Jump to content

semud kavmi

Recommended Posts

Semud kavminin nasıl yokedildiği konusunda kuranı yazan kişi bir türlü karar verememiş.

-deprem gibi bir şeyle yok edilmiş. (araf 78)

-korkunç uğultulu sesle (hud 67, hud 94)

-bela yağmuruna tutularak (furkan 40)

-azap yakalamasıyla (şuara 158)

-tuzak kurarak (neml 50-51)

-şu yöntemlerden birisi seçilerek a. taş yağmuru b. korkunç ses c. suda boğma. (ankebut 40)

-korkunç ses (sad 13)

-yıldırım çarpması (fussiler 13, fussilet 17)

-yıldırım çarpması (zariyat 44)

-korkunç ses (kamer 31)

Sitelerde Paylaş

Keh keh, bunları nükleer fırtına diye yorumlayanlar bile var reformist müslümanlardan.

Kavim, millet demektir.Böyle birşey olmuşsa allah çoluk çocuk demeden katletmiş demektir buda onu soykırımcı yapar.

Sitelerde Paylaş

korkunç ses muhtemelen o büyük afetin meydana geliş esnasında ortaya çıkan ses olmalı...

deprem esnasında depremin meydana getirdiği yahut insanların korkudan bağırıp korkunç çığlıklarının ortalığı kaplaması....

bina büyük bir bir gürültüyle yıkıldı dediğimizde binayı yıkanın gürültü olmadığını biliriz...

toplumun yok oluşunu hazırlayan koşullar gerçekleştiğinde artık geri dönüş pek mümkün olmaz...

bu yok oluşu hazırlayan etkenlerin hepsini zulum adı altında değerlendirebiliriz...

bir toplmuda adalet yok olduğunda o toplum büyük depremler fırtınalar yaşar ve büyük bir gürültüyle yok olur....

insanın içinde fırtınalar depremler olması ve gözlerinden yıldırımlar çıkması gibi bir benzetme de olabilir...

Sitelerde Paylaş

İnsan neden yaratılmış gibi bir soruya benzer bir soru,Çamurdan mı sudan mı balçıktan mı,topraktan mı?meniden mi? vs vs..Bunların hepsinin bir arada düşünülmesi neden mümkün olamıyor.

Semud kavmi bunların hepsini içeren bir felaketler zinciri yaşamış olamaz mı?

Sitelerde Paylaş

İnsan neden yaratılmış gibi bir soruya benzer bir soru,Çamurdan mı sudan mı balçıktan mı,topraktan mı?meniden mi? vs vs..Bunların hepsinin bir arada düşünülmesi neden mümkün olamıyor.

Semud kavmi bunların hepsini içeren bir felaketler zinciri yaşamış olamaz mı?

güzel yaklaşım...

bir deprem felaketinin ardından ortaya çıkan yağmalama yangın gibi sosyal problemler de eklenince o şehir yaşanılmaz oluyor ve terkediliyor...

halkı sosyal dayanışmayı terkedince zulumler doğuyor ve felaketler üst üste yığılıyor...

biz halkı zulmedici olmayan bir memleketi ne diye helak edelim diye bir ifade vardı sanırım ...

Sitelerde Paylaş

bu ve benzeri olgular muhammed'in en büyük sahtekarlardan birisi olduğunu gösteriyor.

çünkü kuranin aşaği yukari her suresinde buna benzer yok edilme martavallari varken,

aynen bunlar gibi muhammed'le dalga geçerek "azap , bela, helak vs." isteyen kureyşlilere tek bir zarar bile dokunmaz.

bakin kuranda bu durum nasil ortada.

hac/47:"Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir."

bahaneye bakin, kendisinden alayla bela isteyen kureyşlilere "rabbinin nezdinde bir gün sizin saydiğiniz bin yil gibidir" diyor, yani öyle hemen azap indiremiyormuş allah efendi zamanlama farki varmiş :)

halbuki diğer ayetlerde ad semud ress medyen lut nuh vs. nasil hemencecik yok ettiğini anlatiyordu ama :)

Sitelerde Paylaş

bu ve benzeri olgular muhammed'in en büyük sahtekarlardan birisi olduğunu gösteriyor.

çünkü kuranin aşaği yukari her suresinde buna benzer yok edilme martavallari varken,

aynen bunlar gibi muhammed'le dalga geçerek "azap , bela, helak vs." isteyen kureyşlilere tek bir zarar bile dokunmaz.

hac/47:"Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir."

bahaneye bakin, kendisinden alayla bela isteyen kureyşlilere "rabbinin nezdinde bir gün sizin saydiğiniz bin yil gibidir" diyor, yani öyle hemen azap indiremiyormuş allah efendi zamanlama farki varmiş :)

halbuki diğer ayetlerde ad semud ress medyen lut nuh vs. nasil hemencecik yok ettiğini anlatiyordu ama :)

güzel bir noktaya değinmişsin. anlattığın devirden bu devire değişen hiçbirşey yok. günah ve sapkınlık içinde yaşayan avrupalılar ve amerikalılar yerine müslümanlar depremlerle ve doğal afetlerle telef oluyorlar günümüzde. yoksa bu allah çaktırmadan tepede kafayı mı çekiyor?

Sitelerde Paylaş

güzel bir noktaya değinmişsin. anlattığın devirden bu devire değişen hiçbirşey yok. günah ve sapkınlık içinde yaşayan avrupalılar ve amerikalılar yerine müslümanlar depremlerle ve doğal afetlerle telef oluyorlar günümüzde. yoksa bu allah çaktırmadan tepede kafayı mı çekiyor?

Her zaman da, fay hattı ve yanardağ çevresinde yaşayanları cezalandırıyor, tesadüf olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

kuranda buna benzer onlarca ayet var, sure ve ayet numaralarini hatirlamadiğim için onlari asamadim, sadece hac/47 aklima geldi.

kureyşliler muhammed'in anlattiği helak , bela, azap, yok edilme hikayelerini dinledikçe bunlarla dalga geçiyor "hadi allah varsa biz de inkar ediyoruz bize de bela göndersin" diye muhammed'le alay ediyordu.

ama gel gör ki kendisinden önce yaşadiğini iddia ettiği ve kidemi kendisinden düşük olan bütün peygamberlerin kavimlerini allah cezalandirirken, kureyşlilere kivirmalarla, bahanelerle, geçiştirmelerle yanit veriyor. yani laf çok iş yok.

çünkü muhammed bir yalanci ve sahtekardir, ya da hayal gören kendisini peygamber sanan bir delidir. günümüzdede yaşamiyor mu tiplerden "ben mehdiyim , mesihim" diyenler. o donem insanlar ilkel olduğu ve çok cahil olduğu için , hele ki muhammed'in döneminde bir devlet varolmadiği için iddiasini soomutlamak kendi manevi ve maddi iktidarini kurmasi son derece kolay olmuştur. günümüzde bu imkanlar kalmadiği için bütün bunlar tutmuyor.

Her zaman da, fay hattı ve yanardağ çevresinde yaşayanları cezalandırıyor, tesadüf olsa gerek.

evet, ama orada ölen sadece erişkinler değil, çocuklar ve hatta dünyadan haberi olmayan kundaklik bebekler.

Sitelerde Paylaş

Bam teline basmışsın.Ne demiş atalarımız? büyük lokma yut ama büyük konuşma,allah bile olsan. Tiyatroya bakın şimdi!!!

Fâtır 43 Çünkü onlar yeryüzünde büyüklük taslıyor ve kötü tuzaklar kuruyorlardı. Halbuki kişi kazdığı kuyuya kendi düşer. Onlar öncekilerin kanunundan (onlara uygulanandan) başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın sünnetinde asla bir değişme bulamazsın, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir sapma da bulamazsın.

Fâtır 44 Bunlar yeryüzünde gezip de kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğunu görmediler mi? Halbuki onlar, bunlardan daha güçlü idiler. Ne göklerde ne de yerde Allah'ı aciz bırakacak bir güç vardır. O, bilendir, güçlüdür.

Bu ayetlerde görüldüğü gibi allah, yalanlayan kavimlerin sonucunun ne olduğunu ve bu sonucun allahın değişmeyen sünneti (kanunu) olduğunu vurguluyor.İbret almaları içinde insanlara bu kavimleri gezip dolaşmalarını söylüyor.Bence o kadar gezmeye dolaşmaya gerek yok. Yine allahın kendi sözlerinden dinleyelim bakalım allah yalanlayan kavimlere ne yapmış?

Kamer suresi

15. Bunu bir ibret olarak bıraktık, ibret alan yok mudur?

16. Benim azabım ve uyarılarım nasılmış (görsünler)

17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

18. Âd (kavmi) da yalanladı, azabım ve uyarılarım nasıl oldu?

19. Biz onların üstüne, uğursuzluğu devam eden bir günde dondurucu bir rüzgar gönderdik.

20. (O rüzgar) insanları, sökülmüş hurma kütükleri gibi yere seriyordu.

21. Nasılmış benim azabım ve uyarım?

22. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

23. Semûd da o uyarıları yalanladılar.

24. "Bizden bir insana mı uyacağız? O takdirde biz apaçık bir sapıklık ve çılgınlık içine düşmüş oluruz." dediler.

25. "Zikir, aramızdan ona mı bırakıldı? Hayır o, yalancı, küstahın biridir" (dediler).

26. Yarın onlar, yalancı, küstahın kim olduğunu bilecekler.

27. Biz onlara, kendilerini imtihan etmek için dişi deveyi göndereceğiz. Onun için sen onları gözet ve sabırlı ol.

28. Onlara suyun aralarında paylaştırılacağını haber ver; her içene düşen miktar, hazır kılınmıştır.

29. Bunun üzerine arkadaşlarına bağırdılar. O da (bıçağı) çekerek (deveyi) kesti.

30. Ama azabım ve uyarılarım nasıl oldu.

31. Biz onların üzerine tek sayha (korkunç bir ses) gönderdik; ağılcının topladığı çalı çırpı kırıntıları gibi kırılıp dökülüverdiler.

32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

33. Lût kavmi de uyarıları yalanladı.

34. Biz de onların üzerlerine (taşlar savuran) bir fırtına gönderdik. Yalnız Lût ailesini seher vakti kurtardık,

35. Katımızdan bir nimet olarak. Biz şükredeni böyle mükafatlandırırız.

36. (Lût), onları bizim yakalamamıza karşı uyarmıştı. Fakat ikazlara karşı kuşku duydular,

37. Onun konuklarından murad almaya kalkıştılar. Biz de gözlerini siliverdik. "Haydi azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik).

38. Sabah erken, onları kararlı bir azab yakaladı.39. "Azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik).

40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

41. Şüphesiz Firavun ailesine de uyarıcı peygamberler geldi.

42. Lakin onlar bütün âyetlerimizi yalanladılar. Biz de onları çok kuvvetli ve kudretli bir yakalayışla yakaladık.

43. Şimdi sizin kâfirleriniz, onlardan hayırlı mı? Yoksa kitaplarda sizin için bir kurtuluş mu var?

44. Yoksa "Biz birbirimize yardım eden bir topluluğuz." mu diyorlar?

45. Her halde o topluluk bozulacak ve geriye dönüp kaçacaklardır.

[b]Bu ayetlerde görüldüğü gibi ,Allah, yalanladıkları için bir çok kavmi helak etmiş,(yersen) Kuranın ilk muhatapları olan mekkeli putperstlere gözdağı veriyor, bakın inanmazsanız sizede böyle yaparım diye.

O insanlarda yememişler ve allaha meydan okuyup şöyle cevap vermişler[/b]

Enfal 32- Bir vakit de, "Ey Allah, eğer bu Senin katından gelmiş bir hak kitap ise, hiç durma üstümüze gökten taşlar yağdır veya bize daha acı bir azap ver" demişlerdi.

Öyleya madem bu kadar azab etmeye gücün yetiyor hadi başımıza taş yağdır görelim bakalım demişler.

Onlarca ayette şöyle ederim böyle yıkarım diye efelenen allah bu meydan okuma karşısında

Enfal 33- Halbuki sen içlerinde iken Allah, onlara azab edecek değildi. İstiğfar ettikleri sürece de Allah onlara azab edecek değildir.

Diyor. Yani allah peygamberine kıyamadığı için onlara azab edemiyormuş.Peki bu mazaret olabilrimi ?

Yine bu suredeki 34.üncü ayete bakalım

34. Biz de onların üzerlerine (taşlar savuran) bir fırtına gönderdik. Yalnız Lût ailesini seher vakti kurtardık,[/size]

Lut,u ve ailesini kurtaran allah ,istese idi muhammed ve arkadaşlarını da göndereceği azaptan kurtarabilridi. Öyleyse bu bir mazaret sayılmaz ama biz yine bunuda yedik sayalım

Muhammed ve arkadaşları hicret ettikten sonra inkarcılara azab edebilirdi değlmi,neden etmemiş?

Tevbe 14- Onlarla savaşın ki Allah, sizin ellerinizle onların cezasını versin ve ...

onları rezil ve rüsvay etsin, yardımıyla sizi onlara muzaffer kılsın. Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın.

Hani allahın sünneti değişmiyordu. Onlarca ayette inkarcıları söyle helak ettim böyle azablandırdım diye efelenen allah, ne hikmetse muhammedin dönemindeki inkarcılara gelice sünnetini değiştirmiş ve insanların ellerine ihtiyaç duymuş.

Bu hikmetin ne olduğunu anlamak pekte zor değil.

Eğer allah sünnetini değiştirmese idi,yani muhammed hicret ettikten sonra inkarcıları yok etse idi islamın tarihi savaşlarla dolu olmayacaktı,hiç kimse islamı şiddet içerdiği için eleştirme sansını elde edemeyecekti. İyi ama İnarcılar yok edilirse muhammedin geçim kaynağıda yok edilmiş olacaktı.Dolayısıyla en son peygamberini herşeyden çok seven allahın, elbette bu geçim kaynağını yok etmesi söz konusu olamaz. İşte allahın muhammede gelinceye kadar tüm inkarcı kavimlere helak etmesine rağmen muhammede bu denli imtiyaz tanımasının hikmeti bundan kaynaklanıyor.

Eğer Allah inkarıcları yok etse idi,Muhammed kimden ganimet elde edecekti,kimleri cariye olarak hizmetine alacaktı

Duha 5 Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın.

Duhâ 6 O, seni yetim bulup barındırmadı mı?

Duhâ 7 Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?

Duhâ 8 Seni fakir bulup zengin etmedi mi?

Ahzap 50- Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri,

tarihinde donkisot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

allah zalim kavimlerden başkasını helak etmem diyor...

zalimlerin sonu hüsran ve acıkl bir son olur diyor...

zalimlik gerçeğe uygun davranmamaktır...

gerçeğin üzerini örtmektir...

gerçekliğe uygun davranmayanlar hep sıkıntı çekerler...

önünde derin bir çukur varsa bu gerçeğe uygun davranarak kenardan geçersin...

yok bu gerçeğe uygun davranmayıp çukura doğru gidersen düşersin ve acı çekersin...

allahın evrendeki işleyişi hep bunu gösterir...

olan olayların hepsi bu işleyişi gösteren ayetlerdir işaretlerdir...

bu işaretleri görüp görmemezlikten gelenler dikkate almayanlar yani yalanlayanlar çukura düşerler ve acı çekerler...

peygamberlerin söylediği şey evrendeki işaretleri iyi okuyun allahın evrendeki işletim sistemini iyi kavrayın ...

kötülük edenler acı çeker helak olur kötülükten sakınanlar rahat eder...

bu işaretleri dikkate almayanlar dolayısıyle peygamberi inkar edenler yani allahı yalanlayanlar yani kötülük işlemeye devam edenler sıkıntılara düşerler...

allah zalimlerden başkasına düşman değildir...

allah zulmedenleri sevmez...

doğru dürüst iyilikle yaşayanlar zalim olmadıkları gibi allahın düşmanı da değildirler...

hep iyilikle yaşayanlar ben kötü biriyim dese kötü sayılır mı...

allaha inanamıyorum dediği halde her yaptığı allahın istediği gibi olan da böyledir...

Sitelerde Paylaş

Kireç,eğer bir kere de masal okumayı bırakıp yazılanlara yorum yapsan dişlerimi kıracam valla tilla holla.Mesela benim iddalarımı çürüt becerebilirsen.

Bak o kadar ayet verdim sende ise tek ayet yok habire maval okuyup duruyorsun.

O kadar ayette inkarcıları yok ettim diye efelenen allah mekkeli puperestleri meyden okumalarına rağmen neden helak etmemiş? Buna cevabın yokmu?

tarihinde donkisot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hz muhammed kavminin helak olmaması için eski zalim kavimlerin başına gelen akıbetlerden örnekler vermiş...

siz de bu zulumlere devam ederseniz sonunuz bu kavimler gibi olur bakın yapmayın bu kötülükleri bırakın demiş...

ben sizi uyarıyorum bana inanın yoksa sizinde sonunuz iyi olmaz...

allah zalimleri eninde sonunda mahvediyor ben sizin iyiliğiniz istiyorum diyor...

eski peygamberlerde böyle söylemişler...

ama o peygamberlere inamayıp zulumlerine devam edenler bir şekilde mahvolup gitmişler...

hz muhammed peygamber kendi kavminde yapmış olduğu uyarı çalışmaları eninde sonunda sonuç vermiş ve kavmi sonunda ona uymuş...

yani sevgili muhammed görevini başarıyla yapmış...

kavmi ona inanıp halekten kurtulmuşlar...

Sitelerde Paylaş
hz muhammed kavminin helak olmaması için eski zalim kavimlerin başına gelen akıbetlerden örnekler vermiş...

siz de bu zulumlere devam ederseniz sonunuz bu kavimler gibi olur bakın yapmayın bu kötülükleri bırakın demiş...

allah zalimleri eninde sonunda mahvediyor ben sizin iyiliğiniz istiyorum diyor...

ama o peygamberlere inamayıp zulumlerine devam edenler bir şekilde mahvolup gitmişler...

hz muhammed peygamber kendi kavminde yapmış olduğu uyarı çalışmaları eninde sonunda sonuç vermiş ve kavmi sonunda ona uymuş...

dünya kadar savaş, katliam ve kiliç geçirmeden sonra..

lutun kavmini sadece eşcinsel olduğu için kisa sürede yok etmişti ama,

muhammed'in kini neden yok etmedi de dünya kadar müslüman savaşlarda telef oldu.

bir çırpıda yok etseydi ya allah,

üstelik hac/47 de neden "sizin katinizda bin yil benimkinin bir gününe eştir" gibi bir bahaneyle kiviriyor,

yakiştimi bu allah'a, yüce denilen bir allah zamanlama sikintisina girer mi hiç ?

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yani sevgili muhammed görevini başarıyla yapmış...

kavmi ona inanıp halekten kurtulmuşlar...

Zulüm kavramı,türkçe lisanında kullanıldığı gibi arapçada aynı anlamda kullanılmaz.Türkçede zulüm denildimi başkalarına kötülük yapmak anlaşılır. Oysaki kuranda zulüm kavramı inananmayanlar için kullanılır.

En’âm 21

(Mekkî 55) Yalan sözlerle Allah'a iftira edenden veya O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir! Şüphe yok ki, zalimler kurtuluşa ermezler!

A’râf 37

(Mekkî 39) Allah'a iftira eden ya da O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir

Yûnus 17

(Mekkî 51) Öyleyse kim Allah'a karşı yalan uydurandan veya onun ayetlerini yalanlayandan daha zalimdir! Bilesiniz ki suçlular asla onmazlar!

Hûd 18

(Mekkî 52) Kim Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim olabilir

Ankebût 68

(Mekkî 85) Allah'a karşı yalan uyduran yahut kendisine hak gelmişken onu yalan sayandan daha zalimi kimdir? Cehennemde kafirlere yer mi yok!

Secde 22

(Mekkî 75) Kendisine Rabbinin ayetleri hatırlatıldıktan sonra onlardan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir! Muhakkak ki biz, günahkarlara, layık oldukları cezayı veririz

Zümer 32

(Mekkî 59) Allah'a karşı yalan uyduran, kendisine gelen gerçeği (Kur'an'ı) yalan sayandan daha zalim kimdir? Kafirlerin yeri cehennemde değil mi

Saff 7

(Medenî 109) İslam'a çağırıldığı halde Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir! Allah, zalimler topluluğunu doğru yola erdirmez.

Daha çok ayet var ama uzatmaya gerek yok. Türkçe de zulüm dendimi mutlaka mağdur olan bir taraf olmalıdır. aksi takdirde zulümden bahsetmek abes olur.Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi zulüm kavramı sadece inkarcılar için kullanılıyor.Dolayısıyla senin habire bozuk plak gibi savunduğun türkçe lisanına anlaşıldığı anlamında kötülük,iyilik savın havada kalıyor.Kuranın iyiliği inanmak,kötülüğü de inanmamaktır.İnandıktan sonra dünyayı kana bile bulasan iyisindir bu kadar açık ve net.

Bergüzara söylediğim senin içinde geçerli.Kurandaki islami hiç biriniz beğenmiyor onun için kafanızdan uydurduğunuz şirin bir islamı bizlere pazaralıyorsunuz.Bu konuda dürüst değilsiniz.Dürüst olsa idiniz kurandaki anlatim şeklie sadık kalırdınız.Elbette kuranı olduğu gibi beğenmek zorunda değilsizin ama kendi beğenmediğiniz bir şeyi aslından çarpıtarak başkalarına sunmak cididiyetsiz olduğunuz anlamına gelir.Ne mecburiyetiniz var kardeşim beğenmiyorsanız bırakın olduüğu gibi kalsın, kafanıza silah dayayıp inanmanız için zorlayan mı var?

Sitelerde Paylaş

donkişot,

bunlar kendilerini fazla akilli zannediyorlar,

BİR BEDEL ÖDEMEDEN RAHAT HAYATİN YAŞANABİLECEĞİNİ saniyorlar.

biz zahiri bir bedel ödüyoruz rahat yaşam için, o da eğer varsa ve hatali isek öteki dünyadir. sonsuza kadar cezalandirilacağiz.

şeriatçilarda bir bedel ödüyor, bu dünyadaki nefsi arzularindan kisintilar yaparak (başörtüsü, faiz, zina, cihat, namaz vs.) ve bunun karşiliğini öteki dünyada alacaklarina inaniyorlar.

bu andavallar ikisi arasinda bir yol tutturduklarini saniyorlar, hem ondan hem bundan alalim, bedel ödemeden rahatça yaşayalim, diğer dünya'da da allah baba bizi cennetine koysun.

yok öyle 3 köfte 5 kuruş demişler.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bam teline basmışsın.Ne demiş atalarımız? büyük lokma yut ama büyük konuşma,allah bile olsan. Tiyatroya bakın şimdi!!!

Fâtır 43 Çünkü onlar yeryüzünde büyüklük taslıyor ve kötü tuzaklar kuruyorlardı. Halbuki kişi kazdığı kuyuya kendi düşer. Onlar öncekilerin kanunundan (onlara uygulanandan) başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın sünnetinde asla bir değişme bulamazsın, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir sapma da bulamazsın.

Fâtır 44 Bunlar yeryüzünde gezip de kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğunu görmediler mi? Halbuki onlar, bunlardan daha güçlü idiler. Ne göklerde ne de yerde Allah'ı aciz bırakacak bir güç vardır. O, bilendir, güçlüdür.

Bu ayetlerde görüldüğü gibi allah, yalanlayan kavimlerin sonucunun ne olduğunu ve bu sonucun allahın değişmeyen sünneti (kanunu) olduğunu vurguluyor.İbret almaları içinde insanlara bu kavimleri gezip dolaşmalarını söylüyor.Bence o kadar gezmeye dolaşmaya gerek yok. Yine allahın kendi sözlerinden dinleyelim bakalım allah yalanlayan kavimlere ne yapmış?

Kamer suresi

15. Bunu bir ibret olarak bıraktık, ibret alan yok mudur?

16. Benim azabım ve uyarılarım nasılmış (görsünler)

17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

18. Âd (kavmi) da yalanladı, azabım ve uyarılarım nasıl oldu?

19. Biz onların üstüne, uğursuzluğu devam eden bir günde dondurucu bir rüzgar gönderdik.

20. (O rüzgar) insanları, sökülmüş hurma kütükleri gibi yere seriyordu.

21. Nasılmış benim azabım ve uyarım?

22. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

23. Semûd da o uyarıları yalanladılar.

24. "Bizden bir insana mı uyacağız? O takdirde biz apaçık bir sapıklık ve çılgınlık içine düşmüş oluruz." dediler.

25. "Zikir, aramızdan ona mı bırakıldı? Hayır o, yalancı, küstahın biridir" (dediler).

26. Yarın onlar, yalancı, küstahın kim olduğunu bilecekler.

27. Biz onlara, kendilerini imtihan etmek için dişi deveyi göndereceğiz. Onun için sen onları gözet ve sabırlı ol.

28. Onlara suyun aralarında paylaştırılacağını haber ver; her içene düşen miktar, hazır kılınmıştır.

29. Bunun üzerine arkadaşlarına bağırdılar. O da (bıçağı) çekerek (deveyi) kesti.

30. Ama azabım ve uyarılarım nasıl oldu.

31. Biz onların üzerine tek sayha (korkunç bir ses) gönderdik; ağılcının topladığı çalı çırpı kırıntıları gibi kırılıp dökülüverdiler.

32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

33. Lût kavmi de uyarıları yalanladı.

34. Biz de onların üzerlerine (taşlar savuran) bir fırtına gönderdik. Yalnız Lût ailesini seher vakti kurtardık,

35. Katımızdan bir nimet olarak. Biz şükredeni böyle mükafatlandırırız.

36. (Lût), onları bizim yakalamamıza karşı uyarmıştı. Fakat ikazlara karşı kuşku duydular,

37. Onun konuklarından murad almaya kalkıştılar. Biz de gözlerini siliverdik. "Haydi azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik).

38. Sabah erken, onları kararlı bir azab yakaladı.39. "Azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik).

40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

41. Şüphesiz Firavun ailesine de uyarıcı peygamberler geldi.

42. Lakin onlar bütün âyetlerimizi yalanladılar. Biz de onları çok kuvvetli ve kudretli bir yakalayışla yakaladık.

43. Şimdi sizin kâfirleriniz, onlardan hayırlı mı? Yoksa kitaplarda sizin için bir kurtuluş mu var?

44. Yoksa "Biz birbirimize yardım eden bir topluluğuz." mu diyorlar?

45. Her halde o topluluk bozulacak ve geriye dönüp kaçacaklardır.

[b]Bu ayetlerde görüldüğü gibi ,Allah, yalanladıkları için bir çok kavmi helak etmiş,(yersen) Kuranın ilk muhatapları olan mekkeli putperstlere gözdağı veriyor, bakın inanmazsanız sizede böyle yaparım diye.

O insanlarda yememişler ve allaha meydan okuyup şöyle cevap vermişler[/b]

Enfal 32- Bir vakit de, "Ey Allah, eğer bu Senin katından gelmiş bir hak kitap ise, hiç durma üstümüze gökten taşlar yağdır veya bize daha acı bir azap ver" demişlerdi.

Öyleya madem bu kadar azab etmeye gücün yetiyor hadi başımıza taş yağdır görelim bakalım demişler.

Onlarca ayette şöyle ederim böyle yıkarım diye efelenen allah bu meydan okuma karşısında

Enfal 33- Halbuki sen içlerinde iken Allah, onlara azab edecek değildi. İstiğfar ettikleri sürece de Allah onlara azab edecek değildir.

Diyor. Yani allah peygamberine kıyamadığı için onlara azab edemiyormuş.Peki bu mazaret olabilrimi ?

Yine bu suredeki 34.üncü ayete bakalım

34. Biz de onların üzerlerine (taşlar savuran) bir fırtına gönderdik. Yalnız Lût ailesini seher vakti kurtardık,[/size]

Lut,u ve ailesini kurtaran allah ,istese idi muhammed ve arkadaşlarını da göndereceği azaptan kurtarabilridi. Öyleyse bu bir mazaret sayılmaz ama biz yine bunuda yedik sayalım

Muhammed ve arkadaşları hicret ettikten sonra inkarcılara azab edebilirdi değlmi,neden etmemiş?

Tevbe 14- Onlarla savaşın ki Allah, sizin ellerinizle onların cezasını versin ve ...

onları rezil ve rüsvay etsin, yardımıyla sizi onlara muzaffer kılsın. Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın.

Hani allahın sünneti değişmiyordu. Onlarca ayette inkarcıları söyle helak ettim böyle azablandırdım diye efelenen allah, ne hikmetse muhammedin dönemindeki inkarcılara gelice sünnetini değiştirmiş ve insanların ellerine ihtiyaç duymuş.

Bu hikmetin ne olduğunu anlamak pekte zor değil.

Eğer allah sünnetini değiştirmese idi,yani muhammed hicret ettikten sonra inkarcıları yok etse idi islamın tarihi savaşlarla dolu olmayacaktı,hiç kimse islamı şiddet içerdiği için eleştirme sansını elde edemeyecekti. İyi ama İnarcılar yok edilirse muhammedin geçim kaynağıda yok edilmiş olacaktı.Dolayısıyla en son peygamberini herşeyden çok seven allahın, elbette bu geçim kaynağını yok etmesi söz konusu olamaz. İşte allahın muhammede gelinceye kadar tüm inkarcı kavimlere helak etmesine rağmen muhammede bu denli imtiyaz tanımasının hikmeti bundan kaynaklanıyor.

Eğer Allah inkarıcları yok etse idi,Muhammed kimden ganimet elde edecekti,kimleri cariye olarak hizmetine alacaktı

Duha 5 Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın.

Duhâ 6 O, seni yetim bulup barındırmadı mı?

Duhâ 7 Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?

Duhâ 8 Seni fakir bulup zengin etmedi mi?

Ahzap 50- Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri,

Okuyun müslümanlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...