Jump to content

Bediüzzaman Mantığı. Anlamayanlar İçin...

Recommended Posts

bir de şu omuzlarda oturup günah-sevap işlerini yazan meleklere ne dersiniz, onlarda mi elektromanyetik kuvvet :lol:

buyrun ayetiyle,

"Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız. Üstelik, biri insanın sağ tarafında, biri sol tarafında oturmuş iki alıcı melek de (onun yaptıklarını) alıp kaydetmektedir. İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında (yaptıklarını) gözetleyen (ve kaydeden) hazır bir melek bulunmasın." (Kâf suresi, 16-18)[1]

insanın yaptığı her şey mutlaka gören şahit olan bir sürü eşya vardır ...

insanın kendisi bir kere hafızasına yaptıklarını kaydeder...

yani yapılan hiç bir şey gizli kalmaz...

mutlaka o bir şekilde kaydedilir ve önünüze gelir...

o yüzden dikkatli olun ve kötü şeyler yapmayın...

kimse görmüyo zannetmeyin...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 172
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kireç, sen bu işleri es geç.!

kuran açik anlam ihtiva eder, bunu çağa uydurma adina onu keyfi olarak yorumlamak olmaz.

meleklerde cinler ve insanlar gibi nurdan yaratilmiş, hat yapmayan ama bilinçli zeki rasyonel varliklar olarak geçer bütün dinlerde, buna islam da dahil.

şimdi muhammed cebrail adindaki birisiyle mi konuştu yoksa bir şey le mi konuştu?

cebrail insanın vicdanını temsil ediyor olabilir...

Sitelerde Paylaş

dahasi var kuran melekleri gökte olduğunu iddia eder, bu kanatlarda uçtuklari için onlara verilmiştir.

Cin suresi/8-9:" “Kuşkusuz biz göğe ulaşmak istedik, fakat onu çetin meleklerden bekçilerle ve yakıcı ışıklarla dolu bulduk.”

“Halbuki biz, (daha önce) göğün bazı yerlerinde gayb haberlerini dinlemek için otururduk. Fakat şimdi her kim dinlemeye kalkacak olursa, kendini gözetleyen yakıcı bir ışık bulur.”

cinler diyor ki "biz eskiden göğe tirmanabilirdik, şimdi meleklerden bekçiler koyulmuş çıkamiyoruz yukariya, bize işin atiyorlar.

bir başka ayettede yildizlarin şeytan taşlamak için yaratildiği yaziliydi,

öğh midem bulandi.

Sitelerde Paylaş
insanın yaptığı her şey mutlaka gören şahit olan bir sürü eşya vardır ...

insanın kendisi bir kere hafızasına yaptıklarını kaydeder...

yani yapılan hiç bir şey gizli kalmaz...

mutlaka o bir şekilde kaydedilir ve önünüze gelir...

o yüzden dikkatli olun ve kötü şeyler yapmayın...

kimse görmüyo zannetmeyin...

birak arkadaşim ya.!

pisliğini çıkarmak diye buna denir bence.

bu kadar da abartili yorum yapilir mi?

ayet doğrudan doğruya bir çift meleğin insana tabi edildiğini yaziyor.

dediğin gibi olsaydi, senin yazdiğin gibi yazardi böyle değil.

Sitelerde Paylaş

cebrail insanın vicdanını temsil ediyor olabilir...

Yani peygamber vicdanının sesini dinledi o halde vicdanını dinle ve peygamberlik makamına yüksel.

Aslında bu dinci guruhun neden bu kadar çabuk kafalandığı, Aczmendi Müslümün, Kalkancının, Cübbeli Ahmo gibi meczupların peşiden neden bu kadar koştukları yukarıdaki sazanın ruhundaki absürdlüklerle açığa çıkmış

Sitelerde Paylaş

Yani peygamber vicdanının sesini dinledi o halde vicdanını dinle ve peygamberlik makamına yüksel.

Aslında bu dinci guruhun neden bu kadar çabuk kafalandığı, Aczmendi Müslümün, Kalkancının, Cübbeli Ahmo gibi meczupların peşiden neden bu kadar koştukları yukarıdaki sazanın ruhundaki absürdlüklerle açığa çıkmış

vicdanın sesi allahın sesidir...

o yüzden insanın can damarından daha yakından gelir bu ses...

Sitelerde Paylaş

vicdanın sesi allahın sesidir...

o yüzden insanın can damarından daha yakından gelir bu ses...

Şimdi Allah'ın sesine bakalım: Misal Ali'nin vicdanı gecekonduların yıkılmasına karşı çıkıyor; Veli'nin vicdanı ise gecekonduların şehirleri kirlettiği planı programı yok ettiği için hazine topraklarının yağmalanmasna karşı çıktı. Şimdi Allah'taki bu çifte vicdana ne demeli, çiftetelli mi demeli ya da senin aynalı sazanlığına ve mallığına kadeh mi kaldırmalı..

Sitelerde Paylaş

Elbet birgün Hristyanlıkda yaşanan aydınlanma!!!,din adamlarını iplememe dönemi İslamiyettede yaşanacakdır,bizde bu bagnaz,yobaz,kadınları şeytanla bir tutup,kendi hayvanlıklarını dizginleyemeyip kadınlarını kara çarşafa bogan zihniyetten kurtulacagız,belki cok uzun ve sancılı olacak ama sonunda tüm bu sacmalıklar son bulacak.

Ha birde bu takunyacılar İslamiyeti ve kendilerinin dünyanın en hoşgörülü medeniyeti ve toplumu oldugunu idda ederler,bunada bir taraflarımla cok gülerim.

Sitelerde Paylaş

Bediüzzaman mantığına devam:

Ona göre her şey Kuran'da mevcuttur. Kuran Kainat'ın açıklayıcısı tek kitaptır. (Kuran'a mı tapmak lazım Allah'a mı desen bilmiyorum ne cevap verirdi. Adam resmen şirk koşuyor haberi yok. "Allah da Kuran'ı yazan Mürekkep olsa gerek."(teşbih) ;) )

Devam edelim. Kuran Kainat'ın bir kitabı olduğu için, yalnızca O'nu okumak ve O'nu Çözmek(!) her şeye yeterli olacaktır. (Sonra da Kendi kitabını okumanın yeterli olduğunu iddia edecektir. Bu da açık şirk. ;) )

*Kuran'da her şey vardır. Mesela müellif kendi adını ve eserinin adını bile Kuran'da var olarak gösterebilmiş. Ve sonra da "Gördünüz mü demek ki ben boş konuşanlardan değilim" diyebilmiştir.

Bununla da yetinmemiş, "Ben ve eserim Kuran'da olduğumuza göre o zaman benim eserim Kuran'dan DAMLALAR hükmündedir" de diyebilmiştir.

Evetttt aynı matığa göre:

Kuran'da Güneş, Ay ve Yıldızlar dışında Gezegen ya da Asteroid ya da Karadelikler(O çok bağlaç kullanmayı ve bu şekilde beyin uyuşturmayı severdi ;)) geçmediğinden aslında bunlar gerçekte yoktur. :D

Kuran'dan isimlerinizi takip edin, eğer seri numaralarınız Kuran'da yok ise Avatarlarınız ya da sizler direk KAPATILABİLİRSİNİZ!

Belki de siz Nurlu değilsiniz(Risale-i Nur müellifi gibi), de Şeytan işi olabilirsiniz.

Ya da kalbinize küfür damgası vurulmuş olabilir. Kontrol edin de boş yere yaşamayın.

Bediüzzaman mantığına devam edicez. ;)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Noldu hani radyo açıklamasıydı bu?

Şiştin mi

Vay sahtekar vay, vay ahlaksız vay.

Bak yazımın başında nediyorum: Şimdide bunu havanın açıklaması olarak kabul edelim ve tekrar okuyalım.

Burada ben sait denen delinin radyo açıklamasını "diyelimki vaha açıklaması" anlamında kullanmışım sen bunu anlayamayacak kadar aptalmısın yoksa baktınki sait in radyo açıklamasını hava açıklaması olarak yutturmaya kalkınca baktınki hava açıklaması radyodanda daha saçma böyle bir ahlaksızlığa baş vurdun.

Düşünüyormusun neden böyle kıvranmak zorunda kalıyorum ahlaksızlık yapmak zorunda kalıyorum diye?

Şimdi bana şu soruların cevabını vermek zorundasın.

1: Sen okuduğunu anlayamayan bir aptalmısın?

2: Yoksa bile bile sıkıştığı için saçmalayan bir sahtekarmısın?

Sitelerde Paylaş

ben yazı için radyoya dair bir açıklama değildir demek istiyorum xislam bitarafından anlama herşeyi..

Yine herzamanki gibi öğle bir rezil ve kepaze oldunki bu konuyuda diğerleri gibi nurcuların ahlaksızlığı ve aptallığı arşivinde saklayacağım, okuda gör kimmiş birşeyleri neresi ile anlayan.

O yazı radyonun hiçbirşeyini açıklamak için yazılmamış..

Diyorsun. Ama bak 2. sayfa 26. iletide ne diyorsun: "Orda radyoya dair bir açıklama var..Doğrudur.."O yazı radyonun hiçbirşeyini açıklamak için yazılmamış diyende sensin, evet orada radyoya dair bir açıklama var diyende sensin.

Kimmiş bir tarafından anlayan, daha kendi yazdığın yazıyı anlamıyorsun.

Sen ise okuduğunu anlamayan bir moron olduğun için senelerdir papağan gibi aynı şeyi tekrarlıyorsun..

Hemen yukarıdaki iletidede kimin okuduğunu anlamayan bir moron olduğunu kesin tartışılmaz biçimde ispat edilmiş durumda.

Radyodaki sesi meleklerle açıklamaya çalışan said nursi..

Rezilliğini örtmek için kıvranmanı anlıyorum ama okadar dağıttınki bunu örtemezsin.

Radyodan gelen ses veya radyo dalgaları veya radyo açma düğmesi hiç bir şeyi değiştirmez.

Orada sait denen deli radyoyu açıklıyor hemde zır delilerin bile açıklayamayacağı şekilde.

He sen orada radyo değilde havayı açıklıyor diyorsa bu dahada sait in deliliğini dahada pekiştirir çünki dünyadaki en cahil gerizekalı bile havayı o şekilde açıklayamaz.

Oysa ki bu söylemin daha önceleri

''Radyodaki seslerin meleklerin sesi olduğunu söyleyen said nursi

Şeklindeydi..Sonra tabi bu yazıyı üstün körü okyunca ağız değiştirdin..

Radyodan ses değilde tavşan çıkacağını sanıyor galiba nurcu.

Sen lisanslı bir dansözsün xislam..

"orada radyoya dair bir açıklama var"

"radyoya dair bir açıklama yok"

Diyen sensin ama dansöz benim öğlemi?

Yazdığım yazıyı anlamamazlıktan gelerek (veya aptalsın) kıvıran sensin ama dansöz benim öğlemi?

Bu yazı nurcuların nasıl yalancı ahlaksız olduğuna kesin bir delil olmuştur, buna katkılarından golayı iLLeGaLTM ye teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Yaw sen ne utanmaz adammışsın, asıl sen yazıyı okumamışsın ve de okumadığının en büyük ispatı: "Sadece en son cümlede birde radyoyu şahit tutmuş" demişsin, öyle mi sadece sonunda mı demiş ya başındaki radyo ne oluyor yani şu: "Radyo bilbadehe kudret-i ilahiyenin bir cilvesidir"

Tyson bak alıntıladığın yerde demişim..

Radyo ilahi kudretin bir cilvesidir dedikten sonra radyoya dair bir şey yok..

Sadece en son cümlede birde radyoyu şahit tutmuş..

Bak iki yeride söylemişim..

Bak yazıda radyo ilahi kudretin bir cilvesidir dendikten sonra kırkbin başlı melekten bahsediyor.Sonra diyor ki hava bu melek gibidir..Sonra havanın zerrelerin marifetlerini anlatıyor sonrada buna şahitlerden biride radyodur diyor..

Yazının %90'ı hava ile ilgili...

Kalkıp bunu radyoda ki sesleri meleklerle açıklamak olarak nitelendirmek asalaklıktır..

Sitelerde Paylaş

Yine herzamanki gibi öğle bir rezil ve kepaze oldunki bu konuyuda diğerleri gibi nurcuların ahlaksızlığı ve aptallığı arşivinde saklayacağım, okuda gör kimmiş birşeyleri neresi ile anlayan.

Diyorsun. Ama bak 2. sayfa 26. iletide ne diyorsun: "Orda radyoya dair bir açıklama var..Doğrudur.."O yazı radyonun hiçbirşeyini açıklamak için yazılmamış diyende sensin, evet orada radyoya dair bir açıklama var diyende sensin.

Kimmiş bir tarafından anlayan, daha kendi yazdığın yazıyı anlamıyorsun.

Hemen yukarıdaki iletidede kimin okuduğunu anlamayan bir moron olduğunu kesin tartışılmaz biçimde ispat edilmiş durumda.

Rezilliğini örtmek için kıvranmanı anlıyorum ama okadar dağıttınki bunu örtemezsin.

Radyodan gelen ses veya radyo dalgaları veya radyo açma düğmesi hiç bir şeyi değiştirmez.

Orada sait denen deli radyoyu açıklıyor hemde zır delilerin bile açıklayamayacağı şekilde.

He sen orada radyo değilde havayı açıklıyor diyorsa bu dahada sait in deliliğini dahada pekiştirir çünki dünyadaki en cahil gerizekalı bile havayı o şekilde açıklayamaz.

Radyodan ses değilde tavşan çıkacağını sanıyor galiba nurcu.

"orada radyoya dair bir açıklama var"

"radyoya dair bir açıklama yok"

Diyen sensin ama dansöz benim öğlemi?

Yazdığım yazıyı anlamamazlıktan gelerek (veya aptalsın) kıvıran sensin ama dansöz benim öğlemi?

Bu yazı nurcuların nasıl yalancı ahlaksız olduğuna kesin bir delil olmuştur, buna katkılarından golayı iLLeGaLTM ye teşekkürler.

Yazıyı senelerdir alıntılıyorsun ama zerresini anlayamamışsın..

Radyoyu şahit diye gösteriyorlar diye yazı radyoda ki sesleri açıklıyor oldu nasıl oldu?

Şimdi sana Radyoda ki sese değinen yer neresi desem nereyi göstereceksin?

Yİne beyni ölmüş nurcu diye papağanlaşacaksın ...

Hadi buyur radyoda ki sese o yazının neresinde değiniyor yaz bakalım..

Ha yazamasan hakaret edersin alıştık ezberledik..

Yazmaya kalksan birşey yazamazsınn...

Her halukarda rezil herifin tekisin..

Sitelerde Paylaş

Bediüzzaman mantığına devam:

Ona göre her şey Kuran'da mevcuttur. Kuran Kainat'ın açıklayıcısı tek kitaptır. (Kuran'a mı tapmak lazım Allah'a mı desen bilmiyorum ne cevap verirdi. Adam resmen şirk koşuyor haberi yok. "Allah da Kuran'ı yazan Mürekkep olsa gerek."(teşbih) ;) )

Devam edelim. Kuran Kainat'ın bir kitabı olduğu için, yalnızca O'nu okumak ve O'nu Çözmek(!) her şeye yeterli olacaktır. (Sonra da Kendi kitabını okumanın yeterli olduğunu iddia edecektir. Bu da açık şirk. ;) )

*Kuran'da her şey vardır. Mesela müellif kendi adını ve eserinin adını bile Kuran'da var olarak gösterebilmiş. Ve sonra da "Gördünüz mü demek ki ben boş konuşanlardan değilim" diyebilmiştir.

Bununla da yetinmemiş, "Ben ve eserim Kuran'da olduğumuza göre o zaman benim eserim Kuran'dan DAMLALAR hükmündedir" de diyebilmiştir.

Evetttt aynı matığa göre:

Kuran'da Güneş, Ay ve Yıldızlar dışında Gezegen ya da Asteroid ya da Karadelikler(O çok bağlaç kullanmayı ve bu şekilde beyin uyuşturmayı severdi ;)) geçmediğinden aslında bunlar gerçekte yoktur. :D

Kuran'dan isimlerinizi takip edin, eğer seri numaralarınız Kuran'da yok ise Avatarlarınız ya da sizler direk KAPATILABİLİRSİNİZ!

Belki de siz Nurlu değilsiniz(Risale-i Nur müellifi gibi), de Şeytan işi olabilirsiniz.

Ya da kalbinize küfür damgası vurulmuş olabilir. Kontrol edin de boş yere yaşamayın.

Bediüzzaman mantığına devam edicez. ;)

Şimdi sana geldi sıra beyinsizlikte çığır açan velet..

Bak şimdi..

Ne demiş said nursi?Şunu demiş..ALıntı nerede? yok..

Bu birinci gol..

İkinci golunude atayım..

Ona göre her şey Kuran'da mevcuttur.

Ona göre evet herşey kuranda vardır.Ama o bunu neye dayandırmış?

Sende beyin olmadığı için bakmazsın dur ben bakıp yazayım..Ahanda buldum..

KURAN

59 - Gaybın anahtarları O'nun katındadır, onları O'ndan başkası bilmez, karada ve denizde olanları O bilir ve bir yaprak düşmez ki, onu O bilmesin; ne toprağın karanlıklarında bir tane, ne de kuru ve yaş hiçbir şey yoktur ki, o herşeyi açıklayan Kitap'ta bulunmasın.

(Kuran'a mı tapmak lazım Allah'a mı desen bilmiyorum ne cevap verirdi.

Ayıp ettin yaw ben söyleyim cevabını...

Suradına tükürür seni hanesinden kovardı... :D

Neyse sen bunlara cevap vermek için bir debelen yawrum sonra işim olmazsa ben sana yazarım..

Hadi öptüm kibs :D

Sitelerde Paylaş

bir deli kuyuya taş atmış kimse çıkaramıyor

nursuz sait bile şaşardı buna

hala bu devirde risalenin kurandan üstün görülmesine

Aç risale-i nuru bak kuran hakkında ne diyor..

Risale-i nuru kurandan üstün gören yok.

Aslında kuran tefsiri olmasa belki kıymeti bile olmaz..

Risale-i nur ne kıymet ne yücelik görüyor ise Kuran sebebiyledir.

Sitelerde Paylaş

Aç risale-i nuru bak kuran hakkında ne diyor..

Risale-i nuru kurandan üstün gören yok.

Aslında kuran tefsiri olmasa belki kıymeti bile olmaz..

Risale-i nur ne kıymet ne yücelik görüyor ise Kuran sebebiyledir.

Saydi nursinin mantığı hakikaten sefil bir mantıktır.

benim için böyle mantığa sahip bir insan değersiz sefil salağın tekidir.

bir insanın mantığının değerlendirmesi biraz tartışma ve değerlendirme gerektirir.

ama bir insanın somut bilgisi daha çabuk ve kesin değerlendirilebilir.

saydi nursinin radyo konusundaki mantığı da değersizdir.

ama bunu şimdilik geçelim.

adamın bilgiside yanlıştır ve cahilcedir.

adam radyoda çıkan seslarin atmosferdeki azot ve oksijen gazları tarafından iletildiğini sanıyor.

YEDİNCİ ŞUADAN ALINTIYI AŞAĞIYA YAPIŞTIRIYORUM.

Hem o meraklı yolcu kendi aklına der: Bu câmid, hayatsız, şuursuz, mütemadiyen çalkanan, kararsız, fırtınalı, dağdağalı, sebatsız, hedefsiz şu havanın perdesiyle ve zâhirî sûretiyle vücuda gelen yüz binler hakîmâne ve rahîmâne ve san'atkârâne işler ve ihsanlar ve imdatlar bilbedahe ispat eder ki, bu çalışkan rüzgârın ve bu cevval hizmetkârın kendi başına hiçbir hareketi yok; belki gayet kadîr ve alîm ve gayet hakîm ve kerîm bir âmirin emriyle hareket eder. Güya herbir zerresi, herbir işi bilir ve o âmirin herbir emrini anlar ve dinler bir nefer gibi, hava içinde cereyan eden herbir emr-i Rabbânîyi dinler, itaat eder ki, bütün hayvanatın teneffüsüne ve yaşamasına ve nebatatın telkihine ve büyümesine ve hayatına lüzumlu maddelerin yetiştirilmesine ve bulutların sevk ve idaresine ve ateşsiz sefinelerin seyir ve seyahatine ve bilhassa seslerin ve bilhassa telsiz telefon ve telgraf ve radyo ile konuşmaların îsaline ve bu hizmetler gibi umumî ve küllî hizmetlerden başka, azot ve müvellidülhumuza (oksijen) gibi iki basit maddeden ibaret olan havanın zerreleri birbirinin misli iken zemin yüzünde yüz binler tarzda bulunan Rabbânî san'atlarda kemâl-i intizam ile bir dest-i hikmet tarafından çalıştırılıyor.

çok cahil ve bilgisiz bir adam. mantığı boşverde bukadar cahillik olabilirmi.

şu bilgiyle yazı yazıyor adam. hadi o yazıyorda okuyanlar ne düşünüyor acaba.

radyo daki seslerin oksijen ve azot tarafından taşındığını sanan bir adamı normal hayatta görsen o adamın bu konudaki düşüncesinden sonra.

bırak adamı bilgin yerine koymayı cahil yerine bile koymazsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...