Jump to content

Çiğköfte yemeyen kadına kadın mı derim...

Recommended Posts

Az ve öz yazacağım.

Neden üstad? neden bizleri akıcı üslubundan ve olayı yaşatan o betimleyici cümlelerinden yoksun bırakıyorsunuz? Tarzında serzenişlerinizi haklı buluyorumsevgili okurlarım.

Ama tespiti kısa tutmamın nedeni çiğköfte yiyecek olmam.

Yersem bu tespiti haz duygusu içerisinde yazamam.

Olayı size tüm içtenliğimle anlatabilmem için çiğköfteyi Pc'nin tam yanına koyup bu tespiti yazıyorum.

Arada bir gözüm bu mükemmel sanat eserine kayıyor.

Geçenlerde okul çıkışı 30'lu yaşlarda ateşli sayılabilecek bekar bir öğretmen arkadaşı çiğköfte yemeye davet ettim.

Malum, acıdım kendisine. Sürekli tost-çay ikilemesiyle hayatını idame ettirmek durumundaydı.

Gel dedim, sana bir çiğköfte ısmarlayayım.

Damarların açılsın dedim. Tost-çay ile beslenen bu sağlam hatun acaba çiğköfte yerse nasıl bir hale bürünürdü bunu da merak etmiyor değildim.

-ıyyyğ dedi, çiğköfte mi? nekadar banal, çiğ et yenir mi yaaa, tostvarken çiğköfte mi yenir?

Güneş gözlüğümü bir hışımla çıkardım, sesimi yükselttim!

BEN LEZZET DOSTU BİR İNSANIM , ÇİĞKÖFTE 7 TÜRLÜ BAHARATLA SAATLERCE YOĞURULUYOR. O ET BAHARATLA PİŞİYOR.

HAYATINDA FARKLI TATLAR DENEMEYE BİLE CESARETİ OLMAYAN VE ÇİĞKÖFTE YEMEYEN KADIN KADIN DEĞİLDİR.

şok olmuştu. Gerçekleri suratına bir tokat gibi çarpmıştım.

Ancak medeni ve farklılıklara açık insanlar çiğköfte yer ve sever.

Çiğköfte sevmeyen bütün insanlar ise değişime yeniliğe kapalıdır.

Sosyal ilişkilerinde sürekli sorun yaşarlar.

Çiğköftecilerin hepsinde insanlar toplu halde çiğköftelerini yer ve sohbet ederek sosyalleşirler.

Çiğköfte sevmeyen asosyaller ise çiğköftecinin camından o sıcak ortamı ibretle izlerler.

Tespit;

Yazımın en mühim kısmını yani tespit bölümünü yazamayacağım.

Dayanamıyorum, dalıcam çiğköfteye.

Sitelerde Paylaş

"Doğum Günü Kutlamanın Anlamsızlığı" diye bir tespitin var mıydı? Yoksa eğer, bekliyorum!

Bir yıl boyunca vejeteryandım ama şimdi değilim. Çiğköfteyi severim güzel olur ama az da olsa vejeteryanlığım tutuyor bazen. Artık çiğköfte yiyebileceğimi sanmıyorum. Yine de kesin konuşmayım:P

Neden çiğköfte yemeyen erkeklere laf atmıyorsun?

Feministlik damarlarımı kabartma Ssinnerr. :angry:

Sitelerde Paylaş

Walla ben kadının çiğ köfte yeyip yemediğine hiç bakmam.. Aldırış bile etmem.

Çiğ köfte yapıyor mu? Benin bütün derdim onun çiğ köfte yapması..

Bana çiğ köfte yapsın yeter.

Bana sorarsanız, çiğköfte yapmayan kadına kadın demem ben..

Sitelerde Paylaş

Ben çok iyi çiğ köfte yaparım. Ama Haci'lara değil, çiğ köfteden hoşlanan kadınlara yapmayı tercih ederim. Bir iki erkek arkadaşım da o çiğ köfte patisine dahil olabilir. Onca köfteyi zaten kim yiyecek?

Benim eski hatun da hastaydı yaptığım çiğ köftelere. Neyse, ben konuyu dağıtmayayım...

Sitelerde Paylaş

Walla ben kadının çiğ köfte yeyip yemediğine hiç bakmam.. Aldırış bile etmem.

Çiğ köfte yapıyor mu? Benin bütün derdim onun çiğ köfte yapması..

Bana çiğ köfte yapsın yeter.

Bana sorarsanız, çiğköfte yapmayan kadına kadın demem ben..

Süper bir tespit, ama önce kadınlarımızın çiğköfte tabularını yıkmalı onlara çiğköfteyi sevdirmeliyiz.

Yapması ikinci aşaması.

Ama tabi çiğköfte yapan kadın çölde vaha'dır.

Ben çok iyi çiğ köfte yaparım. Ama Haci'lara değil, çiğ köfteden hoşlanan kadınlara yapmayı tercih ederim. Bir iki erkek arkadaşım da o çiğ köfte patisine dahil olabilir. Onca köfteyi zaten kim yiyecek?

Benim eski hatun da hastaydı yaptığım çiğ köftelere. Neyse, ben konuyu dağıtmayayım...

Valla abi açık konuşmak lazım, bu çiğköfte denilen kültürel baş tacını bende çok ehil yaparım.

Söylemesi ayıp özel sos bile hazırlıyorum.

pul biberi ve urfa isotunu zeytin yap ile 2-3 dk kavuruyorum.

nar ekşisi ise karıştırıyorum.

çiğköfteyi bandır bandır ye!

Bu tavriyemi kulak ardı etme derim :)

Evleneceğim kadın kesinlikle çiğköfte sevmeli hatta yapabilmeli.

Yapamazsa öğrenebilecek tüm yetilere sahip olmalı.

Gerekirse 3000 TL'ye çiğköfte kursuna gönderebilirim.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

çiğ et yemediğim için, doğal olarak çiğ köftede yemem yani. İnsan, etin pişmişini yemeli.

Dövülüyor, baharatla pişiyor falan zaten; pişirmeden salam, sucuk vs. yemekten farkı yok. Tatsan zaten yersin. :)

Sitelerde Paylaş

>>> Çiğköfte yemeyen kadına kadın mı derim... Çiğköfte sanattır...

Evet, direk olarak başlık konusunda konuşalım. Ve az bir miktar acı olalım.

Çiğ köfte yiyen veya yemeyen bir bayan'ın , kadın mı kız mı olduğunu bilemeyiz.

Aslında yeyip yemediğine göre değişir.

Ama ne yediğine gelince o asla çiğ köfte değildir.

Yukarıda yazdığım 4 satırdan ne anladınız bilmiyorum ama inanın ben kendi yazdığım bu 4 satırdan hiçbirşey anlamadım

Sitelerde Paylaş

Çiğ köfteye bayılırım ama keşke o kadar acı olmasa :)

Damak tadına göre biber kullanılabilir.Ama acı olmayan çiğ köfteyi pek tercih etmem doğrusu.

Et yemeyen arkadaşlara etsiz de yapılabilen çiğ köfte tarifi verebilirim.Kürt ya da arap kısırı olarak da geçiyor bu tarif.Yiyenlerde kesinlikle bağımlılık yapar :)

Sitelerde Paylaş

Dövülüyor, baharatla pişiyor falan zaten; pişirmeden salam, sucuk vs. yemekten farkı yok. Tatsan zaten yersin. :)

çiğ etin kimyasal yapısını değiştirebilecek tek şey ısı ya da enzimdir, haliyle pişirilmediği sürece pişmez.

baharatlı çiğ et haline gelir sadece.

Sitelerde Paylaş

Damak tadına göre biber kullanılabilir.Ama acı olmayan çiğ köfteyi pek tercih etmem doğrusu.

Aynen... Acısı olmayan çiğ köfte, çiğ köfte değildir. O başka bir şeydir. Çiğ köte acılı, hem de acısı esaslı olmalıdır.

Artık piyasada etli çiğ köfte hemen hemen yok. Etlisini ancak evde kendiniz yapabilirsiniz. Fakat işin gerçeği şu ki, etsiz de muhteşem çiğ köfte yapıyorlar. Denemeyenlerin, etlidir diye yemeyenlerin de yemesini, bir köftenin üzerine limon sıkıp, kıvırcık yaprağına taze nane ve maydonozla birlikte sarıp, ekşi sosa bandırarak tatmalarını tavsiye ederim. Yanında rakı unutulmamalı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...