Jump to content

Bir toplumun ileri olduğunu gösteren kriterler nelerdir?

Recommended Posts

En çok İslam'a saldırı gelen konulardan biri de şüphesiz budur.

İslam bizi geri bıraktı. Cübbeli Hocamın bir sözü aklıma gelir, birgün hocam yolda yürürken laik bir kadın hocama kızmış ve şöyle demiş:

Sizin yüzünüzden geri kaldık. İran'a gidin demiş.

Hocam o kadına şöyle cevap vermiş: Hanfendi siz aya çıkmak istediniz de biz mi ayağınızdan çektik. Buyrun ay yukarda. Ayrıca bizi İran'a layık görüyorsanız siz de Fransa'ya layıksınız. Siz de oraya gidin.

Şaka bir yana İslam bizi geri bıraktı lafı sakızdır kafirin dilinde. Peki o kafirlere sormak lazım ileri toplum kriteri ne ile ölçülüyor. Bir ülkenin balerin sayısı ne kadar çok ise o toplum ileri mi sayılmalı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Evet... Bir toplumdaki türbanlı, kara çarşaflı balerin sayısı ne kadar çoksa o toplumda o kadar ileridir...

Yani sana göre bir toplumun giyimi kuşamı o toplumun ileri veya geri olduğunu belirleyen bir kriterdir. Toplumda kadınlar ne kadar soyunursa o kadar ileridir, ne kadar kapanırsa o kadar geridir, diyorsun. Yanlış anlamadım di mi?

Sitelerde Paylaş

bir toplumun ileriliği o toplumdaki suç oranlarının düşüklüğü ve insanların güvenilir mutlu huzurlu olması ile ölçülebilir...

üzülen ezilen insanların çok olduğu toplum aya gitse de geridir...

her bireyinin mutlu ve huzurlu olduğu toplum ormanda yaşasa bile ileridir...

Sitelerde Paylaş

bir toplumun ileriliği o toplumdaki suç oranlarının düşüklüğü ve insanların güvenilir mutlu huzurlu olması ile ölçülebilir...

üzülen ezilen insanların çok olduğu toplum aya gitse de geridir...

her bireyinin mutlu ve huzurlu olduğu toplum ormanda yaşasa bile ileridir...

Az da olsa bazen doğrular çıkıyor senden. İşte bu noktada seninle aynı düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir topluma ileri/medeni diyebilmemizin ölçüsü bellidir.

Bunun için bir inanç gerekmez.

Bunun için bir Tanrı gerekmez.

Eğer bir toplumda huzur, barış, gelir dağılımında eşitlik, herkes aynı haklara sahiptir ilkesi biricik ve tek ilke ise o toplum iyidir.

Buradan sonuç batıya varmaz. Zira batı toplumunun maddi değerleri bugün doğudan çaldıklarıdır. Bu da onların, barbar, vahşi, acımasız, kapitalist, kendinden başkasına yaşam ve refah hakkı tanımadığının göstergesidir. Zira dibe batmış bir toplum tablosudur bu.

Ama ondan daha da geri olan bir topluluk daha vardır ki, onlar da şudur.

Bu kadar şerefsizlik ve soysuzluğa 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' mantığını güderek sinik/silik/tepkisiz topluluk, en geri kalmış ve en ahlaksız topluluktur.

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aklıma gelen birkaç kriter:

-Sanata verilen değer

-Bilime, eğitime harcanan para ve bağlılık

-İnsanların çağa ayak uydurabilme oranları

-Özgür düşünce ortamı

-Suç oranları ve toplumun refah seviyesi

-Ülkenin kendi değerlerini iyi bilmesi ve benimsemesi

-Başka devletlerin sömürüsü olmaması

-Kırsal kesimin sürekli göç etmemesi

-Ülkenin kendini geçindirebilmesi ve bunun üstüne ithalat yapabilmesi

-İnsanlar arasında ayrım olmaması, hem hukukta hem toplumda

-Devlet işlerinin tarafsız yürütülmesi

-İnsana verilen değer ve gelecek yatırımları için yapılan harcamalar

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-Sanata verilen değer

demişsin, çok saçma. Sanata verilen değerin yüksek olduğu toplumlarda fuhuş ve aldatma da yüksektir. Bu kriter hatalıdır.

Sanat bir milletin benliğidir saçmalama. Fuhuş ve aldatmayla ne alakası var?

Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milletinin.tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.

Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.

Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.

Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.

Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

Güzel sanatlara da alakanızı yeniden canlandırmak isterim. Ankarada bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasını zikretmek, benim için bir hazdır. Güzel Sanatların her şubesi için Kamutayın göstereceği alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.

Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.

Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Şimdi otur düşün.

Sitelerde Paylaş

Yanlız türkiye'nin refah seviyesini pek kolay ölçemezsiniz.

Örneğin uluslararası istatistiklerde türkiye'deki kişi başına düşen suç oranı düşük seviyelerde.

Halbuki yerel istatistiklerde üç kadından birinin dövüldüğü, beş (bazı kaynaklara göre altı) kadından birinin tecavüze uğradığı bildiriliyor.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/364326.asp

Yani "karısını dövmeyen dizini döver", "kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin" gibi laflardan tutun da halalarının, teyzelerinin kızlarını kendine helal eden muhammede, kadınları paketlenecek mal gibi görenlere kadar her türlü sapıklık bizde gibi görünüyor.

Sitelerde Paylaş

Yanlız türkiye'nin refah seviyesini pek kolay ölçemezsiniz.

Örneğin uluslararası istatistiklerde türkiye'deki kişi başına düşen suç oranı düşük seviyelerde.

Halbuki yerel istatistiklerde üç kadından birinin dövüldüğü, beş (bazı kaynaklara göre altı) kadından birinin tecavüze uğradığı bildiriliyor.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/364326.asp

Yani "karısını dövmeyen dizini döver", "kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin" gibi laflardan tutun da halalarının, teyzelerinin kızlarını kendine helal eden muhammede, kadınları paketlenecek mal gibi görenlere kadar her türlü sapıklık bizde gibi görünüyor.

Sizin en kötüleriniz hanımını dövenlerinizdir. (Hadisi Şerif)

Sitelerde Paylaş

Söylediklerinin bilimsel bir ispatı olmak zorunda. Sanatın ve sanatçının topluma artılarını bilimsel olarak ispatlamalısın.

Hahaha :D Bilimsel olarak ispatlayayım bak:

Sanatçıların ortalama elektron orbitalleri normal insana göre daha fazladır. Bu orbitaller yüksek enerjili ışıma yaptıklarında beyinde daha büyük nöron hareketleri başlar. Bu da insanları daha zeki yapar ve ileri götürür.

Toplumsal bir araştırma demek istedin galiba. Sanata değer veren ülkelerin çoğu bizden iyi yerlerdedir; çünkü sanata değer verilmesi demek, insanın kişisel hobilerine değer verimesi demektir, bu da daha özgür bir toplum anlamına gelir. Yani daha üretici ve baskısız bir toplum. Sanata değer veren toplumlar bilime de önem verir çünkü. İnsanına da.

Ben sanata değer verilmelidir diyorum. Sadece sanatla toplumlar gelişir demiyorum zaten anladığın gibi.

Sitelerde Paylaş

Hahaha :D Bilimsel olarak ispatlayayım bak:

Sanatçıların ortalama elektron orbitalleri normal insana göre daha fazladır. Bu orbitaller yüksek enerjili ışıma yaptıklarında beyinde daha büyük nöron hareketleri başlar. Bu da insanları daha zeki yapar ve ileri götürür.

Toplumsal bir araştırma demek istedin galiba. Sanata değer veren ülkelerin çoğu bizden iyi yerlerdedir; çünkü sanata değer verilmesi demek, insanın kişisel hobilerine değer verimesi demektir, bu da daha özgür bir toplum anlamına gelir. Yani daha üretici ve baskısız bir toplum. Sanata değer veren toplumlar bilime de önem verir çünkü. İnsanına da.

Ben sanata değer verilmelidir diyorum. Sadece sanatla toplumlar gelişir demiyorum zaten anladığın gibi.

Ben de diyorum ki sanatın toplumun gelişiminde bir katkısı yoktur tersine sanata verilen değerin artmasıyla doğru orantıda içki tüketimi, fuhuş, aldatma ve boşanmalar artar.

Sitelerde Paylaş

Ben de diyorum ki sanatın toplumun gelişiminde bir katkısı yoktur tersine sanata verilen değerin artmasıyla doğru orantıda içki tüketimi, fuhuş, aldatma ve boşanmalar artar.

Ben sanata verilen değerle ilgili düşündüklerimi ortaya koydum. Sanata verilen değer, insana verilen değerdir. Sen açıkla niye bu sanata verilen değer fuhuşa aldatmaya yol açıyormuş?

Sitelerde Paylaş

Ben sanata verilen değerle ilgili düşündüklerimi ortaya koydum. Sanata verilen değer, insana verilen değerdir. Sen açıkla niye bu sanata verilen değer fuhuşa aldatmaya yol açıyormuş?

Sanat için soyunan bir kadın sence sanat mı yapmış oluyor?

Ve onu izleyenler, ya ne güzel sanatçı, çok güzel soyundu. Hiçbir kadın onun gibi soyunamaz. Bravo mu diyor?

Sitelerde Paylaş

Sanat için soyunan bir kadın sence sanat mı yapmış oluyor?

Ve onu izleyenler, ya ne güzel sanatçı, çok güzel soyundu. Hiçbir kadın onun gibi soyunamaz. Bravo mu diyor?

Al işte, ne kadar çürük bir beyin. Soyunan kadına sanat değil de seks cismi gibi bakan abazalar olması sanatçının suçu değildir. Bazı aptal magazincilerin de ünlülerin etekaltı fotoğraflarını yakalama çabaları bundandır. Sanat anlayışı gelişmemiş bir toplumuz işte anla artık. Soyunan kadını görüyoruz sadece o fotoğrafta, o fotoğraftaki kadının yüzündeki o görülemez ifadeyi ve çekilen fotoğrafın profesyonelliğini göremiyoruz.

Sanatın konusu her şeydir. Giyinen kadının resmini yapan adam çıplak resim de yapar ve bunu yaparken aklından bir saniyeliğine bile o abazalıklar geçmez. Senin gibiler oldukça bu ülke batar zaten.

FHM dergisine soyunan kadınlar da sanat için soyunmuyorlar tabii ki, bahsettiğim erkek abazalığından dolayı soyunuyorlar.

tarihinde nitrocan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence ileri toplum kriterleri:

-bebek ölüm hızının epey düşük olması, mesela ülkemizdekinin 8'de biri filan olsa yeter.

-kişi başına düşen kitap sayısı yılda 100-150 olsa veya daha çok olsa iyi olur.

-Kişi başına gelir düzeyi 30,000 dolardan çok olsun, gelir dağılımı düzgün olsun.

-Kişi başına yapılan bilimsel yayın sayısı dünyada ilk 10 içinde olsun.

-Kişi başına elektrik tüketimi çok olsun.

-çevre kirliliğine engel olunsun.

-Adalet sistemi iyi işlesin.

-Demokrasi olsun.

-nüfus artışı dursun, nüfus dengeye otursun.

-Güçlü ekonomi, güçlü para olsun.

-Dünyadaki diğer ülkelerle ilişkileri iyi olsun, vatandaş başka bir ülkeye gidince saygı görsün ve kendi ülkesiyle övünebilsin.

Sitelerde Paylaş

insanların kısa ömürlerini en mutlu, huzurlu şekilde geçirmelerini sağlayan eşit toplum ileridir.

baskı yapmayan, insanları bırakabildiği ölçüde özgür bırakandır ileri.

insanların mutsuz olduğu, her kararlarına karışıldığı toplum geridir.

Sitelerde Paylaş

Al işte, ne kadar çürük bir beyin. Soyunan kadına sanat değil de seks cismi gibi bakan abazalar olması sanatçının suçu değildir. Bazı aptal magazincilerin de ünlülerin etekaltı fotoğraflarını yakalama çabaları bundandır. Sanat anlayışı gelişmemiş bir toplumuz işte anla artık. Soyunan kadını görüyoruz sadece o fotoğrafta, o fotoğraftaki kadının yüzündeki o görülemez ifadeyi ve çekilen fotoğrafın profesyonelliğini göremiyoruz.

Sanatın konusu her şeydir. Giyinen kadının resmini yapan adam çıplak resim de yapar ve bunu yaparken aklından bir saniyeliğine bile o abazalıklar geçmez. Senin gibiler oldukça bu ülke batar zaten.

FHM dergisine soyunan kadınlar da sanat için soyunmuyorlar tabii ki, bahsettiğim erkek abazalığından dolayı soyunuyorlar.

hop hop hop

orda dur

soyunan kadınların en fazla %10'u sanat için kullanılıyor.

diğerlerinin nedeni belli.

tamamen erkeğe hitap eden cinsel obje olarak kullanılıyorlar.

mesela bak elektronik dergilerine üstünde sadece bir g-string elinde parmak kadar müzik çalar

işte insanlar etraflarında bunları görüyor.

sanat için soyunan kadın o kadar azdır ki bunların yanında önemsiz.

o yüzden bu konu bu topraklarda savunabileceğin bir konu değil.

ilerde nü resimlerde artacaktır tahminimce ancak şu anda soyunan kadının kullanım amacı senin dediğin gibi değildir.

belki de sen ideal toplumdakini yazdın ben yanlış anladım.

bana göre ideal toplum sanata değil herşeye değer vermelidir.

her şeye ama. sanat karşıtlığına bile...

her türlü insan bir şeylere katabilmelidir kendini.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...