Jump to content

Tanrı'nın Dinozorlardan Haberi Var mı ?

Recommended Posts

ayetleri tam olarak yazarmısın??? ingilizcem yok. okumuyorum, okuyamıyorum.

tam olarak dediğim full yani, ayeti göreyim orda :)

Indeed, Allah is of every thing All-Knower.

herşeyden çok bilicidir yazıyor burda hemen cevirin söylediğine göre :) herşeyi biliyor demiyor herşeyden çok bilen diyr.

2:106. ... Bilmez misin ki El İlah’ın her şeye gücü yeter.

Çeviri: Don't you know that Allah is over all things All-Powerful?

5:40 ... El İlah her şeye gücü yetendir.

Çeviri: Allah is over all things All-Powerful.

58:7 ... Doğrusu El İlah her şeyi bilendir.

Çeviri: Indeed, Allah is of every thing All-Knower.

All = Her şey.

Zaten İncil'de de God is All-Powerful, All-Knowing diye geçiyor.

Bazen daha Latinceye yakın olan omniscient (her şeyi bilen), omnipotent(her şeyi yapabilen) kelimeleri kullanılıyor ki aynı anlama geliyor.

Kelime kelime çeviren sitede de hata var dersen senden şüphe ederim. Demek ki bu düşündüklerinin dayanağı yok, sadece kendi kafana öyle estiğinden diyorsun.

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2:106. ... Bilmez misin ki El İlah’ın her şeye gücü yeter.

Çeviri: Don't you know that Allah is over all things All-Powerful?

5:40 ... El İlah her şeye gücü yetendir.

Çeviri: Allah is over all things All-Powerful.

58:7 ... Doğrusu El İlah her şeyi bilendir.

Çeviri: Indeed, Allah is of every thing All-Knower.

All = Her şey.

Zaten İncil'de de God is All-Powerful, All-Knowing diye geçiyor.

Bazen daha Latinceye yakın olan omniscient (her şeyi bilen), omnipotent(her şeyi yapabilen) kelimeleri kullanılıyor ki aynı anlama geliyor.

Kelime kelime çeviren sitede de hata var dersen senden şüphe ederim. Demek ki bu düşündüklerinin dayanağı yok, sadece kendi kafana öyle estiğinden diyorsun.

öyle estiğinden değil, güvendiğim birinin söylediği sözlere dayanarak söylemiştim.

ama hata olmayabilirde hata var illa demiyorum ayetin tamamı derken başınıda demiştim bu arada...

Sitelerde Paylaş

öyle estiğinden değil, güvendiğim birinin söylediği sözlere dayanarak söylemiştim.

ama hata olmayabilirde hata var illa demiyorum ayetin tamamı derken başınıda demiştim bu arada...

Başında orada yazdıklarımdan (Türkçe çevirilerden) pek farkı yok merak etme. O cümleyle alakalı bir şey yok zaten. Sırf arada hatırlatmak amaçlı bir cümle gibi "O her şeyi bilendir, o her şeye kadirdir" geçiyor.

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madem bu kadar kendine güvenerek sormuşsun sorulaını es geçersem olmaz tabi ;

Dinozorların ölümüne neyin sebeb olduğu tam olarak bilinmiyor bu doğru ama hepsinin aynı anda yok oldukları biliniyor bunda nasıl bir çelişki buldun şaşırdım doğrusu ama sanırım bu konuyu anşlamışsındır neyse ikinci soruna geçeyim ;

Bu yaratıcının bu toplu katliamı ( ben böyle tanımlamak istiorum ) yapmasının mantıklı bir sebebi olması lazım ki ona anlam verebilelim . Hangi yaratıcı onun yaptıkları hakkında şüphe etmemizi sağlar ? Nitekim çoğu eyleminde sebebini açıklamış kitabında değilm mi ?

Bir diğer soru ; yukarıdaki açıklama baz alınarak yanıtlanabilir . Yani bir sebeb istiyoruz arkadaşım tanrı yaptıysa bir bildiği vardır deyip geçiştirmekle olmuyor bu işler .;

Doğa da her canlının yaşaması için bir amaç konulmamıştır . Sadece en iyi adaptasyon sağlayan yaşar kuralı yer almaktadır .

Benim amacım senin tanrının istediklerini yakalamk değil . Bu kafanızda tanrı ifadesiyle sürekli olara çelişkilere düştüğünüzü , bunu da size göstermektir amacım . Yoksa o sorularıı merak ettiğimden sormuyorum ben anladınmı . Tanrı yaptıysa bir bildiği vardır deyip işin ucunu bırakmadığım için , araştırıp soruşturduğum için düşünen taraf benim . Bunun için bana tanrının sizden düşünmenizi istediğini söyleme . Kuranda en temel kurallardan biri şüpheye düşmemektir . Çünkü o dönemde bile çoğu kişi , insanların şüpheye düştüğü zaman kontrol edilmelerinde ne kadar zorluk yaşanabileceğini bilir . Bu yüzden kuranda sürekli sakın tanrıdan şüphe etmeyin diye kavramlar yer alır . Şüphesiz ki şüphe en tehlikeli silahtır .

Tanrı yaptıysa bir bildiği vardır demiyorum. Sadece Tanrının yaptığı her şeyi bilemeyiz sadece bize bildirdiği kadarını bilebiliriz diyorum. sende dinozorların toplu olarak yok edilişini neden bildirmedi diyorsun. Kuranda ve diğer kutsal kitaplarda bundan bahsedilmemiş. Tanrının kitaplarında bahsetmediği bilgiyi biz O'na inananlar nasıl olur da Onun adına cevap verebiliriz. Bildirmediyse bir bildiği vardır sonucunu çıkarmanı da istemiyorum burdan. Anlatmak istediğim bilmediğimiz birçok şeyin olduğu ve kutsal kitaplarda sadece bazılarının bildirildiği. Herşey bildirilmiş olsaydı akıl ve bilim olmazdı. Sorunun cevabınıda bilim o bilgiye ulaştığı zaman öğreneceğiz.

Senin amacın ise bak Tanrı bu bilgiyi es geçti. Gerçekte Tanrı olsaydı dinozorlardan sonra dünyada baskın tür olan insana kendisinden önceki baskın tür olan dinozorların biranda yok edilmelerinin sebebini açıklardı da insanlarda bu kaçınılmaz sonda kendilerine pay çıkarır ve ibret alırlardı. Bu es geçilebilecek bir bilgi değil o halde Tanrı yoktur demeye çalışıorsun. Ben senin anlatmak istediğini anladım ama sen benim anlatmak istediğimi anladın mı bilmiyorum

Sitelerde Paylaş

Senin ve senin gibilerin anlatmak istediğini anlıyorum morpheuss , Ama senin yazıyı Bu es geçilebilecek bir bilgi değil o halde Tanrı yoktur şeklinde basite indirgemen bence yanlış . Tabi tanrının olmadığını sadece bu maddeye indirgeyerek size ispatlayamayız ama kafanızda bir fikir oluşturabilirz sadece . Sadece bir yanlışı açıklamaya çalışıyoruz ama nedense siz bunu bir şekilde kendinizi kandırmaya yarayan açıklamalar getirerek atlatmaya çabalıyorsunuz . Bir anlığına şu tanrı korkusunu bir kenara koyup şu konuyu incelersen sanırım kuranın anlattığı tanrı hakkında biraz bilgi edinebilirsin .

Sitelerde Paylaş

orjinalde bozulma yok

çevrilirken onca anlam karmaşasına uğrayan bir kitabı apaçık olarak nitelendirmek, ve hatta kitabının yanlış çevrilmesine müsaade ederek yanlış çeviriden dolayı dinden çıkan aciz kullarına sonsuz cehennem azabını vaadeden bir tanrı ancak el-ilah olabilir.

yemin ediyorum sizleri gördükçe, iyiki dinden çıkmışım diyorum.

ateistken müslüman olmuşsun güya. bu kadar apaçık hataları olan bir kitabın dinine cehennem, sonsuz azap korkusundan dönmüş olduğun aşikar.

arkadaşım bir soru soruyorum ancak yazımın geneline cevap verirsen sevinirim.

kutsal, evrensel, her döneme her kitleye hitap etmesi geren bir kitap neden muhammedin yaşantıları üzerine yazılmıştır???

Sitelerde Paylaş

Senin ve senin gibilerin anlatmak istediğini anlıyorum morpheuss , Ama senin yazıyı Bu es geçilebilecek bir bilgi değil o halde Tanrı yoktur şeklinde basite indirgemen bence yanlış . Tabi tanrının olmadığını sadece bu maddeye indirgeyerek size ispatlayamayız ama kafanızda bir fikir oluşturabilirz sadece . Sadece bir yanlışı açıklamaya çalışıyoruz ama nedense siz bunu bir şekilde kendinizi kandırmaya yarayan açıklamalar getirerek atlatmaya çabalıyorsunuz . Bir anlığına şu tanrı korkusunu bir kenara koyup şu konuyu incelersen sanırım kuranın anlattığı tanrı hakkında biraz bilgi edinebilirsin .

Tanrı korkusuyla cevap verdiğimi düşünmen yanlış. Bir önceki konuda da bizi körü körüne inanan olaylara şüpheyle değilde Tanrı bildiriyorsa bi bildiği vardır kesin orada bi hikmet vardır mantığıyla yaklaşanlar olarak tanımlamanda yanlış. Diğerlerini bileemem ama benimde anlam veremediğim konular var ve yeni üye olduğum için konu açamıyorum galiba. İmtihan konusu çözüm bulamadığım bir konu benim için. Neyse konunun dışına çıkıyorum. Ben dinozorlardan bahsedilmemesinde bir yanlış göremedim çünkü herşeyden bahsedilemezdi çünkü milyarlarca sayfalık kitaplar olması gerekirdi. Seninde dediğin gibi bi kaç felaketten bahsedilmiş ama dinozorlar yok. Bu seçim meselesidir.

Sitelerde Paylaş

çevrilirken onca anlam karmaşasına uğrayan bir kitabı apaçık olarak nitelendirmek, ve hatta kitabının yanlış çevrilmesine müsaade ederek yanlış çeviriden dolayı dinden çıkan aciz kullarına sonsuz cehennem azabını vaadeden bir tanrı ancak el-ilah olabilir.

ateistken müslüman olmuşsun güya. bu kadar apaçık hataları olan bir kitabın dinine cehennem, sonsuz azap korkusundan dönmüş olduğun aşikar.

kutsal, evrensel, her döneme her kitleye hitap etmesi geren bir kitap neden muhammedin yaşantıları üzerine yazılmıştır???

muhammedin yaşantıları üzerine ???? buyur yaz ayetleri konuşalım honolulu. fazla tezcanlısın :) yeniliğinden olsa gerek :)

Bozulmuşun yanlış olması bozulmamışıda yanlış yapar mı??

Sitelerde Paylaş

Bi ara sanırsam bu konuda artık yazmicam demiştin Bilgeyoda . Bu kadar Alaşağı edilmene rağmen hala neden yazıyosun anlamıyorum . Senden adam akıllı cevap gelmediği gibi seni görüp örnek alan diğer teistlerde saçma sapan cevaplar yazıp gidiyor . Sana bir tokat vuruluyor sen ötekini dönüyorsun . Konuyo olmadık yerlere getirip sıyrılmaya çalışıyorsun ama sanırım artık sınırını fazla zorluyorsun . Artık bir fikrin yoksa sana bu başlık altında yazmamanı öneriyorum . Yok eğer mantıksal tespitlerin varsa devam et ona sözüm yok . Ama bu anlayış içinde bu başlığı kirletmene göz yumamam .

Sitelerde Paylaş

muhammedin yaşantıları üzerine ???? buyur yaz ayetleri konuşalım honolulu. fazla tezcanlısın :) yeniliğinden olsa gerek :)

Bozulmuşun yanlış olması bozulmamışıda yanlış yapar mı??

nerede yeniyim acep?

yaz ayetleri değil mesele.

diyorum ki

mesela neden ayşeye zina suçlaması gelince 4 şahit meselesi vuku bulmuştur?

neden tanrı 10 emir misali benim emirlerim şunlar diyip çıkmamıştır işin içinden de muhammed zeynebe aşık olunca evlendirmeye kadar yaşantılara paralel ayetler indirmiştir?

bozulmuşun yanlış olması bozulmamışı yanlış yapmaz.

ancak bozulmayacağı söylenen bir şeyin bozulması ortada bir terslik olduğunu gösterir.

iddiayı ortaya atan tanrı iken...

Sitelerde Paylaş

o ayeti bende pek severim.

özellikle de şu 3 ayet arka arkaya zikredince huşu içinde oluyor insan :

2/106. Herhangi bir ayetin hukmunu yururlukten kaldirir veya unutturursak, onun yerine daha hayirlisini veya onun benzerini getiririz. Allah'in her seye kadir oldugunu bilmez misin?

Fatır / 43. Ayet “... Hayır! sen Allah'ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah'ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın.”

Feth / 23. Ayet “... Allah kanununda hiç bir değişiklik bulamazsınız.”

sen önce ayet ile sünneti ayirmayi ögren

ateizm de üstünateizme göre ne hallere düstü ya..?

Friedrich Nietzsche degil dogan

:)

Sitelerde Paylaş

önce

bana göre söyle böyle bir kitap olmali

diyorsun

sonra

neden muhammedin yasantilari üzerine yazilmis

diyorsun

muhammede yazildigi için olmali

ben

yemin etmiyorum

ama

senin gibilerini gördükçe

senin gibileri iyiki dinden çikiyor

diyorum

..da

neyse

sen devam et böyle

Sitelerde Paylaş

Komik ya valla tam komedi şu kutsal kitaplar meselesi.Ama asıl komedi insanlığın bilim ışığında ilerleyişine rağmen bazı kafaların binlerce yıl geride kalması!İşte böyle komik duruma düşersiniz tabi,kalkıpta bir kitabın tüm dünyanın,tüm tarihin ve evrenin açıklayıcısı olduğuna inanırsanız işte böyle rezil olursunuz.Dinazorlar sadece denizde bir kum tanesi,bunun gibi örnekler sonsuzdur sevgili arkadaşlar!!Paslanmış beyin gyruslarının harekete geçirilme zamanı gelmedimi daha??

Sitelerde Paylaş

önce

bana göre söyle böyle bir kitap olmali

diyorsun

sonra

neden muhammedin yasantilari üzerine yazilmis

diyorsun

muhammede yazildigi için olmali

ben

yemin etmiyorum

ama

senin gibilerini gördükçe

senin gibileri iyiki dinden çikiyor

diyorum

..da

neyse

sen devam et böyle

senin üslubunda cevap vereyim.

kuranda yazıyor

dinin bütün

insanlara geldiği

yani münasip

yerlerimden

kuran şöyle olmalıdır

demiyorum

el-ilah

diyor bunu...

ki

eğer

evrensel değilse

neden ilgilendirsin ki beni?

muhammedin yaşantıları

üzerine yazılmış diyorum

çünkü

muhammedin

yaşantıları üzerine yazılmış.

ben zaten

senin inancına laf etmedim

yani istediğine

inanabilirsin

ama sen

bana bu hakkı vermiyorsun

bulduğun yerde

öldürüyorsun

o yüzden sen devam et böyle

diyemeyeceğim

yok olman

gerek

!

kusura kalmazsın

umarım :)

tarihinde Honolulu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranda yazıyor

dinin bütün

insanlara geldiği

yani münasip

yerlerimden

kuran şöyle olmalıdır

demiyorum

el-ilah

diyor bunu...

ki

eğer

evrensel değilse

muhammedin yaşantıları

üzerine yazılmış diyorum

çünkü

muhammedin

ben zaten

yani istediğine

inanabilirsin

ama sen

bulduğun yerde

öldürüyorsun

diyemeyeceğim

yok olman

gerek

!

kusura kalmazsın

Doğan'ın seni bulduğu yerde öldüreceğinide nerden çıkardın..

Hadisler yalan yanlış yazılmıştır. Kuran beni alakadar eder.

Sitelerde Paylaş

kuranda yazıyor

dinin bütün

insanlara geldiği

yani münasip

yerlerimden

kuran şöyle olmalıdır

demiyorum

el-ilah

diyor bunu...

ki

eğer

evrensel değilse

muhammedin yaşantıları

üzerine yazılmış diyorum

çünkü

muhammedin

ben zaten

yani istediğine

inanabilirsin

ama sen

bulduğun yerde

öldürüyorsun

diyemeyeceğim

yok olman

gerek

!

kusura kalmazsın

hehe güzel olmuş

Sitelerde Paylaş

Dinazorlar yeryüzünde milyonlarca yıl yaşamış ve milyonlarca sayıda yaşamış bize göre devasa varlıklardır. Bugün bizim yakıt olarak kullandıklarımız muhtemelen bu işe yarar canlılardır. Herşeyden haberdar olan Allahın bundan haberi yok demek, bu bilgi niye kuranda yok demektir. Kuranda üzümlü kek tarifide yoktur arkadaşlar. Demekki neymiş, Allah üzümlü kek yapmayı bilmiyor ya da üzümlü kek nedir fikri yok demektir.

Alemsiniz ya :) :) :)

Sitelerde Paylaş

Dinazorlar yeryüzünde milyonlarca yıl yaşamış ve milyonlarca sayıda yaşamış bize göre devasa varlıklardır. Bugün bizim yakıt olarak kullandıklarımız muhtemelen bu işe yarar canlılardır. Herşeyden haberdar olan Allahın bundan haberi yok demek, bu bilgi niye kuranda yok demektir. Kuranda üzümlü kek tarifide yoktur arkadaşlar. Demekki neymiş, Allah üzümlü kek yapmayı bilmiyor ya da üzümlü kek nedir fikri yok demektir.

Alemsiniz ya :) :) :)

Yanılıyorsunuz, Kuran'da herşey var, kek tarifi de var...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...