Jump to content

Îmânı olmayan kimsenin Cehennem ateşinde sonsuz yanacağını

Recommended Posts

Îmânı olmayan kimsenin Cehennem ateşinde sonsuz yanacağını Peygamber efendimiz haber

verdi. Bu haber elbette doğrudur. Buna inanmak, Allahü Teâlânın var olduğuna, bir olduğuna

inanmak gibi lâzımdır. Ateşte sonsuz yanmak ne demektir? Herhangi bir insan sonsuz olarak

ateşte yanmak felâketini düşünürse, korkudan aklını kaçırması lâzım gelir. Bu korkunç

felâketten kurtulmanın çâresini arar.

Bu ise, çok kolaydır. "Allahü Teâlânın var ve bir olduğuna ve Muhammed aleyhisselâmın

O'nun son peygamberi olduğuna ve O'nun haber verdiği şeylerin hepsinin doğru olduğuna

inanmak" insanı bu sonsuz felâketten kurtarmaktadır.

Bir kimse ben bu sonsuz yanmaya

inanmıyorum, bunun için böyle bir felâketten korkmuyorum, bu felâketten kurtulma çârelerini

aramıyorum, derse, buna deriz ki: "İnanmamak için elinde senedin, vesîkan var mı?

Hangi

ilim, hangi fen inanmana mâni oluyor?" Elbet vesîka gösteremeyecektir. Senedi, vesîkası

olmayan söze ilim, fen denir mi? Buna zan ve ihtimâl denir.

Milyonda, milyarda bir ihtimâli

olsa da, "Sonsuz olarak ateşte yanmak" felâketinden sakınmak lâzım olmaz mı? Azıcık aklı

olan kimse bile böyle felâketten sakınmaz mı? Sonsuz ateşte yanmak ihtimâlinden kurtulmak

çâresini aramaz mı?

Sitelerde Paylaş

Her söylenene inanma kardeş, araştır. Hangi ilim, hangi fen inanmana mâni oluyor?

Seni inanmamaya iten ispatlanmış hangi teoridir? Hangi Deneydir?

inanmama mani olan bir şey yok diye her şeye inanacak halim yok.inanmam için bir sebep gerekli.örneğin aç binbir gece masallarını oku.inanır mısın şimdi bunlara?niye inanmazsın?inanmaman için hiçbir sebep de yok halbuki.

Sitelerde Paylaş

inanmama mani olan bir şey yok diye her şeye inanacak halim yok.inanmam için bir sebep gerekli.örneğin aç binbir gece masallarını oku.inanır mısın şimdi bunlara?niye inanmazsın?inanmaman için hiçbir sebep de yok halbuki.

Ama sen bilim insanısın. Bilimsel verilerle hareket edip kararlarını buna göre alırsın. Eğer Allah yoktur diyorsan ve bunu insanlara da aşılıyorsan sana soracaklar hangi bilim Allah'ın yokluğunu ispatladı diye?

Sitelerde Paylaş

Ama sen bilim insanısın. Bilimsel verilerle hareket edip kararlarını buna göre alırsın. Eğer Allah yoktur diyorsan ve bunu insanlara da aşılıyorsan sana soracaklar hangi bilim Allah'ın yokluğunu ispatladı diye?

bilim bu şekilde çalışmaz cübbeli.sekiz ayaklı görünmez uçan pembe fillerin yokluğunu da ispatlayamazsın.ispatlayamadın diye inanacak mısın?

trilyon tane hayali varlık üretebilirsin,hiçbirinin de var olmadığını ispatlayamazsın.

şu konuyu bi okumanı tavsiye ediyorum tam da bu duruma parmak basan bir örnek

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=33076

Sitelerde Paylaş

Tolkien tarafından yüzüğün Mordor Dağında yakılmaması halinde insanoğlunu sonsuz acıların ve karanlığın beklediği haber verildi. Bu haber elbette doğrudur. Buna inanmak ve Galdalf’ın insan ırkına yardım edeceğini bilmek onun peşinden gitmek lazımdır. Sonsuz acılar ne demektir.. Sauron'un Kara Şövalyeleri tarafından sonsuza kadar işgence görmek demektir. Bu sonsuz felaketten kurtulmanın çaresini aramak lazımdır..

Bu ise çok kolaydır, “ Froda ve tüm hobitlerin peşinden giderek onların Mordor’a ulaşabilecek cesareti olduğuna ve yüzüğü yakabileceğine inanamak , onun bir hobitten ziyade bir kahraman olduğuna inanmak insanoğlunu bu snsuz felaketten kurtalaracaktır.

Bir kimse ben bir yüzükle hayatımın kararacağınan inanmıyorum derse,

bunun için böyle bir felâketten korkmuyorum, bu felâketten kurtulma çârelerini

aramıyorum, derse, buna deriz ki: "İnanmamak için elinde senedin, vesîkan var mı?

Hangi

ilim, hangi fen hangi elf şarkıları inanmana mâni oluyor?" Elbet vesîka gösteremeyecektir. Senedi, vesîkası

olmayan söze ilim, fen denir mi? Buna zan ve ihtimâl denir.

Milyonda, milyarda bir ihtimâli

olsa da, "Kara şövalyelerden" sakınmak lâzım olmaz mı? Azıcık aklı

olan kimse bile böyle felâketten sakınmaz mı? Sauron’un ordusuna katılmaktan kurtulmak

çâresini aramaz mı?

Sitelerde Paylaş

Tolkien tarafından yüzüğün Mordor Dağında yakılmaması halinde insanoğlunu sonsuz acıların ve karanlığın beklediği haber verildi. Bu haber elbette doğrudur. Buna inanmak ve Galdalf’ın insan ırkına yardım edeceğini bilmek onun peşinden gitmek lazımdır. Sonsuz acılar ne demektir.. Sauron'un Kara Şövalyeleri tarafından sonsuza kadar işgence görmek demektir. Bu sonsuz felaketten kurtulmanın çaresini aramak lazımdır..

Tamam hadi hep beraber arayalım:

1- Tolkien kimdir? El-emin midir? Bu iddasından önce hiç yalanı olmuş mu? Kendisine inananların sayısı kaçtır? Bize ne vaad ediyor? Bize ne yapmamamızı emrediyor.? 1400 yıldır sürekli okunan bir kitabı var mıdır? Hücrede mi yaşıyor, sarayda mı yaşıyor? vs. vs.

Sitelerde Paylaş

Tamam hadi hep beraber arayalım:

1- Tolkien kimdir? El-emin midir? Bu iddasından önce hiç yalanı olmuş mu? Kendisine inananların sayısı kaçtır? Bize ne vaad ediyor? Bize ne yapmamamızı emrediyor.? 1400 yıldır sürekli okunan bir kitabı var mıdır? Hücrede mi yaşıyor, sarayda mı yaşıyor? vs. vs.

Aynı sorulara muhammet olarak cevap verelim.....

Tolkien yazar, şair, dilbilimci ve üniversite profesörü , muhammet tüccar......

El emin mi bilmem ne mi kimse bilemez öyle deniyor işte.......

Kendi yazdığı 1 yıllık bile bir kitabı yok ,

gibi gibi gibi gibi...

Gandalf a inanmak için bile daha çok sebeb var düşündüğümüzde :))))

Sitelerde Paylaş

Bu mudur yani kriterler?Bu kadar büyük vaatlerin ve uçuk hikayelerin doğru olduğuna inanmak için bu kriterlere mi bakılmalıdır?

Bu adam yalan söylemezmiş hacı,dünya 6 günde yaratıldı diyosa 6 günde yaratılmıştır.Hem bir sürü insan da inanıyor,daha ne ben de inanayım.Böyle mi dememizi bekliyorsun?

Sitelerde Paylaş

cehennem zalimler içindir...

peygamber zulmu bırakın yoksa yanarsınız der...

zulmu bırakanlar onun yolundadır ona inanmışlardandır...

zulmu bırakmayanlar ona uymamış ona inanmamışlardandır...

kirec, kardeşim! SEn iyice saçmalamaya başladın. Sana sahih hadislerle geliyoruz, "Hayır, Kuran ne diyorsa odur, falandır, fişmekandır" diye tutturuyorsun, sonra da buraya gelip "peygamber efendimiz falan fıstık der" diye yan çiziyorsun.

Hadisçi misin, Kurancı mısın? Sana hangi iskeleden yanaşacağımızı şaşırdık. Allah insanı şaşırtmasın! :lol:

Sitelerde Paylaş

Hangi

ilim, hangi fen inanmana mâni oluyor?"

Sosyal Bilimler:

Tarih - Mitoloji

Felsefe - Bilim felsefesi

Psikoloji

Sosyoloji - Toplumsal teori

Matematik - Aritmetik, Mantık, İstatistik, Oyun teorisi

Doğal Bilimler:

Fizik - Atom fiziği, Kozmoloji

Biyoloji - Mikrobiyoloji, Evrim

Sitelerde Paylaş

Bu mudur yani kriterler?Bu kadar büyük vaatlerin ve uçuk hikayelerin doğru olduğuna inanmak için bu kriterlere mi bakılmalıdır?

Bu adam yalan söylemezmiş hacı,dünya 6 günde yaratıldı diyosa 6 günde yaratılmıştır.Hem bir sürü insan da inanıyor,daha ne ben de inanayım.Böyle mi dememizi bekliyorsun?

Rabbinin yanında bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...