Jump to content

Tanrı'nın Dinozorlardan Haberi Var mı ?

Recommended Posts

Zeka ve merağa.

Yine, bu sadece insanda bulunan bir şey değildir. Diğer maymungillerde de etrafı sorgulama gibi şeyler vardır. Vahşi doğada yaşayan hayvanlarda tabii ki buna pek fırsat yoktur. İnsan bile, ancak ateşi vs. keşfettikten sonra bir rahatına bakabildikten sonra bu tip şeyleri ciddi ciddi irdelemeye başlamıştır. Hele bunlarla ilgili fikir akımları daha yeni yeni bu bin yıl içinde çıkmıştır. Bu gibi şeyleri sorgulamak hem zaman hem de bir bilgi birikimi gerektirir.

Şunu anlamak lazım. "Zeka ve merak" İnsana özgü değil ne demek? Ben "insan"dan bahsetmedim ki hiç. Bu kıstaslara uyan bir canlıdan bahsettim. Memelilerden değil de kuşlar sınıfından çıksaydı aynı kıstasa uyan, onun için aynı şeyleri konuşurduk (aslında konuşanlar onlar olurdu yada biz onlar olurduk, neyse). İnsan derken illa ki memelilerin primatlar familyasından bir tür olmuş, onu kastediyoruz. Ben "bilinç"ten bahsediyorum zaten.

Hep iddia edilene göre ise, dinozorlar varken bilinçli bir tür kendine yer bulamazdı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

BAKARA-26 MEALİ ÖNCEKİ TEFSİRİYDİ.

Muhakkak ki Allah bir sivri sineği, hatta daha üstününü misal getirmekten çekinmez. İman edenler bilirler ki, o şüphesiz haktır, Rabb'-lerındandır. Ama küfre saplananlar: "Allah böyle bir misal ile ne demek istedi?" derler. Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.

Sitelerde Paylaş

yukarıdaki ayeti oku...

Biz de o ayeti bildiğimiz için konuşuyoruz.

Sineğe börtü böceğe mucize atfedetmeye zorlamayın.

Soru çok basit Kuran mucize kitabıysa sinekten böcekten çok daha önemli şeylerden de bahsetmesi gerekirdi.

1.Sineği börtü böceği ilkokuldaki çocukalr bile kuran yazsa verebilir.Daha çaba göstermeli insanlık tarihinde börtü böcekten daha önemli bir öneme sahip olayalr ve icatlardan bahsetmeliydi? Eğer mucize old. iddia ediyorsa!!!

2. 10 yaşındaki bir çocuğun yazdığı bir eserden sinekten daha önemli bir şey yazamayacaksa Kuranınızn ne farkı kalır???

Bu kitap tanrınınsa neden çığır açan olaylardan bahsetmiyor? asıl mesele bu!

Bir sineğe kimse kanmaz ^_^

Sitelerde Paylaş

Hayal edelim,bir ayet geliyor...

-Biz insanların hayatta kalabilmesi için asına dinozor dediğimiz devasa yaratıkları yok ettik...

Hönk! 7.y.y arapları bu ayete dinozor görmüş gibi bakar.

Hee dinozor ne ki?

siz kendinizi çok akıllı sanıyorsunuz :)

zannediyorsunuz ki tesitler buna cevap veremez.

Evet Zamanında mğnafıklar Hz.Muhammed'i çok kez köşeye sıkıştırmışlar, ya da öyle sanmışlar.

soru ya bak,

-Allah cennetteki kulunun nefes sayısını bilir mi?

Peygamber bir süre duruyor ve bu soruya cevap vermiyor.

Evet dese, nefes sonlu, demekki cennette hayat bitecek. Ebedi hayat ile ilgili ayet fos olurdu.

Hayır dese, Allah nasıl olurda bilemez! Allah'ın alimi mutlak sıfatı fos olurdu.

Peki sonsuz kavramını kullanabilir miydi (vahy'edilir miydi)?

Kullansa bunu kim anlardı?

Araplar sonsuzluk kavramını nasıl anlayacaktı?

Bu işerin stratejiye dayalı olduğunu ve karı kız kaldırmak için bukadar yükün altına girilmeyeceğini umarım kestirebiliyorsunuzdur.

Sitelerde Paylaş

BAKARA-26 MEALİ ÖNCEKİ TEFSİRİYDİ.

Muhakkak ki Allah bir sivri sineği, hatta daha üstününü misal getirmekten çekinmez. İman edenler bilirler ki, o şüphesiz haktır, Rabb'-lerındandır. Ama küfre saplananlar: "Allah böyle bir misal ile ne demek istedi?" derler. Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.

DİNOZORLARDAN VE GÖKTAŞINDAN BAHSEDİLMEMESİNİ BU AYETTEN YOLA ÇIKARAK KAÇ KİŞİ ANLADI BAKALIM?

Sitelerde Paylaş

Biz de o ayeti bildiğimiz için konuşuyoruz.

Sineğe börtü böceğe mucize atfedetmeye zorlamayın.

Soru çok basit Kuran mucize kitabıysa sinekten böcekten çok daha önemli şeylerden de bahsetmesi gerekirdi.

1.Sineği börtü böceği ilkokuldaki çocukalr bile kuran yazsa verebilir.Daha çaba göstermeli insanlık tarihinde börtü böcekten daha önemli bir öneme sahip olayalr ve icatlardan bahsetmeliydi? Eğer mucize old. iddia ediyorsa!!!

2. 10 yaşındaki bir çocuğun yazdığı bir eserden sinekten daha önemli bir şey yazamayacaksa Kuranınızn ne farkı kalır???

Bu kitap tanrınınsa neden çığır açan olaylardan bahsetmiyor? asıl mesele bu!

Bir sineğe kimse kanmaz ^_^

nasılda cuk diye oturuyosun ayetin bahsettiği kişiliğe.

1400 yıl sonraki senin karakterini söylüyor daha ne istiyorsun.

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayal edelim,bir ayet geliyor...

-Biz insanların hayatta kalabilmesi için asına dinozor dediğimiz devasa yaratıkları yok ettik...

Hönk! 7.y.y arapları bu ayete dinozor görmüş gibi bakar.

Hee dinozor ne ki?

İşte senin dediğin gibi Biz insanların hayatta kalabilmesi için asına dinozor dediğimiz devasa yaratıkları yok ettik" deseydi o zaman çağını ve zamanı aşan mucizevi bir söylem olurdu...

Hönk! 7.y.y arapları bu ayete dinozor görmüş gibi bakar...

1.bakarsa baksınlar sen demek bu cümlenle kuranın arapların tepkilerine göre şekillendiğini itiraf ediyorsun...

2.Kuarnı n okuyanalr zaten bu hönkk ü zırvalıklarını görünce diyor!

3.Okuyup da ibret göz yaşalrı içinde hikmet arayanlar zaten hönkk olmuş vaziyette...

Bir kitap mucize old söylüyorsa hem geçmişten hem de gelecekten bal gibi bahseder. Kitap zaten muziseyse arapların hönkk tepkisinden! niye korksn ki?

Sitelerde Paylaş

nasılda cuk diye oturuyosun ayetin bahsettiği kişiliğe.

1400 yıl sonraki senin karakterini söylüyor daha ne istiyorsun.

Ben sana senin löp diye oturduğun kişiliği söyleyim öi :D

Senin ve senin gibiler "sinekten börtü böcekten medet mucize uman,ibret hikmet arayan takımsınız"

Sinekten bahseden tanrıyı mucize atfeder ama neden insanlık tarihinde sinekten çok daha önemli yer kaplamış bilgisayar telefon televizyon buhar makinesi vs... kuranda bahsetmemesi göz ardı eden bi mantık(sızlık)tasınız...

Sitelerde Paylaş

İşte senin dediğin gibi Biz insanların hayatta kalabilmesi için asına dinozor dediğimiz devasa yaratıkları yok ettik" deseydi o zaman çağını ve zamanı aşan mucizevi bir söylem olurdu...

1.bakarsa baksınlar sen demek bu cümlenle kuranın arapların tepkilerine göre şekillendiğini itiraf ediyorsun...

3.Okuyup da ibret göz yaşalrı içinde hikmet arayanlar zaten hönkk olmuş vaziyette...

Bir kitap mucize old söylüyorsa hem geçmişten hem de gelecekten bal gibi bahseder. Kitap zaten muziseyse arapların hönkk tepkisinden! niye korksn ki?

senin ve şu güne kadar dünyanın hiç bilmediği birşeyden sana örnek verilse hönk olurdun değilmi.yani sen o bilinmeyen şeyi bilmediğin için verilen örneğide bilmeyecekdin ve konuya vakıf olamayacakdın.

Sitelerde Paylaş

DİNOZORLARDAN VE GÖKTAŞINDAN BAHSEDİLMEMESİNİ BU AYETTEN YOLA ÇIKARAK KAÇ KİŞİ ANLADI BAKALIM?

:lol: tabi var hatta 2010 kpss cevap anahtarı bile var, tüm bilim dünyasının ortak kabulu evrim de var, süper sicim teorisi de var, marketten alışveriş listen bile var...ben müslümanlar kafayı bulmaz bilirdim ^_^

Sitelerde Paylaş

Ben sana senin löp diye oturduğun kişiliği söyleyim öi :D

Senin ve senin gibiler "sinekten börtü böcekten medet mucize uman,ibret hikmet arayan takımsınız"

Sinekten bahseden tanrıyı mucize atfeder ama neden insanlık tarihinde sinekten çok daha önemli yer kaplamış bilgisayar telefon televizyon buhar makinesi vs... kuranda bahsetmemesi göz ardı eden bi mantık(sızlık)tasınız...

önündeki ALLAHA ULAŞTIRAN herşeye rağmen gözündeki perdeyi ve GÜNAH LEKELERİYLE SİMSİYAH KESİLMİŞ KALBİNİ GÖRÜNCE ALLAHIM SEN NE BÜYÜKSÜN DİYORUM.

Sitelerde Paylaş

Dostum aslında olayı anlamak isteyip istememen herşeyi kolayca çözer.

Kendini Tanrı'nın yerine koymanı istiyorum. (Bunun senin açından bir sakıncası yok)

bir kitap gönderiyorsun. Bu kitap sonsuza kadar Geçerliğini koruyacak.

Başlangıcından kıyamete kadar!

Ve o kitabı gönderdiğin toplum zamanını en cahil toplumu.

şimdi bu parametrelerigözönüne alarak şu sorulara cevap ver;

-Kitabı göndereceğin kavmin sana biad etmesi , onlardan sonra gelecek kavimerin de sana biad etmesindeki en mühim etken. Haklımıyım?

-Sen o kavime hitabedemezsen ondan sonra gelecek toplumlara da hitap edemezsin.

-Yani göndereceğin kitap hem 7.yy'a hemde 21.yy'a hitap etmeli.

Dinazordan bahsetseydi bu 7.yy insanına değil sadece 21.yy insanına hitabetmek olacaktır.

Başta da dediğim gibi, dinazor kartı ne olduğu belli olmayan bir kart olduğu için arapların dinazor ayetine hastır çekmesi kuvvetle muhtemeldir. Fakat Sinek o zamanda vardı bu zamanda var. DOlayısıyla dinazor yerine sinek seçimi sende kabul edersin ki daha mantıklıdır.

Yoksa sen dinazor ayeti koyarak o toplumun bi bok anlamamasını göze alır mısın?

Sitelerde Paylaş

Şunu anlamak lazım. "Zeka ve merak" İnsana özgü değil ne demek? Ben "insan"dan bahsetmedim ki hiç. Bu kıstaslara uyan bir canlıdan bahsettim. Memelilerden değil de kuşlar sınıfından çıksaydı aynı kıstasa uyan, onun için aynı şeyleri konuşurduk (aslında konuşanlar onlar olurdu yada biz onlar olurduk, neyse). İnsan derken illa ki memelilerin primatlar familyasından bir tür olmuş, onu kastediyoruz. Ben "bilinç"ten bahsediyorum zaten.

Hep iddia edilene göre ise, dinozorlar varken bilinçli bir tür kendine yer bulamazdı.

Evet katılıyorum %100 olmasa da. İnsan diye bahsetmiştin bir yerde bu canlıdan kendi gönderilerine bakarsan birinde var da o yüzden dedim. Yoksa tabii ki insan olmasa yine başka bir canlı akıl yönünden evrilebilirdi, ki zaten şempanze ve bazı maymun türleri insandan belirli zeka türlerinde daha ileride.

Sitelerde Paylaş

senin ve şu güne kadar dünyanın hiç bilmediği birşeyden sana örnek verilse hönk olurdun değilmi.yani sen o bilinmeyen şeyi bilmediğin için verilen örneğide bilmeyecekdin ve konuya vakıf olamayacakdın.

evet veriirse herkes hönkk olur..ama ortada öyle bir şey yok!!!Siz müslümanalr rüya görmeye devam edin...arkadaşım ciddi bir psikolojik desteğe ihtiyacın old uğu düşünüyorum..uçmuşsun sen :lol: sana kızmıyorum hangi hapalrı aldın acaba?

Sitelerde Paylaş

Dostum aslında olayı anlamak isteyip istememen herşeyi kolayca çözer.

Kendini Tanrı'nın yerine koymanı istiyorum. (Bunun senin açından bir sakıncası yok)

bir kitap gönderiyorsun. Bu kitap sonsuza kadar Geçerliğini koruyacak.

Başlangıcından kıyamete kadar!

Ve o kitabı gönderdiğin toplum zamanını en cahil toplumu.

şimdi bu parametrelerigözönüne alarak şu sorulara cevap ver;

-Kitabı göndereceğin kavmin sana biad etmesi , onlardan sonra gelecek kavimerin de sana biad etmesindeki en mühim etken. Haklımıyım?

-Sen o kavime hitabedemezsen ondan sonra gelecek toplumlara da hitap edemezsin.

-Yani göndereceğin kitap hem 7.yy'a hemde 21.yy'a hitap etmeli.

Dinazordan bahsetseydi bu 7.yy insanına değil sadece 21.yy insanına hitabetmek olacaktır.

Başta da dediğim gibi, dinazor kartı ne olduğu belli olmayan bir kart olduğu için arapların dinazor ayetine hastır çekmesi kuvvetle muhtemeldir. Fakat Sinek o zamanda vardı bu zamanda var. DOlayısıyla dinazor yerine sinek seçimi sende kabul edersin ki daha mantıklıdır.

AH arkadaşım nasıl da kendini ele vermişsin :D

1. Demek allah hem o cahil kavme hem de sonrakine hitap edecek bir kitap yazmaktan aciz...

2.21. yy insanını sineke börtü böcekle kandıramazsın. Kitabın en azında bir sayfasında günümüz insanına yönelik bilimsel mucizler de olması gerekir

3.Varsın elemanlar hastır çeksin muhammede: allahın demiyor mu ben dilersem herkesi doğru yola iletirim diye ne yeni kıçı kırık 3-5 arabı ikna etmeye yetmeyecek bir ikna kabiliyetine mi sahip?

tekrar ediyorum bu kitap arabın tepkisinden korkmasaydı hem sineği verirdi hem de dinozorları da eklerdi...Sineği herkes verir ama bu tanrıysa olağanüstü bir şey laızm..allah bu kadar aciz miki arabın tepkisinden korkacak dinozor gibi bir olayadan bahsetmeyecek..Kendinizi ele veriyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

Olay o değildir. Bu konunun başında sorulan şey, dinozor gibi yok edilmesi ibret olacak şeyler niye Kuran'da geçmemiştir? sorusudur.

Dinozorlar için devasa yaratıklar denilebilirdi. Dinozorlar örneği verilseydi, biz bugün yaşayan insanlar çok daha güven duymayacak mıydık Kurana? Sadece 1 ayet verilseydi. Dinozorlar suresi istemiyorum.

Ayrıca madem dinozorları kavramak o zamanın insanı için zor, nasıl gidip de bir gemiyle tüm hayvanların selden kurtarılmasını anlıyorlar hemen?

Peki Kuran niye günümüzde gönderilmedi? Bugün gönderilseydi doğrulanması için çok daha büyük bir imkan olmaz mıydı? Yoksa Allah bizim inanmamızı o kadar da istemiyor mu?

Sitelerde Paylaş

Evet katılıyorum %100 olmasa da. İnsan diye bahsetmiştin bir yerde bu canlıdan kendi gönderilerine bakarsan birinde var da o yüzden dedim. Yoksa tabii ki insan olmasa yine başka bir canlı akıl yönünden evrilebilirdi, ki zaten şempanze ve bazı maymun türleri insandan belirli zeka türlerinde daha ileride.

Şöyle demişim:

"Dünya'daki canlılığın oluşumu her ne şekilde olursa olsun, nihayetinde bilinçli bir canlının (insan) ortaya çıkması İÇİNDİR (bu idealist görüştür ve dayanakları vardır)."

Parantez içi şöyle olmalıydı. (Bu burada insandır). Zaten şöyle bir durum var. Bizim gibi bilinçli ve bilim yapan, canlıları sınıflandıran bir tür olsaydı o da herhangi bir isim koyacaktı kendi türüne. Ama o isim de "tür ismi"nden çok "bilinçli canlı" kavramını karşılaycaktı. Aynı bizim gezegenimize "dünya" adını vermemiz gibi. Üzerinde hayat olan başka bir gezegen olsaydı, yerleşseydik, orası bizim "dünyamız" olacaktı.

Sitelerde Paylaş

AH arkadaşım nasıl da kendini ele vermişsin :D

1. Demek allah hem o cahil kavme hem de sonrakine hitap edecek bir kitap yazmaktan aciz...

2.21. yy insanını sineke börtü böcekle kandıramazsın. Kitabın en azında bir sayfasında günümüz insanına yönelik bilimsel mucizler de olması gerekir

3.Varsın elemanlar hastır çeksin muhammede: allahın demiyor mu ben dilersem herkesi doğru yola iletirim diye ne yeni kıçı kırık 3-5 arabı ikna etmeye yetmeyecek bir ikna kabiliyetine mi sahip?

tekrar ediyorum bu kitap arabın tepkisinden korkmasaydı hem sineği verirdi hem de dinozorları da eklerdi...Sineği herkes verir ama bu tanrıysa olağanüstü bir şey laızm..allah bu kadar aciz miki arabın tepkisinden korkacak dinozor gibi bir olayadan bahsetmeyecek..Kendinizi ele veriyorsunuz...

Bak bu tür konuları konuşurken hiç korkmam günah işlemekten felan.

Her türlü örneği düşünebilirim.

Acaba diyorum sorun Tanrı tanımında mı?

o da olabilir, bilmiyorum.

Fakat ben bu konuların herhangi birimizin isteği doğrultusunda gelişmesi Gerekliliğine itibar etmiyorum.

Aslında bişeyi ele verdiğim felan da yok :)

Bunu ne için söyledin anlamıyorum.

Sineğin mucizesi 21.yy insanını neden tatmin etmesin anlamadım.

En azından bunun 7.yy'da söylenmesi bile tatmin için yeterli.

işte asıl sorum dinozor ayeti7.yy insanını tatmin etmez.

İman etmeme ihtimalleri çok fazla.

Zaten yeni bir din ve peygamber olduğunu idda eden birinin Dinazorlardan(?) bahsetmesi kellesinin uçurulması için yeterli bir sebep :)

Şİmdi ben son yıllarda keşfedilmiş 100 tür böcekten sayfalarca bahsetsem birde 70.000 yıl evvel yaşamış ama kimsenin bilmediği neidüğü belirsiz bir böcek türünden bahsetsem... Sende bu sayfaların hepsini okusan. Ve bu kimsenin bilmediği,bilimin adını HİÇ zikretmediği ve benim 70.000 yıl önce yaşayıp neslinin tükendiğini idda ettiğim böceğin adı senin dikkatini çekmez mi? Bilimin bilmdiği benim bildiğimi söylediğim bir bözek türünün varlığına seni nasıl inandırabilirim?

Koca bir Hastır çekmez misin bana :)

anladığını düşünüyorum.

Şimdi yatmalıyım, iyi geceler hepinize.

Sitelerde Paylaş

Dinozorlar için devasa yaratıklar denilebilirdi. Dinozorlar örneği verilseydi, biz bugün yaşayan insanlar çok daha güven duymayacak mıydık Kurana? Sadece 1 ayet verilseydi. Dinozorlar suresi istemiyorum.

Ayrıca madem dinozorları kavramak o zamanın insanı için zor, nasıl gidip de bir gemiyle tüm hayvanların selden kurtarılmasını anlıyorlar hemen?

Dinozorlardan direkt bahsetmek içinbeyinde dinozor imgesi olması lazım. Her ne kadar "büyük" "hayvan" imgeleri, dinozoru tanımlayabilecek olsa bile biraz daha tanımlama gerek, insanların bu konuyla diğerleri arasında bağlantı kurması gerek. Dinozor imgesi, o zamanın insan zihni için uzak bir ada. Nuh'un gemisi öyle mi, "Sel" "gemi" "hayvan" "çift". Bunlar insanların deneyimlerinden gelen imgeler. Ampirizmdeki (deneycilik) gibi. Deneyimlerinde olmayan bir şeyi hayal edemiyorsun, illaki hazır imgeleri birleştirerek hayal edebiliyorsun.

Kaldı ki, ben yukarıdaki argümandandan gitmiyorum zaten. İnsanların anlamasından çok (o da var), teknik imkanlar meselesi gibi duruyor bence vahiy. Bir kişinin beynindeki olan imgeler kullanılması şart, ötesi olamaz. Nuh tufanı efsanesi eskiden beri söylenegelirdi, insanların toplu bilincinde yer edinmişti. Bundan bahsedilebilir. Dinozor için böyle bir malzeme yok.

Sitelerde Paylaş

Dinozorlardan direkt bahsetmek içinbeyinde dinozor imgesi olması lazım. Her ne kadar "büyük" "hayvan" imgeleri, dinozoru tanımlayabilecek olsa bile biraz daha tanımlama gerek, insanların bu konuyla diğerleri arasında bağlantı kurması gerek. Dinozor imgesi, o zamanın insan zihni için uzak bir ada. Nuh'un gemisi öyle mi, "Sel" "gemi" "hayvan" "çift". Bunlar insanların deneyimlerinden gelen imgeler. Ampirizmdeki (deneycilik) gibi. Deneyimlerinde olmayan bir şeyi hayal edemiyorsun, illaki hazır imgeleri birleştirerek hayal edebiliyorsun.

Kaldı ki, ben yukarıdaki argümandandan gitmiyorum zaten. İnsanların anlamasından çok (o da var), teknik imkanlar meselesi gibi duruyor bence vahiy. Bir kişinin beynindeki olan imgeler kullanılması şart, ötesi olamaz. Nuh tufanı efsanesi eskiden beri söylenegelirdi, insanların toplu bilincinde yer edinmişti. Bundan bahsedilebilir. Dinozor için böyle bir malzeme yok.

Ha ama cebrail böyle melektir kanatları vardır diye tanımlanabiliyor hemen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...