Jump to content

Albert Camus Atatürk hayranı çıktı.

Recommended Posts

"Ünlü fransız yazar, varoluşçu, absürdist düşünür Albert Camus'un Atatürk hayranı olduğu ortaya çıktı. Henüz ismi dünya çapında duyulmamışken, ünlü fransız gazetesi Le Figaro'da yaptığı söyleşide Atatürk'e hayranlığını gizleyemeyen Camus'un bu söyleşisini sizler için gün yüzüne çıkardık.

İşte Albert Camus'un Atatürk ve Türklerle ilgili yaptığı yorumlar:

Son günlerde yeni bir kitap için çalışmalar yapıyormuşsunuz. Kimlerden ve nelerden ilham alıyorsunuz?

Nelerden ilham aldığımı bilmiyorum. Daha doğrusu ilham aldığımı hissettiğim o zaman, o şeyin ne olduğu ile ilgili fazla kafa yormuyorum. Zaten öyle özel seçenekler de yok. Biliyorum ki insanlar ilham aldığı şeylerin, düşüncelerinin arkasındaki gücün ne olduğunu az çok bilseler, hep onun peşinden koşarlar. Bu da benim gibi bir insana fütursuzca geliyor. Bunun dışında düşüncelerine önem verdiğim en önemli kişilerden birisi Søren Kierkegaard'dır. Ve bunu duyduğunuzda belki şaşıracaksınız ama diğeri Türk lider Atatürk'dür...

Evet gerçekten şaşırtıcı. Bunun özel bir sebebi var mı?

Atatürk'ün getirdiği yenilikleri ağzım açık bir şekilde gençlik yıllarımda seyrettim açıkcası. Varoluşçuluğun en önemli segmentlerinden biri kuşku yok ki insan özgürlüğüdür. Atatürk bu konuda cesur adımlar attı ve başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazdığı Nutuk'un fransızca çevirisini bulamadığım için okuyamamıştım. Geçen Fransada yaşayan bir Türk dostumdan rica ettim, beni kırmadı ve bazı bölümlerini fransızcaya çevirdi. Rahatlıkla hayran kaldığımı söyleyebilirim. Özellikle Milli Mücadele döneminde sergilediği davranışları beni çok etkiledi. Kuşu yok ki kurduğu ülkenin insanları yüzyıllar boyunca barış içinde, özgürlükler içinde yaşayacak."

albert_camusx.jpg

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13dff345.asp?gid=233

Sitelerde Paylaş
  • İleti 116
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Atatürk hayranlarından çok ne var...

Albert Camus'nun Atatürk hayranı olmasında ne var?

Kendisi Cezayir'de yaşayan biri idi.. Cezayir'in kurtuluşu sırasında Atatürk'ün adı çok geçmiş, ilkeleri yakından izlenmiştir.

Ben bunda şaşırılacak bir taraf görmüyorum.

Dünyanın her tarafı Atatürk hayranı doluydu bir zamanlar..

Ne ilginç.. Dünya hala Atatürk'e hayranken, şimdi onun eseri olan TC'ye ihanet eden Türk'lerle dolu dünya..

Sitelerde Paylaş

Kaynak sahte de olsa, hatta Albert Camus Atatürk düşmanı bile olsa, Cezayir'in Fransa'dan ayrılması sırasında cezayirliler arasında Atatürk hayranlığı çok yaygındı. Cezayirin kurtuluş savaşı sırasında TC örneği izlenmiş ve Atatürk'ün başarıları hayranlık uyandırmıştır.

Yani Atatürk hayranları sandığınızdan çok daha fazladır..

Sitelerde Paylaş

Sir,

Verdiğin linkte böyle bir yazı yok. Ve hiçbir yerde böyle bir röportaj yok.

Ya alıntıladığın yeri doğru düzgün belirt ve kanıtla, ya da kendinin uydurduğunu, bunun sana ait bir fantezi olduğunu söyle.

Ondan sonra biz de oturup yazının ve senin hakettiğiniz/edeceğiniz yanıtları verelim. Hiç sakınmayız inan...

Bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Kaynak sahte de olsa, hatta Albert Camus Atatürk düşmanı bile olsa, Cezayir'in Fransa'dan ayrılması sırasında cezayirliler arasında Atatürk hayranlığı çok yaygındı. Cezayirin kurtuluş savaşı sırasında TC örneği izlenmiş ve Atatürk'ün başarıları hayranlık uyandırmıştır.

Orası kesin olarak öyle Hacı. Söyledikleriniz tabii ki sonuna kadar doğru.

Ama yazı sahte ise eğer, bu yazı bu arkadaşların Atatürk saplantısının artık patolojik boyuta vardığını da gösteriyor. Yani kaç tane insan oturur böyle bir kurguyla uğraşır da getirip buraya asar..

Asma niyetine hiç değinmiyorum bile....

Umarım yazı gerçektir de Sir adına endişelenmekten kurtarır bizi. Fakat böyle bir röportaj, Ateistforum dışında hiçbir yerde yok.

Sir'ün doğrulamasını bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Peki bu durumda Türkiye'nin ne yapması gerekirdi? Tabi ki Cezayiri ilk tanıyan ülke olmalıydı ama ne oldu, son tanıyan ülkelerden oldu..

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Neden Türkiye Cezeiri son taniyan ülke olu?

Onu önce internete ve kendine sorda bulamazsan bize sorarsin.

Rusland ,sen bunun nedenini bal gibi biliyorsunda.Illada soruyorsun,belki biri acihlayana kadar birkac kisi daha kandiririm deye.

Türkiye Filistine kac kere yardim ettiysede Mahmut Abbas FALLAHI Kibris Rüm tarafina gidip,siz haklisiniz,Filistin sizin arkanizdadir dedi daha iki üchafta önce.

Bu dümbüklere daha evvelki gün koca yardim konvoyu gönderildi Türkiyedende,Misir bile bu yardimin bir kismini engelledi.

Neden engelledi?

Cünkü Filistinliler yedigi tabaga pisliyenlerdendir.

Diyerleride Filistinden daha niyi deyildir.

Aslinda onlara yardim deyil bol SOPA atmak gerekki Insan olmayi ögrenene kadar.

Yardimi aldikca aziyorlar.

Saniyorlarki nekadar azarsak okadar yardim gelecek.

Bu mikroplar, küfür bile etseler,ediyorlarda bizlere,arkalarini yaladigimizda cennete gideceyimizi sanmaktayiz.

Istanbul sokaklarinda Filistine yardim pankartlarini gördükce TEPEM ATIYOR VALLAHA.

Bukadar abtallikta cok fazla.

Kendi insanlarimiz AC,SEFIL,MUHTAC,SOBASIZ, CIPLAK ,EVSIZ, BARKSIZ,Katrilyon dolarlari olan fellahlar yardim etmiyecekte Türkiye edecek NIYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?

3,5 milyon kimsesiz insanimiz dururken NEDEN FILISTINE?

Hanki Arap ülkesi dünyanin bir yerinde bir Tabii felekette yardim etmistir.

Adlarini duyan ,gören,isiten varmidir?

Yahudiler bunlara ne yapsalar haklidirlar.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Cünkü Filistinliler yedigi tabaga pisliyenlerdendir.

Diyerleride Filistinden daha niyi deyildir.

Aslinda onlara yardim deyil bol SOPA atmak gerekki Insan olmayi ögrenene kadar.

Yardimi aldikca aziyorlar.

Saniyorlarki nekadar azarsak okadar yardim gelecek.

Bu mikroplar, küfür bile etseler,ediyorlarda bizlere,arkalarini yaladigimizda cennete gideceyimizi sanmaktayiz.

Istanbul sokaklarinda Filistine yardim pankartlarini gördükce TEPEM ATIYOR VALLAHA.

Bukadar abtallikta cok fazla.

Kendi insanlarimiz AC,SEFIL,MUHTAC,SOBASIZ, CIPLAK ,EVSIZ, BARKSIZ,Katrilyon dolarlari olan fellahlar yardim etmiyecekte Türkiye edecek NIYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?

3,5 milyon kimsesiz insanimiz dururken NEDEN FILISTINE?

Hanki Arap ülkesi dünyanin bir yerinde bir Tabii felekette yardim etmistir.

Adlarini duyan ,gören,isiten varmidir?

Yahudiler bunlara ne yapsalar haklidirlar.

Tolonbeg

Bazı kafaları anlayamıyorum doğrusu, hergün bombalar altında katledilen bir milletle dalga geçip "mikrop, yediği kabı pisleyen, yahudiler bunlara ne yapsa yeridir" demen insan olmanın verdiği düşünme ve vicdan mevhumundan en ufak bir kırıntı almadığını gösterir. Filistinlilere atıp tutmana gerek yok, nefret etmene de gerek yok zira her gün ölüyorlar hem de yığınlarla hem de teknolojinin en korkunç yüzü olan yeni silahlarla. Gözlerinin önünde çocukları öldürülüyor, evlerri ellerinden alınıp dünyanın türlü yerlerinden gelen koca kıçlı yahudilere veriliyor, ne zor değil mi evlerin modren ganimetlere kurban gidişine bakıp ağlamak.

Aslında sen filistilileri kıskanıyorsun. onların 3000 bin yıllık mücadelelerini kıskanıyorsun,

Onların zoru görüp çabucak sinen milletler gibi sinemeyişleri, koyuyor sana.

Bunca katliama rağmen tüm epik Yunan kahramanlarını solda sıfır bırakışları koyuyor sana.

Hergün cellatları tarafından katledilmelerine rağmen gittikçe çoğalmaları koyuyor sana.

Ellerinin tersiyle batının o korkunç ve muhteşem rüşvetini itişleri koyuyor sana.

Aslında sana koyan insanlığın bu onurlu duruşudur. Bir de "hangi Arap ülkesi yardım etmiş" demişsin. Bak senin ülken 1999 yılında kendi öz depremzedelerine sahip çıkmazken İzmit Körfezinin en seçkin deprem konutu Saddam'ın yaptırdıklarıdır hemi de geçen yıl devleti aliye o kunutlara göz dikmiş idi, memuruna lojman yapacak idi medyaya yansıdı idi..

Ve bu yazım sana kapak olsun, gerçek bir kapak...

tarihinde Ruslan_Chagaev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sir,

Verdiğin linkte böyle bir yazı yok. Ve hiçbir yerde böyle bir röportaj yok.

Ya alıntıladığın yeri doğru düzgün belirt ve kanıtla, ya da kendinin uydurduğunu, bunun sana ait bir fantezi olduğunu söyle.

Ondan sonra biz de oturup yazının ve senin hakettiğiniz/edeceğiniz yanıtları verelim. Hiç sakınmayız inan...

Bekliyoruz.

Hay aksi! Haberi kaldırmışlar sanırım, biraz daha araştırayım, bulduğum zaman tekrar paylaşırım.

Ancak kafam karıştı, bu haber neden böyle enteresan bir tepkiyle karşılandı? Albert Camus'un Atatürk'ü beğenmesinde ne gibi bir sakınca var ki? Camus kötü biri miydi?

Sitelerde Paylaş
Dünyanın her tarafı Atatürk hayranı doluydu bir zamanlar..

Eğer gerçekten öyle olsaydı adı duyulur, bilinirdi, unutulmazdı dünyada, burada okurken öğretmenler Türk olduğumu duyduğunda yazı yazmakta zorlanıp zorlanmadığımı soruyorlardı, alfabemizin Osmanlı alfabesi olduğunu düşünüyorlardı hala. Tarih öğretmenlerinin dahi Atatürk' ün kim olduğundan, kimliğinden, yaptıklarından haberi yokken, hala Türk deyince akıllarına ilk gelen İslam (müslümanlık) iken siz nelerden bahsediyorsunuz.

Onlara alfabemizin değiştiğinden ve devrimlerden bahsettiğimde tüm bunların akılalmaz bir saçmalık olduğunu ve bir günden diğer güne bir devletin yazısını değiştirmekten büyük bir yanlış olamayacağını hayretler içinde kalarak belirttiler.

Ülkemizinin insanlarını bir hayal dünyası almıştır gidiyor, herkes inanmış bir masala peşinden öylece sürükleniyor, herkes bir diğerine masal dünyasında yaşadığını söyleyerek, ısrarla iddia ediyor.

Ne ilginç.. Dünya hala Atatürk'e hayranken, şimdi onun eseri olan TC'ye ihanet eden Türk'lerle dolu dünya..

Dünya hala Atatürk' e hayranken (!)

TC' ye ihanet edilemez diye bir kanun mu var?

Koskoca insanların kurdukları, tüm dünyanın hayran olduğu eserler olan koskoca imparatorluklar yıkılacak, yok olacak, ihanetlere uğrayacak ama TC ' nin dokunulmazlığı olacak!

Tabi TC' nin ayrıcalığı var, şurada kaç yıllık tarihi var ki bu ayrıcalığı olacak, ne başarılmış ki kurulmuşta, yoksa siz 1900' lü yıllarda, İstanbul' da Pera' daki yaşamı mı bilmiyorsunuz?

Dans, eğlence, içki, kadın her türlü özgürlüğe sahipti insanlar, Atatürk vals yapmayı nerde, ne zaman öğrendi sanıyorsunuz?

Bunlardan başka özgürlük derdi olmayanlar için belirttim, dileyen dilediği gibi zaten yaşayacaktı hayatını.

tarihinde Serare tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Serare kusura bakma ama bu, senin okulda tanıdışğın adamların öküzlüğü. Benim tanıştığım Avrupalıların hepsi(ki sayıları hayli yüksektir) Türk tarihi ve özellikle Atatürk'le ilgili kısımları çok iyi biliyorlardı. Şaşırdım gerçektende

Ama bilmiyorum, belki senin baskıcı, kızlarını okula yollamayan müslüman bir aileden geldiğini sanıp böyle düşünmüşde olabilirler. Ülkemizde var böyle insanlar

Sitelerde Paylaş

Hay aksi! Haberi kaldırmışlar sanırım, biraz daha araştırayım, bulduğum zaman tekrar paylaşırım.

Ancak kafam karıştı, bu haber neden böyle enteresan bir tepkiyle karşılandı? Albert Camus'un Atatürk'ü beğenmesinde ne gibi bir sakınca var ki? Camus kötü biri miydi?

Tüh! Nasıl üzüldüm.. Bulursan bildir.

Hadi sen oynamaya devam et kendi kendine.. Yalnız senin zeki biri olduğunu düşünenler vardı bu forumda, onları muhtemelen düş kırıklığına uğrattın.

"Yaşlılar öldürülmeli, yok edilmeli, onlar insanlığa yük" diye başladığın fantezin bile bundan iyidi bana kalırsa...

Sitelerde Paylaş

Serare kusura bakma ama bu, senin okulda tanıdışğın adamların öküzlüğü. Benim tanıştığım Avrupalıların hepsi(ki sayıları hayli yüksektir) Türk tarihi ve özellikle Atatürk'le ilgili kısımları çok iyi biliyorlardı. Şaşırdım gerçektende

Ama bilmiyorum, belki senin baskıcı, kızlarını okula yollamayan müslüman bir aileden geldiğini sanıp böyle düşünmüşde olabilirler. Ülkemizde var böyle insanlar

Latin harflerini yazmakta zorlanıp zorlanmadığımı sormalarının sebebi Arap harfleri ile yazıyor olmamızı düşünmeleri, arap harfleri ile yazıyorsunuz ya siz o yüzden diye sormalarının okula gönderilmeyen kızlarla alaka ne?

Senin düşündüklerin ayrı, onları da biliyorlar ama onunla ilgili değildi o konuda sormaları.

Sitelerde Paylaş

Latin harflerini yazmakta zorlanıp zorlanmadığımı sormalarının sebebi Arap harfleri ile yazıyor olmamızı düşünmeleri, arap harfleri ile yazıyorsunuz ya siz o yüzden diye sormalarının okula gönderilmeyen kızlarla alaka ne?

Senin düşündüklerin ayrı, onları da biliyorlar ama onunla ilgili değildi o konuda sormaları.

Ya dedimya, bu onların cehaletini gösterir, başka bişeyi değil

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Iste Albert Camus,Almanca bilenler okusunlar.

Albert Camus iste,News-Ergebnisse für camus

domradio - nachrichten 50. Todestag von Albert Camus‎ - Vor 3 Tagen

Ein Satz, der dem 1913 in ärmsten Verhältnissen in Algerien geborenen Albert Camus immer besonders wichtig war -

Albert Camus: Das Comeback des ersten Menschen‎ - FAZ - Frankfurter Allgemeine Zeitung - Ich bin so frei

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün gerçekleştirdiği harf devrimini öven bir makale Times dergisinde bile yayınlanmıştı o zamanlar

Evet, haklısın bizde öyle konuşuyoruz tanıdıklar arasında ama başka gösterdiği bir şey de var; Türkiye' yi tanımadıkları.

Türkiye' yi İran gibi sanan o kadar çok insan var ki Avrupa' da hala.

Hani çok hayranı var ya, çok tanınıyor ya kurucusu dünyada ona binaen belirttim.

Sitelerde Paylaş

Eğer gerçekten öyle olsaydı adı duyulur, bilinirdi, unutulmazdı dünyada, burada okurken öğretmenler Türk olduğumu duyduğunda yazı yazmakta zorlanıp zorlanmadığımı soruyorlardı, alfabemizin Osmanlı alfabesi olduğunu düşünüyorlardı hala. Tarih öğretmenlerinin dahi Atatürk' ün kim olduğundan, kimliğinden, yaptıklarından haberi yokken, hala Türk deyince akıllarına ilk gelen İslam (müslümanlık) iken siz nelerden bahsediyorsunuz.

Onlara alfabemizin değiştiğinden ve devrimlerden bahsettiğimde tüm bunların akılalmaz bir saçmalık olduğunu ve bir günden diğer güne bir devletin yazısını değiştirmekten büyük bir yanlış olamayacağını hayretler içinde kalarak belirttiler.

Ülkemizinin insanlarını bir hayal dünyası almıştır gidiyor, herkes inanmış bir masala peşinden öylece sürükleniyor, herkes bir diğerine masal dünyasında yaşadığını söyleyerek, ısrarla iddia ediyor.

Dünya hala Atatürk' e hayranken (!)

TC' ye ihanet edilemez diye bir kanun mu var?

Koskoca insanların kurdukları, tüm dünyanın hayran olduğu eserler olan koskoca imparatorluklar yıkılacak, yok olacak, ihanetlere uğrayacak ama TC ' nin dokunulmazlığı olacak!

Tabi TC' nin ayrıcalığı var, şurada kaç yıllık tarihi var ki bu ayrıcalığı olacak, ne başarılmış ki kurulmuşta, yoksa siz 1900' lü yıllarda, İstanbul' da Pera' daki yaşamı mı bilmiyorsunuz?

Dans, eğlence, içki, kadın her türlü özgürlüğe sahipti insanlar, Atatürk vals yapmayı nerde, ne zaman öğrendi sanıyorsunuz?

Bunlardan başka özgürlük derdi olmayanlar için belirttim, dileyen dilediği gibi zaten yaşayacaktı hayatını.

Senin öğretmen dediğin idiotlar bizim 85 yıldır latin alfabesi kullandığımızı bile bilmiyorlarsa, ülkelerinde yaşayan milyonlarca Türk'e rağmen hala öğrenememişse, bu onların cehaletinden, aptallığındandır.

Aynı aptallığı burada marifetmiş gibi anlatan sana ne demek lazım, o da ayrı tabii.

Atatürk diye gebereceksiniz, siz, sözde modern yaşayan ruhu karanlıklar...

Osmanlı'yı bitirdi, o pis geleneği yerle bir etti ve siz hala sindiremiyorsunuz. Gitmişsin dünyanın başka bir yerine, hala kin kusup adamı ajan ilan ediyorsun sinsice, ahmakça.

Sen o dönemden kalma "kılıç artığı" müslümanlardansın.

Evet Şerare. Bundan sonra böyle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...