Jump to content

"Yaratılış teorisi" hakkında eleştiriler

Recommended Posts

Yaratılış teorisine göre Adem topraktan yaratıldı. Havva da onun kaburga kemiğinden. (Bir de Lilith var ama bu başka bir konu) Bu ikili gelişen olaylar sonucu cennetten kovuldu, dünyaya gönderildi. Dünyada çoğalmaya başladılar. Bu arada hayvanlar ve bitkiler yaratıldı. İnsanlar başta zorunlu olarak ensest yapmak zorunda kalsalar da sayıları artınca bu günahkar işten kurtuldular. Adem ile

Havva öldü. Kalan çocukları, torunları çoğalarak dünyayı doldurdu.

Nuh zamanında da hem insanlar hem de hayvanlar açısından bir darboğaz oluştu. Birkaç insan ve birer çift hayvan tufandan gemi vasıtasıyla kurtuldular. Bugünkü Ağrı dağı civarında karaya oturan gemiden çıkarak tekrardan çoğalmaya başladılar. İnsanlar açısından yine utanç verici ensest olayları muhtemelen tekrar yaşandı. Hayvanları saymıyorum bile, onlar hayvan ne de olsa. Allah’ın yarattığı insanlar ve hayvanlar değişmeden çoğalarak yeryüzüne dağıldılar.

Yaratılış teorisini birkaç cümle ile özetlemeye çalıştım. Yazdıklarım bir agnostiğin bakış açısından yaratılışın özetidir. Bu teoriyi destekleyenler bazı ayrıntıların biraz farklı olabileceğini söyleseler de ana hatlarıyla yaratılış bence budur. Farklı olduğunu iddia edenler bir zahmet doğrusunu eklesinler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eleştirilerim geliyor:

1. Zencinin çocuğu zenci, Çinlinin çocuğu Çinli doğar. İsveçli (ırk olarak ) bir anne babanın çocuğu zenci olursa kadının olmadık işler yaptığından şüphelenirsin. Adem ile Havva hangi ırktandı ki ondan gelen çocukların kimi sarışın, kimi zenci, kimi pigme, kimi kızıl saçlı, kimi Hintli, kimi Çinli, kimi Japon oldu?

2. Allah göstermesin bir Türk anne babayı alalım. Bunlardan Çinli bir çocuk doğsa ne olur? Anne namus temizliği amacıyla infaz edilir benim bildiğim. En iyi ihtimalle boşanırlar.

3. Aborjinler nereden çıktı, pigmeler? Boyu 190 olan Çad civarında yaşayan zenciler?

4. Dünyada bir çift dışında herkes ölse ve onların çocuklarından tekrar insan ırkı oluşsa oldukça saf bir ırk gelişirdi.

5. Anladığım kadarıyla yaratılış sırasında tüm hayvan türleri oluştu. Bunlardan bazı türler yok oldu. Yani gidişata göre türlerin sayısı giderek azalmakta. türler giderek azalıp yok mu olacak? Mesela dinozorlar. Yaratılış sırasında yaratılan bu hayvancıklar, yok oldu. Allah yarattığı hayvanları muhafaza edemiyor demek ki..

6. Yapılan çalışmalarda dinozorların 230 milyon yıl önce var olduğu, 65 milyon yıl önceye kadar varlıklarını muhafaza ettiği görülüyor. Neden bu zamanlardan kalan tek bir insan fosili bile yok merak ettim şimdi. Öyle ya insanlarla dinozorların aynı anda yaşamış olmaları lazım, hepsi bir arada yaratılmadı mı?

tarihinde deregezen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

7. Bu dinozorlar Nuh tufanı sırasında yaşıyorlar mıydı? Yoksa Nuh onları gemiye almadığı için yok mu oldular? Allahın mükemmel olarak yarattığı türler yok olabilir mi? Mükemmel olarak yaratılan dodo kuşları ve tasmanya kurdu nasıl yok oldu? http://en.wikipedia.org/wiki/Tasmanian_wolf

8. Dünyada kaç tür hayvan var acaba? Geçen gün yeni birkaç memeli türü keşfedildiğini duydum. Tufan sırasında Nuh tüm hayvanlardan birer çift almış. Nuhun orta doğuda yaşadığını varsayıyorum. Güney Amerikadan lamayı, Avusturalyadan kanguruyu, kuzey kutbundan kutup ayısını, güney kutbundan pengueni nasıl getirdi? Sadece bu dört türü bile gemisine alması imkansız olan bir zat, bütün hayvanlardan birer çifti yaptığı gemiye nasıl doldurdu? Bu geminin büyüklüğü ne kadar? Hangi teknikle kaç senede yaptın o gemiyi? Dünyada kaç tür hayvan var? (tekrar oldu) 40 gün bunların birbirini yemesini nasıl önledi? 40 gün boyunca aç kalan timsah neler yapmaz? Orniktorenk gemiye nasıl bindi?

9. Sular çekildi, gemi Ağrı dağı civarında karaya oturdu. Nuh kalan tahılıyla aşure yaptı, şükür etti. Hayvanlar indiler. Bunlar ne yedi içti? Aslanlar otçul hayvanlar çoğalıp avlanabilecek sayıya gelene kadar ot mu yediler? Ayrıca tufan bu ot mu kalır? Bu arada Nuh ve arkadaşları neyle beslendi? Tufan olmuş, hiçbir şey kalmamış, son tahıl da aşure yapılmış. Hayvanları yiyemezsin, çoğalacaklar. Buğday tarlaları tufana dayandı, Nuh gelince onları biçip yedi desen komik olur. Herhalde uzunca bir süre tüm hayvanlar ve insanlar fotosentezle yaşadılar.

10. http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya buradan aldığım bilgilere göre tüm dünyanın sularla kaplanması için 9000 m yağmur yağması lazım. Hani Everest dahil her yeri su kaplayacak. Dünyanın alanı 510 milyon km kare, çarp 9 km ile 4.59 milyar km küp yağmur yağması lazım tufan için. Atmosferdeki su önemsiz miktarda tüm atmosfer yağmur olup yağsa en fazla 10 cm fark eder. Aslında tüm dünyadaki su miktarı denizlerin yüzeyi 361 milyon km kare ile ortalama deniz derinliğinin (3.8 km) çarpımına eşit. Yani 1.37 milyar km küp. Tufan sırasında dünyadaki bütün suların 3,35 katı miktarında ek suya ihtiyaç var. Bu su nereden geldi? Bu su nereye gitti?

11. Tufandan su canlıları nasıl kurtuldu? Bu konuda açıklama yok. Küçükken ırmak ağzında yakaladığım canlı balıkları suya koyardım. Bazen deniz balıklarını tatlı suya, tatlı su balıklarını deniz suyuna koyardım. İstisnasız hepsi birkaç dakikada öldüler. Tatlı su canlıları ile tuzlu su canlıları kendi osmotik basınçlarına uygun sularda yaşayabiliyor. Dünyadaki tüm suları karıştırıp nereden geldiği ve hangi kompozisyonda olduğu belli olmayan bir su ekleyip su canlılarını da buraya koyarsan ölürler. Cidden balıklar tufanı nasıl atlattılar? Alabalık tatlı suda yaşar, tuzlu suya koy bakalım ne oluyor? Veya tuzlu suda yaşayan bir balığı kovaya koy, üstüne 3.35 kat yağmur suyu ekle ters dönüverir, ben denedim oradan biliyorum.

12. Bitkiler için de aynı bu bitkiler tufandan nasıl sağ çıktı? Tuzlu suda 40 gün (tufan ne kadar sürdü?) bekleyen tohum çimlenir mi? Bir deneyin oluyorsa haberim olsun.

Benim bu sabah aklıma gelenler bu kadar. Eminim biraz düşünürseniz siz de yaratılış teorisi hakkında çok sayıda abukluklar bulabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Eleştirilerim geliyor:

1. Zencinin çocuğu zenci, Çinlinin çocuğu Çinli doğar. İsveçli (ırk olarak ) bir anne babanın çocuğu zenci olursa kadının olmadık işler yaptığından şüphelenirsin. Adem ile Havva hangi ırktandı ki ondan gelen çocukların kimi sarışın, kimi zenci, kimi pigme, kimi kızıl saçlı, kimi Hintli, kimi Çinli, kimi Japon oldu?

2. Allah göstermesin bir Türk anne babayı alalım. Bunlardan Çinli bir çocuk doğsa ne olur? Anne namus temizliği amacıyla infaz edilir benim bildiğim. En iyi ihtimalle boşanırlar.

3. Aborjinler nereden çıktı, pigmeler? Boyu 190 olan Çad civarında yaşayan zenciler?

4. Dünyada bir çift dışında herkes ölse ve onların çocuklarından tekrar insan ırkı oluşsa oldukça saf bir ırk gelişirdi.

5. Anladığım kadarıyla yaratılış sırasında tüm hayvan türleri oluştu. Bunlardan bazı türler yok oldu. Yani gidişata göre türlerin sayısı giderek azalmakta. türler giderek azalıp yok mu olacak? Mesela dinozorlar. Yaratılış sırasında yaratılan bu hayvancıklar, yok oldu. Allah yarattığı hayvanları muhafaza edemiyor demek ki..

6. Yapılan çalışmalarda dinozorların 230 milyon yıl önce var olduğu, 65 milyon yıl önceye kadar varlıklarını muhafaza ettiği görülüyor. Neden bu zamanlardan kalan tek bir insan fosili bile yok merak ettim şimdi. Öyle ya insanlarla dinozorların aynı anda yaşamış olmaları lazım, hepsi bir arada yaratılmadı mı?

Bahsettiğiniz gibi Tevrat'ta ve de kısmen de Sümer din yazıtlarında yaratılış bu şekilde anlatılıyor.Eleştirilerinize gelince;

Zenci, çekik gözlü, sarışın veya esmer ırkların türemesinde bölgelerin iklim ve coğrafi koşullarının olduğuna inanıyorum.

Dinozorlar konusuna gelince de yanlış hatırlamıyorsam Tevrat'ta dünyada insanlardan önce "Dev"lerin yaşadığı yazıyordu.Bu "dev"ler o "dev"ler midir orası tartışılır tabii..Bulunan en eski insan fosilinin 4 milyon yıl önceye ait olduğunu okumuştum.

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz gibi Tevrat'ta ve de kısmen de Sümer din yazıtlarında yaratılış bu şekilde anlatılıyor.Eleştirilerinize gelince;

Zenci, çekik gözlü, sarışın veya esmer ırkların türemesinde bölgelerin iklim ve coğrafi koşullarının olduğuna inanıyorum.

Dinozorlar konusuna gelince de yanlış hatırlamıyorsam Tevrat'ta dünyada insanlardan önce "Dev"lerin yaşadığı yazıyordu.Bu "dev"ler o "dev"ler midir orası tartışılır tabii..Bulunan en eski insan fosilinin 4 milyon yıl önceye ait olduğunu okumuştum.

İklim ve coğrafi koşul ile Allahın yarattığı varlık değişmez, hele insan hiç değişmez. Her varlık mükemmel olarak yaratılmıştır. İsveçe göç eden zenci ailenin sarışın mavi gözlü çocuğu olmaz. Olur diyen varsa tartışalım.

1 milyon yıllık bile insan fosili yok (Homo sapiens diyorum)

Homo erectusa insan diyorsanız o başka.

Sitelerde Paylaş

İklim ve coğrafi koşul ile Allahın yarattığı varlık değişmez, hele insan hiç değişmez. Her varlık mükemmel olarak yaratılmıştır. İsveçe göç eden zenci ailenin sarışın mavi gözlü çocuğu olmaz. Olur diyen varsa tartışalım.

Pek tabii ki de olmaz.Ama burda 20-30 seneden bahsetmiyoruz.Belki de yüzbinlerce sene süren bir evrimdir bu.

Sitelerde Paylaş

Hatta bir kaç sene evvel bir haber bülteninde zencilerin kas yapılarının beyaz ırklardan daha gelişmiş olduğu anlatılıyordu.Doğruluğunu bilemem ama araştırılması gereken bir konu..Acaba geçmişte yüzyıllarca köle olarak en ağır beden işlerini yapmalarından kaynaklı mıdır? orası bilinmez..

edit: anlatım bozukluğu.

tarihinde YuceEgo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir milyondan fazla böcek türü var. http://en.wikipedia.org/wiki/Insect

Bunların hepsi Nuhun gemisine bindiler, karıncayiyenler de onlara dokunmadı. Sonra yaşadıkları habitatlara geri döndüler.

Ortadoğuda gemiden inen jaguar güney amerikaya, penguen antarktikaya, tasmanya şeytanı (ne biçim isim bu ya?) Avusturalya'ya gitti. Bunlar yolda ne yediler? Belirtilen yerlere nasıl gittiler?

Sitelerde Paylaş

Hatta bir kaç sene evvel bir haber bülteninde zencilerin kas yapılarının beyaz ırklardan daha gelişmiş olduğu anlatılıyordu.Doğruluğunu bilemem ama araştırılması gereken bir konu..Acaba geçmişte yüzyıllarca köle olarak en ağır beden işlerini yapmalarından kaynaklı mıdır? orası bilinmez..

Bu senin dediğin Lamarck'ın evrim teorisi. http://tr.wikipedia.org/wiki/Lamarck

Ama bu da geçerli değil çünkü canlılar değişmez, hele insan asla! Tüm varlıklar mükemmel olarak yaratılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Bu kadar da kıvırmacılık olmaz ki! İnsanların maymundan türediğine inanıyorlar ama insan ırklarının bir çift insandan türediğine inanamıyorlar. İyi söyle bakalım ben de sana soruyorum. İnsanlar maymundan türediyse nasıl insanlar farklı farklı ırklara ayrılmışlar? İnsanlar değişmezmiş, zenciler bile hastalıktan dolayı (vitiligo) beyaz oluyorlar. Örnek: (Michael Jackson). Adam bitter çikolatadan, beyaz çikolataya döndü. Sen ne diyorsun?

Sitelerde Paylaş
İnsanlar maymundan türediyse nasıl insanlar farklı farklı ırklara ayrılmışlar?

Coğrafi izolasyondan dolayı.İki insan topluluğu arasında gen akışını bir kaç on bin yıl kestiğinizde farklı ırklar oluşur,birkaç milyon yıl keserseniz farklı türler oluşur veya oluşabilir.

Sitelerde Paylaş

Bu kadar da kıvırmacılık olmaz ki! İnsanların maymundan türediğine inanıyorlar ama insan ırklarının bir çift insandan türediğine inanamıyorlar. İyi söyle bakalım ben de sana soruyorum. İnsanlar maymundan türediyse nasıl insanlar farklı farklı ırklara ayrılmışlar? İnsanlar değişmezmiş, zenciler bile hastalıktan dolayı (vitiligo) beyaz oluyorlar. Örnek: (Michael Jackson). Adam bitter çikolatadan, beyaz çikolataya döndü. Sen ne diyorsun?

Sana da söylüyorum, tövbe de. Evrim filan yok, değişiklik yok. Burada yaratılış teorisinden bahsediyoruz, bu başlıkta tartıştığımız konu evrim değil yaratılış. Konudan sapmayalım lütfen. Tüm canlılar hele insan mükemmel olarak yaratılmıştır, değişmez.

Vitiligo bir hastalık, bölgesel olarak derideki melanositler ölüyor, o bölgede pigment oluşmuyor. Vitiligolu zencinin çocuğu İsveçli olmaz, yine zenci olur, insanlar değişmez. Zenciyle İsveçli arasındaki fark sadece renk değil ayrıca.

MJ (Allah rahmet eylesin müslüman olmuş diyorlar) zencidir. Rengi açılmış olsa bile zenciyle evlenirse çocuğu zenci doğar. Beyazla evlenirse çocuğu zenci-beyaz melezi doğar, çinliyle evlenirse çocuğu zenci-çinli melezi olur. Kiminle evlenirse evlensin isveçli ırkından çocuğu olmaz. İnsan değişmez, mükemmeldir.

Adem ortadoğuya gemiş, muhtemelen bugün ortadoğuda yaşayanlar gibi biriydi (Farklı bir ırktan olduğnu söylüyorsan dinlemeye hazırım). Bundan zenci nasıl doğdu, çinli nasıl doğdu, Meksikalı nasıl doğdu, pigme nasıl doğdu, Aborjin nasıl doğdu? Onu merak ediyorum ben. Varlıklar değişmez, hele insan hiç değişmez. Onlarca milyon yıllık fosiller bile değişmiyor. Hiç HY okumuyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Bitkiler de ilk yaratıldığı şekildedirler, asla değişmezler. http://www.darwinvekuslar.com/kuslar8.html

Not:

http://xmb.stuffucanuse.com/xmb/viewthread.php?tid=4464 Bu soldaki siteyi yapan evrimcidir, maymuncudur, dombilidir, hatta solcudur.

Sitelerde Paylaş

Bitkiler de ilk yaratıldığı şekildedirler, asla değişmezler.

http://xmb.stuffucanuse.com/xmb/viewthread.php?tid=4464 Bu siteyi yapan evrimcidir, maymuncudur, dombilidir.

Gerçek muz budur.Bizim yediğimiz muzlarsa suni olarak yetiştirilmiş muzlardır.Bizim yediğimiz şekildeki hiç bir muz doğal ortamda yetişemez.Bir de sandığımız gibi tropik ada bitkisi falan değildirler, tamamen hindistan menşeğlidir.

Sitelerde Paylaş

Yücel kardeşim sen olayı anlamamışsın, yaratılış teorisini eleştiriyorum burada. Zaman zaman "ters psikoloji" denilen şeyi yapmaya çalışıyorum. HY hayranı değilim.

:D ilk başta bende öyle olduğunu düşünmüştüm. Ama aynı savunmayı ciddiyetle tekrarlayınca gerçekten öyle düşündüğünü zannettim :blink: ismim Yücel değil bu arada.. B)

Sitelerde Paylaş

Allah trilobit denen canlıları mükemmel şekilde yaratmıştır. Denizde yaşayan bu muhteşem canlılar yaratılışın doğru olduğunu göstermektedir.

Ama nedense yüce Allaha karşı gelen, isyan eden bu nankör hayvanlar 250 milyon yıl önce ebabil kuşları tarafından (burasını ben uydurdum, ama o zamanda da ebabil yaşıyordu ve muhtemelen yok etme işinde kullanılıyordu, hayvanların hepsi birden Allah tarafından mükemmel olarak yaratıldı) yok edilerek soyları tükendi. http://en.wikipedia.org/wiki/Trilobite

Sitelerde Paylaş

Nuhun gemisine bütün hayvanlar ikişer ikişer binmiş ya, arı için bu gerekli değil. Bir kraliçe arıdan tüm koloni oluşabilir. Solucan gibi hermafrodit hayvanlardan da bir tane yeter. Neden bir çift binmiş acaba?

Tenya, askaris, kıl kurdu ve benzeri barsak solucanı olan hayvanlar gemiye ayrı olarak mı binmiş, yoksa Nuh ve arkadaşlarının barsaklarında mı seyehat etmişler?

Domuz gibi melanet, dişisini kıskanmayan, bok yiyen Allahın hiç sevmediği bir hayvan Nuhun gemisine kaçak mı binmiş? Veya Allah en başından bu pisi neden yaratmış? Hikmetinden sual olmaz, o başka tabii. Bu arada Nuh sağlığında domuz yemiş mi acaba?

Sitelerde Paylaş

Termodinamiğin 1. kanunu:

Enerjinin her durumda korunduğunu, yoktan var, vardan yok edilemeyeceğini öngören termodinamik kanunudur, izafiyet teorisini gelişiyle birlikte enerji ve kütle toplamının vardan yok yoktan var edilemeyeceği şekline dönüşmüştür. (Ekşi sözlükten alıntı)

Termodinamiğin 1. kanunu gözönünde tutularak 4.59 milyar kilometreküp su nereden geldi? Bir şekilde geldiyse nereye gitti?

Dinciler termodinamik kanunlarını da reddediyorlar mı? "Allahın varlığı birliği yanında termodinamik ne ola ki?" diyoranız onu da bilelim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...