Jump to content

Filozoflar Din Konusunda Ne diyor?

Recommended Posts

Düşünen adam ateist'tir lafı çok yerindedir. Sizin düşünceden anladığınız hindi düşüncesi.

Düşünmek sorgulamaktır. Düşünmek sebep-sonuç ilişkilerini bulmak ve bunu göstermektir.

Eeee? Onlarca büyük, saygıdeğer filozof ve ateist olmayan ama bilim açısından "devrim" niteliğinde buluşları olan onlarca bilim adamı "sorgulamamış" mıdır? "sebep sonuç ilişkilerini" bulmamış, "gösterememiş" midir yani? :) Bunları yapmadılarsa ortaya koydukları ve insanlığın hizmetine sundukları bunca değerli bilgi nerden çıkmıştır? Gökten zembille mi inmiştir de haberimiz yoktur?

"Düşünen her insan ateist" miş, hadi oradan... :) Bu kadar uzun boylu değil... Düşünmeyi, sorgulamayı sebep sonuç ilişkilerini bulmayı..vs sadece ateistlere mal edemezsiniz asla...

Ateist olanlar varolan kanıtları kendilerine göre yorumlamıştır sebep sonuc ilişkilerini kendilerine göre çıkarmışlardır, olmayanlar da aynısı yapmışlardır ancak bunu söyleyebiliriz

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E sonuç?

Bu soruyu sorarak zaten iletimi doğruluyorsun.

Senin aklın yetmez ki o iletiden ne sonuç çıkarılacağına.

O iletinin kendisi bir sonuç anlatıyor.

bi dakka evreni kavrayamıyoruz öyleyse Allah var mı dedim. yoksa insan beyninin sınırlarına örnek mi verdim. iftira atmak ateizmin ilk şartımı. düşünen adam ateisttir. bakırköy akıl hastanesinin önündeki adam mesela. bumu senin düşünme tarzın, konuşma içinden bi cümle cımbızla at ortaya. Magazinciler gibi.

İletini tahrif eden yok sevgili bittigitti. İletinin ana fikri evrende kavrayamadığımız şeyler var. Allahı da kavrayamadığımıza göre allah da var. İnsan beyninin sınırlarının ötesinde bir şey var demek. Hiçbirşey ifade etmeyen boş bir laftır. Bir varlık bize hitap etmiyor ise veya bir varlığı biz, bize hitap eder şekle dönüştüremiyorsak. Hakkında ne söylersen söyle (zaten bir şey söyleyemezsin ya) palavradan öte bir şey olmaz. Hem aklın almıyor, hem de mangalda kül bırakmıyorsun. Bu senin ne oranda palavracı olduğunu gösterir. Masallar böyle uydurulur zaten.

Anthemoessa, on 29 December 2009 - 01:28 AM, said:

Teşekkürler, aralarında çok güzel sözler de var çok saçmalar da var...

Mesela adamın biri demiş ki "Düşünen her insan ateisttir" Vay be! Demek ki ateist olmayan ya da kendine "ateist" demeyen, kendini "ateist" olarak görmeyen onlarca büyük filozof, onlarca bilim insanı düşünmüyor! düşünmemiş! zira yeteri kadar düşünselermiş ateist olurlarmış(!)(!) İşte herhalde yobazlığın ateizm versiyonu da bu olsa gerek, sadece islama ya da sadece dinlere özgü değil yobazlık...

Bir de taraflı bir çalışma/toparlama olduğu her halinden belli oluyor, mesela Einstein'in din hakkındaki negatif düşünceleri cımbızla çekilmiş ama genel olarak TAnrı inancı hakkındaki ılımlı olumlu düşüncelerine yer verilmemiş hiç...

İşte budur...

Evet sevgili Anthemeossa güzel bir çelişkimizi yakalamış ve cubbeli de altına mührünü basmış.

Doğrusu insanlar masal üretirken de düşündüğünü dikkate almamışız. :D

Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak mantıklı düşünen her insan ateist değildir, 2 insan mantıklı düşünür biri göz önünde olan kanıtları kendince bazı şekillerde yorumlar ateist olur diğeri teist ya da deist olur. Bu demek dğeildir ki düşünüp de ateizmi seçmeyen "yeterince düşünememiştir"

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Göz önünde olan kanıtlar yorum gerektirmez. Onlar zaten göz önündedir. Mantıklı olan düşünce, göz önündeki kanıtların neden/sonuç ilişkilerini de bulmaktır. Bu ilişkileri de ortaya çıkarmaktır. Bu ilişkileri aslı astarı olmayan hayal mahsulü şeylere bağlamak mantıklı düşünmek demek değildir. Masal üretmek ve sonra da ürettiğin masala inanmak mantıklı ise sizinki de mantıklı düşünce olur. İletimdeki kinayeyi bile anlayacak düzeyde değilsiniz ne yazık ki.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

İletini tahrif eden yok sevgili bittigitti. İletinin ana fikri evrende kavrayamadığımız şeyler var. Allahı da kavrayamadığımıza göre allah da var. İnsan beyninin sınırlarının ötesinde bir şey var demek. Hiçbirşey ifade etmeyen boş bir laftır. Bir varlık bize hitap etmiyor ise veya bir varlığı biz, bize hitap eder şekle dönüştüremiyorsak. Hakkında ne söylersen söyle (zaten bir şey söyleyemezsin ya) palavradan öte bir şey olmaz. Hem aklın almıyor, hem de mangalda kül bırakmıyorsun. Bu senin ne oranda palavracı olduğunu gösterir. Masallar böyle uydurulur zaten.

sevgili direkinci yine anlamamışsın. sende biraz anlama güçlüğü var gibi. ve ana fikir çıkarırken yazıdan değil, kendi kafandakini çıkarıyorsun. bahsi geçen konu, Allah ı tüm yönleriyle kavrayamıyorsak demekki yoktur tezine karşı; uzayıda tüm yönleriyle kavrayamıyoruz uzayda mı yok. ifade budur. gerçi sen yine istediğin gibi anlayacaksında. dediğim budur.

Sitelerde Paylaş

Neden bu şekilde küçümsedin ki?..Filozof olmak için filozofluk sertifikası falan mı alınması mı gerekiyor sence ya da antik yunanda yaşamış olmak mı gerekiyor sence?. Anlayamadım ne demek istediniz..

Filozofları sıradan insan yığınlarından ayıran bir fark vardır. Yoksa neden onlara ''insan'' yerine ''filozof'' diyelim?

O farkları da sen düşün.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Filozofları sıradan insan yığınlarından ayıran bir fark vardır. Yoksa neden onlara ''insan'' yerine ''filozof'' diyelim?

O farkları da sen düşün.

:lol: Neymiş o farklar? Ekşi sözlük yazarları veya Atatürk neden filozof olamıyormuşmuş HOCAM?

Filozof olmayı, tamirci olmak ya da mobilyacı olmak gibi bişey sanıyorsunuz heralde.. Filozofluk soyut bir kavramdır. Kimse ben filozofum demez, insanlar yakıştırır onlara bunu, onlar da kabullenirler. Sen hiç mesleği sorulduğunda ben filozofum diyen bir filozof duydun mu? İsterseniz filozofluk nedir onun bir tanımına bakalım :"Filozof; ne yaptığı, ne yapıldığı, neden olduğu, nasıl olduğu ya da ne olduğu üzerinde düşünen, genel anlamda varoluşu, süreçleri ve işleyişi (doğa, sosyal yaşam, matematik vs.) açıklamak için düşünen, bu düşünme eyleminden mantıksal yeni (farklı) sonuçlara varan ve bu sonuçları ifade etmek için yeni tanımlar ve yeni bilgi üreten kişidir. Filozoflar hayata yeni sözler, cümleler ve bilgiler koyarak insan yaşamında önemli bir yer edinmişlerdir. Öğüt verici bilgileri ile insanların hayatlarında daha kolay bir yaşam için uğraş vermişlerdir."

Sonuç olarak düşünme yeteneği gelişmiş her insan filozof olabilir.

tarihinde YuceEgo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

E zeki adam. O tanımı yapıştırmışsın da, hiç okumadın mı?

Ekşi sözlük yazarlarını o tanıma göre bir değerlendir bakalım. Kendini haksız çıkarıyorsun birde pişkin pişkin gülüyorsun.

Atatürk 'ü te aynı şekilde değerlerndir.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda başka bir şey yazmayacağım, çünkü haksız olduğunu kabul edemiyorsun anlaşılan ki kabul etmediğin gibi seviyeyi de düşürüyorsun.

Belliki sende bir sözlük yazarısın, üstelik kendini filozof sanan bir sözlük yazarısın.

Sana sadece kendi yazığın tanıma bir bak dedim.

Kimse internet ortamında, -hele özgür sözlükler gibi dandik ortamlarda- birkaç klişe laf yazdı diye filozof sayılamaz.

Sitelerde Paylaş

sevgili direkinci yine anlamamışsın. sende biraz anlama güçlüğü var gibi. ve ana fikir çıkarırken yazıdan değil, kendi kafandakini çıkarıyorsun. bahsi geçen konu, Allah ı tüm yönleriyle kavrayamıyorsak demekki yoktur tezine karşı; uzayıda tüm yönleriyle kavrayamıyoruz uzayda mı yok. ifade budur. gerçi sen yine istediğin gibi anlayacaksında. dediğim budur.

Sevgili bittigitti, nikin gibi ben söyledim oldubitti gibi yanıtlar veriyorsun. Açılım getirmişsin ama özrü kabahatinden büyük bir açılım. Benim yorumum açılımından daha işi senin açından.

Benim yorumuma getirtiğin farklılık ne?

Araya "tüm yönleriyle" ifadesini koymuşsun.

Araya "tüm yönleriyle"koyduğun zaman ana fikri değiştirmiş mı oluyorsun?

Üstelik bu yeni açılımın seni daha da bir açmaza sokuyor farkında değilsin.

Uzayın hiç değilse içinde bulunduğumuz kısmını biliyoruz. Yalnız sınırlarını kavrayamıyoruz. Yani uzayın bilinen kısımları var ve buradan hareketle bilinmeyenlerine doğru akılcı teoriler geliştirilebilir.

Peki allahın bilinebilen neyi var? Kuyruğunun ucunu bile göremediğiniz şey hakkında, baştan sona palavralarla masal kahramanı yaratıyorsunuz. Kendi inandığınız palavralara böyle ucube örnekler vererek bizi de inandırmaya çalışıyorsunuz.

Evet haklısın sizin kadar anlama kabiliyetimiz yok :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili bittigitti, nikin gibi ben söyledim oldubitti gibi yanıtlar veriyorsun. Açılım getirmişsin ama özrü kabahatinden büyük bir açılım. Benim yorumum açılımından daha işi senin açından.

Benim yorumuma getirtiğin farklılık ne?

Araya "tüm yönleriyle" ifadesini koymuşsun.

Araya "tüm yönleriyle"koyduğun zaman ana fikri değiştirmiş mı oluyorsun?

Üstelik bu yeni açılımın seni daha da bir açmaza sokuyor farkında değilsin.

Uzayın hiç değilse içinde bulunduğumuz kısmını biliyoruz. Yalnız sınırlarını kavrayamıyoruz. Yani uzayın bilinen kısımları var ve buradan hareketle bilinmeyenlerine doğru akılcı teoriler geliştirilebilir.

Peki allahın bilinebilen neyi var? Kuyruğunun ucunu bile göremediğiniz şey hakkında, baştan sona palavralarla masal kahramanı yaratıyorsunuz. Kendi inandığınız palavralara böyle ucube örnekler vererek bizi de inandırmaya çalışıyorsunuz.

Evet haklısın sizin kadar anlama kabiliyetimiz yok :D

Sevgiler.

sevgili direkinci, dediğim gibi sen anlamak isteğini anlıyorsun. iftira atma yeter, seni bişeye inandırmaya çalışmıyorum. nasılsa sana göre bizim verdiğimiz her örnek sana ucube geliyor. gel bide burdan oraya bak.

sana nasıl anlamsız geliyor, boş ve saçma geliyor aynı şekilde sizin söyledikleriniz bize öyle geliyor. eğer birbirimize ucube, salak, düşüncesiz ....... v.s. diyeceksek bunu sonu yok. bir biriyle kavga eden çocuklar gibi. biri ötekine salak der, öteki ona sensin salak der, öteki tekrar salak der...............

senin söylediklerin palavra ve ucube.

Sitelerde Paylaş

sevgili direkinci, dediğim gibi sen anlamak isteğini anlıyorsun. iftira atma yeter, seni bişeye inandırmaya çalışmıyorum. nasılsa sana göre bizim verdiğimiz her örnek sana ucube geliyor. gel bide burdan oraya bak.

sana nasıl anlamsız geliyor, boş ve saçma geliyor aynı şekilde sizin söyledikleriniz bize öyle geliyor. eğer birbirimize ucube, salak, düşüncesiz ....... v.s. diyeceksek bunu sonu yok. bir biriyle kavga eden çocuklar gibi. biri ötekine salak der, öteki ona sensin salak der, öteki tekrar salak der...............

senin söylediklerin palavra ve ucube.

Sevgili bittigitti her dindar gibi sen de tartışmayı, hakaret ve küfür tarafına taşıdığının bilmem farkında mısın? Boşsöz, palavra, masal gibi nitelemeler küfür değil. Yerli yerine oturmuş nitelemelerdir. İnandıklarınız ancak böyle ifade edilebilir. İtiraz ediyorsan bir masal örneği ver ve bunu sizin inançlarınızla karşılaştır. Göreceksin ki arada bir fark yok. Masallar nasıl uyduruluyorsa sizin ininçlarınız da aynen öyle uyduruluyor. Masallar kanıt ihtiyacı duymaz. Çelişki aranmaz. Masal deyip geçilir, çoğu kez, güzel bir anafikri varsa zekle dinlenir. Hepsi bu.

Sizler zevkle dinliyorsunuz. Kanıt veya çelişki aramadan.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili bittigitti her dindar gibi sen de tartışmayı, hakaret ve küfür tarafına taşıdığının bilmem farkında mısın? Boşsöz, palavra, masal gibi nitelemeler küfür değil. Yerli yerine oturmuş nitelemelerdir. İnandıklarınız ancak böyle ifade edilebilir. İtiraz ediyorsan bir masal örneği ver ve bunu sizin inançlarınızla karşılaştır. Göreceksin ki arada bir fark yok. Masallar nasıl uyduruluyorsa sizin ininçlarınız da aynen öyle uyduruluyor. Masallar kanıt ihtiyacı duymaz. Çelişki aranmaz. Masal deyip geçilir, çoğu kez, güzel bir anafikri varsa zekle dinlenir. Hepsi bu.

Sizler zevkle dinliyorsunuz. Kanıt veya çelişki aramadan.

Sevgiler.

benim iddiam, bir birimizle tartışarak, kimse fikrini değiştirmez. Belki tartışmaya girmeyip izleyen kişiler etkilene bilir. Bana desen ki; öyle bir örnek ver ben inanayım, herkes inansın. ben öyle bir örnek veya açıklama bilmiyorum. zaten olsaydı onu Hz. peygamber söylerdi herkes müslüman olurdu. Ama şunuda iyi biliyorum ki ; seninde öyle bir örneğin yok. söyleyince herkes ateist olsun. Bana göre gördüğüm herşey Allah ın varlığını ispatlıyor. sana görede yokluğunu ispatlıyor sanırım. inan sana din masal nasıl masal geliyorsa, evrimde bana aynen öyle. diyorsunuz ya insanlara hükmetmek için masal uydurulmuş. bende evrim için onları düşünüyorum. din olgusunu yok edip, insanları bireysel ve hiç bir ortak noktası olmayan, sadece rahatını düşünen organizmalar haline dönüştürüp, daha kolay hükmetmek. istediğin kadar inananları masallara inanmakla suçla. biliyosun bize göre sizin gözleriniz kör, kulaklarınız sağır ve kalbiniz mühürlü....

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...