Jump to content

Reformcuların İnanılmaz Körlüğü

Recommended Posts

• İleti 120
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

İman dil ile söylenen tekerleme yada bir yaratıcı olduğu fikri değildir.İman demek evrenin bir bilinci olduğunu kişinin yapıp ettiklerinin muhakkak karşısına geleceğini ve kendisine asla zulüm edilmeyeceğine güvenmesidir.

Gerçi sen laftan anlamıyorsun ama sorularına seni aydınlatmak için değil okuyucuyu aydınlatmak amacıyla cevap veriyorum.Bin kere söyledik.Açık kitab kainattır.

Kainatta aklı olan herkes bilinci gözlemleyebilir.Sen geberip gittikten toprak olup yokolduktan sonra bıraktığın etkiler evren kitabında yazılı kalır.

İster sosyal ister fiziksel yapıp ettiğin hiç bir eylam pozitif yada negatif olsun doğadan silinmez.Sen yok olursun ama doğa bunları saklayıp not tutar.

Ayrıca ben kuran mushafına tapınmıyorum.

Dahası doğadaki gözlemlerimi kuranla örtüştürdüğüm oranda kuranı anlayabilirim.

Dahası yükümlülüğüm anladıklarım kadardır.

Kuran olmasa da ben bir yaratıcının olduğunu ve verdiği nimeleri nasıl kullandığımı sorgulayacağını sezebilirdim.

Hiç bir nefis başkasının yükünü yüklenmez diyorsa kuran bana bu hakkıda otomatik olarak veriyor.

İnanıp inanmama meselesi değil.Faydalı olup zararlı olma meselesidir.Allah'ın adaletine de sonsuz güvenim var.

Kimseyi tesadüfen varolduk dediği için soznsuz azapla cezalandıracağına inanmıyorum.Çünkü doğadaki gözlemlerime göre canlılar sonludur.

Hayatın kendisi sonsuzdur.Gerçek hayat sahibi de Hak olan Allah 'tır.

İsterse bir hayat daha verir istemezse vermez.Kim ne yaptı ise onun karşılığını alacaktır.

İyi insanlar zaten doğa kanunlarına göre realiteye göre iyiliğinin karşılığını bu dünya da alıyor.

Ateist olsa bile .Evrene burun kıvırıp kusurlu bulsa bile kendisine asla zulüm yok.Negatif etkisi düzen sayesinde kendisine dönüyor.Pozitif olanı da öyle yine kendisine dönüyor.

Sana bir daha yazmıyacağım honolulu.İstediğin kadar zorla..

Sitelerde Paylaş

honolulu

bu kadarınada pes yani..kuranda sırf inanmadığı için öldürülmesi söylenen insanlar var diye birşey yok..biz kuranı iniş sırasına göre yorumlamaya yeteneğine sahip değiliz de siz sahipsiniz,öyle mi?

hayatı boyunca kuran araştırmış elli sene kuran tefsir etmiş adamlar sizin kadar yorumlama yeteneğine sahip değil demekki..

kaldıki kuran, dinin dinsizlikle mücadelesini değil Allahın dininin diğer dinlerle olan mücadelesini anlatmış ve bunun üzerinde durmuştur.

Sitelerde Paylaş

honolulu

bu kadarınada pes yani..kuranda sırf inanmadığı için öldürülmesi söylenen insanlar var diye birşey yok..biz kuranı iniş sırasına göre yorumlamaya yeteneğine sahip değiliz de siz sahipsiniz,öyle mi?

hayatı boyunca kuran araştırmış elli sene kuran tefsir etmiş adamlar sizin kadar yorumlama yeteneğine sahip değil demekki..

kaldıki kuran, dinin dinsizlikle mücadelesini değil Allahın dininin diğer dinlerle olan mücadelesini anlatmış ve bunun üzerinde durmuştur.

zensen

tevbe suresini okudunuz değil mi?

muhammed-35i de...

ondan sonra nasıl böyle konuşabiliyorsunuz anlam veremiyorum.

Sitelerde Paylaş

honolulu

Katılıyorum.

Ayrıca şu programı da izlesin arkadaş.

Sitelerde Paylaş

Tevbe Suresi:

5.Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Sitelerde Paylaş

Tevbe Suresi:

5.Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Yukarıda koca bir link verdim. Kör olma izle.

Senin gibiler filin hortumunu tutup hortuma fil der. Tekerleğe de araba der. Bütün bak ve oku. Becerebilirsen.

Sitelerde Paylaş

İman dil ile söylenen tekerleme yada bir yaratıcı olduğu fikri değildir.İman demek evrenin bir bilinci olduğunu kişinin yapıp ettiklerinin muhakkak karşısına geleceğini ve kendisine asla zulüm edilmeyeceğine güvenmesidir.

Gerçi sen laftan anlamıyorsun ama sorularına seni aydınlatmak için değil okuyucuyu aydınlatmak amacıyla cevap veriyorum.Bin kere söyledik.Açık kitab kainattır.

Kainatta aklı olan herkes bilinci gözlemleyebilir.Sen geberip gittikten toprak olup yokolduktan sonra bıraktığın etkiler evren kitabında yazılı kalır.

İster sosyal ister fiziksel yapıp ettiğin hiç bir eylam pozitif yada negatif olsun doğadan silinmez.Sen yok olursun ama doğa bunları saklayıp not tutar.

Ayrıca ben kuran mushafına tapınmıyorum.

Dahası doğadaki gözlemlerimi kuranla örtüştürdüğüm oranda kuranı anlayabilirim.

Dahası yükümlülüğüm anladıklarım kadardır.

Kuran olmasa da ben bir yaratıcının olduğunu ve verdiği nimeleri nasıl kullandığımı sorgulayacağını sezebilirdim.

Hiç bir nefis başkasının yükünü yüklenmez diyorsa kuran bana bu hakkıda otomatik olarak veriyor.

İnanıp inanmama meselesi değil.Faydalı olup zararlı olma meselesidir.Allah'ın adaletine de sonsuz güvenim var.

Kimseyi tesadüfen varolduk dediği için soznsuz azapla cezalandıracağına inanmıyorum.Çünkü doğadaki gözlemlerime göre canlılar sonludur.

Hayatın kendisi sonsuzdur.Gerçek hayat sahibi de Hak olan Allah 'tır.

İsterse bir hayat daha verir istemezse vermez.Kim ne yaptı ise onun karşılığını alacaktır.

İyi insanlar zaten doğa kanunlarına göre realiteye göre iyiliğinin karşılığını bu dünya da alıyor.

Ateist olsa bile .Evrene burun kıvırıp kusurlu bulsa bile kendisine asla zulüm yok.Negatif etkisi düzen sayesinde kendisine dönüyor.Pozitif olanı da öyle yine kendisine dönüyor.

Sana bir daha yazmıyacağım honolulu.İstediğin kadar zorla..

yazacak bir şeyin yokki :) zaten eninde sonunda geleceğin yer buraya kadardı.

sen kendi oluşturduğun değerlere inanıyorsun. inandığın islam değil. kuranı inceleyip kendine göre bir şeyler çıkartmaya çalışmana amenna. ancak kuranı gönderdiği düşünülen el-ilaha tapmaya gelince durum değişiyor.

eğer allah sizin kadar iyi niyetli olsa idi insanları (NE YAPMIŞ OLURLARSA OLSUN) sonsuza kadar yakmazdı. 50 yıllık değersiz dünya hayatında yapacağın hiçbir eylemin sonucu sonsuz azap olamaz. ki kuran terazi bile kurmayacağız diyor :)

buna karşılık inananların günahlarını sevaba çeviriyor. işte itiraz ettiğimiz nokta burası.ödül/ceza sisteminin iman/inkara göre kurulması. neyse sizler bizim gördüklerimizi farklı yorumlamaya devam edeceksiniz.

sizde sufi bir yapı görüyorum. panteizmle bağdaşıyor biraz. işte hak yol, bende eğer bir tanrı varsa bunun evrenin kendisi olduğunu düşünüyorum zaten.

ama bu tanrının bilinçli olduğu takdirde evrende nokta kadar yer kaplamayan dünya üzerinde evrimle oluşmuş canlıların eylemlerini dikkate alacağını düşünemiyorum. sizde doğru bulduğum görüşlerde var ancak zıt olanları çarpıştırıp orta yolu bulmak isterdim.

daha yazacaktım ancak madem cevap vermeyeceksin kısa kesiyorum.

:)

Sitelerde Paylaş

zensen

tevbe suresini okudunuz değil mi?

muhammed-35i de...

ondan sonra nasıl böyle konuşabiliyorsunuz anlam veremiyorum.

honolulu kabul etmeyeceksin biliyorum ama birazda biz ayet cımbızlayalım..bak ayetler ne demiş:

Bundan dolayı İsrâiloğullarına şöyle yazdık: Kim, bir cana kıymamış, ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu(n hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur. Andolsun elçilerimiz onlara açık delîller getirdiler, ama bundan sonra da onlardan çoğu, yine yeryüzünde israf etmekte (aşırı gitmekte)dirler. (Mâide: 110 (5)/32)

"Dinde zorlama yoktur." (Bakara: 92 (2)/256)

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum.

Ayrıca şu programı da izlesin arkadaş.

o verdiğin videoyu seyrettim. ancak beni tatmin etmedi. samimi söylüyorum.

asıl düşünmemiz gereken bütün islam alemi yanlış anladı da doğrusu şimdi mi anlaşılıyor.

yani her islam devletinin mottosu cihad idi. osmanlı da dahil. peki o 50 yıl tefsir yapanlardan daha mı iyi biliyorsunuz da onların zamanında gayet aleni bir şekilde(kuranda anlaşıldığı şekliyle) anlaşılanların doğrusunu anlıyorsunuz.

zensen o 50 yılını islam tefsirine vermiş din adamlarının düşüncelerini biliyor mu acaba

imamı gazali mesela?

adaletsizlikleri yazdım cevap vermektense konuyu değiştirmeyi tercih ettiniz böyle forumlarda bir yere varılamıyor maalesef.

Sitelerde Paylaş

yazacak bir şeyin yokki :) zaten eninde sonunda geleceğin yer buraya kadardı.

sen kendi oluşturduğun değerlere inanıyorsun. inandığın islam değil. kuranı inceleyip kendine göre bir şeyler çıkartmaya çalışmana amenna. ancak kuranı gönderdiği düşünülen el-ilaha tapmaya gelince durum değişiyor.

eğer allah sizin kadar iyi niyetli olsa idi insanları (NE YAPMIŞ OLURLARSA OLSUN) sonsuza kadar yakmazdı. 50 yıllık değersiz dünya hayatında yapacağın hiçbir eylemin sonucu sonsuz azap olamaz. ki kuran terazi bile kurmayacağız diyor :)

buna karşılık inananların günahlarını sevaba çeviriyor. işte itiraz ettiğimiz nokta burası.ödül/ceza sisteminin iman/inkara göre kurulması. neyse sizler bizim gördüklerimizi farklı yorumlamaya devam edeceksiniz.

sizde sufi bir yapı görüyorum. panteizmle bağdaşıyor biraz. işte hak yol, bende eğer bir tanrı varsa bunun evrenin kendisi olduğunu düşünüyorum zaten.

ama bu tanrının bilinçli olduğu takdirde evrende nokta kadar yer kaplamayan dünya üzerinde evrimle oluşmuş canlıların eylemlerini dikkate alacağını düşünemiyorum. sizde doğru bulduğum görüşlerde var ancak zıt olanları çarpıştırıp orta yolu bulmak isterdim.

daha yazacaktım ancak madem cevap vermeyeceksin kısa kesiyorum.

:)

SECDE 32/5. Gökten yere kadar, olan bütün işleri Allah düzenler, sonra, işler sizin hesabınıza göre bin yıl kadar tutan bir gün içinde O’na yükselir.

Muminun 112. "Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?" diye sorar.

113 - "Bir gün veya günün bir kısmı kadar kaldık. İşte bilenlere sor." derler.

114 - Allah, şöyle der: “Çok az bir zaman kaldınız. Keşke bunu (daha önce) bilmiş olsaydınız.”

50 yıllık hesap vermiyorsun 1000 yıllık hesap veriyorsun ve o tarafta bu 1000 yıl sana 1 gün kadar kısa gibi gelecek.

Sitelerde Paylaş

honolulu kabul etmeyeceksin biliyorum ama birazda biz ayet cımbızlayalım..bak ayetler ne demiş:

Bundan dolayı İsrâiloğullarına şöyle yazdık: Kim, bir cana kıymamış, ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu(n hayatını kurtarmak suretiyle) yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur. Andolsun elçilerimiz onlara açık delîller getirdiler, ama bundan sonra da onlardan çoğu, yine yeryüzünde israf etmekte (aşırı gitmekte)dirler. (Mâide: 110 (5)/32)

"Dinde zorlama yoktur." (Bakara: 92 (2)/256)

kabul ederim zensen neden etmeyeyim.

bakara suresi daha önce dediğim gibi muhammedin insanlara islamı kabul ettirmek için koyduğu ayetlerle doludur. yahudi ve hristiyanlardan da cennete gideceklerşn olduğunu söyler. benim itirazım sonra bu durumun değişmesi zaten.

ben senin için bir sure koyayım buraya kafirun suresi...

ama gittikçe sertleşmiş ben bunu eleştiriyorum.

maide suresi son surelerdendir. orada israiloğullarına verilen hükmü anlatıyor. ancak bu hükmün kurana alınması demektir ki bu hüküm müslümanlar içinde geçerlidir. son olarak dikkat çekmek istediğim nokta BOZGUNCULUK ÇIKARMA kriteri nedir?

Ama zulmedenler kendilerine söylenen sözü bir başkasıyla değiştirdiler. Biz de o zalimlerin yaptıkları bozgunculuğa karşılık üzerlerine gökten iğrenç bir azap indirdik. bakara 59

allaha ve Resûlü�ne karşı savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuğa çalışanların cezası ancak öldürülmeleri asılmaları ya da elleriyle ayaklarının çaprazca kesilmesi veya (bulundukları) yerden sürülmeleridir. Bu dünyadaki aşağılanmalarıdır ahirette onlar için büyük bir azap vardır.

işte bak bu bozguncular için hüküm budur.

İnkar edip de allahın yolundan alıkoyanlar; Biz işledikleri bozgunculuğa karşılık onlara azap üstüne azap ilave ettik. nahl 88

buradan bozgunculuğun allahın yolundan alıkoymak olduğunu görüyoruz. sessiz sakin inanmayana bir şey yok gibi. sizde benim anladığımı mı anladınız?

ancak son sure olan tevbede işlerin daha sertleştiğini görüyoruz.

Sitelerde Paylaş

SECDE 32/5. Gökten yere kadar, olan bütün işleri Allah düzenler, sonra, işler sizin hesabınıza göre bin yıl kadar tutan bir gün içinde Ona yükselir.

Muminun 112. "Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?" diye sorar.

113 - "Bir gün veya günün bir kısmı kadar kaldık. İşte bilenlere sor." derler.

114 - Allah, şöyle der: Çok az bir zaman kaldınız. Keşke bunu (daha önce) bilmiş olsaydınız.

50 yıllık hesap vermiyorsun 1000 yıllık hesap veriyorsun ve o tarafta bu 1000 yıl sana 1 gün kadar kısa gibi gelecek.

işlerin belli bir sürede ona YÜKSELMESİ allahın zamandan münezzeh olmadığını gösterir.

yoda 1000 yıllık da hesap vermiyorum.

varsayki 100bin yıllık hesap veriyorum sonsuzun yanında çok komik bir rakam bu.

istersen 100milyon yıllık ver sonsuzun yanında hala çok komik

anladın mı?

Sitelerde Paylaş

işlerin belli bir sürede ona YÜKSELMESİ allahın zamandan münezzeh olmadığını gösterir.

yoda 1000 yıllık da hesap vermiyorum.

varsayki 100bin yıllık hesap veriyorum sonsuzun yanında çok komik bir rakam bu.

istersen 100milyon yıllık ver sonsuzun yanında hala çok komik

anladın mı?

:D yani kabul edemiyorsun gururuna yediremiyorsun tek dert bu yani :)

Sitelerde Paylaş

muhammedin karısı ayşeye zina suçlaması gelince muho durumu kurtarmak için 4 şahit meselesini ortaya atmıştır.

....

ama gel gör ki muho nun başı sıkışınca hemen yardım gelmiş. iftira 4 şahitten gelmediği için 3 olsa bile o insanları yalancı durumuna koymuş ki ayşe kurtulsun.

muhonun boynuzlandığını kabul etmesi ona ve inanırlarına çok büyük darbe vururdu ki ayşe de muhonun sağ kolunun kızı daha bunu düşünemiyorsun kurandaki mecazları nasıl buluyorsun anlamak mümkün değil.

Başlıklar arasındaki bir çok iddia zaten forumda ve çeşitli platformlarda tartışılan, cevaplanan, cevap kabul edilmeyen, polemik.. vs. gibi durumları oluşturuyor.

Bu bakımdan ara tartışmalara girmek şahsi olarak tercih etmediğim bir durum ama yine şahsi olarak bir şeyi merak ettim;

Yukarıya alıntıladığım bölümlerde Sn. Honolulu nun Ayşe nin Muhammed i boynuzladığına inandığını görülüyor veya onu ima etmeye çalışıyor gibi anlıyorum.

Öte yandan Sn. Honolulu nun imzasında ateist olmadığı yazıyor, ki çok doğru ifade, çünkü ateist kimse de inanmak yerine bilmek ister.

Bildiğini bilir, bilmediğine inanmaya karşı olduğu için ateisttir zaten.

Gerçi bu bağlamda forum ateistleri arasında bir anket yapılsa, yani Ayşe boynuz olayına girmiş midir diye sorulsa ben bir çok ateistin sınıfta kalacağını, bildiği ile değil zannı ile karar vereceğini düşünüyorum.

Bu benim zannım değil, bir çok iletide muğlak olan ifadelerde zanna uyulduğuna dair gözlemlerimden ileri gelmektedir.

Neyse konumuz bu değil, zaten bir çok konunun iç içe geçmiş ve aslında ayrı başlıklar halinde burada bulanan mavzuların yanında bu da benim ateist eleştirim olsun.

Şimdi Sn.Honolulu ateist olmadığına göre bu eleştiriye muhatap değil, çünkü anladığım kadarı ile Ayşe nin boynuz yapmış olacağına dair mükemmel bir iman örneği gösteriyor.

Öte yandan Ayşe nin bunu yapmadığına dair iman edenlere, iman etmelisiniz gibi bir tavır sergiliyor ya da ben böyle anlıyorum.

Buradan bu özel olayı genele vuracak olursak hadiselere veya hadislere kendi iman ettiği gibi iman edilmesini istiyor gibi görünüyor.

Tabi eğer bu bakış açısına göre hadisleri de bir kenara koyacak olursak, Ayşe nin %50 olan aldatma ihtimali düşünürsek, İsa nın bir veled-i zina olması ihtimalini %100 olarak kabullenmek gerekir.

Şahsi merağım; Sn Honolulu İsa nın gayrı meşru olduğunu kabul ediyor mu?

Sitelerde Paylaş

Başlıklar arasındaki bir çok iddia zaten forumda ve çeşitli platformlarda tartışılan, cevaplanan, cevap kabul edilmeyen, polemik.. vs. gibi durumları oluşturuyor.

Bu bakımdan ara tartışmalara girmek şahsi olarak tercih etmediğim bir durum ama yine şahsi olarak bir şeyi merak ettim;

Yukarıya alıntıladığım bölümlerde Sn. Honolulu nun Ayşe nin Muhammed i boynuzladığına inandığını görülüyor veya onu ima etmeye çalışıyor gibi anlıyorum.

Öte yandan Sn. Honolulu nun imzasında ateist olmadığı yazıyor, ki çok doğru ifade, çünkü ateist kimse de inanmak yerine bilmek ister.

Bildiğini bilir, bilmediğine inanmaya karşı olduğu için ateisttir zaten.

Gerçi bu bağlamda forum ateistleri arasında bir anket yapılsa, yani Ayşe boynuz olayına girmiş midir diye sorulsa ben bir çok ateistin sınıfta kalacağını, bildiği ile değil zannı ile karar vereceğini düşünüyorum.

Bu benim zannım değil, bir çok iletide muğlak olan ifadelerde zanna uyulduğuna dair gözlemlerimden ileri gelmektedir.

Neyse konumuz bu değil, zaten bir çok konunun iç içe geçmiş ve aslında ayrı başlıklar halinde burada bulanan mavzuların yanında bu da benim ateist eleştirim olsun.

Şimdi Sn.Honolulu ateist olmadığına göre bu eleştiriye muhatap değil, çünkü anladığım kadarı ile Ayşe nin boynuz yapmış olacağına dair mükemmel bir iman örneği gösteriyor.

Öte yandan Ayşe nin bunu yapmadığına dair iman edenlere, iman etmelisiniz gibi bir tavır sergiliyor ya da ben böyle anlıyorum.

Buradan bu özel olayı genele vuracak olursak hadiselere veya hadislere kendi iman ettiği gibi iman edilmesini istiyor gibi görünüyor.

Tabi eğer bu bakış açısına göre hadisleri de bir kenara koyacak olursak, Ayşe nin %50 olan aldatma ihtimali düşünürsek, İsa nın bir veled-i zina olması ihtimalini %100 olarak kabullenmek gerekir.

Şahsi merağım; Sn Honolulu İsa nın gayrı meşru olduğunu kabul ediyor mu?

isanın yaşadığını düşünmüyorum.

ayşenin muhammedi aldatması hakkında bir fikrim yok. olmuşda olabilir olmamışda. ben sadece şahitlik hususunu içeren ayetin o zamanda gelmiş olduğunu eleştiriyorum. durumu kurtarmış gibi duruyor. kim ne derse desin muhammed o konuda bir ekleme yapmasaydı zan altında kalacaktı zaten dedikoduların bini bir para.

hadislerin gerçek olmadığını düşünüyorum.

bu kadar.

Sitelerde Paylaş

:D yani kabul edemiyorsun gururuna yediremiyorsun tek dert bu yani :)

yoda acınacak durumdasın muhtemelen kafan basmıyor bu şekilde kişiye yönelik saçmasapan yargılarda bulunuyorsun.

merhametli bir tanrı bunu yapamaz senin kalın kafandan geçmiyor bu kadar.

gururumla alakalı bir şey yok. bütün insanlar adına konuşuyorum sadece kendim adına değil. 50 yıl civarında yaşayacağım sonra yok olacağım diyorum sen gururdan bahsediyorsun.

gururuma yediremesem ateist olmam senin gibi müslüman olurum. yok olmayı hazmetmek çok kolay değil sonsuz cennet yaşamını düşündükten sonra.

çok toysun.

Sitelerde Paylaş

sn Paradigmax yeterli açıklayamamış olabilirim

yani ortada iddia var ve muhammedin bu iddiayı geçersiz kılması gerektiği ortada. malum prestij kaybı. ayşenin ne yaptığıyla ilgili fikir sahibi olabilmek pek akıl karı değil.

ben sadece muhammed dedikoduların önünü kesmek için bunu yapmıştır diyorum.

Sitelerde Paylaş

yoda acınacak durumdasın muhtemelen kafan basmıyor bu şekilde kişiye yönelik saçmasapan yargılarda bulunuyorsun.

merhametli bir tanrı bunu yapamaz senin kalın kafandan geçmiyor bu kadar.

gururumla alakalı bir şey yok. bütün insanlar adına konuşuyorum sadece kendim adına değil. 50 yıl civarında yaşayacağım sonra yok olacağım diyorum sen gururdan bahsediyorsun.

gururuma yediremesem ateist olmam senin gibi müslüman olurum. yok olmayı hazmetmek çok kolay değil sonsuz cennet yaşamını düşündükten sonra.

çok toysun.

tamam ben cevabımı aldım, sen kalın yazılı yerde yargıda bulunmamışsın, yargı koyan tek şahıs benim, ne kadar salağım, off taman haklısın.

biliyormusun gelenekçi müslüman olduğum dönemlerde keşke yokolsam yerim cehennemden başka bir yer olmayacak dediğim çok olmuştur. sende kendini biliyorsun cehennemde yanmak mı yok olmak mı iyi sen karar ver.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...