Jump to content

ATEİST'LERE ÇAĞRI

Recommended Posts

ne ilginç ki, bir tane ateist bu çağrıya kulak asmamış.

neden acaba?

Hele ayşenin yaşı muhammedin uçkuru ile bir başlık açışsında gör nasıl sarılırlar klavyeye.

Burda düşünce adamı çok azdır.Dedikodulu meyhane burası :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

haci psikolojik baskı ne demek biliyorsundur heralde sende??

namaz kılmayan müslüman olamaz der gibi bir şey söylüyorsun burda..

deregezenin son dönemde kullandığı bir ifade var, oksimoron.. şuanda yaptığın şey tam olarak oksimoron...

Akılcı bir uslüpla ortaya konulan bir değerlendirmeyi okurken kendinizi psikolojik baskı altında hissediyorsanız bir psikoloğa görünün derim. Belki burada bulunma nedenlerinden biri de psikolojik açmazlarınızdır. Ciddi bir öneri bu. Akli ve içerikli bir yazı yazdığınıza tanık olmadım bugüne kadar çünkü ve bu seçenek elendiğine göre geriye dipdiri bir olasılık kalıyor: PSİKOPATİ.

Ne yazık ki siber ortam, psikopatların gerçek yaşamda olanak bulamadıkları "kendini ifade etme" gereksinimine ve newrotik kasılmalarla sıkışan sinirlerinin rahatlamasına kolayca ortam olabiliyor. Forum katılımcılarının önemli bir kısmında ciddi arazlar mevcut; bunu gerek yazdıklarının içeriklerinden gerekse de tutarsız, eklektik paranoyak ve kimi zaman da sapıkça dile getirdikleri anlamsız ifadelerinden/uslüplarından okuyabilmek olanaklıdır.

Size anlatılmaya çalışıldığı halde ısrarla anlamak istemediğiniz çok önemli bir gerçek var:

Ateist olmaktan anladığımız şey sadece tanrı tanımaz olmak değil, ama gerçek anlamıyla bir insan olmaktır. Aksi halde, dinlerden ve tanrı inancından arınıp temizlenen bir dimağın, daha önce dinlerle şekillendiğini ahlaki yapının yerini komünizm, anarşizm gibi uç ideoloji ve dogmalarla doldurmasına seyirci kalınmış olunur ki bu da ateizmin temelini oluşturan akılcı ve bilimsel düşünceye taban tabana terstir. İnsanı insan yapan bilimsel düşünebilme yetisidir, bu anlamda ateist birinde olması beklenen temel etik değer insanın kendisine ve topluma karçı dürüst ve duygudaş olmasıdır. Bu akılcı bir etik tanımlamadır, ötesi kaostur, derin bir uçurum ve kişilik bocalamasıdır.

İlgimi çeken bir diğer durum da sizler gibi düşünenlerin göze batan tutarsızlıkları. Bir üstteki iletilerde "bunak" sözüyle hakaret edilmiş ve bunu yapan katılımcı hala ceza almadan forumda yazmaya devam ediyorken hala kalkıp üzerimizde baskı var, atılmakla tehdit ediliyoruz gibisinden laflar edebilmek ne kadar çirkin bir ikiyüzlülüktür. Anlaşılıyor ki sizlerin genel olarak bir eğitim eksikliği ve ahlaksızlık gibi önemli sorunlarınız var.

Size yazıları yine de kendinizi düzeltmek için bir fırsat olarak kullanma şansınız hala var. Eğer kendinize karşı birazık dürüstseniz tabii...

Sitelerde Paylaş

Hacı'nın iletilerinden çok ifade şekline karşı çıkanlardan biriyim ama bu iletisine sonuna kadar katılıyorum,çünkü; Burda ki ateist ortak özelliği,kişisel karakterden uzak,ateisme geçiş süresini atlatmış ve tamamen kabullenmiş ateistlerin ortak davranışlarını yansıtmaktadır.Detaya inildikçe farklılıklar oluşmaya başlar.Tepkilere bakıyorumda genelde,detaya yönelik tepkiler gelmiş.Eminim bu iletiyi okuyan her ateist,kendi davranışlarının bir ifadesini görmüştür.Lütfen haksızlık yapmayalım...

Sitelerde Paylaş

Akılcı bir uslüpla ortaya konulan bir değerlendirmeyi okurken kendinizi psikolojik baskı altında hissediyorsanız bir psikoloğa görünün derim. Belki burada bulunma nedenlerinden biri de psikolojik açmazlarınızdır. Ciddi bir öneri bu. Akli ve içerikli bir yazı yazdığınıza tanık olmadım bugüne kadar çünkü ve bu seçenek elendiğine göre geriye dipdiri bir olasılık kalıyor: PSİKOPATİ.

ben bana karşı bir psikolojik baskı var dediğimide hatırlamıyorum :) son dönemde fikir değişikliğine gittiğimde bellidir...

Sitelerde Paylaş

Aslında Haci'nin sorunu gerçeğe ve doğaya teslim olmanın ateizm olduğnun sanmasıdır.

Halen kendini anlıyabilmiş değil.

Algı yanılgısı içerisnde kendisi.

Ne demek ideolojisiz olmalı bunu adı gerçeğe varlığa teslimiyettir.

Anlayana...

Ateizm diye birşey yoktur.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında Haci'nin sorunu gerçeğe ve doğaya teslim olmanın ateizm olduğnun sanmasıdır.

Halen kendini anlıyabilmiş değil.

Algı yanılgısı içerisnde kendisi.

Ne demek ideolojisiz olmalı bunu adı gerçeğe varlığa teslimiyettir.

Anlayana...

Ateizm diye birşey yoktur.

İşte bu tanıma ateizm deniyor.Yani bir inanç sistemi yoktur.Hacı nın anlatmak istediği de bu.Doğaya teslim olmaktan başka şansımız şimdilik yok,ne zaman ölümsüz oluruz o zaman doğaya karşı gelmiş oluruz.Her canlı her madde yok olmaya mahkumdur.

Sitelerde Paylaş

İşte bu tanıma ateizm deniyor.Yani bir inanç sistemi yoktur.Hacı nın anlatmak istediği de bu.Doğaya teslim olmaktan başka şansımız şimdilik yok,ne zaman ölümsüz oluruz o zaman doğaya karşı gelmiş oluruz.Her canlı her madde yok olmaya mahkumdur.

sonsuzluğa kavuşur, yok olmaz hiçbir şey.

enerji-madde dönüşüm içindedir highone... insan ölür, enerji olur.. yeniden doğar...

Sitelerde Paylaş

Aferin güzel düşünceler bunlar.

Sitelerde Paylaş
On 28.12.2009 at 02:00, IFeelGood yazdı:

Tabii kişinin kendi tecihidir. İnsan bir pislik olarak da yaşamak isteyebilir. Ateist de olsa...

Başlıktaki çağrı (dayatma değil çağrı), forum ateistlerini ateizme hizmet etmeye davet. Ben öyle algıladım.

Ve Hacı da "kendine göre" bunun yolunu/yollarını anlatmış. Herhangi bir ateist profili çizmemiş, bir kimlik biçmemiş, bir manifesto hazırlamamış.

Çok genel doğrulardan bahsetmiş ama ilginç olarak işin ahlak kısmında takıldı herkes.

Freddie bir kominist olarak örneğin, bütün ateistlerin komünist olmak zorunda olduğunu, eğer değillerse de tutarsız olacaklarını düşünüyor ve söylüyorsa, Hacı da bir ateistin hiçbir izm'e saplanmaması gerektiğini söyleyebilir. Ya da ne bileyim, başka bir şey önerebilir.. Her ikisinin de hakkı var.

Ama nedense Hacı söyleyince anında büyük bir tepki gösteririlip dayatma yapmakla suçlanıyor.

Yaw adam öyle düşünüyor ve istiyor..

Sen bana dayatamazsın yerine söylediklerini eleştirmek daha makul olmaz mı?

Hem peygamber midir bu adam? O deyince hemen herkes hazır ol'a geçip de dediklerini mi yapacak?

Bazen hakikaten anlayamıyorum..

İFeelGood Hanım

Sizin de dediğiniz üzere Hacı arkadaşımız, her bir cümlesi epey düşünüle taşınıla gerçekten de güzel bulduğum hayli olumlu bir yazı yazmış. Hacı'nın en sevdiğim yönlerinden birisi de onca entellektüel birikimine rağmen hiçbir komplekse kapılmadan gayet sade, açık seçik, kısa cümlelerle meramını anlatması.

Hacı kimseye birşey dayatmamış ki. Hem yahu akıl var izan var, sanal alemde kim kime ne dayatabilir? Sadece ben böyle düşünüyorum demeye getirmiş, kaldı ki sonraki yorumlarında da büyük bir sabırla bunu anlatmaya çalışıyor, ama ne çare .

Hep derim; bizim milletin iyi kötü yazması vardır da okuması yoktur. Sen dam dersin, o gider kapı anlar. Daha sonra da tutturur; sen kapı dedin, sen kapı dedin... Sen istediğin kadar aksini söyle, ''hayır yahu ben kapı demedim, dam dedim'' diye bağır adeta, faydası olmaz.

Peki, bu neden böyledir?

Çünkü BAZILARININ fena kuyruk acısı vardır, o yüzden sıkı muhaliftir, inatçıdır, komplekslidir, sorunludur, entel mukallitliğini marifet sanır, psikolojik marazlıdır vs...

Siz psikologsunuz, daha iyi anlarsınız böyle şeyleri. Yazı kişinin aynasıdır, istediği kadar kurnazlık yapsın, bir yerde mutlaka açık verir.

Bir de buradaki BAZI tiplerin güç aldığı bir durum daha vardır ki, o da herkesi kendileri gibi balık hafızalı zannetmeleri. Dünkü dediklerini unutur, gelir bugün başka birşey iddia ederler.

Kısacası buradaki BAZILARI istikrarsız tiplerdir, hiçbir şeylerine güvenilmez.

Sitelerde Paylaş

sendende duyabilseydik keşke...:) yani buna inansaydın, yokolma mı dirilme mi manasında.. bilimsel bilgin elbetteki benden çok çok fazladır :)

Dirilme olayı farklı,sap ile samanı karıştırma lütfen.Yukarıda madde yok olmaz enerjiye dönüşür dedin,benimde hoşuma gitti.Şimdi "dirilme" dersen dini devreye sokmuş olursun.Bilimin yönünü dine yontarsan bende dine bilimsel kanıt isterim.Neyse başlığı kirletmeyelim...:)

Sitelerde Paylaş

Burda ki ateist ortak özelliği,kişisel karakterden uzak,ateisme geçiş süresini atlatmış ve tamamen kabullenmiş ateistlerin ortak davranışlarını yansıtmaktadır.

Bu cümleyi gerçekten çok beğendim, söylemeden geçemeyeceğim. O kadar doğru bir tespit ki. Ve bu başlığı, yapılan tartışmaları ve katılımcıları olduğu gibi analiz etmeye yardımcı olacak bir cümle.

Hakikaten çok önemli bir şeyi yakalamış highone.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin varlığının önemli bir sonucu, eskiden masallardan ve anekdotlardan çıkarılan ahlak derslerinin gelecekte akılla, mantıkla, biyolojik olarak kaynağı belli hislerle ve matematikle ortak bir amaca yönelik olarak açığa çıkartılmasına sebebiyet verecek olması.

Ateizmin bilimdeki varlığının pozitif sonuçları ortada. Deneysel gözlemlerin ve diğer gözlemlere dayalı çıkarılan sonuçların bilgi birikiminde yol açtığı çığır ahlakta da açılacak. Belki çok yakında kendimizi ve hislerimizi tam olarak ifade etmeyi "şeytan vesvesesi"ydi "melekler korumuş"tu masallarını bırakıp ateizm sayesinde öğreneceğiz.

Sitelerde Paylaş

Vay bee

İleti sayısına göre forumun geçmişini çok iyi biliyorsun.

Bu yazı bile forumun ne kadar subjektif olduğunun kanıtı.

Ben sözümün arkasında duruyorum saydığım ve saymayı unuttuğum bir sürü düsürt genç yok oldu gitti .Gelseler bile güvensizce gelecekler foruma.

Neyse analayan anlıyor.

Forumun geçmişi forumu kuran kişi olarak çoook iyi biliyorum, peki sen forumun geçmişden haberdarmısın? Söylediklerinin arkasaında duran adam sözlerime de cevap verebilmelidir. Tekrar soruyorum, 9 yıllık forumun sadece son 1 veya 1.5 yılında forumda yazan kişilerin forumun genel yaşamı üzerindeki katlıları nedir? Onları bir el-Velehan, bir al-ravendi veya bir kızılsakal'dan daha önemli kılan özellikleri nedir? Cevabın varsa alalım, yoksa soytarılığı bırak...

Sitelerde Paylaş

Forumun geçmişi forumu kuran kişi olarak çoook iyi biliyorum, peki sen forumun geçmişden haberdarmısın? Söylediklerinin arkasaında duran adam sözlerime de cevap verebilmelidir. Tekrar soruyorum, 9 yıllık forumun sadece son 1 veya 1.5 yılında forumda yazan kişilerin forumun genel yaşamı üzerindeki katlıları nedir? Onları bir el-Velehan, bir al-ravendi veya bir kızılsakal'dan daha önemli kılan özellikleri nedir? Cevabın varsa alalım, yoksa soytarılığı bırak...

Burada üyeliklerden daha ziyade fikirlerin paylaşımı çok daha önemlidir.Forumu kuranlara minnettarız herzamanda minnettar kalacağız.Düşününki foruma yeni biri katılmış.İlk yazdığı ileti o kadar çarpıcı ki inandığımız değerler biranda yıkılabiliyor.Burası siyasilerin arenası gibi düşünülmemelidir.Bir an kendimi mecliste koltuk kavgası yapan siyasilerin arasında gibi hissettim.Ne önemi var,bir günlük üyelerede saygım sonsuzdur,yeterki karşı tarafa vereceği birşeyler olsun....Saygılar

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Arkadaslar,her insanin kusuru var tabiki.

Haci icimizde EN BILGE kisidir.

Onun bir kusuru varsa bizim enaz yüz kusurumuz vardir.

Haci bir insanin kavramasi gerekenlerin bize göre cogunu kavramis durumdadir.

Bizim aylemizden gördügümüzle onunla ASIK atamayiz.

Atan atasindan ne gördükü,sende atandan ne göresin?

Alin size atadan bir örnek:

Yil 1960 lar.

Evli deyilim.

Sabah kalktim kislaya gidecek arabanin gelecegi kösedeki lokantaya girdim.

Kahvalti istedim bir genc getirdi kahvaltimi,15 - 16 yaslarinda.

Egelilere benzemiyordu.

Tipik Karadeniz cocugu.

Sordum nerelisin?

Agabey ben Tirabzonluyum dedi.

Arkadas dedim bu yasda buralarda ne isin var gözüm dedim.

hic sorma agabey dedi,uzaklasti yanimdan.

Artik o cocugun sorununu ögrenmek icin her sabah kavaltimi o ASEVINDE yapmaya basladim.

Zamanla cocukla aram oldukca isindi arkadas olduk.

Bir gün bir cay evine barabar gittik.

Basindan gecenleri anlatmasini istedim.

Iste size ayleden alinan bir kültür.

Neyse ,genc basladi anlatmaya.

Yasim 14 dü.

Babam ve annem bana 23 yasinda zengin bir aylenin kizini teklif etti.

Istemem dedim.

Bu teklif sürdü gitti.

Bir süre sonra zorlamaya hatta sopaya kadar isi götürdüler.

Olur demememe ragman dügün hazirliklari basladi ve bizi odadaki gelinin yanina sirtimi yumrukliyarak kapiyi acip beni iceri ittiler.

Benim iki mislim kiz, beni yiyecekmis gibi bakmasindan beni titremek tuttuki sormayin gitsin.

Kiz gelip gel kocacigim soyiyim seni dedi ve ekledi.

Heyecanlanma simdi sarilir yatariz heyecanin gecer.

Yataga girdik,kizdan korkumdan nerdeyse kalbim duracak.

Kiz beni öptü,yaladi,tuttu,cekti,uzatti ama benimkisi hala ölü serce gibi.

Kizcagiz sabaha kadar kanter icinde kaldi,bende öyle titremeye devam ettim.

Sabaha karsi nasil olmusuz uyumusuz.

Annemler kapiya dikilip seslenmeye basladilar.

Kalkin artih yatah carsafini bahcanin bir kösesine asmamiz gerek.

Sese kalktik.

Ben boynu bükük kuzu gibi dururken karim olacak simdi ne olacak.

Annengil

Annemgil yatak carsafindaki kani görmek isteyecekler,neyapacagiz birsey söylesene dediysede benden tek kelime cikmadi.

Kiz,kizarak kalkip giyinip yemek odasina gecti.

Bende tuvalata gittim.

Canim tuvalattan bir türlü cikmak istemiyordu.

Neyse seslendiler,ellerimi yüzümü yikayip yemek odasina gectim.

Karim sayilan kiz bir aslan adasinda,bense süt tökmüs kedi gibiydim.

O günü sanirim benim beceriksizligime verdilerki iki ayla arasinda ufak hiriltilar disinda bir gürültü cikmadi.

Ertesi günüde kiz nakadar elleyip,külleyip,öpüp oksayip,tutup.cekip ,uzattiysada bizim TIFILDA hicbir deyisiklik olmadi.

Karim olacak kizi istek AFAGANLARI basmisti,basladi beni hirpalamaya.

Ulan dedi madamki bu isi beceremeycen neden benimle evlendin.

Insan evlenirki bu isi yapsin deye.Yoksa gardas gardas yanyana yatsin deye deyil deyince,ben tamaman bittim.

Üstümü giyinip evden kacarken karim olacak kizin cigirtisina evhalki ayaga kalkti ama,onlar kalkana kadar ben yakindaki camliga daldim.

Dügünde takilan paralari cebime koymuslardi,o paralarla atlayip otobüse buralara gelldim.

Yatak carsafinin kansiz olusuna anamgil sucu geline bulurken,gelinin ayleside sucu benim SEYIME buluyorlardi.

Dört yildir yerimi bildirmiyor,mektup yazmiyorum dedi zavalli genc.

Iste bu gencin aylesinin atasindan ögrendigi.

Ya kurdoglunun aylesinden ögrendigine ne deyelim.

Looooo orospi ben sana demedimmi ben erkek cocih istiyem,sen beni dinlemez giz dogirirsen heeeeeeee.eleyse alsana dum dum gursini.

Zavalli kiz,anasinin ceyiz sandigina saklanmasida onu kurtaramadi.

Kürdoglu kilasnikoftaki bütün kursunlari sandiga bosaltti ve zavalli kadinin kanlari sandiktan sizmaya basladi.

Bizlerin genelde atalarimizdan ögrendiklerimiz bizim zararimiza olanlardir.

Öyle büyük hatalarki DÖNÜSÜ olmayan hatalar.

Beynimiz afyonlandigi icin gercekleri göremiyoruz.

Hacimizin CABASI , bu gercekleri bizlere göstermektir.

Biz bu, TÖRE , INANC hatalarini görüp islemedigimizde Tabiki mutluguga yürüyeceyiz.

Haci ve haci gibilerde bundan kendilerine pay cikarip mutlu olacaklardir.

Islam ALAMI MUTSUZLUGA DÖRTNALA kosarken,

Bati AlAMI MUTLULUGUN ZIRVESINDE seyin üstünde FINDUK kirmaktadir:-))))))))).

Yalanmi?

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...