Jump to content

YALNIZ KURAN'A İNANIRIM DİYENLER.

Recommended Posts

• İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yo öyle bir şey söylemedim.

1. Bu cezalarda, Emre'nin belirttigi gibi, kadina bir pozitif ayrimcilik oldugunu kabul ediyor musun?

2. Ediyorsan, bunu nedeni erkekle kadinin fiziksel olarak esit olmamasi midir?

Yazdiklarindan, bu iki soruyada EVET diyormussun gibi bir izlenim aldim.

Once bunlari bir aciklik getir istersen de ne dedigini anlayalim.

Sitelerde Paylaş

Ben yazana kadar bunu gorememis miydin?

Muslumanlarin bunu bu sekilde yorumlamasi gerekir. Ama aslinda bu iki ayet celisir.

biri kıvırtsın da kim kıvırtırsa kıvırtsın.

bu arada bu müslüman arkadaşları bırakın yesinler birbirlerini. belki anlarlar kuranı allahın yazmadığını

Sitelerde Paylaş

1. Bu cezalarda, Emre'nin belirttigi gibi, kadina bir pozitif ayrimcilik oldugunu kabul ediyor musun?

2. Ediyorsan, bunu nedeni erkekle kadinin fiziksel olarak esit olmamasi midir?

Yazdiklarindan, bu iki soruyada EVET diyormussun gibi bir izlenim aldim.

Once bunlari bir aciklik getir istersen de ne dedigini anlayalim.

Emre bey kardeşimin fikirlerini beğendim. Mantıklı çünkü.

Bir çocukla yetişkin arasında da farklar olduğu bilinerek ve gözetilerek ceza hükmü verilir.

Bu anlamda çocuk içinde pozitif ayrımcılıktan bahsedilebilir. Buradaki ayrımcılık ifadesine takılmayın.

Eşit olmamayı ifade ediyor ayrımcılık derken. Eee, bu realite zaten.

Bir akıl hastası ile normal bir insan arasında da bu tür bir ayrımcılık gözetilir, gözetilmelidir.

Kısaca böyle...

Sitelerde Paylaş

Nisa

16 Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir, merhametine sınır yoktur.

Bu arada, Yasar Nuri Ozturk'den baska meali bu sekilde yapan yok .

Nisa - 16:

Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir, merhametine sınır yoktur.

Diger butun meallerde Escinsellik yerine Fuhus kelimesi kullanilmis.

Bir bilene sormak lazim. Nedir bunun dogrusu?

Sitelerde Paylaş

Emre bey kardeşimin fikirlerini beğendim. Mantıklı çünkü.

Bir çocukla yetişkin arasında da farklar olduğu bilinerek ve gözetilerek ceza hükmü verilir.

Bu anlamda çocuk içinde pozitif ayrımcılıktan bahsedilebilir. Buradaki ayrımcılık ifadesine takılmayın.

Eşit olmamayı ifade ediyor ayrımcılık derken. Eee, bu realite zaten.

Bir akıl hastası ile normal bir insan arasında da bu tür bir ayrımcılık gözetilir, gözetilmelidir.

Kısaca böyle...

Cocuk/yetiskin, akil hastasi/normal insan vs vs.. Konumuz bu degil.

Kuran bunlardan pek bahsetmez zaten. Bahsedilen hep erkek/kadin durumlaridir.

Kadin ve erkek esit degildir, bu yuzden de cezalar farklidir diyorsun.

Ben de soruyorum, kadin erkekten daha mi az dayaniklidir aciya da, kadina daha az ceza verilir.

Ha, bu arada, hala kadina nasil az ceza verildigini aciklayacak biriniz. Benim gordugum kadariyla kadinin temiz bir 100 sopasi var. Erkege sopa filan yok.

Sitelerde Paylaş

Kadin ve erkek esit degildir, bu yuzden de cezalar farklidir diyorsun.

Ben de soruyorum, kadin erkekten daha mi az dayaniklidir aciya da, kadina daha az ceza verilir.

Ha, bu arada, hala kadina nasil az ceza verildigini aciklayacak biriniz. Benim gordugum kadariyla kadinin temiz bir 100 sopasi var. Erkege sopa filan yok.

Bak arkadaşım, samimi değilsin.

Bir kadın hem psikolojik hem fizyolojik hem sosyolojik olarak erkekten farklıdır.

Konu'yu sadece acı gibi bir kavrama indirgemek çok yanlış.

O örnekleri neden verdim? Pozitif ayrımcılık kavramından anladığımı izah etmek için.

Örneklerimde belirttiğim üzere farklı durumlar farklı şekillerde değerlendirilmelidir mantığı üzerine kurulu.

Kadın'a veya erkeğe verilen cezalarda bu minvalde ele alınmalıdır diyorum.

Sitelerde Paylaş

Nur Suresi 2 zina eden kadınla zina eden erkek... Yüz vuruş vurun herbirinin ciltlerine... Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun.

Yani hem kadına hem de erkeğe var.

Ayrıca Kuran'ın hastalardan ve sakat insanlardan bahsetmediğini iddia etmişsin. Bu da yanlış:

Nur Suresi 61 Köre güçlük yoktur; topala güçlük yoktur, hastaya güçlük yoktur. Sizin için de gerek kendi evlerinizden gerekse şu kişilerin evlerinden yemek yemenizde bir sakınca yoktur: Babalarınızın evleri yahut annelerinizin evleri yahut kardeşlerinizin evleri yahut kızkardeşlerinizin evleri yahut amcalarınızın evleri yahut halalarınızın evleri yahut teyzelerinizin evleri yahut anahtarı size teslim edilmiş olan evler yahut arkadaşlarınızın evleri. Hep birlikte yahut ayrı ayrı yemenizde sizin için hiçbir sakınca yoktur. Evlere girdiğinizde, Allah katından bir esenlik, bir bereketlilik, bir temizlik dileği olarak kendinize de selam verin. Allah size ayetleri işte böyle ayan-beyan bildiriyor ki, aklınızı çalıştırabilesiniz.

Fetih Suresi 17 Köre zorlama yoktur, topala zorlama yoktur, hastaya da zorlama yoktur. Kim Allah'a ve resulüne itaat ederse, Allah onu altından ırmaklar akan cennetlere koyar. Kim de yüz çevirirse, Allah onu acıklı bir azapla cezalandırır.

Selam

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım, samimi değilsin.

Bir kadın hem psikolojik hem fizyolojik hem sosyolojik olarak erkekten farklıdır.

Konu'yu sadece acı gibi bir kavrama indirgemek çok yanlış.

O örnekleri neden verdim? Pozitif ayrımcılık kavramından anladığımı izah etmek için.

Örneklerimde belirttiğim üzere farklı durumlar farklı şekillerde değerlendirilmelidir mantığı üzerine kurulu.

Kadın'a veya erkeğe verilen cezalarda bu minvalde ele alınmalıdır diyorum.

Ben de senin samimi olmadigini dusunuyorum.

Kuran "sopa" dan bahsederken, psikloji, sosyoloji filan biraz luks kacmiyor mu?

Bu arada, bir vaktiniz oldugunda Allah'in kendi yarattigi escinselleri neden sevmedigini de acarsaniz iyi olur.

==

Tekrar bakalim su ayetlere:

Nisa 15 Kadınlarınızdan eşcinsellik/sevicilik yapanlara karşı içinizden dört tanık getirin; eğer tanıklık ederlerse o kadınları, ölüm canlarını alıncaya ya da Allah kendileri için bir yol açıncaya kadar evlerde tutun.

Nisa 16 Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir, merhametine sınır yoktur.

Farklar:

1. Kadin escinsellerin saptanmasi icin 4 tanik gerekiyor. Erkek escinseller icin boyle bir sart yok. Bu mu pozitif ayrimcilik? Allah kadin escinsellerin yakalanmasini zorlastirmak mi istiyor?

2. Kadinin sucu saptandiginda, cezasi olene kadar ev hapsi. Erkek icinse ceza eziyet. Eziyet nedir? Kicina bir tekme atmak da eziyettir, carmiha gerip iskence yapmakta.

3. Erkek tovbe ettiginde cezasi hemen bitiyor (iyi bi durum yani). Kadin icinse boyle bir durum yok. Kadin tovbe ederek cezadan kurtulamiyor. Nerede kadina yapilan pozitif ayrimcilik? Iki ayeti birlikte okuyunca kadinin da tovbe hakki oldugu cikiyor demsitiniz. Okuyorum, cikmiyor. Cikiyorsa, yazin gosterin.

Sitelerde Paylaş

Nur Suresi 2 zina eden kadınla zina eden erkek... Yüz vuruş vurun herbirinin ciltlerine... Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun.

Yani hem kadına hem de erkeğe var.

O zaman bu Nisa-15 ile celismiyor mu:

Nisa-15:Kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya Allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.

Yasar Nuri Ozturk haricinde butun mealler bu sekilde.

Yasar Nuri Ozturk meali zina yerine kadinlarin escinselliginden bahsediyor. Arapca bilmedigim icin yorum yapmiyorum ama herkesin yanlis, sadece Ozturk'un dogru cevirmis olmasi mumkun mu?

Sitelerde Paylaş

Ben de senin samimi olmadigini dusunuyorum.

Kuran "sopa" dan bahsederken, psikloji, sosyoloji filan biraz luks kacmiyor mu?

Sopa cezası var diye mi psikoloji, fizyoloji ve sosyoloji anlamsız hale geliyor? Hayret ediyorum sizlere.

Halbuki kadın ve erkeğe verilen farklı cezaların mantığını izah ederken kullanıyorum bu sözleri.

Emre bey kardeşimin gösterdiği üzere sopa cezası her ikisi içinde geçerli.

Peki sorun sopa mı? Cezanın caydırıcılığı anlamında hiç mi değeri yok?

Ne yapılsın peki?

Sizin gibiler yüzünden değil midir Apo gibiler yaşatılıyor! Hep mantık aynı. Aman sopa vurulmasın aman öldürülmesin. Medeniyetmiş meğerse onu ve onun gibileri yaşatmak.

Gidin medeniyetinizi ölenlerin ailelerine anlatın siz. Aynı şey bu durum için de geçerli. Caydırıcılık çok önemlidir. Bunu kavra ondan sonra gel konuşmaya devam edelim.

Bu arada, bir vaktiniz oldugunda Allah'in kendi yarattigi escinselleri neden sevmedigini de acarsaniz iyi olur.

Vaktin olursa homoseksüelliğin doğuştan olduğunu ispatlayan bir bilimsel yazı getirmeni bekliyorum ben de. Çok iyi olur.

Tekrar bakalim su ayetlere:

Nisa 15 Kadınlarınızdan eşcinsellik/sevicilik yapanlara karşı içinizden dört tanık getirin; eğer tanıklık ederlerse o kadınları, ölüm canlarını alıncaya ya da Allah kendileri için bir yol açıncaya kadar evlerde tutun.

Nisa 16 Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir, merhametine sınır yoktur.

Farklar:

1. Kadin escinsellerin saptanmasi icin 4 tanik gerekiyor. Erkek escinseller icin boyle bir sart yok. Bu mu pozitif ayrimcilik? Allah kadin escinsellerin yakalanmasini zorlastirmak mi istiyor?

2. Kadinin sucu saptandiginda, cezasi olene kadar ev hapsi. Erkek icinse ceza eziyet. Eziyet nedir? Kicina bir tekme atmak da eziyettir, carmiha gerip iskence yapmakta.

3. Erkek tovbe ettiginde cezasi hemen bitiyor (iyi bi durum yani). Kadin icinse boyle bir durum yok. Kadin tovbe ederek cezadan kurtulamiyor. Nerede kadina yapilan pozitif ayrimcilik? Iki ayeti birlikte okuyunca kadinin da tovbe hakki oldugu cikiyor demsitiniz. Okuyorum, cikmiyor. Cikiyorsa, yazin gosterin.

Çeviri konusunda uzman değilim. Ama incelenmesi elbette gerekir. Hem de tüm Kuran'ın.

Ama şu çevirilerden gördüğüm o kadar açık ve net ki.

Ayette ne diyor bakalım: 'Allah kendileri için bir yol açıncaya kadar' nedir bu yol?

Ayrıca Nisa 5 : Bu suçtan sonra tövbe edip iyi hal sergileyenler müstesna. Şu bir gerçek ki, Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

Peki Nisa 15 ve 16 dan sonrasını da okumayı denedin mi?

Neden samimi olmadığını söylediğimi sanıyorsun? Hiç iftira atmayı sevmem.

Sitelerde Paylaş

valla erkekler daha iyi bilir sanırım hiçbir erkek ay ben eşcinsel olmak istiyorum deyip cinsel tercihlerini değiştirmez sanırım :blink:

doktorlar artık bunu hastalık olarak da kabul etmiyorlar zaten

psikolojik etkilerle oluyor gibime geliyor. psikiyatristler var forumda onlar daha iyi bilir.

birey yani karşı cinsle iletişime geçemiyor, tercih değiştiriyor, tercihinden mutlu oluyor vs vs farklı şekillerde de olabilir onu psikiyatristler daha iyi bilir. :)

Sitelerde Paylaş

valla erkekler daha iyi bilir sanırım hiçbir erkek ay ben eşcinsel olmak istiyorum deyip cinsel tercihlerini değiştirmez sanırım :blink:

doktorlar artık bunu hastalık olarak da kabul etmiyorlar zaten

konu hakkında kesin konuşacak bir bilgim yok.

sadece erkeklere ilgi duyan erkekler olduğunu biliyorum. bunun hormonal olduğunu bir çok yerde okumuştum.

avrupada eşcinsel evliliklere izin veriliyor zaten bazı ülkelerde. muhtemelen muhammed erkeklere ilgi duymayı hastalık olarak görüyordu. aklıma gelmişken eşcinsel iliişki yaşayan hayvanlarda vardır.

bir de merak ettiğim bir diğer soru

allah kavimleri helak ediyor.(bir tanesini eşcinsellik yüzünden helak etmiştir mesela) şu anda avrupa ve amerikada fuhuş, israf o kadar muazzam boyutlarda yapılıyor ki neden allah onlara verdikçe veriyor anlamak çook zor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...