Jump to content

TARAF'IN SANSÜRÜ

Recommended Posts

Kafe bölümünde daha önce de Taraf paçavrasıyla ilgili başlıklar açılmış bu paçavranın belli düşünce yapısındaki kişilerle belli kurum ve kuruluşlara saldırı konusunda özgürlükçü ancak tarikat ve cemaatler ile haberler konusunda sansürcü olduğu dile getirilmişti.O zaman başta forumun "kankaları" olmak üzere liberal,kürtçü ve islamcı güruh kendilerini taraf paçavrasının önünde siper etmişlerdi.

Taraf paçavrası yazarlarından Sevan Nişanyan paçavra ile bağını kopardığını açıkladı,Bakalım neler söylemiş ?

Sansürlendim

"21 Eylül'de çıkan dine ilişkin yazımdan sonra, kabul edilebilir küstahlık sınırını aştığını düşündüğüm tavırlarla karşılaştım. Birkaç kez alenen fırça yedim. Yazılarım – herhangi bir açıklama veya ikna teşebbüsü olmadan – gelişigüzel makaslanmaya başladı. Ekim ayında çıkan iki kitabımdan gazetede tek satırla söz edilmedi. Gerekçe olarak, dine ilişkin yazılarımın “gazeteye zarar verdiği” söylendi. Gazetenin “bir süre” beni destekliyor görünmek istemediği bildirildi. Siyasi konulardan uzak durup kelimelere yoğunlaşmam “tavsiye” edildi."

Hala bu paçavraya gazete diyenler var ise eğer yazının devamı ve kaynağı ; http://haber.mynet.com/detay/guncel/taraftan-ayrilan-nisanyan-sansurlendim/489087

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ülkemizde bütün gazeteler öyle kardeşim. Taraf bir istisna değil.

Hiç birinde ateizm ile ilgili tek bir ilan vermen mümkün değil.

Hepsinin çeşitli nedenlerden tirajlarının düşeceği korkusu var.

Hiç biri gerçek anlamda özgür düşünceyi savunmuyor.

Türk'lerin özgürlükten haberleri yok. Şimdiye kadar kendilerini esir alarak yaşamış zavallı insanlar Türk'ler..

Sitelerde Paylaş

Ülkemizde bütün gazeteler öyle kardeşim. Taraf bir istisna değil.

Hiç birinde ateizm ile ilgili tek bir ilan vermen mümkün değil.

Hepsinin çeşitli nedenlerden tirajlarının düşeceği korkusu var.

Hiç biri gerçek anlamda özgür düşünceyi savunmuyor.

Türk'lerin özgürlükten haberleri yok. Şimdiye kadar kendilerini esir alarak yaşamış zavallı insanlar Türk'ler..

Öyle de Taraf'ın bizim için yeri başka. Burada o şeriatçı yandaşı alçak gazete ve onun editörü için kıyametleri koparıyorlardı bizim çok bilmiş liberaller.

Bu ilk sansürleri değil. Bir öğretmen milli eğitimdeki cemaatleşmeden sözettiğinde, o bölümü de sansürlemişlerdi.

Kesmişlerdi demek daha doğru olur.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=29926&st=0&p=512944&fromsearch=1entry512944

Bu gazete başından beri ne menem bir gazete olduğunu göstermişti. Piyasaya ucuz çıkacağız dediler ve kısa sürede batma noktasına geldiler. Piyasaya borçlandılar ve ödeme yaptıkları çekler Fethullah Gülen ve AKP bağlantılı Albaraka Türk adlı bankaya aitti.

Zaman gazetesinin kardeşi. İşbirlikçisi. Birbirleri üzerinden yayın yapan, birbirlerini refere eden iki gazete.

Nedense her şey ilk olarka bu gazetede çıkar. Hiçkimsenin bilmediği, öngöremediği her şeyi bilir ve öngörür.

Taraf'ın ortaya çıkardığı belgeler ve şok gerçekler hiç bitmez...

Psikolojik savaş gazetesidir Taraf. Satılık liberallerin gazetesi.

Sitelerde Paylaş

Kafe bölümünde daha önce de Taraf paçavrasıyla ilgili başlıklar açılmış bu paçavranın belli düşünce yapısındaki kişilerle belli kurum ve kuruluşlara saldırı konusunda özgürlükçü ancak

Bence asıl sana koyan tarafın yaptığı sansür değil; çaldığı zılgıt yok mu işte o zılgıt koymuş sana..

Sitelerde Paylaş

Bence asıl sana koyan tarafın yaptığı sansür değil; çaldığı zılgıt yok mu işte o zılgıt koymuş sana..

Sansürü onaylıyon yani. Ben bunu anladım.

Bir de yıllardır senin ne mok olduğunu anlayabilseydik tamam olacaktı.

Sitelerde Paylaş

Aslında direnenlere karşı bir kıskançlık pisikolojisi hakim toplum yığınlarında.

Onun için Taraf'a şairin diliyle diyeceğim:

"Görüyorsun işte küçük adamları

Köhnemiş silahlarıyla saldıran sana

Kimi tutsak düşmüş kendi dünyasına Kimisi düpedüz halk düşmanı

Diren öyleyse, diren, yılma Yürüt daha bir inatla kavğanı"

Sen AKP'li, Tayyip hayranı bir müslümansın. Onun için söylediklerin çok normal.

Bu pislik gazete tam senlik tabii ki.

E bir de TSK düşmanı ve Kürtçü yanı var ki... Tam senlik, tam..

Sitelerde Paylaş

zamanında buralarda yazdık çizdik. dedik ki taraf gazetesinin söylemde ve görünürde özgürlüğü, dinle ilgili çok sınırlı eleştirel yazıları, esas kulvarı olan anti-cumhuriyetçi ve anti-kemalist çizgi göz önüne alındığında, en radikal dincilerce dahi tolere edilebilecek kadar hafiftir ve belirli bir sınırın ötesine geçemez.

kimilerince genellikle sevan nişanyan tarafından yazılan bir iki yazı gösterilerek itiraz edildi. ben bu yazıların bile tolere edilebileceğini düşünmüş, taraf'ı besleyen cemaatlerce "hizmet" aşkı ile görmezden gelinebileceğini sanmıştım, yanılmışım. sınırlı özgürlük alanı çok daha küçükmüş. cemaatler birkaç yazıyı bile kaldırabilecek olgunluğa sahip değilmiş :

http://nisanyan1.blogspot.com/2010/01/kelimebaza-ne-oldu.html

bu durum ayrıca şunun da göstergesi ; cemaatler artık hedefleri için birileriyle işbirliği yapma ihtiyacı dahi hissetmiyor.

ayrıca en demokrat, en liberal, hatta en sosyalist (!) dincilerin bile, gerçekte felsefi, düşünsel ve eleştirel anlamda ulaştıkları noktanın, evveliyattan bir arpa boyu bile fazla olmadığını görüyoruz. şalvarı cübbeyi çıkarmakla modern olunmuyor.

hani kimi piyasa ateistlerince dinci/muhafazakar kanadın kendini ne kadar geliştirdiğinden, farklı fikirlere ne kadar saygılı olduğundan vs. bahsediliyor ya, o bakımdan dile getirdim bunları.

dincilerin, şeriatçıların en liberal ve şirin hali bile ancak bu kadarına el verir.

yaşasın 80 yıllık zulümden (!) bahseden ateistler, kahrolsun zülfiyare dokunan ateistler.

Sitelerde Paylaş

Taraf gazetesi... Heyt be, her konudaki düşüncelerin özgürce yazıldığı, belli odaklara yaltaklanmaya çalışmayan bir gazete... değilmiş. Nişanyan'ın yazısını sindirebilselerdi, içten içe Taraf'ı taktir bile edecektim, düşmanını takdir eder gibi, özgürlük konusunda tutarlı ve sağlam oldukları için. Ama hiç öyle olmadıkları için böyle olmadı.

Sitelerde Paylaş

Demek ki Taraf (ismi de pek uyumlu :) ) özgür ve bağımsız düşünen bir gazete değil, korkak ve taraf tutan bir gazeteymiş...

Ama şu pimi çekilmiş el bombasıyla ilgili haberlerinden dolayı bu gazeteyi kutluyorum. Türkiye'ye bu gerçeği Taraf duyurdu...

Sitelerde Paylaş

Hişş liboşlar ne özgür ve demokratik bir gazete değil mi :)

Sitelerde Paylaş

taraf gazetesine bunu yakıştıramadım açıkçası. her türlü düşünceyi barındırıyor zannederdim, işin iç yüzünü de bir anlamak lazım. belki tam olarak böyle değildir.

Atatürk'e saygısızlık yapınca her düşünceyi barındırıyor oldu tabi,Klasik dinci gazetesi işte,Hangi dinci gazete Atatürk'e karşıysa sizin için özgürlükçü olur,Böyle radikal adımlar atıncada hayalkırıklığına uğrarsınız.Git Vakit falan oku,Üzülme,Tonlarca var Taraf gibisi.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'e saygısızlık yapınca her düşünceyi barındırıyor oldu tabi,Klasik dinci gazetesi işte,Hangi dinci gazete Atatürk'e karşıysa sizin için özgürlükçü olur,Böyle radikal adımlar atıncada hayalkırıklığına uğrarsınız.Git Vakit falan oku,Üzülme,Tonlarca var Taraf gibisi.

atatürk'e saygısızlık yapılmamıştı. saygısızlık diye iddia ettiğin şeyi buyur getir. bayramı kutlamamak mı saygısızlık? 6546252445 yıl önce ölen bir adamı anmamak mı saygısızlık? saygısızlık dediğin şey direkt olarak hakaret gerektirir.

git fikret başkaya'nın kitabını oku. 'paradigmanın iflası' sonra da gel bana söyle. acaba o kitapta atatürk'e hakaret var mı yok mu?

Sitelerde Paylaş

atatürk'e saygısızlık yapılmamıştı. saygısızlık diye iddia ettiğin şeyi buyur getir. bayramı kutlamamak mı saygısızlık? 6546252445 yıl önce ölen bir adamı anmamak mı saygısızlık? saygısızlık dediğin şey direkt olarak hakaret gerektirir.

git fikret başkaya'nın kitabını oku. 'paradigmanın iflası' sonra da gel bana söyle. acaba o kitapta atatürk'e hakaret var mı yok mu?

http://egitimcihaber.net/haber/gundem/medya-gundem-2/taraf-gazetesi-genclige-hitabeyi-degistirdi-egitimcihaber.html

Mesela bu saygısızlık aklıma gelenlerden.Saygısızlık dediğin şeyi biz bununla özetliyoruz.Bir kişinin yazdıklarını taşlayacağım diyip çalıp değiştirmek hayvan olmanın yegane kurallarından birisidir.Ve milyonların benimsediği,kabul ettiği bir değer ise.

tarihinde Tangocu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://egitimcihaber.net/haber/gundem/medya-gundem-2/taraf-gazetesi-genclige-hitabeyi-degistirdi-egitimcihaber.html

Mesela bu saygısızlık aklıma gelenlerden.Saygısızlık dediğin şeyi biz bununla özetliyoruz.Bir kişinin yazdıklarını taşlayacağım diyip çalıp değiştirmek hayvan olmanın yegane kurallarından birisidir.Ve milyonların benimsediği,kabul ettiği bir değer ise.

durumu çarpıtan sensin. orada son derece insani söylemler kullanılmış. eğer 'ey türk gençliği birinci vazifen adam öldürmektir, elalemin karısına kızına tecavüz etmektir' gibi bir söylem kullanılsa sen haklı olabilirdin.

ayrıca tarafın düzelttiği gençliğe hitabe aslından çok daha güzel olmuş, belirtmeden geçemeyeceğim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...