Jump to content

Yılan zehirini, aslan pençesini,kartal gözünü;

Recommended Posts

Böylesine isabetli konuşabilen birisinin Big Bang öncesi söz konusu olduğunda elinde hiç bir şey olmadan atıp tutması ve bu atıp tutmalarının kesin doğru bilgiler olduğuna hükmetmesi ne ilginç bir ironi...

Big Bang öncesinin spekülasyonunu yapıyoruz AteshBey..

Big Bang öncesi de bilimin ilgi alandır.

Bilim o zamana ulaşmaya çalışıyor.

Bu çabayı onaylayacağınıza, reddediyorsunuz.

Nedenini anlamaya olanak yok.

Bizi susturmakla elinize ne geçecek?

Birilerinin Big Bang'in öncesinin spekülasyonunu yapması size ne kaybettiriyor?

Çok garip bir tutum sergiliyorsunuz...

Size rağmen biz Big Bang'in öncesini tartışacağız.

Size inat hem de..

Umarım sinir krizleri geçirmezsiniz.

HACI

Sitelerde Paylaş
Big Bang öncesinin spekülasyonunu yapıyoruz AteshBey..

Big Bang öncesi de bilimin ilgi alandır.

Bilim o zamana ulaşmaya çalışıyor.

Bu çabayı onaylayacağınıza, reddediyorsunuz.

Nedenini anlamaya olanak yok.

Bizi susturmakla elinize ne geçecek?

Birilerinin Big Bang'in öncesinin spekülasyonunu yapması size ne kaybettiriyor?

Çok garip bir tutum sergiliyorsunuz...

Size rağmen biz Big Bang'in öncesini tartışacağız.

Size inat hem de..

Umarım sinir krizleri geçirmezsiniz.

HACI

Kimse spekülasyon yapmanıza bir şey demiyor, tartışmaya da kimsenin itirazı yok... Benim itiraz ettiğim nokta gayet açık; Sunduğunuz bilgi veya düşüncelerin sanki alternatifsiz mutlak doğrularmış gibi lanse etmeye çalışmanız... En basitinden tekillik teorisinin Ex nihiliya hiç bilimsel üstünlüğü olmamasına rağmen Ex nihiloyu duyunca çılgına dönmeniz... Bu çıldırışınızın nedeni iddianın bilimsel olup olmaması değil tamamen görüşlerinize zıt olması... Çünki çıldırışınızın nedeni eğer iddianın bilimsellik derecesi olsa idi big bang öncesi için söylenenlere de aynı tepkiyi vermeniz gerekirdi... Siz ise tepki vermek bi yan ex nihilo dışındaki her türlü spekülasyona kucak açıyorsunuz... Bende dolayısı ile sizin bilim konusundaki objektifliğinize tarafsızlığınıza inanmıyorum...

Sitelerde Paylaş
Kimse spekülasyon yapmanıza bir şey demiyor, tartışmaya da kimsenin itirazı yok... Benim itiraz ettiğim nokta gayet açık; Sunduğunuz bilgi veya düşüncelerin sanki alternatifsiz mutlak doğrularmış gibi lanse etmeye çalışmanız... En basitinden tekillik teorisinin Ex nihiliya hiç bilimsel üstünlüğü olmamasına rağmen Ex nihiloyu duyunca çılgına dönmeniz... Bu çıldırışınızın nedeni iddianın bilimsel olup olmaması değil tamamen görüşlerinize zıt olması... Çünki çıldırışınızın nedeni eğer iddianın bilimsellik derecesi olsa idi big bang öncesi için söylenenlere de aynı tepkiyi vermeniz gerekirdi... Siz ise tepki vermek bi yan ex nihilo dışındaki her türlü spekülasyona kucak açıyorsunuz... Bende dolayısı ile sizin bilim konusundaki objektifliğinize tarafsızlığınıza inanmıyorum...

Elbette hayır..

Bize ex nihilo oluşumu açıklayın, kabul ederiz. Hiç de sinirlenmeyiz.

Siz ol demekten başka bir şey göstermiyorsunuz bize..

Biz ise, Planck zamanına kadar gidiyor ve ötesine giderken yine mevcut yasalardan yararlanıyoruz.

O zamanda güçler birleşiyor tek güce dönüşüyor ve fizik yasaları birleşiyor..

Ve biz hızlandırıcılardaki enerjiden yararlanarak, geriye dönebiliyoruz.

Bir yerde enerji gereksinimi çok yükseliyor ve orası için Planck öncesi zaman diyoruz.

Sizde böyle bir tanımlama yok.

Planck öncesi diye bir kavramınız da yok.

Planck denen şey de yok.

Sizi onların bilimden çalıyor ve kendi yaratılışınızı yaratıyorsunuz.

Bilim Planck zamanını tanımlamasaydı, Big Bang'i bulmasaydı, siz ol kelimesini bozuk plak gibi tekralayacaktınız..

Bilimden yararlanan ve onu abüz edenler sizlersiniz..

Bizim spekülasyonlarımız bile bilimsel bir temele dayanıyor..

Sizinkiler bilimden çaldığınız ve inanmadığınız soytarılıklardan başka bir şey değil..

HACI

Sitelerde Paylaş
Elbette hayır..

Bize ex nihilo oluşumu açıklayın, kabul ederiz. Hiç de sinirlenmeyiz.

Siz ol demekten başka bir şey göstermiyorsunuz bize..

Biz ise, Planck zamanına kadar gidiyor ve ötesine giderken yine mevcut yasalardan yararlanıyoruz.

O zamanda güçler birleşiyor tek güce dönüşüyor ve fizik yasaları birleşiyor..

Ve biz hızlandırıcılardaki enerjiden yararlanarak, geriye dönebiliyoruz.

Bir yerde enerji gereksinimi çok yükseliyor ve orası için Planck öncesi zaman diyoruz.

Sizde böyle bir tanımlama yok.

Planck öncesi diye bir kavramınız da yok.

Planck denen şey de yok.

Sizi onların bilimden çalıyor ve kendi yaratılışınızı yaratıyorsunuz.

Bilim Planck zamanını tanımlamasaydı, Big Bang'i bulmasaydı, siz ol kelimesini bozuk plak gibi tekralayacaktınız..

Bilimden yararlanan ve onu abüz edenler sizlersiniz..

Bizim spekülasyonlarımız bile bilimsel bir temele dayanıyor..

Sizinkiler bilimden çaldığınız ve inanmadığınız soytarılıklardan başka bir şey değil..

HACI

Ex nihilo bir açıklama değildir ki açıklamasını yapayım... Yaratılış eyleminin aşamalarından söz edeyim... Bilim bugün kesin bir şekilde Big Bang öncesi "Mutalk yokluktur" dese ve bu kanıtlansa, siz yaratılışı sırf aşamaları açıklanamıyor diye red mi edeceksiniz? Tanrı'nın varlığı evrenin oluşumu açısından makul geliyorda, "Ol dedi oldu" mantığı mı ters geliyor?

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ex nihilo bir açıklama değildir ki açıklamasını yapayım... Yaratılış eyleminin aşamalarından söz edeyim... Bilim bugün kesin bir şekilde Big Bang öncesi "Mutalk yokluktur" dese ve bu kanıtlansa, siz yaratılışı sırf aşamaları açıklanamıyor diye red mi edeceksiniz? Tanrı'nın varlığı evrenin oluşumu açısından makul geliyorda, "Ol dedi oldu" mantığı mı ters geliyor?

Senin açıklaman ex nihilo ama..

Yoktan var oluştan bahseden sensin.

Bizim öyle bir iddiamız yok.

Çünkü herşeyden önce yokluğa inanmıyoruz.

Ve neden inanmadığımızı da birçok kereler yazdık...

Uzun uzun açıkladık.

Boş uzayda enerji var dedik..

Boş uzayda enerji olunca, yokluk yok oluyor..

Ol demek mantığımız ters geliyor.

Çünkü ol demenin fiziği yok..

Big Bang'in ise fiziği var..

HACI

Sitelerde Paylaş
Senin açıklaman ex nihilo ama...

Hayır! Ex nihilo benim açıklamam değil, ulaştığım bir sonuç... Elbetteki yaratma gibi absürd bir eylemin fiziği olamaz... Fizik doğa üstü olaylarla ilgilenmez... İlgilense bile doğa üstü olguyu hiç bir yasaya uymadığı için açıklayamaz...

Ancak şu görüş bence yanlıştır.... "Eğer herhangi bir olay fizik yasaları ile açıklanamıyorsa öyle bir olay yoktur!"

Yoktan var oluştan bahseden sensin.

Bizim öyle bir iddiamız yok.

Çünkü herşeyden önce yokluğa inanmıyoruz.

Sizinde aynı benim "Big Bang öncesi mutlak yokluktu." iddiam gibi bir iddianız var ve temelde bilisellik değerleri açısında iki iddia arasında hiç bir fark yok...

Boş uzayda enerji var dedik..

Boş uzayda enerji olunca, yokluk yok oluyor..

Evet sizi en çok yanılgıya düşüren nokta da burası... Uzay boşluğunu bu boşluğun uyduğu fizik yasalarını big bang öncesi ortamına simülize etmeniz... Son derece yanlış... Çünki big bang öncesi için ne bir boşluktan bahsedebiliriz ne de herhangi bir enerji türünden bahsedebiliriz... Yani senin Pür enerji iddian ile benim "ex nihilo" iddiam arasında zerre kadar fark yok... Ne sen Pür enerjiyi bana tanıtlayabilirsin ne de ben sana "ex nihiloyu" tanıtlayabilirim...

Umarım derdimi anlatabilimişimdir...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konunun başıyla alakalı olarak....Abi bak biz size kaç sefer anlattık bu tür konuları bir daha açmayın...Sineğe,yılana tüm bu sistemi veren evrim denen akıllı sistemdir...Öyle bir sistemdir ki her şeyi düşünüp ortaya koymuştur...Lütfen böyle konular açmayalım...Cevap belli..Anlamak isteyene...Vesselam...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...