Jump to content

İNDİRGENEMEZLİK KOMPLEKSİ VE AKILLI TASARIM !

Recommended Posts

cevap vermeye değecek herhangi birşey görmedim yazılarında...

ben birşeyin olamayacağını söylüyorum.Ve sürekli ısrarla konu dağılsın diye değindiğiniz "Allah" ismini hiç anmadım ..

siz de olacağını söylüyorsunuz.

siz bana dayanamıyorsunuz ben de size ...hacı zaten bunların şu an bilnmediği söylüyor..sizde götünüzden uyduruyorsunuz..

ben sizi muhattab almıyorum kütfen yazışmayalım...

aramızad fark görmüyorum.sizde haddinizi bilin bana yazmayın.

o kadar kolay deil kardeşim, öyle kaçmak. Allah ismini konu dağılmasın diye anmadın mı? allah ismini anmamanın nedeni o ismi andığın takdirce hiçbir kayda değer bilgi veremeyecek olman.konunun dağılmaması değil! bak ne yazmışsın:

neyi cevapladın anlamadım.

sivrisinek?

ağ atan örümcek?

etçil bitki?

neyi cevapladın??

şimdi karşındaki adama bunların nasıl evrimleştiğini anlatmasını istiyorsun. Amacın onun anlatamadığını gösterip evrim yok diye dalga geçmek değil mi senin?

peki evrim yok. herşeyi allah yarattı.. sen bunu ispat etmek için açıkla bakalım allah nasıl yaratmış bunları

1.allah sivri sineğin borusunu nasıl yarattı bunu detaylı olarak anlat?

2.allah ağ atan örümceği nasıl yarattı?

3.allah etçil bitkiyi nasıl yarattı?

bütün bunlar yaratılırken hangi aşamalardan geçildi ve nasıl düzen kuruldu? bütün bunlara yanıt veremiyorsan sen bir yalancısın. hadi bakalım.

yok öyle oraya buraya saldırarak kendi ideolojini haklı çıkarmak.

en başta bir kedi, köpek, insan tüm memeliler neden aynı şekilde çiftleşmekteler bunun allah tarafından nasıl yaratıldığını açıkla. allah yaratıker, ol derken bu ol lafının allahın neresinden çıktığını ve nelere yol açtığını da açıkla..

senin evrimi karalamak için seçtiğim yol buysa ilkönce sen kendi inancını ispat et, sonra evrimi çürütürüz. nasıl olsa evrim hayal olduğu için çürütmek kolay.ama senin inancın çok sağlam. bütün bunları hemen açıklarsın, bu kadar sağlam bir gerçeği açıklamak kolay olmalı..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 120
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sen şimdi yapay bir deneme yanılma simulasyonusun..

şimdi tek tek sadece 1- 2 yanlış deneme yapıp sonra rastgele doğruyu bul.

bir bitkiden şunu yap bakalım simülasyonla...

ne diyeceksin:Üst tabaka, böceğin ayaklarına bulaşıp tutunma özelliklerini daha fazla azaltan mikroskopik parçacıkları olanlar seçildi mi diyeceksin...hahahhahah

Diyelim ki yaptım, şimdiye kadar dünyada gösterilmemiş bir hünerle basit hareketli canlıların gelişimini simüle etmek yerine bütün doğal şartları bir araya getirdim, serbest bıraktım ve satın alamayacağım kadar büyük bir işlem gücüyle 800 nesilde böcekler yakalayan bitki oluşturdum. Ne olacak? "hahahah" diyip saçma sapan bir başka soru gelecek. Al yapılmışına bak onu çürüt.

Sitelerde Paylaş
o kadar kolay deil kardeşim, öyle kaçmak. Allah ismini konu dağılmasın diye anmadın mı? allah ismini anmamanın nedeni o ismi andığın takdirce hiçbir kayda değer bilgi veremeyecek olman.konunun dağılmaması değil! bak ne yazmışsın:

şimdi karşındaki adama bunların nasıl evrimleştiğini anlatmasını istiyorsun. Amacın onun anlatamadığını gösterip evrim yok diye dalga geçmek değil mi senin?

peki evrim yok. herşeyi allah yarattı.. sen bunu ispat etmek için açıkla bakalım allah nasıl yaratmış bunları

1.allah sivri sineğin borusunu nasıl yarattı bunu detaylı olarak anlat?

2.allah ağ atan örümceği nasıl yarattı?

3.allah etçil bitkiyi nasıl yarattı?

bütün bunlar yaratılırken hangi aşamalardan geçildi ve nasıl düzen kuruldu? bütün bunlara yanıt veremiyorsan sen bir yalancısın. hadi bakalım.

yok öyle oraya buraya saldırarak kendi ideolojini haklı çıkarmak.

en başta bir kedi, köpek, insan tüm memeliler neden aynı şekilde çiftleşmekteler bunun allah tarafından nasıl yaratıldığını açıkla. allah yaratıker, ol derken bu ol lafının allahın neresinden çıktığını ve nelere yol açtığını da açıkla..

senin evrimi karalamak için seçtiğim yol buysa ilkönce sen kendi inancını ispat et, sonra evrimi çürütürüz. nasıl olsa evrim hayal olduğu için çürütmek kolay.ama senin inancın çok sağlam. bütün bunları hemen açıklarsın, bu kadar sağlam bir gerçeği açıklamak kolay olmalı..

son kez diyorum bana yazma lütfen burada kaçma gibi bir huyum olmadığı zaten anlaşılır.sende bana yazmak zorunda değilsin ..zaten 20 kişi ile tartışıyorum bu konuları. 21 olmayıversin

1 .hala allah tan bahsediyorsun hemde ısrarla.hemde tartışmanın içine beni çekmek istercesine ..anlamadım ...birden peki anlat bakalım Allahı diyorsun bana burada....

2.ben allahtan değil bilinçten bahsediyorum :sonra o bilincin kaynağı konusuna devam ederiz.sen belki Allahı bulursun ben belki başka birşeyi...ama bilinçten kaçamazsın.

Sitelerde Paylaş
Diyelim ki yaptım, şimdiye kadar dünyada gösterilmemiş bir hünerle basit hareketli canlıların gelişimini simüle etmek yerine bütün doğal şartları bir araya getirdim, serbest bıraktım ve satın alamayacağım kadar büyük bir işlem gücüyle 800 nesilde böcekler yakalayan bitki oluşturdum. Ne olacak? "hahahah" diyip saçma sapan bir başka soru gelecek. Al yapılmışına bak onu çürüt.

sen yapmak için ilk cümleni kur sonra ben bana ters gelen ve aklıma takılan soruları sormak isterim...

soru bu yasak mı yani...hemen anlıyoamıyorum ben soru soracağım...

Sitelerde Paylaş
bütün bunlara yanıt veremiyorsan sen bir yalancısın. hadi bakalım.

ben bunu demedim. benim düşünce yapım bu olsa zaten konu çoktan kapanmıştı .çünkü bilmediğinizi zaten siz söylemeden biliyordum.

çok önemli :::peki ben neyi diyorum iddam ne ?.anladın mı beni ?

yok. konuş ezbere sen

Sitelerde Paylaş
sen yapmak için ilk cümleni kur sonra ben bana ters gelen ve aklıma takılan soruları sormak isterim...

soru bu yasak mı yani...hemen anlıyoamıyorum ben soru soracağım...

Ne vakit kaybediyorum ki.

Büyük ağaçların kökleriyle topraktaki besinleri çektiği, bol yağmur alan bir çevre. Yağmur suyunu depolayan bir yeri olan bitki mi daha kolay yaşar olmayan mı?

Peki olanlardan haznesi geniş olanlar mı daha iyi yaşar olmayan mı?

Böceğin haznesinin içine düşmesi daha muhtemel olan mı yaşar olmayan mı?

Bitkiler zaten protein özümseyebiliyor. Gübreleme bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntem.

Çoğu bitki değişik böceklerle simbiyoz içinde yaşıyor. Çiftleşmelerini bu böcekler sağlıyor.

Hatta böcek gelip polenleme yaptığı için polenlemeye uygun değişiklik geçiren bitkiler hayatta kalımı daha iyi beceriyor.

Böceğin varlığına göre geçirilen değişikliklere örnekler bunlar ve yağmur ormanları böcek dolu.

Sitelerde Paylaş

Kusur, Kusursuzluk ve Ahsen-i Takvim sırrı... Bunlar biribiri ile karıştırılıyor..

İnsan kusurludur, acizdir.. İstemek kusurdur, uyumak kusurdur, acıkmak kusurdur... Evet insan mutlak acizdir çünki Mahluktur..

Kusursuz olan Kanunlardır.. Öylesine kusursuzdur ki; Kainattaki herşey bu Alim ve Kadir olan zaatın ilim ve kudretine boyun eğmiştir.. Tesadüfe asla ama asla yer yoktur.. Hiç bir şey o kanunların dışına çıkmaz ve çıkamaz...

Ahseni Takvim ise; Yaradılan herşey'in kendi ruhuna nispet ile en mükemmel şekilde yaradılmasıdır... Yan insandan daha mükemmel bir insan, Kartal dan daha mükemmel bir Kartal yada Elmadan daha mükemmel bir Elma bu dünyada yoktur ve tasarlayamazsınız.. Yapmak zaten imkansız ama insan bunu tasarlayamaz bile...

Sitelerde Paylaş

sivrisinek?

ağ atan örümcek?

etçil bitki?

neyi cevapladın??

Bizi aydınlatmak için verecek bir yanıtınız varmı?

Sitelerde Paylaş
Elmadan daha mükemmel bir Elma bu dünyada yoktur ve tasarlayamazsınız.. Yapmak zaten imkansız ama insan bunu tasarlayamaz bile...

Pardon birşey daha ekleyeceğim, elma ağacı yüzyıllardır insanlar tarafından seçilerek çoğaltılıyor.

Günümüzde gördüğünüz elmaların iriliği, rengi ve değişik lezzetleri bundan ötürüdür.

Neyse buyurun devam edin

Sitelerde Paylaş

haci;

sayın meslektaşım,İNDİRGENEMEZLİK KOMPLEKSİ VE AKILLI TASARIM yanılgısını-bence de Michael Behe’nin bilinçli çarpıtması-ele alıp yanlışlığını, kanıtlarla beraber gösterip, bizi bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim.

SAYGILARIMLA!!

Sitelerde Paylaş
Kusur, Kusursuzluk ve Ahsen-i Takvim sırrı... Bunlar biribiri ile karıştırılıyor..

İnsan kusurludur, acizdir.. İstemek kusurdur, uyumak kusurdur, acıkmak kusurdur... Evet insan mutlak acizdir çünki Mahluktur..

Kusursuz olan Kanunlardır.. Öylesine kusursuzdur ki; Kainattaki herşey bu Alim ve Kadir olan zaatın ilim ve kudretine boyun eğmiştir.. Tesadüfe asla ama asla yer yoktur.. Hiç bir şey o kanunların dışına çıkmaz ve çıkamaz...

Ahseni Takvim ise; Yaradılan herşey'in kendi ruhuna nispet ile en mükemmel şekilde yaradılmasıdır... Yan insandan daha mükemmel bir insan, Kartal dan daha mükemmel bir Kartal yada Elmadan daha mükemmel bir Elma bu dünyada yoktur ve tasarlayamazsınız.. Yapmak zaten imkansız ama insan bunu tasarlayamaz bile...

doğru.

madem tasarım var akılsız tasarım var derken kusursuz olmalı ki akıllı olsun diyorlardı..

bizde:kullandığımız pc lerin bile birçok kusuru vardır.

kusuru olunca AKILSIZ tasarlanmışmı oldu. hayır.eeeeee

eeeee?

eeeee? dedik.ses çıkmadı

ki bu onların akıllı tasarıma verdiği cevaptı..ne çabuk çürümüştü.

ama oralara kadar gitmeye gerek yokmuş evet.

neye ihtiyacın var:enerjiye,besine . al sana zayıflık ..bitti.

Sitelerde Paylaş
Ne vakit kaybediyorum ki.

Büyük ağaçların kökleriyle topraktaki besinleri çektiği, bol yağmur alan bir çevre. Yağmur suyunu depolayan bir yeri olan bitki mi daha kolay yaşar olmayan mı?

Peki olanlardan haznesi geniş olanlar mı daha iyi yaşar olmayan mı?

Böceğin haznesinin içine düşmesi daha muhtemel olan mı yaşar olmayan mı?

Bitkiler zaten protein özümseyebiliyor. Gübreleme bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntem.

Çoğu bitki değişik böceklerle simbiyoz içinde yaşıyor. Çiftleşmelerini bu böcekler sağlıyor.

Hatta böcek gelip polenleme yaptığı için polenlemeye uygun değişiklik geçiren bitkiler hayatta kalımı daha iyi beceriyor.

Böceğin varlığına göre geçirilen değişikliklere örnekler bunlar ve yağmur ormanları böcek dolu.

ilerledinmi bilmiyorum.

özet geçeyim;

elimizde böcek su ve ağaç var eeee?

Sitelerde Paylaş

sivrisinek?

ağ atan örümcek?

etçil bitki?

neyi cevapladın??

Verecek bir yanıtınız varmı?

Sitelerde Paylaş
doğru.

madem tasarım var akılsız tasarım var derken kusursuz olmalı ki akıllı olsun diyorlardı..

bizde:kullandığımız pc lerin bile birçok kusuru vardır.

kusuru olunca AKILSIZ tasarlanmışmı oldu. hayır.eeeeee

eeeee?

eeeee? dedik.ses çıkmadı

ki bu onların akıllı tasarıma verdiği cevaptı..ne çabuk çürümüştü.

ama oralara kadar gitmeye gerek yokmuş evet.

neye ihtiyacın var:enerjiye,besine . al sana zayıflık ..bitti.

KANIMCA METAFİZİK İLE FİZİĞİ KARIŞTIRIYORSUNUZ!!!

Sitelerde Paylaş

Ben forumdaki akıllı tasarımcılara bir soru sormak istiyorum.

Eğer canlılığın ve canlıların akıllı olduğu iddia edilen bir özne tarafından tasarlandığını iddia ediyorsanız; balinanın pazu, ön kol, bilek ve parmak kemikleri konusunda bu tasarımcı öznenin kafasından geçen şeyin ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Ya da arka ayakların varolduğuna dair izler tasarımcının gözünde ne gibi bir anlam taşımaktadır? Tasarımcı akışkan dinamiğinden haberdar olabilecek kapasitedeyse bu hayvanlara suyun içerisinde aynı performansı gösterebilecekleri bir yapıyı kemiklerden tasarruf ederek de tasarlayabilirdi sanıyorum. Benim gibi bir zavallı yapabiliyorsa, oturup kainattaki bütün canlıları tek tek tasarlayacak kadar özgüven sahibi bir varlık âlâsını yapabilmeliydi.

Sitelerde Paylaş
Ben forumdaki akıllı tasarımcılara bir soru sormak istiyorum.

Eğer canlılığın ve canlıların akıllı olduğu iddia edilen bir özne tarafından tasarlandığını iddia ediyorsanız; balinanın pazu, ön kol, bilek ve parmak kemikleri konusunda bu tasarımcı öznenin kafasından geçen şeyin ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Ya da arka ayakların varolduğuna dair izler tasarımcının gözünde ne gibi bir anlam taşımaktadır? Tasarımcı akışkan dinamiğinden haberdar olabilecek kapasitedeyse bu hayvanlara suyun içerisinde aynı performansı gösterebilecekleri bir yapıyı kemiklerden tasarruf ederek de tasarlayabilirdi sanıyorum. Benim gibi bir zavallı yapabiliyorsa, oturup kainattaki bütün canlıları tek tek tasarlayacak kadar özgüven sahibi bir varlık âlâsını yapabilmeliydi.

Akıllı tasarım = Kusursuz tasarım demek değildir... Öncelikle bunu öğrenmeli ve alışmalısınız...

Şayet balinalar, bahsettiğiniz özelliklerde tasarlansa idi bu seferde başka bir kulp bulacaktınız...

Siz size göre doğadaki en kusursuz şeyi söyleyin ben size bin tane kusurunu bulayım... ;)

Sitelerde Paylaş
Akıllı tasarım = Kusursuz tasarım demek değildir... Öncelikle bunu öğrenmeli ve alışmalısınız...

Şayet balinalar, bahsettiğiniz özelliklerde tasarlansa idi bu seferde başka bir kulp bulacaktınız...

Siz size göre doğadaki en kusursuz şeyi söyleyin ben size bin tane kusurunu bulayım... ;)

Öyleyse tasarımcının ne kadar akıllı olduğunun ölçütü nedir? Ben zaten tasarımcı kusur işleyemez demiyorum. Tasarımcı özne olarak tanrıya işaret edenler genellikle akıllı tasarımcıların kendileridir. Tanrı kavramını kusurlu olarak nitelemek de pek alışılagelmiş bir durum değil.

Evolüsyon bize balinanın beş parmaklı ve çok parçalı ön üyelerinin açıklamasını tatmin edici bir biçimde yapabiliyor. Peki akıllı tasarım teorisi(bilim camiasında hipotez olarak dahi kabul edilmez ya...) ile yola çıktığımızda balinanın anatomisini "tasarımcının dikkati dağınıkken yaptığı bir hata" olarak mı açıklayacağız? Peki ya bunun neresi rasyonel bir değer taşır?

Sitelerde Paylaş

Yazı baştan aşağıya mantıksızlıklar, saçmalıklar ve bilgisizliklerle dolu. Daha önceleri tartıştığım için Hacı’nın bu konuda son derece bilgisiz ve ön yargılı olduğunu biliyorum. O yüzden önemli bulduğum çarpıtmalara değinmek istiyorum.

Konu ile ilgilenen hemen her bilim adamı Behe’nin bu sözde buluşunu reddetmişlerdir.

Böyle bir şey yok. Steve listesinin karşısında tasarımı destekleyen içerisinde biyolog, zoolog, moleküler fizikçi, fizikçi ve kimyacı olan bir sürü bilim adamı vardır.

Dembski’nin bu tanımına göre irili ufaklı, son derece kompleks olabilen şekillere sahip taşlar arasında yer alan dört köşe bir kiremitin yapısının çok daha basit olmasına rağmen, bir tasarımcının eseri olması paradoksunu açıklamak mümkün değildir.

Dembski’yi muhtemelen okumamış, okusa bile anlayamamış veya anlamak istemeyen biri ancak bu cümleleri kullanır. Tabi okumadığınız için, daha doğrusu okumaya cesaret edemediğiniz için bilgi sahibi de olamıyorsunuz doğal olarak. Dembski'yi Miller'dan ancak bu kadar objektif öğrenebilirdiniz. Belkide sizler Darwin'in Türlerin Kökeni'ni bile okumamışsınızdır, bu kuvvetle muhtemel. Neden okuyasınız ki? Hazır Darwin savunucuları dururken köhneleşmiş yanlışlarla dolu eski kitabı okumakla vakit kaybetmemke gerek değil mi?

Eğer indirgenemezlik geçekten bir tasarım ise, çok kötü bir tasarımdır. Buna akıllı tasarım denemez. Akılsız tasarım daha uygun bir terimdir. Eğer küçük bir kısmı zedelendiği zaman koca bir sistem hiç bir işe yaramıyorsa, ona nasıl olur da akıllı bir tasarımcının eseri diyebilirsiniz?

Sana göre insan tasarımlarının tümü aptalca! Sana göre işlemcisi hasar gören bilgisayar işlevini yitirmemeli, ya da yatak saran, şanzımanı dağılan veya motoru arızalanan araba hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmeli, kanadı kopan uçak düşmemeli aksine uçmaya devam etmeli. Evet, hacı’ya göre insan tasarımlarının hepsi aptalca! Çünkü akıllı tasarım olan bir sistem hayati parçalarından biri diskalifiye olduğunda bile işlevini yitirmemelidir.

Mühendisler bile bir şeyi tasarımlarken, mutlaka bazı yerlerinin bozulacağını bilir ve ona göre önlemler alırlar. Sistemin bazı yerlerinde yedek malzeme kullanırlar. Akıllı bir tasarımcı neden aptalca bir şekilde indirgenemez kompleks yaratıyor? Neden bazı emniyet tedbirleri almıyor?

DNA’da dediğin türden düzenleme mekanizmaları var, demek ki DNA akıllı tasarımmış sana göre!

Neden her öğenin eksiksiz olmasında israr ediyor?

Böyle bir şey yok. Parmak koptuğunda hayati işlev sona ermez, kalp hasar gördüğünde hayati işlev aksar veya sona erer. Kapısı kopan araba yoluna devam edebilir ama motoru bozulan araba yolda kalır, işlevini yitirir. Bu kadar basit ve saçma hatalara düşmek için neden bu kadar çaba harcıyorsunuz anlaşılır değil!

İndirgenemezliğin bazı kazalara karşı ne kadar duyarlı olduğunu biliyoruz. Öyle ise bu yaklaşımın iyi bir dizayn olmadığını da biliyoruz.

Sanki hayatın boyunca kusursuz bir nesne görmüş gibi konuşuyorsun. İnsan dizaynları gibi işte, eksik ve kusurlu, ama sonuçta bir dizayn, yönlendirme var. Gelişi güzellik yok.

Evren, akıllı bir tasarımcının eseri değildir. Akla ve bilince dayanmayan, onlara gereksinim duymayan fizik yasalarının eseridir. Bu durumda onlara her türlü madde gibi harfiyen uyan canlıların tasarımcısı da fizik yasaları olmalıdır.

Hayal kurmaktan vazgeçin. Hücredeki mitokondrinin hücreye enerji üretmesini zorunlu kılacak bir fizik yasası yok. Hangi fizik yasası DNA ile diğer organellerin birlikte çalışmasının gerekliliğini açıklayacak? İpucu vereyim, şayet üzümlü keki, işin fiziğine ve kimyasına inerek açıkladığınız zaman tartışılan bu nesneleri de açıklamış olacaksınız. Bunun imkansız olduğunu nlayacak düzeyde değilsiniz, bu gidişle 20 yıl sonra bile anlayamayacaksınız. Kurumların kabul etmesini bekleyeceksiniz, o günler de uzak değil.

Rexino,

Bilimsel olma iddiasında olan bir teoriden zorunlu çıkarımlar beklemek doğru değil. Doğası gereği bilimsel teoriler zorunlu sonuçlara ulaştırmaz, adı üstünde tümevarım. Aynı yargılarla evrim teorisini yargıladığımızda evrim teorisi de zorunlu sonuçlara ulaştıramayacak.

Sitelerde Paylaş

İndirgenemez karmaşıklıktan ben bunu anlıyorum.

-İlk canlı oluşabilmesi için doğada protein oluşabilmeli.

-Doğada proteini canlılar dışında üreten başka bir mekanizma yok.

Örneğin viruslar basit canlıdır.Çoğalmak için başka canlılara muhtaçtır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...