Jump to content

Allah kelimesinin kökeni.

Recommended Posts

Notamatik'in astığı bu yazı başka bir sitede de aynen var.

http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turkcu-savascilardan-makaleler/ynt-allahin-bile-bas-edemedigi-araplar-ve-yardakcilari!/?wap2

Nasıl oluyor bu? Notamatik'in açıklamasını merak ediyorum.

Linkteki yazının altında şöyle bir diyalog dönmüş:

Gülertekin:

Bu bilgilere daha önce rastlamadım abla, sizin eserinizmi?

shaman:

Gülertekin kandaşim; bunlar bir araştırma, çeşitli kaynaklardan yapılmış araştırmalar aslında görsellerle de desteklemek isterdim ama nedense ben otaga görselleri yerleştiremiyorum.

Çepni77:

Size mi ait bilmiyorum ama gerçekten güzel bir yazı, anlayana tabi ki. Umarım konu kilit vurmaya doğru gitmez!

Kağan_Bahadır:

Kilitlenmemesi konusunda bir talep olduğu için şimdilik konuyu kilitlemiyorum.

Lakin din ile alakadar bu konunun otağ ile doğrudan yahut dolaylı ne ilgisi olduğunu konuyu açan kandaşımın açıklamasını da bekliyorum.

Yazının sahibi "bana ait" dememiş fakat "bana ait değil" de dememiş.

Alıntı yapıp kendim yazdım süsü vererek paylaştığı forumda rep kazanmaya çalışmış olabilme ihtimali olasılığı olabilitesi olabilirliliği mümkünlüğü var ((((.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 235
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Niye olmasın, niye bu kadar garip geldi ki bu?

Çeşitli forumlar elbette birbirinden bilgi alışverişi, veri kullanma yapıyor bunun nesi garip?

Bu olayın hacılama yada kopyalama şeklinde görünmemesi için çok popüler olan bir çok forum artık kendinden bir başlık alındığı zaman ...dan alıntıdır, kendi içinden başka bir forumun konusu verildiği zamanda aynı şekilde ...dan alıntıdır şeklinde kaynak belirtme zorunluluğunu getirmiştir ki bu daha güzel bir yöntemdir, ilk yazarın emeğine saygı duyma hakkını teslim etme kuralıdır ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ancak bu tip telif ve ilk yazarı koruma kurallarını kullanmayan 2 forum birbirinin yazısını içeriyorsa bu sizi neden bu kadar rahatsız etti?

Sitelerde Paylaş

Niye olmasın, niye bu kadar garip geldi ki bu?

Çeşitli forumlar elbette birbirinden bilgi alışverişi, veri kullanma yapıyor bunun nesi garip?

Bu olayın hacılama yada kopyalama şeklinde görünmemesi için çok popüler olan bir çok forum artık kendinden bir başlık alındığı zaman ...dan alıntıdır, kendi içinden başka bir forumun konusu verildiği zamanda aynı şekilde ...dan alıntıdır şeklinde kaynak belirtme zorunluluğunu getirmiştir ki bu daha güzel bir yöntemdir, ilk yazarın emeğine saygı duyma hakkını teslim etme kuralıdır ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ancak bu tip telif ve ilk yazarı koruma kurallarını kullanmayan 2 forum birbirinin yazısını içeriyorsa bu sizi neden bu kadar rahatsız etti?

Hangimize soruyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Ben kaynak belirtmeden yapılan kopyala yapıştırdan rahatsız oluyorum kardeşim. Alıntı kaynağı belirtilmeyince, herkes yazıyı yapıştıranın elinden çıkmış zannedip oo bravo diye kutluyor. Tezahüratlar falan. Bu ne ya diyorum ister istemez.

Bakın üyelerden bazıları neler yazmışlar bu yazıyı yazana övgü olarak:

'Eline koluna sağlık çook güzel bir yazı olmuş.Söylicek pek birşey bırakmıyor' (Pearlygates)

'Uğraşıp uzun uzun yazmışsın Notamatik, teşekkür ederiz.' (Freddie)

Şimdi, hava bu olunca insan sormak istiyor. Bu yazıyı gerçekten Notamatik mi yazdı? Eğer onun elinden çıktıysa, kendisini canı gönülden kutluyorum, bravo üstat,.

Başka bir yerden alıntıysa, yazının içeriğine ve buraya taşıyan Notamatik'e beğenilerimi sunuyorum, ama kendi adıma kaynak belirtmesini bekliyorum. Olay bu.

Bu arada ben kendimden söz edeyim.

Daha önceleri (2005-2006) Ateistforum'da yazardım, ancak sonraları sadece ziyaretçi olarak izledim. Şimdilerde daha sık bakıyorum.

Herkese merhaba diyorum.

Sitelerde Paylaş

Baştan sona isabettin arkadaşımıza katılıyorum, nomatik arkadaşımıza tebrikler geldiyse ve o da kendi yazmadığı halde kendi yazmış gibi kalkıp tebrik kabul etmişse gerçekten yanlış davranmış.

Nomatikden çıkıp açıklama istiyoruz gerçekten.

Ama onu yargılamak için istemiyorum bu açıklamayı eğer kendisinin derlediği bir yazı ise kendisinden yine nacizane bir istekde bulunacağım onun için merak ediyorum ;)

Herkese benden de merhabalar 6 aydır ciddi biçimde sorular soruyorum 4 aydır angostiğim :)

tarihinde Zane tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öncelikle konu başlığı allah isminin kökeni olduğu için.benimde sorum bu konuyla alakalı bilgisine güvenenlere olacak...çoğu kişinin bildiği bir yanlışla başlayalım...çoğu sitelerde esmaül hüsnanın allahın isimleri olarak zikredilmesi ve bunu özelliklede dini bildiğini sanan muhteremlerin söylemesi beni çok şaşırtıyor....o yanlışı hemen düzeltelim ..99 uz olan sıfat ve fiil tamlamasıdır...bu doksan dokuz zati sıfat ve fiilin başlarına gelen el er es ingilizcedeki durum belirten hallerde kullanılan am is are yardımcı fiilleriyle yakınlık gösteriyormu...el hecesini the gibi yada yüce olarak tanımlayanlar el hecesinin dir dır dür dur gibi bir vazifesi olamazmı...

bir örnek vereyim hemen :::: el hamdü lillehi rabbil alemin <<<<<< bu cümle içinde fiili bir eylem yok aynı am is are daki gibi..el lah cümle içinde el ilah olarakta mevcut söyle yazarsak:::: el hamd ül illahi rabb il alemin....cümle içinde rabbı sıfat olarak algılatmaya çalıssalarda rab aslında isim meryem ve ibrahim surelerinde en çok rab geçer....

el hamdü lillehi rabbil alemin..tercüme edecek olursak ::: hamd alemlerin rabbi ilahınadır cümle durum belirttiği için ben el hecesini dır olarak algıladım zaten cümlede ( hamd sıfat )(rabb ilah isim ) alemlerde maddesel yer ismi....burda arkadaşın biri bana rab ismini mürebbihi sıfat olarak kullanılıyor desede esmaül hüsnada el rab diye bir kelime yoktur...olmadığına göre ibrahim zamanında ve meryem zamanında yaratanın ismi rab mış demekki......arapça nın okunuş güzelliğine kimse laf etmesin vede ilkeleştirmeyede çalışmasın bence çok güzel bir dil...lakin aldatılmak farklı bir olay tabiki...

mekane lillehi..bu cümlede kimse el ilah ismini farkedemez şöyle yazarsam farkderler mekan el illah.... benimde kafamda bazı soru işaretleri oluştuğunda allah ismini merak ettiğimde şöyle birşey canlandı kafamda alemin özü olan adem ve havva olarak el ademi la ise havvayı teşkil ediyordu sonuna gelen kapalı t yani yuvarlak he harfi onların zürriyetini onlardan doğan çocukları şimgeliyordu...birde şu vardır bu ingilizcedede var sanırım la ve lahusa hamile kadınlar için kullanılmış ama kesin doğrudur diyemem öylede düşünmedim değil..şu an ise kuranda ve diğer kutsal kitaplardaki adem havva nın tamamen uydurma olduğunu düşünüyorum sebebi 7500 ve 8500 sene bana çok komik geldi adem ile son peygamber arasının 6000 sene civarı olması muhtemel değil...bu bilgi peygamberler tarihinden çıkan sonuç malesef...ben sallamadım....ben şu an rahman ve rahim kelimelerinin bile rah yol demek babamın yolu anamın rahmi olarak algılıyorum....gerçek adem ve havvayı ise bizler tabiatın çocukları olarak tabiatın kendisini görüyorum...şimdi rab kelimesinin de kökenine inecek olursak eski mısır tanrısı ra yı bulmaca çözenler rahatlıkla bilir ra da güneşle bağlantılı...kimse el lah kelimesinin sadece isimden ibaret olduğunu iddaa etmesin cümle içlerinde birçok hali var ellahın illah ullah üllah ..rasulullah <<allahın resulu...tabi bunları burda konuyu bilenlere değil bilmeyenlere bir kaç örnek olarak veriyorum...benimde arapçayı bildiğim iddaa edilemez...

şimdi elohimdi ella ydı bunları tevrati bilmediğimiz için birşey diyemem. ama din hz ibrahimle başlar ve onun rabbi vardı.... biryerdede şu vardı din ne demek ..ibrahimin dinine uy din uyruk veya milletine uy ibrahimin milletine uy şeklinde...bu değişkenlikler tabi zaman içinde olmuş milletine uy dinine uy olarak değiştirilmiş millet ile din farklı şey çünkü...islamiyetin şartlarından biride ibrahim milletinden olduğunu kabul edeceksin....oysa çoğumuzun aslı veya çoğu müslüman ibrahim milletinden değil...ama zorlamayı göz ardı etmemek lazım..ispanyol danscı kızları coştumu ella ella diyorlar zaten latince de var olan el birşekilde değişime uğramış....al paçino veya el dorales el dondiago paçoş sanırım burda herhangi biri anlamında değil daha belli olan anlamında latincedede var olan el hecesi... el colarado yer ismi olarak....

Sitelerde Paylaş

Sonuçta allah nerden geliyor önemi yok. Nerden geldiği meçhul. Birileri kafasından bir şeyler uydura uydura sonuçta allah olup çıkmış işte. Uzatmaya gerek yok.

İlginç olan Kıble-Kibele, fetiş- kara taş, tanrıça-vagina biçimli muhafazanın öpülmesi ve ay tanrıçası-hilal sembolü bağlantıları. Bunlar apaçık, reddi olanaksız kesin bağlantılar.

Katmış karmış, yeni bir din yaratmışlar, apaçık görünüyor. Asıl konu bu...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Bazı çoh bülmüş arhadaşlar, karşılarındakıları KOPYALA YAPIŞTIRMAHLA suçluyorlar.

Bu tip ınsanlar kendilerini kur,anı ezberlemiş olan hafızlar gibi görüyürler kanımca.

Hafızlar kur,anı ezberlemesine ezberlemişlerdir emmeeeeee Fatıha suresinin 5 inci ayatında bile ne dendigini düşünemez ,düşünmez,düşünmekte istemezler,işinlerine gelmez çünkü.

Şimdi arhadaşın biri diyürki, NOMATİK bu yazıyı falan forumdan aldı.

Sen yazdıklarını nirelerden alıyorsun a kankacığım?

Yoksa HAFIZLAR gibi HAMISINI ezberledinmi ?.

Eskiden herşey nerdeyse ezberletilirdi ögrencilere.

Sonra bu ezberciligin zararlarını Avrupalıların dürtüsüyle anladıhda ,bu sevdeden vaz geçtik.

Dincilerse buna berdevem.

Insanlar neden kütüphanalar edinir.

Gerekli konuları o kıtaplardan arayıp bulsunlar deye.

Yoksa siz başka yerlerdenmi alıyorsunuzda biz oraları bilemiyürüz.

Bu gün işler daha kolay,internet sayfalarında istedigine çok kolay ulaşabiliyorsun.

Güvenilir olmayanları anlamakta okadar zor degil.

Bakarsın bir başka birine,olmadı ötekine,ötekinin ötekine.

Amarıkalıların (ömer Şerif baş rolde)çevirdigi bir Arap konulu filmin bir sahnasında,bir Amarıkalı bir Arapla çölde dolanırkan Arap tüfegini doğrultur taaaaaa ileride kuyudan su çekip içmekte olan adamı vurur.Adam düşer yere.

Amarıkalı sorar ,o adamı sen neden vurdun?Adam susamış kuyudan çektigi suyu içiyordu.

Arap şöyle der,O KUYU BENİM KUYUM, benim iznim olmadan o kuyudan kimse su içemez içmeyede hakkı yohdur.

İçersede sonu böyle b.....tur.

Şimdi Araplarda bu mümkünmüdür deye sorsak çoğumuz mümkündür der.

Çünkü Arabı okadar tanımışızkı.

Onların kültüründe böyle şeyler çok olağan olduğunu bilmeyenimiz yohdur ,Araplaşmışlar melüm:-)))))..

Şimdi soralım bu arkadaşa böyle düşünen arkadaşlara ,siz yazdıklarınızı nerelerden alıyorsun?

Yoksaaaaaa böyyük dervüşünüz (mevlene) gibi Allahdanmı doğuyor içinize.

Eminimki üledir.

Eeeeee,sizin kadar EREMEYENLER yazmah istedikleri konuları etrefli yezebilmeleri için bir şekilde bir yerlere başvurmaları gerekecek mecmüren :-)))))).

Hedi GALİ sizin eşşeginiz ga.......h olsun :-))))))).

Not: Demir efede haklı,şöyle yada böyle,YUTTURMUŞLARMI ınsancıklara

Tanrıyı

Allahı

Gotu

Boku

Diyoyu

Yutturmuşlar.

Hedi yeni yutulmuş olsa belki çıharabilirdik.

Emme hazmedildiginden gövdenin her zerresine yayıldığından gövdeyi bu basıldan kurtarmah LA MÖMKÜN. 10,000/ 9999,9

Enel hak demiş yorgancının biri

Siz ne deyonuz bekemmmm.

Ulu vede sulu dervüş(calalettin) ne demiş büliysizmi.

Onu bir kellim astılar.

Beni 3 kellim asarlardı.

Demek uyanıh hatasını büliydi:-)))))).

Tolondede

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...

Ya hacılar, uzun uzun yazmışsınız, tartışmışsınız. Çok güzel.

Birisi özet geçebilir mi?

Şimdi bu "Allah" kelimesi, "el-ilah" mı yoksa "AL-LA" mı?

Yoksa başka birşey mi?

Lütfen özet olsun. Kim haksız, kim yanılmış burada?

Harbiden bütün yazıları okudum, hiçbirşey anlamadım. Kafam karıştı iyice.

Hepiniz birbirinizin tezlerini yalanlıyorsunuz, bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakmayın.

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Birsürü uzun uzun yazılar.

Hepsini salladım.

Bu hint ve ibrani dinlerinde gördüğüm birşey var.

O da "H" harfi.

YAHova, aloHa, allaH, ilaH, yaHve....

Hepsindede H harfi var.

H hava mı demek aynı zamanda da O demek.

Yani insanlar konuşmaya önce harflerden bşlamış, sonra heceleri, sonrada kelimeleri oluşturmuş.

İlk ve temel harfleride yaratıcı üzerine kurulmuş.

aM, uM, aNNe.............Bildiğimiz kadının cinsel organı ve ona sahip olan anne..

Bu, BaBA..........Bidiğimiz su ve ona sahip olan baba.

Ra, Rab............Bildiğimiz ateş ve ona sahip olan güneş.

H, Hu................Bildiğimiz hava ve ona sahip olan ruh, O.......

Tüm kelimeler ve mantık, dinler..Bu temel harflerin ve manaların üzerine kurulmuş ve türemiş..

Not: Bu düşünceler doğrumu derseniz vahiy almıyorum ama bence öyle.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Aşağıda, Sümer ve Babil'den ithal bazı tanrıların adlarını görüyorsunuz:

Al-Lat

Al-Uzza

Al-Menat

Al-Mah

Al-Qaum

Kıb-el-La

She-el-la(Şila veya Şi-el-la veya She-Al-lah olarak da okuyabilirsiniz)

Hub-al

Ba-al

İyi de şeker kardeşim,

Allah, "sözcük" olarak ilk defa Kuran'la gelmedi ki.

Allah'ın zatı, Kuran indirilmeden de vardı; sümerden de babilden de önce vardı.

Hatta ve hatta; Allah'ın zatı ve "sözcük" olarak adı, dünya yaratılmadan önce de vardı.

Hiç mi akıl erdirmezsiniz!

Biz müslümanlar, Allah'ın varlığını ve birliğini, Kuran'ı indirmeden önce de kainatı yaratmadan önce de olduğunu kabul edenlerdeniz. Sadece 1400 yıl değil, ebedidir Allah !

tarihinde KHF-232 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Purperestlerden (müşriklerden) başka tanrılarına Allah diyen bir din veya kavim var mı?

Müslümanlar hep İslam'ın Adem'den beri var olduğunu iddia ederler ama ellerinde değişik dillerde "Allah" yazan bir tane arkeolojik buluntu, yazıt veya eser yoktur.

Allah 7. yy.'da İslam'la beraber ortaya çıkmış en yeni tanrıdır.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

"Çünkü o bir Ay tanrıçasıdır da ondan. Tanrıçaların hepsi Ay kökenlidir. Tanrıların ise hepsi Güneş kökenlidir.

demişsin ancak sümerdeki ay tanrısı Sin bir erkektir ve babadır daha ilginci güneş tanrısı şamaş bunun kızıdır yani güneş kökenlidir ama tanrıçadır.hemmde ana tanrıçadır

http://tr.wikipedia....ki/Sin_(Tanrı)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Shamash

tarihinde mazdaist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...