Jump to content

Kemalist Bir Yahudi...

Recommended Posts

*Moiz Kohen ***(1883-1961), Serez'de bir hahamın oğlu olarak Yahudi bir aile içinde dünyaya geldi. Sonradan Munis Tekinalp ismini aldı. Kitaplarında genellikle türklük üzerine bakışlar getirir ve Ziya Gökalp hayranıdır.

"Türk Ruhu" isimli kitabında 20.yy başında Osmanlı İmparatorluğundaki durumu anlatıyor;

18 sene evvel bir mektebe girmek üzere ilk defa olarak İstanbul'a gelmiştim. Siyaset aleminde maruf bir sima olan bir Arnavut doktor bana şu sözleri söylemişti;

" Biz arnavutlar istibdadı yıkmak için türklere yardıma hazırız. Fakat bilir misiniz ki bir Abdülhamit istibdadı yok, bir türk istibdadı (despotluk) var. Eğer bu zalim hükümete nihayet verilmezse silahlarımızı sizi temsil eden şahsa değil bizzat sizin göğsünüze çevireceğiz.”

O zamandan beri dikkat ettim arnavut gençleri türklerin terakkiye müsait olmadığını, türklerle hayat ortaklığı ederlerse kendilerinin de muzmahil olacağına dair mantıklar yürüterek milliyet hissini nefhediyorlardı. Bu telkinleri yalnız arnavut gençlerine mahsus değildi, arap ve kürt gençlerine de bu düşünceyi telkine çalışıyorlardı. Hatta türklerin cibilliyetsiz (soysuz) ve barbar olduklarına türkleri bile inandırmağa çalışıyorlardı. O vakit zaten türk ünvanının kabul eden bir fert yoktu. İstanbullular kendilerine “Şehri” ünvanını veriyor, taşralılara ise coğrafi karabete (köken) göre arnavut, laz, arap, kürt diyorlardı. Rumeli ahalisi umumiyetle arnavut'tu. Karadeniz sahili yalnız lazlarla, doğu Anadolu yalnız kürtlerle meskundu. Böyle bir coğrafi kavmiyet unvanı bulamayanlar daha parlak görülen kavimlerden birine gönüllü yazılıyordu.

Bu suretle aslen türk olan bir çok genç, arnavutlukla veya kürtlükle iftihar ediyordu. Türk kelimesini, ayıplı ünvanlar gibi kimse üzerine alınmıyordu. Türk, şarki Anadolu'da kızılbaş, İstanbul'da kaba ve köylü manasında idi. Tarihte bu acıklı hale bir ikinci misal gösterilemez. Hariçte Avrupa, Türkiye'deki rezaletlerden dolayı yalnız türkleri itham ediyor,

dahilde müslim, gayri müslim, bütün kavimler sarayın istibdadından, memurların zulmünden, hükümetin yolsuzluğundan ancak türk kavmini mesul tanıyordu. Ama türk kavmi "ben varım” demiyordu...

Kohen, Osmanlı İmp. döneminde millet çoğunluğunu oluşturan türk köylüsünün bütün sene, dolap beygiri gibi çalıştıktan sonra bir takım çevreleri beslemek zorunda kaldığını öne sürerek bu çevreleri şöyle belirtir;

"Ya türk olduğunu söylemeye utanan padişah, ya kendisini istismardan başka bir şey düşünmeyenler, yahut İstanbul, İzmir veya İmparatorluğun diğer büyük şehirlerindeki reayadan olan madrabaz bezirganlar. "

Ve devam eder;

"Camide bir tek türkçe kelime işitilmez. Sırf türkçe konuşan veya yazan, arapça ve farsça bilmeyenler, ümmi, cahil, hülasa (kısaca) türk oldukları için istihkar edilirler (hor görülürler). Aydın türkler, eski rejimin açtığı yaraları sarmak, bunca fedakarlık pahasına kazanılan hürriyeti istifade mevkiine koymak çarelerini araştırırken, devrin bazı nüfuzlu kimseleri, her şeyden evvel, imparatorluktaki bütün unsurların ittihadını (birlik) tahakkuk ettirmek (gerçekleştirmek) lazım geldiğini ileri sürüyorlar. Birtakım politikacılar ise, memleketin ancak bütün islam unsurlarının birleşmesiyle yükselebileceğini iddia ediyorlardı. Hiç kimse, işe başından başlamaya, türk unsurunu öteki unsurların bulundukları vaziyete getirmeye cesaret edemiyordu.

Şuradan buradan, türklerin türkleştirilmesini isteyen hafif sesler işitiliyordu. fakat bu sesler, yalnız çok hafif olduklarından değil, tebellür etmiş (belirmiş, billurlaşmış) bir ideal ifade etmediklerinden çabucak susturuluyorlardı."

Munis Tekinalp

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Munis Tekinalp (Moiz Kohen) (1883-1961) Türkçülük akımının önde gelen üyelerinden olan bir yazar ve düşünürdür. Serez'de bir hahamın oğlu olarak Yahudi bir aile içinde Moiz Kohen adıyla dünyaya geldi. İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Selanik'te çıkan Türkçe bir gazete olan Asır'da yazılar yazdı. Balkan Savaşından sonra İstanbul'a geldi. İsmini Munis Tekinalp olarak değiştirdi. Türkiye'deki Yahudileri Türkleşmeye ikna etme amaçlı yazılar yazdı. 1961 yılında tedavi amacıyla gittiği Fransa'nın Nice kentinde öldü.

2004 yılında Liz Behmoaras tarafından kaleme alınan "Bir Kimlik Arayışının Hikâyesi" (Remzi Kitabevi) adlı kitap Munis Tekinalp'ın yaşam öyküsünü konu almıştır. Tekinalp hakkındaki en önemli kitap Jacob M. Landau tarafından kaleme alınan "Tekinalp: Bir Türk Yurtseveri" (İletişim Yayınları, 1996) başlıklı kitaptır. Kitapta Tekinalp’in II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e uzanan düşünsel serüveni, hem kendi yazılarından örneklerle hem de Landau’nun değerlendirmeleriyle izlenebilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hayır bu adam faşist ve ırkçıdır

bir yahudi nasıl türküm falan diyebilir

liberalizme aykırıdır bu hem

zaten türk diye bir şey yoktur

osmanlı da bizim atamız anamızdır

Osmanlı nasıl oluyorda senin atan, anan oluyor?

Osmanlı tek bir şey mi ki..

Padişahların hiç biri Türk değil.

Türk şu anda anayasamıza göre TC vatandaşının adı. Arnavut da olsa Türk. Kürt de olsa Türk.

Bu yahudi yazar Türk'lüğün horlanmasına karşı direniyor.

Ve gerçekten de birisine Türk demek hakaret idi bundan 100 yıl önce.

Şimdi değil artık.

Türkçe ilkel ve gelişmemiş bir dildi.

Şimdi değil artık. Çok güzel, ahenkli, kulağa hoş gelen, zengin bir dil.

Bugün Türkçe konuşuyorsanız, bunun sorumlusu Mustafa Kemal'dir.

O olmasaydı bu iletileri Arap alfabesi ile yazıyor olacaktır.

Ve yazı dili gerçek Türkçe'den çok farklı olacaktı.

Burada yazarın bütün yaptığı Türk ruhunu canlandırmaktır. Irkını değil.

Türk vardır veya yoktur demeniz, germen vardır yoktur demek gibi bir şeydir.

Vardır elbette. Ama bir ırk değildir. Orası ayrı bir sorun.

Önemli olan kendilerine Türk diyenlerin varlığıdır..

Ben örneğin. Türkmenim. Kendimi Türkmen olarak kabul ediyorum. Atalarım Kırşehir Türkmenleri......

Ama ben bir Türk ırkı için mücadele etmiyorum.

Tam tersine.. Türklük için mücadele ediyorum ve bana göre ülkemizde yaşayanların hepsi Türk.

ABD'de yaşayanların hepsinin Amerikalı olduğu gibi..

Sitelerde Paylaş

Osmanlı nasıl oluyorda senin atan, anan oluyor?

Osmanlı tek bir şey mi ki..

Padişahların hiç biri Türk değil.

Türk şu anda anayasamıza göre TC vatandaşının adı. Arnavut da olsa Türk. Kürt de olsa Türk.

Bu yahudi yazar Türk'lüğün horlanmasına karşı direniyor.

Ve gerçekten de birisine Türk demek hakaret idi bundan 100 yıl önce.

Şimdi değil artık.

Türkçe ilkel ve gelişmemiş bir dildi.

Şimdi değil artık. Çok güzel, ahenkli, kulağa hoş gelen, zengin bir dil.

Bugün Türkçe konuşuyorsanız, bunun sorumlusu Mustafa Kemal'dir.

O olmasaydı bu iletileri Arap alfabesi ile yazıyor olacaktır.

Ve yazı dili gerçek Türkçe'den çok farklı olacaktı.

Burada yazarın bütün yaptığı Türk ruhunu canlandırmaktır. Irkını değil.

Türk vardır veya yoktur demeniz, germen vardır yoktur demek gibi bir şeydir.

Vardır elbette. Ama bir ırk değildir. Orası ayrı bir sorun.

Önemli olan kendilerine Türk diyenlerin varlığıdır..

Ben örneğin. Türkmenim. Kendimi Türkmen olarak kabul ediyorum. Atalarım Kırşehir Türkmenleri......

Ama ben bir Türk ırkı için mücadele etmiyorum.

Tam tersine.. Türklük için mücadele ediyorum ve bana göre ülkemizde yaşayanların hepsi Türk.

ABD'de yaşayanların hepsinin Amerikalı olduğu gibi..

Queen of Hearts'ın ironi yaptigini dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş

Türk halkının bugün hala ileriye gidememesinin, sosyal sınıf ve kurum oluşturamamasının nedeni altı asır boyunca maruz kaldığı bu muameledir. Anadolu halkı, tahtta bulunan padişahların ve yönetimdeki devşirmelerin saltanat ve refahı için sülük gibi emilmiş, sadece tarlada çalışacak köle, savaşta harcanacak asker olarak görülmüştür. Ne yazıkki aynı yönetim tarafından köle ruhlu insanlara dönüştürülmüş ve kendisini emecek eski padişahını özler durumlara kadar düşmüş bir millettir Türk milleti. Hangi padişah eline kalem alıp Atatürk gibi halka okuma yazma öğretmiş? Yatıp kalkıp sizi cehaletten kurtaran adama şükredeceğiniz yerde hala çağdışı olana özlem duyuyor, örümcek kafalı yobazların peşinden gidiyorsunuz

Sitelerde Paylaş

Oo, senle biraz muhabbet etsek belki de akraba çıkarız be Hacı.

Samimi söylüyorum, ben de Kırşehir Türkmenlerindenim.

Şu aşağıdaki linkteki yazıyı bir okusana :

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=23459&view=&hl=Bozkırın Tezenesi&fromsearch=1

Ya dur, hehşehrim Hacı'ya Neşet Ertaş'tan bir de türkü göndereyim :

http://www.youtube.com/watch?v=6pF6l1Ovh5U

Sitelerde Paylaş

Oo, senle biraz muhabbet etsek belki de akraba çıkarız be Hacı.

Samimi söylüyorum, ben de Kırşehir Türkmenlerindenim.

Şu aşağıdaki linkteki yazıyı bir okusana :

http://forum.ateizm2...ew=&hl=Bozkırın Tezenesi&fromsearch=1

Ya dur, hehşehrim Hacı'ya Neşet Ertaş'tan bir de türkü göndereyim :

http://www.youtube.c...h?v=6pF6l1Ovh5U

Zaten ne varsa bizim memlekette var.

Ben de Kırşehir Türkmenlerindenim.

Selam hemşehrililerim.

Bu arada Neşet Ertaş'ı da çok sever, sıkça çalar söylerim de.

Sağlamdır Kırşehir'in yiğidi.

Sitelerde Paylaş

Zaten ne varsa bizim memlekette var.

Ben de Kırşehir Türkmenlerindenim.

Selam hemşehrililerim.

Bu arada Neşet Ertaş'ı da çok sever, sıkça çalar söylerim de.

Sağlamdır Kırşehir'in yiğidi.

Çok sevindim inan MrGuitar.

Heleki her iki hemşehrimin de ( sen ve Hacı ) Atatürkçü düşünceye sahip çıkan eğitimli insanlar olması ayrıca gururlandırıyor beni.

Ben de ta liseli yıllarımdan beri saz çalarım MrGuitar.

Kimi mi ?

Tabii ki başta Neşet Ertaş olmak üzere tüm halk ozanlarımızı.

Dur ya, bir tane de sana türkü göndereyim:

http://www.youtube.com/watch?v=3IxEoYzss-c

Not : Ya Hacı, başlığına alakasız şeyler yazıyoruz biliyorum ama, umarım heyecanımıza verir, kusurumuza bakmazsın.

Sitelerde Paylaş

Çok memnun oldum iki Atatürkçü hemşerilerimle karşılaştığıma...

Hayret edilecek bir şey. Burada da bir mühendisle karşılaştım. Üniversite dekanı hem de.

O da Kırşehir Türkmen'i..

Ben Karafaklılar'danım.. Ama sülalem, babam hariç, ateist falan değil. Yobaz hatta.

Babam Adana'da çok ünlü ve değerli bir matematik öğretmeni idi ve ateist idi.

Öleli yıllar oldu. Annem de öyle.. Lisede ünlü bir matematik öğretmeni idi. Onu da geçen sene kaybettik.

Benim Kırşehir'le fazla ilişkim olmadı ama. Birkaç kere ziyaret ettim. Ben Adana'da büyüdüm. Mersin^de doğdum.. Bir yıl orada kalmışım.

Kırşehirliler yaman insanlardır. Neşet Ertaş'ı bilmiyorum desem umarım bana kızmazsınız.

Çünkü uzun yıllar önce ayrıldım Türkiye'den. Ama Yakup'ın gönderdiği ilk video çok güzelmiş.

Şimdi diğerini dinleyeceğim.

Tanıştığımıza çok memnun oldum Türkmen soydaşlarım..

Selam ve sevgiler..

HACI

Sitelerde Paylaş

Çok memnun oldum iki Atatürkçü hemşerilerimle karşılaştığıma...

Hayret edilecek bir şey. Burada da bir mühendisle karşılaştım. Üniversite dekanı hem de.

O da Kırşehir Türkmen'i..

Ben Karafaklılar'danım.. Ama sülalem, babam hariç, ateist falan değil. Yobaz hatta.

Babam Adana'da çok ünlü ve değerli bir matematik öğretmeni idi ve ateist idi.

Öleli yıllar oldu. Annem de öyle.. Lisede ünlü bir matematik öğretmeni idi. Onu da geçen sene kaybettik.

Benim Kırşehir'le fazla ilişkim olmadı ama. Birkaç kere ziyaret ettim. Ben Adana'da büyüdüm. Mersin^de doğdum.. Bir yıl orada kalmışım.

Kırşehirliler yaman insanlardır. Neşet Ertaş'ı bilmiyorum desem umarım bana kızmazsınız.

Çünkü uzun yıllar önce ayrıldım Türkiye'den. Ama Yakup'ın gönderdiği ilk video çok güzelmiş.

Şimdi diğerini dinleyeceğim.

Tanıştığımıza çok memnun oldum Türkmen soydaşlarım..

Selam ve sevgiler..

HACI

Ben de sizler kadar memnun oldum bu rastlantıya. Dediğim gibi şirin Kırşehirimizin insanları Atatürkçüdür ve mert olurlar. Mübalağa etmiyorum. Uğur Mumcu da Kırşehirlidir örneğin. Hem sonra kültür sanatta Kırşehir Anadolu'nun incisidir. Hacı Taşan, Çekiç Ali, Muharrem Ertaş, Neşet, Ekrem Çelebi gibi ölümsüz ve dev isimler çıkarmış yegane ilimiz Anadolu'nun saf halk kültürünün en nadide örneklerini sunar.

Bu arada Yakup kardeşim umarım ilerde daha iyi de tanışırız. Ben TRT Ankara Radyosu bağlamacılarındanım (AKP iktidara gelip kadrodan çıkarılıncaya dek). Bağlamayla dostluğum çok küçük yaşlarda başlamıştır ve bugün ünlenen çoğu bağlamacının bende anısı vardır. Kimliğimi daha çok deşifre etmek istemememi sanırım anlayışla karşılarsın. Özelden yaşırız değerli hemşerim.

Gönderdiğin parça için de teşekkür ederim. Ben de sana ve Hacı'ya yine Neşet deryasından güzel bir türkü armağan ediyorum.

http://canliklip.com/videoklip-35510-Gulsen-Kutlu-Askin-beni-deli-eyledi.html

Sevgi ve saygılarımla,

Sitelerde Paylaş

Oturmaya da bekleriz.

Ben de ''Kırşehir Türkmeni'' olmak istiyorum.

Nereye müracat ediliyor?

Hatta Hacı beni nüfusuna geçirsin istiyorum.

Size baba diyebilir miyim amca?

:)

Sayımız artınca birden kıymetlendik değil mi?

Oysa ekonominde bunun tersi olur. Artanın değeri azalır.

Hikmet hangisinde acaba.. Kırşehirde mi, yoksa Türkmenlikte mi?

Freddie sana Türkmen bir koca bulalım. Ateist de olmalı ama.

Ben evlatlık edinmemeye and içtim. Hele senin gibi bir isyankarı istemem evlatlığa.

Sitelerde Paylaş

Sayımız artınca birden kıymetlendik değil mi?

Oysa ekonominde bunun tersi olur. Artanın değeri azalır.

Hikmet hangisinde acaba.. Kırşehirde mi, yoksa Türkmenlikte mi?

Freddie sana Türkmen bir koca bulalım. Ateist de olmalı ama.

Ben evlatlık edinmemeye and içtim. Hele senin gibi bir isyankarı istemem evlatlığa.

Hikmet ne Türkmenlikte ne de Kırşahirlilikte Hacı'm.

Hikmet sende! Sen öyle olduğun için ben onlara değer verdim.

(Bak herkese etmem böyle iltifatları, değerimi bil.)

Bu arada, harçlığımı düzenli verirsen hiç de isyankar bir evlatlık olmam, söz.

Beni evlatlık edinmeyeceksen bari masraflarımı karşıla.

Benim için birkaç dolar bozdursan fena mı olur? Türk gençliğine katkın olmuş olur hem böylece.

Belki cebim biraz para görünce komünistliği de bırakırım. Bu vesileyle vatana-millete de bir hayrım olur.

ÖM'den hesap numaramı veriyorum şimdi, dikkatli kaydet.

:D

Sitelerde Paylaş

Bende istiyorum banada öğretin Kırşehir Türkmenliğini

Bu konuda çalışma yapmış bir Yahudi, bir Rum, bir Ermeni felan yok mudur acaba... Bir rum kökenli vatandaş (ilginçtir anası rum babası kürt :) )İstiklal Marşı'nı Türk çocuklarından daha güzel okuyor, Türkçülüğün esaslarını Ziya Gökalp yazıyor, Türk Ruhu'nu Bir Yahudi anlatıyor... Hani Türkün Türkten başka dostu yoktu. Rumlar, Yahudiler, bilumum halklar Türkler için döktürüyor ama hala Türkün Türkten başka dostu olmuyor. Daha nasıl dost olsunlar :)
Sitelerde Paylaş

Ne hallere düşmüş bu Türkiye. Türkmenler Türkiye'de yabancı bir ülkede buluşmuşlar gibi seviniyorlar.

Sanat ve kültür ortak değerlerimiz. Keşke bir aidiyete mensup olup diğerlerini dışlamasak.

Moiz Kohen'in asimilasyonu güzel bir şey mi? Bir yahudi ismini türkçeleştirip türkü övmesi güzel bir şey mi? Bir yahudiyi böyle davranmaya iten şey ne? Keşke yahudi yahudi olarak, türt türk olarak, kürt kürt olarak kalsaydı kötü mü olurdu? Osmanlının herkesi olduğu gibi bırakması herkesi türk yapmaktan daha iyidir. Hoş öyle de yapmamış ya. Herkesi türk yapma aslında osmanlı politikasıdır. Kökeni ne olursa olsun herkesi türk kabul etme şeklinde bir politikadır bu. Mesele iktidar meselesidir. Bir kral ölmüş yerine başka bir kral geçmiştir. Kendi halkına yabancılaşmış osmanlı hanedanının yapmak isteyip te yapamadığını Mustafa Kemal yapmıştır. Ancak at binenin kılıç kuşananındır hesabı kendi başarısını osmanlıya bırakmamıştır. Bence mesele bundan ibarettir.

Gelelim türkmenliğe, lazlığa, kürtlüğe, arnavutluğa, rumluğa, ermeniliğe vb. Hepsinin kendine özgü, güzel sanatları vardır. Orta anadolunun, kırşehir yöresinin bozlağına bayılırım. Neşet Ertaş'tan Hacı Taştan'dan parçalar vardır saz repertuarımda. Urfanın uzun havaları, kürtlerin lavek'i azerilerin köhne mahnıları, lazların bütün kaslarımızı titreten oynak kemençeleri hepsi birbirinden güzel, hepsi halkların kardeşliğinin yolunu açan değerlerdir.

Halklardan herhangi birine mensup olabilirsiniz. Bu mensubiyetin tadı, diğerlerini ötekileştirmeden çıkar. Başkalarını baskı altında tutanların kendileri de özgür değildir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee.

Türkler icin kimler neler söyleseler söylesinler inanmam.

Türkler icin Tarihlere bile yalan söyletmislerdir.

Türklerin bir tek hatalari var.

Herkesi kendileri gibi görmeleleri.

Tarihde bircok kere tökezlemelerinin nedeni budur.

Fakattttt,her tökezlemelerinin ardindan,toparlanip ayaga kalkip kisa zamanda yeni BÜYÜK bir guc olduklarini göstermislerdir.

Selcukluyuda kuranlar Türkmenlerdir.

Osmanliyida kuranlar Türkmenlerdir.

Memlük (köle)leride Kuran Türklerdir(Arap cografyasi üstünde)Köle olduklari halde.

Tolon devletini Misirda kuran bir Türk ailesidir.

Türkler icin denilenler dogru olsaydi Türkler Bukadar imparatorluklar,bukadar devletler kurup bukadar devleti ortadan kaldiramazdi.

Bunlarin hepisi bilgiyi gerektiren seylerdir.

15,000 yil önce,Orta asyadan kalkip kuzeye gidip,ordan bering bogazini gecip Amerika kuzeyden yayilmak saniyormusunuz birikimsizlerin isidir?

Atillanin Roma kapilarina sürdügü 500,000 kisilik ordusu,sanirmisinizki hasap KITAP isi deyildi.

Bu uzmanlik Avrupayi korkutmustur.halada Avrupa bunun etkisi altindadir.

Düsünebiliyormusunuz.Ankaraya geldiginde Atatürkün cebinde 85 kurus paracikmisti.

Bununla bir kahvalti bile yapilamiyordu.

O ise Gagur Osmanlinin yikintilari altindan TC yi cikartmaya hazirlaniyordu.

Bu ne güc,bune curet.

Evet Osmanli Araplasmayan Türkleri okullara,yönetime sokmadi,okullardan uzak tutulan insanin olacagi o idi.

Hem okullara sokmayacaksin.ardindan,

cahil

Ilkel

Bigisiz

Görgüsüz deyeceksin.

Ermeniye

Gürcüye

Rümü

Yahudiye

Araba bütün okullari acip,yönetime alacaksin

Yahudi

Hiristiyan

Müslüman olmadi deye Türkü kötüleyeceksin.

Sonrada bu insanlari katliamlara tutacaksin.

Araptan

Ermeniden,

Sirptan

Rumdan

Arnaguttan

Tan

Tan

Tan eyittiklerinle bunlari katledecek kurtulanlari daglara kaciracaksin.

Dönüpde cahal,bilgisiz Türk deyeceksin.

1700 yillarindaOsmanlida genel kurmay baskani sifati tasiyan pasa agir rahatsizlanir.

Aydin Osmanlinin pasasina yaptigi tedavi

Hayvan boklarinin olusturdugu tepede bir tunel acilir.

Pasa bu tunelden gecirilir

Kursun dökülür.

Binbir YASIN okunur.

Ama pasa gittikce agirlasir ve ölür.

Bumudur aydin Osmanli.

Türk ,Osmanli mezbeleleyinden,yikintilarin altindan kendini cikarmis coh bilmis Osmanliyi ANALARININ ÖLKELERINE göndermistir.

DUA etsinki Osmanli Kuyucu Muratin Türkmenleri canli canli kuyulara doldurdugu gibi Kuyulara doldurmadi.

Cünkü Türk insan ogludur.Osmanli gibi YAM YAM deyildir.

Haci,bu gibi masallara inanki garnimiz tokdur.

Ben kendi insanimi iyi taniyoru.

Hatalarimiz yokmu var tabi.

Ama,Arap,Fars,Osmanli Avrupali uydurmalarina GAAAAANIM TOH :-)))))).

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Kırşehir'li değilim ama ben de Türkmen'im. Valla.

Ben de soydaşınız oluyor muyum bu durumda? Beni de aranıza kabul eder misiniz?

Hem ben de Atatürkçüyüm.

Lütfen...

Herkesin de bildiği gibi, bu ülkede azınlık olan aslında Türkler.

Kırşehir Türkmenleri de çok kendine özgüdür, adı geçen beyler de (Hacı, Mrguitar, Yakup) birbirlerinin aynı yöreden olduklarını öğrenince o nedenle sevinmişler.

Çok doğal, hoş bir duygudur bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...