkiye Cumhuriyeti, laik bir ülkedir. İçerdiği tüm dinlere, inançlara aynı mesafede olmalıdır. Şu durumda niye ille ezan sesleri inliyor, çan sesleri niye ebediyen inleyemiyor? Bu ülke müslümanlar tarafından mı kuruldu? Bir islam ülkesi midir?

Her satırı ayrı bir cerahat ve ayrımcılık içeren berbat bir marş. Türk ulusunun birliğine bütünlüğüne değil, aksine çatışmaya ve kargaşaya zorlayan bir yapısı var. Üstelik yere göğe sığdırılamıyor ama edebi bir değeri dahi yok bu marşın.

Hele marş olarak bütünüyle ele alındığında, dünyanın en berbat marşlarından biridir. Prozodinin zerresi yok bir kere. Bunu anlayabilmek için müzisyen olmak veya müzikten anlamak gerek. Müzik: "Kalk gidelim" derken söz: "Bok yeme de otur yerinde" diyorsa, bu marşın marş olduğunu söylemek, epey bir zorlamayı gerektiriyor. Tıpkı islam dayatması gibi...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir şiiri edebi olarak beğenmenin o şiirin tüm anlamını içselleştirmekle veya kabul etmekle bir alakası yoktur... Selimiye'yi beğenmek için müslüman olmak gerekmez... Biraz geniş görüşlü olun ey müslüman kardeşlerim; ateistlerin açık zihinlerini örnek alın biraz kendinize...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir şiiri edebi olarak beğenmenin o şiirin tüm anlamını içselleştirmekle veya kabul etmekle bir alakası yoktur... Selimiye'yi beğenmek için müslüman olmak gerekmez... Biraz geniş görüşlü olun ey müslüman kardeşlerim; ateistlerin açık zihinlerini örnek alın biraz kendinize...

Ben hiç göremedim ama o açık zihinleri

Sitelerde Paylaş

Ben hiç göremedim ama o açık zihinleri

göremessin zaten,görsen şaşardım.

Sitelerde Paylaş

Allahdan uzak kalanlar zıtlaşanlar hep yelnız kalır hep kaybeder işin dahadavahimi ebediyyen kaybeder.

İşiniz gücünüz insanlar üzerinde patolojik bir korku imparatorluğu inşa etmek ve manevi baskı kurmak... Hiç var olmayan bir antik Arap ilahından uzak kalsan ne olur, yakın olsan ne olur?...

Sitelerde Paylaş

İşiniz gücünüz insanlar üzerinde patolojik bir korku imparatorluğu inşa etmek ve manevi baskı kurmak... Hiç var olmayan bir antik Arap ilahından uzak kalsan ne olur, yakın olsan ne olur?...

uzak kalmayı manevi anlamda dedim fiziki anlamda 1 cm bile yok Allah(cc),ile kulu arasında.varolduğunu anlaman için kendini gösterip andromeda artık dahada bana iman etmezsen darılırım,gücenirim demesinimi bekliyorsun(haşa)

sen bir doğrusun kendine göre ben bir doğruyum kendime göre şimdi kabaca ele aldığımızda ikimizden biri yani iki testiden biri kırılacak.

benim dediklerimin doğruluğuna hiçmi ihtimal vermedin?

ya senin testin kırılırsa ne yapacaksın?alternatiflerin hazırmı?

cehennemi görünce ilk uçakla yurt dışına kaçmakda alternatiflerin arasındamı?

Sitelerde Paylaş

sen bir doğrusun kendine göre ben bir doğruyum kendime göre şimdi kabaca ele aldığımızda ikimizden biri yani iki testiden biri kırılacak.benim dediklerimin doğruluğuna hiçmi ihtimal vermedin?

ya senin testin kırılırsa ne yapacaksın?alternatiflerin hazırmı?

cehennemi görünce ilk uçakla yurt dışına kaçmakda alternatiflerin arasındamı?

Konu bu kadar eşit değil sizin adınıza... Bu site dinlerin bittiğinin resmidir...

Dediğim gibi işiniz gücünüz korkutarak, eğitimsiz veya eğitimi niteliksiz insanlar üzerinde manevi baskı kurmak...

Sitelerde Paylaş

Bu kadar kesin konuşma. -Aslında benimde öyle muhteşem bir ilerleme olacağına dair umudum yok.

Ama anlayış değişecek tabiki.

Gelecek dediğimi de çook uzak bir tarih olarak düşünmeye gerek yok bile.

Nihilizm, tüm insanlıkta aynı anda baş gösterecek diye bişey yok.

Bağzı toplumlar arasındaki fark bizim mağra insanı ile olan farkımızdan bile fazla nerdeyse.

Kendini yaşamdan ve üremeden elçekerek gösteren türden nihilizm bu gün avrupada yayılmaya başladı bile. Ama ortadoğu da işareti bile yok?

Şimdi avrupa ile ortadoğu arsındaki fark nedir diye bakarsak ilk gözümüze çarpan şey gelişmişlik ve toplumların kültür seviyeleri arasındaki fark olacaktır. Bu size bişey ifade eder mi?

Yani gelişim bir noktadan sonra nihilizme sürüklüyor olabilir mi?

Bence olabilir tabi ve oluyor da.

Bu gün avrupada yavaş yavaş başlıyor, ama bir gün tüm insanlık varolmaktan vazgeçecektir bence.

vaz geçmeyecek olanlar olursa, onların daha ''insan'' olmak için zamana ihtiyaçları vardır.

adamlardaki mantığa bak ya üremeyi durdurcakmış ee sonra hiç olmak istiyomuş canı bugüne kadar Allaha yönelmek dışında tüm sapıklıkları denemiş ama her tuttuğu dal elinde kalmış.

artık dünyada yaşayacağı zevkde kalmamış gideyim bari kara toprağın bağrında azot karbon çevrimi gaz olarak gürül gürül gürüldeyerek değişik zevkler peşindeymiş artık. :D

dünyada ne çeşit insanlar varmış hakkaten ya :lol:

Sitelerde Paylaş

Bir Anglikan Hristiyan olarak Ateist'lerin topluca değerlendirilmemesi kanaatindeyim.Ateist'lerin herhangi bir şeyleri sevmesini,yapmasını öğreten/tavsiye eden/teşvik eden herhangi bir inandıkları Güç/Tanrı/Enerji/Varlık yoktur.

Müslümanlar için kafirler bir millettir... Olayları bu tarzda basitleştirmeleri anlamalarını kolaylaştırıyor... İslam her tür beyin için basit ve anlaşılması kolay bir dindir... Müşterisi bu yüzden pek çoktur...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...