Jump to content

Ateizm Hakkında Genelleme Yapamazsınız !

Recommended Posts

Şimdiye kadar kaç ateistle oturup sırlarınızı paylaştınız ?

Kaç ateistin içini dışını bildiğinizi iddaa edebilirsiniz ?

Sadece bu forumdaki ateistlerden yola çıkarak ateistler şöyledir , ateistler böyle değildir diyebilirmisiniz ?

Ki çoğu ateist kendini ölünceye değin keşfetmeye , kendini değiştirmeye devam ederken ....

Evet arkadaşlar belki çoğu konu , çoğu din , çoğu inanış hakkında genelleme yapabilirsiniz ama ateizm hakkında hiçbir genelleme yapma hakkınız yoktur . Yapamazsınızda . Reel hayatta tanıdığınız ateist sayısı teist sayısını geçse bile bir genelleme yapmanız hata olur . Çünkü ateizm sadece boşluktur . Çoğu kere anlatılmaya çalışıldı fakat herkes bu boşluğu kendi tanımına , bakış açısına göre doldurmaya çalıştı . Şu bilinmelidirki Her boşluk sahibi tarafından doldurulur . Bu boşluğa sahip olan kişi İçini doldurmaya çalışmasada bunun için hiçbir gayret göstermesede bu boşluk bir şekilde dolmaya devam eder .

Peki bu boşluğa neler dolar ?

İçinde yaşadığımız toplumun sahip olduğu değerler , kurallar , yaşam tarzları , kültürleri , alışkanlıkları , aile yaşamı , sosyal ilişkileri , kişilerin birbirlerine olan bağlılıkları , iletişim şekilleri , rutin işleri , okuduğumuz kitaplar , seyrettiğimiz filmler , belgeseller , Örnek aldığımız liderler ve görüşleri , siyasette yaşanan gelişmler , düşünce akımları , baba öğretileri , toplumun tarihi , seks hayatı , aşk hayatı , sahiplenme duygusu , hırs , hedefe ulaşma isteği , merak , çevreye uyum , teknolojik gelişmeler , Elimize geçen paralar , günlük haberler , geçirilen hastalıklar , psikolojik sorunlar , genler , ve daha bir çok sayamadığım etkiler bu boşluğa dolar . Bunların çoğu gündelik hayatımızda maruz kaldığımız etkilerdir . Ve çoğu da kişiliğimizin oluşmasında etkin rol oynar .

Örn : Zengin bir ailede doğan sağlıklı bir çocuğun kendine olan güveniyle , fakir bir ailede doğan sağlıklı br çocuğun kendine olan güveni arasında büyük farklar vardır . Mesela bu konuda bir genelleme yapabiliriz .

Bir diğer örnek ; Hırsızların arasında doğan , büyüyen bir çocuk büyük ihtimalle hırsız olacaktır . Bu konudada bir genelleme yapabiliriz .

Bir başka örnek ; Bir dine mensup ailenin arasında doğup büyüyen bir çocuk büyük ihtimalle o dine mensup bir insan olacak ve böyle kalacaktır . Bunun en güçlü örneğini çevremizde zaten görebiliyoruz . Bu konuda da bir genelleme yapabiliriz .

Peki siz ateist kardeşlerim ; Nasıl ateist olduğunuzu hatırlıyormusunuz ? Bu forumda olan ateistlerin çoğu müslüman ailelerden , toplumlardan gelmiştir bana göre . Şimdi size bir soru sormak istiyorum ? Edindiğiniz ahlak kuralları ne kadar ateist olursanız olun yaşadığınız toplumun ahlak kuralları ile benzerlik göstermiyormu ? Teist olduğunuz zamanlarda , ne kadar zeki olursanız olun maruz kaldığınız bilimsel etkiler olmasaydı , Çevrenizde sizi yönlendiren biri olmasaydı , hanginiz Ateist olurdunuz ? Belki genlerinizden gelen merak duygusu sizi tetikleyecektir fakat etrafınızda bilime ulaşabileceğinizi sağlayacak bir araç olmasaydı ateist olma ihtimaliniz sizce yüzde kaç olurdu ?

Bir çoğunuz ensest ilişkiye , pedofiliye , zoofiliye vb gibi toplumlarda sık görülmeyen davranışlara karşısınız . Bu gibi davranışlarda bulunanları sapık olarak nitelendiriyorsunuz . Şimdi size bir soru sormak istiyorum . Belki fazla cüretkar bir soru olacak ama yinede ark niyetimin olmadığını biliyorsunuzdur umarım . Şimdi soruyorum ; Eğer Hayvanlara cinsel ilişkilerin sık görüldüğü bir toplumun içinde doğmuş büyümüş olsaydınız , zoofiliye ne kadar karşı olurdunuz ?

İşte ateistin sahip olduğu boşluk çevresinde gelişen etkilerle dolar . Bu etkiler kişinin beyin yapısına göre değişimler geçirir kimi zaman , kimi zamanda aynen kalır . Kişilik tamamen değişim göstermez çünkü genlerden gelen kişilik kodları daha baskındır . Ama yine de bazı değişimler görülür . Bu değişimlere maruz kalmak kaçınılmazdır . Bu sürekli ve hızlı değişimler sadece sağlam ateistler için geçerlidir . Çevrenin etkisi ne kadar sık oluşursa bu değişimlerde o kadar değişim gösterebilir .

Ateizm kuralsızlıktır . Boşluktur . Tanımsızdır . İşte bu yüzden teizmin karşılığıdır . Çünkü ateizmin belirli bir tanımı yoktur . onu sadece teist olmayan şeklinde dar bir tanımlayla şekillendirebilirsiniz . Fakat bu şekillendirme dar olduğu kadar anlamsızdır .

Şunu bilinki sayın forum ahalisi ;

Eğer ormanda tek başınıza doğup büyüme şansınız olsaydı ; Diğer hayvanlar gibi yer , yürür , s.çar , onlarla ilişkiyede girer , bilimsel olarak mümkün olsaydı bir aile bile kurardınız .

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Peki siz ateist kardeşlerim ; Nasıl ateist olduğunuzu hatırlıyormusunuz ? Bu forumda olan ateistlerin çoğu müslüman ailelerden , toplumlardan gelmiştir bana göre . Şimdi size bir soru sormak istiyorum ? Edindiğiniz ahlak kuralları ne kadar ateist olursanız olun yaşadığınız toplumun ahlak kuralları ile benzerlik göstermiyormu ? Teist olduğunuz zamanlarda , ne kadar zeki olursanız olun maruz kaldığınız bilimsel etkiler olmasaydı , Çevrenizde sizi yönlendiren biri olmasaydı , hanginiz Ateist olurdunuz ? Belki genlerinizden gelen merak duygusu sizi tetikleyecektir fakat etrafınızda bilime ulaşabileceğinizi sağlayacak bir araç olmasaydı ateist olma ihtimaliniz sizce yüzde kaç olurdu ?

Bir çoğunuz ensest ilişkiye , pedofiliye , zoofiliye vb gibi toplumlarda sık görülmeyen davranışlara karşısınız . Bu gibi davranışlarda bulunanları sapık olarak nitelendiriyorsunuz . Şimdi size bir soru sormak istiyorum . Belki fazla cüretkar bir soru olacak ama yinede ark niyetimin olmadığını biliyorsunuzdur umarım . Şimdi soruyorum ; Eğer Hayvanlara cinsel ilişkilerin sık görüldüğü bir toplumun içinde doğmuş büyümüş olsaydınız , zoofiliye ne kadar karşı olurdunuz ?

Müslüman bir aileden geliyorum ama ateist olmamda beni yönlendiren şey birisi veya bilime olan merakım değildi. Toplumun kurallarına ve insanların genel kabul gördükleri şeylere küçüklüğümden beri hep karşı çıkıyordum, netice ateist oldum ve bu benim için sadece başlangıçtı. Sonrada hiçbir toplum ve ahlak kuralını kabul etmediğim için anarşist oldum.

Ateistler hakkında genelleme yapılamaz demişsiniz, bence bu yaptığınızda bir tür genellemedir. Ama haksızda sayılmazsınız, beklide şu tanım daha uygun olur. “Toplumda dini sorgulayıp onun yalan olduğunu fark eden insan ne kadar azsa, dinsizlerin içindede kültürü sorgulayan kişilerde o kadar azdır.”

Bireyin yetiştiği toplumsal yapı kişiliğin gelişimine bir biçim verir. Bir tek şeyi sorgulayıp(din) diğerlerini görmezden gelmek yeterli değildir, o kişi sadece ateist olarak kabul edilir ve yinede topluma dahildir.

Eğer kişi tüm kuralları ve yaşadığı her şeyi sorguluyorsa tüm bunlardan ayrılır.

Tabi bunu mükemmel bir şeymiş gibi söylemiyorum, yapayalnız kalırsınız ve kendinizi kandıramadığınız için ölene dek çırpınırsınız.

Sitelerde Paylaş

Müslüman bir aileden geliyorum ama ateist olmamda beni yönlendiren şey birisi veya bilime olan merakım değildi. Toplumun kurallarına ve insanların genel kabul gördükleri şeylere küçüklüğümden beri hep karşı çıkıyordum, netice ateist oldum ve bu benim için sadece başlangıçtı. Sonrada hiçbir toplum ve ahlak kuralını kabul etmediğim için anarşist oldum.

Ateistler hakkında genelleme yapılamaz demişsiniz, bence bu yaptığınızda bir tür genellemedir. Ama haksızda sayılmazsınız, beklide şu tanım daha uygun olur.“Toplumda dini sorgulayıp onun yalan olduğunu fark eden insan ne kadar azsa, dinsizlerin içindede kültürü sorgulayan kişilerde o kadar azdır.”

Bireyin yetiştiği toplumsal yapı kişiliğin gelişimine bir biçim verir. Bir tek şeyi sorgulayıp(din) diğerlerini görmezden gelmek yeterli değildir, o kişi sadece ateist olarak kabul edilir ve yinede topluma dahildir.

Eğer kişi tüm kuralları ve yaşadığı her şeyi sorguluyorsa tüm bunlardan ayrılır.

Tabi bunu mükemmel bir şeymiş gibi söylemiyorum, yapayalnız kalırsınız ve kendinizi kandıramadığınız için ölene dek çırpınırsınız.

Ateistler hakkında genelleme yapılamaz cümlesinde ne tür bir genelleme bulduğunuz anlamış değilim fakat yukarıda koyulaştırdığım cümleniz bir yerde doğrudur . Zaten benim anlatmak istediğim ateizm bir ikişey değil . Bir tanım bile değil . Önemli olan şey herşeyi sorgulamak değil . Bu sorguları ne derecede değerlendirip değerlendirmemektir . Çoğu şeyi sorgularsınız ateist olduğunuz zaman . Fakat bu sorgulama yine sizin içinde yaşadığınız toplumun anlayışıyla sınırlı kalır . Yani herşey size göre ne kadar şeydir o da belli bir sınırlamayla kalır . İşte ateizm bunların hepsine müsade eder . Sorguladıklarınız sizinle alakalıdır ve başka kimseyi bağlamaz . Siz sırf ateist olduğunuz için belirli şeyleri sorguluyorsanız bu şeyler başka bir ortamda yaşayan ateist için saçma sorgulamalar olarak görülebilir .

Sitelerde Paylaş

Ateist mücahitler de türemeye başladı.

Yapabilir... Kime ne? Sana ne?

Öyle kabadayı gibi gelip bir iki kelimeyle kendini ifade etmen zor olur . Sen bir anlat bakalım kim yapabilir ? Nasıl yapabilir ?

Veya onu bırakta sen söyle bakalım ateizm ne demektir ?

Sitelerde Paylaş

Bu yazıdaki amaç tam olarak nedir? Ateistlere bir eleştiri midir? Ateistlere yönelttiği bir sorusu ya da bir merakı varmıdır? Anlamadığım için soruyorum.

Hayır köle bu yazı ateistlere eleştiri amaçlı yazılmamıştır . Benimde bir ateist olduğumu biliyorsundur umarım . Sadece çoğu teistler ateistler hakkında bazı genellemeler yapmakta ve ne yazıkki bizden bazılarıda buna alet olmaktadırlar . Anlatmak istediğim şey ateizmi çoğu kişinin kafasına göre tanımlandırdığı ve bu tanımlamalrın da yanlış olduğudur . Ateizmin bir tanımının , şeklinin , kuralının olmadığını anlatmak istedim . Ateizmi bir kalıba sokmak istiyorlar fakat yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar . İşin acı tarafı bu kalıba sokma işlemlerini bizden bazıları da yapmakta ve zaten ateizme karşı bilgisi olmayan ve ön yargıyla yaklaşan teistleri ateizm konusunda dahada fazla çelişkiye düşürmekteler .

Sitelerde Paylaş

Beni de en çok teistlerin içinden değil ama ateistlerin içinden belli kalıba sokmak isteyenler rahatsız ediyor. Ateist olmak ufak ama önemli bir kapıdan geçmek demektir, bunun sonrası ise meçhul. Bu yüzden her ateistin sadece bireysel olarak konuşması gerekir,ateistler adına değil ve başta sorduğun sorudan yani " kaç ateistin sırlarını biliyorsunuz " gibi bir sorudan yola çıkarsam, her ateistin kendi sırlarını korkusuzca dökebilmesi gerekir. Bu isteğimin de bu forumda sadece bir hayalden ibaret olduğunu gördüm.

tarihinde köle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm kuralsızlıktır . Boşluktur . Tanımsızdır . İşte bu yüzden teizmin karşılığıdır . Çünkü ateizmin belirli bir tanımı yoktur . onu sadece teist olmayan şeklinde dar bir tanımlayla şekillendirebilirsiniz . Fakat bu şekillendirme dar olduğu kadar anlamsızdır .

Aslında bu tanım dar değil oldukça geniştir. Kapsamına bakarak değerlendirmek lazım.

Bir tanım ne kadar az madde, özellik, kıstas vb içeriyorsa okadar genel bir kapsama sahip olur.

''Ateist'' in tanımı ''tanrıların varlığına inanmayan'' şeklinde yapıldığında bu ''tanrını varlığına inanmayan, ahlaklı, onurlu, siyah gözlü, atletik insan'' tanımından daha geniş bir insan kitlesini kapsar.

Geniş olmak zorunda zaten, ateizm tanımı daraltıcı kurallara sahip olduğunda dinlere benzer.Bu çelişkili olur ve biz bunu istemeyiz zaten.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu tanım dar değil oldukça geniştir. Kapsamına bakarak değerlendirmek lazım.

Bir tanım ne kadar az madde, özellik, kıstas vb içeriyorsa okadar genel bir kapsama sahip olur.

''Ateist'' in tanımı ''tanrıların varlığına inanmayan'' şeklinde yapıldığında bu ''tanrını varlığına inanmayan, ahlaklı, onurlu, siyah gözlü, atletik insan'' tanımından daha geniş bir insan kitlesini kapsar.

Geniş olmak zorunda zaten, ateizm tanımı daraltıcı kurallara sahip olduğunda dinlere benzer.Bu çelişkili olur ve biz bunu istemeyiz zaten.

Elbette ateizm ganiş bir kavramdır . Bizde bunu söylüyoruz zaten . Benim o dar bir tanımlama olarak kastettiğim şey aslında zaten şu idi . Teist olmayan ama her şey olabilen anlamında değil , teist olmayan yani sadece tanrıya inanmayan şeklinde bir tanımlamaydı . Ama olay sadece tanrıya inanmamak değil . Bizim olayımızın ucunu kestirmek mümkün değil . Dünayada olup olabilecek herşey ateizmin içine girebilir . Bir boşluk ne kadar genişse ve sınırlandırılamazsa ateizmde öyle . Bu ateizm teriminin kullanılması bile yanlış aslında ama ne yazıkki toplum şartları bu terimin kullanılmasını gerektiriyor .

Sitelerde Paylaş

Everest bir ateist sence neyi başarmıştır, ya da başardığını zannetmektedir. Ya da bu bir başarı bile değil midir?

Tanrı nedir ve kafadan tanrıyı atmak ne anlama gelmektedir? Sence bir ateist o sınırlandırılamayan ve ucu açık olan yolda nereye yürümeli nereye ulaşmalıdır?

Sitelerde Paylaş

Everest bir ateist sence neyi başarmıştır, ya da başardığını zannetmektedir. Ya da bu bir başarı bile değil midir?

Tanrı nedir ve kafadan tanrıyı atmak ne anlama gelmektedir? Sence bir ateist o sınırlandırılamayan ve ucu açık olan yolda nereye yürümeli nereye ulaşmalıdır?

Bir ateist genel olarak hiçbirşeyi başarmamıştır ama bireysel olarak birşeyler başarabilir . Amacı olan her birey başarı sağlayabilir .

Belki çoğu ateist asıl doğruyu bulduğunu başardığını zannetmektedir ama asıl doğruyu bulmak imkansızdır . Çünkü doğrunun doğruluğu görecelidir .

Bir şeyi başarmak için amaç olmalı ve o amaca ulaşılması lazımdır ki Bir ateistin en büyük amacı çoğu zaman teisti ateist yapmaktır ve buda sağlandığı zaman bir başarı olabilir .

Tanrı saplantılı bir düşüncedir . Sökülüp atılması zordur çünkü insan beyni genel olarak gelişimini tam olarak sağlayamamıştır . Bu gelişimin tam olarak sağlanamamsının nedeni ise insanın bireysel düşüncesini sağlamaktan çok toplumsal düşüncelere yönelmesinden ibarettir .

Tanrıyı kafadan atmak insanın asıl o zaman tam insan olması diğer hayvan türlerinden ayrılmasını sağlayacaktır . Bu ayrılma daha çok felsefik gelişimle mümkün olabilir . Bireysel düşünce en güçlü düşünce sistemidir . Topluma uyum ise bambaşka bişeydir ve bu yönüyle ayrılmalıdır . Yani insan sırf bireysel düşünüyor diye kendini toplumdan soyutlayacak değildir . Ama kendi doğrularını kendine göre uygulayan ve bir başka birey üzerinde etkisi olamayacak biçimde oluşanm bireysel düşünceler insanı insan yapan değrleri ortaya çıkarır .

Son sorun ise başlıkla olabildiğince çelişkili . Sınırlandırılamıyan ve ucu açık olan bir yolun bir çok yönü olabilir . Sınırlandırılamayan bir yola yön tayin ederseniz o yolu sınırlandırmış olursunuz . Üstelik o yolun ucu olabildiğince açıktır çünkü dünyada yaşam devam ettiği sürece insan ırkı belirli yönlere doğru yürümeye devam edecektir . Belki söz konusu bir yol bile yoktur . Uzaya bırakılan bir cisimi düşününüz . Çekim kuvvetinin en fazla olduğu yere doğru sürüklenecektir . Dünyadaki tek fark Bu çekim kuvvetinin bir değil birden fazla kişiyi aynı anda etkileyebilmesidir .

Sitelerde Paylaş

Ne diyimki sana... Daha ateizmin a sından haberin yok.

Mantık ın bi konusu vardı. Forumda ateizmi tanımlayan en güzel konu.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=109&view=findpost&p=1189&hl=&fromsearch=1

Ayrıca boşluk dediğin de başka konulara giriyor. Ateizm boşluk değildir. Bilmeden yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ne diyimki sana... Daha ateizmin a sından haberin yok.

Mantık ın bi konusu vardı. Forumda ateizmi tanımlayan en güzel konu.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=109&view=findpost&p=1189&hl=&fromsearch=1

Ayrıca boşluk dediğin de başka konulara giriyor. Ateizm boşluk değildir. Bilmeden yazıyorsun.

E biliyorsan yaz de görelim . Buraya geldiğinen beri ahkam kesmekten başka bi işe yaramıyosun arakadaşım . Hatta sen en iyisi bana bişi deme . Kendi içinde bir özeleştiri yap bence . Kendie göre fikirlerin başkadır orası beni ilgilendirmez . Aslında baştada senin gibilerden bahsettim . Sen başkasının düşüncelerini alıp buraya bana cevap olarak yapıştıracağına kendi fikirlerini konuştur . Yok kıt fikirlerin varsa hiç girişme bu işe .

Sitelerde Paylaş

E biliyorsan yaz de görelim . Buraya geldiğinen beri ahkam kesmekten başka bi işe yaramıyosun arakadaşım . Hatta sen en iyisi bana bişi deme . Kendi içinde bir özeleştiri yap bence . Kendie göre fikirlerin başkadır orası beni ilgilendirmez . Aslında baştada senin gibilerden bahsettim . Sen başkasının düşüncelerini alıp buraya bana cevap olarak yapıştıracağına kendi fikirlerini konuştur . Yok kıt fikirlerin varsa hiç girişme bu işe .

Peki usta sen tanımsız ateist ol. Hem de ateizm tanımsız olduğundan dolayı teizmin karşılığı olsun.

everest, on 01 January 2010 - 03:53 PM, said:

Sitelerde Paylaş

Ateizm Güçsüz ve Zayıftır.Biz Musevi'ler Ateizm'i Parmağımızda oynatıyoruz,Ateist'lerde kendilerini aydınlanmış sanıyor.Bütün Ateist Filozoflarınız bizim Ajanımız haberiniz yok.Yehova Hükmedecek kaçarınız yok.

tarihinde Siyonizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm Güçsüz ve Zayıftır.Biz Musevi'ler Ateizm'i Parmağımızda oynatıyoruz,Ateist'lerde kendilerini aydınlanmış sanıyor.Bütün Ateist Filozoflarınız bizim Ajanımız haberiniz yok.Yehova Hükmedecek kaçarınız yok.

Hiç Yahudi dindarlarla müslüman dindarların kıyafet ve davranışlarını karşılaştırma fırsatınız oldu mu?.. Aslında birbirlerinden hiçbir farkları yok... Bağnazlık ve durgun beyinleri bile aynı... Neticede Yahudiliğin bir devamı ve Arap pagan adetlerinin Yahudiliğe katılmasından ibaret bir dindir İslamiyet...

Yani belki de Yahudiler tarafından kullanılanlar müslümanlar olmasın... B) Kafalarındaki takkeler bile aynı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...