Jump to content

Sonucu Belli İmtihan

Recommended Posts

Çakırcalı ve onun gibi düşünen arkadaşlar.

Öncelikle bizlerle bu konuları tartışmanız için kendinize bir kuran kavramları sözlüğü edinmeniz gerekir. Zira gördüğünüz her kafir sözcüğünü kendinize yontup burda kelimelerin anlamlarını bilmeden tartışıyorsunuz ve bu kısır döngü devam ediyor.

Öncelikle başlık sahibi sevgili cakırcalı,

O ayetlerde kullandığın bütün kelimelerin kök anlamlarını, diğer anlamlarını buraya yaz ve tartışmaya devam edelim. Başka türlü olmaz. Her Allah yok diyeni kafir ilan edip bunun üzerinden sahte prim peşine gitmemiş olursun en azından.

Bu arada biri şeytana çakı gibi durmuş demiş. Biraz Adem ve şeytan olayını irdeleyin derim size.

Hem bilimsel olduğunuzu, hem okuyup yazdığınızı, hem kafanızın bizden daha çok çalıştığını söylemekle bunlar doğru anlamına gelmez. Eyleme dökün bunları ve bize bizim kaynağımızla ispatlayın.

Ben de bu yazdıklarından sonra bunları yazmak yerine cakırcalı, sen delisin, zerre kadar kafan çalışmıyor, mantıklı düşünceden yoksun zavallı birisin diyeyim. Hop çakırcalı böyle oldu dimi :)

Sözümü yineliyorum.

Allah iyileri sever, onları yakmaz.

Kötüleri sevmez, onları yakar.

Bunun aksini ispat edersen, ben Tanrıyı red edeceğim.

Var mısın?

bergüzar, tekrarlamam gerekirse sen Kuran'ı da islamı da bilmiyorsun. Bu konuya başka başlıklarda da değinmiştik. Kuran, açıkça ifade etmiştir: İslamda iyilik-kötülük gibi kavramlar, senin anladığın veya anlamak istediğin gibi değildir. Konu dağılmasın diye aslında cevap vermemem gerek ancak senin hatırına değineyim:

Bak Allah, açık açık ifade etmiş:

NİSA/48 - Allah kendisine ortak koşmayı elbette bağışlamaz, bundan başkasını dilediğine bağışlar. Allah'a ortak koşan kimse, şüphesiz büyük bir günahla iftira etmiş olur.

NİSA/116 - Allah, kendisine ortak koşulmasını elbette bağışlamaz, bundan başkasını dilediğine bağışlar. Allah'a ortak koşan kimse derin bir sapıklığa sapmış olur.

Yani? Allah, kendisine şirk koşulması dışındaki tüm günahları affeder. O'nun için, senin anladığın/anlamak istediğin anlamda iyilik-kötülük diye bir şey yoktur. Dünyanın en iyi, en mükemmel adamı olsan, Allah'a şirk koşuyorsan, hikayesin demektir. Nitekim;

EN'AM/88 - Bu, Allah'ın kullarından dilediğini eriştirdiği yoludur. Eğer ortak koşsalarda amelleri boşa çıkardı.

ZÜMER/65 - And olsun ki sana da, senden önceki peygamberlere de vahyolunmuştur: "And olsun, eğer Allah'a ortak koşarsan işlerin şüphesiz boşa gider ve hüsranda kalanlardan olursun."

ayetleriyle de sabit olduğu üzere, Allah'a şirk koşan birinin iyi/kötü tüm amelleri boşa gitmiştir. Hatta;

BAKARA 2/221. Allah'a eş koşan kadınlarla onlar imana gelinceye kadar evlenmeyin. İnanan bir cariye, hoşunuza gitse de ortak koşan bir kadından daha iyidir. İnanmalarına kadar; ortak koşan erkeklerle mümin kadınları evlendirmeyin. İnanan bir köle, hoşunuza gitmiş olsa da, ortak koşan bir erkekten daha iyidir. İşte onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle cennete ve mağfirete çağırır ve insanlara ibret alsınlar diye ayetlerini açıklar.

ayetinde de görüldüğü üzere, ne kadar hoşuna gitse, ne kadar iyi olsa da, Allah'a ortak koşan biriyle evlenmen bile yasaktır. Evleneceğin kişi, istediği kötülüğü yapsın, yeter ki Allah'a ortak koşmasın. Yani dünyanın en aşağılık, en adi yaratığı dahi, Allah katında şirk koşandan iyidir. O nedenledir ki;

ALİ İMRAN/151 - Hakkında hiçbir delil indirmediği şeyi Allah'a ortak koşmalarından ötürü, inkar edenlerin kalbine korku salacağız. Onların varacağı yer cehennemdir. Zalimlerin durağı ne kötüdür!

MAİDE/72 - And olsun ki, "Allah ancak Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler kafir oldular. Oysa Mesih, "Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin; kim Allah'a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram eder, varacağı yer ateştir, zulmedenlerin yardımcıları yoktur" dedi.

ayetlerinde de görüldüğü üzere, kim olursa olsun, hangi iyi ameli yapmış olursa olsun, Allah'a şirk koşan kişinin varacağı yer cehennemdir ve cennet ona yasaklanmıştır. Oysa aynı Allah;

AHZAB/73 - Bunun sonucu olarak, Allah, ikiyüzlü erkek ve kadınlara, Allah'a ortak koşan erkek ve kadınlara azap verecektir. Allah inanan erkek ve kadınların tevbelerini kabul buyuracaktır. Allah bağışlar ve merhamet eder.

ayetinden ve Nisa/48 ve Nisa/116 ayetlerinden de anlaşılacağı üzere, kendisine şirk koşmayanların, iman edenlerin tüm tövbelerini kabul edecek, onları cennetine alacaktır. Yani ne bok yemişse yesin, yeter ki Allah'a şirk koşmamış olsun, tövbe ettiğinde aynen cennete!

Kendini boşa kandırmayı bırak bergüzar. Senin tanrın için tek "iyi" vardır, o da "Allah'a şirk koşulmaması".

Sitelerde Paylaş

çakırcalı,

Sende Allaha şirk koşmuyorsun işte, ne güzel. İyi ve erdemli davranışlarından dolayı ödüle layıksın. Şirk ne biliyormusun cakırcalı ? :)

bergüzar, lütfen bana kelime oyunu yapma. Polemiğe ayıracak zamanım yok. Şirkin ne olduğunu elbette biliyorum. Yani diyorsun ki, "Sen Allah'a zaten inanmıyorsun, dolayısıyla ona şirk koşmuyorsun. E-ee, şirk koşmadığına göre o büyük/affedilmez günahı da işlemiyorsun. Dolayısıyla da affedilmeyecek bir suçun/günahın yok."

Yahu ben Allah değil herhangi bir yaratıcıya inanmıyorum. Şirk koşmuyor olmam, öncelikle ateist olmamdan kaynaklanıyor. Senin inancına göre, Allah'a inanıp da ona ortak koşan bir inanır, Allah'ın varlığına hiç inanmayan bir ateistten daha mı günahkar? Var mı böyle bir mantık yahu!?

Sitelerde Paylaş

Evet, aynen dediğin gibi öyle bir inanır günahkar. Bizzat senin yapıştırdığın ayetlerde ne diyordu hatırlayalım.

Şirk dışında herşeyi affedebilirim :)

Yani ona ortak koşmadığın sürece durumun müşriklerden daha iç açıcı. Yoksa buna da mı itiraz edip kendini Allah ilan etmezken ille kafir ilan edeceksin?

Sitelerde Paylaş

Evet, aynen dediğin gibi öyle bir inanır günahkar. Bizzat senin yapıştırdığın ayetlerde ne diyordu hatırlayalım.

Yani ona ortak koşmadığın sürece durumun müşriklerden daha iç açıcı. Yoksa buna da mı itiraz edip kendini Allah ilan etmezken ille kafir ilan edeceksin?

bergüzar, bu durum senin haklı olduğunu değil, Muhammet ve etrafındakilerin ve dolayısıyla onun takipçilerinin cehaletini gösterir. Muhammet'in etrafında ateistler var mıydı ki, ateistlere yönelik bir ayet uydurulsun? Adam gözünü açmış, etrafında şu veya bu tanrıya/tanrılara inanan insanları görmüş ve o da bu tanrılardan El-İlah'ı seçip, sadece ona inanılmasını, diğerlerinin terkedilmesini şart koşmuş. Tanrısız bir toplumu ihtimal dahilinde görememiş bile. Bu kadar cahil biri.

Sen şimdi "İçki, kumar, fal" vb. ile ilgili ayetlere bakarak, eroin, kokain vb. uyuşturucuların haram/mekruh olmadığını da söylersin. Çünkü ben içki içmiyor, kumar oynamıyor, fal bakmıyor/baktırmıyorsam, istediğim kadar eroin, kokain kullanırım. Çünkü bunlarla ilgili bir ayet de yok, dolayısıyla bunları kullandığım takdirde ihlal edeceğim bir ayet de yok.

Öyle mi?

Sitelerde Paylaş

bergüzar, bu durum senin haklı olduğunu değil, Muhammet ve etrafındakilerin ve dolayısıyla onun takipçilerinin cehaletini gösterir. Muhammet'in etrafında ateistler var mıydı ki, ateistlere yönelik bir ayet uydurulsun? Adam gözünü açmış, etrafında şu veya bu tanrıya/tanrılara inanan insanları görmüş ve o da bu tanrılardan El-İlah'ı seçip, sadece ona inanılmasını, diğerlerinin terkedilmesini şart koşmuş. Tanrısız bir toplumu ihtimal dahilinde görememiş bile. Bu kadar cahil biri.

Alenen, açık açık Allah inkar edilmedikçe kıyamet kopmayacak. Hadisi Şerif...

Sitelerde Paylaş

Sen şimdi "İçki, kumar, fal" vb. ile ilgili ayetlere bakarak, eroin, kokain vb. uyuşturucuların haram/mekruh olmadığını da söylersin. Çünkü ben içki içmiyor, kumar oynamıyor, fal bakmıyor/baktırmıyorsam, istediğim kadar eroin, kokain kullanırım. Çünkü bunlarla ilgili bir ayet de yok, dolayısıyla bunları kullandığım takdirde ihlal edeceğim bir ayet de yok.

Öyle mi?

çakırcali,

İnsan düşünen bir varlık ve sen düşüncene ve muhakeme sonucuna göre ateist bir tutum içindesin. Bu düşünceyi bu yıla indirgemek abesle iştigal. Tarihin her sahnesinde inanırlar olduğu gibi, müşrikler olduğu gibi ateistler de mevcuttur. Ha o zaman onlara ateist denmez de başka birşey denir o başka. Tanımlara takılmayıp işin özüne inelim diyorum. Kendi söylediğinin doğruluğunu onaylatmak için Muhammedi hiç kullanma. Eğer o dönemde ateist yok, asla olmadı diyorsan, hani hep bizden istediğiniz kanıt var ya, onu getir derim sana.

Gelelim diğer yazdıklarına. Allahın sisteminde, haramlar vardır, helaller vardır, günahlar vardır, sevaplar vardır. O sıraladığın şeylerin hepsi haram kategorisine girer, zirar insana zarar veren şeylerdir bunlar. Ama bunları kullanan veya eden birinin affeder, affetmez O nun bileceği iş. Tek affetmeyeceği şirk. Bu şirk taptığın birşey olmalı dışında. Bu güç olabilir, para olabilir ya da başka bir değer. Yani onu bizzat Tanrı yerine koyman gerekir. Ama senin zaten bir Tanrın yoksa söyleyeceklerim yukarıda söyleyeceklerim aynısı olacaktır.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

çakırcali,

İnsan düşünen bir varlık ve sen düşüncene ve muhakeme sonucuna göre ateist bir tutum içindesin. Bu düşünceyi bu yıla indirgemek abesle iştigal. Tarihin her sahnesinde inanırlar olduğu gibi, müşrikler olduğu gibi ateistler de mevcuttur. Ha o zaman onlara ateist denmez de başka birşey denir o başka. Tanımlara takılmayıp işin özüne inelim diyorum. Kendi söylediğinin doğruluğunu onaylatmak için Muhammedi hiç kullanma. Eğer o dönemde ateist yok, asla olmadı diyorsan, hani hep bizden istediğiniz kanıt var ya, onu getir derim sana.

Gelelim diğer yazdıklarına. Allahın sisteminde, haramlar vardır, helaller vardır, günahlar vardır, sevaplar vardır. O sıraladığın şeylerin hepsi haram kategorisine girer, zirar insana zarar veren şeylerdir bunlar. Ama bunları kullanan veya eden birinin affeder, affetmez O nun bileceği iş. Tek affetmeyeceği şirk. Bu şirk taptığın birşey olmalı dışında. Bu güç olabilir, para olabilir ya da başka bir değer. Yani onu bizzat Tanrı yerine koyman gerekir. Ama senin zaten bir Tanrın yoksa söyleyeceklerim yukarıda söyleyeceklerim aynısı olacaktır.

Selamlar...

bergüzar, bir parça felsefe okusan, antik Yunan felsefesini incelesen, Muhammet'ten yüzlerce yıl önce dahi ateist olduğunu, bir tanrının olmadığını, olmasına gerek de olmadığını söyleyen düşünürleri, dolayısıyla ateist insanların varlığını görmüş ve öğrenmiş olursun. Burada sözkonusu olan, Muhammet'in çevresinde böyle birileri var mıydı ve onunla bu konuda Yahudiler, Hıristiyanlar veya müşrikler gibi tartışıyorlar mıydı?..

Eğer vardıysa, bunu sen kanıtlayacaksın, ben değil. Olsaydı, Muhammet onlar ve düşünceleri ile de ilgili bir şeyler yumurtlardı diyorum. Adamın ateist düşünceden zerrece haberi yok; çünkü adamın felsefeden, düşünceden zerrece nasibi yok ve dolayısıyla tabii ki tüm ayet denen şiirleri deist ve teistlere yönelik yumurtlamış. Kargadan başka kuş, herleden başka aş bilmeyen bir kara cahil işte. Elbette bunlar çerçevesinde dönüp dolaşacak...

İçki, kumar, fal (Yahudilik, Hıristiyanlık, çok tanrıcılık) gibi şeyleri görüp bildiği için bunlara yönelik bir şeyler yumurtlamış ama eroin, kokain (ateizm, agnostisizm) gibi şeylerden haberi olmadığı için bunlara hiç değinememiş. Yani senin de kabul ettiğin üzere eroin, kokain (ateizm, agnostisizm) vs. o dönemde bilinmiyor olsa da, islam inancına aykırıdır.

İçki, kumar, fal (Yahudilik, Hıristiyanlık, çok tanrıcılık) vs. islam inancına ne kadar aykırıysa, eroin, kokain (ateizm, agnostisizm) gibi şeyler de o kadar aykırıdır. O dönemde Muhammet tarafından bunların ve bu gibi şeylerin bilinmiyor olması, mübah oldukları anlamına gelmez. İçtihatınız da zaten bu şekilde çalışır.

Ben ne diyorum peki? Tanrı diye bir şey yok, dolayısıyla kendisini Allah diye tanımlayıp isimlendiren özel bir tanrı da yok, ve dolayısıyla Muhammet yalan söylüyor; yalanla, dolanla üçkağıt çeviren bir ahlaksız demiş oluyorum kendisine.

Sen de hala, bardağın dudak payına bakıp "Ahan da işte sen burdan yırtıyorsun, çünkü Allah'a şirk koşmadın"

Böyle mantık olur mu yahu, aklını başına alsana! :angry:

Sitelerde Paylaş

Çakırcalı,

Ben asıl neyi merak ediyorum biliyor musun arkadaşım?

İmtihanı geçtik ve cennete gittik.. Buraya kadar iyi.

Ama sonrasından nasıl emin olabiliriz? Yani cennet de bir başka imtihan alanı ise ve orada da başka başka kurallar varsa, onlara da uyan ve o imtihanı geçen daha başka bir boyuta geçecek ise... Olmayacağını nereden biliyoruz, nasıl eminiz?

Belki level atlayacağız? Neden olmasın?

Neticede bizim aklımız ermez, her şeyi yalnızca Allah bilir ve o tuzak kuranların en hayırlısıdır öyle değil mi?

Ne garip Allah'ımız var... Asla güvenmemek, "Allah bir" dese inanmamak lazım.

Bu imtihan işini çok seviyor çünkü. Bu konuda obsesif.

Sitelerde Paylaş

Çakırcalı,

Ben asıl neyi merak ediyorum biliyor musun arkadaşım?

İmtihanı geçtik ve cennete gittik.. Buraya kadar iyi.

Ama sonrasından nasıl emin olabiliriz? Yani cennet de bir başka imtihan alanı ise ve orada da başka başka kurallar varsa, onlara da uyan ve o imtihanı geçen daha başka bir boyuta geçecek ise... Olmayacağını nereden biliyoruz, nasıl eminiz?

Belki level atlayacağız? Neden olmasın?

Neticede bizim aklımız ermez, her şeyi yalnızca Allah bilir ve o tuzak kuranların en hayırlısıdır öyle değil mi?

Ne garip Allah'ımız var... Asla güvenmemek, "Allah bir" dese inanmamak lazım.

Bu imtihan işini çok seviyor çünkü. Bu konuda obsesif.

İlahi, toprağım! Bir an ironi değil de, cennete gitme ihtimali olduğunu kabul ettiğini düşündüm. :)

Sitelerde Paylaş

Ha, bu arada bergüzar, senin asıl göremediğin konu şu: Sen diyorsun ki, "Allah'a şirk koşma dışında her tür günah affedilebilir. Sen ateist olduğun için kelimenin anlamıyla şirk suçunu zaten işlemiyorsun, bu nedenle affedilmeyecek suçun yok."

Peki;

- Affedilebilecek suçların affedilebilmesi için gereken nedir?

- Tövbe etmektir!

- Kime tövbe edilecek?

- Allah'a!

- Allah'a inanıyor muyum?

- Hayır!

- O halde tövbe eder miyim?

- Hayır!

NOT: Başta kirec olmak üzere sz şimdi buna da bir kulp takarsınız mutlaka. "Tövbekar olmak için ille Allah'a inanıp O'na tövbe şart değil; yaptığın bir hatanın farkına varıp, vicdani rahatsızlık duymak, o hatayı telafi yoluna gitmek de bir tövbedir zaten" dediğinizi duyar gibiyim. Tatlı su müslümanları çok daha anlaşılır canlılar ne de olsa, hangi etkiye ne tepki verebileceklerini kestirmek çok kolay oluyor. :lol:

Sitelerde Paylaş

Girişi ayetle yapıp, sonucu hadisle bitirmen tam bir fiyasko cakırcali,

Başka birşey kalmadı mı elinde.

Şunu araştır, sana ev ödevi.

Sen şimdi inanmıyorsun ya, hani Allah sen inanmıyorsun diye seni cehenneme koyacak ya (eminim böyle düşünüyorsun), bunun bana gerekçelerini yaz.

Ama benim gibi tamamen kurana dayalı konuş.

Bu konuda sana ipucu.

Allah iyileri sever, onları yakmaz.

Kötüleri sevmez, onları yakar.

Bunun aksini ispat edersen, ben Tanrıyı red edeceğim.

Var mısın?

Selamlar...

Hadisi de sahabe söylemiş, ayeti de... Hiçbirisinin de orijinali yok...Var mı Peygamber tarafından derlenip, mühürlenmiş bir orijinal?... Biri diğerinden daha sağlam falan değil yani...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...