Jump to content

"Allah geleceği bilmez" diyen kafirler

Recommended Posts

• İleti 256
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benimi kastediniz?

Yok hayır tekrar belirtmek istedim, bakmadım diğer yazılanlara, ben pek çok sefer belirtmişimdir, belki bizler şimdi burada bile değiliz diye ama zaman kavramını anlayamayan, anlamak istemeyen kimseler bu derece düşünmezler, insanlara büyük gelen bu mekan ve zaman aslında ne kadar küçük olabilir ve yalnızca duyularımız ile algıladıklarımızdan öte ne duyular ile algılananlar, ne duyular olabilir.

Sitelerde Paylaş

geleceğin tüm ayrıntılarıyle bilinmesi özgür iradeyle çelişir mi...

çelişir...

bilinyorsa belirli demektir...

belirli ise özgür iradeden dolayısıyle sorumluluktan söz edemeyiz...

insan sorumlu mudur...

sorumludur...

akıl insanın sorumsuz oluşunu kabul etmez...

eğer sorumlu ise özgür irade den söz edilir...

özgür irade sahibi ise yani sorumlu ise yapacaklarının önceden belirli olmaması gerekir...

belirli olmaması demek bilinmemesi demektir...

kuran bizim sorumlu olduğumuzu söyler...

hatta temel mesajı budur ...

Sitelerde Paylaş

Şu anda 20 metrekarelik bir odada, bilgisayarın başında oturuyorum. Diyelim ki şu andan itibaren 5 dakika süreyle ve bu odanın sınırı içinde olmak üzere alim-i mutlakım. Şu an sıfırıncı saniyedeyim, bu odanın içinde 5 dakika içinde ne olacak ise biliyorum. Tüm atom ve atomaltı parçacıklarının hızını ve momentumunu biliyorum. Kaloriferin üstündeki perde çeşitli yönlerde çeşitli şekillerde hafifçe sallanıyor. Zaman içinde nerelerde hangi konumda olacaklarına vakıfım. Ben de bu süre içinde bilgisayarın başında oturup yazı yazıyor olacağım. Biliyorum çünkü. Karşımda duran yeşil saatin saniyesi her saniye bir kere ilerleyecek. Bunun dışındaki maddelerin atomları brown hareketi dışında pek kımıldamayacak. Evet, bu oda sınırları içinde 5. dakika bitinceye kadar olacak her şeyi biliyorum. Ben de oturup şu an okuduğunuz yazıyı yazacağım. Tam 5. dakika sona erdiğinde "post" yazısına basıp bu yazıyı göndermiş olacağım.

3.dakika 56. saniyede çişim geldi, tuvalete gidebilir miyim?

Çişim geldi dediğine göre bunun olacağını bilmiyordun. O halde sen tanrı değilsin. Tanrı olmadığına göre verdiğin bu örnek yanlış.

Sitelerde Paylaş

Yine anlamamışsın!

Yaratıcıyı müslümanlar isim ve sıfatlarıyyle tanımlar.. Örnek: ezel,ebed baki,halik,muhalefetünlil havadis gibi.

Şu halde,yaratıcı yaratılmış zaman dilimlemelerinde olmaması gerekmezmi? Öyle ise geçmiş Onun ezeli ilmi olması gerekir değilmi? Yok eğer yaratıcının ezeli ilmini zaman aşamalarında var sayıp bilinmeyen geçmişe kadar inip geçmişte hadiseleri yazdığını var kabul etmek doğru olmaz.Çünkü ezel ebed gibi isimler , - muhalefetünlil havadis - ''sıfatı'' zaman kavramını tamamen redder..

Bizim için sözkonusu olan zaman yaratıcı için geçerli olmaz, olamaz.Yani yaratıcı mekan ,zaman madde gibi kayıt altına alınamaz.Bunlar biz yaratıklar için geçerlidir.

Demek ki, alim,i mutlak olacakları, oluşumu yargılayyarak bilir takdir eder. Çünkü olacaklar için olduğu an da olmadan önce olduktan sonra da yaratılmış hallerdendir. her anı yaratıcı ilmi ile kuşatmış olması zorunludur.. bundanda anlaşılıyor ki yaratıcı, geleceği geçmişi bugünü yarını bir kuşatır.

Önce burayı anlaman gerekiyor yoksa özgürlükten ,silahtan ,ölümden söz etmek lüzumsuz olur.

Yok eğer anlamak istemiyorsan benide meşgul etme...

O zaman her şeyi O'nun zatı veya zatından kabul etmek gerekir... Bu durumda özgür iradesi olan masiva anlamını yitirir, her şey O veya O'ndan olur... Değişen bir şey yok yani... Her şeyi var eden O ise, her şeyin sorumlusu da O'dur; bu kadar basit...

Sitelerde Paylaş

O zaman her şeyi O'nun zatı veya zatından kabul etmek gerekir... Bu durumda özgür iradesi olan masiva anlamını yitirir, her şey O veya O'ndan olur... Değişen bir şey yok yani... Her şeyi var eden O ise, her şeyin sorumlusu da O'dur; bu kadar basit...

Yeri geldikçe ateistlere sorarım, senin ateist olmaya Allah mı zorladı? Dinimize göre değil kendi düşüncene göre cevapla.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade vardır mı diyorsun yani?Ben ateist olduğum halde özgür iradeye inanmıyorum,siz müslüman halinizle inanıyorsunuz,garip durum.

Onlara Allah söylemiş verdim size irade diye ondan.

Ben de ateistim ve özgür bir iradem olduğunu düşünmüyorum. Aklımın, zekamın yettiğince en iyi kararlar alan bir vücudum sadece. Herkes de öyle.

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgür irade vardır mı diyorsun yani?Ben ateist olduğum halde özgür iradeye inanmıyorum,siz müslüman halinizle inanıyorsunuz,garip durum.

siz neden özgür olduğunuza inanmıyorsunuz...

rica etsem biraz açar mısınız...

insanların özgür iradeleri yoksa onların nasıl yaptıklarından sorumlu olabileceğini düşünüyorsunuz...

yoksa sorumlu olmadıklarını mı düşünüyorsunuz...

mesela birisi size her türlü kötülüğü yapıp öldürse durumu nedir...

Sitelerde Paylaş

Ne soracaklar; felsefe sınavına mı alacaklar?... Fikirlerim Muhammed'in felsefi fikirleri ile uyuşmuyorsa yakacaklar mı?...

hayır, yanlış fikirlerini başkalarına doğruymuş gibi göstermen yüzünden yanacaksın. Kendin battığın yetmiyormuş gibi bir de milleti peşinden sürüklediğin için yanacaksın.

Sitelerde Paylaş

Şu anda 20 metrekarelik bir odada, bilgisayarın başında oturuyorum. Diyelim ki şu andan itibaren 5 dakika süreyle ve bu odanın sınırı içinde olmak üzere alim-i mutlakım. Şu an sıfırıncı saniyedeyim, bu odanın içinde 5 dakika içinde ne olacak ise biliyorum. Tüm atom ve atomaltı parçacıklarının hızını ve momentumunu biliyorum. Kaloriferin üstündeki perde çeşitli yönlerde çeşitli şekillerde hafifçe sallanıyor. Zaman içinde nerelerde hangi konumda olacaklarına vakıfım. Ben de bu süre içinde bilgisayarın başında oturup yazı yazıyor olacağım. Biliyorum çünkü. Karşımda duran yeşil saatin saniyesi her saniye bir kere ilerleyecek. Bunun dışındaki maddelerin atomları brown hareketi dışında pek kımıldamayacak. Evet, bu oda sınırları içinde 5. dakika bitinceye kadar olacak her şeyi biliyorum. Ben de oturup şu an okuduğunuz yazıyı yazacağım. Tam 5. dakika sona erdiğinde "post" yazısına basıp bu yazıyı göndermiş olacağım.

3.dakika 56. saniyede çişim geldi, tuvalete gidebilir miyim?

olay bu işte.. anlayana tabi...

Yanılıyorsunuz, olay bu değil.

deregezen bunları yaparken...

O anda evinin çatısına uçak düşebilir.

O anda deprem olabilir.

O anda elektrik kesilir, bütün verileri gider.

O anda deregezen kalp krizi geçirebilir.

O anda deregezenin ailesinin başına birşey gelir ve bu kurgu sonlanamadan başladığı gibi biter.

Yani bu sadece varsayım, tahmin, öngörü. Dışardan hiçbir müdahale olmazsa evet deregezen planladığı üzere bunlara yapacak. Ama ya dışardan bir müdahele olduğunda!!!

Bu yüzden kendi tanrılığınızı ilan etmekten vazgeçin.

.........

Bir şeyi biliyor olmak, o şeye müdahale etmeyi gerektirmez.

Bilmenin içinde, sabırda vardır, öfkede vardır, ödülde vardır, cezada vardır. Bunları kirece yazdım Tanrı için :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...