Jump to content

Obsessive–compulsive disorder

Recommended Posts

Bir arkadasimi evime davet etmistim, ve o gun bu durumu bende farketmisti, kendisinde AD(H)D , var ve bu cesit psikolojik rahatsizliklari biliyor,

simdi OCD nedir(Obsessive–compulsive disorder)

****An anxiety disorder in which a person feels trapped in repetitive, persistent thoughts (obsessions) and repetitive, ritualized behaviours (compulsions) Attempts to resist a compulsion produces mounting tension and anxiety, which are relieved immediately by giving ino it People with obsessive-compulsive disorder derive no pleasure from it other than the release of tension.

Ozetle, boyle insanlarin kendilerini belirli konularda rahat tutmalari icin defalarca bir isi tekrarlamalari, ornegin ellerinizi surekli yikamaniz(mikrop korkusu), anahtarlari surekli kontrol etmeniz.

Ben bunu nasil anladim:, bu yaz yurt disinda tatildeyken, pasaportumu kaybedecegim korkusu yuzunden, gunde en az 40/50 defa pasaportumu kontrol ediyordum, ayrica surekli el yikayan birisiyim, elimin kotu kokmasi benim icin igrenc bir vaziyet, ve geceleri yatmadan once okul cantamin eksik olmasi ve ya onemli erzaklarin yerinde olmamasi korkusu yuzunden defalarca cantami kontrol ederim,

bu belirtiler bende degisiklik gosteriyor ve bazi aralar azalmalar oluyor,

dikkat ettim, davranis olarak diger insanlardan farkli olabiliyorum, temizlik ve titizlik bakimindan,

bu ocd durumu bircok alanda yayilabilir, insanlarin surekli dua etme istegi, surekli seks arzusu, kendini bir sekilde rahat hissetme duygusu bu psikolojik soruna neden olabilir/

Sitelerde Paylaş

Olay şudur, doktor tavsiyesi ile kullanacaksan ilaçlarını düzenli kullanacaksın ve ilaçlara bel bağlamayacaksın, onlar bir seviyeye getiriyor ama herşey bende bitiyor pozitif bakacaksın olay bu!

Şöyle dünyaya geldik bir kere.... lay lay lay..

Sitelerde Paylaş

Bu bende de var herhalde adı neyse hastalığın

Ama olayın iyi tarafından bakarsak birşeyi çok dikkatli yapıyorum

Çünkü bir işi yapmadan önce çokca kontrol ediyorum

Kötü tarafı yarı yolda aklına şöyle birşey geliyor.

Acaba kapıyı kapattım mı? kapatmadım mı?

Apartamın giriş kapısına inip de geri geldiğimi bilirim

Bu da kötü yanıdır diye düşünüyorum

Çok basit şeyleri birkaç kere kontrol edersin

Sakin olduğun zaman pek fazla olmaz da

Sinirli olduğun zamanlar çokca olur diye düşünüyorum

İlk defa bunun da hastalık olduğunu duyuyorum

Sitelerde Paylaş

gece yarisi canim sikildi arastirayim dedim :huh: , bazi belirtilerin var olabilecegini varsayarak tabi,

Ama bu çok sağlıklı bir yöntem değil. Pekçok insan internette ya da gazetelerde yayınlanan bu belirtiler bütününe bakıyor ve kendinde bulduğu benzerliklerden yola çıkarak, deyim yerindeyse hastalanıyor.

Testler bile var.. Bir bakıma iyi tabii çünkü doktora gitmeye de yönlendiriyor.

Obsesif düşünceler ve sonrasında kompülsiyonlar hayatınızda çok ciddi bir yükse, sosyal yaşamınızı yine çok ciddi biçimde etkiliyorsa, bu düşüncelerin gerçek olmadığından yüzde yüz eminken bile zihniniz başedilmez şüphelerle doluysa ve artık bunlar yüzünden bitmiş tükenmişseniz bir hastalıktan şüphe edilmelidir.

Kompülsiyonlarınız ritüelistik (törensel) bir biçimde seyretmeli. Yerine getirmediğinizde büyük bir felaketle karşılaşacağınız inancınız olmalı. Ritüelleri belli bir sayıda yapmadan "her şey yolunda" diyememelisiniz ki çoğu zaman bu, saatlerinizi alır. Bütün bu davranışları, obsesyonlarınız bir başka zaman ortaya çıkana kadar bırakmalısınız.

Kompülsiyonlardan sonra rahatlama ve huzur değil, büyük bir yorgunluk ve bitkinlik hissetmelisiniz. Rahatlama ve huzur çok kısa süreli hissedilir çünkü kısa süre sonra korkular ve aşırı gerginlik yeniden başlar, sizi, ritüelistik davranışı tekrarlamaya zorlar.

Eğer özetle belirttiğim bu davranışlarınız varsa ve eminseniz, en kısa zamanda bir psikiyatra başvurmalısınız.

OKB'nin çocukluk dönemlerinde yerleşmiş tutumlarla ilgili psikolojik bir hastalık olduğu düşünülmüştür hep ama yapılan çalışmalar, hastalığın nörobiyolojik kökenli olduğunu göstermiştir.

Sitelerde Paylaş

ne yapmam konusunda kafam karisti en iyisi yataga girmem, ha bu arada uyumam genellikle 1/1.5 saati alir, kafamda dusunceler ucusup gider ancak aradasin bir onerisi vardi, onu uygulayinca rahatca uyumaya basladim eger sonraki gun onemli bir gun degilse, metod su sekilde, yataktayken nefesinizi dinleyin ve beyninizdeki dusunceleri silip atin, zor olabilir ama calistigini gordum

hadi hayirli geceler

Sitelerde Paylaş

Yerine getirmediğinizde büyük bir felaketle karşılaşacağınız inancınız olmalı. Ritüelleri belli bir sayıda yapmadan "her şey yolunda" diyememelisiniz ki çoğu zaman bu, saatlerinizi alır. Bütün bu davranışları, obsesyonlarınız bir başka zaman ortaya çıkana kadar bırakmalısınız.

bu durum bende bu aralar var, universitelere basvurdum, yaklasik 10 tane, bunlara dogru dokumanlari yollayip yollamadigim kinusunda 1/2 aydir kafam karisiyor, universite danismanlarini ariyorum defalarca kendimi rahatlatmak icin ama su anda bile icimde bir huzursuzluk var geceleri uyumakta zorluk cekiyorum bunu aileme anlatmistim. ancak ote yandan bu sacma dusuncelerin gercek olmadigini lise 3cusu olarak basvurdugum yerelre girebilmem gerektigini dusunuyorum, oteki his ise bir eksikligi gosteriyor, universitelere yolladigim dokumanlar eksikmis gibi ya da yazdigim CVler amatorceymis gibi. bunlari dunuyorum surekli <_<

Sitelerde Paylaş

nörobiyolojik kökenli olduğunu ben de düşünüyorum feel.

Biopsikiyatri temelsiz, yanlışlanamaz, safsatavari varsayımlar üzerine kuruludur, önce bunu söyleyeyim. Ama elbette, nörobiyolojik bir yönü var hastalığın, yine de 'hastalığın kökeni nörobiyolojiktir' diyemeyiz.

OKB için en az ilaçlar kadar etkili terapi metotları var.

Sitelerde Paylaş

ne yapmam konusunda kafam karisti en iyisi yataga girmem, ha bu arada uyumam genellikle 1/1.5 saati alir, kafamda dusunceler ucusup gider ancak aradasin bir onerisi vardi, onu uygulayinca rahatca uyumaya basladim eger sonraki gun onemli bir gun degilse, metod su sekilde, yataktayken nefesinizi dinleyin ve beyninizdeki dusunceleri silip atin, zor olabilir ama calistigini gordum

hadi hayirli geceler

Nefes egzersizleri önemlidir, bu konuda istersen sana İngilizce veya Türkçe web siteleri yollayabilirim, çok yararını görürsün.

Bir de tavsiye ede ede, dilimde tüy bitti. Kitabın adına kafanızı takmayın, bayağı bir kişisel gelişim kitabı değil bu: Dr. David Burns, 'İyi Hissetmek', okumanızı tavsiye ederim :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bende de var. Mesela soyle seyler oluyor atiyorum:

Su an yaziyorum degil mi, saat 11:29'u gosteriyor. Beynim bir anda kendi kendne bir IDDIA'ya katiliyor. Eger ben bu yaziyi 11:30'a kadar yazip post etmediysem benim veya baskalarinin basina cok kotu seyler gelicek (cok detayli oluyor bu senaryolar). Sonrasinda hemen daha onceden kurdugum bir sigorta mekanzmasi devreye giriyor. "Hic bir iddayi kabul etmiyorum" diye onceden bir sigorta yapmistim. Ama her ihtimale karsi surekli bu lafi tekrarlamam gerekiyor. Hatta bu cumlemin icinde tovbe ve Allah kelimeleri geciyor. Su anda bu cumleyi sizle paylasirsam basima kotu seyler gelir o yuzden yapamam. Neyse ben bu lafi tekrarlarken bu cumlenin bitisine denk getirmem gerek 11:30'u.

Su anda saat 11:33!!

Tabii obsesif kompulsif hastaliginin bir ozelligi hastanin olayin tamamen sacma oldugunun farkinda olmasidir. O yuzden mesela su an kafaya takmiyorum. Zaten gittigim piskolog bendekinin hafifi bir vaka oldugunu soyleyip ilac yazmamisti. Onun yerine cok rahatlatici terapi yapmisti "koy gotune gitsin" temali. Stresin cok oldugu zamanda bu "iddialar" ve kotu dusunceler artiyor. Amaonun disinda kucuk bir rahatsizlik veriyor o kadar. Hatta ilginc bir gozlem oluyor.

Annemde de vardi. Gordugum kadariyla genclikte daha baskin oluyor bizim ailede.

Dindarlari daha rahat anlamami sagliyor bu durum. Bazen dusunuyorum ya bir de dindar olsaydim tam bitmistim halimi dusunebiliyormusunuz? Bir de cennet-cehennem olayi cikacakti basima.

Neyse ki deistim :)

Sitelerde Paylaş

Ama bu çok sağlıklı bir yöntem değil. Pekçok insan internette ya da gazetelerde yayınlanan bu belirtiler bütününe bakıyor ve kendinde bulduğu benzerliklerden yola çıkarak, deyim yerindeyse hastalanıyor.

Testler bile var.. Bir bakıma iyi tabii çünkü doktora gitmeye de yönlendiriyor.

Obsesif düşünceler ve sonrasında kompülsiyonlar hayatınızda çok ciddi bir yükse, sosyal yaşamınızı yine çok ciddi biçimde etkiliyorsa, bu düşüncelerin gerçek olmadığından yüzde yüz eminken bile zihniniz başedilmez şüphelerle doluysa ve artık bunlar yüzünden bitmiş tükenmişseniz bir hastalıktan şüphe edilmelidir.

Kompülsiyonlarınız ritüelistik (törensel) bir biçimde seyretmeli. Yerine getirmediğinizde büyük bir felaketle karşılaşacağınız inancınız olmalı. Ritüelleri belli bir sayıda yapmadan "her şey yolunda" diyememelisiniz ki çoğu zaman bu, saatlerinizi alır. Bütün bu davranışları, obsesyonlarınız bir başka zaman ortaya çıkana kadar bırakmalısınız.

Kompülsiyonlardan sonra rahatlama ve huzur değil, büyük bir yorgunluk ve bitkinlik hissetmelisiniz. Rahatlama ve huzur çok kısa süreli hissedilir çünkü kısa süre sonra korkular ve aşırı gerginlik yeniden başlar, sizi, ritüelistik davranışı tekrarlamaya zorlar.

Eğer özetle belirttiğim bu davranışlarınız varsa ve eminseniz, en kısa zamanda bir psikiyatra başvurmalısınız.

OKB'nin çocukluk dönemlerinde yerleşmiş tutumlarla ilgili psikolojik bir hastalık olduğu düşünülmüştür hep ama yapılan çalışmalar, hastalığın nörobiyolojik kökenli olduğunu göstermiştir.

haklısın feelgood ben de genelde netteki sağlık sitelerinde geziniyordum bir ara ve kendimde türlü türlü hastalık bulmaya çalıştığımı farkedince kafayı yediğimi düşünüp bıraktım bu işi

zaten azcık hastalık hastasıyım :huh:

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

bu dediklerinize katiliyorum, yaklaşik 1 sene önce bu lanet olasica pislik bana da bulaşti.

sebebi genetik ya da organik değil, tamamen bastirilan güdülerdir. genetik ve organik sebepten temel alan hastaliklara psikotik bozukluk denilir, bu ise düpedüz nevroz ya da anksiyete.

1 sene kadar önce bir kizdan hoşlanmiştim, ama koşullarim olanak sağlamadiği için açilmadim. kisa süre sonra kolunda bir başka erkeği görüncede iyice bastirdim, bastirdikça iyice alevlendi bende iyice bastirdim ve kendime eziyet ettim.

tam bu olaylar sonunda bastirip kurtuldum diyordumki bilinçalti bunu farkli bir şekilde dişari vurmaya başladi "obsesif düşünce ve kompulsif takinti".

hastalik 2009 yilinin ortalarinda öyle şiddetli bir hale gelmiştiki bir bardak suyu damacana'dan 5 dakikada doldurup yarim saatte yudum yudum içiyor. odalarin işiğini defalarca kere açip açip kapatiyor, kapilardan onlarca kere üstüste girip girip çıkıyordum. bu ve buna benzer binlerce obsesyon hayatimi felç etmişti.

zamanla bunu aşmaya çaliştim, bastirdiğim şeyleri suyüzüne (bilinçaltindan) çıkardim ama gene kaybolmadi, demekki aşkin dişindada buna yol açan bir takim bastirilmiş ya da itilmiş şeyler vardi, ve kendimi psikanalizle tedavi etmeye başladim.

oturup saatlerce yaşadiğim kötü anilari hatirlamaya çalişiyor, telkinlerle bunu tespit edip kağida yaziyordum. kaida yazinca sanki kafamdan bir ton yük boşaliyordu, çünkü bilinçaltina sinmiş ve unutulmuş anilar yüzeye çıkıp obsesyonlar her defasinda giderek azaliyordu.

bu zincirleme olarak aylarca sürdü ve aralik ayinin sonlarinda neredeyse bütün unutulmuşlari açiğa çikarip bu illetten kurtuldum. şimdi ise tamamen kalkma aşamasinda,

siz siz olun bu hastaliğa yakalanip rezillik çekeceğinize yaşadiğiniz kötü şeyleri veya arzularinizi bastirmayin. çünkü bastirip unutmak geçici bir tatmin verir, ardindan bu tatmini faiziyle çekip sizden alir.

Sitelerde Paylaş

Bu illet bende de mevcut. Oldukça takıntılı olmak bu hastalığın belirtisiymiş. Ayrıca söylendiği gibi rahatlama duygusu olmazsa olmazmış. Ayrıca anahtarı ya da telefonu-cüzdanı sürekli ama sürekli kontrol etmek de bunların belirtisi.

Şimdi kendimi hasta gibi görmüyorum bunların kişiliğimle artık bütünleşmiş takıntılar olduğunu kabul ediyorum.

Özellikle hastalıkla ilgilenenler neler önerebilirler?

Sitelerde Paylaş

ortalama bir psikiyatri doktoru bunun için günde yarim mg risperdal yahutda lustral önerir.

sakin denemeyin, çünkü bu iki ilaç psikotik bozukluklar için kullanilir.

bunun yerine psikanaliz kullanin, etkisi %99 pozitif, şu an obsesyonlarla dalga geçme safhasindayim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...