Jump to content

türk ateistlere bir şey anlatmak yada deveye hendek atlatmak

Recommended Posts

senin anlamana imkan olsa ilk cümleyi alıntılardın zaten :blink:

şeriat diyorum genel hukuk prensipleri dahilinde mi işliyor :blink:

[/quoto

oo aksanı düzeltmişsiniz şimdi net olarak anladım. :)

şeriat bir hukuk sisteminin adıdır.genel hukuk prensiplerine tabiki sahiptir bunu sormaya bile gerek yoktur.yani şeriatta ta da kanunlar vardır cezalar vardır mahkeme vardır.(genel hukuk prensiplerinden bir kaç örnek: kanunsuz suç ve ceza olmaz, adil yargılama, cezaların şahsiliği prensibi savunma hakkı hukukun tüm bireyler için geçerli olması gibi)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şeriat, İslam hukukunun adıdır zaten queen.

Biz bütün olarak ele alıyoruz, yani bütün yazılmamış kurallarıyla birlikte de değerlendiriyoruz ve tümünü şeriat sistemi olarak niteliyoruz ama temel olarak İslam hukukunun adıdır.

Sitelerde Paylaş

Sevgili müslümangenç sende bir cevher var. Diğer dindarlar gibi değilsin. Genel hatları ile yobaz sayılmazsın. Fikirlerini belli bir özgürlük içinde savunma yeteneğin var. O halde bırak bu ateistler hakkındaki ön yargını ateistler ile neyi tartışmak istiyorsan o konuda başlık aç ve tartışalım. Açtığın başlığın konusu ateistlere değil dindarlara daha çok yakışıyor. Zaten ilk yanıtlar bu doğrultuda.

Ateistler, daha önce atladığı hendek üzerinden bir daha atlatmaya kalkarsan elbette atlamazlar. Bir kez Allahın, ahiretin, cinin, şeytanın, ruh'un vs gibi şeylerin masal olduğunu anladıktan sonra artık bir ateist bu masalları yutar mı?

Akıllı bir gençsin, senin ateist olma durumun var. Ama aklıbaşında bir ateiste herhangi bir din yutturulamaz. Kimse attan inip eşeğe binmez. Kimse pek çok şeyin gerçek ve bilimsel nedenini öğrenince artık bunları gizemli güçlere, allaha, şeytana, meleğe falan bağlamaz.

Evet şeriat hukuktur ama donmuş, kalıplaşmış, değişen duruma, yürüyen cemiyete ayak uyduramayan bir hukuktur. Çünkü allah kelamından yola çıkılmaktadır. Allah kelamı da ne yazık kı yaz boz tahtası değildir. Halbuki hukuk yaz boz tahtası olmak zorundadır. Modern hukukta,bugün suç kabul edilen yarın suç olmaktan çıkabilir. Tabi hukuğun üstünde genel olarak insan hakları ve bu haklara ilişkin hükümler olabilir. Bu hakların tüm dünyada geçerli olması istenilebilir. Böyle olsa bile bu tür anayasalar yeri gelir değiştirilebilir. Ama allah kelamı kurana dayalı bir hukuk oluşturursanız. Pek çok ayeti yırtıp atmanız gerekir. Çünkü pek çok ayetin günümüzde gerçerliliği yoktur.

Modern hukukta insan hak ve özgürlükleri en önde tutulur. Ama Şeriata dayalı bir hukukta kutsal kitabın emrettiği ritüeller yasa haline gelir ve herkes bu ritüellere (ibadet biçimlerine) uymaya zorlanabilir. Bu ise ihsan hak ve hürriyetlerini ihlal olur.

Afganıstanda, İran'da, Arabistanda, israil'de, tibet'te dini uygulama zorunluluğundan dolayı pek çok insan hakkı ihlal edilmektedir.

Dolayısıyla hangi konuyu ateistlerle tartışmak istiyorsan başlık aç tartışalım.

Aslında forumumuzda dindarların tartışmak istediği pek çok konuda başlık var. Pek çok konu tartışılmış. Konuyu açmadan önce forumu tara daha önce açılmış ise oku, açılmış yarım bırakılmış veya senin istediğin yönde gelişmemişse güncelle yeniden ele alalım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili müslümangenç sende bir cevher var. Diğer dindarlar gibi değilsin. Genel hatları ile yobaz sayılmazsın. Fikirlerini belli bir özgürlük içinde savunma yeteneğin var. O halde bırak bu ateistler hakkındaki ön yargını ateistler ile neyi tartışmak istiyorsan o konuda başlık aç ve tartışalım. Açtığın başlığın konusu ateistlere değil dindarlara daha çok yakışıyor. Zaten ilk yanıtlar bu doğrultuda.

Ateistler, daha önce atladığı hendek üzerinden bir daha atlatmaya kalkarsan elbette atlamazlar. Bir kez Allahın, ahiretin, cinin, şeytanın, ruh'un vs gibi şeylerin masal olduğunu anladıktan sonra artık bir ateist bu masalları yutar mı?

Akıllı bir gençsin, senin ateist olma durumun var. Ama aklıbaşında bir ateiste herhangi bir din yutturulamaz. Kimse attan inip eşeğe binmez. Kimse pek çok şeyin gerçek ve bilimsel nedenini öğrenince artık bunları gizemli güçlere, allaha, şeytana, meleğe falan bağlamaz.

Evet şeriat hukuktur ama donmuş, kalıplaşmış, değişen duruma, yürüyen cemiyete ayak uyduramayan bir hukuktur. Çünkü allah kelamından yola çıkılmaktadır. Allah kelamı da ne yazık kı yaz boz tahtası değildir. Halbuki hukuk yaz boz tahtası olmak zorundadır. Modern hukukta,bugün suç kabul edilen yarın suç olmaktan çıkabilir. Tabi hukuğun üstünde genel olarak insan hakları ve bu haklara ilişkin hükümler olabilir. Bu hakların tüm dünyada geçerli olması istenilebilir. Böyle olsa bile bu tür anayasalar yeri gelir değiştirilebilir. Ama allah kelamı kurana dayalı bir hukuk oluşturursanız. Pek çok ayeti yırtıp atmanız gerekir. Çünkü pek çok ayetin günümüzde gerçerliliği yoktur.

Modern hukukta insan hak ve özgürlükleri en önde tutulur. Ama Şeriata dayalı bir hukukta kutsal kitabın emrettiği ritüeller yasa haline gelir ve herkes bu ritüellere (ibadet biçimlerine) uymaya zorlanabilir. Bu ise ihsan hak ve hürriyetlerini ihlal olur.

Afganıstanda, İran'da, Arabistanda, israil'de, tibet'te dini uygulama zorunluluğundan dolayı pek çok insan hakkı ihlal edilmektedir.

Dolayısıyla hangi konuyu ateistlerle tartışmak istiyorsan başlık aç tartışalım.

Aslında forumumuzda dindarların tartışmak istediği pek çok konuda başlık var. Pek çok konu tartışılmış. Konuyu açmadan önce forumu tara daha önce açılmış ise oku, açılmış yarım bırakılmış veya senin istediğin yönde gelişmemişse güncelle yeniden ele alalım.

Sevgiler.

kardeş beni şaşırttın teşekkür ediyorum.ben zaten foruma ilk girdiğimden beri bunları söylüyorum yani karşıklıklı medeni bir şekilde konuları tartışmak.basmakalıp düşünceleri karşı tarafı bir düşman gibi görmeyi bir kenara bırakalım madem vakit harcıyarak bu foruma giriyoruz ezber tekrarından vaz geçip birbirimizi anlamaya çalışalım yeni birbirimizden yeni birşeyler öğrenelim diyorum.hepimiz aynı topraklarda aynı kültür içinde aynı havayı soluyarak yaşadık öyleyse birbirimize olan düşmanlık kin ve nefret niye.

Sitelerde Paylaş

[/quoto

oo aksanı düzeltmişsiniz şimdi net olarak anladım. :)

şeriat bir hukuk sisteminin adıdır.genel hukuk prensiplerine tabiki sahiptir bunu sormaya bile gerek yoktur.yani şeriatta ta da kanunlar vardır cezalar vardır mahkeme vardır.(genel hukuk prensiplerinden bir kaç örnek: kanunsuz suç ve ceza olmaz, adil yargılama, cezaların şahsiliği prensibi savunma hakkı hukukun tüm bireyler için geçerli olması gibi)

şeriat hukukunda bu dediklerin var mı şimdi :blink:

Sitelerde Paylaş

Şeriat, İslam hukukunun adıdır zaten queen.

Biz bütün olarak ele alıyoruz, yani bütün yazılmamış kurallarıyla birlikte de değerlendiriyoruz ve tümünü şeriat sistemi olarak niteliyoruz ama temel olarak İslam hukukunun adıdır.

evet feel ama kendisi işte şeriat hukukunu genel hukuk bilgisi olan birinin anlamamasını garipsedi

Sitelerde Paylaş

ame='muslumangenc' date='26 December 2009 - 06:35 PM' timestamp='1261841758' post='536809']

şeriat hukukunda bu dediklerin var mı şimdi :blink:

tabiki var.İslam hukukunda;

-suçların kişiselliği

-kanunsuz suç ve cezanın olmayacağı

-savunma hakkı

-kanunlar karşısında herkesin eşit olduğu

mutlaka vardır.hatta islam hukuku bir adım daha ileri gitmiştir çift hukuk sistemini getirmiştir.yani müslüman olmayanlar isterlerse islam hukukuna göre değil kendi inandıkları yada talep ettikleri hukuka göre yargılanabilirler

Sitelerde Paylaş

-suçların kişiselliği

-savunma hakkı

mutlaka vardır.hatta islam hukuku bir adım daha ileri gitmiştir çift hukuk sistemini getirmiştir.yani müslüman olmayanlar isterlerse islam hukukuna göre değil kendi inandıkları yada talep ettikleri hukuka göre yargılanabilirler

bu dediklerin tam olarak yok kuran şeriatında

valla müslüman olmayanları bırak bizler bile şeriat kurallarına göre yargılanmak istemiyoruz

Sitelerde Paylaş

bu dediklerin tam olarak yok kuran şeriatında

valla müslüman olmayanları bırak bizler bile şeriat kurallarına göre yargılanmak istemiyoruz

aksanın gibi görüşlerin de anlaşılmaz.müslüman birininin islam hukukunu reddetmesi düşünülemez(zaten böyle bir tercih hakkı müslümanlara verilmemiştir.farklı bir hukuk isteme hakkı müslüman olmayanlar için geçerlidir.) ayrıca ben islam hukukunu istemiyorum diyen birinin müslüman olması düşünülemez bile çünkü islam hukuku=kuran=islam

Sitelerde Paylaş

Bu forumu birak bu dünyada tek bir insan beni kuranin, incilin dogruluguna ikna edemez. Müslümangenc nickli kisi kendini avutuyor. Konular üzerine derin düsünmeden baslik aciyor. Bir söz bilirim;

"Cok Lafin Yalani, Cok Paranin Harami Vardir"

Basliklari baslik olsun ileti dolsun mantigi ile actiginiz sürece cok aranirsiniz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

müslüman birininin islam hukukunu reddetmesi düşünülemez(zaten böyle bir tercih hakkı müslümanlara verilmemiştir.farklı bir hukuk isteme hakkı müslüman olmayanlar için geçerlidir.) ayrıca ben islam hukukunu istemiyorum diyen birinin müslüman olması düşünülemez bile çünkü islam hukuku=kuran=islam

Sevgili müslümangenç; şeriat hukuğunu tartışmak istiyorsan aç bir başlık. Kurana göre müslüman ve gayrimüslimler için hak ve hürriyetleri sırala. Sonra bu hak ve hürriyetleri insan haklarına dayalı medeni hukukla karşılaştıralım. Ve şeriat hukukunun üstünlüğünü bize göster ve kabul ettir. Biz de senin atladığın hendekten atlayalım.

Önce sen bu hukuk devesini kuran hendeği üzerinden atlat bakalım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

aksanın gibi görüşlerin de anlaşılmaz.müslüman birininin islam hukukunu reddetmesi düşünülemez(zaten böyle bir tercih hakkı müslümanlara verilmemiştir.farklı bir hukuk isteme hakkı müslüman olmayanlar için geçerlidir.) ayrıca ben islam hukukunu istemiyorum diyen birinin müslüman olması düşünülemez bile çünkü islam hukuku=kuran=islam

al işte unıverse2

bıktım sizlerin militan kafanızdan

ne odunsunuz yaa

Sitelerde Paylaş

Bu forumu birak bu dünyada tek bir insan beni kuranin, incilin dogruluguna ikna edemez. Müslümangenc nickli kisi kendini avutuyor. Konular üzerine derin düsünmeden baslik aciyor. Bir söz bilirim;

"Cok Lafin Yalani, Cok Paranin Harami Vardir"

Basliklari baslik olsun ileti dolsun mantigi ile actiginiz sürece cok aranirsiniz.

SAYGILAR

kuranın doğruluğuna ikna etmek böyle bir çabam olmadı olamazda.sadece kuran ile ilgili oluşmuş haksız önyargılara cahilce ve düşmanca üretilmiş iftiralara cevap verme amacındayım.

Sitelerde Paylaş

al işte unıverse2

bıktım sizlerin militan kafanızdan

ne odunsunuz yaa

militankafa odun böyle iğrenç ve sokak dili düzeyine indirilmiş bir seviyeye ne denilebilir ki

bu özellikler bende yok bir de sen kendinde ara bakım belki bulursun

düşünce ne olursa olsun seviye çok önemli bir özellik ama maalesef o da herkeste bulunmuyor

Sitelerde Paylaş

militankafa odun böyle iğrenç ve sokak dili düzeyine indirilmiş bir seviyeye ne denilebilir ki

bu özellikler bende yok bir de sen kendinde ara bakım belki bulursun

düşünce ne olursa olsun seviye çok önemli bir özellik ama maalesef o da herkeste bulunmuyor

senin aklını başına alman için ...ik ...öt falan demem gerek o zaman anlarsın seviyeyi

forum bunlarla dolu görmüyor musun sen hiç

demekki seviye için öyle konuşmak gerek :D

Sitelerde Paylaş

senin aklını başına alman için ...ik ...öt falan demem gerek o zaman anlarsın seviyeyi

forum bunlarla dolu görmüyor musun sen hiç

demekki seviye için öyle konuşmak gerek :D

benim yazılarımda öyle seviyesizlik bulamazsın.ben muhatabımın belli bir seviyede konuşmasını istiyorum çünkü ben öyle konuşuyorum.(bu kişisel mesajlaşmaya da son verelim çünkü bu topicin konusu farklı)

Sitelerde Paylaş

-suçların kişiselliği

-savunma hakkı

Ateistler laik hukuka göre mi yargılanacak?... Laik hukuku kim yapacak?... İnanmıyorsak ne olacak?..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...