Jump to content

Filozoflar Din Konusunda Ne diyor?

Recommended Posts

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur.

Stendhal.

-----------0-----------

Biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki ileri bir maymun soyuyuz. Fakat biz Evren’i anlayabiliyoruz. Bu bizi özel kılıyor.

Stephen Hawking

-----------0-----------

Gençliği bozmanın en iyi yolu, onlara, kendileriyle aynı düşününlere, kendilerinden daha çok değer vermelerini söylemektir.

Friedrich Nietzsche

-----------0-----------

İnsan en acımasız hayvandır. Trajedilerde, boğa güreşlerinde ve haça germelerde şu güne kadar kendisini en iyi hisseden oydu ve kendisi için cehennemi icat ettiğinde, sıkı durun, bu aslında en iyi cennetiydi.

Friedrich Nietzsche

-----------0-----------

Ruhunda sukünete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidirler. Ama hakikatın peşindeki insanlar iç huzurundan feragat etmek ve yaşamlarını bu sogulamaya adamak; kendisi ve hayatla yüzyüze gelmekten korkmamak zorundadır.

Friedrich Nietzsche

-----------0-----------

Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır.

Bertrand Russell

-----------0-----------

Din, aklımızın bebeklik döneminden kalma bir şeydir, biz mantık ve bilimi rehber olarak aldıkça yok olacaktır.

Bertrand Russell

-----------0-----------

Her kim için dünya nedensiz olarak görünüyorsa ve bu yüzden onun kendisi de nedensiz olarak var oluyorsa, İşte onun için Tanrı mevcuttur.

Karl Marx

-----------0-----------

Dünyayı yaratmış olan lütufkar bir Tanrı olsaydı ve evrendeki ahlaki bir düzen ve ölümden sonra yaşam olsaydı çok hoş olurdu; Ama şu çok çarpıcı bir gerçektir ki, tüm bunlar bizim öyle olmasını istememizle sınırlı.

Sigmund Freud

-----------0-----------

Zamanın akışı içinde insanlık, bilimin ellerinden gelen darbelerle iki kez, naif özsevgisinin incinmesinin acısını yaşamak zorunda kalmıştır: Birincisi, dünyanın merkez olmadığını, akıl almaz büyüklükte bir dünyalar sistemi içinde sadece bir nokta olduğunu anladığında.... İkincisi, biyolojik araştırmalar özel yaratılmışlık ayrıcalığını elinden alıp soykütüğünü hayvanlar alemine düşürdüğünde....Tahmin etmek zor değil, “insanlığı zaaflarından faydalanarak aldatan, sanal gerçekleriyle pohpohlatan olguyu...”

Sigmund Freud

-----------0-----------

Yukadıda bizi izleyen bir şey olduğuna inanıyorum. Ne yazık ki o şey hükümet.

Woody Allen

-----------0-----------

Ben bir ateistim, hepsi bu. Ben birbirimize karşı iyi olmaktan, başkalarına yardım etmekten başka bir şeye inanmıyorum.

Katharine Hepburn

-----------0-----------

Tinsel bir dünyadan başka bir şeyin bulunmadığı gerçeği elimizden umudumuzu alır, ama bize bir kesinlik bağışlar.

Franz Kafka

-----------0-----------

Dünyada bilinen tüm tanrısal inançları inceledim ve hepsi masallara ve mitalojilere dayanıyor.

Thomas Jefferson

-----------0-----------

Hangisi daha tehlikeli: Fanatizm mi yoksa ateizm mi? Fanatizm kesinlikle birkaç bin daha tehlikeli; ateizm asla kanlı bir tutku vermez insana, ancak fanatizm verir; ateizm suçun karşısındadır, fanatizm ise suçu işlemeye yönlendirir.

Voltaire

-----------0-----------

Din ve mantık kadar birbiriyle çelişen başka iki şey yoktur.

Voltaire

-----------0-----------

Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler.

Voltaire

-----------0-----------

Her şey dinin yanında: Vahiy, kehanetler, hükümetin koruması, en yüksek değer ve tanınmışlık... Ve hepsinden öte, doktrinlerini çocukluğun körpe çağında zihne kazıma, dolayısıyla neredeyse doğuştan gelen fikirler gibi görülmelerini sağlama şeklindeki paha biçilmez ayrıcalık

Arthur Schopenhauer

-----------0-----------

Dinler ateşböcekleri gibidir: Parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Tüm dinlerin koşulu yaygın olan belirli bir derecede cehalettir. Ki sadece bu havada yaşayabilirler ancak.

Arthur Schopenhauer

-----------0-----------

Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de ortar.

Johann Wolfgang von Goethe

-----------0-----------

Şüphe ve belirsizlik içinde, bilgiden yoksun olarak yaşayabilirim. Bence bu şekilde yaşamak, yanlış olabilecek cevaplarla yaşamaktan daha ilginçtir.

Richard Feynman

-----------0-----------

Dünyada şu an Adem ve Havva hikayesine inanan zeki bir erkek veya kadın kaldı mı? Eğer ona inanan birini bulursanız kafasına hafifçe vurarak tıklatın ve bir yankı duyacaksınız. Kiralık boş bir oda var.

Robert Ingersoll

-----------0-----------

Büyük Angelo’nun bir kiliseyi dekore ederken, terlik giymiş birkaç melek çizdiği söylenir. Bir kardinal resme bakıp sanatçıya sormuş: “Kim şu güne kadar terlikli melek görmüş?” Angelo başka bir soruyla cevap vermiş: “Kim şu güne kadar çıplak ayaklı melek görmüş?

Robert Ingersoll

-----------0-----------

Aşırı şüphe, aşırı kolay inanmaktan daha iyidir.

Robert Ingersoll

-----------0-----------

Korku beyni felce uğratır. İlerleme cesaretten doğar. Korku inanır, cesaret şüphe eder: Korku yere düşer ve dua eder. Cesaret ayakta durur ve düşünür. Korku kaçar, cesaret ilerler. Korku barbarlıktır, cesaret uygarlık. Korku tanrılara, şeytanlara, ruhlara inanır. Korku dindir. Cesaret bilim.

Robert Ingersoll

-----------0-----------

Çağlardan beri, bir tarafta aklın ve düşüncenin içinde birkaç cesur insan ve diğer tarafta cahil büyük bir dindar kitle arasında ölümcül bir çatışma devam edeyor. Bu, bilim ve imanın savaşı. Çok az insan mantığa, onura, adalete, özgürlüğe, bilinene ve bu dünyadaki mutluluğa, birçoğu önyargıya, korkuya, mucizelere, köleliğe, bilinmeyene ve ölümden sonraki sefalede güvendi. Çok az kişi “Düşün”, birçok kişi “Dizçök ve iman et” dedi. İlk şüphe ilerlemenin beşiği oldu ve bu ilk şüpheden, insan ilerlemeye başladı

Robert Ingersoll

-----------0-----------

Eğer insanları, düşündüklerine inandırırsanız, sizi severler. Gerçekten düşündürürseniz, sizden nefret ederler.

Don Marquis

-----------0-----------

Daha dün iman esasları olarak kabul ettiğimiz bir çok şeyi bugün fabl diye anlatıyoruz

Michel E. De Montaigne

-----------0-----------

Bir insanın ahlaki davranışları anlayışa, eğitime ve sosyal bağlara dayanmalıdır; hiçbir dini temel gerekmez.

İnsan, eğer ölümden sonra ceza korkusuyla ve ödül umuduyla kontrol altına alınmak zorundaysa, şüphesiz kötü bir yoldadır.

Albert Einstein

-----------0-----------

Bedenden bağımsız bir ruh fikri anlamsız ve boştur.

Albert Einstein

-----------0-----------

Benim dini bağlılıklarım konusunda okuduklarınız, sistematik olarak tekrar edilen yalanlardan başka bir şey değil. Kişisel bir tanrıya inanmadığım gibi bunu saklamayı bırakın, açık ve net bir şekilde ifade ettim. Eğer içimde “dini” olarak tanımlanabilecek bir şeyler varsa o da bilimin aydınlıtabildiği kadarıyla Dünya’nın yapısına olan sonsuz hayranlığımdır.

Albert Einstein

-----------0-----------

Teolojinin tanımladığı gibi iyiliği ödüllendiren ve kötülüğü cezalandıran bir tanrıya inanmıyorum.

Albert Einstein

-----------0-----------

Bilim adamlarının kesinliği yok ama delilleri var. Yaratılışcıların delilleri yok ama kesinliği var.

Ashley Montagu

-----------0-----------

Kuzey Afrika’daki zenci bir kadının resmiydi. Korkunç bir kuraklık yaşıyorlardı. Ve ölü bebeğini kucağında tutup olabilecek en üzgün ifadeyle gökyüzüne bakıyordu. Resme baktım ve düşündüm; “Bu kadının tek ihtiyacı olan şey yağmurken merhametli ya da sevgi dolu bir tanrıya inanabilmek mümkün mü?

Charles Templeton

-----------0-----------

Kanıt gösterilmeden yapılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur.

Christopher Hitchens

-----------0-----------

İspat yükümlülüğünün bize yüklenmesine gıcık oluyorum. Aslında “bu fikir sizden çıktı. Niye inanıyorsunuz?” dememiz gerekiyor. Size “süper güçlerim” olduğunu söyleyebilirdim. Ama ben insanlara gidip “Uçamadığımı kanıtla” demiyorum. Deseydim bana “ne demek uçamadığımı kanıtla? Uçabildiğini sen kanıtla!”derlerdi

Ricky Gervais

-----------0-----------

Tanrı yoktur. O, insanların yanlızlığıdır.

Jean Paul Sartre

-----------0-----------

Ahlak, size ne söylenirse söylensin doğru olanı; din, doğru ne olursa olsun size söyleneni yapmaktır.

Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.

Anatole France

-----------0-----------

İnsan Tanrı’ya inanmayınca hiçbir şeye inanmadığını göstermez; herşeye inandığını gösterir.

Umberto Eco

-----------0-----------

İnançlı bir insanın şüpheci bir insandan daha mutlu olması, sarhoş bir insanın ayık birinden daha mutlu olmasından farklı değildir.

George Bernard Shaw

-----------0-----------

Din zehirdir.

Mao Zedong

-----------0-----------

Düşünen her insan ateisttir.

Ernest Hemingway

-----------0-----------

Din, sıradan insanları sessiz tutmak için mükemmel bir araç.

Napoleon

-----------0-----------

Irkımızın en uygar kesiminde din inancının kaybolması, çocukluktan olgunluğa doğru atılan bir adımdır.

Charles Eliot Norton

-----------0-----------

İnanmak, düşünmekten kolay. Bu yüzden, düşünenden çok inanan var.

Bruce Calvert

-----------0-----------

Evrenin sırlarının kabul edilebilir bir açaklamasının olmaması, bir tane yaratmamızı gerektirmez.

Bilginin kısa yolu olduğunu iddia edilen iman, sadece aklı yok etmenin kısa yoludur.

Ayn Rand

-----------0-----------

İnsanlık düşmanı üç din ortaya çıktı. Musevilik, Hristiyanlık ve İslam. Bunlar gök tanrı dinleri. Tamamen ataerkiller (Tanrı herşeye gücü yeten baba) ve bu yüzden gök tanrı ve onun dünyalı delegelerinin etkisinde kalan ülkelerde 2000 yıldır kadın düşmanlığı var. Gök-tanrı kıskanç tabi ki. Yeryüzündeki herkesten tam itaat bekliyor çünkü o tek bir kabile için değil bütün insanlar için orada. Ona karşı gelenler onun dinine inandırılmalı veya öldürülmelidirler. Sonuçta, totolitaryanizm gök-tanrının amaçlarına hizmet edebilecek tek politik sistem. Herhangi bir liberal hareket, onun ve dünyalı delegelerinin otoritesini tehlike altına sokuluyor. Tek tanrı, tek kral, tek papa, fabrikada tek usta, evde tek baba-lider”

Gore Vidal

-----------0-----------

Din: Umut ve korkunun çocuğu; cahil olana bilinemeyenin doğasının açıklaması

Ambrose Bierce

-----------0-----------

Eğer dünya; en parlak dahilerinin, bunlar içinde halkın bilgelik ve erdemlik kanısında bile en seçkin olanların, din konusunda tamamen şüpheci olduğunu bilseydi şaşkınlıktan dona kalırdı.

John Stuart Mill

-----------0-----------

İnsanın laneti ve neredeyse yaşadığı tüm trajedilerin sebebi, onun muazzam, ananılmaza ananabilme kapasitesidir.

John Stuart Mill

-----------0-----------

Eğer bir ateist olmasaydım. Onları sizlerine göre değil hayatları boyunca yaptıkları işlere göre yargılardım. Bence Tanrı dürüst ve erdemli bir ateisti, hersözü Tanrı, Tanrı, Tanrı olan ve her yaptığı iş rezil, rezil, rezil olan bir televizyon vaizine tarcih ederdi.

Isaac Asimov

-----------0-----------

Ölüm zamanım yaklaşsa da cehenneme (veya daha da kötüsü) popüler anlatımıyla cennete gitmekten korkmuyorum. Ölümün bir “hiçlik” olmasını bekliyorum ve beni ölüm korkusundan kurtardığı için ateizme şükran duyuyorum.

Isaac Asimov

-----------0-----------

Dünyadaki bütün tarikatlar içinde, esrarengiz bir rastlantıyı görüyoruz: Ezici bir çoğunluk sadece ailesinin ait olduğu tarikatı seçiyor. En iyi delile, en iyi mucizelere, en iyi ahlaki yapıya, en iyi ibadethaneye, en iyi müziğe sahip olanı değil: İş tezgahtaki dinlerden birini seçmeye gelince dinlerin potansiyel erdemleri, aile etkisinin yanında hiçbir şey ifade etmiyor. Bu açık bir gerçek ve kimse de inkar edemez. Ama bunun nedensiz doğasını çok iyi bilen biri, bir şekilde dinine sıkıca bağlanıyor. Hem de öyle bir fanatiklikde ki, başka bir dine inananı öldürmeye hazır olarak.

Richard Dawkins

-----------0-----------

Bilimde sıklıkla bir bilim adamı “Evet, bu gerçekten güzel bir argüman, ben hatalıyım” deyip sonra kendi fikrini değiştirir. Ve eski fikrini, ondan bir daha asla duyamazsınız. Bilim adamları bunu gerçekten yapar. Olması gerektiği kadar sık olmaz. Çünkü bilimadamları da insan ve değişim bazen acı çektiricidir. Ama her gün olur. Bunun gibi bir şeyin siyasette veya dinde en son ne zaman gerçekleştiğini hatırlamıyorum.

Carl Sagan

-----------0-----------

İnsan, inanma istekliliğiyle orantılı olarak değil, şüphe etme hazırlılığıyla orantılı olarak uygarlaştı.

Henry Mencken

-----------0-----------

Din adamları ne yapar? Ortalıktaki beyinsizleri hayali bir cehennemden kurtarabileceğini inandırarak hayatını kazanır. Bu, romatizma için yılan yağı satan bir satıcının yaptığı işten neredeyse farksız bir iştir.

Henry Mencken

-----------0-----------

Ahlaki kesinlik her zaman kültürel geriliğin işaretidir. Kişi ne kadar az uygarsa, tam olarak neyin doğru, neyin yanlış olduğndan o kadar emindir. İnsanlığın tüm ilerlemesi, ahlaki alanlarda bile, şu an ki ahlaki değerleri körce savunup, başkalarına zorla uygulatmaya çalışanların değil, bu ahlaki değerlerden şüphe edenlerin eseridir. Gerçekten uygar bir insan, sadece bu alanda değil, her alanda her zaman şüpheci ve hoşgörülüdür. Onun kültürü “tam emin değilim” cümlesine dayanır.

En kanlı, en vahşi savaşlar dini nefrete dayanarak yapıldı. Ki bunda benim için bir sorun yok.

Ne zaman bir grup kutsal insan dışarı çıkıp birilerini öldürmek istese, ben mutlu bir adam olurum.

George Carlin

-----------0-----------

Gelişmiş toplumlar dindar oldukları için değil dine rağmen gelişmişlerdir.

Mark Twain

-----------0-----------

Benim inanmadığım bir dine inananları kafir saymanın rahatlığı beni de kendi dinimi sorgulamaya götürdü.

Mark Twain

-----------0-----------

İnsan tek dine inanan hayvandır. Cennete giden yolu kolaylaştırmak için dünyayı bir cehenneme çevirdi.

Mark Twain

-----------0-----------

Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.

Seneca

-----------0-----------

Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olasi dinlerin neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın

Stephen F. Roberts

-----------0-----------

Öbür dünyalarla uğraşmak aramızdaki kötülükleri düzeltmez, bu dünyaya okaklamak bize yardımcı olabilir.

Walt Whitman

-----------0-----------

Bir şeye sadece duyduğunuz için inanmayın. Bir şeye sadece konuşulduğu veya bir sürü insan tarafından anlatıldığı için inanmayın. Bir şeye dini kitabınızda yazılı olduğu için inanmayın. Bir şeye öğretmenleriniz veya büyükleriniz söyledi diye inanmayın. Geleneklere veya törelere inanmayın. Çünkü onlar yüzlerce yıldır uyguanır. Fakat gözlemlerden ve analizlerden sonra bir şeyin akla uygun olduğunu, hem bireye hem topluma faydalı olduğunu bulursanız, o zaman onu kabul edin ve onu yaşayın.

Buddha

-----------0-----------

Din şu an kadınların ilerlemesi önündeki ilk engel. Din insanları geriye götürüyor, bilime ve gelişmeye karşı çıkıyor. Din insanları doğa üstü güçlerin korkusuyla yutuyor. İnsanların mutluluğuna engel oluyor ve tercihlerini yaşamalarına asla izin vermiyor.

Teslime Nesrin

-----------0-----------

Dünya üzerinde binbir versiyonu olan ilahi oyun. Lakin release’leri arasında büyük farlılıklar vardır. Misal hindistan versiyonunda inek kesmek oyundan banlanmanıza neden olurken, arabistanda inek kesmek bonus hanenize puan ekler. Zaman içinde belli bir release’in tek versiyonu insanları kesmediği için expansion pack’ler çıkmıştır. Mesela hristianlık adı altında olanların katolik, protestan, ortodoks gibi pack’leri vardır. Bu oyunun amacı kişiyi oyunu release eden firmaya yararına oyunu sürekli oynamasını ve gerçek hayattan kopmasını sağlamaktır. Böylece firmalar insanları düzen içinde tuttuklarını sanarlar. Çok ekstrem istisnalar dışında her birinde tanrı denen bir admin bulunur. Moderatörler ise admin doğrultusunda ilerlediklerini söylerler. Lakin adminle birebir haberleşmek şu ana kadar mümkün olmamıştır. Ateist denen kimi oyun karşıtları ise bunu büyük bir bug olarak görürler.

Ekşi Sözlük

-----------0-----------

Eğer bir tanrı varsa; beni sadece kendisine, peygamberlerine, kitaplarına ve mucizelerine inanmadığım için öldükten sonra sonsuza kadar yakacak ise, Bu o kanrının ulu, üstün bir varlık olduğunun kanıtı değil, bir nevi ilkokul bebesi kıvamında sınıf başkanı kampleksleri ile bezenmiş sorunlu bir çocuk olduğunun kanıtıdır.

Ekşi Sözlük

-----------0-----------

Ben bir ateistim ve ölümden sonra yayama dair bir inancım yok. Bu hayatın harika olduğunu ve tüm sahip olduğumuzun bu olduğunu kabul ettiğimi söyleyebilirsiniz. 60 yaşına geldim ve bu yaş bu şeylerden vazgeçmek ve üzülmemem için geçirebileceğimiz güzel zamanlardan zevk alabilmek için iyi bir yaş.

David Gilmour D.

-----------0-----------

Tarih, tek gerçek ahlaki değerlerini bulduğuna kendisini ikna eden ve ona katılmayanları yok etmeyi veya değiştermeye kalkışan kararlı insanların yarattığı sefaletle dolu.

Peter Lloyd

-----------0-----------

Milli ahlakımız, medeni esaslarla ve hür fikirlerle beslenmeli ve katviye olunmalıdır. Bu çok mühimdir;

Bilhassa dikkatinizi çekerim. Tehdit esasına dayanan ahlak, bir fazilet olmadıktan başka itimada da layik değildir.

Mustafa Kemal Atatürk

-----------0-----------

Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur; Din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık amallara kör bağlılıktan başka bir şey değildir. Tarih bize öğretir ki, bütün dinler milletlerin cehaletlerinin yardımıyla, utamaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. Tüm denemlerde toplumun kutsallaştırdığı boş düşüncelerden tehlikesizce sıyrılmak imkansızdır.

Mustafa Kemal Atatürk

-----------0-----------

Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini baylamasını istiyorum.

Hükümetini ayakta tutmak için idin kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Adeta halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk

1926 Andrew Mango, Atatürk Syf.447

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler,

tabi epeyce uğraştırdı videodan metne çevirmek. Ama uğraşmama deydi. video power point gibi hazırlanmış ve sözlerden sonra her düşünürün resmini koymuşlar.

Sevgiler.

Bu ne ya bir nevi ayin mi? Bu tür söylemleri okuyarak imanınızı mı arttırıyorsunuz? Bizim Kuran ve hadis okumamız gibi bir duruma benziyor.

Siz bunları okuyup inançsızlık depoluyor biz de Kuran okuyup iman depoluyoruz.

Herkes bişeylere tapıyor sonuçta.

Sitelerde Paylaş

Herkes bişeylere tapıyor sonuçta.

He yaa bizim de bir şeylere tapmamızı ne kadar çok arzu ediyorsunuz.

Kaldı ki yukarıda dinleri değerlendiren "bir" şey mi? Onlarca filozof çağının en ileri gelenleri, her biri sizin muhammedinizin, isanızın, musanızın ne olduğunu değerlendirmiş yalnızca. Bunun tapınma ile ne ilgisi var.

Biz bunları zaten biliyorduk. Bir de filozofların ağzından, değişik bakış açılarıyla duymak hoşumuza gidiyor tabi. Sen buna iman tazelemek dersen senin bileceğin iş.

Ayrıca hepsini oku önce. Kendinle ve inançlarınla karşılaştır. Doğru mu söylüyorlar yanlış mı? değerlendirmeye çalış.

Gerçi değerlendirmek için aklı önde tutmak gerek, siz ise zaten akılsızlığı en yüce mertebe sayıyorsunuz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, aralarında çok güzel sözler de var çok saçmalar da var...

Mesela adamın biri demiş ki "Düşünen her insan ateisttir" Vay be! Demek ki ateist olmayan ya da kendine "ateist" demeyen, kendini "ateist" olarak görmeyen onlarca büyük filozof, onlarca bilim insanı düşünmüyor! düşünmemiş! :D zira yeteri kadar düşünselermiş ateist olurlarmış(!)(!) :D :D İşte herhalde yobazlığın ateizm versiyonu da bu olsa gerek, sadece islama ya da sadece dinlere özgü değil yobazlık...

Bir de taraflı bir çalışma/toparlama olduğu her halinden belli oluyor, mesela Einstein'in din hakkındaki negatif düşünceleri cımbızla çekilmiş ama genel olarak TAnrı inancı hakkındaki ılımlı olumlu düşüncelerine yer verilmemiş hiç...

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, tabi epeyce uğraştırdı videodan metne çevirmek. Ama uğraşmama deydi. video power point gibi hazırlanmış ve sözlerden sonra her düşünürün resmini koymuşlar.

Sevgiler.

Güzel alıntılar... Teşekkür ederim paylaştığınız için. Bunların İngilizcelerini nerede bulabilirim?

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler, aralarında çok güzel sözler de var çok saçmalar da var...

Mesela adamın biri demiş ki "Düşünen her insan ateisttir" Vay be! Demek ki ateist olmayan ya da kendine "ateist" demeyen, kendini "ateist" olarak görmeyen onlarca büyük filozof, onlarca bilim insanı düşünmüyor! düşünmemiş! :D zira yeteri kadar düşünselermiş ateist olurlarmış(!)(!) :D :D İşte herhalde yobazlığın ateizm versiyonu da bu olsa gerek, sadece islama ya da sadece dinlere özgü değil yobazlık...

Bir de taraflı bir çalışma/toparlama olduğu her halinden belli oluyor, mesela Einstein'in din hakkındaki negatif düşünceleri cımbızla çekilmiş ama genel olarak TAnrı inancı hakkındaki ılımlı olumlu düşüncelerine yer verilmemiş hiç...

İşte budur...

Sitelerde Paylaş

İnançlı bir insanın şüpheci bir insandan daha mutlu olması, sarhoş bir insanın ayık birinden daha mutlu olmasından farklı değildir.

George Bernard Shaw

bu shaw islam savunucusu değilmiydi? :D

Ben bu sözü çok sever ve sürekli kullanırım :D

Sitelerde Paylaş

İşte budur...

Bu olan ne.

Akılsızlığın, idraksizliğin, din ve inancın en yüksek mertebesi olduğunu söyleyen sen değil misin?

Yeni üyelerden biri de söyleyip duruyor. Evreni kavrayamıyoruz, Evrenin sınırlarını kavrayamıyoruz. O halde allah var.

Sizin kafanız ancak bu kadar çalışır.

Bak filozoflardan biri yukarıda ne demiş?

Dindarın kafasına bir fiske vur. Doonk diye bir ses duyarsınız.

Boş bir oda var. :D :D

Düşünen adam ateist'tir lafı çok yerindedir. Sizin düşünceden anladığınız hindi düşüncesi.

Düşünmek sorgulamaktır. Düşünmek sebep-sonuç ilişkilerini bulmak ve bunu göstermektir.

Hadi bir filozofca laf da ben edeyim.

Zikr edenler için.

Salla başını, al aklını. :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bu olan ne.

Akılsızlığın, idraksizliğin, din ve inancın en yüksek mertebesi olduğunu söyleyen sen değil misin?

Yeni üyelerden biri de söyleyip duruyor. Evreni kavrayamıyoruz, Evrenin sınırlarını kavrayamıyoruz. O halde allah var.

Düşünen adam ateist'tir lafı çok yerindedir. Sizin düşünceden anladığınız hindi düşüncesi.

Düşünmek sorgulamaktır. Düşünmek sebep-sonuç ilişkilerini bulmak ve bunu göstermektir.

Zikr edenler için.

Sevgiler.

E sonuç?

Sitelerde Paylaş

Ekşi sözlük yazarları da mı filozof sayılıyor?

Ve atatürk?

Neden bu şekilde küçümsedin ki?..Filozof olmak için filozofluk sertifikası falan mı alınması mı gerekiyor sence ya da antik yunanda yaşamış olmak mı gerekiyor sence?. Anlayamadım ne demek istediniz..

tarihinde YuceEgo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu olan ne.

Zikr edenler için.

Sevgiler.

bi dakka evreni kavrayamıyoruz öyleyse Allah var mı dedim. yoksa insan beyninin sınırlarına örnek mi verdim. iftira atmak ateizmin ilk şartımı. düşünen adam ateisttir. bakırköy akıl hastanesinin önündeki adam mesela. bumu senin düşünme tarzın, konuşma içinden bi cümle cımbızla at ortaya. Magazinciler gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...