Jump to content

Materyalizm insana ne vaadeder?

Recommended Posts

Ya ben bir Ateistimm Ama Ne Komünizmden anlarım ne de Meteryalizm ya da materyalizm her ne haltsa ondan.. 

La İlahe La Allah demek için meteryalizm i kavrayacak kadar süper zekaya mı sahip olmak lazım ben bunu anlayamadım.. 

İşte Allah bildiğin karıları seks objesi düşünen leblebi gibi karı dağıtan bir Allah...

Ortada bu Allah olunca ne meteryalizm ne de komünizm e gerek yok bu zımbırtının zımbırtı olduğunu kavramak için.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Devamını getiremedim değil. Ben diyeceğimi dedim o başlıkta, sense zaten cevapladığım şeyleri sanki hiç cevaplamamışım gibi tekrar ettin. Ben de o saatten sonra devam etmenin gereği olmadığına kanaat getirerek bıraktım. Malum, bu konularda bir takıntın var.

Hahahahaha sen hala sözlerinin arkasındasın demek! Ben de o kadar yanıt ve bilimsel bilgiden sonra, saçmaladığının idrakine varmıştırda utancından cevap veremiyor diyordum. Malum sözlerini tekrar alıntılayalımda, bilmeyen arkadaş varsa kimin cevap veremediğini görsün;

Hepimizin gördüğünden farklı bir renk tonu olabilir ağacın ama varlığı tartışmasızdır. Biçime ilişkin algı farkımız içeriğin varlığını sorgulatamaz bize. Ağacın renginin tonu konusunda hiçbir zaman tam emin olamayabilirim ama varlığı tartışma götürmez bir gerçekliktir.

...ikimiz de aynı ağacı algılıyoruz. Nereden biliyorum? Çünkü o kedi de ona tırmanmayı deniyor, ben de. Demek ki ikimiz de algımıza konu olan şeyin en azından dalları olan birşey olduğunun farkındayız.

Bunu burada tarışmaya devam edip arkadaşın konusunu dağıtmak istemem, en iyisi yeni bir başlık açayım. Hatta imzama bile almayı düşünmüyor değilim(:

Dış dünyada, ''gördüğü'' gibi renklerin,sertliğin,şekillerin vs olduğunu zanneden ateist:))))

Kendi çıkarların uğruna olursa farkeder elbette. Benim çıkarlarım uğruna olmalı.

Sevgi senin çıkarların uğruna mı varoldu zannediyorsun. 'sen' dediğin olgunun beyinsel süreçlerde bir kontrolü var mı?

Senin bana yapay bir mutluluk hormonu vererek mutlu etmen ile benim hayat içerisinde insanlarla ilişki kurarak mutlu olmam arasında fark var. Burada ''sahtelik'', mutluluğun hormon ürünü olmasında değil, o hormonun gerçek ilişkilenmeler sonucunda salgılanmasındadır. Ne fark var dediğini duyar gibiyim. Farkı göremiyorsun sanırım. Şşşt, belli etme bari. :)

Bilinçsiz genlerin programladığı ölçüde salınan hormonlarla diğer ''araçları'' sevmek; ''gerçek ilişkilenmeler'' oluyorda, benim yönlendirmelerim ''sahte'' oluyor öylemi?! Mevzuyu ''kontrol edemediğin süreçleri'' gözardı edip; varoluşu gen aktarmak olan ''araçlar'' bazında açıklamaya çalışırsan, fark uydurursun tabiki...

Çünkü bilinç sadece sonuca bakar, sonucu farkeder. Fakat o sonuç elde edilene kadar ki karışık maddi süreçleri bilemez. Bu yüzden sonuçları sebep olarak algılar ve sonuca bakarak sebep üretir.

Bak ne güzel açıklamışsın. Beynimizdeki bilinçsiz gelişen maddi süreçleri hesap edemediğimizden, bilincimize yansıtılan sonuçları sebep olarak algılayıp ''özgür'' bir seçim yaptığımızı zannediyormuşuz. Öyleyse; ha senin kontrol edemediğin beyinsel süreçlerin neyi seveceğini belirlemiş, ha benimkinin etkisi ne farkeder?

Bilinç, bu anlamıyla bir yanılsamadır. Asıl gerçek olan ve bilincimizi önceleyen -senin beğenemediğin- o maddi süreçler ve bunun neticesinde ortaya çıkan duygulanımlardır. Senin akıl yürütmende, sevginin genlerin kopyalanması için beyin tarafından uydurulduğunun bilincinde olan o şey nedir Tyler? Ruh mu? Akıl yürütmende, gizli öncülün olarak ruhu gerçek kabul ediyor ve ruhsal ''gerçekten'' bakarak duyguların maddi oluşumunu ilüzyon gibi görüyorsun. Oysa biz ruhun en büyük ilüzyon olduğunu bildiğimiz için, duygulanımları oluşturan maddi süreçler bize hiç de ilüzyon gibi görünmüyor. Kapiş?

Maddi süreçleri değil, -tıpkı tanımladığın bilinç gibi- ortaya çıkardıkları duyguları birer ilüzyon olarak niteledim. Burada materyalizmin ne vaadettiğini tartışmıyor muyuz? Duyguların materyalist açıklamasına göre konuşuyoruz. Benim bir ''ruhu'' savladığıma nerede rstladın?!

Sevdiğim kişi için canımı feda ederim, çünkü bu duygunun ''sahteliği'' karşısında sığınacak daha gerçek birşeyim yok. Canımı veririm, çünkü kendimi o ''sahte'' duygudan soyutlayamam. Canımı veririm, çünkü o ''sahte'' duygu benim benliğimi oluşturan en büyük şeylerden biri.

Bir insanın, duyguların yanılsama olduğunun farkına varmasını sağlayan beynindeki memetik kompleksleri de benliğini oluşturan parçalarından değil mi?

Bunun bilincinde olupta -mantıklı olarak- bir yanılsama olan hayatta keyfime engel olaracak şeyleri önemsemediğimde ''benliğime'' karşı gelmiş mi olurum? Başkalarının -böyle bir- hayatta kalması için neden acı çekeyim hatta canımı feda edeyim? Asıl bu benliğime hakaret olur!

Artık açık konuşmanın ve kaçak dövüşmeyi bırakmanın vakti gelmedi mi Tyler? Bak sana bir önceki iletimde bir soru sormuştum. Duyguların oluşumunda maddi süreçlerin rolünü duyguların ''sahteliğine'' kanıt gösteriyorsun ya, peki sence duygularımızın ''gerçek'' olması için ne olması gerekiyor? Bunu cevapla önce. Maç biraz da senin yarı sahanda devam etsin. :)

Bunları cevapladım zaten farkında değilsin. Duyguları sahtelikle tanımlarken kullandığım kavramların karşıt anlamlarını biliyorsan, gerçek olması için de nasıl tanımlanması gerektiğini çözebiliyor olman gerekir? Benim hangi tarafta olduğumu zannediyorsun, teist mi? Ben agnostiğim, benim kaleme gol atabileceğini mi zannediyorsun?(:

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölenlerin bilinçlerinin aslında yok olmadıklarına dair elle tutulur bir kanıt yok. Çünkü bilinç elle tutulamaz.

Bizimkisi saf bir UMUTtur. Umutlanmamızı kendimizi kandırmak, inancımızı aptallık olarak tanımlıyorsunuz. Yahu durun bi dakika, niye ki? Niye böyle yapıyorsunuz? Gidip geri mi döndünüz öteki tarafta birşey yok diyebilmek için. Tamam bizden de gidip öteki tarafı görüp dönen olmadı ama, umut bre yahu.

Sitelerde Paylaş

Ya ben bir Ateistimm Ama Ne Komünizmden anlarım ne de Meteryalizm ya da materyalizm her ne haltsa ondan..

La İlahe La Allah demek için meteryalizm i kavrayacak kadar süper zekaya mı sahip olmak lazım ben bunu anlayamadım..

İşte Allah bildiğin karıları seks objesi düşünen leblebi gibi karı dağıtan bir Allah...

Ortada bu Allah olunca ne meteryalizm ne de komünizm e gerek yok bu zımbırtının zımbırtı olduğunu kavramak için.

Ne saçmalıyorsun sen öyle

Hem ateistsin hem kominizmden anlamıyorsun

Hemi de materyalizmden anlamıyorsun

O zaman adama sormazlar mı ne pok yemeğe ateist oldun :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

hiç bir şey vaad etmez, otur çalişta adam ol, insanliğa dair bir şeyler yap der.

gökten bir güç zenginlik vs. indirmez insana,

sadece "ben proteinlerden, ilk canlilara, prokaryotlardan ökaryotlara, tek hücrelilerden çok hücrelilere, ilkel kordalilardan omurgalilari, baliklardan amfibi ve sürüngenleri, sürüngenlerden kuş ve memelileri ve memelilerdende insani ortaya çıkardim"

"şimdi sen ey insan! ey memeli evriminin ürünü, yaşamin tek anlami, doğayi emeğinle ve çalişmanla, üretkenliğin ve işbölümün yoluyla değiştirip kendi hizmetin için kullanabilirsin. bunun için önce dinlerden arin, ve tabiatina yabancilaşma" der.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...