Jump to content

BİR KIZIN HAYATINI KURTARMAK

Recommended Posts

Rahman Suresi 60. Hel cezeül ihseni illel hisen ( İyiliğin karşılığı iyilikten başka birşey midir )

Hiç sansürlemeden ekleme, çıkarma yapmadan ve hiç kafadan atmadan sizinle bir olayı paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki olay bizzat tarafımdan yaşanmıştır.. Olduğu gibi anlatılmıştır.

Bundan 1 ay kadar önceydi.

Annem'in ilaçlarını almak için işten 15:00 da çıkmam gerekiyordu.

Patron ise il dışındaydı. Ee ensesi kalın adam canım canı sıkıldığı zaman zırt pırt güneye gidiyor.

Ne yapacak canım Kütahya'nın aşırı soğuk ve kirli havasını ?

Patronun bir çok arkadaşı geldi onlara "Yok" demekten yıldım. Hele son gelen çok yapışkan bir kadındı. Bu kadın arabasından indi, patronu sordu.. "Yok" dedim. Gitmek yerine büyük cümle kapısının tutunduğu sutun' a sırtını dayadı. Sağ ayağını da hafifce kırıp ayak tabanını sutuna koydu.. Sarı saçlı bu hatun benle bir iki dakika sohbet etti.. Tabi Gerard Butler' a benzediğim için benle sohbet etmek istedi ama ben yüz vermeyince arabasına binip gitti..

Nedense vakit bir türlü geçmiyordu.. Ben patronun evine girip 120 ekran plazma HD uyumlu Tv' de abur cubur yayın bakmak canım istiyordu.. Ama bunu yapamazdım.

2 Litrelik Cola Turka ' nın bir kaç saat içinde neredeyse yarısından fazlasını içtim. Arkadaşı beklemeye koyuldum.

Diğer arkadaşa dünden rica edince 15:00 de geldi..

Benim 2000 metre yürümem gerekiyordu.. Hele bir yerden geçecektim ki her tarafım çamur olacaktı..

Takım elbisemin ceketi beni hiç soğuktan korumuyordu.. Diz kapaklarımdan bir karış aşağıya kadar inen paltomu giydim. O paltoyu taşımak ayrı bir dert , köpek ölüsü gibi ağır..

Yolda hangi eczaneye uğrasam veya alış verişi nereden yapsam diye düşünüyordum. Bir yandan da ilaçların ismini sayıyordum ki ezberimden gitmesin. Ben yol yürüyeceğim ya, artık yağış yeniden başladı. Yağmur rüzgar ile ittifak kurmuş yüzümü kamçılıyor, etraftaki bina çatılarının kiremitlerini dövüyordu..

Lakin bu yağmurun bölge , bölge yağdığı bariz idi.. 1000 metre yürüdükten sonra yolların hiç ıslanmadığını gördüm.. Ama rüzgar şiddetle devam ediyordu..

Biraz daha yürüyünce iki genç kız hangi akla hizmet ise top oynuyorlardı.. Hemde plastik top.

Bu rüzgarda plastik top nasıl kontrol edilir ki ??

Bu kızlardan bir tanesini ve babasını bariz şekilde tanıyordum. Babası o bölgenin/ mahallenin sözü geçenlerinden idi..

Sarı saçlı ve en az boyu 177 cm olan bu kızın adı Nergis idi.. İnanılmaz derecede hiper aktif kıpır - kıpır bir kız idi.. Sanki radyoaktif bir enerji ile besleniyordu. Sürekli hareket etmek ister gibiydi.. Yaşı 18 - 20 arası olabilir. Evlerinin penceresini de açmışlar. Müzik çalıyordu ama oldukça yükses sesle. Tv'de çalan müzik hala kulaklarımda çınlıyor. Gökhan Özen' den "Sana yine muhtacım" adlı parça...

Ben yanlarından geçtim gidiyordum ki olaylar gelişti..

Nergis'in karşısındaki kız topu fırlatınca top rüzgarın etkisi ile yön değiştirdi.. Ve karşıdaki eski kerpiç eve doğru gitti..

Nergis, Topun arkasından konrolsüz şekilde koşunca, 2 katlı kerpiç eski evin çatısından bir kiremit kaydı.. Hava boşluğun bir miktar düştükten sonra...

Bu kiremit'in nereye çarptığını tahmin etmişsinizdir herhalde.

Tam Nergis' in başına indi.. Sonra yere çarpıp 5 - 6 parçaya ayrıldı.. Kız önce emekler vaziyette dizlerinin üzerine düştü.. Bu kısacık zaman diliminde başından akan kanlar alnından ve burnunun üzerinden süzülmeye başlamıştı..

Çarpma esnasında Nergiz sadece tek bir çığlık atabilmişti.

Derhal geri döndüm. Yanına koştum ki, sanki ciğerinden kurşun yemiş gibi, kafasından koyu kan akıyordu..

İlk aklıma gelen kanı durdurmak için yaralı bölgeye bir bez vasıtası ile basınç uygulamak idi. Nereden bulacaktım ben şimdi bezi falan.. Askerlikten başka bana ilk yardım öğretmemişlerdi ki! Askerlikte de bana ilk yardım öğretirlerken ben sıranın arkasında sigara içeceğim diye uğraşırdım. Paltomu çıkarıp yere attım.. Ceketimi top gibi bir şekle sokup başına bastırdım.. Yeniden paltomu bir çırpıda giydim.

Diğer arkadaşı geldi.. Ağlamaya başladı "Annesini çağır" dedim.

Dedi ki : "Ilıca 'ya gittiler"

Oradan geçen bir Peugeot minibüs durdu.. Kurban olayım ben o hızlı refleks gösteren yaşlı şöföre.

Arabanın içi boşmuş. Şöför amca, düğüne sazcı ekibi bırakmışda evine geliyormuş.

Nergis'i kucağıma aldım. Boyu 177 civarı olduğu için maşallah kız epey ağırdı.. Minibüs'ün içine bindirdim. Üstüm başım kan olmuştu.. O ise yarı baygın idi.. Arkadaşına'da "Çabuk anne, babasını ara SSK 'ya gelsinler" diye bağırdım..

Gözü yaşlı kız bir eli ile ağız ve burnunu kapatarak koşarak evine doğru gitti..

Minibüs şöförü yaşlı amca "ne oldu" deyince "başına binadan kiremit düştü" dedim. Yaşlı amcamız yel gibi araba kullanır oldu..

Nergis' i arka koltuğa boylu boyunca yatırdım. Ve başımı ceketim ile bastırmaya devam ediyordum. Tabi koltuklar da kan oldu.. En az 1500 gram kan kaybettiğini düşünüyordum.. Sağa sola bakınıyor, gözlerinden yaşlar akıyor, ama hareket ve ses bakımından tepki vermiyordu.

En sonunda hastane yokuşu karşımızda belirince umudum arttı.. Tanımadığım şöför tam acil girişine 15 metre kalıncaya kadar yanaştı.. Acil görevlileri de kahve içiyormuş karaktersizler.. Arabanın arka koltuğundan Nergis' i kucaklayıp indirince, derhal kahveleri bırakıp sedye getirdiler.. Bedenimin üst tarafından az veya çok kan olmayan elbisem kalmamıştı..

Bir görevli gelip "kan grubu ne hastanın" dedi.

"Bilmiyorum" dedim.

Ama bir - iki dakika içinde öğrenildi. Ve gerekli kan tedarik edildi. Müdahalenin yapıldığı odaya bizi almadılar..

Oradaki hemşireye "Ben lazım olursam beni acil kapısının önünden Nurettin diye seslenerek çağırın" dedim.

Hemşire "Velisi nerede" dedi... Yanındaki arkadaşına "Aramasını söyledim" dedim.

Hemşire "Sizde numarası yok mu?" deyince "Hayır" cevabını verdim... Hemşire "Kızın cep telefonunda isimleri vardır" dedi.

İyi de Nergis' in cep telefonu neredeydi.. Bu soruyu sorar gibi hemşireye baktım.. Durum doktora haber verildi. Doktor da hemşireye emir verip "hastanın ceblerini yokla" demiş.

Kot pantolununun arka cebinde telefon bulunup babasını ben aradım ve anlattım..

Babası 'nın adı Rıdvan.. "Derhal geliyorum" diye böğürdü resmen..

Aşağıda bekleyen şöför gitmesi gerektiğin söyledi.. Ödeme yapacakmış ki üzerine faiz binmesin.

Dışarı çıkıp cebimden bir sigara çıkardım.. Yakıp, Yemen tiryakileri gibi içmeye başladım..

25 dk kadar zaman geçmişti ki, karşıdan bir Cıtroen marka araba geliyor, sanırsınız G 3 mermisi. G 3 mermisi saniyede 700/ 800 metre hızla hareket eder.

Rıdvan ağa bizim yakaya yapıştı.. Olanı biteni anlatmamı istedi..

Hastane polisi gelip aynen şöyle dedi.. Polis ile bir kaç dakika diyaloğumuz olmuştu. O konuyu oradan biliyordu. Hiç sansürlemiyorum..

"Lan hayvan herif, sizin memlekette kızını acile yetiştiren adamın yakasına mı yapışırlar şerefsiz" dedi.

Polise teşekkür edip Rıdvan abiye yöneldim ve olup biteni en ince ayrıntısına kadar anlattım..

Rıdvan bana "Sağol gülüm bilemedim darılma bana" dedi.

"Yok ne darılacağım, evladındır panik yapmakta haklısın" dedim..

15 dakika daha geçmişti ki, Nergis'in bütün sülalasi acil kapısına doldu..

Çeşitli teknik detaylardan geçirdiler, yok beyin tomografisi, röntgen falan.. Bilmiyorum işte nedir o teknik detaylar.

Ben Rıdvan'dan müsade isteyip gitmek istedim.. Kana bulanmış beyaz gömleğimin üstüne ceketimi giymeden paltomu giydim.. Ceketim Nergis ile birlikte acil odasına girmişti..

Kanlı gömlek ve uzun palto ile kendimi, sevmediğim bir sanal kahraman olan Polat Alemdar' a benzetiyordum.

En sonunda her türlü işimi bitirip evime vardım.. Dedik ya bizim gömlek al kanlar içinde. İlk etapata annem bağırmaya başladı. Ama annem sair zaman bana "boynun altında kalsın geberesice" derdi. Demek ki kalbten demezmiş.. Babam yattığı odadan çıktı geldi. "Ermeni gavuruuuu kiminle bela buldun" dedi. Evdekilerede bir sürü dert anlattık..

2 gün sonra hastaneye gittim. Hemşireye "Nergis' i görebilir miyim?" dedim.

"Aileden değilseniz yasak" dedi

Dedim ki "Ben kapının arasından 5 - 10 saniye baksam yeterli olur" dedim.

Hemşire kapıyı aralayınca baktım, kolundan bir serum, kafasında kalın beyaz bir sargı ile yatıyordu. Uyuyor izlenimi veriyordu. Gözleri kapalıydı.

3 gün sonra Nergis' i yoğun bakımdan çıkarmışlar.

7 Gün sonra taburcu edeceklermiş ki aile 2 gün daha kalmayı istemiş..

10 'uncu günün sonunda bizim eve bir poşet gelmiş. Ben işten gelince gördüm.. 3 tane kaliteli gömlek.. 2 tane pantolon göndermişler.. Birde "akşama yemeğe gelsin" demişler.

Davete icabet etmemek olmaz dedik gittik.. 1 kilo da biz manda kaymağı götürdük. Bir iltifat bir iltifat..

"Nergis nerelerde" dedi babası Rıdvan.

Annesi "Gıııızzz arka sokaklar dizisi bir yere mi gacçıyooo, ge şuraya yemeğini ye" dedi.

Anladık ki başka bir odada Tv bakıyor.

Yemek yediğimiz odaya gelince beni gördüğüne çok sevindi.. Cebimden çıkardığım poşetli kurdelalı kolonyayı uzattım.

Başında incecik bir sargı vardı..

Kahveleri bize elleri ile ikram etti.. Biz kahvelerin yanında sigaraları tüttürmeye başlamıştık bile..

"İlaç kullanıyor musun" dedim.

"İki tane ilacım var günde 2 öğün onları içiyorum" dedi.

"Sigaradan rahatsız olursan söndürelim" dedim.

"Yok gerek yok tek yasağım 1 ay banyo.. Eee kolay mı abi kafayı kırdık" dedi. Bu cevabına gülmüştüm. Eski fırlatmalığı hiperaktifliği geri geliyordu galiba..

Rıdvan ile bol bol BJK' yi konuştuk.. Nergis bizi sabır ile dinledi.. Rıdvan "Nurettin ya şu Nergis' i BJK' li yapamadık yav" dedi

"Olur mu baba ben o 8 gol yemiş takımı tutmam.. Ben FB'liyim" dedi Nergis

Dedim ki: "Şimdi sen benim kafama durduk yere kiremit vursan beni daha fazla incitemezdin" dedim.

"Öyleyse sendeki bu BJK sevgisi sevgi olmaktan çıkmış saplantı ve fanatizm olmuş" dedi Nergis.

Kafasına kiremit düşeli 20 - 25 gün olmuştu Nergis'in..

İnanmıyacaksınız ama gene 4- 5 arkadaşı top oynuyorlardı. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali 8 - 10 yaşlarında bir erkek çocuğu bulmuşlardı.. Top o eski kerpiç evin o taraflara gittiği zaman "Len Yahya al gel şu topu" diyorlardı..

Hele Nergis o eski eve hiç yaklaşmıyordu..

"Dikkat et de bu seferde kanala uçma boğulursun" dedim..

Bu espirime en az 2 dakika kahkaha attıktan sonra hazır demlemiş oldukları çaydan bana da bir double bardak getirdiler..

Yarın annesi yeniden yemeğe gelmemi istedi.. Haşhaşlı gözleme yapacaklarmış.. Bayılırım gözlemeye.

Hele de yanında hoşaf peynir turşu gibi ekstra katıklar var ise.. Ayrıca şu uzun isimle satılan yemiş çeşidine de bayılırım..

"Çıtır Cips Fıstık."

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu kızında hayatını kurtarsana

Adım Zeyneb Celaliyan, 27 yaşında Kürt kızıyım, siyasi tutuklu olarak İran hapishanesinde yatıyorum. Hakkımda verilen ölüm cezası İran Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı.

Şu anda çok kötü koşullar altında yaşıyorum. Sürekli bir işkence ve kötü muamele altındayım, beni savunmak için bir avukatım bile yok. Yargılandığım mahkeme ise sadece birkaç dakika sürdü. Mahkeme bana, 'Sen Allah'ın düşmanısın, çok yakında tüm Allah düşmanları gibi idam edileceksin' dedi. Hakimlerin tümü mahkeme sürecinde idam edilmem lehinde oy kullandılar. Ben, annem ve ailemden hatır istemek için hakimden izin istedim. Hakim ise bana 'kapa çeneni' diyerek isteğimi reddetti. Tüm insan hakları savunucularından, kadınlardan bana yapılan haksızlığa karşı çıkmalarını ve yardımcı olmalarını istiyorum.'

Sitelerde Paylaş

Adım Zeyneb Celaliyan, 27 yaşında Kürt kızıyım, siyasi tutuklu olarak İran hapishanesinde yatıyorum. Hakkımda verilen ölüm cezası İran Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı.

Şu anda çok kötü koşullar altında yaşıyorum. Sürekli bir işkence ve kötü muamele altındayım, beni savunmak için bir avukatım bile yok. Yargılandığım mahkeme ise sadece birkaç dakika sürdü. Mahkeme bana, 'Sen Allah'ın düşmanısın, çok yakında tüm Allah düşmanları gibi idam edileceksin' dedi. Hakimlerin tümü mahkeme sürecinde idam edilmem lehinde oy kullandılar. Ben, annem ve ailemden hatır istemek için hakimden izin istedim. Hakim ise bana 'kapa çeneni' diyerek isteğimi reddetti. Tüm insan hakları savunucularından, kadınlardan bana yapılan haksızlığa karşı çıkmalarını ve yardımcı olmalarını istiyorum.'

Adam nasıl hikaye anlatıyor

Senin söylediğin şeye bak

Bizim oralarda bir laf vardır

Eşeğin şeyine suyu kaçırdın derler

Senin ki de o hesap

Sitelerde Paylaş

Adam nasıl hikaye anlatıyor

Senin söylediğin şeye bak

Bizim oralarda bir laf vardır

Eşeğin şeyine suyu kaçırdın derler

Senin ki de o hesap

Niye o da insan değilmi hem yardım istiyor siz müslümanlar müslümanlık adına yapılacak bu cinayete seyircimi kalacaksınız.Bu kızcağızı kurtarmak sizin elinizde İran resmi makamlarına Türkiye'deki İslami kurumlar olarak mesajlar çekebilir idamın durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi gerçekten insan canına değer veriyorsanız.

Sitelerde Paylaş

Niye o da insan değilmi hem yardım istiyor siz müslümanlar müslümanlık adına yapılacak bu cinayete seyircimi kalacaksınız.Bu kızcağızı kurtarmak sizin elinizde İran resmi makamlarına Türkiye'deki İslami kurumlar olarak mesajlar çekebilir idamın durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Suçu neymiş bunun tam olarak?

Sitelerde Paylaş

Suçu neymiş bunun tam olarak?

Diyor ya siyasi tutukluyum.Siyasi tutuklu nasıl idam edilir bunu hangi vicdan kaldırır.Suçu İslamın kurallarına göre yaşamamak yani Allahın düşmanı olmak --aslında Kürt olmak--

Şahsı burdan görebilirsin

Sitelerde Paylaş

Diyor ya siyasi tutukluyum.Siyasi tutuklu nasıl idam edilir bunu hangi vicdan kaldırır.Suçu İslamın kurallarına göre yaşamamak yani Allahın düşmanı olmak --aslında Kürt olmak--

Şahsı burdan görebilirsin

Şu konuda da tartışma açmayı başarmışsın, tebrikler ;)

Güzel bir paylaşım kabeimamı, başlarda önyargılı başladım ama güzeldi gerçekten :) kurtarıcımızsın vesselam ;)

Sitelerde Paylaş

Sayın marcos:

Benim o kız hakkında yapabilecek bir şeyimin olmadığını sizde biliyorsunuz.

Maddiyat bakımından biz çiftçilik yapanlar kış zamanı pek yerimizden kımıldanamayız.

Ne yapmamı istiyorsun?

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu ile çarpışayım mı?

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Güzel hikaye. İyi de yazılmış.

-Ufak tefek noktalama hataları var, önemli değil.

-Kızın yaşının 18-20 olması uygun, ama boyu 177 olması nokta atışı olmuş.

-"Acil görevlileri de kahve içiyormuş karaktersizler.." Abi hasta yoksa adamlar-kadınlar kahve de içmesinler mi? İnsaf et biraz.

-Bu arada Gererd Buter yakışıklı biriymiş. http://images.google.com.tr/images?q=gerard%20buter&oe=utf-8&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=tr&tab=wi

tarihinde deregezen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-"Acil görevlileri de kahve içiyormuş karaktersizler.." Abi hasta yoksa adamlar-kadınlar kahve de içmesinler mi? İnsaf et biraz.

Bak bak bak.. Doktor hemen de savunmaya geçmiş..

Haklısınız, biraz insaf gerçekten.

Kabeimamı,

Senin daha önceki öykülerin de çok güzeldi. Bu öykü gerçek mi değil mi bilmiyorum ama, oldukça başarılı.

Sürüklüyor ve çok rahat okunuyor. Bence devam etmelisin.

Sadece tırnak içine alarak özellikle vurgulamak istediğin son cümlene takıldım biraz. Umarım açıklarsın.

"Çıtır Cips Fıstık."

Sitelerde Paylaş

bu konuda kimse birşey yapmıyor mu :huh:

Sitelerde Paylaş

bu ülkeye hidrojen bombası atmamak için hiçbir insani sebep engel olamaz bence.

bu iki ülke (mısır ve iran) nasıl bu hale geldi,tarihlerine yazık.

Sitelerde Paylaş

bunlar hayatında cunta diye birşey görmemiş ülke cuntayla yönetiliyor sanıyorlar.

ABD'nin Genelkurmay'ının Siyasette etkisine bir bakmaları kafidir.

Ordunun amacı dış huzuru sağladığı gibi iç huzuruda sağlamaktır.

Siyasetede karışmaya hakkı vardır.Anayasa yüce bir güç tarafından korunmuyor ki kim koruyacak ? Ordu.

Cunta olsa şuan partiler olmazdı başbakan olmazdı cumhurbaşkanı olmazdı vs. hayatımızda cunta görmesek kanıcaz bunlara. :D

Sitelerde Paylaş

bizdeki liboşların solcuların işbirliğine benzer Süreçler Yaşayarak bu hale geldiler

Bize bir şey olmaz diyorlardı ama şimdi bizi uyarıyorlar kanmayın diye

Üstelik bazı tipler demokrasi olmadığı için oraya Seriat geldi Bize de gelir aman ha diyorlar

yersen: D

[/ quote]

Iran eski bir kültürdür.Oraya gercek anlam da demokrasi kendi halki getirecektir. mollaligida yikacaklardir.Buna gözüm gibi eminim...

Sitelerde Paylaş

bizdeki liboşların solcuların işbirliğine benzer Süreçler Yaşayarak bu hale geldiler

Bize bir şey olmaz diyorlardı ama şimdi bizi uyarıyorlar kanmayın diye

Üstelik bazı tipler demokrasi olmadığı için oraya Seriat geldi Bize de gelir aman ha diyorlar

yersen: D

[/ quote]

Iran eski bir kültürdür.Oraya gercek anlam da demokrasi kendi halki getirecektir. mollaligida yikacaklardir.Buna gözüm gibi eminim...

eski kültürden eser kalmadı ki artık

kızım olmadan asla'yı okudunmu kedicik ben 4 kez okudum

iran cehennemden farksız

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...